1. Комунальний заклад “Нікопольська середня загальноосвітня школа
I – III ступенів № 16”
«Україно, я твоя дитина,
Крапелька великого
Дніпра”
СЦЕНАРІЙ
ПРОВЕДЕННЯ ПЕРШОГО УРОКУ
для учнів початкової школи
Автор-упорядник:
Смірнова Алла Анатоліївна,
Вчитель початкових класів
КЗ“НСЗШ № 16”
м. Нікополя
2015
1
2. Мета.
Узагальнити та систематизувати знання учнів про незалежну Україну.
Виховувати любов до рідної країни, гордість за її людей, почуття
патріотизму, національної свідомості, гідності.
Спонукати дітей до пошукової діяльності, розвивати бажання самостійно
пізнавати цікаві факти з життя рідної країни.
Прищеплювати бажання рости здоровими і корисними суспільству.
Розвивати вміння отримувати естетичну насолоду від виступів
однокласників. Розвивати в дітей впевненість під час власного виступу,
артистизм, уміння виразно декламувати.
Обладнання: мультимедійні засоби, ілюстративний матеріал та
підказки до нього для вправи “ Зберемо слайд-шоу ”, миска зі сметаною, 2
ложки-довгунці, мультфільми “ Це – наше ы це – твоє ”, портрети Лесі
Українки, Т.Г.Шевченка, Ліни Костенко, Богдана Ступки на сигнальних
картках(СУС) для проведення творчої фізкультхвилинки, відео ( Богдан
Ступка декламує вірш Ліни Костенко ” Крила ”).
2
3. Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань учнів. Мотивація
На телевізорі – фото учнів ( 2 клас).
Учитель
- Добрий день, мої любі діти!
Я щаслива зустріти вас.
Хай вам радісно сонечко світить,
й будем вчитися… в добрий час!
1 учень
- Ліна Костенко Шкільний дзвінок
Дзвенить, дзвенить шкільний дзвінок —
Нас закликає до навчання.
Ми поспішаєм на урок,
І знову йдемо в світ пізнання.
3
4. 2 учень
Тут наші любі вчителі
Нам формули життя виводять,
І научають дисциплін
Та безліч прикладів наводять.
3 учень
Сидять за партами мої
Найкращі друзі в цілім світі,
Нас всіх єднають дні шкільні,
Снагою нових мрій сповиті.
4 учень
Дзвенить, дзвенить шкільний дзвінок —
Перерву він оповіщає.
А після неї на урок
Учнівську всю сім'ю збирає.
5 учень
І знову дзвоник кличе нас —
Спішімо, друзі, до навчання,
Бо промайне так швидко час
Й пора настане розставання.
ІІ. Розповідь вчителя
Дорогі діти! От і знову вересень покликав усіх дітей України за шкільні
парти, щоб здобувати знання, вчитися мудрості життя. Кожен рік у
школах нашої країни перший урок починається урочисто з певної теми
4
5. для всіх дітей. Цього року ми почнемо урок з головного! Ми - українці!
І живемо на вільній квітучій землі. Нам є чим і ким пишатися.
Кліп-караоке Тіни Кароль “ Моє ім’я – Батьківщина ”( діти
підспівують).
6 дитина
Ліна Костенко Любіть Україну
Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, як трави, як води...
В годину щасливу і в радості мить,
любіть у годину негоди.
7 дитина
Любіть Україну у сні й наяву,
вишневу свою Україну,
красу п вічно живу і нову
і мову її солов'їну.
Учитель
- Без пострілу, без кровопролиття здобуто найдорожче – свободу. Те, що
сталося 24 серпня 1991 року назавжди увійшло в історію нашого народу.
Україна стала незалежною державою, а цей день – святом усіх українців.
Минуло 24 роки і сьогодні ми маємо зі зброєю в руках
боронити свою незалежність від тих, хто боїться і не хоче, щоб і його народ
зажадав волі. Навіки у пам’яті народу залишаться герої Небесної сотні. А
день 20-го лютого (саме тоді відбулись найжорстокіші бої між
протестуючими і силовиками) за Указом Президента України П.Порошенка,
офіційно став днем пам’яті загиблих на київському Майдані – Днем Героїв
Небесної сотні. Серед героїв Небесної сотні були, крім українців, вірмени,
5
6. грузини, росіяни, білоруси, але всіх їх об’єднувало єдине бажання –
відстояти свободу і незалежність української держави.
Кожна людина любить той край, де народилась і живе. Вона пишається
своєю рідною землею. Завжди із захопленням говорить про квітучі сади, спів
соловейка, плакучу вербу, червону калину. Але не менше уваги заслуговують
наші українські люди, які своїми руками творять красу на рідній землі. І нам
є не тільки чим, а й ким пишатися. Пропоную переглянути мультфільми “Це
наше і це твоє”.
ІІІ. Перегляд мультфільмів”Це наше і це твоє”
- Поміркуйте, діти, про що ці мультфільми? Яку головну думку
хотіли до нас донести автори?
- Які почуття виникли у вас після перегляду? Чому?
- Гра – вікторина за переглянутими мультфільмами:
- Як називається музичний інструмент завдовжки 8 м? ( трембіта),
- Скільки слонів може поміститись у літак Ан – 24 Мрія?( 50).
6
7. - На чому літали в соляній печері? (на повітряній кулі).
- У якому степу хазяюють не люди, а тварини? ( “ Асканія – Нова ”).
- Яка українська мелодія звучить по всій планеті вже більше 100
років? ( Щедрик).
- На чому була зображена найдавніша мапа світу?( на кісці мамонта).
- Зовсім недавно бджілки жили у гніздах. Що придумали українці,
щоб збирати мед без шкоди бджолиним сім’ям?(Рамковий вулик).
- Як називають сади, що співають?(Cпівочі тераси).
7
8. - Вікторина супроводжується творчо-пошуковою вправою “Зберемо
слайд-шоу “Це твоє і це наше”
- Опис вправи :
по класу, в різних місцях, розміщені ілюстрації та відповіді на
запитання вікторини, почерпнуті з мультфільмів
“Це наше і це твоє.” Вчитель певній групі дітей (I,II,…ряд) зачитує
завдання вікторини, а діти відшукують, дістають і вивішують на
дошці (на, заздалегідь приготовлені, “кадри”) малюнки і пояснення
до них. Так ,поступово, на дошці створюється слайд-шоу за
8
9. мотивами мультфільмів “Це твоє і це наше”.
Підсумок вправи: погляньте діти яке чудове вийшло у нас слайд-
шоу. Як ви гадаєте, чи це все чим може пишатися українець? Може
хтось із вас знає ще чим (чи ким) можна пишатися нашим людям?
- (Відповіді дітей. Згадати воїнів АТО, волонтерів.)
- Як ще можна назвати свою Батьківщину (Вітчизна, рідна земля,
рідний край)?
- Чому саме так називається країна, де народився кожен з вас?
(Країна батьків.)
9
10. - Як називають нашу Батьківщину?
- Так, рідну країну називають з повагою Батьківщиною. Навіть,
пишуть цю назву з великої літери, бо вона дійсно одна в кожної
людини.
- Але є ще в кожної з вас і своя маленька “ батьківщина ”, місце, де
ви народились. (Діти називають свої малі “ батьківщини ”.)
- Як називають людину, яка любить свій народ, свою Батьківщину?
(Патріот.)
9 дитина(підготовлена)
- А мені запам’ятався наш виступ на конкурсі пісні до Дня Патріота в 2
класі. Давайте заспіваємо.
Девіз – Честь волонтерам
Солдатам - хвала
Завжди Україна
Буде жива !
10
11. Хто такі волонтери? ( відповіді дітей).
Пісня січових стрільців
«Там на горі, на Маківці».
Там на горі, на Маківці
Там ся були січовії стрільці.
Хлопці, підемо, боротися будемо
за Україну, за вільнії права й державу.
Хлопці, підемо, боротися будемо
за Україну, за вільнії права.
А ми хлопці, як ті перла,
заспіваєм: «Ще не вмерла…»
Хлопці, підемо, боротися будемо
за Україну, за вільнії права й державу.
Хлопці, підемо, боротися будемо
за Україну, за вільнії права.
10 дитина
Батьківщина – це земля де ти народився, де народилися твої
батьки, родичі.
11 дитина
Батьківщина – це рідне село, вулиця, твій будинок.
11
12. 12 дитина
- Мій, Нікополе милий-
Колиска дитинства мого
Голубе мій сизокрилий,
Я часточка серця мого.
13 дитина
- Мій, Нікополе милий,
Із щедрих твоїх колосків
Росте наша міць, наша сила
І пам’ять минулих років.
IV. Історичні події країни
А яке славне наше минуле. На нашій Нікопольській землі козаки
Микитинської Січі готувались до боротьби за волю. Добре відомі вам імена
гетьмана Богдана Хмельницького та кошового отамана Івана Сірка.
А чи відомо вам як приймали козаків до Січі? Дехто думав так – прийшов на
Січ, перехрестився от і все, ти – козак. Зовсім ні! То був тривалий і
непростий процес. Послухайте як це було.
14 дитина
- Щоб стати справжнім козаком, слід було пройти нелегку школу навчання і
суворі іспити, які витримували далеко не всі.
15 дитина
- Спочатку новачок приймався у, так звані,” молодики”. Молодик сім
років вчився битися на шаблях, влучно стріляти, цупко, як тоді
казали “реп’яхом” сидіти на коні, розвивав силу та спритність.
16 дитина
12
13. - Керували навчанням досвідчені воїни й полководці, при яких юні
служили джурами.
А джурами на Січі називали хлопців-підлітків, що були помічниками і
зброєносцями у таких воїнів.
17 дитина
Наприкінці навчання кожен мусив взяти участь у морському поході на
Туреччину, виконуючи обов’язки зброєносця.
Учитель
- І лише після усіх цих випробувань кандидат у козаки допускався до іспиту
на звання запорожця.
Спочатку пошукач мав з’їсти здоровезну миску гарячущого борщу та ще й
добре наперченого. Потім запити його, вибачайте – що було, то було –
квартою горілки. І після всих цих, я б сказала, безжальних “ тортур “, він
мусив пройти по колоді, перекинутій між скелями через Дніпро і не впасти.
18 дитина
- На цьому іспити не закінчувались. Молодик повинен був подолати
пороги, пливучи човном проти течії.
Вчитель
Та й це ще було не все. Джуру перевіряли ще на кмітливість, товариськість,
уміння мислити неординарно.
Інсценівка “ Як козаки царицю перехитрили .”
Вчитель
- Приїхала якось цариця-імператриця до Запорожців. Поглянула на
них та й каже:
13
14. Цариця
- Щось вони якісь миршавенькі… А посміюсь-но я з них! – Гей,
хлопці-запорожці, а сметанки попоїли б, га ?
1 – й запорожець
- А чом би й ні! Коли ваша ласка.
2-й запорожець
- Певна річ, поїли б, от тільки побільше.
Цариця
- Буде вам побільше! Гей, а принесіть но хлопцям-запорожцям
побільше сметани та ложки-довгунці не забудьте.
Виносять миску і двійко метрових дрючків із прив’язаними ложками,
ставлять перед запорожцями.
1 – 1й козак
14
15. - Оце все нам?
2 – й козак
- А казали - побільше! Тьху!
Цариця
Їжте, дорогенькі, на здоров’ячко. А не вистачить – іще принесуть.( Побачимо
як ці розумники, про яких стільки говорено, упораються з моїми ложечками-
довгунчиками, хе-хе…)
Хлопці сідають перед мискою, хитро перезираються між собою, беруть у
руки ложки – довгунці та
15
16. починають спокійнісінько…годувати один одного.
1 – й козак
- Ох, і славна сметанка в цариці!
2 – й козак
- А таки славна! Дай їй ,Боже, здоров’ячка.
1 – й козак
- Отак би й їв усе життя!
2 – й козак
- Та не кажи, друже-брате!
Вчитель
- Присоромлена й принижена цариця мовчки тікає геть. Запорожці,
втерши губи, з лукавими посмішками йдуть за нею.
- Таки справді, наших розумників-запорожців не проведеш.
Так, як наші пращури–козаки ревно обороняли кордони наших земель, так і
сьогодні наші українські воїни, учасники АТО у боротьбі з російськими
загарбниками, борються за нашу державу, відстоюють її суверенітет і
територіальну цілісність. Вони проявляють великий героїзм і відвагу та є
справжніми патріотами України – славними нащадками героїчних козаків.
V.Фізкультхвилинка з творчим завданням
Фізкультхвилинка за СУС(сигнальні умовні символи). По 4 кутам класу
прикріплені портрети відомих українців з цифрою під портретом(1,2, 3, 4):
Леся Українка,Тарас Шевченко,Богдан Ступка, Ліна Костенко.
Діти, почувши голос вчителя “Один”, стрибком і оплеском повертаються в
напрямі портрета і гукають – “Леся Українка” і т.д. Якщо дітям важко
впізнати, то вчитель називає ім’я людини.Потім вчитель називає цифри, а
діти, стрибаючи, плещуть в долоні у напрямі почутої цифри і називають
ім’я людини на портреті.( 2 – Тарас Шевченко, 4 – Ліна Костенко…).
16
17. VI. Богдан Ступка”Крила”- демонстрація відеозапису.
Вчитель
- Що ж то за крила? ( міні-диспут).
- Чи відомий вам автор вірша який ми тільки що уважно слухали?
VII. Підсумок уроку.
Так, це - Ліна Костенко. Майже всі вірші сьогоднішнього уроку – Ліни
Михайлівни. І вірш “Крила”, у чудовому виконанні Богдана Ступки , теж.
На завершення першого уроку оголошую конкурс на власне оповідання з
ілюстрацією “Це твоє і це наше”. Попросіть допомоги у батьків, бібліотекаря,
комп’ютера і знайдіть цікаві факти з життя нашої країни якими пишаються
українці. 26 листопада проведемо шкільний конкурс, на якому будуть
оцінювати зміст оповідання, артистичність оповідача, ілюстрацію.
Переможець прийме участь у міському конкурсі. Найкраща робота поїде до
Києва.
Отож, нехай вам щастить у житті, і ніколи не забувайте, якої держави ви
діти!
19 дитина
Ліна Костенко
Любіть травинку, і тваринку,
і сонце завтрашнього дня,
вечірню в попелі жаринку,
шляхетну інохідь коня.
17