SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
ЕРӨНХИЙ 8 ЧАДВАРААР
СУРАГЧДЫГ ХӨГЖҮҮЛСЭН НЬ
Зорилго: АЧСҮА, Иргэний
боловсрол, хичээлээс гадуурх
үйл ажиллагааны цагуудаар
ерөнхий чадвараа хөгжүүлнэ.
АЧСҮА-Ы ЦАГААР
Зорилго: Суралцагч бодит үйл
ажиллагаанд оролцох явцдаа эрэл хайгуул
хийх, асуудал олж харах, эргэцүүлэн бодох,
дүгнэх, асуудлыг илүү сайнаар шийдвэрлэх
арга барил чадварт суралцана.
Эрэл хайгуулын явцад бүтээлчээр хамтран
ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл бие даан
ажиллах, суралцах чадвар эзэмшинэ.
АЧСҮА-Ы ЦАГААР ЭЗЭМШИХ ЧАДВАРУУД
Танин мэдэхүйн чадамж
-сэтгэн бодох
-Асуудал шийдвэрлэх
Хэл нийгмийн чадамж
-Харилцах
-хамтран суралцах
Амьдрах ухааны чадамж
-Бие даан суралцах
-Мэдээлэл технологитой
ажиллах
-Эрүүл ахуйн зөв дадал
хэвшилтэй болох
-Байгаль орчинтой зөв хаилцах
1. Эрэл хайгуул хийх
2. Асуудлыг олж харах,
асуудлаа мэдлэг
чадвараа ашиглан
шийдвэрлэх
3. Бүтээлчээр хамтран
ажиллах, суралцах хүсэл
эрмэлзлэл, арга барилаа
хөгжүүлэх
4. Хамтарч ажиллах
5. Өөрийнхөө амьдрах арга
ухааныг эргэцүүлэн
бодож илэрхийлэх
Ерөнхий чадамж,
чадвар
Тусгай чадвар
СУРГАЛТЫГ ДЭМЖИХ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ
ХЭРЭГЖҮҮЛСЭН АРГАЧЛАЛ АЧСҮА
 Сэдэв сонголт хийх үйл ажиллагаа:
 Сургуулийн зорилго, ангийн зорилгодоо тулгуурлан “Орон нутгийн
байгууллагуудыг” судлахаар сонгосон юм.
 Ямар учир шалтгаанаар, яагаад тухайн сэдвийг сонгох үндэслэлийг
өөрсдөөр нь яриулсны дараа багш сонголт болон сохирхолд нь үндэслэн
хэд хэдэн баг болгон хувааж ажилласан.
 Сонгосон байгууллагуудын үйл ажиллагааг судлахын зэрэгцээ тэд хэрхэн
бие биентэйгээ харилцдаг, тусалж дэмжиж эвтэй хамтарч ажилладаг
болохыг судалсан юм.
 Мэдээллийг цуглуулахдаа: Ангийн сурагчид сэдвийг сонгон сонирхлын
дагуу баг болон хуваагдаж мэдээллийг цуглуулахдаа төлөвлөгөө гаргаж
ажилласан.
 Төлөвлөхдөө: Хэн хэн юу хийх вэ?
Юу юуг судлах вэ?
Мэдээллийн эх сурвалжуудаа сонгох
Судалгааны аргуудаа сонгох
Хэнтэй , хэзээ, хаана, хэрхэн хийх, хамтарч ажиллахаа
нарийн төлөвлөж ажилласан.
 Мэдээллээ эмхлэх
боловсруулалт хийх
Хүүхдүүд өөрсдийн цуглуулсан
мэдээллээ ижил төстэй болон
ялгаатай зүйлээр нь ангилан
боловсруулж мэдээллээ эмхэлж
цэгцэлж байсан.
 Мэдээллээ нэгтгэх , тайлагнах
Эмхэлж цэгцэлсэн мэдээллийг
эхний удаад багш компьютерт
шивж оруулж өгсөн.
Сурагчид судалгааны үр дүнг аав,
ээж сургуулийн удирдлага, бусад
багш нарт тайлагнасан.
АЧСҮА-ы цагаар хийсэн ажлын үр дүн
Багаар хамтарч судалгаа хийж, мэдээллийг нэгтгэн дүгнэж, тайлагнаж
ажилласнаар сурагчдын дараах чадварууд илүү сайн хөгжиж байгаа нь
ил тод харагдаж байлаа. Ерөнхий чадвараас
Бие даан суралцах чадвар
Танин мэдэхүйн чадамж
-Асуудал шийдвэрлэх
Хэл нийгмийн чадамж
-Харилцах
-хамтран суралцах
Амьдрах ухааны чадамж
-Бие даан суралцах
-Мэдээлэл технологитой ажиллах
-Эрүүл ахуйн зөв дадал хэвшилтэй болох
-Байгаль орчинтой зөв харилцах чадварууд нь илүү хөгжиж байна.
Тусгай чадвар
1. Эрэл хайгуул хийх
2. Асуудлыг олж харах, асуудлаа мэдлэг чадвараа ашиглан
шийдвэрлэх
3. Бүтээлчээр хамтран ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл, арга
барилаа хөгжүүлэх
4. Хамтарч ажиллах
5. Өөрийнхөө амьдрах арга ухааныг эргэцүүлэн бодож илэрхийлэх
чадварууд хөгжиж байна.
СУРАГЧДАД ГАРЧ
БУЙ ӨӨРЧЛӨЛТ
- Өөртөө итгэх итгэлтэй болсон
- Бусдын өмнө чөлөөтэй ярьж чаддаг
болсон
- Өөрт тулгарч буй бэрхшээлийг олж
хардаг, түүнийгээ шийдвэрлэдэг
- Хамтран ажиллах чадвар сайжирсан
- Суралцах хүсэл эрмэлзлэл нэмэгдсэн.
- Бие даан суралцах чадвар сайжирсан
зэрэг олон давуу талуудтай.
- Сургуулиас бусад албан
байгууллагуудтай хамтарч ажиллахдаа
бусдаас айж эмээлгүй чөлөөтэй
харилцах чадвартай болсон.
 Эцэг эхэд ерөнхий чадварын
болон АЧСҮА-ы тайланг нийт 3
удаа тавьсан.
 Аав ээжүүдийн хандлага
өөрчлөгдсөн.
 Сургуулиас зохион байгуулсан
үйл ажиллагаанд идэвхтэй
оролцдог болсон.
 Хүүхдийнхээ ахиц амжилтад
сэтгэл хангалуун баясгалантай
байдаг болсон
 Тайлангийн хуралд ирэхдээ
дуртай болсон .
 Багшид хандах хандлага эерэг
болсон.
 Хамтарч ажилладаг болсон
Эцэг эхэд гарч
буй өөрчлөлт
 2 ба 3-р улиралд дээрх
дарааллын дагуу сурагчдын
сонирхол сонголтонд
тулгуурлан сэдвүүдийг
сонгосон .
 2-р улиралд мөн адил албан
байгууллагуудыг судалсан
 Ажил мэргэжлийн үнэ цэнэ,
онцлог, хийж бүтээхийн
гайхамшиг сэдвийн хүрээнд
судалгаат ажлаа сонгон
явуулсан.
 4-р улиралд Орон нутгийн
тулгамдаж буй асуудлыг
ярилцан Эрүүл мэнд сэдвийг
сонгон судалгаагаа хийж
байна.
• 1-р улиралд
• Кала цэцгийн дэлгүүр
• Аймгийн төв музей
• 2-р улиралд
• Удирдлагын ордон
• 4-р цэцэрлэг
• Цагдаагийн газар
• 3-р улиралд
• 2-р сургуулийн захирал С.Бумаа
• 2-р сургуулийн дүрслэх
урлагийн багш Ц. Эрдэнээ
• Аймгийн Төв номын сан
• МУ-ын гоц мэргэн Баттөмөр
Судалгаа хийсэн
албан байгууллагууд
ХИЧЭЭЛЭЭС ГАДУУРХ ҮЙЛ
АЖИЛЛАГААНЫ ЦАГААР
Зорилго: Хамт олноороо хийх үйл ажиллагаагаар
дамжуулан хүмүүс хоорондын зүй зохистой харилцааг бий
болгох, бие биенээ хүндэтгэн, хамт олныхоо дунд зөв хүн
болон төлөвшинө.
Хэлбэр, зохион байгуулалт :
Ангиараа хамтарч ажиллана.
- Ангийн үйл ажиллагаа
- Тэмдэглэлт өдөр ба үйл ажиллагаа
- Дугуйлан болон бусад үйл ажиллагаа
- Зохион байгуулагч
- Анги удирдсан багш, эцэг эх хамтран зохион байгуулсан.
 Улирал бүрийн эхэнд ангийн
ажлын төлөвлөгөө гаргана.
 Төлөвлөгөөний дагуу үйл
ажиллагаагаа зохион
байгуулна.
 Эцэг эхчүүд сурагчдын дунд
хөгжөөнт тэмцээн уралдаан
зохион байгуулна.
- АХА, Уралдаж бодъё, Алтан
хонх гэх мэт тэмцээн зохион
байгуулж үр дүнг тооцон
ажиллаж байна.
Хийх ажлаа төлөвлөж сурна.
Ангийн хурал хийж алдаа оноо,
ахиц амжилтаа тодорхойлж
бусдыгаа сонсох, бусдаас үг
сонсож сурах давуу талуудтай.
Аав ээжүүд сурагчдын дунд
тэмцээн зохиосноор сурагчид
сурах хүсэл эрмэлзлэл
нэмэгдэж, хичээлд оролцох
идэвх нэмэгдэж байгаа нь илт
харагдаж байна.
Үйл ажиллагаа Үр дүн
АХИЦЫГ ХАРУУЛБАЛ
Ичихий
бүрэг
өөртөө
итгэлгүй
Өөртөө
итгэлгүй
боловч
ойлгомжтой
ярьдаг
Өөртөө
игэлтэй
ойлгомжтой
ярьдаг
0
2
4
6
8
10
12
1
uliral
2 uliral 3 uliral
Өөртөө
итгэлгүй
ярих чадвар
сул
Өөртөө
итгэлтэй
Боломжийн
ГРАФИКААР ХАРУУЛБАЛ
БУСАД ХИЧЭЭЛЭЭР ...
 Математикийн хичээл, IQ
сургалт явснаар сурагчдын
сэтгэх чадвар, асуудлыг
шийдэх чадвар, хамтран
ажиллах хөгжиж байна.
 Монгол хэл хичээлээр
харилцах, хамтрах, бие даан
суралцах
 Хүн байгаль хичээлээр
туршилтын хичээлүүд их
байдаг. Тиймээс сурагчид
багаар хамтран суралцах,
эрүүл ахуйн зөв дадал
хэвшил байгаль орчинтой зөв
харилцах гэх мэт
 Ерөнхий 8 чадвар бүх л
хичээл дээр хамт хэрэгжиж
хамтдаа хөгжиж байгаа. Энэ
хичээлийн жилд хүүхэд
бүрийн чадварыг ахиулж
чадсан гэж үзэж болно. Энэ
нь амьдрах чадвар болон
ерөнхий чадварын
тайлангуудаар ил тод
харагдаж байгаа. Эцэг
эхчүүдийн санал асуулга,
хандлагаас үндэслэн энэ
дүгнэлтийг хийж байна.
Дүгнэлт

More Related Content

What's hot

Сургалтын аргууд
Сургалтын аргуудСургалтын аргууд
Сургалтын аргуудAitolkin Ansagan
 
хүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургаххүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургахoyunaa79
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,Tsekee Tseegii
 
хүүхдийн хүмүүжилд эцэг эхийн оролцоо
хүүхдийн хүмүүжилд эцэг эхийн оролцоохүүхдийн хүмүүжилд эцэг эхийн оролцоо
хүүхдийн хүмүүжилд эцэг эхийн оролцооschool14
 
эцэг эхийн оролцоо
эцэг эхийн оролцооэцэг эхийн оролцоо
эцэг эхийн оролцооBadamsuren Byambjav
 
Сурах арга барил
Сурах арга барилСурах арга барил
Сурах арга барилErdenebolor Baast
 
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хуралShine Naran school
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньza tosontsengel L.Tsendiin neremjit 11 Jil
 
Бага боловсролын цөм
Бага боловсролын цөмБага боловсролын цөм
Бага боловсролын цөмmecss
 
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslogDelger Nasan
 
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэг
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэгБагшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэг
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэгchemistry teacher
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаDavaasuren Davaadorj
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдTsekeel Tsekee
 

What's hot (20)

Сургалтын аргууд
Сургалтын аргуудСургалтын аргууд
Сургалтын аргууд
 
хүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургаххүүхдийг уншуулж сургах
хүүхдийг уншуулж сургах
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,хүүхдийн судлах арга цээгийg,
хүүхдийн судлах арга цээгийg,
 
Суурь боловсролын сургалтын цөм хөтөлбөр
Суурь боловсролын сургалтын цөм хөтөлбөрСуурь боловсролын сургалтын цөм хөтөлбөр
Суурь боловсролын сургалтын цөм хөтөлбөр
 
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагааСургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
Сургалтыг дэмжих үйл ажиллагаа
 
хүүхдийн хүмүүжилд эцэг эхийн оролцоо
хүүхдийн хүмүүжилд эцэг эхийн оролцоохүүхдийн хүмүүжилд эцэг эхийн оролцоо
хүүхдийн хүмүүжилд эцэг эхийн оролцоо
 
Арга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлагаАрга зүйн туршлага
Арга зүйн туршлага
 
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх ньНэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
Нэгж хичээлээр сурагчдыг хөгжүүлэх нь
 
багшийн арга зүйг дэмжих технологи
багшийн арга зүйг дэмжих технологибагшийн арга зүйг дэмжих технологи
багшийн арга зүйг дэмжих технологи
 
эцэг эхийн оролцоо
эцэг эхийн оролцооэцэг эхийн оролцоо
эцэг эхийн оролцоо
 
Сурах арга барил
Сурах арга барилСурах арга барил
Сурах арга барил
 
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
" Наран" сургууль 8а ангийн эцэг эхийн хурал
 
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх ньJICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
JICA Төсөлт ажил хичээлийн судалгаа хүүхдийн хөгжил төлөвшилд нөлөөлөх нь
 
Бага боловсролын цөм
Бага боловсролын цөмБага боловсролын цөм
Бага боловсролын цөм
 
хэлэлцүүлэг
хэлэлцүүлэгхэлэлцүүлэг
хэлэлцүүлэг
 
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
7 10, 13-14,16-18 nastni ontslog
 
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэг
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэгБагшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэг
Багшийн хэв шинжийн судалгаанд багшийн тодорхойлолт маш чухал байр эзэлдэг
 
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын аргаАсуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
Асуудпал шийдвэрлэх сургалтын арга
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
 

Viewers also liked

suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argasuragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argaUurtsaikh Buynjargal
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө chemistry teacher
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжСэтгэмж Цогцолбор Сургууль
 
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimtAngi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimtmngntsetseg_bsndorj2014
 
Geometr durseer biet buteeh
Geometr durseer biet buteehGeometr durseer biet buteeh
Geometr durseer biet buteehbaljin bataa
 
англи хэлний багш э.идэржаргал
англи хэлний багш э.идэржаргалангли хэлний багш э.идэржаргал
англи хэлний багш э.идэржаргалshaagaa
 
Information security17799 khaltar
Information security17799 khaltarInformation security17799 khaltar
Information security17799 khaltarKhaltar Togtuun
 
хөнгөн атлетик
хөнгөн атлетикхөнгөн атлетик
хөнгөн атлетикmart0822
 
словарь толь бичиг
словарь толь бичигсловарь толь бичиг
словарь толь бичигb_sainbileg85
 
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээл
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээлӨөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээл
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээлMunkhuu Emchbagsh
 
сургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сансургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-санUurtsaikh Buynjargal
 
багшийн цогц чадамж
багшийн цогц чадамжбагшийн цогц чадамж
багшийн цогц чадамжsodko27
 
сурах дууны үгүүд
сурах дууны үгүүдсурах дууны үгүүд
сурах дууны үгүүдbaagiidd
 
бид сургууль дээрээ.Ppt5
бид сургууль дээрээ.Ppt5бид сургууль дээрээ.Ppt5
бид сургууль дээрээ.Ppt5xaliun
 

Viewers also liked (20)

amidrakhChadvartsuraltsakhUilajillagaaniiSedeviigKhuukhdeerSinguulakhni
amidrakhChadvartsuraltsakhUilajillagaaniiSedeviigKhuukhdeerSinguulakhniamidrakhChadvartsuraltsakhUilajillagaaniiSedeviigKhuukhdeerSinguulakhni
amidrakhChadvartsuraltsakhUilajillagaaniiSedeviigKhuukhdeerSinguulakhni
 
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin argasuragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
suragchdiig idewhijuuleh togloomiin arga
 
To develope-by-card (1)
To develope-by-card (1)To develope-by-card (1)
To develope-by-card (1)
 
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
Багшийн үйл ажиллагааны төлөвлөгөө
 
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмжХичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
Хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны удирдамжийг хэрэгжүүлэх зөвлөмж
 
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimtAngi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt
Angi udirdsan bagshiin hotloh bijig barimt
 
Geometr durseer biet buteeh
Geometr durseer biet buteehGeometr durseer biet buteeh
Geometr durseer biet buteeh
 
ESON101-Хичээл 8
 ESON101-Хичээл 8 ESON101-Хичээл 8
ESON101-Хичээл 8
 
Gamshgaas hamgaalah tuhai huuli
Gamshgaas hamgaalah tuhai huuliGamshgaas hamgaalah tuhai huuli
Gamshgaas hamgaalah tuhai huuli
 
GLON303-Хичээл 7
GLON303-Хичээл 7GLON303-Хичээл 7
GLON303-Хичээл 7
 
англи хэлний багш э.идэржаргал
англи хэлний багш э.идэржаргалангли хэлний багш э.идэржаргал
англи хэлний багш э.идэржаргал
 
71 2014 төлөвлөгөө
71  2014 төлөвлөгөө71  2014 төлөвлөгөө
71 2014 төлөвлөгөө
 
Information security17799 khaltar
Information security17799 khaltarInformation security17799 khaltar
Information security17799 khaltar
 
хөнгөн атлетик
хөнгөн атлетикхөнгөн атлетик
хөнгөн атлетик
 
словарь толь бичиг
словарь толь бичигсловарь толь бичиг
словарь толь бичиг
 
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээл
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээлӨөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээл
Өөрөө өөрийгөө эрүүлжүүлэх цуврал хичээл
 
сургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сансургалтын технологийн-сан
сургалтын технологийн-сан
 
багшийн цогц чадамж
багшийн цогц чадамжбагшийн цогц чадамж
багшийн цогц чадамж
 
сурах дууны үгүүд
сурах дууны үгүүдсурах дууны үгүүд
сурах дууны үгүүд
 
бид сургууль дээрээ.Ppt5
бид сургууль дээрээ.Ppt5бид сургууль дээрээ.Ppt5
бид сургууль дээрээ.Ppt5
 

Similar to ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь

анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлагydmaa
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)lxagvaochir_sh
 
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтE-Gazarchin Online University
 
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлаххүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлахSubd85
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэлdelgerya
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэлdelgerya
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдbayja
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдbayja
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлтбагш хүний  бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний бичиг баримт хөтлөлтdajaaaaaa
 
ауб илтгэл
ауб илтгэлауб илтгэл
ауб илтгэлbatbayarD
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1dajaaaaaa
 
Biologi shu 2014
Biologi shu 2014Biologi shu 2014
Biologi shu 2014Odon Ch
 

Similar to ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь (20)

анги удирдах урлаг
анги удирдах урлаганги удирдах урлаг
анги удирдах урлаг
 
2015 uyanga
2015 uyanga2015 uyanga
2015 uyanga
 
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
Hicheeliin sudalgaa (n.oyuntsetseg)
 
ESON101-Хичээл 7 /20190227/
ESON101-Хичээл 7 /20190227/ESON101-Хичээл 7 /20190227/
ESON101-Хичээл 7 /20190227/
 
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИНБАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
БАГА БОЛОВСРОЛ - ХҮН БА ОРЧИН
 
ЭДЦС, Бага боловсролын багш М.Оюун
ЭДЦС, Бага боловсролын багш М.ОюунЭДЦС, Бага боловсролын багш М.Оюун
ЭДЦС, Бага боловсролын багш М.Оюун
 
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалтЛекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
Лекц№ 7 суралцагч төвтэй сургалт
 
Iltgeliin onol
Iltgeliin onolIltgeliin onol
Iltgeliin onol
 
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлаххүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
хүрээлэн буй орчныг бага ангийн сурагч хэрхэн судлах
 
bst4
bst4bst4
bst4
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
илтгэл
илтгэлилтгэл
илтгэл
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
 
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилдсургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
сургалтын хүүхдийн хөгжил төлөвшилд
 
Сургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн аргаСургалтын нэгэн арга
Сургалтын нэгэн арга
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлтбагш хүний  бичиг баримт хөтлөлт
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт
 
ауб илтгэл
ауб илтгэлауб илтгэл
ауб илтгэл
 
Juram tosol 2013.08.16
Juram tosol 2013.08.16Juram tosol 2013.08.16
Juram tosol 2013.08.16
 
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1багш хүний  бичиг баримт хөтлөлт 1
багш хүний бичиг баримт хөтлөлт 1
 
Biologi shu 2014
Biologi shu 2014Biologi shu 2014
Biologi shu 2014
 

ерөнхий 8-чадвараар-сурагчдыг-хөгжүүлсэн-нь

  • 1. ЕРӨНХИЙ 8 ЧАДВАРААР СУРАГЧДЫГ ХӨГЖҮҮЛСЭН НЬ Зорилго: АЧСҮА, Иргэний боловсрол, хичээлээс гадуурх үйл ажиллагааны цагуудаар ерөнхий чадвараа хөгжүүлнэ.
  • 2. АЧСҮА-Ы ЦАГААР Зорилго: Суралцагч бодит үйл ажиллагаанд оролцох явцдаа эрэл хайгуул хийх, асуудал олж харах, эргэцүүлэн бодох, дүгнэх, асуудлыг илүү сайнаар шийдвэрлэх арга барил чадварт суралцана. Эрэл хайгуулын явцад бүтээлчээр хамтран ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл бие даан ажиллах, суралцах чадвар эзэмшинэ.
  • 3. АЧСҮА-Ы ЦАГААР ЭЗЭМШИХ ЧАДВАРУУД Танин мэдэхүйн чадамж -сэтгэн бодох -Асуудал шийдвэрлэх Хэл нийгмийн чадамж -Харилцах -хамтран суралцах Амьдрах ухааны чадамж -Бие даан суралцах -Мэдээлэл технологитой ажиллах -Эрүүл ахуйн зөв дадал хэвшилтэй болох -Байгаль орчинтой зөв хаилцах 1. Эрэл хайгуул хийх 2. Асуудлыг олж харах, асуудлаа мэдлэг чадвараа ашиглан шийдвэрлэх 3. Бүтээлчээр хамтран ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл, арга барилаа хөгжүүлэх 4. Хамтарч ажиллах 5. Өөрийнхөө амьдрах арга ухааныг эргэцүүлэн бодож илэрхийлэх Ерөнхий чадамж, чадвар Тусгай чадвар
  • 4. СУРГАЛТЫГ ДЭМЖИХ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААГ ХЭРЭГЖҮҮЛСЭН АРГАЧЛАЛ АЧСҮА  Сэдэв сонголт хийх үйл ажиллагаа:  Сургуулийн зорилго, ангийн зорилгодоо тулгуурлан “Орон нутгийн байгууллагуудыг” судлахаар сонгосон юм.  Ямар учир шалтгаанаар, яагаад тухайн сэдвийг сонгох үндэслэлийг өөрсдөөр нь яриулсны дараа багш сонголт болон сохирхолд нь үндэслэн хэд хэдэн баг болгон хувааж ажилласан.  Сонгосон байгууллагуудын үйл ажиллагааг судлахын зэрэгцээ тэд хэрхэн бие биентэйгээ харилцдаг, тусалж дэмжиж эвтэй хамтарч ажилладаг болохыг судалсан юм.  Мэдээллийг цуглуулахдаа: Ангийн сурагчид сэдвийг сонгон сонирхлын дагуу баг болон хуваагдаж мэдээллийг цуглуулахдаа төлөвлөгөө гаргаж ажилласан.  Төлөвлөхдөө: Хэн хэн юу хийх вэ? Юу юуг судлах вэ? Мэдээллийн эх сурвалжуудаа сонгох Судалгааны аргуудаа сонгох Хэнтэй , хэзээ, хаана, хэрхэн хийх, хамтарч ажиллахаа нарийн төлөвлөж ажилласан.
  • 5.  Мэдээллээ эмхлэх боловсруулалт хийх Хүүхдүүд өөрсдийн цуглуулсан мэдээллээ ижил төстэй болон ялгаатай зүйлээр нь ангилан боловсруулж мэдээллээ эмхэлж цэгцэлж байсан.  Мэдээллээ нэгтгэх , тайлагнах Эмхэлж цэгцэлсэн мэдээллийг эхний удаад багш компьютерт шивж оруулж өгсөн. Сурагчид судалгааны үр дүнг аав, ээж сургуулийн удирдлага, бусад багш нарт тайлагнасан. АЧСҮА-ы цагаар хийсэн ажлын үр дүн Багаар хамтарч судалгаа хийж, мэдээллийг нэгтгэн дүгнэж, тайлагнаж ажилласнаар сурагчдын дараах чадварууд илүү сайн хөгжиж байгаа нь ил тод харагдаж байлаа. Ерөнхий чадвараас Бие даан суралцах чадвар Танин мэдэхүйн чадамж -Асуудал шийдвэрлэх Хэл нийгмийн чадамж -Харилцах -хамтран суралцах Амьдрах ухааны чадамж -Бие даан суралцах -Мэдээлэл технологитой ажиллах -Эрүүл ахуйн зөв дадал хэвшилтэй болох -Байгаль орчинтой зөв харилцах чадварууд нь илүү хөгжиж байна. Тусгай чадвар 1. Эрэл хайгуул хийх 2. Асуудлыг олж харах, асуудлаа мэдлэг чадвараа ашиглан шийдвэрлэх 3. Бүтээлчээр хамтран ажиллах, суралцах хүсэл эрмэлзлэл, арга барилаа хөгжүүлэх 4. Хамтарч ажиллах 5. Өөрийнхөө амьдрах арга ухааныг эргэцүүлэн бодож илэрхийлэх чадварууд хөгжиж байна.
  • 6. СУРАГЧДАД ГАРЧ БУЙ ӨӨРЧЛӨЛТ - Өөртөө итгэх итгэлтэй болсон - Бусдын өмнө чөлөөтэй ярьж чаддаг болсон - Өөрт тулгарч буй бэрхшээлийг олж хардаг, түүнийгээ шийдвэрлэдэг - Хамтран ажиллах чадвар сайжирсан - Суралцах хүсэл эрмэлзлэл нэмэгдсэн. - Бие даан суралцах чадвар сайжирсан зэрэг олон давуу талуудтай. - Сургуулиас бусад албан байгууллагуудтай хамтарч ажиллахдаа бусдаас айж эмээлгүй чөлөөтэй харилцах чадвартай болсон.  Эцэг эхэд ерөнхий чадварын болон АЧСҮА-ы тайланг нийт 3 удаа тавьсан.  Аав ээжүүдийн хандлага өөрчлөгдсөн.  Сургуулиас зохион байгуулсан үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцдог болсон.  Хүүхдийнхээ ахиц амжилтад сэтгэл хангалуун баясгалантай байдаг болсон  Тайлангийн хуралд ирэхдээ дуртай болсон .  Багшид хандах хандлага эерэг болсон.  Хамтарч ажилладаг болсон Эцэг эхэд гарч буй өөрчлөлт
  • 7.  2 ба 3-р улиралд дээрх дарааллын дагуу сурагчдын сонирхол сонголтонд тулгуурлан сэдвүүдийг сонгосон .  2-р улиралд мөн адил албан байгууллагуудыг судалсан  Ажил мэргэжлийн үнэ цэнэ, онцлог, хийж бүтээхийн гайхамшиг сэдвийн хүрээнд судалгаат ажлаа сонгон явуулсан.  4-р улиралд Орон нутгийн тулгамдаж буй асуудлыг ярилцан Эрүүл мэнд сэдвийг сонгон судалгаагаа хийж байна. • 1-р улиралд • Кала цэцгийн дэлгүүр • Аймгийн төв музей • 2-р улиралд • Удирдлагын ордон • 4-р цэцэрлэг • Цагдаагийн газар • 3-р улиралд • 2-р сургуулийн захирал С.Бумаа • 2-р сургуулийн дүрслэх урлагийн багш Ц. Эрдэнээ • Аймгийн Төв номын сан • МУ-ын гоц мэргэн Баттөмөр Судалгаа хийсэн албан байгууллагууд
  • 8.
  • 9. ХИЧЭЭЛЭЭС ГАДУУРХ ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ЦАГААР Зорилго: Хамт олноороо хийх үйл ажиллагаагаар дамжуулан хүмүүс хоорондын зүй зохистой харилцааг бий болгох, бие биенээ хүндэтгэн, хамт олныхоо дунд зөв хүн болон төлөвшинө. Хэлбэр, зохион байгуулалт : Ангиараа хамтарч ажиллана. - Ангийн үйл ажиллагаа - Тэмдэглэлт өдөр ба үйл ажиллагаа - Дугуйлан болон бусад үйл ажиллагаа - Зохион байгуулагч - Анги удирдсан багш, эцэг эх хамтран зохион байгуулсан.
  • 10.  Улирал бүрийн эхэнд ангийн ажлын төлөвлөгөө гаргана.  Төлөвлөгөөний дагуу үйл ажиллагаагаа зохион байгуулна.  Эцэг эхчүүд сурагчдын дунд хөгжөөнт тэмцээн уралдаан зохион байгуулна. - АХА, Уралдаж бодъё, Алтан хонх гэх мэт тэмцээн зохион байгуулж үр дүнг тооцон ажиллаж байна. Хийх ажлаа төлөвлөж сурна. Ангийн хурал хийж алдаа оноо, ахиц амжилтаа тодорхойлж бусдыгаа сонсох, бусдаас үг сонсож сурах давуу талуудтай. Аав ээжүүд сурагчдын дунд тэмцээн зохиосноор сурагчид сурах хүсэл эрмэлзлэл нэмэгдэж, хичээлд оролцох идэвх нэмэгдэж байгаа нь илт харагдаж байна. Үйл ажиллагаа Үр дүн
  • 12. БУСАД ХИЧЭЭЛЭЭР ...  Математикийн хичээл, IQ сургалт явснаар сурагчдын сэтгэх чадвар, асуудлыг шийдэх чадвар, хамтран ажиллах хөгжиж байна.  Монгол хэл хичээлээр харилцах, хамтрах, бие даан суралцах  Хүн байгаль хичээлээр туршилтын хичээлүүд их байдаг. Тиймээс сурагчид багаар хамтран суралцах, эрүүл ахуйн зөв дадал хэвшил байгаль орчинтой зөв харилцах гэх мэт  Ерөнхий 8 чадвар бүх л хичээл дээр хамт хэрэгжиж хамтдаа хөгжиж байгаа. Энэ хичээлийн жилд хүүхэд бүрийн чадварыг ахиулж чадсан гэж үзэж болно. Энэ нь амьдрах чадвар болон ерөнхий чадварын тайлангуудаар ил тод харагдаж байгаа. Эцэг эхчүүдийн санал асуулга, хандлагаас үндэслэн энэ дүгнэлтийг хийж байна. Дүгнэлт