Rancangan Pengajaran Harian Makro Pengajaran Kimia
1. JABATAN PENGAJIAN PENDIDIKAN
FAKULTI PENDIDIKAN DAN PEMBANGUNAN MANUSIA
UNIVERSITI PENDIDIKAN SULTAN IDRIS
KPD 3026
PENGAJARAN, TEKNOLOGI & PENAKSIRAN II
TUGASAN 2:
MAKRO PENGAJARAN
NAMA PELAJAR NURUL ASHIKIN BINTI ABD RAHMAN
NO. MATRIK D20091034
NAMA PENSYARAH DR. HAFSAH BINTI TAHA
2. Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Kimia
Kelas : 4 Spa
Tarikh : 16 April 2012
Masa : 1.50 petang – 2.30 petang (40 minit)
Bilangan Pelajar : 27 orang
Tema : Jirim di sekeliling kita
Topik : Jadual Berkala Unsur (Unsur Kumpulan 18)
Objektif Pembelajaran : Menganalisis kumpulan 18
Hasil Pembelajaran
Di akhir pembelajaran, pelajar dapat:
a) Menguasai isi kandungan
Menyenaraikan enam unsur Kumpulan 18 dengan tersusun.
Menyatakan sifat fizik unsur Kumpulan 18 secara umum.
Menghuraikan perubahan sifat unsur Kumpulan 18 dengan tepat.
Menghuraikan sifat lengai unsur kumpulan 18 dengan jelas.
Menghubungkaitkan sifat lengai unsur Kumpulan 18 dengan susunan elektronnya dengan betul.
Menghubungkaitkan susunan elektron duplet dan oktet bagi unsur Kumpulan 18 dengan kestabilannya dengan tepat.
1
3. b) Membina kemahiran saintifik dan kemahiran berfikir
Menghubungkaitkan kegunaan unsur Kumpulan 18 dalam kehidupan seharian secara ringkas.
c) Mengamalkan sifat saintifik dan nilai murni
Mengunakan masa sebaik mungkin untuk menyelesaikan masalah berkaitan unsur kumpulan 18.
Memupuk sifat yakin diri untuk menyelesaikan masalah berkaitan unsur kumpulan 18.
Konsep/Prinsip/Hukum/Teori : Kala, kumpulan,elektron valens, oktet, duplet dan sifat lengai.
Bahan dan alat radas : -
Langkah berjaga-jaga : -
Bahan Bantu Mengajar (BBM) : Komputer riba, slide power point, video, gambar rajah.
Pengetahuan Sedia ada
Para pelajar telah mengetahui tentang:
1) Kumpulan dan kala dalam Jadual Berkala Unsur.
2) Susunan elektron sesuatu unsur berdasarkan nombor proton unsur tersebut.
2
4. Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar
Set induksi/ Memperkenalkan unsur Kumpulan Pelajar memberi respon. Strategi:
mencungkil idea 18. Guru memaparkan gambar Penyoalan seluruh kelas.
( 4 minit) rajah dan meminta pelajar
Alat Bantu Mengajar:
mengaitkannya dengan tajuk.
Kumpulan 18 dikenali sebagai:
Guru memperkenalkan tajuk Slaid presentation, buku
Gas lengai teks,.
iaitu unsur kumpulan 18.
Gas Adi
Guru menyatakan objektif
pelajaran pada hari ini. KBKK:
Menjana idea dan
menganalisis gambar rajah
iaitu aplikasi unsur
kumpulan 18.
Mengstruktur & Enam unsur kumpulan 18: Guru meminta pelajar memberi Pelajar memberi cara untuk Strategi:
Mengstruktur cara berkesan untuk mengingat mengingat unsur kumpulan Penyoalan seluruh kelas.
semula Helium (He) 18.
Neon (Ne) unsur kumpulan 18. Kaedah:
(23 minit) Argon (Ar) Guru mencadangkan neumonik Ekspositori
Kripton (Kr)
untuk mengingat enam unsur
Xenon (Xe) Alat Bantu Mengajar:
Radon (Rn) kumpulan 18 dengan cepat.
3
5. Sifat fizik & sifat kimia Kumpulan Guru memberi penerangan Pelajar mendengar dan slaid presentation, buku
18: mengenai sifat fizik dan sifat teks, buku rujukan.
mencatat isi-isi penting.
Tidak mengalirkan haba & kimia unsur kumpulan 18 Pelajar memberi respon
elektrik. dengan terperinci. terhadap penerangan yang Nilai:
Tidak berwarna & berbau pada
Guru menggunakan analogi diberikan. Menghargai masa, berfikir
suhu bilik.
bagi menerangkan tentang secara logik
Takat lebur, takat didih dan
ketumpatan rendah. perubahan takat lebur dan
takat didih. KBKK:
Perubahan sifat fizikal menuruni
Menjana idea,
unsur kumpulan 18:
menganalisis gambar
Jejari atom (bertambah). rajah.
Takat lebur (bertambah).
Takat didih (bertambah).
Ketumpatan (bertambah).
Sifat Kimia:
• Stabil & tidak reaktif.
• Petala terluar yang penuh.
• Tidak berkongsi, menerima
atau menderma elektron.
• Monoatom.
4
6. Sifat lengai kumpulan 18 Guru mengedarkan worksheet Pelajar mendengar dan
Susunan elektron: kepada pelajar. mencatat isi-isi penting.
Duplet Guru menerangkan tentang sifat Pelajar mengisi ruang kosong
lengai unsur kumpulan 18. yang terdapat dalam
Guru mengaitkan sifat kimia worksheet yang telah
unsur kumpulan 18 dengan diedarkan.
susunan elektronnya.
Oktet
Aplikasi Kegunaan unsur kumpulan 18 Guru menayangkan video Pelajar menonton video Strategi:
idea/konsep tentang kegunaan unsur Penyoalan seluruh kelas.
yang ditayangkan.
(10 minit) kumpulan 18. Pelajar memberi respon
Guru meminta pelajar untuk positif terhadap arahan yang
suai padamkan gambar Alat Bantu Mengajar:
diberi oleh guru.
kegunaan unsur kumpulan 18 slaid presentation, gamba
Pelajar menjawab
rajah., video kegunaan
dengan unsur. pertanyaan yang diberikan unsur kumpulan 18.
Guru memberi hadiah sebagai oleh guru.
pengukuhan positif kepada
5
7. pelajar yang menyelesaikan KBKK:
tugasan yang diberi. Menganalisis gambar
Guru mengajukan 4 soalan rajah, menjana idea.
kepada pelajar.
Nilai:
Kerjasama, menjimatkan
masa, yakin diri.
Kesimpulan Saiz, nombor proton, Guru membantu pelajar Pelajar membuat Strategi:
ketumpatan, takat lebur dan membuat kesimpulan kesimpulan mengenai tajuk Penyoalan seluruh kelas.
(3 minit)
takat didih unsur kumpulan 18
mengenai tajuk unsur yang telah dipelajari.
bertambah menuruni
kumpulan. kumpulan 18.
Guru meminta pelajar Alat Bantu Mengajar:
Gas adi stabil dan lengai. membuat kerja rumah yang slaid presentation,
worksheet, buku latihan.
terdapat dalam buku latihan
berkaitan unsur kumpulan 18.
Guru meminta pelajar KBKK:
membuat kerja rumah yang Menganalisis soalan,
terdapat dalam buku latihan menjana idea.
berkaitan tajuk yang dipelajari.
Nilai:
Yakin diri.
6