Мета:
Розвивати артистичніздібності учнів
Закріпити знання учнів про народні обрядові пісні
Формувати вміння емоційно, виразно і творчо
виконувати колядки та щедрівки
Виховувати пошану до народної творчості
3.
ХІД УРОКУ
І.Організаційний момент:
1.Музичне привітання: “Добрий день”
2. Повідомлення теми і мети уроку:
Наближаються новорічні свята… Для більшості
українців Новий Рік та Різдво – це найулюбленіші
свята. Які народні пісні співали на Різдво? Так,
колядки та щедрівки.
4.
ІІ. Актуалізація опорнихзнань:
Давайте пригадаємо назви колядок і щедрівок, які ми
вивчили на уроках.
“Добрий вечір тобі, пане господарю”
“Павочка ходить”
А пісня-гра “ГО-го-го коза” є частиною різдвяного обряду
“Водіння кози”. Сьогодні на уроці ми відтворемо цей
обряд.
5.
ІІІ. Закріплення матеріалу.
Нашнарод прославляв народження Ісуса Христа
колядками. Традиційно в колядницьких гуртах
розподіляли між собою ролі Кози, Лікаря, Діда,Баби,
Міхонощі, Кота та інших жартівливих персонахів.
І група учнів виконує колядки
ІІ група учнів – наші колядники. Зустрічайте!
Парубок (з’являється на порозі хати): Добрий Вечір!
Щедрий Вечір! Дозвольте заколядувати.
Господар: Добрий Вечір! Заходьте. Колядуйте.
6.
1-ий колядник.
Колядин, колядин, я у батька один.
Мені не дивуйте, ковбасу лаштуйте.
Колядин, колядин, я у батька один.
Винесіть пиріжечок та покладіть у мішечок,
З руками, з ногами, щоб бігав за нами.
2-ий колядник.
Ой ясна, ясна на небі зоря,
Ой красна, красна у дядька жона.
І красовита, і грошовита,
По двору ходить, як сонце сходить.
Добрий Вечір!
Гурт (співає). «Добрий вечір тобі, пане господарю»
7.
Коли цеіз-за дверей чується:
– Ме-е-е!
Парубок. О! Коза вже голос подає – Багату Кутю віщує.
Дід з бабою заходять до хати .Дід на мотузці веде
Козу. Починається ритуальне дійство.
8.
Дід. Добрий Вечір!Щедрий Вечір!
Дід. Гоп-гоп, Козуню,
Гоп-гоп, сіренька,
Гоп-гоп, біленька.
Ой розходився, розвеселився,
По цьому дому, по веселому.
Баба. Ой поклонися цьому господарю,
І жінці його, і дітям його!
Гоп-гоп, Козуню,
Гоп-гоп, сіренька,
Гоп-гоп, біленька.
10.
Один зряджених (співає).
Де Коза стопою, там жито копою,
Де Коза рогом, там жито стогом.
Де Коза ходить, там жито родить.
Гоп-гоп, Козуню,
Гоп-гоп, сіренька,
Гоп-гоп, біленька.
Стрільці (заходять співаючи).
А в тому сільці,
Де взялись стрільці,
Встрелили Козюшку
У правеє вушко!
Пртуць, Коза впала
І хвіст задрала.
Коза падає, одкидає голову, як нежива.
12.
Дід (плаче).Рятуйте! Майже молоду Козу вбили!
Лікар (виходить). Я лікар ще старої науки. Усі болячки лікую.
(Підходить до Кози й на нозі міряє пульс). Ну, це невідома
хвороба! Хоча, був оце в мене нещодавно один хворий… Каже
мені: «Ходить не можу, ходить не можу…» А ось після такого
укола (дістає з-під поли величезний шприц) встав і побіг, як
заєць!
Лікар намагається й Козі зробити укол, та підстрибує й тікає.
Лікар (співає).
Ой устань, Козо, та й отрусися
По всьому дому, по господарству ізвеселися.
Де Коза стопою, там жито копою,
Де Коза рогом, там жито стогом.
Де Коза ходить, там жито родить.
13.
Щедрувальниці.
Щедрик,ведрик, винесіть вареник,
Грудочку кашки, кілечко ковбаски.
Винесіть книш, бо впущу в хату миш.
Винесіть ковбасу, бо всю хату рознесу.
Співають щедрівку «Павочка ходить»
15.
Дякую за увагу!Веселих Різдвяних свят!
Джерела:
М.О. Долгов “Колядки та щедрівки.Забуті традиції”
Л.Масол. Л.Арістоова “Музичне мистецтво”
М.М.Гордійчук “М.Д.Леонтович. Нарис про життя і
творчисть”