Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
124
1. Урок української мови в 9 класі
Тема. Обговорення питання «Чи придатна рок-музика для передавання
патріотичних настроїв, думок, закликів?» з ілюструванням виступів, прикладами
сучасних рокових пісень. Використання складних речень з різними видами
сполучникового і безсполучникового зв’язку.
Мета:формувати вміння практично застосовувати знання учнів з теми «Складне
речення з різними видами зв’язку»; структурувати вивчений теоретичний
матеріал;організувати самоконтроль роботи учнів на уроці; розвивати
спостережливість, навички аналізу тексту, на прикладі зразків сучасних рокових
пісень; формувати громадянську компетентність учнів.
Очікувані результати:
Повторити і закріпити:
- визначення складних речень з різними видами зв’язку; - розділові знаки у
складних синтаксичних конструкціях.
Учні зможуть: знаходити в тексті складні речення, ставити й пояснювати
вживання розділових знаків у складних синтаксичних конструкціях; визначати
смислові відношення між частинами речень; креслити схеми складних речень.
Наскрізна лінія: громадянська відповідальність.
Тип уроку:узагальнення й систематизації знань.
Обладнання:презентації учнів, відео кліпи пісень, фото українських виконавців
рокових пісень, роздатковий дидактичний матеріал.
Методи, прийоми, форми роботи: гра «Ти мені, я тобі», пунктуаційний
практикум з елементами аналізу, дослідження-відновлення, прийом «Акваріум».
Перебіг уроку.
І. Організаційний момент.
З яким настроєм ви прийшли на урок?
Оберіть і позначте свій настрій на полях зошита відповідним смайлом.
Чого очікуєте від уроку?
2. Сьогодніформулоюнашого уроку є:
( у+о)*(в+с)*р=з, де
У – увага
О – організованість
В – взаємодопомога
С – спілкування
Р – робота
З– знання
Інструктаж заповнення картки самоконтролю.
Етапи уроку ДД –дуже
добре
Д – добре ЗНК –
знав, але
не сказав
КЗ –
казав, але
не знав
ГНК –
гірше
нема куди
Роботав групі
Гра «Ти мені, я
тобі»
Пунктуаційний
практикум
Дослідження –
відновлення
«Акваріум»
ІІ. Мотиваціянавчальноїдіяльностішколярів
1. На даний момент існує величезна кількість музичних жанрів, які можуть
припасти до смаку будь-якого шару населення. Не секрет, що музичні
уподобання різних верств населення і культур різні. Зараз величезна
кількість молодих людей не уявляє життя без постійного музичного
супроводу. Соціальний вплив рок-музики, як культурного явища,
вважається дуже значним. Рок – це, з одного боку, рупор молоді, музичне
втілення суперечливих настроїв, які її роздирають, конфлікту з
загальноприйнятиминормами. Вона володіє великою енергією («драйвом»),
яка захоплює. Ця енергія може дати особі свободу від усталених суспільних
принципів і стереотипів, від навколишньої дійсності. Під впливом рок-
музики людина готова на неймовірні вчинки.
«Чи придатна рок-музика для передавання патріотичних настроїв, думок,
закликів?» Ось на це питання ми повинні знайти відповідь.
2. Підготовчий етап:
- об’єднання у три групи;
- підготовка презентації та кліпу пісень.
3. 1 група – Скрябін.
2 група – «Тік».
3 група – «Океан Ельзи».
ІІІ. Узагальненняй систематизація теоретичнихположень з теми.
Людина, яка грамотно може висловитисвої думки, завжди приємна в спілкуванні.
Що допомагає людині у спілкуванні? Правильно, слова, з яких складаються
речення. Тож у полі зору у нас будуть складні речення. Тож давайте звернемося
до теоретичного блоку нашого уроку.
1. Гра «Ти мені, я тобі».
Кожна група по черзі ставить питання іншій, на повторення теоретичного
матеріалу «Складні речення з різними видами зв’язку».
Які речення називають складними синтаксичними конструкціями?
Скільки частин може входити до складної синтаксичної конструкції? Чи
може складне речення з різними видами зв’язку мати у своєму складі двоє
умовно простих речень? Відповідь обґрунтувати.
Які розділові знаки переважають між частинами складносурядного й
складнопідрядного речень?
Які розділові знаки вживають у безсполучниковому складному реченні?
У текстах яких стилів використовують речення з різними видами зв’язку?
Як ви вважаєте, чому вживання складних речень з різними видами зв’язку
недоцільне в текстах офіційно-ділового стилю?
ІУ. Виконання узагальнювальнихвправі завдань дослідницькогохарактеру.
1. Пунктуаційнийпрактикум з елементами аналізу. Прочитайтетекст.
Визначте стильовуналежність його й тип мовлення. Випишіть складне
речення, розставляючипотрібнірозділові знаки, накресліть схему.
Незважаючи на тяжкі для нашої країни часи, українська рок-музика живе і
шириться. За останній рік наші гурти видали безліч нового матеріалу. У жовтні
минулого року гурт «Кома» випустив композицію, яку присвятили нашим воїнам
на сході. Восени минулого року з’явилося зерно пісні «Не твоя війна» від гурту
«Океан Ельзи». Ним став приспів, який Святослав Вакарчук написав за лічені
хвилини і в ньому і досі не змінено ні слова, а себе відчув повністю виснаженим.
тільки наприкінці квітня цього року пісня побачила світ, а світ – почув її.
2. Дослідження-відновлення. Відновіть речення з різними видами
зв’язку:вставте потрібні за змістом засоби зв’язку (сурядні сполучники,
підрядні сполучникичи сполучні слова). Визначте смислові відношення між
частинами речень, накресліть схеми.
4. Український рок – це досить глобальна категорія, … саме тут відвідувачі нашого
веб-ресурсу з легкістю знайдуть той музичний матеріал, … потенційно може
виявитися для них досить цікавим.
Лідер гурту «С.К.А.Й.» Олег Собчук упевнений, … світло можна знайти навіть у
найтемніші часи, … пережити скруту допоможе кохання.
3. Прийом «Акваріум».
Обговорення проблемного питання уроку «Чи придатна рок-музика для
передавання патріотичних настроїв, думок, закликів?» з ілюструванням
виступів співаків, творчість яких досліджували у групах.
V. Рефлексія.
Наш урок добігає кінця. Чи досяглими мети поставленої, якви вважаєте?
Міркування учнів.
Самооцінювання.
Позначте свій настрій на полях зошита на кінець уроку. Чи відбулися зміни?
Якщо так, то чому?
Заключнеслово вчителя
VІ. Домашнє завдання.
Повторити п.29, вправа 327