Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Краса природи рідного краю. Пам’ятки архітектури
1. Тема уроку. Красаприродирідного краю. Пам’ятки архітектури.________
Мета уроку. Ознайомити учнів з пейзажем і його видами, створити умови
для розвитку пам’яті, уваги учнів і кругозору дітей; створити умови для
розвитку мислення, вміння аналізувати і узагальнювати; виховувати
естетичний смак у процесі сприйняття навчального матеріалу; виховувати
любов до мистецтва, природи.
Обладнання: художні матеріали та інструменти: акварельні фарби,
палітра, ємність для води, пензлик; зошити-альбоми;
— література: Образотворчемистецтво:підруч. для 4 кл. / М.І. Резніченко, С.І.
Трач. — Тернопіль: Навчальна книга - Богдан, 2015. — 142 с.; Програма
«Образотворче мистецтво. 1-4 класи загальноосвітніх навчальних закладів,
2011».
Хід уроку
I. Організаційний момент.
З неба падає пороша,
Настрій нині в нас хороший.
Будем вчитись дружно, вміло.
Нумо, гуртом всі за діло!
II. Актуалізація опорних знань.
Погляньте, діти, навкруги,
Яка земля чудова.
Моря і гори, і луги,
Ліси, гаї, діброви.
Ми всі живем на цій землі,
Радієм кожній миті.
І нам усім із вишини
Яскраве сонце світить.
Де степ широкий, наче море,
Де дише пахощами гай,
Де небо зоряне, прозоре —
То наш святий, чудовий край.
Де житом ниви зеленіють,
Де пісня жалісно луна,
Де хати в вишеньках біліють —
То мила, рідна сторона.
В. Залізняк
— Щоб бути справжнім патріотом свого краю, потрібно не тільки любити,
а й знати його історію, природу. Сьогодніми з вами здійснимо уявну подорож
Україною, ознайомимося з найцікавішими місцинами цього чудового краю.
Ви дізнаєтеся про її рідкісні рослинита тварини, красу і цінність її заповідних
місць.
Під час бесіди вчитель пропонує учням охарактеризувати пейзаж як жанр
образотворчого мистецтва; виражальні можливості цього жанру; згадати вже
знайомі учням види композиції та композиційні прийоми.
III. Повідомлення теми і мети уроку.
2. — Сьогодніми спробуємо поєднати такі види образотворчого мистецтва,
як архітектура і графіка, навчимося передавати силуетом форми храмів,
відчуємо красу і неповторність культурної спадщини нашого народу.
Пропоную провести заняття у формі віртуальної екскурсії, на якій
ознайомимось із пам’ятками архітектури, замками та храмами рідного краю.
Я хочу, щоб ви подорожували з гарним настроєм. Посміхаймося одне
одному і вирушаймо в мандрівку рідним краєм.
— Який вид мистецтва називається «архітектурою»? (Архітектуру
називають також кам’яним літописом, або музикою, яка застигла в камені.)
— Поміркуємо, чому.
(Демонстрація ілюстрацій чи фотографій міста Києва).
— Чим вражає вас це місто? (Церкви з золотими вежами і хрестами, високі
будинки, багато зелені, магістралі, парки, пам'ятники.)
— А чого особливо багато? (Церков.)
Так. Ось Києво-Печерська лавра, Софійський собор, Свято-
Володимирський собор, Михайлівський собор, Видубицький монастир. Ці
архітектурні споруди побудовано в минулих століттях. Про що це свідчить?
(Що наші пращури шанували Христову віру, тому й будували такі великі й
красиві храми.)
Ці прекрасні споруди є національними святинями, своєрідним літописом
часів Київської Русі, увічненням славної історії українського народу.
Назвіть храми, які є в нашому місті.
IV. Пояснення нового матеріалу.
Фізкультхвилинка.
V. Практична робота.
Спочаткувизначтекомпозицію, якубудетезображувати. Розмістіть формат
у певне положення (вертикальне чи горизонтальне). Намітьте загальну форму
будинків, кущів, дерев, гір. Не забувайте про закони перспективи. Пізніше
промалюйте деталі та розфарбуйте. Використовуйте теплі гами кольорів.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Учитель пропонуєучням розглянутизображення архітектурних споруд, що
виконані різними народамив різні часи, визначити, якіматеріали використали
архітектори.
Важливо звернути увагу учнів на те, як конструкція та зовнішній вигляд
споруди залежать від того, з якого матеріалу вона збудована; як національні
особливості впливають на зовнішній вигляд будівлі.
Пропонує учням уважно роздивитися силуети відомих архітектурних
споруд.
VII. Перегляд, аналізта оцінюванняучнівськихробіт. Підсумок уроку.
— Чи цікаво було працювати над цією темою?
— Що нового ви дізнались сьогодні на уроці?
— Яка інформація вам найбільш запам’яталась?