SlideShare a Scribd company logo
Els Sentits
    UNITAT DIDÀCTICA


        Rebeca Verdú Lozano
        Arantxa Orts Benimeli
        Anna Flores Garcia
JUSTIFICACIÓ
   Aquesta Unitat Didàctica pertany a l’àrea de
    Coneixement del Medi i el que treballarem serà el tema
    Dels Sentits.
   És important el coneixement i tracte dels sentits, ja que
    ens proporcionen informació vital que ens permet
    relacionar-nos amb el món que ens envolta. Els òrgans
    sensorials són els receptors de la comunicació amb el
    nostre exterior (ulls, nas, oïda, pell i llengua), són com
    vigilants del nostre entorn i per mitjà d’aquests ho
    percebem tot. Sense la informació que rebem a través
    dels cinc sentits, no podríem funcionar com a éssers
    vius que som. Com que cada sentit és important i a la
    vegada té limitacions, es pot utilitzar un sentit per a
    compensar altre.
   Està dirigida a alumnes de 2n cicle de la Primària,
    exactament per al curs de 3r de primària.
OBJECTIUS
Objectius Didàctics
  Reconèixer els cinc òrgans dels sentits i les
  accions que es poden realitzar a través
  d’ells.
 Reconèixer i identificar les diverses
  sensacions que es perceben a partir dels
  òrgans dels sentits.
 Utilitzar les coordinacions visuals i habilitats
  manipulatives necessàries.
 Observar i explorar el medi físic.
 Reconèixer i diferenciar els diferents sons.
Objectius generals de l’àrea de Coneixement
 del Medi
1.   Adquirir i utilitzar correctament de forma oral i escrita, el vocabulari
     específic de l’àrea que permeta el desenrotllament de la lectura
     comprensiva a través de textos científics, històrics i geogràfics.
2.   Conèixer i valorar la important aportació de la ciència i la
     investigació per a millorar la qualitat de vida i benestar dels sers
     humans.
3.   Comportar-se d’acord amb els hàbits de salut i atenció personal
     que es deriven del coneixement del cos humà, respectant les
     diferències.
4.   Adquirir i desenrotllar habilitats socials que afavorisquen la
     participació en activitats de grup adoptant un comportament
     responsable, constructiu i solidari, respectant els principis bàsics
     del funcionament democràtic.
5.   Utilitzar les TIC per a obtindre informació i com a instrument per a
     aprendre i compartir coneixements i valorar la seua contribució a
     la millora de les condicions de vida.
Objectius segons el currículum de
 primària de 2n cicle en l’àrea de
 coneixement del medi

Bloc 3. Ciències. La salut i el desenrotllament
  personal
  Els sentits: òrgans i funcions. Hàbits
  d’higiene dels òrgans dels sentits. La relació
  amb l’exterior.
Objectius Atenció a la Diversitat

 Desenvolupar la sensibilitat cap a persones
  amb discapacitats sensorials.
 Identificar les diferents discapacitats
  sensorials.
 Conèixer les dificultats que se’ls presenten
  als discapacitats.
CONTINGUTS
Conceptuals:
 L'ull i les seves parts.
 Les olors (suaus, fortes, agradables,
  desagradables).
 El gust (ácid, amarg, salat, dols...)
 Les parts de l'oïda.
 Les textures: llis, rugós, aspre, suau.
 La pell i la seva funció.
 Coneixement de les diverses discapacitats
  sensorials.
 Coneixement dels òrgans afectats.
Procedimentals:
 Localització de les parts de l'ull.
 Diferenciació entre olors.
 Localització del sentit de l'olfacte.
 Localització de les parts de l'oïda.
 Discriminació dels diferents sons.
 Reconeixement de diverses textures.
 Experimentació amb diferents textures.
 Participació en els jocs organitzats pel
  professor.
Actitudinals:
   Importància del sentit de la vista.
   Cooperació i treball en equip.
   Ser respectuós amb el professor i els companys.
   Valoració del treball en grup.
   Respecte cap als companys que participen en
    l'aula.
   Importància del silenci a l'hora de realitzar
    activitats a l'aula.
   Valoració del treball en equip.
   Importància del sentit del tacte.
   Sensibilització per les persones discapacitades.
   Reflexió sobre les dificultats que tenen les
    persones discapacitades.
   Confiança en els companys.
ACTIVITATS
1. Racó: El olfacte
   Donar als xiquets un full amb
    informació sobre l’olfacte.
    1. Activitat: El professor repartirà
    unes borses amb diferents aliments i
    objectes que facen olor per a que els
    xiquets olen i identifiquen el que és.
    2. Activitat: Buscar entre diferents
    objectes olfactius un objecte en
    concret que els haurà dit el professor
    mitjançant el olfacte.
2. Racó: El tacte
   Donar als xiquets un full amb
    informació sobre el tacte.
    1. Activitat: Passar-se un objecte per
    baix la taula per identificar de que es
    tracta.
    2. Activitat: Trobar dos objectes iguals
    sense mirar, entre tots els que hi
    hauran dins d’un sac.
    3. Activitat: En cinc caixes ficarem
    diferents objectes de diferents textures
    perquè els xiquets després claven la
    mà i identifiquen de que és tracta.
3. Racó: L’oïda
   Donar als xiquets un full amb informació
    sobre l’oïda.
    1. Activitat: Els posarem diferents sorolls i
    els alumnes tindran que identificar-los.
    2. Activitat: El telèfon boig. Els alumnes és
    ficaran en fila i el professor dirà una frase
    al primer alumne d’aquesta. Aquest passarà
    el missatge al alumne de darrere i així
    successivament fins al últim, aquest dirà en
    veu alta el missatge que a ell li ha aplegat
    per a veure molt a canviant en comparació
    al que el mestre havia dit al primer alumne.
    3. Atenció a la diversitat: Tots els
    components del grup menys un portarà els
    oïdes tapades amb tapons. Aquest que no
    porta els oïdes tapades dirà algun
    missatge a la resta de companys, i
    aquestos intentaran desxifrar-ho.
4. Racó: El gust
   Donar als xiquets un full amb informació
    sobre el gust.
    1. Activitat: Tapar els ulls a un alumne i
    donar-li a provar diferents sabors àcids,
    dolços, salats, amarg. L’alumne
    identificarà de quin aliment es tracta
    segons el seu gust.

    2. Activitat: Els repartirem una fitxa
    amb una taula amb la classificació dels
    aliments àcids, dolços, salats o amargs.
    Els xiquets tindran que posar 5 aliments
    de cada en el lloc corresponent.
5. Racó: La vista
   Donar als xiquets un full amb informació sobre la vista.
    1. Activitats:
       - Quadrats: quadre, ordenador, coixí.
       - Rectangulars: porta, llit, taula.
       - Redons: plats, cd, roda, euro, terra, pastis.
       - Cilíndrics: paper del wàter, llauna, got.
       - Triangles: senyal de tràfic, veles d’un vaixell, teulada.
       - Conos: cucurutxo, barret, llum.
    2. Activitat:
    - Encontrar les diferències entre dos dibuixos.

    3. Activitat:
    - Taparem els ulls a un alumne mentre els altres del racó es
    canviaran entre ells una prenda de roba o objecte que porten
    damunt i destaparem els ulls del alumne. L’activitat
    consisteix en que l’alumne se n’adone dels objectes que
    s’han canviat entre ells.

    4. Atenció a la diversitat: Taparem els ulls a un alumne per
    a què aquest pugui identificar mitjançant el tacte a un altre
    company.
MATERIALS
 Fitxes informatives
 Borses amb aliments que fagen olor
 Objectes de diferents textures
 Caixes
 Reproductor de música
 Tapons per a l’oïda
 Mocador per tapar els ulls
 Aliments amb gustos amargs,dolç, salat...
 Dibuixos (activita vista)
METODOLOGIA
 Les activitats d’aquesta Unitat Didàctica es
  realitzaran a l’aula ordinària, a la mateixa
  classe.
 El mestre l’organitzarà la classe en 5 grups de 6
  xiquets/tes i així promoure el treball en equip
  des de ben menuts, el respecte i contribuir en
  una bona convivència.
 Ho desenvoluparem al llarg de dues sessions
  que es realitzaran durant l’hora de l’assignatura
  de coneixement del medi.
TEMES TRANSVERSALS
Els temes transversals amb els que està
  relacionat el tema dels Sentits són:
 Educació moral i cívica promovent entre els
  alumnes actituds de sensibilitat i respecte.
 Educació per a la pau i la solidaritat pretén el
  desenvolupament d’una relació de sensibilitat i
  solidaritat amb persones que tinguen alguna
  limitació sensorial
 Educació per a la salut i el
  consumidor promovent el coneixement de la
  utilitat dels sentits, aplicable a diferents
  situacions d’alimentació, salut, oci...
COMPETÈNCIES BÀSIQUES
AVALUACIÓ
   Avaluació inicial: realitzarem una avaluació
    inicial per a determinar el coneixement previ
    dels alumnes. Aquesta evaluació inicial serà útil
    per al professor ja que podrà dur-se a la fi un
    seguiment de cada alumne i es podrà detectar
    les posibles alteracions o disfuncions que
    puguen interferir en el procés educatiu i
    requerisquen de una atenció educativa especial.
        Aquesta avaluació no tractarà de mesurar la
    quantitat d’aprenentatge que l’alumne poseeix,
    sino la qualitat d’aquest: les estratègies que
    utilitza, el procés de raonament i assimilació...
 Avaluació formativa o processual:
El professor a mesura que avanci el procés educatiu,
  observarà l'evolució i cada alumne i el comportament
  d'aquest, ja que els / les alumnes aniran
  avançant,variaran les seves necessitats i com a
  conseqüència el tipus d'ajuda pedagògicas'ha d'ajustar
  de manera adequada.
Aquesta avaluació es realitzarà al llarg de tot el
  procésd'ensenyament-aprenentatge i pretendrà recollir
  informació per proporcionar una atenció individualitzada
  en cada moment. El professor avaluarà totes les
  activitatsrealitzades per l'alumne durant les sessions
  tenint en compte el seu interès,comportament, actitud,
  realització ... i aquestes qualificacions seran anotades
  en el seu quadern per tenir constància d'aquest
  seguiment.
En aquesta Unitat Didàctica el posterior comentari i
  intercanvi d'opinions entre alumnes i amb la col ·
  laboració del professor, es corregiran les possibles
  dubtes de cada activitat. Això podria considerar com un
  criteri d'avaluació, per conèixer el grau de comprensió

More Related Content

What's hot

Power projecte arc de sant martí
Power projecte arc de sant martíPower projecte arc de sant martí
Power projecte arc de sant martíescolanovacervello
 
Classificació dels animals vertebrats
Classificació dels animals vertebratsClassificació dels animals vertebrats
Classificació dels animals vertebrats
Neus Viñallonga
 
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesUd 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
MariaJose Ariño
 
Clasificació dels animals
Clasificació dels animalsClasificació dels animals
Clasificació dels animals
cpeltossal
 
Programacions unitats medi 2 n
Programacions unitats medi 2 nProgramacions unitats medi 2 n
Programacions unitats medi 2 n
Ensenyament
 
Eines per-treballar-el-llenguatge-oral
Eines per-treballar-el-llenguatge-oralEines per-treballar-el-llenguatge-oral
Eines per-treballar-el-llenguatge-oral
genispascual
 
Dinàmiques de cohesió
Dinàmiques de cohesió Dinàmiques de cohesió
Dinàmiques de cohesió
Guida Allès Pons
 
Programacio 1 r primaria
Programacio 1 r primariaProgramacio 1 r primaria
Programacio 1 r primaria
Sara Álvarez
 
Animals invertebrats classificació
Animals invertebrats   classificacióAnimals invertebrats   classificació
Animals invertebrats classificaciócinqueb25
 
Pràctica fitxa tècnica d'un animal vertebrat
Pràctica fitxa tècnica d'un animal vertebratPràctica fitxa tècnica d'un animal vertebrat
Pràctica fitxa tècnica d'un animal vertebrat
Rafael Alvarez Alonso
 
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5Àngels Miret Rial
 
Classificació dels animals
Classificació dels animalsClassificació dels animals
Classificació dels animalsSerradePrades
 
Unidad didáctica "Les Plantes"
Unidad didáctica "Les Plantes"Unidad didáctica "Les Plantes"
Unidad didáctica "Les Plantes"
CarlaGomezRuiz
 
Unitat Didáctica Papallones
Unitat Didáctica PapallonesUnitat Didáctica Papallones
Unitat Didáctica Papallones
Mireia Estebanez
 
Projecte el cos humà comprimit
Projecte el cos humà comprimitProjecte el cos humà comprimit
Projecte el cos humà comprimitescolanovacervello
 
De què fa gust la lluna
De què fa gust la llunaDe què fa gust la lluna
De què fa gust la lluna
Veure, pensar i sentir
 
Tallers infantil
Tallers infantilTallers infantil
Tallers infantilcpsoncanals
 
Tipologies textuals
Tipologies textualsTipologies textuals
Tipologies textuals
Laia Pino
 

What's hot (20)

Power projecte arc de sant martí
Power projecte arc de sant martíPower projecte arc de sant martí
Power projecte arc de sant martí
 
Classificació dels animals vertebrats
Classificació dels animals vertebratsClassificació dels animals vertebrats
Classificació dels animals vertebrats
 
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanesUd 2n la volta al món en 5 setmanes
Ud 2n la volta al món en 5 setmanes
 
Clasificació dels animals
Clasificació dels animalsClasificació dels animals
Clasificació dels animals
 
Programacions unitats medi 2 n
Programacions unitats medi 2 nProgramacions unitats medi 2 n
Programacions unitats medi 2 n
 
Reciclem l'escola
Reciclem l'escolaReciclem l'escola
Reciclem l'escola
 
Eines per-treballar-el-llenguatge-oral
Eines per-treballar-el-llenguatge-oralEines per-treballar-el-llenguatge-oral
Eines per-treballar-el-llenguatge-oral
 
Dinàmiques de cohesió
Dinàmiques de cohesió Dinàmiques de cohesió
Dinàmiques de cohesió
 
Programacio 1 r primaria
Programacio 1 r primariaProgramacio 1 r primaria
Programacio 1 r primaria
 
Animals invertebrats classificació
Animals invertebrats   classificacióAnimals invertebrats   classificació
Animals invertebrats classificació
 
Pràctica fitxa tècnica d'un animal vertebrat
Pràctica fitxa tècnica d'un animal vertebratPràctica fitxa tècnica d'un animal vertebrat
Pràctica fitxa tècnica d'un animal vertebrat
 
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
Verges.Unitat Didactica Racó Mates P5
 
Classificació dels animals
Classificació dels animalsClassificació dels animals
Classificació dels animals
 
Unidad didáctica "Les Plantes"
Unidad didáctica "Les Plantes"Unidad didáctica "Les Plantes"
Unidad didáctica "Les Plantes"
 
U.d. llum
U.d. llumU.d. llum
U.d. llum
 
Unitat Didáctica Papallones
Unitat Didáctica PapallonesUnitat Didáctica Papallones
Unitat Didáctica Papallones
 
Projecte el cos humà comprimit
Projecte el cos humà comprimitProjecte el cos humà comprimit
Projecte el cos humà comprimit
 
De què fa gust la lluna
De què fa gust la llunaDe què fa gust la lluna
De què fa gust la lluna
 
Tallers infantil
Tallers infantilTallers infantil
Tallers infantil
 
Tipologies textuals
Tipologies textualsTipologies textuals
Tipologies textuals
 

Viewers also liked

Els 5 Sentits
Els 5 SentitsEls 5 Sentits
Els 5 Sentits
Profeticc
 
Power point dels sentits
Power point dels sentitsPower point dels sentits
Power point dels sentits
gruptic1314
 
Els Cinc Sentits
Els Cinc SentitsEls Cinc Sentits
Els Cinc Sentitsvictorva
 
Presentació els sentits definitiu
Presentació els sentits definitiuPresentació els sentits definitiu
Presentació els sentits definitiu
jocdelabolamitja
 
Els Sentits
Els SentitsEls Sentits
Els Sentitsmporta28
 

Viewers also liked (7)

Els sentits
Els sentitsEls sentits
Els sentits
 
Olfacte
OlfacteOlfacte
Olfacte
 
Els 5 Sentits
Els 5 SentitsEls 5 Sentits
Els 5 Sentits
 
Power point dels sentits
Power point dels sentitsPower point dels sentits
Power point dels sentits
 
Els Cinc Sentits
Els Cinc SentitsEls Cinc Sentits
Els Cinc Sentits
 
Presentació els sentits definitiu
Presentació els sentits definitiuPresentació els sentits definitiu
Presentació els sentits definitiu
 
Els Sentits
Els SentitsEls Sentits
Els Sentits
 

Similar to Unitat didàctica.power. els sentits

E D U C A C IÓ S E N S O R I A L
E D U C A C IÓ  S E N S O R I A LE D U C A C IÓ  S E N S O R I A L
E D U C A C IÓ S E N S O R I A L
David Heras
 
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
rosamallafre
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
petitsexploradors
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
petitsexploradors
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
petitsexploradors
 
REUNIÓ FAMÍLIES
REUNIÓ FAMÍLIESREUNIÓ FAMÍLIES
REUNIÓ FAMÍLIESclassedep3a
 
Coneixem les fruites
Coneixem les fruitesConeixem les fruites
Coneixem les fruites
Di Fernandez
 
Reunió pares P5
Reunió pares P5Reunió pares P5
Reunió pares P5
Bisbat d'Ègara
 
Reunió pares 5è
Reunió pares 5èReunió pares 5è
Reunió pares 5è
Bisbat d'Ègara
 
Unitat didctica coneguem itàlia
Unitat didctica coneguem itàliaUnitat didctica coneguem itàlia
Unitat didctica coneguem itàliasara
 
Experimentem amb les emocions
Experimentem amb les emocionsExperimentem amb les emocions
Experimentem amb les emocionsEDUFADES
 
Reunió Pares 5è 0809
Reunió Pares 5è 0809Reunió Pares 5è 0809
Reunió Pares 5è 0809mescoi
 
Up
UpUp
Up
lolimo
 
Unitat didactica taller del joc
Unitat didactica taller del jocUnitat didactica taller del joc
Unitat didactica taller del jocmagisteriinfantil
 
Activitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirActivitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirannamlopez
 
Reunió d'inici de curs 14-15 Primer de primària. CEIP Germans Ochando
Reunió d'inici de curs 14-15 Primer de primària. CEIP Germans OchandoReunió d'inici de curs 14-15 Primer de primària. CEIP Germans Ochando
Reunió d'inici de curs 14-15 Primer de primària. CEIP Germans Ochando
Yolanda Gali
 
P5 b reunió pares mares14-15
P5 b reunió pares mares14-15P5 b reunió pares mares14-15
P5 b reunió pares mares14-15
Ernest Lluch
 

Similar to Unitat didàctica.power. els sentits (20)

E D U C A C IÓ S E N S O R I A L
E D U C A C IÓ  S E N S O R I A LE D U C A C IÓ  S E N S O R I A L
E D U C A C IÓ S E N S O R I A L
 
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
Projecte d'Educació infantil "MUSIQUEM EL NOSTRE ENTORN"
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
La melodia de les estacions
La melodia de les estacionsLa melodia de les estacions
La melodia de les estacions
 
REUNIÓ FAMÍLIES
REUNIÓ FAMÍLIESREUNIÓ FAMÍLIES
REUNIÓ FAMÍLIES
 
Coneixem les fruites
Coneixem les fruitesConeixem les fruites
Coneixem les fruites
 
Reunió pares P5
Reunió pares P5Reunió pares P5
Reunió pares P5
 
Reunió pares 5è
Reunió pares 5èReunió pares 5è
Reunió pares 5è
 
Reunió pedag. p3
Reunió pedag. p3Reunió pedag. p3
Reunió pedag. p3
 
Unitat didctica coneguem itàlia
Unitat didctica coneguem itàliaUnitat didctica coneguem itàlia
Unitat didctica coneguem itàlia
 
Experimentem amb les emocions
Experimentem amb les emocionsExperimentem amb les emocions
Experimentem amb les emocions
 
Reunió Pares 5è 0809
Reunió Pares 5è 0809Reunió Pares 5è 0809
Reunió Pares 5è 0809
 
Up
UpUp
Up
 
Unitat didactica taller del joc
Unitat didactica taller del jocUnitat didactica taller del joc
Unitat didactica taller del joc
 
Unitat didactica taller del joc
Unitat didactica taller del jocUnitat didactica taller del joc
Unitat didactica taller del joc
 
Activitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegirActivitat Aprenc a llegir
Activitat Aprenc a llegir
 
U.d. peixos
U.d. peixosU.d. peixos
U.d. peixos
 
Reunió d'inici de curs 14-15 Primer de primària. CEIP Germans Ochando
Reunió d'inici de curs 14-15 Primer de primària. CEIP Germans OchandoReunió d'inici de curs 14-15 Primer de primària. CEIP Germans Ochando
Reunió d'inici de curs 14-15 Primer de primària. CEIP Germans Ochando
 
P5 b reunió pares mares14-15
P5 b reunió pares mares14-15P5 b reunió pares mares14-15
P5 b reunió pares mares14-15
 

Unitat didàctica.power. els sentits

  • 1. Els Sentits UNITAT DIDÀCTICA Rebeca Verdú Lozano Arantxa Orts Benimeli Anna Flores Garcia
  • 2. JUSTIFICACIÓ  Aquesta Unitat Didàctica pertany a l’àrea de Coneixement del Medi i el que treballarem serà el tema Dels Sentits.  És important el coneixement i tracte dels sentits, ja que ens proporcionen informació vital que ens permet relacionar-nos amb el món que ens envolta. Els òrgans sensorials són els receptors de la comunicació amb el nostre exterior (ulls, nas, oïda, pell i llengua), són com vigilants del nostre entorn i per mitjà d’aquests ho percebem tot. Sense la informació que rebem a través dels cinc sentits, no podríem funcionar com a éssers vius que som. Com que cada sentit és important i a la vegada té limitacions, es pot utilitzar un sentit per a compensar altre.  Està dirigida a alumnes de 2n cicle de la Primària, exactament per al curs de 3r de primària.
  • 3. OBJECTIUS Objectius Didàctics  Reconèixer els cinc òrgans dels sentits i les accions que es poden realitzar a través d’ells.  Reconèixer i identificar les diverses sensacions que es perceben a partir dels òrgans dels sentits.  Utilitzar les coordinacions visuals i habilitats manipulatives necessàries.  Observar i explorar el medi físic.  Reconèixer i diferenciar els diferents sons.
  • 4. Objectius generals de l’àrea de Coneixement del Medi 1. Adquirir i utilitzar correctament de forma oral i escrita, el vocabulari específic de l’àrea que permeta el desenrotllament de la lectura comprensiva a través de textos científics, històrics i geogràfics. 2. Conèixer i valorar la important aportació de la ciència i la investigació per a millorar la qualitat de vida i benestar dels sers humans. 3. Comportar-se d’acord amb els hàbits de salut i atenció personal que es deriven del coneixement del cos humà, respectant les diferències. 4. Adquirir i desenrotllar habilitats socials que afavorisquen la participació en activitats de grup adoptant un comportament responsable, constructiu i solidari, respectant els principis bàsics del funcionament democràtic. 5. Utilitzar les TIC per a obtindre informació i com a instrument per a aprendre i compartir coneixements i valorar la seua contribució a la millora de les condicions de vida.
  • 5. Objectius segons el currículum de primària de 2n cicle en l’àrea de coneixement del medi Bloc 3. Ciències. La salut i el desenrotllament personal Els sentits: òrgans i funcions. Hàbits d’higiene dels òrgans dels sentits. La relació amb l’exterior.
  • 6. Objectius Atenció a la Diversitat  Desenvolupar la sensibilitat cap a persones amb discapacitats sensorials.  Identificar les diferents discapacitats sensorials.  Conèixer les dificultats que se’ls presenten als discapacitats.
  • 7. CONTINGUTS Conceptuals:  L'ull i les seves parts.  Les olors (suaus, fortes, agradables, desagradables).  El gust (ácid, amarg, salat, dols...)  Les parts de l'oïda.  Les textures: llis, rugós, aspre, suau.  La pell i la seva funció.  Coneixement de les diverses discapacitats sensorials.  Coneixement dels òrgans afectats.
  • 8. Procedimentals:  Localització de les parts de l'ull.  Diferenciació entre olors.  Localització del sentit de l'olfacte.  Localització de les parts de l'oïda.  Discriminació dels diferents sons.  Reconeixement de diverses textures.  Experimentació amb diferents textures.  Participació en els jocs organitzats pel professor.
  • 9. Actitudinals:  Importància del sentit de la vista.  Cooperació i treball en equip.  Ser respectuós amb el professor i els companys.  Valoració del treball en grup.  Respecte cap als companys que participen en l'aula.  Importància del silenci a l'hora de realitzar activitats a l'aula.  Valoració del treball en equip.  Importància del sentit del tacte.  Sensibilització per les persones discapacitades.  Reflexió sobre les dificultats que tenen les persones discapacitades.  Confiança en els companys.
  • 10. ACTIVITATS 1. Racó: El olfacte  Donar als xiquets un full amb informació sobre l’olfacte. 1. Activitat: El professor repartirà unes borses amb diferents aliments i objectes que facen olor per a que els xiquets olen i identifiquen el que és. 2. Activitat: Buscar entre diferents objectes olfactius un objecte en concret que els haurà dit el professor mitjançant el olfacte.
  • 11. 2. Racó: El tacte  Donar als xiquets un full amb informació sobre el tacte. 1. Activitat: Passar-se un objecte per baix la taula per identificar de que es tracta. 2. Activitat: Trobar dos objectes iguals sense mirar, entre tots els que hi hauran dins d’un sac. 3. Activitat: En cinc caixes ficarem diferents objectes de diferents textures perquè els xiquets després claven la mà i identifiquen de que és tracta.
  • 12. 3. Racó: L’oïda  Donar als xiquets un full amb informació sobre l’oïda. 1. Activitat: Els posarem diferents sorolls i els alumnes tindran que identificar-los. 2. Activitat: El telèfon boig. Els alumnes és ficaran en fila i el professor dirà una frase al primer alumne d’aquesta. Aquest passarà el missatge al alumne de darrere i així successivament fins al últim, aquest dirà en veu alta el missatge que a ell li ha aplegat per a veure molt a canviant en comparació al que el mestre havia dit al primer alumne. 3. Atenció a la diversitat: Tots els components del grup menys un portarà els oïdes tapades amb tapons. Aquest que no porta els oïdes tapades dirà algun missatge a la resta de companys, i aquestos intentaran desxifrar-ho.
  • 13. 4. Racó: El gust  Donar als xiquets un full amb informació sobre el gust. 1. Activitat: Tapar els ulls a un alumne i donar-li a provar diferents sabors àcids, dolços, salats, amarg. L’alumne identificarà de quin aliment es tracta segons el seu gust. 2. Activitat: Els repartirem una fitxa amb una taula amb la classificació dels aliments àcids, dolços, salats o amargs. Els xiquets tindran que posar 5 aliments de cada en el lloc corresponent.
  • 14. 5. Racó: La vista  Donar als xiquets un full amb informació sobre la vista. 1. Activitats: - Quadrats: quadre, ordenador, coixí. - Rectangulars: porta, llit, taula. - Redons: plats, cd, roda, euro, terra, pastis. - Cilíndrics: paper del wàter, llauna, got. - Triangles: senyal de tràfic, veles d’un vaixell, teulada. - Conos: cucurutxo, barret, llum. 2. Activitat: - Encontrar les diferències entre dos dibuixos. 3. Activitat: - Taparem els ulls a un alumne mentre els altres del racó es canviaran entre ells una prenda de roba o objecte que porten damunt i destaparem els ulls del alumne. L’activitat consisteix en que l’alumne se n’adone dels objectes que s’han canviat entre ells. 4. Atenció a la diversitat: Taparem els ulls a un alumne per a què aquest pugui identificar mitjançant el tacte a un altre company.
  • 15. MATERIALS  Fitxes informatives  Borses amb aliments que fagen olor  Objectes de diferents textures  Caixes  Reproductor de música  Tapons per a l’oïda  Mocador per tapar els ulls  Aliments amb gustos amargs,dolç, salat...  Dibuixos (activita vista)
  • 16. METODOLOGIA  Les activitats d’aquesta Unitat Didàctica es realitzaran a l’aula ordinària, a la mateixa classe.  El mestre l’organitzarà la classe en 5 grups de 6 xiquets/tes i així promoure el treball en equip des de ben menuts, el respecte i contribuir en una bona convivència.  Ho desenvoluparem al llarg de dues sessions que es realitzaran durant l’hora de l’assignatura de coneixement del medi.
  • 17. TEMES TRANSVERSALS Els temes transversals amb els que està relacionat el tema dels Sentits són:  Educació moral i cívica promovent entre els alumnes actituds de sensibilitat i respecte.  Educació per a la pau i la solidaritat pretén el desenvolupament d’una relació de sensibilitat i solidaritat amb persones que tinguen alguna limitació sensorial  Educació per a la salut i el consumidor promovent el coneixement de la utilitat dels sentits, aplicable a diferents situacions d’alimentació, salut, oci...
  • 19. AVALUACIÓ  Avaluació inicial: realitzarem una avaluació inicial per a determinar el coneixement previ dels alumnes. Aquesta evaluació inicial serà útil per al professor ja que podrà dur-se a la fi un seguiment de cada alumne i es podrà detectar les posibles alteracions o disfuncions que puguen interferir en el procés educatiu i requerisquen de una atenció educativa especial. Aquesta avaluació no tractarà de mesurar la quantitat d’aprenentatge que l’alumne poseeix, sino la qualitat d’aquest: les estratègies que utilitza, el procés de raonament i assimilació...
  • 20.  Avaluació formativa o processual: El professor a mesura que avanci el procés educatiu, observarà l'evolució i cada alumne i el comportament d'aquest, ja que els / les alumnes aniran avançant,variaran les seves necessitats i com a conseqüència el tipus d'ajuda pedagògicas'ha d'ajustar de manera adequada. Aquesta avaluació es realitzarà al llarg de tot el procésd'ensenyament-aprenentatge i pretendrà recollir informació per proporcionar una atenció individualitzada en cada moment. El professor avaluarà totes les activitatsrealitzades per l'alumne durant les sessions tenint en compte el seu interès,comportament, actitud, realització ... i aquestes qualificacions seran anotades en el seu quadern per tenir constància d'aquest seguiment. En aquesta Unitat Didàctica el posterior comentari i intercanvi d'opinions entre alumnes i amb la col · laboració del professor, es corregiran les possibles dubtes de cada activitat. Això podria considerar com un criteri d'avaluació, per conèixer el grau de comprensió