SlideShare a Scribd company logo
INTERVENCIÓ EDUCATIVA
Grup: 6B
1
Rosa Gangonells, Anna Puértolas, Lidia Rueda,
Ester Soliva i Roger Torres
Desembre 2014
2n M Educació Primària a Blanquerna - Universitat Ramon Llull
Treball de Psicopedagogia de l’aprenentatge i de l’educació
Professora: Dolors Camarassa
PLANIFICACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA-
PROJECTE COL·LABORATIU
ÍNDEX
1 .Quin tema ?
2. Àrees implicades.
3. Justificació.
4 .Què pretenem ?
a .Capacitats/ Competències
b. Objectius
5 .Quins continguts?
a . Continguts comuns . Seqüència .
b. Específics per assignatures. Seqüència.
6 .Criteris d'avaluació
7 .Com ? (metodologia )
8. Proposta d'activitats
9. Organització
10. Referències bibliogràfiques, webs.
2
1. Unitat didàctica: El cor de la nina
2. Àrees implicades:
• Àmbit de llengües
• Coneixement del medi natural
• Educació artística
• Educació física
• Educacio per al desenvolupament personal i la ciutadania
1. Justificació:
El Cor de la nina és el títol del llibre que treballarem. A partir d'aquest llibre
portarem a terme tres activitats, les quals esmentem a continuació. Aquestes
activitats estan dissenyades per tractar-les en el Cicle Mitja d’Educació Primària. En
aquesta etapa, els nens i nenes progressen en el desenvolupament del llenguatge i
milloren la capacitat d’anàlisi i síntesi.
La metodologia més ajustada en el context de classe i a la unitat didàctica és el
Treball per Projectes. D’aquesta manera, creem situacions de treball on l’alumnat
pugui, a partir d’un plantejament inicial i dels seus coneixements previs, incentivar
processos d’investigació que suposin cercar, seleccionar i interpretar la informació a
través de fonts diverses i relacionar-los amb el que ja saben. 3
4. QUÈ PRETENEM?
4
Competències Subcompetències
Competència comunicativa
lingüística i audiovisual
Comunicar oralment, per escrit i amb
el propi cos.
Competència artística i cultural
Ajustar els processos creatius
necessaris.
Competència d’aprendre a aprendre
Aprendre amb eficàcia i autonomia.
Aprendre a treballar cooperativament
Competència d’autonomia i iniciativa
personal
Imaginar, desenvolupar i avaluar
projectes individuals i col·lectius amb
creativitat.
OBJECTIUS
Objectius didàctics Què diu el currículum?
● Llegir, entendre, reflexionar, processar i
seleccionar la informació, treballant la
concentració de manera individual i
col·lectiva, mitjançant la participació i la
cooperació.
● Valorar, estimar i respectar la natura,
gaudint d’ella.
● Observar, descobrir i processar
conceptes nous a partir de visites i/o
activitats pràctiques.
● Imaginar, manipular i elaborar projectes
potenciant l’expressió i la creativitat.
● Calcular, mesurar i utilitzar material
matemàtic per resoldre problemes de
nombres i quantitats.
● Pensar, organitzar i escriure textos de
manera implicada, expressant els
pensaments i sent capaços de
representar-los de manera artística.
● Tenir consciència del valor del treball individual i col·lectiu i
desenvolupar hàbits d’esforç i treball en l’estudi, així com actituds de
confiança, amb iniciativa personal, autodisciplina, sentit crític,
responsabilitat, curiositat, interès i creativitat en l’aprenentatge
● Conèixer i valorar el medi natural, així com els animals més propers a
l’ésser humà i adoptar comportaments que afavoreixin la seva
protecció.
● Aplicar, en contextos diversos, els diferents coneixements adquirits i
els recursos propis, a fi de resoldre de manera creativa problemes,
situacions personals i necessitats de la vida quotidiana.
● Adquirir habilitats per mantenir i millorar el clima de convivència, i per
prevenir i resoldre conflictes de manera pacífica tant en l’àmbit familiar
com en els àmbits escolar i social.
● Desenvolupar les competències matemàtiques bàsiques, iniciar-se en
la resolució de problemes que requereixin la realització d’operacions
elementals de càlcul, coneixements geomètrics i estimacions, i ser
capaç d’aplicar-les a les situacions de la vida quotidiana.
● Conèixer i utilitzar de manera apropiada tant la llengua catalana com la
llengua castellana i, si escau, l’aranès, així com una llengua
estrangera, i desenvolupar hàbits de lectura.
● Utilitzar diferents representacions i expressions artístiques i iniciar-se
en la construcció de propostes visuals.
5
5.CONTINGUTS
Continguts didàctics Què en diu el currículum?
● Lectura, comprensió, reflexió i
processament de la informació
individualment i col·lectivament amb
participació i cooperació.
● Valoració, estima i respecte envers la
natura.
● Observació, descobriment i
processament de conceptes nous a partir
de visites i/o activitats pràctiques.
● Imaginació, manipulació i elaboració de
projectes amb expressió i creativitat.
● Càlcul, mesura i utilització de material
matemàtic per resoldre problemes de
nombres i quantitats.
● Organització i escriptura de textos amb
implicació.
● Expressió i representació artística.
● Comprensió de les informacions més habituals de classe, de la
vida quotidiana i dels textos vinculats a continguts curriculars en
qualsevol dels formats possibles i de forma conjunta a partir dels
textos, imatges o esquemes.
● Participació activa en interaccions amb el grup o mestre en
qualsevol situació comunicativa de l’aula, tant les referides a
gestió, organització, discussió dels problemes que sorgeixen en el
dia a dia, explicació de vivències personals, com les derivades de
situacions d’ensenyament i aprenentatge, amb respecte per les
normes que regeixen la interacció oral (torns de paraula, to de
veu, ritme).
● Comprensió de tot tipus de missatges orals en diferents contextos
i en qualsevol dels escenaris possibles: activitats d’aula,
situacions d’aprenentatge en qualsevol àrea i en la vida
quotidiana.
● Coneixement sobre els éssers vius: què els caracteritza i com
s’interrelacionen entre ells i amb el medi, per comprendre la
necessitat de conservar la seva diversitat i els diferents hàbitats i
que les persones adoptin formes de viure que possibiliti el
manteniment de la salut pròpia i col·lectiva.
● Expressió oral d’idees, emocions i experiències que desvetllen les
manifestacions artístiques i culturals per promoure la comprensió
crítica.
● Comprensió de les magnituds mesurables, de les unitats i del
procés de mesurar.
6
6.CRITERIS D’AVALUACIÓ
Criteris Què en diu el currículum?
Criteri 1 Comprèn les idees principals
(capacitat lingüística)
Comprendre i extreure informació rellevant de
produccions orals, presentades en qualsevol mitjà,
distingint entre les idees principals i les secundàries.
Criteri 2 Respecta la natura (Capacitat del
medi ambient)
Reconèixer i classificar amb criteris elementals els
éssers vius de l’entorn i identificar algunes relacions
que estableixen amb el medi, utilitzant els
instruments adequats i mostrant una actitud de
respecte per la natura i pel material.
Criteri 3 Interioritza conceptes nous
(Capacitat d’aprendre a aprendre)
Comprendre tot tipus de missatges orals que es pro-
dueixen en activitats d’aula, situacions
d’aprenentatge
i vida quotidiana, i també els que provenen de
mitjans audiovisuals i informàtics.
7
8
Criteris Què en diu el currículum?
Criteri 4 És creatiu (Capacitat artística) Emprendre processos de creació i producció artística
i desenvolupar-los amb confiança, satisfacció i
respecte.
Criteri 5 Escriu textos ben estructurats
(capacitat comunicativa)
Escriure textos de diferents tipologies i que
responguin a diferents situacions (notícies,
experiències, descripcions, textos imaginatius, entre
altres) a partir de models o de creació pròpia, escrits
a mà o amb eines informàtiques.
Criteri 6 Sap expressar-se (Capacitat
artística i comunicativa)
Expressar de forma senzilla i compartir amb els
companys i les companyes el que ens desvetlla una
experiència cultural o artística, individual o
col·lectiva.
7.¿COM ?(METODOLOGIA)
Al llarg de la unitat didàctica Pla o contracte de treball
● Programació compartida Entre mestre/a i alumne/a per tal que aquest
pugui avançar al seu ritme i nivell individual.
Treballar una fitxa tècnica racons (Per tal que l’alumne/a treballi de forma
autònoma, individual o en parelles, en diferents espais dins de l’aula, amb
material divers i amb continguts coneguts.)
treballar els animals de granja --> carpeta d'aprenentatge (És un instrument
d’avaluació on es recullen les produccions i activitats dels alumnes
relacionades amb les habilitats i els coneixements que s’han treballat.)
treballar el vocabulari del llibre --> foli giratori
Dur a terme la representació de les histories a través d’un teatre --> treball
cooperatiu (Fa que els alumnes treballin i aprenguin de forma conjunta, en
equip, establint relacions socials positives entre ells i que cada alumne/a se
senti responsable del treball a fer.) 9
8. PROPOSTA D’ACTIVITATS
1. Posada en comú dels coneixements previs sobre el tema.
2. Treballar la fitxa tècnica del llibre.
3. Visitar una fàbrica de ninots.
4. Anar a veure una obra teatral.
5. Fer una sortida a una granja.
6. Treballar els animals visitats.
7. Treballar el vocabulari del llibre a través dels embarbussaments.
8. Crear i caracteritzar un ninot individual.
9. A partir dels ninots, crear una història en petits grups.
10.Dur a terme la representació de les històries a través d’un teatre.
10
Nom de l’activitat: Visita fàbrica de ninots
Temporalització: 4 hores Grup: Amb grups de 4 persones Espai: La fàbrica de ninots
situada a Sant Feliu de Guíxols
Material:
No es necessita material, ja que només es realitzarà un visita sense dur a terme cap taller.
Capacitats/Competències Objectius (referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ):
Competències:
Competència d’autonomia i iniciativa personal → Ser capaç de realitzar-se preguntes envers el que veuen dins la
fàbrica.
Competència comunicativa lingüística i audiovisual → Ser capaç de percebre el procés de creació d’un ninot durant la visita.
Objectius:
Valorar, estimar i respectar la natura, gaudint d’ella→ relacionant-ho amb el material que està fet el ninot.
Observació, descobriment i processament de conceptes nous a partir de visites i/o activitats pràctiques .
Desenvolupament:
Primer de tot agafarem el bus direcció Sant Feliu de Guíxols en grup classe. Després farem una visita guiada per tota la
fàbrica, els nens i nenes duran un dossier amb vàries preguntes que havien de respondre durant la visita, per tal de prestar
més atenció. Finalment, es dinarà a la platja i es comentarà la visita. Seguidament s’agafarà el bus per tornar a Barcelona.
Avaluació :
- Sap expressar-se (Capacitat artística i comunicativa)
- Interioritza conceptes nous (Capacitat d’aprendre a aprendre)
11
Nom de l’activitat: Crear i caracteritzar un ninot
Temporalització: 2 hores Grup: Individual Espai: Aula de classe
Material: El material que utilitzaran serà tot el material residual que hagin recollit en anterioritat, tal com, plàstics, cartons i
envasos
Capacitats/Competències Objectius:(referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ):
Competències
➢ Competència artística i cultural
➢ Competència d’autonomia i iniciativa personal
➢ Competència d’aprendre a aprendre
Objectius
➢ Valorar, estimar i respectar la natura, gaudint d’ella.
➢ Imaginació, manipulació i elaboració de projectes amb expressió i creativitat.
Desenvolupament:
En aquesta activitat es duran a terme les tres “R” del reciclatge; “reduir, reciclar i reutilitzar.” Els alumnes en anterioritat, han
anat recollint diferents materials residuals, tal com plàstics, cartons, envasos, etc. A partir de la utilització del material
residual, els alumnes hauran d’elaborar i crear el seu propi ninot. Un cop el tinguin creat, l’hauran de decorar, personalitzar i
caracteritzar. A posteriori, i a partir de la creació d’aquests, els nens elaboraran per petits grups, la seva pròpia història, on
el seu ninot cobrarà vida.
Avaluació :
➢ Comprèn les idees principals (capacitat lingüística)
➢ Respecta la natura (Capacitat del medi ambient)
➢ És creatiu (Capacitat artística)
➢ Interioritza conceptes nous (Capacitat d’aprendre a aprendre)
12
Nom de l’activitat: A partir dels ninots, crear una història en petits grups.
Temporalització: 2 hores Grup: Grups de 4 Espai: Classe
Material:
Fulls de paper, llapís, goma, maquineta.
Capacitats/Competències Objectius:(referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ):
Compètencies
➢ Competència d’aprendre a aprendre
➢ Competència d’autonomia i iniciativa personal
Objectius
➢ Observar, descobrir i processar conceptes nous a partir de visites i/o activitats pràctiques.
➢ Pensar, organitzar i escriure textos de manera implicada, expressant els pensaments i sent capaços de representar-los
de manera artística.
➢ Imaginar, manipular i elaborar projectes potenciant l’expressió i la creativitat.
Desenvolupament:
En aquesta activitat i a partir, de la creació del seu propi ninot, els alumnes hauran de crear la seva pròpia història. En aquesta, els seus
ninots, hauran de ser els protagonistes.
Avaluació :
- És creatiu (Capacitat artística)
- Escriu textos ben estructurats (capacitat comunicativa)
- Comprèn les idees principals (capacitat lingüística)
13
9. Organització
Els grups
Visitar una fàbrica de ninots → gran grup
Crear i caracteritzar un ninot individual → individual
A partir dels ninots, crear una història → petits grups
Els espais
Al llarg de la unitat didàctica l’aula es convertirà en un element flexible
com pot ser un espai de debat, un espai de projectes, una aula de lectura
entre d’altres.
El temps
La durada de tota la unitat didàctica serà duta a terme al llarg de tot un
trimestre escolar. Concretament en el tercer, ja que és més dinàmic i es
poden realitzar activitats l’aire lliure. 14
10 . REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES, WEBS
.
Sheila Estaire. (2007). LA ENSEÑANZA DE LENGUAS MEDIANTE TAREAS:
principios y planificación de unidades didácticas. 2014, de FAEA Sitio web:
http://www.nebrija.es/espanolparainmigrantes/flash/ensenar/PDF/articulo-
tareas.pdf
Diego Haro Nieto. (Setembre 2011). Didàctica de l'educació infantil. Setembre
2011, de Departament d'Ensenyament Sitio web:
http://ioc.xtec.cat/materials/FP/Materials/1752_EDI/EDI_1752_M02/web/html/W
ebContent/u5/a3/continguts.html
Virginia Romero Rosales. (Setembre 2011). Guia per elaborar una unitat
didàctica. Setembre 2011, de Institut Obert de Catalunya Sitio web:
http://ioc.xtec.cat/materials/FP/Materials/1752_EDI/EDI_1752_M02/web/html/W
ebContent/u5/media/guia_unitat_didactica.pdf
Departament d'Educació. (Juny 2009). Currículum educació primària. Juny
2009, de Servei de Comunicació, Difusió i Publicacions Sitio web:
http://www.xtec.cat/alfresco/d/d/workspace/SpacesStore/034fc257-4463-41ab-
b7f5-dd33c9982b4f/curriculum_ep.pdf
15

More Related Content

What's hot

Disseny d’activitats competencials
Disseny d’activitats competencialsDisseny d’activitats competencials
Disseny d’activitats competencials
Josep Bargalló Valls
 
Instuments d’avaluació competencials
Instuments d’avaluació competencialsInstuments d’avaluació competencials
Instuments d’avaluació competencialsNuria Alart
 
Les seqüències didàctiques (Grup 1)
Les seqüències didàctiques (Grup 1)Les seqüències didàctiques (Grup 1)
Les seqüències didàctiques (Grup 1)Carme Bové
 
Del currículum a les programacions
Del currículum a les programacionsDel currículum a les programacions
Del currículum a les programacionsnmurillo
 
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)iftolos
 
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora RoserCanals
 
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)Carme Bové
 
Avaluació per i de l'aprenentatge
Avaluació per i de l'aprenentatgeAvaluació per i de l'aprenentatge
Avaluació per i de l'aprenentatge
Montse Irun _Chavarria
 
Seqüència Didàctica: Les Families
Seqüència Didàctica: Les FamiliesSeqüència Didàctica: Les Families
Seqüència Didàctica: Les FamiliesDavid Arcos Dorado
 
Estratègies didàctiques
Estratègies didàctiquesEstratègies didàctiques
Estratègies didàctiquesjjcobmkars
 
Problemes matemàtics de la vida quotidiana
Problemes matemàtics de la vida quotidianaProblemes matemàtics de la vida quotidiana
Problemes matemàtics de la vida quotidianavipremitic
 
La Programació Competencial
La Programació CompetencialLa Programació Competencial
La Programació CompetencialNuria Alart
 
Competence based curriculum 2018
Competence based curriculum 2018Competence based curriculum 2018
Competence based curriculum 2018
Montse Irun _Chavarria
 
Competenciesprogramaciofebrer08
Competenciesprogramaciofebrer08Competenciesprogramaciofebrer08
Competenciesprogramaciofebrer08mcunille
 
Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Jornades novembre,14
Jornades novembre,14
Lara Martinez
 
Estratègies Ensenyament i Gestió de l'aula
Estratègies Ensenyament i Gestió de l'aulaEstratègies Ensenyament i Gestió de l'aula
Estratègies Ensenyament i Gestió de l'aulaRamon Grau
 
Instruments d'avaluació per i de l'aprenentatge
Instruments d'avaluació per i de l'aprenentatgeInstruments d'avaluació per i de l'aprenentatge
Instruments d'avaluació per i de l'aprenentatge
Montse Irun _Chavarria
 

What's hot (20)

Disseny d’activitats competencials
Disseny d’activitats competencialsDisseny d’activitats competencials
Disseny d’activitats competencials
 
Instuments d’avaluació competencials
Instuments d’avaluació competencialsInstuments d’avaluació competencials
Instuments d’avaluació competencials
 
Les seqüències didàctiques (Grup 1)
Les seqüències didàctiques (Grup 1)Les seqüències didàctiques (Grup 1)
Les seqüències didàctiques (Grup 1)
 
Del currículum a les programacions
Del currículum a les programacionsDel currículum a les programacions
Del currículum a les programacions
 
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
 
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
Proves de 6è: anàlisi de resultats i presa de decisions per la millora
 
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
La seqüència didàctica - Text (Grup 5)
 
Avaluació per i de l'aprenentatge
Avaluació per i de l'aprenentatgeAvaluació per i de l'aprenentatge
Avaluació per i de l'aprenentatge
 
Seqüència Didàctica: Les Families
Seqüència Didàctica: Les FamiliesSeqüència Didàctica: Les Families
Seqüència Didàctica: Les Families
 
Estratègies didàctiques
Estratègies didàctiquesEstratègies didàctiques
Estratègies didàctiques
 
Tutor/tutora
Tutor/tutoraTutor/tutora
Tutor/tutora
 
Problemes matemàtics de la vida quotidiana
Problemes matemàtics de la vida quotidianaProblemes matemàtics de la vida quotidiana
Problemes matemàtics de la vida quotidiana
 
Metodes d'e a
Metodes d'e aMetodes d'e a
Metodes d'e a
 
La Programació Competencial
La Programació CompetencialLa Programació Competencial
La Programació Competencial
 
Noves estratègies metodològiques
Noves estratègies metodològiquesNoves estratègies metodològiques
Noves estratègies metodològiques
 
Competence based curriculum 2018
Competence based curriculum 2018Competence based curriculum 2018
Competence based curriculum 2018
 
Competenciesprogramaciofebrer08
Competenciesprogramaciofebrer08Competenciesprogramaciofebrer08
Competenciesprogramaciofebrer08
 
Jornades novembre,14
Jornades novembre,14Jornades novembre,14
Jornades novembre,14
 
Estratègies Ensenyament i Gestió de l'aula
Estratègies Ensenyament i Gestió de l'aulaEstratègies Ensenyament i Gestió de l'aula
Estratègies Ensenyament i Gestió de l'aula
 
Instruments d'avaluació per i de l'aprenentatge
Instruments d'avaluació per i de l'aprenentatgeInstruments d'avaluació per i de l'aprenentatge
Instruments d'avaluació per i de l'aprenentatge
 

Similar to Unitat didàctica pauta general

Unitat didáctica
Unitat didácticaUnitat didáctica
Unitat didáctica
Rous Pisanlof
 
LlenguaMÀTIC
LlenguaMÀTICLlenguaMÀTIC
LlenguaMÀTIC
dolors12
 
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]rosermontserrat
 
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]guesta53a254
 
Portafolis digital aula 2014
Portafolis digital aula 2014Portafolis digital aula 2014
Portafolis digital aula 2014
Nuria Alart
 
Aula acollida 2005
Aula acollida 2005Aula acollida 2005
Aula acollida 2005Nuria Alart
 
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Pilar Siquier
 
Programació EP
Programació EPProgramació EP
Programació EP
RoserCanals
 
Col.legi Lumen: Projecte Astronomia
Col.legi Lumen: Projecte AstronomiaCol.legi Lumen: Projecte Astronomia
Col.legi Lumen: Projecte Astronomia
Jose Luis
 
Projecte Astronomia
Projecte AstronomiaProjecte Astronomia
Projecte Astronomia
Jose Luis
 
Presentacio tasca individual descobrim l'escola 19_20
Presentacio tasca individual descobrim l'escola 19_20Presentacio tasca individual descobrim l'escola 19_20
Presentacio tasca individual descobrim l'escola 19_20
JordiSanz11
 
Unitat didàctica: Els vertebrats
Unitat didàctica: Els vertebratsUnitat didàctica: Els vertebrats
Unitat didàctica: Els vertebrats
LAURA CEAMANOS
 
Power point jornada sobre competències bàsiques primària caterina
Power point jornada sobre competències bàsiques primària caterinaPower point jornada sobre competències bàsiques primària caterina
Power point jornada sobre competències bàsiques primària caterinaparcaigues
 
Organització i funcionament. Quatre Cantons
Organització i funcionament. Quatre CantonsOrganització i funcionament. Quatre Cantons
Organització i funcionament. Quatre Cantons
Ramon Grau
 
Presentacio projecte educatiu
Presentacio projecte educatiuPresentacio projecte educatiu
Presentacio projecte educatiuescolacanfabra
 
Projecte ada
Projecte adaProjecte ada
JOCS COMPETÈNCIA ORAL
JOCS COMPETÈNCIA ORALJOCS COMPETÈNCIA ORAL
JOCS COMPETÈNCIA ORAL
Bea Verdeguer Crespo
 
Reunió inici de curs 6è 2012.2013
Reunió inici de curs 6è 2012.2013Reunió inici de curs 6è 2012.2013
Reunió inici de curs 6è 2012.2013Toni Gomez
 

Similar to Unitat didàctica pauta general (20)

Unitat didáctica
Unitat didácticaUnitat didáctica
Unitat didáctica
 
LlenguaMÀTIC
LlenguaMÀTICLlenguaMÀTIC
LlenguaMÀTIC
 
Portafoli lic
Portafoli licPortafoli lic
Portafoli lic
 
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
 
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
C:\Fakepath\Aa Ies Olorda[1]
 
Portafolis digital aula 2014
Portafolis digital aula 2014Portafolis digital aula 2014
Portafolis digital aula 2014
 
Aula acollida 2005
Aula acollida 2005Aula acollida 2005
Aula acollida 2005
 
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
Barcelócatalina siquier mªdelpilar_g1m2
 
Programació EP
Programació EPProgramació EP
Programació EP
 
Col.legi Lumen: Projecte Astronomia
Col.legi Lumen: Projecte AstronomiaCol.legi Lumen: Projecte Astronomia
Col.legi Lumen: Projecte Astronomia
 
Projecte Astronomia
Projecte AstronomiaProjecte Astronomia
Projecte Astronomia
 
Presentacio tasca individual descobrim l'escola 19_20
Presentacio tasca individual descobrim l'escola 19_20Presentacio tasca individual descobrim l'escola 19_20
Presentacio tasca individual descobrim l'escola 19_20
 
Unitat didàctica: Els vertebrats
Unitat didàctica: Els vertebratsUnitat didàctica: Els vertebrats
Unitat didàctica: Els vertebrats
 
Power point jornada sobre competències bàsiques primària caterina
Power point jornada sobre competències bàsiques primària caterinaPower point jornada sobre competències bàsiques primària caterina
Power point jornada sobre competències bàsiques primària caterina
 
Organització i funcionament. Quatre Cantons
Organització i funcionament. Quatre CantonsOrganització i funcionament. Quatre Cantons
Organització i funcionament. Quatre Cantons
 
Presentacio projecte educatiu
Presentacio projecte educatiuPresentacio projecte educatiu
Presentacio projecte educatiu
 
Projecte ada
Projecte adaProjecte ada
Projecte ada
 
Prova Web20
Prova Web20Prova Web20
Prova Web20
 
JOCS COMPETÈNCIA ORAL
JOCS COMPETÈNCIA ORALJOCS COMPETÈNCIA ORAL
JOCS COMPETÈNCIA ORAL
 
Reunió inici de curs 6è 2012.2013
Reunió inici de curs 6è 2012.2013Reunió inici de curs 6è 2012.2013
Reunió inici de curs 6è 2012.2013
 

More from Rous Pisanlof

Treball d'accesibilitat
Treball d'accesibilitatTreball d'accesibilitat
Treball d'accesibilitat
Rous Pisanlof
 
Quadern d'equip 6B
Quadern d'equip 6BQuadern d'equip 6B
Quadern d'equip 6B
Rous Pisanlof
 
Quadern d'equip 6B
Quadern d'equip 6BQuadern d'equip 6B
Quadern d'equip 6B
Rous Pisanlof
 
Creativitat en tres dimensions
Creativitat en tres dimensionsCreativitat en tres dimensions
Creativitat en tres dimensionsRous Pisanlof
 

More from Rous Pisanlof (6)

Treball d'accesibilitat
Treball d'accesibilitatTreball d'accesibilitat
Treball d'accesibilitat
 
Quadern d'equip 6B
Quadern d'equip 6BQuadern d'equip 6B
Quadern d'equip 6B
 
Quadern d'equip 6B
Quadern d'equip 6BQuadern d'equip 6B
Quadern d'equip 6B
 
El color
El colorEl color
El color
 
Creativitat en tres dimensions
Creativitat en tres dimensionsCreativitat en tres dimensions
Creativitat en tres dimensions
 
El power point
El power pointEl power point
El power point
 

Unitat didàctica pauta general

  • 1. INTERVENCIÓ EDUCATIVA Grup: 6B 1 Rosa Gangonells, Anna Puértolas, Lidia Rueda, Ester Soliva i Roger Torres Desembre 2014 2n M Educació Primària a Blanquerna - Universitat Ramon Llull Treball de Psicopedagogia de l’aprenentatge i de l’educació Professora: Dolors Camarassa
  • 2. PLANIFICACIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA- PROJECTE COL·LABORATIU ÍNDEX 1 .Quin tema ? 2. Àrees implicades. 3. Justificació. 4 .Què pretenem ? a .Capacitats/ Competències b. Objectius 5 .Quins continguts? a . Continguts comuns . Seqüència . b. Específics per assignatures. Seqüència. 6 .Criteris d'avaluació 7 .Com ? (metodologia ) 8. Proposta d'activitats 9. Organització 10. Referències bibliogràfiques, webs. 2
  • 3. 1. Unitat didàctica: El cor de la nina 2. Àrees implicades: • Àmbit de llengües • Coneixement del medi natural • Educació artística • Educació física • Educacio per al desenvolupament personal i la ciutadania 1. Justificació: El Cor de la nina és el títol del llibre que treballarem. A partir d'aquest llibre portarem a terme tres activitats, les quals esmentem a continuació. Aquestes activitats estan dissenyades per tractar-les en el Cicle Mitja d’Educació Primària. En aquesta etapa, els nens i nenes progressen en el desenvolupament del llenguatge i milloren la capacitat d’anàlisi i síntesi. La metodologia més ajustada en el context de classe i a la unitat didàctica és el Treball per Projectes. D’aquesta manera, creem situacions de treball on l’alumnat pugui, a partir d’un plantejament inicial i dels seus coneixements previs, incentivar processos d’investigació que suposin cercar, seleccionar i interpretar la informació a través de fonts diverses i relacionar-los amb el que ja saben. 3
  • 4. 4. QUÈ PRETENEM? 4 Competències Subcompetències Competència comunicativa lingüística i audiovisual Comunicar oralment, per escrit i amb el propi cos. Competència artística i cultural Ajustar els processos creatius necessaris. Competència d’aprendre a aprendre Aprendre amb eficàcia i autonomia. Aprendre a treballar cooperativament Competència d’autonomia i iniciativa personal Imaginar, desenvolupar i avaluar projectes individuals i col·lectius amb creativitat.
  • 5. OBJECTIUS Objectius didàctics Què diu el currículum? ● Llegir, entendre, reflexionar, processar i seleccionar la informació, treballant la concentració de manera individual i col·lectiva, mitjançant la participació i la cooperació. ● Valorar, estimar i respectar la natura, gaudint d’ella. ● Observar, descobrir i processar conceptes nous a partir de visites i/o activitats pràctiques. ● Imaginar, manipular i elaborar projectes potenciant l’expressió i la creativitat. ● Calcular, mesurar i utilitzar material matemàtic per resoldre problemes de nombres i quantitats. ● Pensar, organitzar i escriure textos de manera implicada, expressant els pensaments i sent capaços de representar-los de manera artística. ● Tenir consciència del valor del treball individual i col·lectiu i desenvolupar hàbits d’esforç i treball en l’estudi, així com actituds de confiança, amb iniciativa personal, autodisciplina, sentit crític, responsabilitat, curiositat, interès i creativitat en l’aprenentatge ● Conèixer i valorar el medi natural, així com els animals més propers a l’ésser humà i adoptar comportaments que afavoreixin la seva protecció. ● Aplicar, en contextos diversos, els diferents coneixements adquirits i els recursos propis, a fi de resoldre de manera creativa problemes, situacions personals i necessitats de la vida quotidiana. ● Adquirir habilitats per mantenir i millorar el clima de convivència, i per prevenir i resoldre conflictes de manera pacífica tant en l’àmbit familiar com en els àmbits escolar i social. ● Desenvolupar les competències matemàtiques bàsiques, iniciar-se en la resolució de problemes que requereixin la realització d’operacions elementals de càlcul, coneixements geomètrics i estimacions, i ser capaç d’aplicar-les a les situacions de la vida quotidiana. ● Conèixer i utilitzar de manera apropiada tant la llengua catalana com la llengua castellana i, si escau, l’aranès, així com una llengua estrangera, i desenvolupar hàbits de lectura. ● Utilitzar diferents representacions i expressions artístiques i iniciar-se en la construcció de propostes visuals. 5
  • 6. 5.CONTINGUTS Continguts didàctics Què en diu el currículum? ● Lectura, comprensió, reflexió i processament de la informació individualment i col·lectivament amb participació i cooperació. ● Valoració, estima i respecte envers la natura. ● Observació, descobriment i processament de conceptes nous a partir de visites i/o activitats pràctiques. ● Imaginació, manipulació i elaboració de projectes amb expressió i creativitat. ● Càlcul, mesura i utilització de material matemàtic per resoldre problemes de nombres i quantitats. ● Organització i escriptura de textos amb implicació. ● Expressió i representació artística. ● Comprensió de les informacions més habituals de classe, de la vida quotidiana i dels textos vinculats a continguts curriculars en qualsevol dels formats possibles i de forma conjunta a partir dels textos, imatges o esquemes. ● Participació activa en interaccions amb el grup o mestre en qualsevol situació comunicativa de l’aula, tant les referides a gestió, organització, discussió dels problemes que sorgeixen en el dia a dia, explicació de vivències personals, com les derivades de situacions d’ensenyament i aprenentatge, amb respecte per les normes que regeixen la interacció oral (torns de paraula, to de veu, ritme). ● Comprensió de tot tipus de missatges orals en diferents contextos i en qualsevol dels escenaris possibles: activitats d’aula, situacions d’aprenentatge en qualsevol àrea i en la vida quotidiana. ● Coneixement sobre els éssers vius: què els caracteritza i com s’interrelacionen entre ells i amb el medi, per comprendre la necessitat de conservar la seva diversitat i els diferents hàbitats i que les persones adoptin formes de viure que possibiliti el manteniment de la salut pròpia i col·lectiva. ● Expressió oral d’idees, emocions i experiències que desvetllen les manifestacions artístiques i culturals per promoure la comprensió crítica. ● Comprensió de les magnituds mesurables, de les unitats i del procés de mesurar. 6
  • 7. 6.CRITERIS D’AVALUACIÓ Criteris Què en diu el currículum? Criteri 1 Comprèn les idees principals (capacitat lingüística) Comprendre i extreure informació rellevant de produccions orals, presentades en qualsevol mitjà, distingint entre les idees principals i les secundàries. Criteri 2 Respecta la natura (Capacitat del medi ambient) Reconèixer i classificar amb criteris elementals els éssers vius de l’entorn i identificar algunes relacions que estableixen amb el medi, utilitzant els instruments adequats i mostrant una actitud de respecte per la natura i pel material. Criteri 3 Interioritza conceptes nous (Capacitat d’aprendre a aprendre) Comprendre tot tipus de missatges orals que es pro- dueixen en activitats d’aula, situacions d’aprenentatge i vida quotidiana, i també els que provenen de mitjans audiovisuals i informàtics. 7
  • 8. 8 Criteris Què en diu el currículum? Criteri 4 És creatiu (Capacitat artística) Emprendre processos de creació i producció artística i desenvolupar-los amb confiança, satisfacció i respecte. Criteri 5 Escriu textos ben estructurats (capacitat comunicativa) Escriure textos de diferents tipologies i que responguin a diferents situacions (notícies, experiències, descripcions, textos imaginatius, entre altres) a partir de models o de creació pròpia, escrits a mà o amb eines informàtiques. Criteri 6 Sap expressar-se (Capacitat artística i comunicativa) Expressar de forma senzilla i compartir amb els companys i les companyes el que ens desvetlla una experiència cultural o artística, individual o col·lectiva.
  • 9. 7.¿COM ?(METODOLOGIA) Al llarg de la unitat didàctica Pla o contracte de treball ● Programació compartida Entre mestre/a i alumne/a per tal que aquest pugui avançar al seu ritme i nivell individual. Treballar una fitxa tècnica racons (Per tal que l’alumne/a treballi de forma autònoma, individual o en parelles, en diferents espais dins de l’aula, amb material divers i amb continguts coneguts.) treballar els animals de granja --> carpeta d'aprenentatge (És un instrument d’avaluació on es recullen les produccions i activitats dels alumnes relacionades amb les habilitats i els coneixements que s’han treballat.) treballar el vocabulari del llibre --> foli giratori Dur a terme la representació de les histories a través d’un teatre --> treball cooperatiu (Fa que els alumnes treballin i aprenguin de forma conjunta, en equip, establint relacions socials positives entre ells i que cada alumne/a se senti responsable del treball a fer.) 9
  • 10. 8. PROPOSTA D’ACTIVITATS 1. Posada en comú dels coneixements previs sobre el tema. 2. Treballar la fitxa tècnica del llibre. 3. Visitar una fàbrica de ninots. 4. Anar a veure una obra teatral. 5. Fer una sortida a una granja. 6. Treballar els animals visitats. 7. Treballar el vocabulari del llibre a través dels embarbussaments. 8. Crear i caracteritzar un ninot individual. 9. A partir dels ninots, crear una història en petits grups. 10.Dur a terme la representació de les històries a través d’un teatre. 10
  • 11. Nom de l’activitat: Visita fàbrica de ninots Temporalització: 4 hores Grup: Amb grups de 4 persones Espai: La fàbrica de ninots situada a Sant Feliu de Guíxols Material: No es necessita material, ja que només es realitzarà un visita sense dur a terme cap taller. Capacitats/Competències Objectius (referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ): Competències: Competència d’autonomia i iniciativa personal → Ser capaç de realitzar-se preguntes envers el que veuen dins la fàbrica. Competència comunicativa lingüística i audiovisual → Ser capaç de percebre el procés de creació d’un ninot durant la visita. Objectius: Valorar, estimar i respectar la natura, gaudint d’ella→ relacionant-ho amb el material que està fet el ninot. Observació, descobriment i processament de conceptes nous a partir de visites i/o activitats pràctiques . Desenvolupament: Primer de tot agafarem el bus direcció Sant Feliu de Guíxols en grup classe. Després farem una visita guiada per tota la fàbrica, els nens i nenes duran un dossier amb vàries preguntes que havien de respondre durant la visita, per tal de prestar més atenció. Finalment, es dinarà a la platja i es comentarà la visita. Seguidament s’agafarà el bus per tornar a Barcelona. Avaluació : - Sap expressar-se (Capacitat artística i comunicativa) - Interioritza conceptes nous (Capacitat d’aprendre a aprendre) 11
  • 12. Nom de l’activitat: Crear i caracteritzar un ninot Temporalització: 2 hores Grup: Individual Espai: Aula de classe Material: El material que utilitzaran serà tot el material residual que hagin recollit en anterioritat, tal com, plàstics, cartons i envasos Capacitats/Competències Objectius:(referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ): Competències ➢ Competència artística i cultural ➢ Competència d’autonomia i iniciativa personal ➢ Competència d’aprendre a aprendre Objectius ➢ Valorar, estimar i respectar la natura, gaudint d’ella. ➢ Imaginació, manipulació i elaboració de projectes amb expressió i creativitat. Desenvolupament: En aquesta activitat es duran a terme les tres “R” del reciclatge; “reduir, reciclar i reutilitzar.” Els alumnes en anterioritat, han anat recollint diferents materials residuals, tal com plàstics, cartons, envasos, etc. A partir de la utilització del material residual, els alumnes hauran d’elaborar i crear el seu propi ninot. Un cop el tinguin creat, l’hauran de decorar, personalitzar i caracteritzar. A posteriori, i a partir de la creació d’aquests, els nens elaboraran per petits grups, la seva pròpia història, on el seu ninot cobrarà vida. Avaluació : ➢ Comprèn les idees principals (capacitat lingüística) ➢ Respecta la natura (Capacitat del medi ambient) ➢ És creatiu (Capacitat artística) ➢ Interioritza conceptes nous (Capacitat d’aprendre a aprendre) 12
  • 13. Nom de l’activitat: A partir dels ninots, crear una història en petits grups. Temporalització: 2 hores Grup: Grups de 4 Espai: Classe Material: Fulls de paper, llapís, goma, maquineta. Capacitats/Competències Objectius:(referenciar els que heu posat a l’inici de la programació ): Compètencies ➢ Competència d’aprendre a aprendre ➢ Competència d’autonomia i iniciativa personal Objectius ➢ Observar, descobrir i processar conceptes nous a partir de visites i/o activitats pràctiques. ➢ Pensar, organitzar i escriure textos de manera implicada, expressant els pensaments i sent capaços de representar-los de manera artística. ➢ Imaginar, manipular i elaborar projectes potenciant l’expressió i la creativitat. Desenvolupament: En aquesta activitat i a partir, de la creació del seu propi ninot, els alumnes hauran de crear la seva pròpia història. En aquesta, els seus ninots, hauran de ser els protagonistes. Avaluació : - És creatiu (Capacitat artística) - Escriu textos ben estructurats (capacitat comunicativa) - Comprèn les idees principals (capacitat lingüística) 13
  • 14. 9. Organització Els grups Visitar una fàbrica de ninots → gran grup Crear i caracteritzar un ninot individual → individual A partir dels ninots, crear una història → petits grups Els espais Al llarg de la unitat didàctica l’aula es convertirà en un element flexible com pot ser un espai de debat, un espai de projectes, una aula de lectura entre d’altres. El temps La durada de tota la unitat didàctica serà duta a terme al llarg de tot un trimestre escolar. Concretament en el tercer, ja que és més dinàmic i es poden realitzar activitats l’aire lliure. 14
  • 15. 10 . REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES, WEBS . Sheila Estaire. (2007). LA ENSEÑANZA DE LENGUAS MEDIANTE TAREAS: principios y planificación de unidades didácticas. 2014, de FAEA Sitio web: http://www.nebrija.es/espanolparainmigrantes/flash/ensenar/PDF/articulo- tareas.pdf Diego Haro Nieto. (Setembre 2011). Didàctica de l'educació infantil. Setembre 2011, de Departament d'Ensenyament Sitio web: http://ioc.xtec.cat/materials/FP/Materials/1752_EDI/EDI_1752_M02/web/html/W ebContent/u5/a3/continguts.html Virginia Romero Rosales. (Setembre 2011). Guia per elaborar una unitat didàctica. Setembre 2011, de Institut Obert de Catalunya Sitio web: http://ioc.xtec.cat/materials/FP/Materials/1752_EDI/EDI_1752_M02/web/html/W ebContent/u5/media/guia_unitat_didactica.pdf Departament d'Educació. (Juny 2009). Currículum educació primària. Juny 2009, de Servei de Comunicació, Difusió i Publicacions Sitio web: http://www.xtec.cat/alfresco/d/d/workspace/SpacesStore/034fc257-4463-41ab- b7f5-dd33c9982b4f/curriculum_ep.pdf 15