1	
  
UNITAT	
  DIDÀCTICA:	
  LA	
  COMUNICACIÓ	
  I	
  LES	
  
FUNCIONS	
  DEL	
  LENGUATGE	
  
DEBORA	
  KLEIN	
  TORRENS	
  
Habilitats Lingüístiques per a l’educació
Primària: ensenyament - aprenentatge de
la Llengua Catalana.
G2 M2, segon quadrimestre.
Professor: Joan Simò
Universitat de les Illes Balears 2014
  2	
  
INDEX
1. Introducció 3
2. Contextualització i justificació curricular 3
3. Objectius generals 4
Objectius específics 6
4. Continguts 8
5. Metodologia i atenció a la diversitat 9
6. Competències bàsiques 10
7. Temporalització 12
8. Activitats
a. Què és la comunicació? 13
b. Elements de la comunicació 17
c. Representació 19
d. Introducció a les funcions del llenguatge 21
e. Creació d’una situació comunicativa 24
f. Anàlisis de vídeos 26
g. Utilitzem tecnologia 28
9. Avaluació 30
10. Referències bibliogràfiques 32
11. Annexos 33
  3	
  
Introducció
Aquesta unitat didàctica es basa en un dels temes més importants del
currículum de la llengua catalana: la comunicació i les funcions del llenguatge.
Els alumnes es comuniquen diàriament sense aturar-se a pensar què significa
la comunicació. Per mitjà de les activitats proposades a la unitat didàctica, els
alumnes tindran un coneixement significatiu i pràctic del concepte de
comunicació, els elements que intervenen en el acte comunicatiu i les funcions
del llenguatge.
Un dels objectius fonamentals pels alumes és saber treballar en grup, ja que la
metodologia que segueix la unitat didàctica fa imprescindible l’intercanvi de
comunicació entre l’alumnat amb la finalitat d’aportar-se’n coneixement
recíprocament.
El docent actua de mediador entre els alumnes i el seu aprenentatge, deixant
als alumnes extreure les seves pròpies conclusions.
Contextualització i justificació curricular
La unitat didàctica està enfocada al segon curs del segon cicle d’educació
primària. El nombre d’alumnes òptim per a les activitats és de 24 alumnes. No
obstant això, qualsevol nombre en el que es puguin fer grups de quatre també
funciona.
He escollit el tema de la comunicació i les funcions del llenguatge, ja que és un
tema que sempre m’ha agradat i mai m’ho han ensenyat de la manera que a mi
m’agradaria ensenyar-ho als meus futurs estudiants.
Considero que és un tema molt divertit per fer grups a classe i crear activitats
entretingudes on els alumnes aprenen al mateix temps que gaudeixen.
Mitjançant aquest continguts es pretén que els alumnes apliquin les seves
habilitats lingüístiques tant orals, com escrites al mateix temps que aprenen nous
continguts.
  4	
  
La realització de les activitats aportarà als alumnes coneixement teòrics i
pràctics per aplicar en situacions reals de la vida quotidiana, ampliant les seves
competències en diverses àrees.
Objectius Generals
Basat en el Currículum de les Illes Balears de Primària.
Ø Utilitzar la llengua per relacionar-se i per expressar-se de manera
adequada en l’activitat social i cultural, per participar en diverses
situacions de comunicació aplicant les regles bàsiques de comunicació i
adoptant una actitud de respecte davant els sentiments i les aportacions
de les altres persones.
Ø Emprar, de manera autònoma, els mitjans de comunicació social i les
tecnologies de la informació i la comunicació com a instruments de treball
i aprenentatge.
Ø Utilitzar les destreses lingüístiques bàsiques de la llengua catalana de
manera eficaç: escoltar, parlar, llegir i escriure.
Ø Comprendre i expressar-se oralment i per escrit en els diversos contextos
de l'activitat social i cultural, analitzant els discursos amb sentit crític.
Ø Posar en pràctica hàbits i estratègies de feina que permetin tant l'activitat
individual com l’aprenentatge cooperatiu, col·laborant activament i amb
responsabilitat en el treball en grup.
  5	
  
OBJECTIUS
GENERALS
Utilitzar la
llengua per
relacionar-se i
per expressar-
se de manera
adequada en
l’activitat social
i cultural
Emprar, de
manera
autònoma les
tecnologies de
la informació
com
instruments de
treball i
aprenentatge.
Utilitzar les
destreses
lingüístiques
bàsiques de la
llengua catalana
de manera
eficaç: escoltar,
parlar, llegir i
escriure.
Comprendre i
expressar-se
oralment i per
escrit en els
diversos
contextos de
l'activitat social
i cultural,
analitzant els
discursos amb
sentit crític.
Posar en
pràctica hàbits i
estratègies de
feina que
permetin tant
l'activitat
individual com
l’aprenentatge
cooperatiu,
col·laborant en
el treball en
grup
Activitat 1 ✔ ✔ ✔ ✔
Activitat 2 ✔ ✔ ✔ ✔
Activitat 3 ✔ ✔ ✔ ✔
Activitat 4 ✔ ✔ ✔ ✔
Activitat 5 ✔ ✔ ✔ ✔
Activitat 6 ✔ ✔ ✔ ✔
Activitat 7 ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
  6	
  
Objectius Específics
Ø Analitzar el coneixement previ i construir a partir del que coneixen.
Ø Participar activament en les activitats de grups i de tota la classe aportant
els seus pensaments i coneixements.
Ø Construir una definició de comunicació amb l’ajuda de recursos visuals i
del docent.
Ø Analitzar els elements comunicatius a partir d’una imatge, així com
l’emissor, receptor, missatge, codi, canal i context.
Ø Crear juntament amb un company situacions comunicatives on apareixen
funcions del llenguatge i ser capaç d’identificar-les.
Ø Presentar una situació comunicativa i diferenciar els elements
comunicatius.
Ø Analitzar les funcions del llenguatge i justificar-les amb exemples per mitja
de vídeos.
  7	
  
OBJECT.
E
S
P
E
C
Í
F
I
C
S
Analitzar
el
coneixem
ent previ i
construir
a partir
del que
coneixen.
Participar
activament
en les
activitats de
grups i de
tota la classe
aportant els
seus
pensaments i
coneixement
s.
Construir
una
definició de
comunicaci
ó amb
l’ajuda de
recursos
visuals i
del docent.
Analitzar
els
elements
comunicati
us a partir
d’una
imatge, així
com
l’emissor,
receptor,
missatge,
codi, canal i
context.
Crear
juntament
amb un
company
situacions
comunicative
s on
apareixen
funcions del
llenguatge i
ser capaç
d’identificar-
les.
Presentar
una situació
comunicativ
a i
diferenciar
els
elements
comunicatiu
s.
Analitzar
les
funcions
del
llenguatg
e i
justificar-
les amb
exemples
per mitja
de vídeos.
ACT. 1 ✔ ✔ ✔
ACT. 2 ✔ ✔ ✔
ACT. 3 ✔ ✔ ✔
ACT. 4 ✔ ✔
ACT. 5 ✔ ✔ ✔
ACT. 6 ✔ ✔
ACT. 7 ✔ ✔ ✔
  8	
  
Contingut
Bloc 1. Escoltar, parlar i conversar
Ø Participació activa i cooperadora en interaccions comunicatives
espontànies pròpies de la vida quotidiana i de l'activitat d'aula
(informacions, converses reguladores de la convivència, discussions,
narracions de fets vitals o sentiments, etc.) i en altres de més formals i
dirigides (assemblees, debats, entrevistes, instruccions, explicacions,
etc.), respectant l’ordre espacial, cronològic o lògic en el discurs i valorant
i respectant les normes que regeixen l’intercanvi comunicatiu oral: escolta
atenta, mirada a l’interlocutor, respecte pel torn de paraula, papers
diversos en l’intercanvi, to de veu, postures i gestos adequats, fórmules
de cortesia, etc.
Ø Participació en situacions d'aprenentatge compartit per recollir i
intercanviar informació i opinions, planificar accions conjuntes, resoldre
conflictes, arribar a acords i manifestar les pròpies opinions, mostrant una
actitud de cooperació i de respecte per les aportacions i opinions de les
altres persones.
Ø Utilització d’estratègies que facilitin la comprensió dels missatges orals i
en potenciïn l’expressivitat.
Bloc 2. Llegir i escriure
Ø Comprensió de textos de situacions quotidianes de relació social
(correspondència escolar, regles de joc, normes de classe, etc.),
identificant-ne la informació rellevant.
Ø Interès pels textos escrits com a font d’informació, d’aprenentatge, i com a
mitjà de comunicació d’experiències i de regulació de la convivència.
  9	
  
Ø Utilització dirigida de les tecnologies de la informació i la comunicació i de
les biblioteques per obtenir informació i models per a la composició
escrita.
Bloc 4. Coneixement de la llengua
Ø Reconeixement dels elements del context comunicatiu com a factors que
incideixen en la selecció de les formes orals o escrites de l’intercanvi
comunicatiu.
Metodologia i atenció a la diversitat
La metodologia utilitzada en la unitat didàctica segueix les bases d’un
aprenentatge constructiu on l’alumne reflexiona sobre el seu coneixement previ i
construeix nous coneixements a partir d’allò que ja coneixen.
El procés d’ensenyança- aprenentatge és contextual, és a dir, els estudiants
poden relacionar els continguts que es treballen a classe amb la vida real,
treballant amb recursos visuals que mostren situacions reals dels continguts i
fent-los ser protagonista del seu aprenentatge de forma pràctica.
D’aquesta manera, els estudiants treballen les competències bàsiques
establertes al currículum d’Educació Primària.
La figura del docent és essencial per aconseguir l’èxit en les activitats. Seguint
un rol d’orientador en l’aprenentatge dels conceptes on el seu objectiu no és
donar la solució correcta, és guiar-les pel camí correcte per a que ells arribin de
forma autònoma.
Totes les activitats proposades a la unitat didàctica estan dissenyades per a què
siguin obertes i flexibles a la diversitat de l’alumnat, treballant en grups petits on
els alumnes aprenen al seu ritme, es complementen i ajuden recíprocament amb
  10	
  
la finalitat de crear les seves pròpies conclusions i construint-se alhora el seu
aprenentatge.
Competències bàsiques
Competència en comunicació lingüística
v Posar-se en el lloc de l’altre: escoltar, analitzar i tenir en compte opinions
diferents de la pròpia.
v Establir vincles constructius amb els altres a través de la conversa.
v Acceptar i realitzar crítiques amb esperit constructiu
v Gaudir escoltant i expressant-se de forma oral i escrita.
v Tenir confiança en si mateix per expressar-se oralment i per escrit.
v Organitzar i autoregular el propi pensament, les emocions i la conducta.
v Analitzar el sistema de la llengua i reflexionar-hi per comprendre’n els
usos i el funcionament.
v Comprendre missatges orals en diferents situacions comunicatives.
Desenvolupar estratègies bàsiques per recolzar la comprensió oral.
v Analitzar de manera crítica la informació obtinguda.
v Parlar en públic amb seguretat i confiança.
v Resoldre conflictes a través del diàleg.
Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic
v Interpretar la informació que es rep per predir i prendre decisions amb
autonomia i iniciativa personal.
Tractament de la informació i competència digital
v Emprar el vocabulari bàsic de l’ordinador
v Manejar bàsicament aparells i programes multimèdia
v Utilitzar les eines de navegació per internet com a element essencial per
informar-se i aprendre
  11	
  
v Mostrar una actitud positiva davant les noves TIC, com una font potencial
d’enriquiment personal i social
Competència social i ciutadana
v Iniciar-se en el coneixement de les pròpies possibilitats, dificultats i
mancances, del que es pot fer sol o amb ajuda
v Ser conscient dels processos i de les estratègies necessàries per
desenvolupar les pròpies possibilitats
v Ser conscient d’allò que se sap i del que cal aprendre
v Tenir confiança en si mateix i perspectives d’èxit
v Acceptar els errors i aprendre d’ells
v Manifestar interès per aprendre
v Desenvolupar estratègies que facilitin la comprensió, l’expressió,
l’atenció, la concentració, la memorització, el raonament i la motivació
v Aprendre de i amb els altres
v Relacionar els continguts que s’han d’aprendre amb els aprenentatges
previs i amb l’experiència personal
Autonomia i iniciativa personal
v Adquirir confiança en un mateix i autoestima
v Aprendre dels errors
v Ser capaç d’imaginar, emprendre, desenvolupar i avaluar accions o
projectes individuals o col·lectius
v Mantenir la motivació per aconseguir l’èxit
v Relacionar-se, cooperar i treballar en equip de manera cooperativa i
flexible
v Relacionar-se, cooperar i treballar en equip de manera cooperativa i
flexible
v Comunicar als altres les pròpies idees i decisions així com valorar les
idees dels altres
  12	
  
Temporalització
La unitat didàctica esta dissenyada per una duració de 7 sessions, ja que la
primera activitat es divideix en dues sessions i les dues darreres es fan el mateix
dia.
SESSIONS ACTIVITATS
Primera sessió Primera activitat - Què és la
comunicació?
Segona sessió Primera activitat - Què és la
comunicació?
Tercera sessió Segona activitat - Elements de la
comunicació
Quarta sessió Tercera activitat - Representació
Cinquena sessió Quarta activitat - Introducció a les
funcions del llenguatge
Sisena sessió Cinquena activitat - Creació
comunicativa
Setena sessió Sisena activitat - Anàlisis de vídeos
Setena activitat – Utilitzar la tecnologia
  13	
  
Primera Activitat – Què és la comunicació?
Descripció
La primera activitat es basa en analitzar el coneixement previ dels alumnes i
començar a construir coneixement a partir d’allò que ja coneixen.
El docent haurà gravat vídeos o fet fotos de diferents situacions de l’escola, com
docents organitzant una excursió, alumnes parlant d’una pel·lícula, una carta al
director, el recepcionista parlant per telèfon, alumnes solucionant conflictes o
enviant missatges pel telèfon mòbil. Els alumnes tindran una fitxa d’activitats*
a
omplir en grups on hauran d’escriure el que pensen abans i després d’analitzar
els vídeos. Tindran temps per debatre els seus pensaments i per escriure les
seves respostes.
Primera part
Abans d’analitzar-los es demanarà als alumnes “Què és la comunicació?”, en
cas que els alumnes no sàpiguen que respondre el docent farà preguntes per
orientar-los, com per exemple, “Parlar amb un company sobre les tasques que
heu de fer, és comunicació?; Ballar al pati, és comunicació? Demanar les
	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  
*	
  Adjunt	
  a	
  l’annex	
  
*	
  Adjunt	
  a	
  l’annex	
  
  14	
  
instruccions per fer funcionar un cotxe autodirigit, és comunicació? Enviar un
missatge al teu pare per telèfon, és comunicació?
Una vegada contestada aquesta pregunta, els demanarà “Quins són els
elements necessaris per comunicar-se”? En cas que els alumnes no sàpiguen
que respondre, tornarà a fer preguntes per orientar-los com per exemple, “Són
les persones necessàries?”; “Què volen transmetre?”; “Com?”; “És important la
situació en la que es troben?”.
Segona part
Després de que els alumnes hagin reflexionat sobre la comunicació i els seus
elements, observaran els vídeos i tornaran a contestar les preguntes en la fulla
de paper *
fent referència als exemples observats, per exemple, Hi ha
comunicació entre la mestre i el director perquè li està comunicant el què ha
passat al pati i el director ha reaccionant dient-li que no passava res.
Tercera part
Posada en comú amb la resta de la classe. Els alumnes construeixen una
definició per mitja dels recursos visuals de situacions comuns en el seu entorn i
amb l’ajuda del docent.. Arribant a la definició:
La comunicació és el procediment de transmissió d’informació des d’un punt
d’emissió (origen) fins a un punt de recepció (destinació), mitjançant un
missatge, amb un codi conegut pels implicats en l’acte de comunicació,
transmès a través d’un canal concret i en un context determinat.
Aquesta definició s’escriurà en una cartolina i s’aferrarà a la classe.
Quarta part
Els alumnes analitzen en grup a la fitxa d’activitats els vídeos i fotos els elements
comunicatius; emissor, receptor, missatge, codi, canal i context.
Una vegada finalitzat es corregeixen amb el docent.
	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  
*	
  Adjunt	
  a	
  l’annex	
  
  15	
  
Seqüenciació
- Reflexionar i contestar en grup les preguntes de la fulla d’activitats abans
de veure els recursos visuals.
- Reflexionar i contestar en grup les preguntes de la fulla d’activitats
després de veure els recursos visuals.
- Posada en comú amb la resta de la classe i construcció de la definició de
comunicació i dels elements necessaris.
Temporalització
Dues sessions; 1 hora 45 minuts.
Agrupació
Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre.
Intervenció del docent
El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant
la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució.
Els ajuda a veure els elements necessaris per a la comunicació, a construir la
definició de comunicació i corregir l’activitat.
Recursos
- Fitxes amb l’activitat per els grups.*
- Recursos visuals que indiquin què és i què no és comunicació.
	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  
*	
  Adjunt	
  a	
  l’annex	
  
  16	
  
- Cartolina per escriure la definició de comunicació.
  17	
  
Segona activitat – Elements de la comunicació
Descripció
Dividirem la classe en grups de quatre, com en les sessions anteriors. El docent
repartirà diferents imatges*
que representen la comunicació a cada grup. Els
alumnes hauran d’analitzar els elements comunicatius, així com el receptor,
emissor, missatge, codi, canal i context i escriure-los a la fitxa1
repartida.
Posteriorment explicarà el seu anàlisis a la resta de la classe.
Finalment faran un mural per grups a la
classe amb una imatge en gran que
representi la comunicació i cada grup
s’encarregarà d’escriure un dels elements
comunicatius en relació a la imatge.
Seqüenciació
- Reflexionar i escriure sobre els elements comunicatius de les imatges a la
fitxa.
	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  
*	
  Imatges	
  adjuntades	
  a	
  l’annex	
  
1	
  Fitxa	
  adjunta	
  a	
  l’annex	
  
  18	
  
- Presentació del anàlisis de les imatges en grups a la resta de la classe.
- Creació del mural
Temporalització
40 minuts
Agrupació
Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre.
Intervenció del docent
El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant
la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució i
controla la conducta de la classe durant la creació del mural. Els ajuda a veure
els elements necessaris per a la comunicació, corregir l’activitat i crear el mural.
Recursos
- Imatges que presenten comunicació.*
- Imatge en color D3.
- Paper D4 per escriure els elements comunicatius en relació a la imatge.
- Retoladors de colors.
	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  
*	
  Adjunt	
  a	
  l’annex	
  
  19	
  
Tercera activitat – Representació
Descripció
Una vegada que els alumnes s’hagin familiaritzat amb el concepte de
comunicació i amb els seus elements, faran una petita representació de 5 minuts
per grups de quatre i la resta de la classe haurà d’esbrinar els elements
comunicatius així com l’emissor, receptor, missatge, codi, canal i context.
Seqüenciació
- Preparació de la representació
- Representació i anàlisi dels elements comunicatius
Temporalització
- 10 minuts per preparar la representació.
- 5 minuts per grup per fer la representació (total de 35 minuts)
  20	
  
Agrupació
Els alumnes preparen la representació en grups de quatre a la classe. Durant el
temps de la presentació cada grup estarà assegut al seu lloc i els que
pressenten es col·locaran davant de la resta de la classe.
Intervenció del docent
El docent s’encarrega de supervisar la conducta i la organització de la classe.
Orienta als alumnes en la seva representació en cas que necessitin ajuda.
Fa de mediador entre els alumnes a l’hora de esbrinar els elements
comunicatius de les representacions.
  21	
  
Quarta activitat – Introducció a les funcions del
llenguatge
Descripció
Els alumnes treballaran en grups de quatre. El docent farà reflexionar als
alumnes sobre “per a què serveix el llenguatge”. En grups hauran de concretar la
seva resposta. El docent escriurà a la pissarra digital les respostes de tots els
grups.
Posteriorment, hauran de reflexionar sobre “quines són les funcions del
llenguatge”; fent referència a la diferencia entre “funció” i “servir per a”.
Per grups obtindran targetes*
amb els noms de la funció i l’explicació per
separat.
L’objectiu és que cerquin la parella de la funció amb l’explicació. D’aquesta
manera treballaran el seu coneixement previ i trauran les seves pròpies
conclusions abans de que el docent expliqui el tema.
Una vegada que els alumnes hagin reflexionat sobre les funcions del llenguatge,
es posarà en comú la solució dels grups, justificant la seva resposta. Amb la
	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  
*	
  Targetes	
  adjuntes	
  a	
  l’annex	
  
  22	
  
ajuda del docent els alumnes comprendran el significat de cada funció.
Seqüenciació
- Reflexió sobre “per a què serveix el llenguatge”.
- Reflexió sobre “quines són funcions del llenguatge”.
- Joc de targetes.
- Posada en comú.
Temporalització
40 minuts
Agrupació
Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre.
Intervenció del docent
El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant
la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució.
Els ajudarà a entendre les funcions del llenguatge desprès de que hagin
reflexionat.
Recursos
- Pissarra digital
- Targetes amb la funció i l’explicació*
	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  	
  
*	
  Targetes	
  adjuntes	
  a	
  l’annex	
  
  23	
  
  24	
  
Cinquena activitat – Creació comunicativa
Descripció
Els alumnes treballen en grups de quatre. No obstant, a la primera part
d’aquesta activitat treballaran en parelles creant dos exemples per cada una de
les funcions del llenguatge. Posteriorment, les llegiran a l’altra parella que hi ha a
la mateixa taula i aquests hauran d’endevinar quina és la funció del llenguatge i
viceversa.
El docent començarà llegint les seves frases a la resta de la classe i ells hauran
d’esbrinar quina és la funció del llenguatge, fent de model de l’activitat per als
alumnes. També podran fer-ne ús de les targetes utilitzades a l’activitat anterior
per veure l’explicació de les funcions i exemples.
Seqüenciació
- Escriptura en parelles de les frases
- Lectura i endevinalla de les altres parelles
Temporalització
  25	
  
30 minuts
Agrupació
Taules de quatre alumnes, es treballa en parelles i en grups de quatre.
Intervenció del docent
El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant
la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució.
Els ajuda a crear frases a aquells que tinguin problemes i supervisa les
respostes dels alumnes.
Recursos
- Poden utilitzar les targetes de l’activitat anterior.
  26	
  
Sisena activitat – Anàlisi de vídeos
Descripció
Per dur a terme la següent activitat s’utilitzarà els vídeos gravats pel docent de
situacions quotidianes a l’escola que es varen emprar a la primera activitat.
Per grups hauran d’omplir una fitxa analitzant cada un dels vídeos dient quina
funció s’ha utilitzat amb exemples.
Finalment cada grup explicarà cada una de les funcions analitzades al vídeo.
Seqüenciació
- Visualització i anàlisi de vídeos.
- Posada en comú.
Temporalització
  27	
  
40 minuts.
Agrupació
Taules de quatre alumnes, es treballa en grups de quatre.
Intervenció del docent
El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant
la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució.
Finalment els ajuda a corregir l’anàlisi dels vídeos.
Recursos
- Vídeos que representin funcions del llenguatge.
  28	
  
Setena activitat – Utilitzem Tecnologia
Descripció
Aquesta darrera activitat es basa en el repàs de les funcions del llenguatge per
mitja d’un recurs online que presenta una frase com per exemple: “com plou,
estic xopat!” on els alumnes han d’escollir entre les funcions referencial, fàtica,
expressiva/emotiva, conativa, poètica, poètica o metalingüística.
El mateix joc es corregeix al moment si la resposta és o no correcta. D’aquesta
manera els alumnes autoavaluen el seu coneixement en les funcions del
llenguatge.
Seqüenciació
- Utilització del recurs digital al ordinador
Temporalització
10 minuts
Agrupació
  29	
  
Els alumnes poden treballar en parelles segons la disponibilitat d’ordinadors.
Intervenció del docent
S’encarrega de l’organització del alumnat a la classe segons la disponibilitat
d’ordinadors i de controlar el funcionament dels ordinadors. Ajuda als alumnes
en cas que ho necessitin.
Recursos
- Ordinadors
- Connexió a internet
- Recurs digital
  30	
  
Avaluació
Es valorarà l’assoliment d’objectius conceptuals, procedimentals i actitudinals al
llarg de les set sessions.
El mestre constarà d’una fitxa de cada alumnat on al final de la unitat didàctica
farà una valoració total del procés de l’alumnat en l’adquisició dels objectius.
On Bà Bé és un punt ; R à Regular és mig punt ; M à Malament no obté punt.
El màxim de punts que un alumne pot assolir serà 12 i el mínim serà 0.
Aquesta fitxa és la següent:
Nom: _____________________________ Sessions ateses: ________________
Objectius B R M Comentaris
1 Analitza el coneixement previ i construir a
partir del que coneixen.
2 Participa activament en les activitats de
grups i de tota la classe aportant els seus
pensaments i coneixements.
3 Construeix una definició de comunicació
amb l’ajuda de recursos visuals i del docent.
4 Crea juntament amb un company situacions
comunicatives on apareixen funcions del
llenguatge i ser capaç d’identificar-les.
5 Presenta una situació comunicativa i
diferenciar els elements comunicatius.
6 Analitza les funcions del llenguatge i
justificar-les amb exemples per mitja de
vídeos.
7 Utilitza la llengua per relacionar-se i per
expressar-se de manera adequada en
l’activitat social i cultural,
8 Empra, de manera autònoma, els mitjans de
comunicació social i les tecnologies de la
informació i la comunicació com a
instruments de treball i aprenentatge.
9 Utilitza les destreses lingüístiques bàsiques
  31	
  
de la llengua catalana de manera eficaç:
escoltar, parlar, llegir i escriure.
10 Compren i expressar-se oralment i per escrit
en els diversos contextos de l'activitat social i
cultural, analitzant els discursos amb sentit
crític.
11 Posa en pràctica hàbits i estratègies de feina
que permetin tant l'activitat individual com
l’aprenentatge cooperatiu, col·laborant
activament i amb responsabilitat en el treball
en grup.
12 TOTAL Puntuació:
  32	
  
Bibliografia
Competències bàsiques Illes Balears:
http://cbib.caib.es/index.php?Itemid=194&layout=generic&option=com_k2&tag=D
imensions&task=tag&view=itemlist
Currículum d’Educació Primària Illes Balears:
Annex del Decret 72/200. (27,juny, 2008). Llengua Catalana i Literatura. BOIB
núm. 92.
  33	
  
ANNEXOS
Act 1. QUÈ ÉS LA COMUNICACIÓ?
Abans dels recursos visuals
Què és la comunicació? Quins són els elements necessaris
per a que es produeixi?
Després dels recursos visuals
Què és la comunicació? Quins són els elements necessaris
per a que es produeixi?
  34	
  
Act. 1 ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ
Primer recurs visual
ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS
Segon recurs visual
ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS
  35	
  
Act. 2 IMATGES
  36	
  
Act. 2 ANÀLISI D’IMATGES
Primera Imatge
ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS
Segona Imatge
ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS
  37	
  
Act. 4 TARGETES
FUNCIÓ	
  
EXPRESSIVA	
  
Emissor	
  –	
  Estat	
  d’ànim	
  de	
  l’emissor.	
  
Transmeteix	
  informació.	
  Exclamacions.	
  
Quin	
  mal	
  de	
  cap!	
  
	
  
FUNCIÓ	
  
APEL·LATIVA	
  
FUNCIÓ	
  
REPRESENTATIVA	
  
FUNCIÓ	
  
METALINGÜÍSTICA	
  
FUNCIÓ	
  FÀTICA	
  
FUNCIÓ	
  POÈTICA	
  
Receptor	
  –	
  El	
  parlant	
  vol	
  aconseguir	
  alguna	
  
cosa.	
  Joan,	
  si	
  us	
  plau,	
  escoltam!	
  
Referent/Missatge	
  –	
  Vol	
  transmetre	
  un	
  
contingut	
  que	
  el	
  receptor	
  desconeix.	
  París	
  és	
  
la	
  capital	
  de	
  França.	
  
Codi	
  -­‐	
  Llengua	
  -­‐	
  Utilitza	
  la	
  llengua	
  per	
  parlar	
  
d'ella	
  mateixa.	
  La	
  paraula	
  bonic	
  és	
  un	
  adjectiu	
  
Canal	
  –	
  Per	
  a	
  què	
  aquest	
  romangui	
  obert	
  i	
  així	
  la	
  
comunicació	
  es	
  manté.	
  
si,	
  és	
  clar,	
  ho	
  entenc…	
  
Missatge	
  –	
  Apareix	
  sempre	
  que	
  l’expressió	
  atru	
  
l’atenció	
  sobre	
  la	
  seva	
  forma,	
  s’utilitza	
  el	
  
llenguatge	
  am	
  propòsit	
  estètic.	
  Tan	
  bó	
  com	
  el	
  sol	
  
	
  
	
  

UD La comunicació i funcions del llenguatge

  • 1.
      1   UNITAT  DIDÀCTICA:  LA  COMUNICACIÓ  I  LES   FUNCIONS  DEL  LENGUATGE   DEBORA  KLEIN  TORRENS   Habilitats Lingüístiques per a l’educació Primària: ensenyament - aprenentatge de la Llengua Catalana. G2 M2, segon quadrimestre. Professor: Joan Simò Universitat de les Illes Balears 2014
  • 2.
      2   INDEX 1.Introducció 3 2. Contextualització i justificació curricular 3 3. Objectius generals 4 Objectius específics 6 4. Continguts 8 5. Metodologia i atenció a la diversitat 9 6. Competències bàsiques 10 7. Temporalització 12 8. Activitats a. Què és la comunicació? 13 b. Elements de la comunicació 17 c. Representació 19 d. Introducció a les funcions del llenguatge 21 e. Creació d’una situació comunicativa 24 f. Anàlisis de vídeos 26 g. Utilitzem tecnologia 28 9. Avaluació 30 10. Referències bibliogràfiques 32 11. Annexos 33
  • 3.
      3   Introducció Aquestaunitat didàctica es basa en un dels temes més importants del currículum de la llengua catalana: la comunicació i les funcions del llenguatge. Els alumnes es comuniquen diàriament sense aturar-se a pensar què significa la comunicació. Per mitjà de les activitats proposades a la unitat didàctica, els alumnes tindran un coneixement significatiu i pràctic del concepte de comunicació, els elements que intervenen en el acte comunicatiu i les funcions del llenguatge. Un dels objectius fonamentals pels alumes és saber treballar en grup, ja que la metodologia que segueix la unitat didàctica fa imprescindible l’intercanvi de comunicació entre l’alumnat amb la finalitat d’aportar-se’n coneixement recíprocament. El docent actua de mediador entre els alumnes i el seu aprenentatge, deixant als alumnes extreure les seves pròpies conclusions. Contextualització i justificació curricular La unitat didàctica està enfocada al segon curs del segon cicle d’educació primària. El nombre d’alumnes òptim per a les activitats és de 24 alumnes. No obstant això, qualsevol nombre en el que es puguin fer grups de quatre també funciona. He escollit el tema de la comunicació i les funcions del llenguatge, ja que és un tema que sempre m’ha agradat i mai m’ho han ensenyat de la manera que a mi m’agradaria ensenyar-ho als meus futurs estudiants. Considero que és un tema molt divertit per fer grups a classe i crear activitats entretingudes on els alumnes aprenen al mateix temps que gaudeixen. Mitjançant aquest continguts es pretén que els alumnes apliquin les seves habilitats lingüístiques tant orals, com escrites al mateix temps que aprenen nous continguts.
  • 4.
      4   Larealització de les activitats aportarà als alumnes coneixement teòrics i pràctics per aplicar en situacions reals de la vida quotidiana, ampliant les seves competències en diverses àrees. Objectius Generals Basat en el Currículum de les Illes Balears de Primària. Ø Utilitzar la llengua per relacionar-se i per expressar-se de manera adequada en l’activitat social i cultural, per participar en diverses situacions de comunicació aplicant les regles bàsiques de comunicació i adoptant una actitud de respecte davant els sentiments i les aportacions de les altres persones. Ø Emprar, de manera autònoma, els mitjans de comunicació social i les tecnologies de la informació i la comunicació com a instruments de treball i aprenentatge. Ø Utilitzar les destreses lingüístiques bàsiques de la llengua catalana de manera eficaç: escoltar, parlar, llegir i escriure. Ø Comprendre i expressar-se oralment i per escrit en els diversos contextos de l'activitat social i cultural, analitzant els discursos amb sentit crític. Ø Posar en pràctica hàbits i estratègies de feina que permetin tant l'activitat individual com l’aprenentatge cooperatiu, col·laborant activament i amb responsabilitat en el treball en grup.
  • 5.
      5   OBJECTIUS GENERALS Utilitzarla llengua per relacionar-se i per expressar- se de manera adequada en l’activitat social i cultural Emprar, de manera autònoma les tecnologies de la informació com instruments de treball i aprenentatge. Utilitzar les destreses lingüístiques bàsiques de la llengua catalana de manera eficaç: escoltar, parlar, llegir i escriure. Comprendre i expressar-se oralment i per escrit en els diversos contextos de l'activitat social i cultural, analitzant els discursos amb sentit crític. Posar en pràctica hàbits i estratègies de feina que permetin tant l'activitat individual com l’aprenentatge cooperatiu, col·laborant en el treball en grup Activitat 1 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 2 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 3 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 4 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 5 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 6 ✔ ✔ ✔ ✔ Activitat 7 ✔ ✔ ✔ ✔ ✔
  • 6.
      6   ObjectiusEspecífics Ø Analitzar el coneixement previ i construir a partir del que coneixen. Ø Participar activament en les activitats de grups i de tota la classe aportant els seus pensaments i coneixements. Ø Construir una definició de comunicació amb l’ajuda de recursos visuals i del docent. Ø Analitzar els elements comunicatius a partir d’una imatge, així com l’emissor, receptor, missatge, codi, canal i context. Ø Crear juntament amb un company situacions comunicatives on apareixen funcions del llenguatge i ser capaç d’identificar-les. Ø Presentar una situació comunicativa i diferenciar els elements comunicatius. Ø Analitzar les funcions del llenguatge i justificar-les amb exemples per mitja de vídeos.
  • 7.
      7   OBJECT. E S P E C Í F I C S Analitzar el coneixem entprevi i construir a partir del que coneixen. Participar activament en les activitats de grups i de tota la classe aportant els seus pensaments i coneixement s. Construir una definició de comunicaci ó amb l’ajuda de recursos visuals i del docent. Analitzar els elements comunicati us a partir d’una imatge, així com l’emissor, receptor, missatge, codi, canal i context. Crear juntament amb un company situacions comunicative s on apareixen funcions del llenguatge i ser capaç d’identificar- les. Presentar una situació comunicativ a i diferenciar els elements comunicatiu s. Analitzar les funcions del llenguatg e i justificar- les amb exemples per mitja de vídeos. ACT. 1 ✔ ✔ ✔ ACT. 2 ✔ ✔ ✔ ACT. 3 ✔ ✔ ✔ ACT. 4 ✔ ✔ ACT. 5 ✔ ✔ ✔ ACT. 6 ✔ ✔ ACT. 7 ✔ ✔ ✔
  • 8.
      8   Contingut Bloc1. Escoltar, parlar i conversar Ø Participació activa i cooperadora en interaccions comunicatives espontànies pròpies de la vida quotidiana i de l'activitat d'aula (informacions, converses reguladores de la convivència, discussions, narracions de fets vitals o sentiments, etc.) i en altres de més formals i dirigides (assemblees, debats, entrevistes, instruccions, explicacions, etc.), respectant l’ordre espacial, cronològic o lògic en el discurs i valorant i respectant les normes que regeixen l’intercanvi comunicatiu oral: escolta atenta, mirada a l’interlocutor, respecte pel torn de paraula, papers diversos en l’intercanvi, to de veu, postures i gestos adequats, fórmules de cortesia, etc. Ø Participació en situacions d'aprenentatge compartit per recollir i intercanviar informació i opinions, planificar accions conjuntes, resoldre conflictes, arribar a acords i manifestar les pròpies opinions, mostrant una actitud de cooperació i de respecte per les aportacions i opinions de les altres persones. Ø Utilització d’estratègies que facilitin la comprensió dels missatges orals i en potenciïn l’expressivitat. Bloc 2. Llegir i escriure Ø Comprensió de textos de situacions quotidianes de relació social (correspondència escolar, regles de joc, normes de classe, etc.), identificant-ne la informació rellevant. Ø Interès pels textos escrits com a font d’informació, d’aprenentatge, i com a mitjà de comunicació d’experiències i de regulació de la convivència.
  • 9.
      9   ØUtilització dirigida de les tecnologies de la informació i la comunicació i de les biblioteques per obtenir informació i models per a la composició escrita. Bloc 4. Coneixement de la llengua Ø Reconeixement dels elements del context comunicatiu com a factors que incideixen en la selecció de les formes orals o escrites de l’intercanvi comunicatiu. Metodologia i atenció a la diversitat La metodologia utilitzada en la unitat didàctica segueix les bases d’un aprenentatge constructiu on l’alumne reflexiona sobre el seu coneixement previ i construeix nous coneixements a partir d’allò que ja coneixen. El procés d’ensenyança- aprenentatge és contextual, és a dir, els estudiants poden relacionar els continguts que es treballen a classe amb la vida real, treballant amb recursos visuals que mostren situacions reals dels continguts i fent-los ser protagonista del seu aprenentatge de forma pràctica. D’aquesta manera, els estudiants treballen les competències bàsiques establertes al currículum d’Educació Primària. La figura del docent és essencial per aconseguir l’èxit en les activitats. Seguint un rol d’orientador en l’aprenentatge dels conceptes on el seu objectiu no és donar la solució correcta, és guiar-les pel camí correcte per a que ells arribin de forma autònoma. Totes les activitats proposades a la unitat didàctica estan dissenyades per a què siguin obertes i flexibles a la diversitat de l’alumnat, treballant en grups petits on els alumnes aprenen al seu ritme, es complementen i ajuden recíprocament amb
  • 10.
      10   lafinalitat de crear les seves pròpies conclusions i construint-se alhora el seu aprenentatge. Competències bàsiques Competència en comunicació lingüística v Posar-se en el lloc de l’altre: escoltar, analitzar i tenir en compte opinions diferents de la pròpia. v Establir vincles constructius amb els altres a través de la conversa. v Acceptar i realitzar crítiques amb esperit constructiu v Gaudir escoltant i expressant-se de forma oral i escrita. v Tenir confiança en si mateix per expressar-se oralment i per escrit. v Organitzar i autoregular el propi pensament, les emocions i la conducta. v Analitzar el sistema de la llengua i reflexionar-hi per comprendre’n els usos i el funcionament. v Comprendre missatges orals en diferents situacions comunicatives. Desenvolupar estratègies bàsiques per recolzar la comprensió oral. v Analitzar de manera crítica la informació obtinguda. v Parlar en públic amb seguretat i confiança. v Resoldre conflictes a través del diàleg. Competència en el coneixement i la interacció amb el món físic v Interpretar la informació que es rep per predir i prendre decisions amb autonomia i iniciativa personal. Tractament de la informació i competència digital v Emprar el vocabulari bàsic de l’ordinador v Manejar bàsicament aparells i programes multimèdia v Utilitzar les eines de navegació per internet com a element essencial per informar-se i aprendre
  • 11.
      11   vMostrar una actitud positiva davant les noves TIC, com una font potencial d’enriquiment personal i social Competència social i ciutadana v Iniciar-se en el coneixement de les pròpies possibilitats, dificultats i mancances, del que es pot fer sol o amb ajuda v Ser conscient dels processos i de les estratègies necessàries per desenvolupar les pròpies possibilitats v Ser conscient d’allò que se sap i del que cal aprendre v Tenir confiança en si mateix i perspectives d’èxit v Acceptar els errors i aprendre d’ells v Manifestar interès per aprendre v Desenvolupar estratègies que facilitin la comprensió, l’expressió, l’atenció, la concentració, la memorització, el raonament i la motivació v Aprendre de i amb els altres v Relacionar els continguts que s’han d’aprendre amb els aprenentatges previs i amb l’experiència personal Autonomia i iniciativa personal v Adquirir confiança en un mateix i autoestima v Aprendre dels errors v Ser capaç d’imaginar, emprendre, desenvolupar i avaluar accions o projectes individuals o col·lectius v Mantenir la motivació per aconseguir l’èxit v Relacionar-se, cooperar i treballar en equip de manera cooperativa i flexible v Relacionar-se, cooperar i treballar en equip de manera cooperativa i flexible v Comunicar als altres les pròpies idees i decisions així com valorar les idees dels altres
  • 12.
      12   Temporalització Launitat didàctica esta dissenyada per una duració de 7 sessions, ja que la primera activitat es divideix en dues sessions i les dues darreres es fan el mateix dia. SESSIONS ACTIVITATS Primera sessió Primera activitat - Què és la comunicació? Segona sessió Primera activitat - Què és la comunicació? Tercera sessió Segona activitat - Elements de la comunicació Quarta sessió Tercera activitat - Representació Cinquena sessió Quarta activitat - Introducció a les funcions del llenguatge Sisena sessió Cinquena activitat - Creació comunicativa Setena sessió Sisena activitat - Anàlisis de vídeos Setena activitat – Utilitzar la tecnologia
  • 13.
      13   PrimeraActivitat – Què és la comunicació? Descripció La primera activitat es basa en analitzar el coneixement previ dels alumnes i començar a construir coneixement a partir d’allò que ja coneixen. El docent haurà gravat vídeos o fet fotos de diferents situacions de l’escola, com docents organitzant una excursió, alumnes parlant d’una pel·lícula, una carta al director, el recepcionista parlant per telèfon, alumnes solucionant conflictes o enviant missatges pel telèfon mòbil. Els alumnes tindran una fitxa d’activitats* a omplir en grups on hauran d’escriure el que pensen abans i després d’analitzar els vídeos. Tindran temps per debatre els seus pensaments i per escriure les seves respostes. Primera part Abans d’analitzar-los es demanarà als alumnes “Què és la comunicació?”, en cas que els alumnes no sàpiguen que respondre el docent farà preguntes per orientar-los, com per exemple, “Parlar amb un company sobre les tasques que heu de fer, és comunicació?; Ballar al pati, és comunicació? Demanar les                                                                                                                 *  Adjunt  a  l’annex   *  Adjunt  a  l’annex  
  • 14.
      14   instruccionsper fer funcionar un cotxe autodirigit, és comunicació? Enviar un missatge al teu pare per telèfon, és comunicació? Una vegada contestada aquesta pregunta, els demanarà “Quins són els elements necessaris per comunicar-se”? En cas que els alumnes no sàpiguen que respondre, tornarà a fer preguntes per orientar-los com per exemple, “Són les persones necessàries?”; “Què volen transmetre?”; “Com?”; “És important la situació en la que es troben?”. Segona part Després de que els alumnes hagin reflexionat sobre la comunicació i els seus elements, observaran els vídeos i tornaran a contestar les preguntes en la fulla de paper * fent referència als exemples observats, per exemple, Hi ha comunicació entre la mestre i el director perquè li està comunicant el què ha passat al pati i el director ha reaccionant dient-li que no passava res. Tercera part Posada en comú amb la resta de la classe. Els alumnes construeixen una definició per mitja dels recursos visuals de situacions comuns en el seu entorn i amb l’ajuda del docent.. Arribant a la definició: La comunicació és el procediment de transmissió d’informació des d’un punt d’emissió (origen) fins a un punt de recepció (destinació), mitjançant un missatge, amb un codi conegut pels implicats en l’acte de comunicació, transmès a través d’un canal concret i en un context determinat. Aquesta definició s’escriurà en una cartolina i s’aferrarà a la classe. Quarta part Els alumnes analitzen en grup a la fitxa d’activitats els vídeos i fotos els elements comunicatius; emissor, receptor, missatge, codi, canal i context. Una vegada finalitzat es corregeixen amb el docent.                                                                                                                 *  Adjunt  a  l’annex  
  • 15.
      15   Seqüenciació -Reflexionar i contestar en grup les preguntes de la fulla d’activitats abans de veure els recursos visuals. - Reflexionar i contestar en grup les preguntes de la fulla d’activitats després de veure els recursos visuals. - Posada en comú amb la resta de la classe i construcció de la definició de comunicació i dels elements necessaris. Temporalització Dues sessions; 1 hora 45 minuts. Agrupació Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre. Intervenció del docent El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució. Els ajuda a veure els elements necessaris per a la comunicació, a construir la definició de comunicació i corregir l’activitat. Recursos - Fitxes amb l’activitat per els grups.* - Recursos visuals que indiquin què és i què no és comunicació.                                                                                                                 *  Adjunt  a  l’annex  
  • 16.
      16   -Cartolina per escriure la definició de comunicació.
  • 17.
      17   Segonaactivitat – Elements de la comunicació Descripció Dividirem la classe en grups de quatre, com en les sessions anteriors. El docent repartirà diferents imatges* que representen la comunicació a cada grup. Els alumnes hauran d’analitzar els elements comunicatius, així com el receptor, emissor, missatge, codi, canal i context i escriure-los a la fitxa1 repartida. Posteriorment explicarà el seu anàlisis a la resta de la classe. Finalment faran un mural per grups a la classe amb una imatge en gran que representi la comunicació i cada grup s’encarregarà d’escriure un dels elements comunicatius en relació a la imatge. Seqüenciació - Reflexionar i escriure sobre els elements comunicatius de les imatges a la fitxa.                                                                                                                 *  Imatges  adjuntades  a  l’annex   1  Fitxa  adjunta  a  l’annex  
  • 18.
      18   -Presentació del anàlisis de les imatges en grups a la resta de la classe. - Creació del mural Temporalització 40 minuts Agrupació Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre. Intervenció del docent El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució i controla la conducta de la classe durant la creació del mural. Els ajuda a veure els elements necessaris per a la comunicació, corregir l’activitat i crear el mural. Recursos - Imatges que presenten comunicació.* - Imatge en color D3. - Paper D4 per escriure els elements comunicatius en relació a la imatge. - Retoladors de colors.                                                                                                                 *  Adjunt  a  l’annex  
  • 19.
      19   Terceraactivitat – Representació Descripció Una vegada que els alumnes s’hagin familiaritzat amb el concepte de comunicació i amb els seus elements, faran una petita representació de 5 minuts per grups de quatre i la resta de la classe haurà d’esbrinar els elements comunicatius així com l’emissor, receptor, missatge, codi, canal i context. Seqüenciació - Preparació de la representació - Representació i anàlisi dels elements comunicatius Temporalització - 10 minuts per preparar la representació. - 5 minuts per grup per fer la representació (total de 35 minuts)
  • 20.
      20   Agrupació Elsalumnes preparen la representació en grups de quatre a la classe. Durant el temps de la presentació cada grup estarà assegut al seu lloc i els que pressenten es col·locaran davant de la resta de la classe. Intervenció del docent El docent s’encarrega de supervisar la conducta i la organització de la classe. Orienta als alumnes en la seva representació en cas que necessitin ajuda. Fa de mediador entre els alumnes a l’hora de esbrinar els elements comunicatius de les representacions.
  • 21.
      21   Quartaactivitat – Introducció a les funcions del llenguatge Descripció Els alumnes treballaran en grups de quatre. El docent farà reflexionar als alumnes sobre “per a què serveix el llenguatge”. En grups hauran de concretar la seva resposta. El docent escriurà a la pissarra digital les respostes de tots els grups. Posteriorment, hauran de reflexionar sobre “quines són les funcions del llenguatge”; fent referència a la diferencia entre “funció” i “servir per a”. Per grups obtindran targetes* amb els noms de la funció i l’explicació per separat. L’objectiu és que cerquin la parella de la funció amb l’explicació. D’aquesta manera treballaran el seu coneixement previ i trauran les seves pròpies conclusions abans de que el docent expliqui el tema. Una vegada que els alumnes hagin reflexionat sobre les funcions del llenguatge, es posarà en comú la solució dels grups, justificant la seva resposta. Amb la                                                                                                                 *  Targetes  adjuntes  a  l’annex  
  • 22.
      22   ajudadel docent els alumnes comprendran el significat de cada funció. Seqüenciació - Reflexió sobre “per a què serveix el llenguatge”. - Reflexió sobre “quines són funcions del llenguatge”. - Joc de targetes. - Posada en comú. Temporalització 40 minuts Agrupació Taules de quatre alumnes i es treballa en grups de quatre. Intervenció del docent El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució. Els ajudarà a entendre les funcions del llenguatge desprès de que hagin reflexionat. Recursos - Pissarra digital - Targetes amb la funció i l’explicació*                                                                                                                 *  Targetes  adjuntes  a  l’annex  
  • 23.
  • 24.
      24   Cinquenaactivitat – Creació comunicativa Descripció Els alumnes treballen en grups de quatre. No obstant, a la primera part d’aquesta activitat treballaran en parelles creant dos exemples per cada una de les funcions del llenguatge. Posteriorment, les llegiran a l’altra parella que hi ha a la mateixa taula i aquests hauran d’endevinar quina és la funció del llenguatge i viceversa. El docent començarà llegint les seves frases a la resta de la classe i ells hauran d’esbrinar quina és la funció del llenguatge, fent de model de l’activitat per als alumnes. També podran fer-ne ús de les targetes utilitzades a l’activitat anterior per veure l’explicació de les funcions i exemples. Seqüenciació - Escriptura en parelles de les frases - Lectura i endevinalla de les altres parelles Temporalització
  • 25.
      25   30minuts Agrupació Taules de quatre alumnes, es treballa en parelles i en grups de quatre. Intervenció del docent El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució. Els ajuda a crear frases a aquells que tinguin problemes i supervisa les respostes dels alumnes. Recursos - Poden utilitzar les targetes de l’activitat anterior.
  • 26.
      26   Sisenaactivitat – Anàlisi de vídeos Descripció Per dur a terme la següent activitat s’utilitzarà els vídeos gravats pel docent de situacions quotidianes a l’escola que es varen emprar a la primera activitat. Per grups hauran d’omplir una fitxa analitzant cada un dels vídeos dient quina funció s’ha utilitzat amb exemples. Finalment cada grup explicarà cada una de les funcions analitzades al vídeo. Seqüenciació - Visualització i anàlisi de vídeos. - Posada en comú. Temporalització
  • 27.
      27   40minuts. Agrupació Taules de quatre alumnes, es treballa en grups de quatre. Intervenció del docent El docent fa de mediador entre els alumnes i el seu l’aprenentatge, supervisant la feina dels alumnes aportant pistes per orientar-los cap a la correcta solució. Finalment els ajuda a corregir l’anàlisi dels vídeos. Recursos - Vídeos que representin funcions del llenguatge.
  • 28.
      28   Setenaactivitat – Utilitzem Tecnologia Descripció Aquesta darrera activitat es basa en el repàs de les funcions del llenguatge per mitja d’un recurs online que presenta una frase com per exemple: “com plou, estic xopat!” on els alumnes han d’escollir entre les funcions referencial, fàtica, expressiva/emotiva, conativa, poètica, poètica o metalingüística. El mateix joc es corregeix al moment si la resposta és o no correcta. D’aquesta manera els alumnes autoavaluen el seu coneixement en les funcions del llenguatge. Seqüenciació - Utilització del recurs digital al ordinador Temporalització 10 minuts Agrupació
  • 29.
      29   Elsalumnes poden treballar en parelles segons la disponibilitat d’ordinadors. Intervenció del docent S’encarrega de l’organització del alumnat a la classe segons la disponibilitat d’ordinadors i de controlar el funcionament dels ordinadors. Ajuda als alumnes en cas que ho necessitin. Recursos - Ordinadors - Connexió a internet - Recurs digital
  • 30.
      30   Avaluació Esvalorarà l’assoliment d’objectius conceptuals, procedimentals i actitudinals al llarg de les set sessions. El mestre constarà d’una fitxa de cada alumnat on al final de la unitat didàctica farà una valoració total del procés de l’alumnat en l’adquisició dels objectius. On Bà Bé és un punt ; R à Regular és mig punt ; M à Malament no obté punt. El màxim de punts que un alumne pot assolir serà 12 i el mínim serà 0. Aquesta fitxa és la següent: Nom: _____________________________ Sessions ateses: ________________ Objectius B R M Comentaris 1 Analitza el coneixement previ i construir a partir del que coneixen. 2 Participa activament en les activitats de grups i de tota la classe aportant els seus pensaments i coneixements. 3 Construeix una definició de comunicació amb l’ajuda de recursos visuals i del docent. 4 Crea juntament amb un company situacions comunicatives on apareixen funcions del llenguatge i ser capaç d’identificar-les. 5 Presenta una situació comunicativa i diferenciar els elements comunicatius. 6 Analitza les funcions del llenguatge i justificar-les amb exemples per mitja de vídeos. 7 Utilitza la llengua per relacionar-se i per expressar-se de manera adequada en l’activitat social i cultural, 8 Empra, de manera autònoma, els mitjans de comunicació social i les tecnologies de la informació i la comunicació com a instruments de treball i aprenentatge. 9 Utilitza les destreses lingüístiques bàsiques
  • 31.
      31   dela llengua catalana de manera eficaç: escoltar, parlar, llegir i escriure. 10 Compren i expressar-se oralment i per escrit en els diversos contextos de l'activitat social i cultural, analitzant els discursos amb sentit crític. 11 Posa en pràctica hàbits i estratègies de feina que permetin tant l'activitat individual com l’aprenentatge cooperatiu, col·laborant activament i amb responsabilitat en el treball en grup. 12 TOTAL Puntuació:
  • 32.
      32   Bibliografia Competènciesbàsiques Illes Balears: http://cbib.caib.es/index.php?Itemid=194&layout=generic&option=com_k2&tag=D imensions&task=tag&view=itemlist Currículum d’Educació Primària Illes Balears: Annex del Decret 72/200. (27,juny, 2008). Llengua Catalana i Literatura. BOIB núm. 92.
  • 33.
      33   ANNEXOS Act1. QUÈ ÉS LA COMUNICACIÓ? Abans dels recursos visuals Què és la comunicació? Quins són els elements necessaris per a que es produeixi? Després dels recursos visuals Què és la comunicació? Quins són els elements necessaris per a que es produeixi?
  • 34.
      34   Act.1 ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ Primer recurs visual ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS Segon recurs visual ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS
  • 35.
      35   Act.2 IMATGES
  • 36.
      36   Act.2 ANÀLISI D’IMATGES Primera Imatge ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS Segona Imatge ELEMENTS DE LA COMUNICACIÓ ÚS
  • 37.
      37   Act.4 TARGETES FUNCIÓ   EXPRESSIVA   Emissor  –  Estat  d’ànim  de  l’emissor.   Transmeteix  informació.  Exclamacions.   Quin  mal  de  cap!     FUNCIÓ   APEL·LATIVA   FUNCIÓ   REPRESENTATIVA   FUNCIÓ   METALINGÜÍSTICA   FUNCIÓ  FÀTICA   FUNCIÓ  POÈTICA   Receptor  –  El  parlant  vol  aconseguir  alguna   cosa.  Joan,  si  us  plau,  escoltam!   Referent/Missatge  –  Vol  transmetre  un   contingut  que  el  receptor  desconeix.  París  és   la  capital  de  França.   Codi  -­‐  Llengua  -­‐  Utilitza  la  llengua  per  parlar   d'ella  mateixa.  La  paraula  bonic  és  un  adjectiu   Canal  –  Per  a  què  aquest  romangui  obert  i  així  la   comunicació  es  manté.   si,  és  clar,  ho  entenc…   Missatge  –  Apareix  sempre  que  l’expressió  atru   l’atenció  sobre  la  seva  forma,  s’utilitza  el   llenguatge  am  propòsit  estètic.  Tan  bó  com  el  sol