За ову презентацију коришћен је материјал из презентације чији су аутори Душан Станковић, Александра Станковић, Анђелко Тешмановић; ОШ “Браћа Рибар”, Доња Борина
За ову презентацију коришћен је материјал из презентације чији су аутори Душан Станковић, Александра Станковић, Анђелко Тешмановић; ОШ “Браћа Рибар”, Доња Борина
Могућности примене искустава из наставе српског језика као нематерњег и српског језика као страног у настави српског језика као матерњег у иностранству
Strucno uputstvo-angazovanje zaposlenih u ustanovama obrazovanja.pdf
Priprema za čas :Tvorba(građenje ) reči
1. СРПСКИ ЈЕЗИК
Наставна
јединица Творба(грађење) речи
Врста часа обрада новог градива
Наставне
методе
монолошка, дијалошка, текстуална, метода
демонстрације, аналитичко-синтетичка, учење
путем открића, метода презентације
Наставна
средства слајдови, табла, креда,уџбеник
Литература за
ученике
Весна Ломпар,граматика српског језик а за
6.разред,Клет,Београд 2008
Весна Ломпар,Радна свеска уз граматику за 6
разред Клет,Београд 2008
Литература за
наставнике
1. Весна Ломпар,граматика српског језик а за
6.разред,Клет,Београд 2008
2. Весна Ломпар,Радна свеска уз граматику за 6
разред Клет,Београд 2008
3. Милија Николић, „Методика наставе српског
језика и књижевности“, ЗУНС, Београд,
1986.године.
4. Симеон Маринковић, „Методика креативне
наставе српског језика и књижевности“,
Београд, 2000. „Креативни центар“.
5. „Речник српског језика“, „Матица српска“,
Нови Сад, 2007. год.
6. Једнодневни семинар српског језика и
књижевносту,тема: „Проблеми у настави
творбе речи”,Весна Ломпар
2. Наставни
циљеви часа:
а) Образовни
циљеви
б) Васпитни
циљеви
в) Функционални
циљеви
1.Упознати ученике са творбом речи
2.Ученици треба да уоче разлику између
граматичке основе,творбене основе,наставка
за облик и наставка за творбу речи.
3.Ученици треба да науче основне појмове
везане за творбу речи.
1.Развити способност повезивања већусвојеног
са новим градивом.
2.Развијати код ученика логично размишљање,
систематичност,могућност синтетичког погледа
на језик.
3.Постицати љубав према језику и његовим
правилима.
4.Указивати на вредност језичког богаства и
богаћења речника ученика
1.Оспособљавање ученика за правилно
коришћење језика у говорној и писаној
комуникацији.
2.Постицати ученике да истражују и уочавају
језичке појаве.
3.Научити да стварност посматрају из
различитих углова и да стечена знања могу
примењивати у пракси.
3. Скица за час
ТОК ЧАСА
Уводни део часа
1.Подсетник!
2.Натавник са ученицима обнавља стечена знања о морфологији,
лексикологији,граматичкој основи.
Циљ часа
Данас ћемо се упознати са творбом речи.
Главни део часа
1.Наставник упознаје ученике са основним појмовима везаних та творбу
речи:
-дефиниција творбе речи
-дефиниција корена речи
-породица речи
-поделом речи према постанку
-начином грађења речи
2.За све ове дефиниције наставник даје одговарајуће примере.
Завршни део часа
Натавник проверава:
1.Усвојена знања о творби речи
2.Ученици уочавају разлику између између творбене основе
речи,граматичке основе речи,суфикса и наставка за облик.
Напомена: Ова наставна јединица се може користити у 6,7,8
разреду.
Татјана Крповић
Професор српског језика и књижевности