SlideShare a Scribd company logo
Міністерство освіти і науки України
Костянтинівське міське управління освіти
Конспект
уроку з української мови для 6 класу
за темою:
« Прикметник як частина мови»
Роботувиконала
учитель українськоїмови
та літератури Костянтинівської
ЗШ І-III ступенів № 3
Костянтинівськоїміської
радиДонецької області
Боюс Світлана Володимирівна
Клас: 6
Тема: « Прикметник як частина мови»
Мета: повторити вивчене раніше про прикметник, удосконалювати вміння
відрізняти прикметники від інших частин мови, формувати вміння визначати
рід, число, відмінок та синтаксичну роль прикметників, а також навички
доречноговикористання прикметників у мовленні, розвивати пам'ять , увагу,
аналітичне мислення, мовлення, формувати інформативну, цілісно- смислову
та навчально – пізнавальну компетентність. Виховувати любов до природи,
до образотворчого мистецтва.
Тип уроку: урокзасвоєння нових знань
Обладнання:підручник, репродукції картин відомих художників,
презентація « С. Васильківський», тлумачний словник, « Маршрут уроку»
Форма проведення:урок-тренінг
Перебіг уроку
I. Організаційний момент. Мотивація.
Нас сьогоднічекає багато серйозної і творчої роботи. Відомо, що будь-яку
справу краще почати у гарномунастрої, на позитиві. Тож давайте побажаємо
один одному усього найкращого, чогось найважливішого.
Скористайтесь прийомом « Долоня до долоні»( бажаю удачі, хороших
оцінок, бути творчим, уважним тощо).
Я приєднуюсь до ваших побажань і хочу, щоб нашим девізом були слова :
« Будь активним, уважним і творчим!»
Сьогодні ми вирушимо до країни Морфології. Нас буде цікавити
прикметник як частина мови. Прошу записати тему уроку.
- На вашу думку, яке завдання буде стояти сьогодні перед нами? Щоб
легше вам було визначити задачі уроку, скористуйтесь опорними
схемами у маршруті уроку( на партах лежить « Маршрут уроку», до
якого діти будуть звертатись протягом заняття).
Яке завдання буде стояти перед нами на уроці?
Заповни таблицю – схему:
● На уроці ми повинні _______________ знання про прикметник як
частину мови.
● Ми _______________________ з морфологічними ознаками
прикметника.
● Будемо ___________ вживати їх у своєму мовленні.
Довідка: поглибити, вчитися, ознайомитися
- Дійсно, наше завдання – пригадати усе, що нам уже відомо про
прикметник як частину мови, поширити наші знання новою
інформацією про морфологічні ознаки, синтаксичну роль, а також
будемо вчитися використовувати прикметники у своєму мовленні.
Але спочатку я хочу взяти у вас інтерв'ю.
II. Актуалізація опорних знань.
Повторення вивченого.
- Який розділ науки про мову ми вивчаємо з вами? ( Морфологія)
- Що вивчає морфологія? ( частини мови)
- Скільки всього існує частин мови у нас?( десять)
- На які дві групи вони поділяються?( на самостійні й службові)
- Яка частина мови стоїть сама по собі?( вигук)
- Яку частину мови ми вже вивчили?( іменник)
Отже, черга дійшла до прикметника.
III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
Уважно подивіться на написання самого слова « прикметник». Від якого
слова , на вашу думку, воно утворилося?( прикмета)
Як розумієте це слово? Підберіть йому синонім. ( прикмета, тобто ознака)
Прикмети бувають різними, наведемо приклади деяких з них. Для цього
дайте відповіді на мої запитання.
- Мама яка? ( рідна, ніжна, добра…)
- Сонце яке?( велике, гаряче, яскраве…)
- Зима яка? ( біла, холодна, сніжна…)
- Усмішка яка?( лагідна, ніжна, дитяча…)
- Наука яка?( цікава, складна…)
- Мурашка яка? ( маленька, працьовита, швидка…)
- Вітчизна яка? ( рідна, мила, найкраща…)
Але у мене до вас ще є питання із категорії « чому?».
- Чому прикметник вивчається одразу після іменника?( вони пов'язані
між собою граматично, прикметник характеризує іменник)
Про прикметник вам уже дещо відомо. Ця тема не є для вас абсолютно
новою. Згадаємо, що ж ми вже знаємо.
Проведемо « Аукціон знань».
- Що означає прикметник?
- На які питання він відповідає?
- Чим виступає у реченні?
Зверніться до підручників. Самостійноопрацюйте матеріалз даної теми.
( Учні працюють з матеріалом у підручнику).
- Що нового про прикметник ви дізналися з параграфа?
- Що ми про цю частину мови не сказали?( новою буде інформація про
те, що прикметник має два питання; звертають увагу на те, що ця
частина мови змінюється за родами, числами і відмінками, а у множині
рід не визначається; у реченні може бути присудком)
- До речі, прикметники зустрічаються і в інших мовах. Ви вивчаєте
англійську мову. (В однієї з учениць було завданнявипереджального
характеру дослідити прикметники в англійській мові, порівняти їх
особливості з особливостями прикметників української мови і
поділитися зі своїми висновками).
Виступ учня. Прикметники в англійській мові теж називають частину мови,
яка означає ознаку предмета й відповідає на питання what? , тобто який?
Наприклад, red –червоний, good – хороший. Прикметники в англійській мові
не змінюються ні за родами, ні за числами, ні за відмінками. Вони можуть
грати роль означення або іменної частини складеного присудка. Якщо
прикметник є означенням, то він розташовується перед іменником:
a young man молодий чоловік, a young woman молода жінка. У реченнях
англійської мови вони можуть бути як означенням, так і частиною присудка.
Наприклад,
The large box is on the table. Велика коробка на столі. ( тут
прикметник виступає означенням).
А в реченні The box is large. Коробка велика. - виступає
присудком.
Якщо прикметник виконує функції іменної частини складеного присудка, то
він розташовується за присудком. Як бачимо, у прикметників англійської і
української мови багато схожого. Але в той же час є і відмінності.
- Дійсно, у різних мовах є багато спільного. І це не дивно, адже і
українська мова, і англійська належать до однієї індоєвропейської
мовної сім'ї.
- А як ви думаєте, чому прикметники мають два запитання? ( бо
вказують на ознаку предмета і його приналежність).Питання ви знаєте,
а значить і зможете утворити прикметники.
На дошці виконуємо вправу 372.
- Назвіть ті прикметники, які відповідають на питання « чий?»
Отже, ми з вами переконались, що дійсно прикметник відповідає на два
запитання.
А от чи настільки вже нам необхідні прикметники у мовленні? Слід і в
цьому розібратися. Для цього порівняємо два тексти, представлені в
« Маршруті уроку».
I текст
Чудово, наче в казці. Усе навколо виблискує промінчиками сонечка.
Берізка задумалась у тиші. Приємно почути пісню пташки. Вітерець
розносить по всьому лісу пахощі конвалій.
II текст
Чудово, наче в казці. Усе навколо виблискує яскравими промінчиками
лагідного сонечка. Тендітна берізка задумалась у тиші. Приємно
почути весняну пісню дзвінкоголосої пташки. Легенький вітерець
розносить по всьому лісу приємні пахощі запашних конвалій.
- Який з них вам подобається більше? Чому? ( у другому тексті
зустрілося більше прикметників, які допомагають точніше і виразніше
висловити думку).
Отже, як бачимо, без прикметників мовлення було б не таким соковитим і
виразним.
У тексті зустрілося слово « тендітний». Один із учнів працює із тлумачним
словником, з'ясовуючи його значення, підбираючи для нього синонім,
складаючи з ним речення.
Робота з класом.
- Ви зазначали, що прикметники змінюються за родами, числами і
відмінками. Визначимо рід, число і відмінок прикметників, які
зустрілися в тексті( роботупроводимо прямо в « Маршрутах уроку»).
Після виконання цього завдання, перевіряємо роботу із словником.
У « Скарбничку слів» пропоную взяти це власне українське слово. Такі
слова притаманні лише українській мові, ви не раз можете їх зустріти. Їх
значення завжди знайдете у « Тлумачному словнику»( демонстрація
«Тлумачних словників»).
Запишіть у стовпчик ще приклади власне українських слів:
Ошатний-…
Чепурний-…
Поясніть їх значення. Підберіть синонім( ошатний- святковий,
чепурний- охайний)
Фізкультхвилинка
Я називаю слова, якщо ви почули серед них прикметники- присядьте.
Якщо іншу частину мови- хлопніть у долоні.
Весна, ошатний, сильний, сміятися, квітка, дощ, запашний, чудовий,
картинка, ясний, корисний, хата, другий, ліс, мамин, чорніє, блискучий,
патріот.
Продовжуємо роботу. Ми працювали з текстом, у якому була описана весна.
А тепер порівняйте картини, на яких зображена ця пора року. Подивіться
уважно на ці зображення. Яке з них ви вважаєте зайвим?
С.Васильківський « Весняний день на
Україні»
І Левітан «Весна. Велика вода»
А. Саврасов « Граки прилетіли»
Відповідь учнів. Зображення № 3, бо це – фотографія
- До вашої уваги представлені картини відомих художників:
С. Васильківський « Весняний день на Україні»
І. Левітан « Весна. Велика вода»
А. Саврасов « Граки прилетіли»
Я звертаю вашу увагу на ім'я С. Васильківського – талановитого
українського художника. Пропоную послухати коротку інформацію про
нього. ( Виступ учня із заздалегідь підготовленою інформацією і
демонстрацією фотоматеріалу про художника на проекторі. Орієнтовна
інформація для виступу учня:
Сергій Васильківський народився у місті Ізюм Харківської губернії. Його
дід був чумак, що походив з козацького роду. Саме він привив молодому
Сергію інтерес до української старовини, а мати — любов до народних
пісень і фольклору.
Він буде багато вчитися малюванню і одержить першу академічну нагороду
— малу срібну медаль, а потім і другу срібну медаль. Найбільше він
полюбляв малювати пейзажі. Серед відомих такі- «Весна в Україні»,
«Влітку», «Кам'яна балка», а за картину «На Дінці» він отримає велику
золоту медаль і право на зарубіжну поїздку. Також його приваблювала тема
козаччини та історичного минулого. У Харкові до сих пір зберігаються його
картини « Козача гора»,
«Козача левада».)
- Далі продовжуємо роботу з картинами на весняну тематику.
Завдання по рядах.
● Кожний ряд підбирає по 5 прикметників до картин( кожний ряд
працює зі своєю картино).
● Паралельно з цією роботою один учень на дошці підбирає 5
антонімічних пар до картин ( наприклад, світлий- темний, стрункий-
кривий, холодний- теплий, чистий- брудний, рідний- чужий, білий-
чорний).
● Також пропоную здібному учневі виконати творче завдання.
Творче завдання. Написати твір – перевтілення « Я- весна»
Перевіряємо ці завдання.
Вам вдалося підібрати красиві прикметники, дати різні характеристики
предметам, явищам, ви продемонстрували вміння вживати прикметники у
власних висловлюваннях. Пам'ятайте, що багатство мовлення під час
спілкування – це ознака грамотної людини.
- Підіб'ємо підсумки сьогоднішнього уроку. Увага на дошку. Дайте
відповіді на тестові запитання( через проектор демонструються тести)
IV. Закріплення вивченого матеріалу
Тести:
1. Прикметник означає
А) дію предмета
Б) ознаку предмета
В) назву предмета
2. Прикметник відповідає на питання:
А) який? Чий?
Б) хто? Що?
В) як?
3. У реченні прикметник не буває:
А) означенням
Б) обставиною
В) присудком
4. Усі слова є прикметниками:
А) веселий, розум, співати
Б) Сильний, молодий, нахаба
В) кмітливий, сірий, радісний
V. Підбиття підсумків уроку.
- Що вдалося нам з вами сьогодні зробити?
- Що викликало найбільше труднощів?
- Охарактеризуйте сьогоднішній урок , використовуючи самі
лише прикметники.
На наступних уроках ми продовжимороботунад вивченням прикметника як
частини мови, і ті моменти, які сьогодні вам видалися складними,
обов'язково з'ясуємо. Я вдячна вам за роботу( учитель характеризує роботу
учнів протягом уроку, коментує оцінки).
VI.Домашнє завдання на вибір:
Середній – достатній рівень : Впр. 373
Високий рівень: твір – мініатюра « Про що шепочуть квіти навесні»
( обов'язково використовувати прикметники, 10 речень)
Але в мене є ще завдання особливі. Вони для найбільш старанних учнів. Це
завдання – листи. Я дійсно написала декому лист, в якому сказала те, що
давно хотіла сказати саме цьому учневі. Але я зачитувати не буду, адже це
особисте. У цьому листі є завдання для адресата.
Зразок такого листа:
________________ !
Я вдячна тобі за те, що , готуючись до моїх уроків, ти завжди старанно
виконуєш домашні завдання, а під час вивчення нового матеріалу ти
уважний та кмітливий. Ти вмієш творчо мислити й проявляти креативність.
І це завжди радує мене. Бажаю і надалі бути розумним, уважним і
неординарним. Спробуй ще раз перевірити своє вміння мислити
нестандартно.
Завдання:
Звісно, це веселка. Вона подарує тобі сім ключів до замка, двері якого
надійно охороняються. Відчинивши їх, ти потрапиш до печери Скарбів. Та
для цього треба подарувати райдузі синоніми до назв її семи кольорів.
Старайся підбирати максимальну кількість синонімів.
Почали!
Червоний
__________________________________________________________________
Жовтий
__________________________________________________________________
Зелений
__________________________________________________________________
Блакитний
_________________________________________________________________
Синій
__________________________________________________________________
Фіолетовий
__________________________________________________________________

More Related Content

What's hot

Прикметник як частина мови 6 клас
Прикметник як частина мови  6 класПрикметник як частина мови  6 клас
Прикметник як частина мови 6 клас
Irinaochakov
 
класиф¦кац¦я мовленн¦вих помилок
класиф¦кац¦я мовленн¦вих помилоккласиф¦кац¦я мовленн¦вих помилок
класиф¦кац¦я мовленн¦вих помилок
Helen Golovina
 
Календарне планування з рос.мови (6-9 кл)
Календарне планування з рос.мови (6-9 кл)Календарне планування з рос.мови (6-9 кл)
Календарне планування з рос.мови (6-9 кл)
Adriana Himinets
 
робота сідашенко в.а.
робота сідашенко в.а. робота сідашенко в.а.
робота сідашенко в.а.
Helen Golovina
 
Літературна норма
Літературна нормаЛітературна норма
Літературна норма
Олеся Браташ
 
Фонетика. Орфографія
Фонетика. ОрфографіяФонетика. Орфографія
Фонетика. Орфографія
Helen Golovina
 
збірник тестових завдань з української мови
збірник тестових завдань з української мовизбірник тестових завдань з української мови
збірник тестових завдань з української мови
Helen Golovina
 
прикметник як частина мови
прикметник як частина мовиприкметник як частина мови
прикметник як частина мови
kozemir
 
Групи прикметників за значенням
Групи прикметників за значеннямГрупи прикметників за значенням
Групи прикметників за значеннямГанна Бородіна
 
брошура красноармійськ
брошура красноармійськброшура красноармійськ
брошура красноармійськ
Helen Golovina
 
5 укр яз_голобородько_1_пособ_2013_укр
5 укр яз_голобородько_1_пособ_2013_укр5 укр яз_голобородько_1_пособ_2013_укр
5 укр яз_голобородько_1_пособ_2013_укр
Aira_Roo
 
Розробка уроків. 5 клас. Повторення
Розробка уроків. 5 клас. ПовторенняРозробка уроків. 5 клас. Повторення
Розробка уроків. 5 клас. Повторення
natalo4ka1975
 
речення з однорідними членами
речення з однорідними членамиречення з однорідними членами
речення з однорідними членами
valentina26622
 
тема лексикологія. фразеологія
тема  лексикологія. фразеологіятема  лексикологія. фразеологія
тема лексикологія. фразеологія
Валентина Кодола
 
Календарно-тематичне планування з української мови для 6 класу (I семестр)
Календарно-тематичне планування з української мови для 6 класу (I семестр)Календарно-тематичне планування з української мови для 6 класу (I семестр)
Календарно-тематичне планування з української мови для 6 класу (I семестр)
Ковпитська ЗОШ
 
Ridna mova 7klas_jermolenko
Ridna mova 7klas_jermolenkoRidna mova 7klas_jermolenko
Ridna mova 7klas_jermolenko
Lyudmila Boyko
 
Mova5 7-131003134431-phpapp02
Mova5 7-131003134431-phpapp02Mova5 7-131003134431-phpapp02
Mova5 7-131003134431-phpapp02
UA4-6
 

What's hot (20)

Прикметник як частина мови 6 клас
Прикметник як частина мови  6 класПрикметник як частина мови  6 клас
Прикметник як частина мови 6 клас
 
класиф¦кац¦я мовленн¦вих помилок
класиф¦кац¦я мовленн¦вих помилоккласиф¦кац¦я мовленн¦вих помилок
класиф¦кац¦я мовленн¦вих помилок
 
3
33
3
 
Календарне планування з рос.мови (6-9 кл)
Календарне планування з рос.мови (6-9 кл)Календарне планування з рос.мови (6-9 кл)
Календарне планування з рос.мови (6-9 кл)
 
робота сідашенко в.а.
робота сідашенко в.а. робота сідашенко в.а.
робота сідашенко в.а.
 
Літературна норма
Літературна нормаЛітературна норма
Літературна норма
 
Ukr mova lit_vidpovidi_2_ses_07.06.2013
Ukr mova lit_vidpovidi_2_ses_07.06.2013Ukr mova lit_vidpovidi_2_ses_07.06.2013
Ukr mova lit_vidpovidi_2_ses_07.06.2013
 
Фонетика. Орфографія
Фонетика. ОрфографіяФонетика. Орфографія
Фонетика. Орфографія
 
збірник тестових завдань з української мови
збірник тестових завдань з української мовизбірник тестових завдань з української мови
збірник тестових завдань з української мови
 
прикметник як частина мови
прикметник як частина мовиприкметник як частина мови
прикметник як частина мови
 
Групи прикметників за значенням
Групи прикметників за значеннямГрупи прикметників за значенням
Групи прикметників за значенням
 
брошура красноармійськ
брошура красноармійськброшура красноармійськ
брошура красноармійськ
 
5 укр яз_голобородько_1_пособ_2013_укр
5 укр яз_голобородько_1_пособ_2013_укр5 укр яз_голобородько_1_пособ_2013_укр
5 укр яз_голобородько_1_пособ_2013_укр
 
Розробка уроків. 5 клас. Повторення
Розробка уроків. 5 клас. ПовторенняРозробка уроків. 5 клас. Повторення
Розробка уроків. 5 клас. Повторення
 
речення з однорідними членами
речення з однорідними членамиречення з однорідними членами
речення з однорідними членами
 
тема лексикологія. фразеологія
тема  лексикологія. фразеологіятема  лексикологія. фразеологія
тема лексикологія. фразеологія
 
Календарно-тематичне планування з української мови для 6 класу (I семестр)
Календарно-тематичне планування з української мови для 6 класу (I семестр)Календарно-тематичне планування з української мови для 6 класу (I семестр)
Календарно-тематичне планування з української мови для 6 класу (I семестр)
 
1
11
1
 
Ridna mova 7klas_jermolenko
Ridna mova 7klas_jermolenkoRidna mova 7klas_jermolenko
Ridna mova 7klas_jermolenko
 
Mova5 7-131003134431-phpapp02
Mova5 7-131003134431-phpapp02Mova5 7-131003134431-phpapp02
Mova5 7-131003134431-phpapp02
 

Similar to Урок з мови Боюс С.В.

Vidkritiy urok z_movi_1_6klas
Vidkritiy urok z_movi_1_6klasVidkritiy urok z_movi_1_6klas
Vidkritiy urok z_movi_1_6klas
Иришка Ой
 
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-13 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
NoName520
 
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
kreidaros1
 
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
Aira_Roo
 
українська мова 4 кл
українська мова 4 клукраїнська мова 4 кл
українська мова 4 кл
Школа Леди и Кадетство
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
bookin777
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
Agent Plus UK
 
М.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваМ.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська мова
Semenuk
 
укр мова вашуленко
укр мова вашуленкоукр мова вашуленко
укр мова вашуленко
zoshnet1
 
Ukrmova 4klas vashulenko
Ukrmova 4klas vashulenkoUkrmova 4klas vashulenko
Ukrmova 4klas vashulenko
Svinka Pepa
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
UA4-6
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
4klas
 
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_20168 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
NEW8
 
8 um a_2016
8 um a_20168 um a_2016
8 um a_2016
Svinka Pepa
 
8 um a_2016
8 um a_20168 um a_2016
8 um a_2016
4book
 
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_20168 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
UA7009
 
4 укр яз_варзацька_зроль_2015_укр
4 укр яз_варзацька_зроль_2015_укр4 укр яз_варзацька_зроль_2015_укр
4 укр яз_варзацька_зроль_2015_укр
Aira_Roo
 
9 um e_u
9 um e_u9 um e_u
9 um e_u
4book
 
9 укр яз_єрмоленко_сичова_2009_укр
9 укр яз_єрмоленко_сичова_2009_укр9 укр яз_єрмоленко_сичова_2009_укр
9 укр яз_єрмоленко_сичова_2009_укр
Aira_Roo
 

Similar to Урок з мови Боюс С.В. (20)

Vidkritiy urok z_movi_1_6klas
Vidkritiy urok z_movi_1_6klasVidkritiy urok z_movi_1_6klas
Vidkritiy urok z_movi_1_6klas
 
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-13 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
3 klas-ukrajinska-mova-zakharijchuk-2020-1
 
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
Ukrajinska mova-3-klas-zakharijchuk-2020-1
 
1
11
1
 
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
4 укр яз_вашуленко_дубовик_2015_укр
 
українська мова 4 кл
українська мова 4 клукраїнська мова 4 кл
українська мова 4 кл
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
 
М.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська моваМ.С.Вашуленко Українська мова
М.С.Вашуленко Українська мова
 
укр мова вашуленко
укр мова вашуленкоукр мова вашуленко
укр мова вашуленко
 
Ukrmova 4klas vashulenko
Ukrmova 4klas vashulenkoUkrmova 4klas vashulenko
Ukrmova 4klas vashulenko
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
 
4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua4 um v_2015_ua
4 um v_2015_ua
 
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_20168 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
 
8 um a_2016
8 um a_20168 um a_2016
8 um a_2016
 
8 um a_2016
8 um a_20168 um a_2016
8 um a_2016
 
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_20168 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
8 klas ukrajinska_mova_avramenko_2016
 
4 укр яз_варзацька_зроль_2015_укр
4 укр яз_варзацька_зроль_2015_укр4 укр яз_варзацька_зроль_2015_укр
4 укр яз_варзацька_зроль_2015_укр
 
9 um e_u
9 um e_u9 um e_u
9 um e_u
 
9 укр яз_єрмоленко_сичова_2009_укр
9 укр яз_єрмоленко_сичова_2009_укр9 укр яз_єрмоленко_сичова_2009_укр
9 укр яз_єрмоленко_сичова_2009_укр
 

More from Юлія Андрієнко

Наказ міськуо про проведення І-ІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Наказ міськуо про проведення  І-ІІ етапів конкурсу ім.ЯцикаНаказ міськуо про проведення  І-ІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Наказ міськуо про проведення І-ІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Юлія Андрієнко
 
Наказ про проведення І-ІІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Наказ про проведення І-ІІІ етапів конкурсу ім.ЯцикаНаказ про проведення І-ІІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Наказ про проведення І-ІІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Юлія Андрієнко
 
м. Костянтинівка заявка конкурс імені шевченка
м. Костянтинівка заявка конкурс імені шевченкам. Костянтинівка заявка конкурс імені шевченка
м. Костянтинівка заявка конкурс імені шевченка
Юлія Андрієнко
 
Заявка з української мови
Заявка  з української мовиЗаявка  з української мови
Заявка з української мови
Юлія Андрієнко
 
Наказ про проведення олімпіади ( І та ІІ етап 2017-2018)
Наказ про проведення олімпіади ( І та ІІ етап 2017-2018)Наказ про проведення олімпіади ( І та ІІ етап 2017-2018)
Наказ про проведення олімпіади ( І та ІІ етап 2017-2018)
Юлія Андрієнко
 
Рекомендації із зарубіжної літератури
Рекомендації  із зарубіжної літературиРекомендації  із зарубіжної літератури
Рекомендації із зарубіжної літератури
Юлія Андрієнко
 
Методичні рекомендації 2017-2018
Методичні рекомендації 2017-2018 Методичні рекомендації 2017-2018
Методичні рекомендації 2017-2018
Юлія Андрієнко
 
АналIтична довiдка 2017
АналIтична довiдка 2017АналIтична довiдка 2017
АналIтична довiдка 2017
Юлія Андрієнко
 
Про підсумки олімпіад 2016-2017н.р.
Про підсумки олімпіад 2016-2017н.р.Про підсумки олімпіад 2016-2017н.р.
Про підсумки олімпіад 2016-2017н.р.
Юлія Андрієнко
 
Конспект уроку Шистко Л.В.
Конспект уроку Шистко Л.В.Конспект уроку Шистко Л.В.
Конспект уроку Шистко Л.В.
Юлія Андрієнко
 
ДоноблІППО підсумковий моніторинг загальна довідка 2017
ДоноблІППО підсумковий моніторинг загальна довідка 2017ДоноблІППО підсумковий моніторинг загальна довідка 2017
ДоноблІППО підсумковий моніторинг загальна довідка 2017
Юлія Андрієнко
 
Наказ про проведення моніторингу 2016-2017
Наказ про проведення моніторингу  2016-2017Наказ про проведення моніторингу  2016-2017
Наказ про проведення моніторингу 2016-2017
Юлія Андрієнко
 
Костянтинівка укр. мова, література
Костянтинівка укр. мова, літератураКостянтинівка укр. мова, література
Костянтинівка укр. мова, література
Юлія Андрієнко
 
Презентація досвіду Видренко А.М.
Презентація досвіду Видренко А.М.Презентація досвіду Видренко А.М.
Презентація досвіду Видренко А.М.
Юлія Андрієнко
 
Презентація до аудіовізуального твору
Презентація до аудіовізуального творуПрезентація до аудіовізуального твору
Презентація до аудіовізуального твору
Юлія Андрієнко
 
Змагаймось за нове життя
Змагаймось за нове життяЗмагаймось за нове життя
Змагаймось за нове життя
Юлія Андрієнко
 
Андрієнко Ю.В. презентація досвіду
Андрієнко Ю.В.  презентація досвідуАндрієнко Ю.В.  презентація досвіду
Андрієнко Ю.В. презентація досвіду
Юлія Андрієнко
 
Конкурс учнівської творчості
Конкурс учнівської творчостіКонкурс учнівської творчості
Конкурс учнівської творчості
Юлія Андрієнко
 
Орієнтовні завдання ІІ етапу 2016-2017
Орієнтовні завдання ІІ етапу 2016-2017Орієнтовні завдання ІІ етапу 2016-2017
Орієнтовні завдання ІІ етапу 2016-2017
Юлія Андрієнко
 
Наказ № 09 від 11.01.2017 про участь у ІІІ етапі олімпіад
Наказ № 09 від 11.01.2017 про участь у ІІІ етапі олімпіадНаказ № 09 від 11.01.2017 про участь у ІІІ етапі олімпіад
Наказ № 09 від 11.01.2017 про участь у ІІІ етапі олімпіад
Юлія Андрієнко
 

More from Юлія Андрієнко (20)

Наказ міськуо про проведення І-ІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Наказ міськуо про проведення  І-ІІ етапів конкурсу ім.ЯцикаНаказ міськуо про проведення  І-ІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Наказ міськуо про проведення І-ІІ етапів конкурсу ім.Яцика
 
Наказ про проведення І-ІІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Наказ про проведення І-ІІІ етапів конкурсу ім.ЯцикаНаказ про проведення І-ІІІ етапів конкурсу ім.Яцика
Наказ про проведення І-ІІІ етапів конкурсу ім.Яцика
 
м. Костянтинівка заявка конкурс імені шевченка
м. Костянтинівка заявка конкурс імені шевченкам. Костянтинівка заявка конкурс імені шевченка
м. Костянтинівка заявка конкурс імені шевченка
 
Заявка з української мови
Заявка  з української мовиЗаявка  з української мови
Заявка з української мови
 
Наказ про проведення олімпіади ( І та ІІ етап 2017-2018)
Наказ про проведення олімпіади ( І та ІІ етап 2017-2018)Наказ про проведення олімпіади ( І та ІІ етап 2017-2018)
Наказ про проведення олімпіади ( І та ІІ етап 2017-2018)
 
Рекомендації із зарубіжної літератури
Рекомендації  із зарубіжної літературиРекомендації  із зарубіжної літератури
Рекомендації із зарубіжної літератури
 
Методичні рекомендації 2017-2018
Методичні рекомендації 2017-2018 Методичні рекомендації 2017-2018
Методичні рекомендації 2017-2018
 
АналIтична довiдка 2017
АналIтична довiдка 2017АналIтична довiдка 2017
АналIтична довiдка 2017
 
Про підсумки олімпіад 2016-2017н.р.
Про підсумки олімпіад 2016-2017н.р.Про підсумки олімпіад 2016-2017н.р.
Про підсумки олімпіад 2016-2017н.р.
 
Конспект уроку Шистко Л.В.
Конспект уроку Шистко Л.В.Конспект уроку Шистко Л.В.
Конспект уроку Шистко Л.В.
 
ДоноблІППО підсумковий моніторинг загальна довідка 2017
ДоноблІППО підсумковий моніторинг загальна довідка 2017ДоноблІППО підсумковий моніторинг загальна довідка 2017
ДоноблІППО підсумковий моніторинг загальна довідка 2017
 
Наказ про проведення моніторингу 2016-2017
Наказ про проведення моніторингу  2016-2017Наказ про проведення моніторингу  2016-2017
Наказ про проведення моніторингу 2016-2017
 
Костянтинівка укр. мова, література
Костянтинівка укр. мова, літератураКостянтинівка укр. мова, література
Костянтинівка укр. мова, література
 
Презентація досвіду Видренко А.М.
Презентація досвіду Видренко А.М.Презентація досвіду Видренко А.М.
Презентація досвіду Видренко А.М.
 
Презентація до аудіовізуального твору
Презентація до аудіовізуального творуПрезентація до аудіовізуального твору
Презентація до аудіовізуального твору
 
Змагаймось за нове життя
Змагаймось за нове життяЗмагаймось за нове життя
Змагаймось за нове життя
 
Андрієнко Ю.В. презентація досвіду
Андрієнко Ю.В.  презентація досвідуАндрієнко Ю.В.  презентація досвіду
Андрієнко Ю.В. презентація досвіду
 
Конкурс учнівської творчості
Конкурс учнівської творчостіКонкурс учнівської творчості
Конкурс учнівської творчості
 
Орієнтовні завдання ІІ етапу 2016-2017
Орієнтовні завдання ІІ етапу 2016-2017Орієнтовні завдання ІІ етапу 2016-2017
Орієнтовні завдання ІІ етапу 2016-2017
 
Наказ № 09 від 11.01.2017 про участь у ІІІ етапі олімпіад
Наказ № 09 від 11.01.2017 про участь у ІІІ етапі олімпіадНаказ № 09 від 11.01.2017 про участь у ІІІ етапі олімпіад
Наказ № 09 від 11.01.2017 про участь у ІІІ етапі олімпіад
 

Recently uploaded

Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
Репетитор Історія України
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
tetiana1958
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
Olga Kudriavtseva
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
Olga Kudriavtseva
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
ssuser7541ef1
 

Recently uploaded (12)

Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdfKUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
KUDRIAVTSEVA_Olha_PORTFOLIO_librarian.pdf
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdfLOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
LOBANOVA_Tetiana_PORTFOLIO_Librarian.pdf
 
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdfPOPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
POPOVICH_Nina_PORTFOLIO_librarianCRE.pdf
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 

Урок з мови Боюс С.В.

  • 1. Міністерство освіти і науки України Костянтинівське міське управління освіти Конспект уроку з української мови для 6 класу за темою: « Прикметник як частина мови» Роботувиконала учитель українськоїмови та літератури Костянтинівської ЗШ І-III ступенів № 3 Костянтинівськоїміської радиДонецької області Боюс Світлана Володимирівна
  • 2. Клас: 6 Тема: « Прикметник як частина мови» Мета: повторити вивчене раніше про прикметник, удосконалювати вміння відрізняти прикметники від інших частин мови, формувати вміння визначати рід, число, відмінок та синтаксичну роль прикметників, а також навички доречноговикористання прикметників у мовленні, розвивати пам'ять , увагу, аналітичне мислення, мовлення, формувати інформативну, цілісно- смислову та навчально – пізнавальну компетентність. Виховувати любов до природи, до образотворчого мистецтва. Тип уроку: урокзасвоєння нових знань Обладнання:підручник, репродукції картин відомих художників, презентація « С. Васильківський», тлумачний словник, « Маршрут уроку» Форма проведення:урок-тренінг Перебіг уроку I. Організаційний момент. Мотивація. Нас сьогоднічекає багато серйозної і творчої роботи. Відомо, що будь-яку справу краще почати у гарномунастрої, на позитиві. Тож давайте побажаємо один одному усього найкращого, чогось найважливішого. Скористайтесь прийомом « Долоня до долоні»( бажаю удачі, хороших оцінок, бути творчим, уважним тощо). Я приєднуюсь до ваших побажань і хочу, щоб нашим девізом були слова : « Будь активним, уважним і творчим!» Сьогодні ми вирушимо до країни Морфології. Нас буде цікавити прикметник як частина мови. Прошу записати тему уроку. - На вашу думку, яке завдання буде стояти сьогодні перед нами? Щоб легше вам було визначити задачі уроку, скористуйтесь опорними схемами у маршруті уроку( на партах лежить « Маршрут уроку», до якого діти будуть звертатись протягом заняття). Яке завдання буде стояти перед нами на уроці? Заповни таблицю – схему:
  • 3. ● На уроці ми повинні _______________ знання про прикметник як частину мови. ● Ми _______________________ з морфологічними ознаками прикметника. ● Будемо ___________ вживати їх у своєму мовленні. Довідка: поглибити, вчитися, ознайомитися - Дійсно, наше завдання – пригадати усе, що нам уже відомо про прикметник як частину мови, поширити наші знання новою інформацією про морфологічні ознаки, синтаксичну роль, а також будемо вчитися використовувати прикметники у своєму мовленні. Але спочатку я хочу взяти у вас інтерв'ю. II. Актуалізація опорних знань. Повторення вивченого. - Який розділ науки про мову ми вивчаємо з вами? ( Морфологія) - Що вивчає морфологія? ( частини мови) - Скільки всього існує частин мови у нас?( десять) - На які дві групи вони поділяються?( на самостійні й службові) - Яка частина мови стоїть сама по собі?( вигук) - Яку частину мови ми вже вивчили?( іменник) Отже, черга дійшла до прикметника. III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу Уважно подивіться на написання самого слова « прикметник». Від якого слова , на вашу думку, воно утворилося?( прикмета) Як розумієте це слово? Підберіть йому синонім. ( прикмета, тобто ознака) Прикмети бувають різними, наведемо приклади деяких з них. Для цього дайте відповіді на мої запитання. - Мама яка? ( рідна, ніжна, добра…) - Сонце яке?( велике, гаряче, яскраве…) - Зима яка? ( біла, холодна, сніжна…) - Усмішка яка?( лагідна, ніжна, дитяча…) - Наука яка?( цікава, складна…) - Мурашка яка? ( маленька, працьовита, швидка…) - Вітчизна яка? ( рідна, мила, найкраща…) Але у мене до вас ще є питання із категорії « чому?». - Чому прикметник вивчається одразу після іменника?( вони пов'язані між собою граматично, прикметник характеризує іменник) Про прикметник вам уже дещо відомо. Ця тема не є для вас абсолютно новою. Згадаємо, що ж ми вже знаємо.
  • 4. Проведемо « Аукціон знань». - Що означає прикметник? - На які питання він відповідає? - Чим виступає у реченні? Зверніться до підручників. Самостійноопрацюйте матеріалз даної теми. ( Учні працюють з матеріалом у підручнику). - Що нового про прикметник ви дізналися з параграфа? - Що ми про цю частину мови не сказали?( новою буде інформація про те, що прикметник має два питання; звертають увагу на те, що ця частина мови змінюється за родами, числами і відмінками, а у множині рід не визначається; у реченні може бути присудком) - До речі, прикметники зустрічаються і в інших мовах. Ви вивчаєте англійську мову. (В однієї з учениць було завданнявипереджального характеру дослідити прикметники в англійській мові, порівняти їх особливості з особливостями прикметників української мови і поділитися зі своїми висновками). Виступ учня. Прикметники в англійській мові теж називають частину мови, яка означає ознаку предмета й відповідає на питання what? , тобто який? Наприклад, red –червоний, good – хороший. Прикметники в англійській мові не змінюються ні за родами, ні за числами, ні за відмінками. Вони можуть грати роль означення або іменної частини складеного присудка. Якщо прикметник є означенням, то він розташовується перед іменником: a young man молодий чоловік, a young woman молода жінка. У реченнях англійської мови вони можуть бути як означенням, так і частиною присудка. Наприклад, The large box is on the table. Велика коробка на столі. ( тут прикметник виступає означенням). А в реченні The box is large. Коробка велика. - виступає присудком. Якщо прикметник виконує функції іменної частини складеного присудка, то він розташовується за присудком. Як бачимо, у прикметників англійської і української мови багато схожого. Але в той же час є і відмінності.
  • 5. - Дійсно, у різних мовах є багато спільного. І це не дивно, адже і українська мова, і англійська належать до однієї індоєвропейської мовної сім'ї. - А як ви думаєте, чому прикметники мають два запитання? ( бо вказують на ознаку предмета і його приналежність).Питання ви знаєте, а значить і зможете утворити прикметники. На дошці виконуємо вправу 372. - Назвіть ті прикметники, які відповідають на питання « чий?» Отже, ми з вами переконались, що дійсно прикметник відповідає на два запитання. А от чи настільки вже нам необхідні прикметники у мовленні? Слід і в цьому розібратися. Для цього порівняємо два тексти, представлені в « Маршруті уроку». I текст Чудово, наче в казці. Усе навколо виблискує промінчиками сонечка. Берізка задумалась у тиші. Приємно почути пісню пташки. Вітерець розносить по всьому лісу пахощі конвалій. II текст Чудово, наче в казці. Усе навколо виблискує яскравими промінчиками лагідного сонечка. Тендітна берізка задумалась у тиші. Приємно почути весняну пісню дзвінкоголосої пташки. Легенький вітерець розносить по всьому лісу приємні пахощі запашних конвалій. - Який з них вам подобається більше? Чому? ( у другому тексті зустрілося більше прикметників, які допомагають точніше і виразніше висловити думку). Отже, як бачимо, без прикметників мовлення було б не таким соковитим і виразним. У тексті зустрілося слово « тендітний». Один із учнів працює із тлумачним словником, з'ясовуючи його значення, підбираючи для нього синонім, складаючи з ним речення.
  • 6. Робота з класом. - Ви зазначали, що прикметники змінюються за родами, числами і відмінками. Визначимо рід, число і відмінок прикметників, які зустрілися в тексті( роботупроводимо прямо в « Маршрутах уроку»). Після виконання цього завдання, перевіряємо роботу із словником. У « Скарбничку слів» пропоную взяти це власне українське слово. Такі слова притаманні лише українській мові, ви не раз можете їх зустріти. Їх значення завжди знайдете у « Тлумачному словнику»( демонстрація «Тлумачних словників»). Запишіть у стовпчик ще приклади власне українських слів: Ошатний-… Чепурний-… Поясніть їх значення. Підберіть синонім( ошатний- святковий, чепурний- охайний) Фізкультхвилинка Я називаю слова, якщо ви почули серед них прикметники- присядьте. Якщо іншу частину мови- хлопніть у долоні. Весна, ошатний, сильний, сміятися, квітка, дощ, запашний, чудовий, картинка, ясний, корисний, хата, другий, ліс, мамин, чорніє, блискучий, патріот. Продовжуємо роботу. Ми працювали з текстом, у якому була описана весна. А тепер порівняйте картини, на яких зображена ця пора року. Подивіться уважно на ці зображення. Яке з них ви вважаєте зайвим? С.Васильківський « Весняний день на Україні» І Левітан «Весна. Велика вода»
  • 7. А. Саврасов « Граки прилетіли» Відповідь учнів. Зображення № 3, бо це – фотографія - До вашої уваги представлені картини відомих художників: С. Васильківський « Весняний день на Україні» І. Левітан « Весна. Велика вода» А. Саврасов « Граки прилетіли» Я звертаю вашу увагу на ім'я С. Васильківського – талановитого українського художника. Пропоную послухати коротку інформацію про нього. ( Виступ учня із заздалегідь підготовленою інформацією і демонстрацією фотоматеріалу про художника на проекторі. Орієнтовна інформація для виступу учня: Сергій Васильківський народився у місті Ізюм Харківської губернії. Його дід був чумак, що походив з козацького роду. Саме він привив молодому Сергію інтерес до української старовини, а мати — любов до народних пісень і фольклору. Він буде багато вчитися малюванню і одержить першу академічну нагороду — малу срібну медаль, а потім і другу срібну медаль. Найбільше він
  • 8. полюбляв малювати пейзажі. Серед відомих такі- «Весна в Україні», «Влітку», «Кам'яна балка», а за картину «На Дінці» він отримає велику золоту медаль і право на зарубіжну поїздку. Також його приваблювала тема козаччини та історичного минулого. У Харкові до сих пір зберігаються його картини « Козача гора», «Козача левада».) - Далі продовжуємо роботу з картинами на весняну тематику. Завдання по рядах. ● Кожний ряд підбирає по 5 прикметників до картин( кожний ряд працює зі своєю картино). ● Паралельно з цією роботою один учень на дошці підбирає 5 антонімічних пар до картин ( наприклад, світлий- темний, стрункий- кривий, холодний- теплий, чистий- брудний, рідний- чужий, білий- чорний). ● Також пропоную здібному учневі виконати творче завдання. Творче завдання. Написати твір – перевтілення « Я- весна» Перевіряємо ці завдання. Вам вдалося підібрати красиві прикметники, дати різні характеристики предметам, явищам, ви продемонстрували вміння вживати прикметники у власних висловлюваннях. Пам'ятайте, що багатство мовлення під час спілкування – це ознака грамотної людини. - Підіб'ємо підсумки сьогоднішнього уроку. Увага на дошку. Дайте
  • 9. відповіді на тестові запитання( через проектор демонструються тести) IV. Закріплення вивченого матеріалу Тести: 1. Прикметник означає А) дію предмета Б) ознаку предмета В) назву предмета 2. Прикметник відповідає на питання: А) який? Чий? Б) хто? Що? В) як? 3. У реченні прикметник не буває: А) означенням Б) обставиною В) присудком 4. Усі слова є прикметниками: А) веселий, розум, співати Б) Сильний, молодий, нахаба В) кмітливий, сірий, радісний V. Підбиття підсумків уроку. - Що вдалося нам з вами сьогодні зробити? - Що викликало найбільше труднощів? - Охарактеризуйте сьогоднішній урок , використовуючи самі лише прикметники. На наступних уроках ми продовжимороботунад вивченням прикметника як частини мови, і ті моменти, які сьогодні вам видалися складними, обов'язково з'ясуємо. Я вдячна вам за роботу( учитель характеризує роботу учнів протягом уроку, коментує оцінки). VI.Домашнє завдання на вибір: Середній – достатній рівень : Впр. 373 Високий рівень: твір – мініатюра « Про що шепочуть квіти навесні» ( обов'язково використовувати прикметники, 10 речень) Але в мене є ще завдання особливі. Вони для найбільш старанних учнів. Це
  • 10. завдання – листи. Я дійсно написала декому лист, в якому сказала те, що давно хотіла сказати саме цьому учневі. Але я зачитувати не буду, адже це особисте. У цьому листі є завдання для адресата. Зразок такого листа: ________________ ! Я вдячна тобі за те, що , готуючись до моїх уроків, ти завжди старанно виконуєш домашні завдання, а під час вивчення нового матеріалу ти уважний та кмітливий. Ти вмієш творчо мислити й проявляти креативність. І це завжди радує мене. Бажаю і надалі бути розумним, уважним і неординарним. Спробуй ще раз перевірити своє вміння мислити нестандартно. Завдання: Звісно, це веселка. Вона подарує тобі сім ключів до замка, двері якого надійно охороняються. Відчинивши їх, ти потрапиш до печери Скарбів. Та для цього треба подарувати райдузі синоніми до назв її семи кольорів. Старайся підбирати максимальну кількість синонімів. Почали! Червоний __________________________________________________________________ Жовтий __________________________________________________________________ Зелений __________________________________________________________________ Блакитний _________________________________________________________________