Розробка уроку української мови для 7 класу "Правильне вживання дієприслівників у власному мовленні, дотримання інтонації в реченнях із дієприслівниковим зворотом"
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Конспект уроку Шистко Л.В.
1. МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ КОСТЯНТИНІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
Конспект уроку
української мови в 7 класі за темою
«Правильне вживання дієприслівників
у власному мовленні, дотримання інтонації
в реченнях із дієприслівниковим зворотом»
Розробила та провела
Шистко Л.В.,
учитель української мови
та літератури Костянтинівського
навчально-виховного комплексу
«Гімназія із ЗШ І ступеня»
КОСТЯНТИНІВКА, 2017
2. Тема. Правильне вживання дієприслівників у власному мовленні, дотримання
інтонації в реченнях із дієприслівниковим зворотом.
Мета: узагальнити і систематизувати вивчений матеріал про дієприслівники та дієприслівниковий
зворот, поглибити знання про правильне вживання дієприслівникових зворотів у реченнях,
удосконалювати вміння інтонувати речення з дієприслівниковими зворотами та одиничними
дієприслівниками; розвивати пунктуаційну грамотність; формувати активну громадську позицію,
пізнавальну, комунікативну та соціальну компетентності, виховувати відповідальність , свідоме
сприймання ідей сталого розвитку.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, умінь і навичок.
Обладнання: таблиці «Дієприслівник», «Дієприслівниковий зворот», «100 експрес-уроків О.
Авраменка», фото «Сліди», картки та довідковий матеріал для роботи в групах, міні-словники,
відеоролики, текст «Погляд з вікна» (за матеріалами інтернет-сайту «Український портал поезії»)
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ. ЕМОЦІЙНЕ НАЛАШТУВАННЯ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Лексична хвилинка (повідомлення учня на лінгвістичну тему за збірником «100 експрес-уроків
О. Авраменка» .
- Часто ,читаючиоголошення на стендах під’їзду, я помічаю помилки.
Наприклад, написано: «Шановні мешканці будинку!З 1 січня сміття буде вивозитися по суботам» Чи
правильно це? Кожна мова має свої особливості у вживанні прийменників. Прийменник по в українській мові
вживається дуже рідко, і в даному випадку не є доречним. Правильно сказати: «Сміття буде вивозитися
щосуботи» ,або «кожної суботи». Запам’ятайте :«щовівторка, щосереди, прибирати надворі щосуботи»
Отож, дбаймо про чистоту не тільки свого двору, а й рідної мови!
2. Перевірка домашнього завдання (різнорівневе д.з. : переглянувши відеоролик «Те, що ми не
помічаємо», викладений в інтернет-групі , скласти коментар або короткий діалог, використавши
дієприслівниковий зворот)
3. Корекція знань, умінь, навичок
Вибрати правильне продовження речення Дбаючи про красу та чистоту двору…
А) по п’ятницях прибирали на подвір’ї ;
Б) спалюється листя;
В) сусіди ремонтують альтанку ;
Г) посаджено багато квітів.
Оберіть правильний варіант. Обґрунтуйте вибір, спираючись на таблицю
«Дієприслівниковий зворот»
( Початок речення – це ДЗ. ДЗ – це Д із залежними словами, Д. означає додаткову дію, а отже
повинна бути особа , яка виконує основну дію та додаткову. Варіант а) має лексичну помилку «по
п’ятницях», у варіанті б) підметом є слово «листя», воно не може готуватися до зими; у вар г)
речення безособове, ДЗ не може вживатися в безособовому реченні. Правильний вар в), у ньому є
підмет, який виконує і основну, і додаткову дію)
ІІІ.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ .
- Ви вже помітили, що однією з тем контрольного твору буде екологічне питання . Ми будемо
сьогодні добирати матеріал до третьої теми , узагальнювати й систематизувати вивчений
матеріал про дієприслівниковий зворот, поглиблювати знання про правильне вживання
дієприслівникових зворотів у реченнях. Пам’ятаймо про велику силу слова:
Мова – втілення думки. М. Рильський
ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК.
1. Робота з текстом. Удосконалення навичок виразного читання
- Пригадайте, як дієприслівниковий зворот виділяється в усному мовленні?
Зачитайте з правила (стор. 102 ) про виділення дієприслівникового звороту в усному мовленні.
- Отже, щоб правильно інтонувати речення , треба знайти в них дієприслівникові звороти.
3. 2. . Індивідуальна робота з текстом
- Випишіть речення з дієприслівниковими зворотами, розставляючи розділові знаки тільки там, де
треба. Обґрунтуйте усно свій вибір.
Погляд з вікна
Шановне людство! Пані та панове!
Вже час нам озирнутись навкруги.
Бо ж стільки бачу бруду починаючи із двору,
Що ніде нам поставити й ноги.
О Батьківщино , ти починаєшся з малого:
Із двору нашого, де безлад і сміття.
Якби хоч за собой ми прибирали,
Повірте, що змінилося б життя.
Так хочеться на краще сподіватись!
І стільки ми говорим про прогрес!
Але куди сміття все подіваємо
Вступаючи всім двором до ЄС?
Та звикли по сміттю ми крокувати
На когось переклавши гріх,
Його нести з хати і до хати,
Себе вважаючи важливішим за всіх.
На жаль, сумним було моє натхнення,
Саме такими вийшли і вірші.
Коли навколо безлад і смітник,
Чи може інше відбуватися в душі?
(За матеріалами інтернет-сайту «Український портал поезії»)
Проблема сталого розвитку: Стан довкілля.
- Прочитайте текст вголос, правильно інтонуючи дієприслівникові звороти.
3. Перевірка роботи з текстом та підручником, корекція ЗУН
- Яка тема була висвітлена в тексті? (Ліричний герой ділиться почуттями, які виникли в нього
під час споглядання сміття у дворі)
До якої проблеми привертає увагу автор? (Автор привертає увагу до проблеми сміття на
наших подвір’ях та в цілому в житті)
Сформулюйте питання від імені автора, використавши ДЗ
(Залишаючи сміття на подвір’ї, чи не забруднюєш ти свою душу?)
4. Словникова робота.
- Визначте лексичне значення слова сталий розвиток, екологічний слід. За необхідності зверніться до
словника
(Сталий розвиток - це такий розвиток суспільства, який задовольняє потреби нинішніх поколінь і не ставить під
загрозу можливості наступних поколінь задовольняти свої потреби» («Наше спільне майбутнє», звіт Комісії ООН під
керівництвом Гро Харлем Брутланд, 1987 р.).
Екологі́чний слід — міра потреб людини у екосистемах планети. Це стандартизований показник, що відображає
попит людської популяції на природній капітал, який може навіть перевищувати екологічну спроможністю планети до
регенерації цього капіталу.
5. Синтаксичний розбір речення та морфологічний розбір дієприслівника
Виконайте синтаксичний розбір останнього речення.
- Завдання для учня коло дошки: Випишіть дієприслівники , позначте суфікси, виконайте
морфологічний розбір дієприслівників .
6. Інтеграціяідей сталогорозвитку Робота в групах.
- Перегляньте відеоролик «Стань прикладом для інших», створений учнями Запоріжжя.
- Як можна привернути увагумешканців будинку до проблеми сміття?
Виконай завдання в групі.
1 та 2 групи «Колоідей»
- Запропонуйтевласну ідею оформлення та змісту стенду або листівки «Чистий
дім», який буде розміщений у вашому дворі.
- Сформулюйте 2-3 звернення-гасла для стенду , використавши ДЗ.
Скористайтеся довідкою
4. «Планетав спадок»
Багато людей не знають, яка частина того, що вони використовують, стає відходами.
Розумневикористання ресурсів має увійти у повсякденнузвичку. Допоможуть дії за
таким планом:
1. Сортування сміття для подальшої переробки.
2. Вторинне використання паперу.
3. Компостування листя та гілок дерев.
4. Сумки для покупок.
5. Ремонт.
6. Нове життя старих речей.
7. Допомогасвоїйгромаді.(За Г.В. Ізотовою)
3 та 4 групи Об’єднайтечастини речень. Складіть власне звернення гасло,
використавшиДЗ. Скористайтеся довідкою
«Планета вспадок»
Сортуючисміття родини …врятував однедерево
Зібравши 80 кг макулатури …не забудь сумку для покупок
Старим речам можна
подарувати нове життя
…ти зменшуєш свій
екологічний слід
Збираючись до магазину …створившиоригінальне
панно.
5. Презентація макетів стендів.
- Чим особливий ваш стенд?
- Якими питаннями або фактами ви привернете увагу мешканців до проблеми?
- Які ідеї , заходи запропонуєте?
Зверніть увагу на культуру мовлення під час презентації
6. Домашнє завдання
Обов′язкове: виконати тестові завдання на стор.
На вибір:
А. «Колаж»
Учням пропонується зробити вдома колаж,який оригінально прикрасить стіну класної кімнати.
Обов’язковою умовою є виконання такої прикраси з предметів чи їхніх частин, які могли б опинитися в
смітнику(з обрізків паперу,тканини, пластикових пляшок тощо) Колаж повинно супроводжувати гасло, у
якому використаний ДЗ.
Б. «Соціальний ролик»
Учням пропонується зробити вдома соціальний ролик на одну з тем «Планетив спадок», склавши
самостійно до нього текст.
V. РЕФЛЕКСІЯ.
«Незакінчене речення»
«Вживаючи дієприслівникові звороти, треба пам’ятати…
«Дієприслівникові звороти допомагають нам…
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.
Бесіда.
- Про яку морфологічну одиницю ми говорили на сьогоднішньому уроці?
- Про що поглибили свої знання?
- Чи сподобався вам сьогоднішній урок? Чому?
- Які завдання були найцікавішими? Чому?
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Обов′язкове та на вибір