Золотий черевичок
Мета:ознайомитиучнів з українськоюнародною казкою «Золотийчеревичок»;поповнити
знання учнів про тематику народних казок; виявити вміння учнів читати і переказувати зміст
казок, дотримуючиособливостейїх стилю; опрацювати художні засоби, властиві народним
казкам; розвиватитворчемислення; виховувати інтерес до народної творчості.
Хід уроку
І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Видумуй, пробуй, твори!
Розум, фантазію прояви!
Активним і уважним бувай
І про кмітливість не забувай!
ІІ. МОВЛЕННЄВАРОЗМИНКА
1. Удосконаленнячитацькихнавичок
— Поясніть значення прислів’я.
— Прочитайте прислів’я, змінюючи логічний наголос.
Мудрим ніхто не вродився, а навчився.
ІІІ. ПЕРЕВІРКАДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Учні розповідають стисло казку «Золотийчеревичок».
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ
УРОКУ
— Який твір називають казкою?
— Яку будовумає казка?
— На які групи поділяються казки?
— У якій народній казці хитрий та незалежний герой від усіх утік, а перехитрила його
лисиця?
— У якій казці розповідається про овоч, що виріс дуже великим і цим завдав багато клопоту
господарям?
— У якій казці свійський птах залагодив шкоду, вчинену домашнім гризуном, і збагатив своїх
господарів?
— Сьогодніми продовжимо знайомство з українською народноюказкою «Золотий
черевичок».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читанняукраїнськоїнародноїказки «Золотий черевичок»комбінованим
способом(учитель — учні)
— Назвіть усіх героїв казки, з якими ви познайомилися під час читання.
— Яку відому авторськуказку вона нагадує? («Попелюшка»)
2. Повторне читанняказки учнями «ланцюжком»
— Як називаються слова, якими традиційно починається казка? Наведіть приклад із казки
«Золотийчеревичок».
— Що в казці «Золотийчеревичок» реальне, а що — фантастичне? Чому?
— Хто з дійових осіб викликає у вас повагу, а хто — осуд?Чому?
3. Характеристики героївказки
Рольова гра
Учні від імені героїв казки розповідають про себе, свою мету.
— Казки містять одвічні істини, закликають усіх бути добримита милосердними. Боротьба
добразі злом — головний конфлікт казки. Саме в процесі розгортання й розв`язання
конфліктів виявляють свої рисиперсонажів літературі.
4. Проблемно-пошукове завдання
— Визначте своєрідність конфлікту казки «Золотий черевичок».
5. Літературний диктант
 Що, вмираючи, мати подарувала доні? (Зернятко)
 Куди послала Ганну мачуха? (Пасти бичка)
 Яку дерево виросло із зернятка? (Верба яра)
 Хто допомагав Ганні виконати роботу? (Панни, які жили у вербі)
 Куди пішла баба зі своєюдонькою у неділю? (До церкви)
 Скільки разів Ганна була у церкві? (Тричі)
 Чому на тому місці, де стояла Ганна, налили смоли? (Щоб присталичеревички.)
 Чи здогадалася мачуха, що за красуня була в церкві? (Ні)
 Як знайшли власницю черевичка?(Міряли, на чию ногу прийдеться черевичок.)
 Чи одружився князенко з Ганною? (Так)
 Що сталося з вербоюта криничкою? (Пішли в землю та в князенковому саду вийшли.)
6. Гра «Хто це, чий портрет?»
7. Гра «Укажіть власниківприслів`їв»
І за холодну воду не береться.
Ганна Роботящіруки гориперевернуть.
На дерево дивись, якродить, а на людину — як робить.
бабина дочка Хочеш їстикалачі — не сидина печі.
Косо, криво, абиживо.
Тіло в злоті, а душа в болоті.
Добреім`я — найкраще багатство.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
 Казка змусила мене замислитися над тим, що...
 Казка навчила мене...
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати казку, переказувати (с. 21–28).

Золотий черевичок

  • 1.
    Золотий черевичок Мета:ознайомитиучнів зукраїнськоюнародною казкою «Золотийчеревичок»;поповнити знання учнів про тематику народних казок; виявити вміння учнів читати і переказувати зміст казок, дотримуючиособливостейїх стилю; опрацювати художні засоби, властиві народним казкам; розвиватитворчемислення; виховувати інтерес до народної творчості. Хід уроку І.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ Видумуй, пробуй, твори! Розум, фантазію прояви! Активним і уважним бувай І про кмітливість не забувай! ІІ. МОВЛЕННЄВАРОЗМИНКА 1. Удосконаленнячитацькихнавичок — Поясніть значення прислів’я. — Прочитайте прислів’я, змінюючи логічний наголос. Мудрим ніхто не вродився, а навчився. ІІІ. ПЕРЕВІРКАДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ Учні розповідають стисло казку «Золотийчеревичок». ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ — Який твір називають казкою? — Яку будовумає казка? — На які групи поділяються казки? — У якій народній казці хитрий та незалежний герой від усіх утік, а перехитрила його лисиця? — У якій казці розповідається про овоч, що виріс дуже великим і цим завдав багато клопоту господарям? — У якій казці свійський птах залагодив шкоду, вчинену домашнім гризуном, і збагатив своїх господарів? — Сьогодніми продовжимо знайомство з українською народноюказкою «Золотий черевичок». V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1. Читанняукраїнськоїнародноїказки «Золотий черевичок»комбінованим способом(учитель — учні) — Назвіть усіх героїв казки, з якими ви познайомилися під час читання. — Яку відому авторськуказку вона нагадує? («Попелюшка») 2. Повторне читанняказки учнями «ланцюжком» — Як називаються слова, якими традиційно починається казка? Наведіть приклад із казки «Золотийчеревичок». — Що в казці «Золотийчеревичок» реальне, а що — фантастичне? Чому? — Хто з дійових осіб викликає у вас повагу, а хто — осуд?Чому? 3. Характеристики героївказки Рольова гра Учні від імені героїв казки розповідають про себе, свою мету. — Казки містять одвічні істини, закликають усіх бути добримита милосердними. Боротьба добразі злом — головний конфлікт казки. Саме в процесі розгортання й розв`язання конфліктів виявляють свої рисиперсонажів літературі. 4. Проблемно-пошукове завдання — Визначте своєрідність конфлікту казки «Золотий черевичок».
  • 2.
    5. Літературний диктант Що, вмираючи, мати подарувала доні? (Зернятко)  Куди послала Ганну мачуха? (Пасти бичка)  Яку дерево виросло із зернятка? (Верба яра)  Хто допомагав Ганні виконати роботу? (Панни, які жили у вербі)  Куди пішла баба зі своєюдонькою у неділю? (До церкви)  Скільки разів Ганна була у церкві? (Тричі)  Чому на тому місці, де стояла Ганна, налили смоли? (Щоб присталичеревички.)  Чи здогадалася мачуха, що за красуня була в церкві? (Ні)  Як знайшли власницю черевичка?(Міряли, на чию ногу прийдеться черевичок.)  Чи одружився князенко з Ганною? (Так)  Що сталося з вербоюта криничкою? (Пішли в землю та в князенковому саду вийшли.) 6. Гра «Хто це, чий портрет?» 7. Гра «Укажіть власниківприслів`їв» І за холодну воду не береться. Ганна Роботящіруки гориперевернуть. На дерево дивись, якродить, а на людину — як робить. бабина дочка Хочеш їстикалачі — не сидина печі. Косо, криво, абиживо. Тіло в злоті, а душа в болоті. Добреім`я — найкраще багатство. VІ. ПІДСУМОК УРОКУ  Казка змусила мене замислитися над тим, що...  Казка навчила мене... VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Виразно читати казку, переказувати (с. 21–28).