SlideShare a Scribd company logo
Тема: Під зеленим шатром, або парки та сади України.
Мета: пояснити зміст понять «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», 
«барельєф», показати на карті місця розташування Національного
дендрологічного парку «Софіївка» та Національного історико-
культурного заповідника «Качанівка», з’ясувати історію заснування
парку «Софіївка» в Умані на Черкащині та заповідника «Качанівка» на
Чернігівщині, навчити здобувати знання, користуючись матеріалом
підручника та додатковою літературою, а також Інтернет-джерелами,
розвивати ораторські здібності та творчі уміння; виховувати інтерес до
вивчення історії.
Тип уроку: урок вивчення нових знань. 
Форма уроку:  урок-віртуальна екскурсія.
Обладнання: карта України, фотографії з краєвидами «Софіївки» та 
«Качанівки», портрети Софії та Станіслава Потоцьких, сім’ї Тарновських,
Тараса Шевченка, Іллі Рєпіна, Василя Гоголя, Василя Штенберга, слайд
- шоу краєвидів даних пам'яток.
Основні поняття: «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф». 
Очікувані результати: учні зможуть застосовувати у власних висловлюваннях 
поняття «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф»;
показувати на карті місця розташування Національного дендрологічного
парку «Софіївка» та Національного історико-культурного заповідника
«Качанівка», з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані на
Черкащині та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, розповідати на
основі матеріалу підручника та додаткової літератури про історію
заснування парку «Софіївка» в Умані та заповідника «Качанівка» на
Чернігівщині, показувати на карті місце розташування цих пам’яток,
висловлювати міркування про пам’ятки садово-паркового мистецтва як
невід’ємної частини культурної спадщини людства.
Основні дати: 1796 р. – заснування Софіївки, 1770-і роки – заснування Качанівки.
Хід уроку
Сади та парки — духовні храми.
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація учнівської діяльності.
Інтерактивна гра «Картографічна плитка».
Учні по черзі підходять до вчителя, беруть карточки з історичними пам’ятками й
прикріплюють їх відповідно місця розташування на карті України.
(Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Маріїнський палац, замок Любарта,
Кам’янець-Подільська фортеця, генуезька фортеця м.Судак, ханський палац
Гереїв, місця написання Остромирового євангелія, Ізборника Святослава,
Пересопницького євангелія, Реймського євангелія, друку книг І.Федорова
«Острозька біблія», «Апостол», «Буквар», розташування вулиці Хрещатик, площі
Ринок).
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Методичний прийом гра «Допоможи історику».
Створення ігрової ситуації вчителем. За умовами гри учений-історик
вичитував розділ майбутньої книги. Вітер, що увірвався у кватирку підхопив
списані аркуші й розкидав по кімнаті. Завдання учнів – допомогти історику
упорядкувати текст відповідно до окремих рубрик-заголовків. Для проведення гри
учитель малює на класній дошці рубрики-заголовки, учні-асистенти роздають
школярам вибірково аркуші-уривки, з якими учні ознайомлюються й за
допомогою магнітів розміщують у потрібні сектори. Контроль й корекцію
виконання здійснюють учні по відповідних рядах, із числа тих, що не отримали
картки.
Остромирове
євангеліє
Реймське
євангеліє
Пересопницьке
євангеліє
Апостол
Аркуші-уривки історичної інформації
Створили цю книгу (власне переписали) в Києві впродовж неповних
семи місяців (від 21 жовтня 1056 до 12 травня 1057р.)
У книзі є три мініатюри авторів Євангелій – Іоана, Луки, Марка, для
четвертого, Матвія, залишено вільний п’ятдесят сьомий аркуш.
Євангеліє розкішно оздоблено великою заставкою, 17 малими та 207
ініціалами.
На виготовлення 294 аркушів пергаменту для Євангелія використали
шкури із череди телят у 60 голів.
Створено цю книгу в середині 16 ст., вона є першим перекладом Святого
Письма тогочасною книжною українською мовою.
Початкову частину пам’ятки написано в с.Двірець (на Хмельниччині), а
завершено її в невеличкому волинському містечку Пересопниці.
В 1701 р. Гетьман Іван Мазепа подарував книгу Вознесенському собору,
зведеному його коштом у полковому місті Переяславі.
На цій книзі, яка лежить під час церемонії інавгурації поряд з
Конституцією, президенти присягають народові України.
Невеличка книга Святого Письма, призначена для особистого
користування, яку взяла Анна з батьківського дому, вирушаючи в шлюбну
подорож.
14 лютого 1574 р. у Львівській друкарні Івана Федорова побачила світ
церковна книга.
Праця над книгою тривала майже рік – від 25 лютого 1573 р. до 15
лютого 1574 р.
У книзі є сторінкові гравюри: зображення Євангеліста Луки у вигляді
книжника-переписувача та герб Львова й друкарський знак Івана Федорова.
Книга вийшла накладом близько 1000 примірників, з яких дотепер
збереглося 90.
Саме на цьому Євангелії присягали французькі королі, сходячи на
престол.
Презентація творчих групових робіт по виготовленню власних рукописних
книг із використанням заставок, буквиць, гравюр. Як умова – не зображати
малюнки з релігійної тематики. На одній із сторінок написати коротку історію про
книгу, яка використана за еталон. Кількість сторінок залежить від кількості
учасників групи.
І група – Книга у кольоровій гамі Остромирового Євангелія із буквицями й
заставками по її типу.
ІІ група – Книга на зразок «Апостола» Івана Федорова».
ІІІ група – Книга у кольоровій гамі Пересопницького євангелія.
ІV. Книга на зразок Львівського «Апостола».
Методичний прийом «Вільна трибуна».
На мою думку, цінність давніх рукописних книг визначає….
/Варіант відповіді: Цінність давніх рукописних книг визначає не їхня
матеріальна вартість, а історичне й духовне значення, колосальна праця,
затрачена на їх виготовлення/
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Евристична бесіда
1. Після тяжкої праці, насиченого навчального тижня, гамірливого міського
життя де хочеться людині відпочити?
2. Чи були ви коли-небудь у парку? У Костополі є парки?
3. Поміркуйте, для чого люди створюють парки?
4. Яке б ви дали визначення поняття «парк»?
Парк — територія зі спеціально насадженою та природною рослинністю, алеями,
водоймами, скульптурами, спеціальним устаткуванням.
V. Представлення теми та мети уроку, визначення цілей та завдань.
VІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу.
ЕПІЛОГ
Сади та парки — духовні храми.
План
1. Дендрологічний парк «Софіївка».
2. Культурно-природний заповідник «Качанівка».
Розповідь вчителя
1. Дендрологічний парк «Софіївка».
Саме у лоні природи, як і у храмі, людська душа перебуває у гармонії з тілом
й в усі часи існування розвинутих людських цивілізацій з високою культурою,
людина піклувалася про облаштування куточка, де б відпочивало її тіло й душа.
Перші парки у світі були закладені ще у стародавні часи. Одним із таких
парків, що є одним із семи чудес світу, вважають знамениті Висячі Сади
Семіраміди, що розташовувалися у легендарному Вавилоні. Дані сади збудував
цар Навуходоносор для своєї коханої дружини, щоб вона не сумувала за своєю
домівкою у напівпустельній вавилонській землі.
Найстаріший парк в Україні — Єзуїтський — було засновано у другій
половині XVI ст. у м.Львові. Сьогодні він називається парк ім.І.Франка.
Наприкінці ХVІІІ — на початку ХІХ ст. в Україні розквітає садово-паркове
мистецтво. У цей час були створені парки, які милують своєю величною красою
і сьогодні. Деякі з них було зараховано до семи чудес України.
Згадайте, чи є у нашій місцевості парк, який би вражав своєю
унікальністю? /Березнівський дендрологічний парк/
А чи замислювалися ви, чому парк називається дендрологічним?
Словничок нових понять:
Дендрологічний парк – див. ст.224 підручника
Розвиток просторових уявлень учнів.
Робота з картою ст. 233. Знайдіть на карті, де розміщений парк «Софіївка»?
Прикріплення умовного значка-магніта на карті, що розміщена на класній дошці.
Методичний прийом «Віртуальна екскурсія»
Перегляд відеосюжету «НЕП». Серія 79 «Парк Софіївка».
Осмислення нового навчального матеріалу.
Методичний метод «Мозкова атака».
1. Де знаходиться парк «Софіївка»?
2. У якому році відбулося його урочисте відкриття?
3. Чому він має таку назву?
4. Як звали графа, який заложив даний парк?
5. Хто був автором проекту?
6. Які дерева завезли з інших країн й посадили в парку?
7. Які споруди, що є окрасою парку, вам запам’яталися?
8. Вам вдалося їх уважно роздивитися, чи хотіли б більше дізнатися про них?
Робота з візуальними джерелами. Слайдові презентація «Споруди парку
«Софіївка».
Учитель детально зупиняється на окремих найцікавіших спорудах .
Індивідуальна робота
Учні знаходять презентовані об’єкти на схемі парку «Софіївка» й позначають
їх місце розташування. /схема заздалегідь підготовлена й міститься в кожного
учня на парті/.
Як ви вважаєте, чому парк «Софіївка» є унікальним?
2. Культурно-природний заповідник «Качанівка».
Робота з картою ст. 232 підручника. Знайдіть Качанівку на карті. На якому
березі Дніпра вона знаходиться? Відмітьте її місцезнаходження на карті, що
розміщена на класній дошці.
Словникова робота.
Заповідник – це територія, на якій зберігається в природному стані весь її
комплекс, що охороняється державою.
Акценти ставляться на відмінностях, розповідь ведеться своєрідним
порівнянням відносно раніше викладеного матеріалу, супроводжується роботою з
демонстрацією відеосюжету «Качанівка. Свій крок до незалежності»» +
презентацією.
Детальніше вчитель зупиняється на гостях Качанівки та їхньому вкладу у
розвиток української культури та мистецтва.
Осмислення й закріплення нового матеріалу.
«Мозкова атака»
1. Хто дав назву Качанівці?
2. Хто згодом облаштував там свій маєток?
3. Яку роль у розвитку і процвітанні Качанівки відіграла родина
Тарновських?
4. Кого із відомих діячів, що відвідували Качанівку, ви запам’ятали?
5. На вашу думку, чи можна назвати Качанівку культурним осередком 18-19
ст?
Практична робота. Розв’язок хронологічних задач.
На стрічці часу відзначити час заснування парку «Софіївка» й заповідника
«Качанівки».
Визначити, скільки років Софіївці (І група), скільки років Качанівці (ІІ
група).
Інтерактивна гра «ТАК» чи «НІ?»
Учні встановлюють відповідність між ілюстрацією та коментарем, що
транслюється на екрані. Якщо стверджувальна відповідь, учні підіймають
заздалегідь підготовлені сигнальні прапорці, якщо ні - дають правильний коментар
відповідно до своїх знань.
Таким чином, дана гра дає можливість систематизувати та закріпити
вивчений матеріал даного уроку та повторити раніше вивчений.
VІI. Підсумки уроку
Перевірка виконання завдань, аналіз типових помилок.
Основні висновки:
• парк — обмежена територія з природною чи спеціально посадженою
рослинністю, алеями, водоймами та скульптурами;
• дендрологічний парк «Софіївка» розташований у північній частині міста
Умань Черкаської області. Він заснований наприкінці ХVІІІ ст. власником міста
Умані — магнатом С. Потоцьким, названий на честь його дружини Софії;
• заповідник «Качанівка» розташований в Ічнянському районі Чернігівщини.
Його було засновано наприкінці ХVІІІ ст. Свого розквіту «Качанівка» досягла
у період господарювання В. Тарновського-молодшого.
VІІI. Домашнє завдання
1. Повторити вивчений матеріал з розділу, підготуватися до уроку
узагальнення.
2. Творче завдання.
Уявіть себе архітектором парку. Намалюйте, яким буде цей парк. У якому
місці ви б його заклали?
Практична робота. Розв’язок хронологічних задач.
На стрічці часу відзначити час заснування парку «Софіївка» й заповідника
«Качанівки».
Визначити, скільки років Софіївці (І група), скільки років Качанівці (ІІ
група).
Інтерактивна гра «ТАК» чи «НІ?»
Учні встановлюють відповідність між ілюстрацією та коментарем, що
транслюється на екрані. Якщо стверджувальна відповідь, учні підіймають
заздалегідь підготовлені сигнальні прапорці, якщо ні - дають правильний коментар
відповідно до своїх знань.
Таким чином, дана гра дає можливість систематизувати та закріпити
вивчений матеріал даного уроку та повторити раніше вивчений.
VІI. Підсумки уроку
Перевірка виконання завдань, аналіз типових помилок.
Основні висновки:
• парк — обмежена територія з природною чи спеціально посадженою
рослинністю, алеями, водоймами та скульптурами;
• дендрологічний парк «Софіївка» розташований у північній частині міста
Умань Черкаської області. Він заснований наприкінці ХVІІІ ст. власником міста
Умані — магнатом С. Потоцьким, названий на честь його дружини Софії;
• заповідник «Качанівка» розташований в Ічнянському районі Чернігівщини.
Його було засновано наприкінці ХVІІІ ст. Свого розквіту «Качанівка» досягла
у період господарювання В. Тарновського-молодшого.
VІІI. Домашнє завдання
1. Повторити вивчений матеріал з розділу, підготуватися до уроку
узагальнення.
2. Творче завдання.
Уявіть себе архітектором парку. Намалюйте, яким буде цей парк. У якому
місці ви б його заклали?

More Related Content

What's hot

Пригоди книжки
Пригоди книжкиПригоди книжки
Пригоди книжки
НБУ для дітей
 
Що Поштарик нам приніс?
Що Поштарик нам приніс?Що Поштарик нам приніс?
Що Поштарик нам приніс?
НБУ для дітей
 
4. бібліотечні уроки
4. бібліотечні уроки4. бібліотечні уроки
4. бібліотечні урокиDemo87
 
книгодрукування
книгодрукуваннякнигодрукування
книгодрукування
InnaRebro
 
7 ист укр_свідерський_романишин_2015_укр
7 ист укр_свідерський_романишин_2015_укр7 ист укр_свідерський_романишин_2015_укр
7 ист укр_свідерський_романишин_2015_укр
Aira_Roo
 
ікони
ікониікони
ікони
tania_semeshchuk
 
Бібліотека – дім твоїх друзів (знайомство з бібліотекою, правила спілкування ...
Бібліотека – дім твоїх друзів (знайомство з бібліотекою, правила спілкування ...Бібліотека – дім твоїх друзів (знайомство з бібліотекою, правила спілкування ...
Бібліотека – дім твоїх друзів (знайомство з бібліотекою, правила спілкування ...НБУ для дітей
 
з чого зроблена книга
з чого зроблена книгаз чого зроблена книга
з чого зроблена книга
Ирина
 
50 за 50
50 за 5050 за 50
книга і комп кнвк №35
книга і комп кнвк №35книга і комп кнвк №35
книга і комп кнвк №35k-nvk35
 
конспект
конспектконспект
конспект
tania_semeshchuk
 
«Від книги - до світла, до знань, до життя»
«Від книги - до світла, до знань, до життя» «Від книги - до світла, до знань, до життя»
«Від книги - до світла, до знань, до життя»
Наукова бібліотека КНУКіМ
 
Бібліотеки європи - вершина архітектури
Бібліотеки європи - вершина архітектуриБібліотеки європи - вершина архітектури
Бібліотеки європи - вершина архітектури
scool35
 
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
kreidaros1
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
5klas
 
Додаток C Мій улюблений літературний герой
Додаток C Мій улюблений літературний геройДодаток C Мій улюблений літературний герой
Додаток C Мій улюблений літературний герой
slav_methodist
 

What's hot (18)

Пригоди книжки
Пригоди книжкиПригоди книжки
Пригоди книжки
 
Що Поштарик нам приніс?
Що Поштарик нам приніс?Що Поштарик нам приніс?
Що Поштарик нам приніс?
 
4. бібліотечні уроки
4. бібліотечні уроки4. бібліотечні уроки
4. бібліотечні уроки
 
книгодрукування
книгодрукуваннякнигодрукування
книгодрукування
 
7 ист укр_свідерський_романишин_2015_укр
7 ист укр_свідерський_романишин_2015_укр7 ист укр_свідерський_романишин_2015_укр
7 ист укр_свідерський_романишин_2015_укр
 
ікони
ікониікони
ікони
 
Бібліотека – дім твоїх друзів (знайомство з бібліотекою, правила спілкування ...
Бібліотека – дім твоїх друзів (знайомство з бібліотекою, правила спілкування ...Бібліотека – дім твоїх друзів (знайомство з бібліотекою, правила спілкування ...
Бібліотека – дім твоїх друзів (знайомство з бібліотекою, правила спілкування ...
 
з чого зроблена книга
з чого зроблена книгаз чого зроблена книга
з чого зроблена книга
 
50 за 50
50 за 5050 за 50
50 за 50
 
книга і комп кнвк №35
книга і комп кнвк №35книга і комп кнвк №35
книга і комп кнвк №35
 
конспект
конспектконспект
конспект
 
230
230230
230
 
«Від книги - до світла, до знань, до життя»
«Від книги - до світла, до знань, до життя» «Від книги - до світла, до знань, до життя»
«Від книги - до світла, до знань, до життя»
 
Бібліотеки європи - вершина архітектури
Бібліотеки європи - вершина архітектуриБібліотеки європи - вершина архітектури
Бібліотеки європи - вершина архітектури
 
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
Zarubizhna literatura-8klas-zuenko-2016
 
Kipling
KiplingKipling
Kipling
 
5 iu p_u_2013
5 iu p_u_20135 iu p_u_2013
5 iu p_u_2013
 
Додаток C Мій улюблений літературний герой
Додаток C Мій улюблений літературний геройДодаток C Мій улюблений літературний герой
Додаток C Мій улюблений літературний герой
 

Similar to конспект уроку

6 литер мовчан_укр_2006_укр
6 литер мовчан_укр_2006_укр6 литер мовчан_укр_2006_укр
6 литер мовчан_укр_2006_укр
Aira_Roo
 
6 klas ukrainskaja_literatura_movchan_2006_ukr
6 klas ukrainskaja_literatura_movchan_2006_ukr6 klas ukrainskaja_literatura_movchan_2006_ukr
6 klas ukrainskaja_literatura_movchan_2006_ukr
YchebnikUA
 
виховний захід №1
виховний захід №1виховний захід №1
виховний захід №11978lena
 
конспект
конспектконспект
конспект
tania_semeshchuk
 
україна єдина країна
україна   єдина країнаукраїна   єдина країна
україна єдина країна
Светлана Кравцова
 
конспект
конспектконспект
конспект
tania_semeshchuk
 
6_ul_k_2023.pdf
6_ul_k_2023.pdf6_ul_k_2023.pdf
6_ul_k_2023.pdf
LudaM3
 
з 10 листопада по 14 листопада
з 10 листопада по 14 листопадаз 10 листопада по 14 листопада
з 10 листопада по 14 листопада
Олександр Коваленко
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праці
ltasenko
 
Методичне забезпечення закладу
Методичне забезпечення закладуМетодичне забезпечення закладу
Методичне забезпечення закладу
Оксана Савко
 
Заповідна Фальц-Фейнова Асканія-Нова : інформаційний список літератури .pdf
Заповідна Фальц-Фейнова Асканія-Нова  : інформаційний список літератури .pdfЗаповідна Фальц-Фейнова Асканія-Нова  : інформаційний список літератури .pdf
Заповідна Фальц-Фейнова Асканія-Нова : інформаційний список літератури .pdf
Дарницька Книгиня
 
урок 2
урок 2урок 2
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
ssuser5dd4af
 
23. Історичні скарби україни
23. Історичні скарби україни23. Історичні скарби україни
23. Історичні скарби україни
Igor Shuvarsky
 
організація н д р світової літератури лл
організація н д р світової літератури ллорганізація н д р світової літератури лл
організація н д р світової літератури лл
ninakysman
 
Энциклопедии
ЭнциклопедииЭнциклопедии
Энциклопедии
Library43
 
відеофільм про турисько краєзнавчу роботу та відвідування екскурсій
відеофільм про турисько краєзнавчу роботу та відвідування екскурсійвідеофільм про турисько краєзнавчу роботу та відвідування екскурсій
відеофільм про турисько краєзнавчу роботу та відвідування екскурсійBakum
 

Similar to конспект уроку (20)

6 литер мовчан_укр_2006_укр
6 литер мовчан_укр_2006_укр6 литер мовчан_укр_2006_укр
6 литер мовчан_укр_2006_укр
 
6 klas ukrainskaja_literatura_movchan_2006_ukr
6 klas ukrainskaja_literatura_movchan_2006_ukr6 klas ukrainskaja_literatura_movchan_2006_ukr
6 klas ukrainskaja_literatura_movchan_2006_ukr
 
виховний захід №1
виховний захід №1виховний захід №1
виховний захід №1
 
конспект
конспектконспект
конспект
 
україна єдина країна
україна   єдина країнаукраїна   єдина країна
україна єдина країна
 
5 7.9
 5 7.9 5 7.9
5 7.9
 
конспект
конспектконспект
конспект
 
6_ul_k_2023.pdf
6_ul_k_2023.pdf6_ul_k_2023.pdf
6_ul_k_2023.pdf
 
з 10 листопада по 14 листопада
з 10 листопада по 14 листопадаз 10 листопада по 14 листопада
з 10 листопада по 14 листопада
 
137,23.docx
137,23.docx137,23.docx
137,23.docx
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праці
 
Методичне забезпечення закладу
Методичне забезпечення закладуМетодичне забезпечення закладу
Методичне забезпечення закладу
 
довж проект
довж проектдовж проект
довж проект
 
Заповідна Фальц-Фейнова Асканія-Нова : інформаційний список літератури .pdf
Заповідна Фальц-Фейнова Асканія-Нова  : інформаційний список літератури .pdfЗаповідна Фальц-Фейнова Асканія-Нова  : інформаційний список літератури .pdf
Заповідна Фальц-Фейнова Асканія-Нова : інформаційний список літератури .pdf
 
урок 2
урок 2урок 2
урок 2
 
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
«Українська література» підручник для 5 класу закладів загальної середньої ос...
 
23. Історичні скарби україни
23. Історичні скарби україни23. Історичні скарби україни
23. Історичні скарби україни
 
організація н д р світової літератури лл
організація н д р світової літератури ллорганізація н д р світової літератури лл
організація н д р світової літератури лл
 
Энциклопедии
ЭнциклопедииЭнциклопедии
Энциклопедии
 
відеофільм про турисько краєзнавчу роботу та відвідування екскурсій
відеофільм про турисько краєзнавчу роботу та відвідування екскурсійвідеофільм про турисько краєзнавчу роботу та відвідування екскурсій
відеофільм про турисько краєзнавчу роботу та відвідування екскурсій
 

More from tania_semeshchuk

презентация1
презентация1презентация1
презентация1
tania_semeshchuk
 
ми - діти свого роду
ми - діти свого родуми - діти свого роду
ми - діти свого роду
tania_semeshchuk
 
День ЦЗ у Костопільському НВК
День ЦЗ у Костопільському НВКДень ЦЗ у Костопільському НВК
День ЦЗ у Костопільському НВК
tania_semeshchuk
 
квн збірна гімназії
квн збірна гімназіїквн збірна гімназії
квн збірна гімназії
tania_semeshchuk
 
господарі і господині
господарі і господинігосподарі і господині
господарі і господині
tania_semeshchuk
 
презентация3 презентация3
презентация3 презентация3презентация3 презентация3
презентация3 презентация3
tania_semeshchuk
 
правила прийому в 5 клас гімназії
правила прийому в 5 клас гімназіїправила прийому в 5 клас гімназії
правила прийому в 5 клас гімназії
tania_semeshchuk
 
костопільський нвк
костопільський нвккостопільський нвк
костопільський нвк
tania_semeshchuk
 
презентація клубу родина
презентація клубу родинапрезентація клубу родина
презентація клубу родина
tania_semeshchuk
 
презентация3презентация3 презентация3
презентация3презентация3 презентация3презентация3презентация3 презентация3
презентация3презентация3 презентация3
tania_semeshchuk
 
презентация2 презентация2
презентация2 презентация2презентация2 презентация2
презентация2 презентация2
tania_semeshchuk
 
військова частина
військова частинавійськова частина
військова частина
tania_semeshchuk
 
учнівське самоврядування
 учнівське самоврядування учнівське самоврядування
учнівське самоврядування
tania_semeshchuk
 
Довга коса -дівоча коаса
Довга коса -дівоча коасаДовга коса -дівоча коаса
Довга коса -дівоча коаса
tania_semeshchuk
 
Колядує Україна і уся моя родина
Колядує Україна і уся моя родинаКолядує Україна і уся моя родина
Колядує Україна і уся моя родина
tania_semeshchuk
 
коса дівоча
коса дівочакоса дівоча
коса дівоча
tania_semeshchuk
 
План развития и успеха ЮНАЙС
План развития и успеха ЮНАЙСПлан развития и успеха ЮНАЙС
План развития и успеха ЮНАЙС
tania_semeshchuk
 
таланти костопільський нвк
таланти костопільський нвкталанти костопільський нвк
таланти костопільський нвк
tania_semeshchuk
 
фотоальбом з інтелектуального марафону
фотоальбом з інтелектуального марафонуфотоальбом з інтелектуального марафону
фотоальбом з інтелектуального марафону
tania_semeshchuk
 
творче обдарування
творче обдаруваннятворче обдарування
творче обдарування
tania_semeshchuk
 

More from tania_semeshchuk (20)

презентация1
презентация1презентация1
презентация1
 
ми - діти свого роду
ми - діти свого родуми - діти свого роду
ми - діти свого роду
 
День ЦЗ у Костопільському НВК
День ЦЗ у Костопільському НВКДень ЦЗ у Костопільському НВК
День ЦЗ у Костопільському НВК
 
квн збірна гімназії
квн збірна гімназіїквн збірна гімназії
квн збірна гімназії
 
господарі і господині
господарі і господинігосподарі і господині
господарі і господині
 
презентация3 презентация3
презентация3 презентация3презентация3 презентация3
презентация3 презентация3
 
правила прийому в 5 клас гімназії
правила прийому в 5 клас гімназіїправила прийому в 5 клас гімназії
правила прийому в 5 клас гімназії
 
костопільський нвк
костопільський нвккостопільський нвк
костопільський нвк
 
презентація клубу родина
презентація клубу родинапрезентація клубу родина
презентація клубу родина
 
презентация3презентация3 презентация3
презентация3презентация3 презентация3презентация3презентация3 презентация3
презентация3презентация3 презентация3
 
презентация2 презентация2
презентация2 презентация2презентация2 презентация2
презентация2 презентация2
 
військова частина
військова частинавійськова частина
військова частина
 
учнівське самоврядування
 учнівське самоврядування учнівське самоврядування
учнівське самоврядування
 
Довга коса -дівоча коаса
Довга коса -дівоча коасаДовга коса -дівоча коаса
Довга коса -дівоча коаса
 
Колядує Україна і уся моя родина
Колядує Україна і уся моя родинаКолядує Україна і уся моя родина
Колядує Україна і уся моя родина
 
коса дівоча
коса дівочакоса дівоча
коса дівоча
 
План развития и успеха ЮНАЙС
План развития и успеха ЮНАЙСПлан развития и успеха ЮНАЙС
План развития и успеха ЮНАЙС
 
таланти костопільський нвк
таланти костопільський нвкталанти костопільський нвк
таланти костопільський нвк
 
фотоальбом з інтелектуального марафону
фотоальбом з інтелектуального марафонуфотоальбом з інтелектуального марафону
фотоальбом з інтелектуального марафону
 
творче обдарування
творче обдаруваннятворче обдарування
творче обдарування
 

Recently uploaded

Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Ostap Vuschna
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
ssuserce4e97
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
home
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
sadochok
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 

Recently uploaded (20)

Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptxзвіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
звіт 2023-2024 32024 32024 32024 32024 3.pptx
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptxzvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
zvit_kerivnuka_ZDO28_2023-2024_n.rik.pptx
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 

конспект уроку

  • 1. Тема: Під зеленим шатром, або парки та сади України. Мета: пояснити зміст понять «дендрологічний парк», «заповідник», «грот»,  «барельєф», показати на карті місця розташування Національного дендрологічного парку «Софіївка» та Національного історико- культурного заповідника «Качанівка», з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані на Черкащині та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, навчити здобувати знання, користуючись матеріалом підручника та додатковою літературою, а також Інтернет-джерелами, розвивати ораторські здібності та творчі уміння; виховувати інтерес до вивчення історії. Тип уроку: урок вивчення нових знань.  Форма уроку:  урок-віртуальна екскурсія. Обладнання: карта України, фотографії з краєвидами «Софіївки» та  «Качанівки», портрети Софії та Станіслава Потоцьких, сім’ї Тарновських, Тараса Шевченка, Іллі Рєпіна, Василя Гоголя, Василя Штенберга, слайд - шоу краєвидів даних пам'яток. Основні поняття: «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф».  Очікувані результати: учні зможуть застосовувати у власних висловлюваннях  поняття «дендрологічний парк», «заповідник», «грот», «барельєф»; показувати на карті місця розташування Національного дендрологічного парку «Софіївка» та Національного історико-культурного заповідника «Качанівка», з’ясувати історію заснування парку «Софіївка» в Умані на Черкащині та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, розповідати на основі матеріалу підручника та додаткової літератури про історію заснування парку «Софіївка» в Умані та заповідника «Качанівка» на Чернігівщині, показувати на карті місце розташування цих пам’яток, висловлювати міркування про пам’ятки садово-паркового мистецтва як невід’ємної частини культурної спадщини людства. Основні дати: 1796 р. – заснування Софіївки, 1770-і роки – заснування Качанівки. Хід уроку Сади та парки — духовні храми.
  • 2. І. Організаційний етап ІІ. Актуалізація учнівської діяльності. Інтерактивна гра «Картографічна плитка». Учні по черзі підходять до вчителя, беруть карточки з історичними пам’ятками й прикріплюють їх відповідно місця розташування на карті України. (Софійський собор, Києво-Печерська лавра, Маріїнський палац, замок Любарта, Кам’янець-Подільська фортеця, генуезька фортеця м.Судак, ханський палац Гереїв, місця написання Остромирового євангелія, Ізборника Святослава, Пересопницького євангелія, Реймського євангелія, друку книг І.Федорова «Острозька біблія», «Апостол», «Буквар», розташування вулиці Хрещатик, площі Ринок). II. Перевірка домашнього завдання. 1. Методичний прийом гра «Допоможи історику». Створення ігрової ситуації вчителем. За умовами гри учений-історик вичитував розділ майбутньої книги. Вітер, що увірвався у кватирку підхопив списані аркуші й розкидав по кімнаті. Завдання учнів – допомогти історику упорядкувати текст відповідно до окремих рубрик-заголовків. Для проведення гри учитель малює на класній дошці рубрики-заголовки, учні-асистенти роздають школярам вибірково аркуші-уривки, з якими учні ознайомлюються й за допомогою магнітів розміщують у потрібні сектори. Контроль й корекцію виконання здійснюють учні по відповідних рядах, із числа тих, що не отримали картки. Остромирове євангеліє Реймське євангеліє Пересопницьке євангеліє Апостол
  • 3. Аркуші-уривки історичної інформації Створили цю книгу (власне переписали) в Києві впродовж неповних семи місяців (від 21 жовтня 1056 до 12 травня 1057р.) У книзі є три мініатюри авторів Євангелій – Іоана, Луки, Марка, для четвертого, Матвія, залишено вільний п’ятдесят сьомий аркуш. Євангеліє розкішно оздоблено великою заставкою, 17 малими та 207 ініціалами. На виготовлення 294 аркушів пергаменту для Євангелія використали шкури із череди телят у 60 голів. Створено цю книгу в середині 16 ст., вона є першим перекладом Святого Письма тогочасною книжною українською мовою. Початкову частину пам’ятки написано в с.Двірець (на Хмельниччині), а завершено її в невеличкому волинському містечку Пересопниці. В 1701 р. Гетьман Іван Мазепа подарував книгу Вознесенському собору, зведеному його коштом у полковому місті Переяславі. На цій книзі, яка лежить під час церемонії інавгурації поряд з Конституцією, президенти присягають народові України. Невеличка книга Святого Письма, призначена для особистого користування, яку взяла Анна з батьківського дому, вирушаючи в шлюбну подорож. 14 лютого 1574 р. у Львівській друкарні Івана Федорова побачила світ церковна книга. Праця над книгою тривала майже рік – від 25 лютого 1573 р. до 15 лютого 1574 р. У книзі є сторінкові гравюри: зображення Євангеліста Луки у вигляді книжника-переписувача та герб Львова й друкарський знак Івана Федорова. Книга вийшла накладом близько 1000 примірників, з яких дотепер збереглося 90. Саме на цьому Євангелії присягали французькі королі, сходячи на престол. Презентація творчих групових робіт по виготовленню власних рукописних книг із використанням заставок, буквиць, гравюр. Як умова – не зображати малюнки з релігійної тематики. На одній із сторінок написати коротку історію про книгу, яка використана за еталон. Кількість сторінок залежить від кількості учасників групи. І група – Книга у кольоровій гамі Остромирового Євангелія із буквицями й заставками по її типу. ІІ група – Книга на зразок «Апостола» Івана Федорова». ІІІ група – Книга у кольоровій гамі Пересопницького євангелія. ІV. Книга на зразок Львівського «Апостола». Методичний прийом «Вільна трибуна».
  • 4. На мою думку, цінність давніх рукописних книг визначає…. /Варіант відповіді: Цінність давніх рукописних книг визначає не їхня матеріальна вартість, а історичне й духовне значення, колосальна праця, затрачена на їх виготовлення/ ІV. Мотивація навчальної діяльності. Евристична бесіда 1. Після тяжкої праці, насиченого навчального тижня, гамірливого міського життя де хочеться людині відпочити? 2. Чи були ви коли-небудь у парку? У Костополі є парки? 3. Поміркуйте, для чого люди створюють парки? 4. Яке б ви дали визначення поняття «парк»? Парк — територія зі спеціально насадженою та природною рослинністю, алеями, водоймами, скульптурами, спеціальним устаткуванням. V. Представлення теми та мети уроку, визначення цілей та завдань. VІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу. ЕПІЛОГ Сади та парки — духовні храми. План 1. Дендрологічний парк «Софіївка». 2. Культурно-природний заповідник «Качанівка». Розповідь вчителя 1. Дендрологічний парк «Софіївка». Саме у лоні природи, як і у храмі, людська душа перебуває у гармонії з тілом й в усі часи існування розвинутих людських цивілізацій з високою культурою, людина піклувалася про облаштування куточка, де б відпочивало її тіло й душа. Перші парки у світі були закладені ще у стародавні часи. Одним із таких парків, що є одним із семи чудес світу, вважають знамениті Висячі Сади Семіраміди, що розташовувалися у легендарному Вавилоні. Дані сади збудував цар Навуходоносор для своєї коханої дружини, щоб вона не сумувала за своєю домівкою у напівпустельній вавилонській землі. Найстаріший парк в Україні — Єзуїтський — було засновано у другій половині XVI ст. у м.Львові. Сьогодні він називається парк ім.І.Франка. Наприкінці ХVІІІ — на початку ХІХ ст. в Україні розквітає садово-паркове мистецтво. У цей час були створені парки, які милують своєю величною красою і сьогодні. Деякі з них було зараховано до семи чудес України. Згадайте, чи є у нашій місцевості парк, який би вражав своєю унікальністю? /Березнівський дендрологічний парк/ А чи замислювалися ви, чому парк називається дендрологічним? Словничок нових понять: Дендрологічний парк – див. ст.224 підручника Розвиток просторових уявлень учнів. Робота з картою ст. 233. Знайдіть на карті, де розміщений парк «Софіївка»? Прикріплення умовного значка-магніта на карті, що розміщена на класній дошці.
  • 5. Методичний прийом «Віртуальна екскурсія» Перегляд відеосюжету «НЕП». Серія 79 «Парк Софіївка». Осмислення нового навчального матеріалу. Методичний метод «Мозкова атака». 1. Де знаходиться парк «Софіївка»? 2. У якому році відбулося його урочисте відкриття? 3. Чому він має таку назву? 4. Як звали графа, який заложив даний парк? 5. Хто був автором проекту? 6. Які дерева завезли з інших країн й посадили в парку? 7. Які споруди, що є окрасою парку, вам запам’яталися? 8. Вам вдалося їх уважно роздивитися, чи хотіли б більше дізнатися про них? Робота з візуальними джерелами. Слайдові презентація «Споруди парку «Софіївка». Учитель детально зупиняється на окремих найцікавіших спорудах . Індивідуальна робота Учні знаходять презентовані об’єкти на схемі парку «Софіївка» й позначають їх місце розташування. /схема заздалегідь підготовлена й міститься в кожного учня на парті/. Як ви вважаєте, чому парк «Софіївка» є унікальним? 2. Культурно-природний заповідник «Качанівка». Робота з картою ст. 232 підручника. Знайдіть Качанівку на карті. На якому березі Дніпра вона знаходиться? Відмітьте її місцезнаходження на карті, що розміщена на класній дошці. Словникова робота. Заповідник – це територія, на якій зберігається в природному стані весь її комплекс, що охороняється державою. Акценти ставляться на відмінностях, розповідь ведеться своєрідним порівнянням відносно раніше викладеного матеріалу, супроводжується роботою з демонстрацією відеосюжету «Качанівка. Свій крок до незалежності»» + презентацією. Детальніше вчитель зупиняється на гостях Качанівки та їхньому вкладу у розвиток української культури та мистецтва. Осмислення й закріплення нового матеріалу. «Мозкова атака» 1. Хто дав назву Качанівці? 2. Хто згодом облаштував там свій маєток? 3. Яку роль у розвитку і процвітанні Качанівки відіграла родина Тарновських? 4. Кого із відомих діячів, що відвідували Качанівку, ви запам’ятали? 5. На вашу думку, чи можна назвати Качанівку культурним осередком 18-19 ст?
  • 6. Практична робота. Розв’язок хронологічних задач. На стрічці часу відзначити час заснування парку «Софіївка» й заповідника «Качанівки». Визначити, скільки років Софіївці (І група), скільки років Качанівці (ІІ група). Інтерактивна гра «ТАК» чи «НІ?» Учні встановлюють відповідність між ілюстрацією та коментарем, що транслюється на екрані. Якщо стверджувальна відповідь, учні підіймають заздалегідь підготовлені сигнальні прапорці, якщо ні - дають правильний коментар відповідно до своїх знань. Таким чином, дана гра дає можливість систематизувати та закріпити вивчений матеріал даного уроку та повторити раніше вивчений. VІI. Підсумки уроку Перевірка виконання завдань, аналіз типових помилок. Основні висновки: • парк — обмежена територія з природною чи спеціально посадженою рослинністю, алеями, водоймами та скульптурами; • дендрологічний парк «Софіївка» розташований у північній частині міста Умань Черкаської області. Він заснований наприкінці ХVІІІ ст. власником міста Умані — магнатом С. Потоцьким, названий на честь його дружини Софії; • заповідник «Качанівка» розташований в Ічнянському районі Чернігівщини. Його було засновано наприкінці ХVІІІ ст. Свого розквіту «Качанівка» досягла у період господарювання В. Тарновського-молодшого. VІІI. Домашнє завдання 1. Повторити вивчений матеріал з розділу, підготуватися до уроку узагальнення. 2. Творче завдання. Уявіть себе архітектором парку. Намалюйте, яким буде цей парк. У якому місці ви б його заклали?
  • 7. Практична робота. Розв’язок хронологічних задач. На стрічці часу відзначити час заснування парку «Софіївка» й заповідника «Качанівки». Визначити, скільки років Софіївці (І група), скільки років Качанівці (ІІ група). Інтерактивна гра «ТАК» чи «НІ?» Учні встановлюють відповідність між ілюстрацією та коментарем, що транслюється на екрані. Якщо стверджувальна відповідь, учні підіймають заздалегідь підготовлені сигнальні прапорці, якщо ні - дають правильний коментар відповідно до своїх знань. Таким чином, дана гра дає можливість систематизувати та закріпити вивчений матеріал даного уроку та повторити раніше вивчений. VІI. Підсумки уроку Перевірка виконання завдань, аналіз типових помилок. Основні висновки: • парк — обмежена територія з природною чи спеціально посадженою рослинністю, алеями, водоймами та скульптурами; • дендрологічний парк «Софіївка» розташований у північній частині міста Умань Черкаської області. Він заснований наприкінці ХVІІІ ст. власником міста Умані — магнатом С. Потоцьким, названий на честь його дружини Софії; • заповідник «Качанівка» розташований в Ічнянському районі Чернігівщини. Його було засновано наприкінці ХVІІІ ст. Свого розквіту «Качанівка» досягла у період господарювання В. Тарновського-молодшого. VІІI. Домашнє завдання 1. Повторити вивчений матеріал з розділу, підготуватися до уроку узагальнення. 2. Творче завдання. Уявіть себе архітектором парку. Намалюйте, яким буде цей парк. У якому місці ви б його заклали?