1. ВЧИМОСЯ ЖИТИ ПРАВИЛЬНО.
РЕЖИМ ДНЯ
ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ
( за технологією формування і розвитку критичного мислення)
Мета: опрацювання поняття «режим дня» та його складових, складання
власного розпорядку дня.
1. РОЗМИНКА
МЕТА: створення сприятливого психологічного клімату.
МЕТОДИ: «Збери слово…».
На початку заняття учасникам пропонують обрати собі жетон з
позначеною на ньому буквою: «Ж», «М», «Р», «Е».
Завдання. Відповісти на запитання: «Яким я хочу бачити себе?» одним
словом, яке обов’язково починається з букви, що записана на обраному
жетоні (букву «и» замінюємо буквою «і»). (Наприклад: життєрадісним,
розумним, мислячим, енергійним тощо)
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Назвати спочатку відповіді, які починаються з літери
«Р», потім «Е» і так далі. Перші літери записуються на дошці «РЕЖИМ».
Використовуючи його як ключове, оголошується тема заняття.
2. МОТИВАЦІЯ
МЕТА: демонстрація актуальності проблеми у житті школяра.
МЕТОДИ. «Ключові слова».
2. Учням пропонується об’єднатися в групи, використовуючи жетони з
однаковою буквою та розподілити ролі в групі. Для цього кожна група
отримує «чарівну скриньку», в якій знаходяться смужки паперу із
записаними на них ролями:
1 - СПІКЕР (той, хто читає)
2 – РЕФЕРЕНТ (той, хто веде записи)
3 – ПРЕС-СЕКРЕТАР (той, хто презентує роботу групи)
4 – ГЕНЕРАТОРИ ІДЕЙ
Завдання. Використовуючи ключові слова, що записані на дошці,
обговорити в групі відповідь на запитання.
Питання. Навіщо потрібний режим дня?
Ключові слова: зміцнення здоров’я, працездатність,
захворювання,організованість,дисциплінованість,виснаження,
акуратність.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Кожна група пропонує свої відповіді на поставлене
запитання.
Вчитель після відповідей робить висновок про те, що раціональний
режим праці і відпочинку – необхідний елемент здорового способу життя.
При правильному і строго дотримуваному режимі виробляється чіткий і
необхідний ритм функціонування організму, що створює оптимальні
умови для роботи та відпочинку й тим самим сприяє зміцненню здоров’я,
поліпшенню працездатності й підвищенню продуктивності праці.
3.АКТУАЛІЗАЦІЯ
3. МЕТА:звернення до досвіду щодо розуміння поняття «режим дня
школяра»
МЕТОДИ. «Асоціативний кущ».
Завдання. Назвати будь-які слова чи фрази, які спадають на думку, коли
ви читаєте фразу «режим дня».
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Запис учителем на дошці запропонованих асоціацій у
вигляді «куща».
З допомогою вчителя учні аналізують створений «кущ».
Учитель пояснює, що при складанні розпорядку дня необхідно
враховувати правильну організацію сну,харчування, праці й відпочинку.
Розпорядок дня не може бути одним для всіх, він складається кожною
людиною індивідуально, залежно від її особливостей і потреб.
Вивчення захворюваності привело до висновку, що причиною
переважної більшості захворювань є різні порушення режиму.
Поряд з тим, режим має не тільки оздоровче, але й виховне значення.
Дотримання режиму виховує такі якості, як дисциплінованість,
акуратність,організованість, цілеспрямованість. Режим дозволяє людині
раціонально використовувати кожну годину, кожну хвилину свого часу,
що значно розширює можливість різнобічного і змістовного життя.
4. 4. УСВІДОМЛЕННЯ ЗМІСТУ
МЕТА: ознайомлення з рекомендаціями щодо правильної організації
режиму дня школяра.
МЕТОДИ: «Сюрприз», «Критичне читання тексту в групах».
Один з учасників груп витягує з красиво оформленої скриньки картку , де
записано тему, над якою буде працювати група: сон, харчування, постава,
активний відпочинок, приблизний режим дня.
Завдання. Критично прочитати текст, виділити його головні ідеї та
ключові слова.
ТЕКСТИ ДЛЯ КРИТИЧНОГО ЧИТАННЯ
Текст для читання в кожній групі.
Режим дня – це раціональний розподіл часу на всі види діяльності і
відпочинку протягом доби. Основною його метою є забезпечити високу
працездатність протягом всього періоду неспання. Виробляється режим
на основі біологічного ритму функціонування організму. Так періоди
найбільшої фізичної активності і працездатності відзначаються з 9 до 13
години та з 16 до 19 години.
Основними елементами режиму дня школяра є:
o навчальні заняття в школі і вдома,
o активний відпочинок з максимальним перебуванням на свіжому повітрі,
o заняття за інтересами,
o заняття фізкультурою і спортом,
o регулярне та достатнє харчування,
5. o повноцінний сон,
o самообслуговування,
o виконання правил особистої гігієни.
Додаток до тексту групи №1
СОН
Дуже важливим фактором у режимі школяра є сон. Під час сну знижується
діяльність фізіологічних систем організму, і лише мозок,зберігаючи
активність, продовжує переробляти отриману протягом дня інформацію.
Повноцінним вважається сон,що має достатню тривалість і глибину.
Школяр повинен спати не менше 9-10,5 годин. Дуже важливо лягати і
вставати в один і той же час, тоді буде забезпечено і швидке засинання, і
легке пробудження. Перед сном обов’язково слід вмитися, почистити зуби,
помити ноги і добре провітрити кімнату. Корисний сон при відкритій
кватирці, до чого слід себе привчати з літа. Найбільш здорова температура
житлової кімнати - 18°С. У значної частини дітей має місце недосипання,
пов’язане з раннім початком занять у першу зміну, пізнім відходом до сну
(пізній початок приготування уроків, тривалий перегляд телевізійних
передач, пізня вечеря). Систематичне недосипання може призвести до
перевтоми і нервових розладів. Письменник і лікар А.П.Чехов стверджував,
що сон – це чарівний дарунок, який оновлює всі сили людини – тілесні і
духовні.
Додаток до тексту групи №2
ХАРЧУВАННЯ
Раціональним харчування буде тоді, коли до організму з харчовими
продуктами надходитимуть усі поживні речовини. Не можна споживати
багато жирної їжі, до м’яса обов’язково слід додавати салати зі свіжих
овочів, у достатній кількості їсти свіжі овочі та фрукти. Їсти потрібно у
спокійному стані, не поспішаючи, ретельно пережовуючи їжу. Краще їсти
невеликими порціями 4-5 разів на день. Варто також уникати
6. «бутербродного харчування»: за сніданком необхідно з’їдати гарячі досить
калорійні страви, в обід – обов’язково гарячі першу і другу страви, на
вечерю споживати не надто калорійні страви. Їжа не повинна бути дуже
гарячою або занадто холодною. Потрібно чергувати м'ясні та рибні страви,
молочні продукти, різні каші, овочі та фрукти. Недостатнє харчування, як і
надмірне, призводить до захворювань багатьох органів і систем організму
людини.
Додаток до тексту групи №3
ПОСТАВА
Постава – звичне положення тіла людини у спокої та під час руху. При
правильній поставі шия пряма, підборіддя підняте, лопатки розташовані
симметрично, плечі розташовані на одному рівні й злегка розгорнуті, живіт
підтягнутий, ноги прямі, м'язи добре розвинені, хода гарна. Правильна
постава робить людину красивою і є неодмінною умовою для нормального
розвитку й роботи внутрішніх органів людини, сприяє нормальній
життєдіяльності й працездатності людини. Неправильна постава значно
ускладнює роботу органів дихання, серця, судин головного мозку. Для
формування правильної постави сидіти за столом потрібно прямо, ноги
повинні мати опору, сидіння має бути зі спинкою і бажано з
підлокітниками. Сидіння зігнувшись, у напруженій позі може призвести до
викривлення хребта.
Додаток до тексту групи №4
АКТИВНИЙ ВІДПОЧИНОК
Починати день треба з ранкової зарядки, яка полегшує вихід зі сну,
дозволяє організму активно включитися в роботу. Виконувати вправи треба
в певній послідовності: спочатку потягування, потім вправи для рук і
плечового пояса, потім тулуба і ніг. Закінчують зарядку стрибками і бігом,
після чого роблять вправи для відновлення дихання. Тривалість зарядки від
10 до 30 хвилин. Комплекси вправ бажано міняти кожні 7-10 днів.
Обов’язковим є забезпечення припливу свіжого повітря.
Види активного відпочинку: спортивні ігри, заняття у спортивних секціях,
катання на лижах і ковзанах, заняття танцями, туризм. Фізична
7. праця,фізичні вправи і спорт зміцнюють нервову систему, загартовують
характер, роблять людину впевненою у собі, сміливою.
Додаток до тексту групи №5
ПРИБЛИЗНИЙ РОЗПОРЯДОК ДНЯ
Складіть приблизний розпорядок дня, використовуючи запропоновані
підказки.
Заняття в школі; вечеря; підготовка до сну; підйом; обід;
уроки на завтра; відбій; сніданок; відпочинок та перебування на
свіжому повітрі; особистий час.
7-30 –
7-45 –
8-30 –
14-00 –
14-30 –
17-30 –
18-00 –
20-00 –
21-30 –
22-00 –
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Групи №1,2,3,4фронтально називають
провідні ідеї тексту. Група №5 вивішує на дошку приблизний
8. розпорядок дня, який вчитель може прокоментувати, наприклад
так:
7-30 – Підйом
Не піддавайся спокусі подовше поніжитися в ліжку – зайві 10-20 хвилин нічого тобі не
дадуть, а потім доведеться схоплюватися і носитися по кімнаті, в поспіху одягаючись і
збираючись або ж вискакувати з дому без сніданку.
7-45 – Сніданок
Перед виходом з дому обов’язково потрібно поснідати. Навіть якщо їсти спросоння
зовсім не хочеться, злегка перекусити і попити чаю все ж слід, інакше вже після першого
уроку ти будеш почувати себе голодним, а в сухом'ятку жувати на перерві шкідливо для
шлунку.
8-30 – Заняття в школі
14-00 –Обід
14-30 – Відпочинок та перебування на свіжому повітрі
Після обіду краще трохи, хоча б півгодинки, відпочити: спокійно полежати, почитати
книгу, послухати музику. А потім можна йти у двір гуляти, або відвідувати заняття в
гуртках.
17-30 –Вечеря
18-00 - Уроки на завтра
20-00 – Особистий час
За дві години ти, напевно, впораєшся з усіма уроками і з повним правом і спокійною
совістю можеш зайнятися своїми справами – подивитися телевізор, поговорити з
друзями по телефону, почитати книгу або пограти.
21-30 – Підготовка до сну
Обов’язково помийся,почисть зуби, навіть , якщо дуже не хочеться і жахливо ліньки це
робити.
22-00 – Відбій
Не варто сидіти біля телевізора або за комп’ютером до опівночі – адже завтра тобі рано
вставати, а чим пізніше ляжеш,тим болючіше буде тобі вставати. До того ж, після нічних
посиденьок, до школи ти поплетешся,засинаючи на ходу, а на уроках будеш сидіти,
нічого не розуміючи.
9. 5.РЕФЛЕКСІЯ
МЕТА: переведення змісту обговорюваного у власні надбання, оцінювання
значущості заняття.
МЕТОДИ. «Самооцінка».
Учитель роздає учням порожні таблиці з розкладом годин.
Завдання №1. На основі усвідомленого матеріалу скласти свій розпорядок
дня.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. За бажанням учні зачитують найцікавіші моменти зі
складеного розпорядку дня.
Завдання №2. Індивідуально оцінити цінність заняття, застосовуючи
запропоновану шкалу оцінювання.
1 2 3 4
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Маркером позначити свій вибір на шкалі, за бажанням
зробити коментар щодо обраної позиції.
10. ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ
Проблема алкоголізму
Мета: формувати в учнів розуміння необхідності сповідувати
здоровий спосіб життя
Тип: година класного керівника за технологією формування і
розвитку критичного мислення
Обладнання: інструктивний матеріал, таблиці.
Форми роботи: «Прес», «Критичне читання тексту в парах»,
«Асоціативний кущ», «Обери позицію», «Сенкан».
Хід заняття
1. Розминка
Мета етапу: активізація емоційної діяльності учнів на виховній
годині.
Методи. Розминка «Закінчи речення одним словом».
Завдання. Учням пропонується об'єднатися в групи, використовуючи
дату народження (пору року).
Учитель на початку виховної години критичного мислення пропонує
учням закінчити одним словом речення: «Знати про здоровий спосіб
життя необхідно для того, щоб...»
Презентація. Учнями використовуються різні варіанти відповідей
(бути здоровим, приносити радість своїм батькам, добре вчитися,
працювати тощо).
2. Мотивація (Обґрунтування навчання)
11. Мета етапу. Демонстрація важливості знань про небезпеку
алкоголю.
Вчитель. Дорогі діти! Ви вчитеся дбати про своє здоров'я.
Дослухаєтесь до порад батьків і вчителів, друзів, займаєтесь у
спортивних секціях, різних гуртках, ходите у туристичні походи. Це
допомагає вам зміцнити здоров'я, вибрати свій шлях до здорового
способу життя.
Ви вступаєте у новий етап свого життя—підлітковий вік. Зберегти і
зміцнити здоров'я вам допоможе інформація про шкідливі звички,
зокрема шкідливість сигарет, алкоголю, наркотичних і токсичних
речовин. Це допоможе уникати небезпек у повсякденному житті,
правильно діяти у небезпечних ситуаціях.
Сьогодні поговоримо про небезпеку алкоголізму.
Методи. «Прес»
Завдання. Сформулювати свою думку стосовно теми виховної
години.
Презентація. За допомогою згаданого методу діти висловлюють
думки.
3. Актуалізація.
Мета етапу. Викликати зацікавлення, спровокувати учнів пригадати
те, що вони уже знають стосовно аналізованої проблеми.
Метод. «Асоціативний кущ».
Завдання. Визначити, яку шкоду приносить алкоголь у життя
людини. Пригадати моменти, коли, можливо, доводилось стикатися з
даною проблемою. Свої асоціації записати на аркушах.
Презентація. Записані уасниками груп на аркушах асоціації
прикріплюються на дошці у вигляді «куща» навколо слова
«алкоголізм» .
12. З допомогою вчителя учні аналізують створений «кущ».
нещастя крик алкоголізм неспокій хвороби
Мамині
сльози
проблеми інколи батько гріх біль
4. Усвідомлення змісту.
Мета етапу. Ознайомлення з переліком проблем, які з'являються у
людини, що вживає алкоголь.
Метод. «Критичне читання тексту в парах».
Завдання. У групах прочитати запропонований текст.
Тексти для критичного читання
Алкоголь і здоров'я
Група 1. «Викрадач розуму» - так називали алкоголь у давнину. Уже тоді
люди знали, що ним не можна зловживати. З давніх-давен його викори-
стовували лише з ритуальною та лікувальною метою.
Алкоголь - від арабського «аль-кухль» «тонкий порошок» - спирт.
Українці завжди засуджували зловживання алкоголем, про що свідчать народні
прислів'я:
«Пиття не доводить до пуття»; «Горілка без вогню розум спалить»; «Вино
людину веселить, а розум забирає»; «Хміль до лихого людей доводить»;
«П'яному й калюжа по вуха».
У людини від алкоголю, як і від нікотину, розвивається залежність.
Потрапляючи в органи травлення, алкоголь швидко всмоктується у кров і
розноситься по організму. Він впливає насамперед на нервові клітини кори
головного мозку.
Спочатку виникає стан легкого сп'яніння. Людина збуджується, стає розкутою і
балакучою. Потім настає глибоке сп'яніння. Втрачається почуття сорому. П'яна
13. людина стає брутальною, тримається розв'язно, може вчинити так, як тверезою
не зробила б ніколи. Правоохоронці зазначають, що більшість злочинів
скоюють люди, які перебувають у стані алкогольного сп'яніння.
У того, хто п'є, порушується увага. Знижується також гострота зору, здатність
розрізняти кольори, звужується поле зору, розладнується координація рухів.
Напідпитку людина переоцінює свої можливості і недооцінює складність
ситуації. «Пияцтво - добровільне безумство», -говорили ще давні римляни.
Група 2. При зловживанні спиртними напоями виникає алкогольна
залежність. У людини з'являється непереборне бажання вживати спиртне
якомога частіше. Після пиятики виникає стан похмілля. Людина відчуває
головний біль, сильну спрагу; вона роздратована, безпричинно гнівається, хоче
скоріше випити. Пияк втрачає повагу оточення, зникають взаєморозуміння і
любов у сім'ї. Працездатність тих, хто зловживає алкоголем, різко знижується.
Якщо п'яниця не зупиниться, пияцтво переходить у тяжке захворювання -
алкоголізм. Уражуються всі внутрішні органи, порушується обмін речовин. З
часом виникають незворотні розлади психіки. Людина втрачає роботу, руй-
нується сім'я.
Алкоголь шкідливий для всіх. Та найбільш небезпечний він для дітей, підлітків,
вагітних.
Вживання підлітком навіть незначної кількості алкогольних напоїв може
призвести до ураження серця, печінки, нирок, головного мозку. Підлітки
ц'яніють набагато швидше, ніж дорослі. У цьому віці від невеликої дози
алкоголю через зупинку дихання можна навіть померти.
У підлітків і молодих людей набагато швидше розвиваються алкогольна
залежність і алкоголізм.
Група 3.
Дорослі, в яких алкоголізм виявився у віці від 20 до ЗО років, почали випивати
з 14-16 років.
14. Вживання алкогольних напоїв підлітками вкрай негативно позначається на
їхній поведінці. Вони стають дратівливими, зухвалими з батьками і старшими,
втрачають контакт із ровесниками, заводять сумнівні вуличні знайомства.
Поступово втягуються у пияцтво. Підлітки у стані алкогольного сп'яніння часто
порушують закон.
Чому підлітки вживають алкогольні напої?
Найчастіше це пояснюють так: «Хотів стати впевненим у собі», «Хочу
позбутися проблем», «Було так самотньо...», «Було важко». Часом бажання
бути таким, як усі, здаватися дорослішим теж спонукають до вживання
пива, вина, а то й горілки. Декому цікаво, хочеться відчути щось нове. Але
буває, що до випивки підлітка заохочують дорослі, старші друзі. Іноді дитина
не може відмовитися випити за сімейним столом, бо така сімейна традиція.
Коли підліток не може протистояти тиску друзів або старших товаришів і
погоджується закурити сигарету, випити пляшку пива чи склянку вина, у
майбутньому це може призвести до того, що у відповідальний момент він не
зможе сказати рішуче «Ні!» на запрошення спробувати наркотик.
• Небезпека виникнення аварій найбільша при концентрації алкоголю в крові
водія понад 1,2%.
• Алкоголь всмоктується у кров через 20-30 хв, але пік сп'яніння
спостерігається через 1- 1,5 год.
• При вживанні алкоголю значно (на 20 %) знижується розумова і фізична
працездатність, на 1 -2 °С знижується температура тіла.
• На Землі від алкоголізму щороку помирає 6 млн людей.
Презентація. Оформити плакати з наведенням ключових понять та
думок кожного тексту.
5. Рефлексія.
Мета етапу. Переведення змісту вивченого у власні надбання,
створення оціночних суджень про проведену виховну годину.
15. Методи. «Обери позицію», «Сенкан».
Завдання. 1.Створити сенкан за словом «Алкоголізм».
Алкоголізм
Небезпечний, руйнівний.
Нищить, калічить, вбиває.
Приносить нещастя людині.
Гріх.
2. Обґрунтувати свій вибір позиції при відповіді на проблемне питання:
«Алкоголь—це зло завжди чи тільки при надмірному вживанні?»
ТАК 0 НІ
6. Домашнє завдання.
Створити есе «Я за здоровий спосіб життя».
Здоров'ятворча педагогіка
«ПРИВІТ, СТРЕСЕ!»
ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ
за технологією формування критичного мислення
16. Мета: ознайомлення з поняттям «стрес», опрацювання способів профілактики
та методів подолання стресів.
1. РОЗМИНКА
МЕТА:створення сприятливого психологічного клімату.
МЕТОДИ: «Збери слово…».
На початку заняття учасникам пропонують обрати собі жетон з
позначеною на ньому буквою: «С», «Т», «Р», «Е».
ЗАВДАННЯ. Відповісти на запитання: «Яким я хочу бачити себе?» одним
словом, яке обов’язково починається з букви, що записана на обраному
жетоні. (Наприклад: сміливим, розумним, терплячим, енергійним тощо)
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Назвати спочатку відповіді, які починаються з літери
«С», потім «Т» і так далі. Перші літери записуються на дошці, поки не
утвориться слово «СТРЕС».
Використовуючи його як ключове, оголошується тема заняття.
2. МОТИВАЦІЯ
МЕТА: демонстрація актуальності проблеми у сьогоденному житті.
МЕТОДИ. «Ключові слова».
Учням пропонується об’єднатися в групи, використовуючи жетони з
однаковою буквою та розподілити ролі в групі. Для цього кожна група
отримує «чарівну скриньку», в якій знаходяться смужки паперу із
записаними на них ролями:
1 - СПІКЕР (той, хто читає)
2 – РЕФЕРЕНТ (той, хто веде записи)
3 – ПРЕС-СЕКРЕТАР (той, хто презентує роботу групи)
4 – ГЕНЕРАТОРИ ІДЕЙ
ЗАВДАННЯ. Обговорити в групі та дати відповідь на запитання,
використовуючи ключові слова, що записані на дошці.
ПИТАННЯ.
17. 1. Стрес – наш постійний супутник, чи випадковий гість?
2. Стрес – наш ворог, чи друг?
КЛЮЧОВІ СЛОВА: напруження, пристосування, самопочуття,
мобілізація, адаптація, переживання, концентрація, стимулювання,
захист.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Кожна група пропонує свої відповіді на поставлене
запитання.
Вчитель після відповідей робить висновок про те, що стрес є
невід’ємною частиною нашого життя, тому варто вчитися запобігати
його негативним впливам на фізичне та психологічне здоров’я людини.
3. АКТУАЛІЗАЦІЯ
МЕТА:звернення до досвіду учнів для прогнозування розкриття понять:
стрес, способи профілактики стресів, методи подолання стресів.
МЕТОДИ. «Розумний куб».
Учитель по групах передає куб, на кожній з двох граней якого
написано: що таке стрес, профілактика стресів, подолання стресів.
Учасник групи кидає куб та обирає грань, де записано завдання, що буде
виконувати група.
ЗАВДАННЯ. Розкрити зміст обраних понять. На клейових аркушах
записати найбільш вагомі аргументи.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Один із членів групи наклеює аркуші до спеціальної
таблиці, заготовленої на дошці, озвучуючи при цьому результат
діяльності своєї групи.
ПРИВІТ, СТРЕСЕ!
ПОНЯТТЯ ЗМІСТ
Що таке стрес
Способи профілактики
стресів
18. Методи подолання
стресів
4. УСВІДОМЛЕННЯ ЗМІСТУ
МЕТА: вивчення способів профілактики та боротьби зі стресами.
МЕТОДИ: «Критичне читання тексту в групах».
ЗАВДАННЯ. Критично прочитати текст, виділити його головні ідеї та
ключові слова.
ТЕКСТИ ДЛЯ КРИТИЧНОГО ЧИТАННЯ
ЩО ТАКЕ СТРЕС?
Відомо, що людина може переживати стрес як в екстремальних
умовах (підкорюючи Світовий океан, гори), так і в звичайному житті.
При цьому різко зростають як психологічне навантаження, так і вимоги
до фізіологічної стабільності людини. У своєму житті практично кожна
людина відчувала стрес. Актуальність проблеми зумовлена надзвичайною
його розповсюдженістю, він виникає через недостатній захист людини
від дії несприятливих зовнішніх факторів.
Відомий дослідник стресу Г. Сельє зазначав, що має значення не те,
що з вами відбувається, а те, як ви це сприймаєте.
Стрес (тиск, натиск) – це стан напруження, який виникає внаслідок
дії сильного подразника незвичайної ситуації.
Стрес необхідний у житті людини. Він допомагає пристосуватися
до нових умов, впливає на працездатність, творчість, навчає нас долати
перешкоди на життєвому шляху, мобілізувати власні сили й ставати
впевненими в собі. Але водночас стрес, якщо він діє довго, може стати
руйнівним для людини, від нього потерпають найслабші органи.
Стрес – складова частина життя, й у помірних дозах він надає
життю смак і аромат, як писав Г. Сельє.
19. Стрес – природний побічний продукт будь-якої діяльності, він
відображає потребу людини в адаптації, у пристосуванні до мінливих
умов життя. Це вимагає напруження захисних сил, мобілізації внутрішніх
ресурсів організму, щоб енергетично забезпечити виконання нових
завдань. Дуже важливий і його стимулюючий, формуючий вплив у
складних процесах виховання та навчання і всього нашого життя. Але
стресові впливи не повинні перевищувати адаптаційних можливостей
людини, бо тоді може погіршитись самопочуття.
ПРОФІЛАКТИКА СТРЕСІВ
Ніхто не застрахований від нещасних випадків, різних утрат,
складних ситуацій. Але треба не обмежуватися переживаннями, не
концентруватися на них, не піддаватися депресії, а діяти, шукати вихід,
пробувати все нові й нові варіанти.
Щоб зменшити ймовірність виникнення стресів, необхідно:
• Правильно харчуватися: більше їсти натуральних продуктів: овочів, фруктів,
зменшити споживання солі. Обов’язково снідати та впродовж дня
харчуватися рівномірно.
• Бувати надворі, гуляти, сидіти в парку, бігати, займатись аеробікою.
• З’їсти морозиво – там є компонент, який покращує настрій.
• З’їсти банан: в ньому є сиротонін – гормон щастя.
• Постійні вправи на релаксацію знижують напруження в стресових ситуаціях.
• Необхідно слухати спокійну музику.
• Робити те, що подобається. Хобі – те, що треба. Зцілення не в тому, що ви
робите, а в тому, як ви до цього ставитесь.
• Аби запобігти розчаруванню, невдачам, не треба братися за непосильні
завдання.
• Не зловживати кавою, алкоголем.
• Носити одяг синього та зеленого кольорів: вони заспокоюють.
• Постійно концентруватися на світлих сторонах життя та подіях: це збереже
здоров'я і сприятиме успіху.
20. • Справжнє фізичне та психічне здоров'я полягає не в тому, щоб відповідати
чиїмсь нормам та стандартам, а в тому, щоб перебувати в згоді із самим
собою.
СПОСОБИ БОРОТЬБИ ЗІ СТРЕСОМ
1. Переключення. Починайте думати про що-небудь актуальне, корисне,
приємне для вас: через певний час неприємне переживання ослабне.
2. Порівняння. Порівняйте свій стан зі станом інших людей і зрозумієте, що
в багатьох він важчий, ніж у вас: це ослабить ваші переживання.
3. Накопичення радості. Згадуйте події, які викликали у вас навіть маленьку
радість.
4. Мобілізація гумору. Сміх – протидія стресу.
5. Інтелектуальне перетворення. «Не було б щастя, так нещастя
допомогло».
6. Розрядка (фізична робота, гра, улюблені заняття).
7. Швидке загальне м’язове розслаблення (релаксація).
8. Застосування техніки дихальної релаксації.
9. Арт-терапія (намалюйте картину радості, дослухаючись до своїх
відчуттів і внутрішнього голосу).
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Фронтально назвати провідні ідеї тексту.
5.РЕФЛЕКСІЯ
МЕТА: переведення змісту вивченого у власні надбання,
оцінювання значущості заняття.
МЕТОДИ. «Розумний куб», «Самооцінка».
Учитель видає учням куб. Один з учасників групи, кидаючи куб,
знову обирає певну його грань.
21. ЗАВДАННЯ №1. На основі усвідомленого матеріалу
повернутися до розкриття запропонованих понять. Свої варіанти
відповідей оформити на клейових аркушах.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Прес-секретар кожної групи, працюючи біля
дошки, вносить корективи у відповіді, дані на етапі актуалізації,
додаючи до таблиці аркуші з правильними відповідями та
знімаючи з невірними передбаченнями. Групи з однаковими
завданнями доповнюють одна одну.
ЗАВДАННЯ №2. Індивідуально оцінити цінність заняття,
застосовуючи запропоновану шкалу оцінювання.
1 2 3 4
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Маркером позначити свій вибір на шкалі, за
бажанням зробити коментар щодо обраної позиції.
Екологія душі
(година спілкування)
Мета: актуалізувати, узагальнити і систематизувати знання учнів про добро
як основу духовного здоров’я. Розширити кругозір учнів. Сприяти осмисленню
та розумінню ними переваг духовних цінностей над аморальними; виховувати в
учнів доброту, людяність,взаємоповагу.
Обладнання: плакати із висловлюваннями відомих людей, Біблія, Конституція
України, Великий тлумачний словник, словник іншомовних слів, схеми-
22. заготовки, маркери, ручки, папір, конверти, дошка, запис пісні „Творіть
добро”.
Епіграфи
Перед розумним треба схилити голову, а перед добрим стати на коліна.
В.Гете.
٭٭٭
Серце є центром усіх пізнавальних дій душі… серце є центром морального життя
людини. В серці з’єднуються всі моральні стани людини… Є добрий і злий
скарб людини…
Памфіл Юркевич
٭٭٭
Віра без добрих діл – мертва, так як тіло без душі.
Біблія
٭٭٭
Добро твориться просто – ні за так,
Так, як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в’ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка-горопашка.
Іван Драч
٭٭٭
Раз добром нагріте серце – вік не охолоне.
Тарас Шевченко
٭٭٭
Думай добре, роби добре – і буде добро.
23. О. Білецький-Носенко
Хід виховної справи:
1. Розминка
МЕТА: створення доброзичливої атмосфери, підгрунтя для подальшої
співпраці.
МЕТОДИ: розминка «Я БАЖАЮ ВАМ…»
Завдання. Кожен учень повинен подумати і скласти побажання
решті учасників заняття. Для цього потрібно продовжити речення,
що починається словами «Я бажаю вам…»
2. Мотивація
МЕТА: демонстрація важливості обговорюваного питання з
опорою на особистий досвід учнів.
Асоціативний кущ „Екологія душі”.
На дошці виділено ключову фразу „екологія душі”. Вчитель записує всі слова і фрази,
пов’язані з цим поняттям, які спадають дітям на думку. Після створення куща вчитель
вивішує на дошку визначення понять „екологія”, „душа”.
( Екологія – стан організмів, які населяють яку-небудь територію, та навколишнього середовища.
Душа – 1) внутрішній психічний світ людини, з її настроями, переживаннями та почуттями;
2) за релігійними уявленнями, - безсмертна нематеріальна основа в людині, що становить суть її
життя, є джерелом психічних явищ і відрізняє її від тварини.)
Після опрацювання цих понять – повернення до асоціативного куща для уточнення.
( можливі відповіді: чистота, віра, добро, правда, серце, хороша поведінка, чистота душі і оточуючого
світу...)
Вибір епіграфа
Учитель пропонує дітям обрати епіграф. Діти читають висловлювання відомих
людей, коментують їх, аргументують, чому саме той чи інший вислів слід обрати
епіграфом заняття.
24. Плакат із обраним епіграфом вивішують на дошці.
3. Актуалізація
МЕТА: звернення до досвіду щодо розуміння нових понять ,
усвідомлення мети заняття.
Евристична бесіда
Дітям пропонується записати у стовпчик назви складових духовності,
формуючи антонімічні пари.
- Які почуття можуть жити у душі людини? (добро – зло, віра – зневіра, приязнь _ворожість…)
- Які з них ми вважаємо хорошими?
- Які з них слід на вашу думку у собі долати?
- До якого висновку ми можемо прийти, проаналізувавши написане? ( світ духовності –
світ, у якому живуть протилежності – добро і зло, і людина щомиті повинна робити вибір, якому
почуттю надати перевагу).
Учитель пропонує продовжити речення:
Добро – це...
Добра людина – це...
Добрий вчинок – це...
Робота в парах
Учні розповідають один одному про добрий вчинок, який вони зробили. 1-2 учні-
добровольці для всіх розповідають про добрі вчинки своїх сусідів по парті.
4. Усвідомлення змісту
МЕТА: ознайомитися з правилами суспільної моралі, відображеними у
світових релігіях, з’ясувати, якого ставлення до себе учні очікують з боку своїх
однокласників.
Завдання 1. Учні опрацьовують у групах запропонований текст, обговорюють
відповіді на запитання.
Текст для читання
25. Людина, в душі якої перемагає зло, приносить шкоду суспільству – провокує
розбрат, сіє ворожнечу, порушує закони держави тощо. І людство не змогло б
проіснувати стільки тисячоліть, якби вчасно не викристалізувало законів суспільної
моралі, своєрідного духовного кодексу, адже гнів, заздрощі і зажерливість постійно
викликали б нові і нові війни, котрі б, зрештою, винищили б людство.
Ці норми-правила знайшли своє відображення насамперед у священних писаннях, у
яких містяться основні релігійні норми.
БУДДИЗМ
„Не причиняйте іншим того, що
самим здається боляче”.
ІУДАЇЗМ
„Що ненависно вам, не робіть
ближньому своєму”.
ХРИСТИЯНСТВО
„Як хочете, щоб із вами поводилися
люди, так поводьтеся і ви з ними”.
МУСУЛЬМАНСТВО
„Не робіть іншим того, чого не
хочете, щоб вони робили вам”.
У священних писаннях релігій світу закріплено одне й те ж положення: „Не
побажай іншому того, чого сам собі не побажаєш” або „Стався до іншого так, як ти
хотів би, щоб ставилися до тебе самого”.
(Витяги із священних писань розміщуються на дошці у вигляді плаката).
Запитання
- Чи кожна людина може здійснювати добрі вчинки? За якої умови?
( Кожна, яка зуміє подолати свої негативні емоції).
- А чи треба уміти долати свої негативні почуття? Чому? ( бо коли з ними не
боротися, вони переважатимуть у внутрішньому світі людини, а це призведе до деградації
особистості).
Завдання 2. Учні з’ясовують, якого ставлення до себе вони очікують з боку своїх
однокласників, заповнюючи роздані схеми (робота в групах).
Схема
Як би ти хотів(ла), щоб ставилися до тебе?
26. Учні вивішують заповнені схеми у класі. На одній з наступних годин
класного керівника вчитель повертається до обговорення складених схем.
Звучить пісня „Творіть добро” (сл.. В.Капелюх, муз. Н.Токар)
Для зла й неправд планета замала
Творіть добро, добро плекайте,люди!
Садіть сади, нехай для внуків буде
В плодах частинка нашого тепла.
Творіть добро для тих, хто поруч йде.
Хто ділить хліб із нами часто навпіл.
Єдиному навчіться – віддавати,
Не бійтеся – ніщо не пропаде.
І може тому розквітають квітні.
Перед якими відступає зло.
Творіть добро, щоб краще було жити,
На те ми й люди, щоб добро творити!
5. Рефлексія
27. МЕТА: переведення змісту вивченого у власні надбання,
створення оціночних суджень про проведене заняття.
Слово вчителя
Різні люди є на світі, з різними натурами, характерами, інтересами і
смаками. А все ж хочеться вірити, що більше хороших людей.
Повернемось до слів „Думай добре, роби добре – і буде добро”. Робити
добро треба, бо людина, яка не відчуває приязні до інших людей, руйнує себе
як особистість. На злі далеко не заїдеш. Зла людина ніби постійно обкрадає
себе, не вміє по-справжньому радіти, сміятися, любити. І якщо з юних літ не
привчатися тамувати в собі роздратування, недовіру, злість, душа людська
обростає ненавистю, поїдає саму себе. А потім дивись – і висохло у душі
живильне джерело, що допомагало жити, вірити, рухатися вперед. Добро – не
наука, воно – дія.
Тому пропоную діяти.
Завдання 1. Проаналізуйте, чи робите все можливе, аби людям навколо вас
було добре.
Завдання 2.Напишіть коротенький лист до самого себе. У листі складіть
програму свого розвитку на один місяць, даючи відповідь на запитання.
Лист до себе
1. Які риси свого характеру я вважаю негативними?
2. Як я планую їх викорінювати?
3. Якими рисами свого характеру я пишаюся?
4. Як я планую їх розвивати?
Питання вивішуються на дошку.
Ці листи заклеюють і перечитають через місяць, щоб побачити, чи відбулись
якісь зміни.
Вірш.
Лікуймо наші зболені серця,
Лікуймо наші душі зачерствілі,
Несімо правди непогасний стяг,
28. І кривда в нашу душу не поцілить.
Є ще спасіння від недуг людських,
Джерела віднайдімо лиш цілющі…
Мов подорожником торкнімося до них,
Й добром розквітнуть, просвітліють душі.
Окропімо серце щире, нечерстве,
Людського милосердя еліксиром,
Воно, хоч кволе, знову оживе,
У справедливість й людяність повірить.
- Дбаймо про екологію своєї душі і духовне здоров’я. Робімо добро - і
воно сторицею повернеться до нас. Пам’ятаймо, що саме від нас, від наших
думок, від наших вчинків залежить чистота світу, в якому ми живемо.
ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ
ШКОЛА ВВІЧЛИВОСТІ.
ВІТАННЯ
Поведінка – це дзеркало, в якому кожен показує своє
обличчя.
В. Гете
29. Мета: формувати навички культурної поведінки, розглянувши поняття
ввічливості та правила етикету при вітанні
1.РОЗМИНКА
МЕТА: створення емоційного настрою перед роботою в групах.
МЕТОДИ: «Чарівна скринька».
Учні обирають кольорові аркуші шести кольорів: білі, чорні, червоні,
зелені, жовті, сині, вирізані у формі капелюшків.
ЗАВДАННЯ. Кожному учневі необхідно придумати свій девіз, який би
спонукав однокласників до діяльності в групі, та записати його на
зворотному боці «капелюшка». Ці «капелюшки» складаються в «чарівну
скриньку».
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. «Скринька» передається між учасниками. З неї кожний
витягує папірець і читає девіз.
Створюється емоційний настрій на роботу в групах. У подальшому
учасники, які витягли «капелюшки» однакового кольору, об’єднуються в
групи для роботи.
2.МОТИВАЦІЯ
МЕТА: демонстрація актуальності проблеми у сьогоденному житті.
МЕТОДИ. «Ключові слова».
ЗАВДАННЯ. Працюючи в групі, до кожного з ключових слів, записаних
на дошці, дібрати визначення або пояснення, навести приклади, які
потрібні для розкриття поняття.
КЛЮЧОВІ СЛОВА: ввічливість, культура поведінки.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Кожна група пропонує свої відповіді на поставлене
запитання.
Вчитель після відповідей робить висновок про те, що ввічливість –
така якість особистості, у якій органічно поєдналися етичні норми
поводження і спілкування, культура зовнішності і побутова культура.
30. Ввічливість – це сума вчинків, що визначають внутрішню культуру
людини. Внутрішня культура людини обов’язково проявляється в її
щоденній зовнішній поведінці.
Ввічливість – це вміння делікатно, люб’язно ставитися до людей,
які нас оточують. Уміння поводитися залежно від вимог і конкретних
обставин. Це насамперед мистецтво людського спілкування.
Одним з проявів ввічливості є вміння привітатися.
Добре вихована людина не дозволить собі зневажливо кивнути,
іноді так, що навіть не розбереш, привітання це чи випадковий жест, не
пробурмоче собі під носа щось незрозуміле. Правильна манера вітатися
не тільки характеризує хороший тон. Вона здатна передати іншій людині
заряд бадьорості,піднести настрій. Як багато іноді значить для нас
ненавмисно кинуте привітне слово, сердечна усмішка.
3.АКТУАЛІЗАЦІЯ
МЕТА: пригадати сучасні та давні види вітань.
МЕТОДИ. «Більярдне поле».
ЗАВДАННЯ. Працюючи в групах, пригадати способи вітань; найбільш
цікаві способи записати на клейовий аркуш, вирізаний у вигляді кола.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Один із членів групи наклеює аркуші на рисунок,
розміщений на дошці, який має вигляд більярдного поля, озвучуючи при
цьому результат діяльності своєї групи.
31. 4.УСВІДОМЛЕННЯ ЗМІСТУ
МЕТА: вивчення правил етикету для привітання.
МЕТОДИ: «Критичне читання тексту в групах».
ЗАВДАННЯ. Критично прочитайте текст, виділіть його головні ідеї та ключові
слова. Обговоріть прочитане. Визначте головні ідеї тексту. Підготуйтесь до
презентації, знайшовши відповідь на вказане запитання.
Запитання групам.
Група №1. Що ви знаєте про привітання?
Група №2. Які вітання використовують частіше,які рідше?
Група №3. Чому необхідно знати і правильно виконувати правила етикету?
Група №4. Вкажіть, яких помилок не можна припускатися, вітаючись із знайомими?
Група №5. Поясніть, як виникли сучасні форми вітання?
Група №6. Чому людство вирішило створити міжнародний етикет вітань, зрозумілий
для всіх національностей?
ТЕКСТИ ДЛЯ КРИТИЧНОГО ЧИТАННЯ
Тексти для читання.
Група №1.
Кожна родина повинна починати свій день з привітання: «Доброго ранку!» Вітаються з
усіма знайомими; з мешканцями свого будинку; з тими, з ким ви навчаєтесь, працюєте.
У селі люди вітаються навіть з незнайомими людьми. Коли знайома нам людина
знаходиться на далекій відстані, з нею вітаються кивком голови. Першим молодший
вітає старшого, учень – вчителя, хлопець – дівчину. Чоловіки при зустрічі подають
один одному руку. Рідних і близьких нам людей при зустрічі цілуємо. Є традиція:
жінкам при зустрічі цілують руку.
32. Група №2.
Зі словесних вітань частіше зустрічаються такі: «Доброго ранку!», «Добрий день!»,
«Добрий вечір!», «Привіт!». Рідше зустрічаються вітання, які вживають люди
старшого покоління: «Моє шанування!», «Вітаю Вас!», «Здрастуйте!» Хлопчики
наслідують дорослих чоловіків і подають один одному руку. Раніше цілували руку
лише заміжнім жінкам і близьким рідним, цілували руку жінкам тільки панського і
знатного роду. Сьогодні можна цілувати руку, не зважаючи на вік, сімейний стан,
родовід. Серед підлітків – дівчат став поширений поцілунок у щоку, губи. У
сучасному світі серед молоді прижився «летючий» поцілунок.
Група №3.
Будь-яке спілкування починається з привітання! Вітаючись, треба дотримуватись
мовленнєвого етикету: правильно підбирати слова –привітання. Щоб не потрапити в
незручну ситуацію, правильними мають бути і етикетні жести. Але в житті часто
зустрічаються випадки «нечемності без умислу» ваших знайомих. Треба зважати на те,
що вони можуть бути занурені у власні думки чи проблеми, у них поганий зір, тому
вони повелись не так, як завжди. Пробачте їм. Адже і з вами може таке трапитися.
Більше цінується не буквальне дотримання правил, а вміння застосовувати їх до
ситуації.
Група №4.
Коли вітаєтесь – доброзичливо дивіться у вічі, щоб вас не запідозрили у нещирості.
Прийшовши в гості, перш за все вітаються з господинею, потім з господарем і лише
після того – з гостями. Не знімають при вітанні берет, вушанку, в’язану шапочку й ті
головні убори, які потім важко одягнути. Під час вітання треба виймати руку з кишені,
цигарку з рота. Коли вітаються за руку, слід зважати на те, що рука має бути чистою.
Подавати зап’ястя чи лікоть нетактовно.
Група №5.
Добрий ранок! Побажання доброго й щасливого дня. Добрий (старослов’янське
“добрЪ» - гарний, корисний). Несе він радість, щастя, задоволення, добро людям.
Ранок розпочинає день! Слово це старослов’янське за походженням. І означає воно –
«час після ночі, перші години дня». Кажуть: як день розпочнеш, так і закінчиш. Тому й
розпочинають люди дань з вітання: «Доброго Вам ранку!» - як побажання доброго й
щасливого дня.
Група №6.
Одне з племен Африки має форми вітання на всі випадки: для тих, хто працює, хто
втомився, окреме вітання для мандрівників, чужинців. У японців для вітання є аж три
типи поклонів: дуже низький, середній уклін з кутом у 30° та легкий уклін з кутом у
33. 15°. Тибетці, вітаючись, знімають головний убір правою рукою, а ліву закладають при
цьому за вухо, та ще й язика показують! От і уявіть собі зустріч японця і тібетця – на
поклін тобі показують язика! Це можна сприйняти, як образу. Тому, якими б не були
національні традиції, люди прийняли однаковий етикет вітання, зрозумілий для всіх.
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Фронтально назвати провідні ідеї тексту, озвучити
відповіді на запитання.
5.РЕФЛЕКСІЯ
МЕТА: переведення змісту вивченого у власні надбання, оцінювання
значущості заняття.
МЕТОДИ. «Розумний куб», «Різнокольорові капелюшки».
Учитель видає учням куб. Один з учасників групи, кидаючи куб,
обирає певну його грань. На гранях куба написано: вітаються дві
подруги; вітаються однокласники; вітаються жінка і чоловік;
вітаються учень і вчитель; вітаються два українці похилого віку;
вітаються діти і їх батьки.
ЗАВДАННЯ №1. На основі усвідомленого матеріалу підготувати
обрану ситуацію для представлення в ролях (можливі кілька
варіантів).
ПРЕЗЕНТАЦІЯ. Розіграти сценку.
ЗАВДАННЯ №2.Співпрацюючи в групі, використати картки –
підказки та підбити підсумок проведеного заняття.
Картки - підказки
Білий капелюшок
Під час аналізу запропонованої проблеми оголошуються
основні факти, відомості; не оголошується особисте ставлення до ситуації.
Під час обговорення «білий капелюх» може орієнтуватись на запитання:
34. 1. Яке питання обговорювалося?
2. Скільки учнів брало участь у обговоренні?
3. Чи всі учні працювали активно?
Чорний капелюшок
Під час аналізу запропонованої проблеми оголошуються
негативні сторони ситуації , критика.
Під час обговорення «чорний капелюх» може орієнтуватись на запитання:
1. Що заважало вам працювати успішно?
2. Що було зайвим на занятті?
3. Що б ви змінили у проведенні заняття?
Синій капелюшок
Під час аналізу запропонованої проблеми оголошуються
життєві уроки, які можна винести із ситуації.
Під час обговорення «синій капелюх» може орієнтуватись на запитання:
1. Що корисного ви винесли із заняття?
2. Де, в яких ситуаціях ви зможете використати набутий досвід?
Червоний капелюшок
Під час аналізу запропонованої проблеми оголошуються
емоції,почуття, викликані ситуацією; визначення, на розвиток яких
здібностей вплинула подія, ситуація.
Під час обговорення «червоний капелюх» може орієнтуватись на запитання:
35. 1. Які емоції виникали у вас під час проведення заняття?
2. Які емоції виникали в інших учасників заняття?
3. На розвиток яких здібностей, рис характеру вплинуло проведене заняття?
Зелений капелюшок
Під час аналізу запропонованої проблеми оголошуються
пропозиції, ідеї, можливі альтернативи, творчість (відображення ситуації у
вигляді вірша, пантоміми тощо), почуття гумору.
Під час обговорення «зелений капелюх» може орієнтуватись на запитання:
1. Чи є у вас пропозиції учасникам заняття?
2. Спробуйте відобразити обговорювану проблему віршем, приказкою тощо.
Жовтий капелюшок
Під час аналізу запропонованої проблеми оголошуються
оптимістичні, позитивні сторони, вміння побачити добре в будь-якій
ситуації.
Під час обговорення «жовтий капелюх» може орієнтуватись на запитання:
1. Ваші побажання учасникам заняття .
Поведінка – це дзеркало, в якому кожен показує своє
обличчя. В. Гете