SlideShare a Scribd company logo
Управління освіти Калуської міської ради
Міський методичний центр
Калуська загальноосвітня школи І-ІІІ ступенів № 7
Калуської міської ради
У пошуках гармонії
(Життя та творчість Богдана –
Ігоря Антонича)
Конспект уроку
Івашко Ірини
Володимирівни,
учителя української мови
та літератури
Калуш
2012
Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю Богдана-Ігоря
Антонича, обговорити особливість його світосприйняття та
специфіку поезій, поглибити знання учнів про міфологізм,
асоціативність, сюрреалізм, архетип, вивчити визначення
сфрагіди; розвивати асоціативне мислення, вміння сприймати і
розуміти естетику образного слова; висловлювати думки з
приводу прочитаного; сприяти розвитку мовлення
одинадцятикласників, навичок аналізу віршів, творчих
здібностей; виховувати почуття прекрасного, любов до
поетичного слова, прагнення до самовдосконалення та
гармонійних відносин із людьми й навколишнім світом.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, інтерактивний із
використанням ІКТ.
Обладнання: портрет Б.-І. Антонича, виставка творів, словник
літературознавчих термінів, тлумачний словник-довідник,
словник іншомовних слів, завдання на картках, мультимедійна
презентація.
ТЛ: сфрагіда, поглиблення поняття про асоціативність,
архетип, міфологізм, сюрреалізм.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Слово вчителя.
- Добрий день, діти!
Сьогодні в нас гості – і ми щиро вітаємо їх, сьогодні хороший день –
і нам радісно, сьогодні знову зустріч із поетичним словом – і ми
щасливі.
2. Учитель зачитує рядки:
Малі до щастя дверці:
захоплення та неба,
гармонії у серці –
нічого більш не треба.
- Як Ви розумієте цей вислів?
(Бо людині для щастя зовсім мало потрібно, наприклад…).
- А що потрібно авторові слів?
(Захоплення, неба та гармонії в серці).
- Гармонія в серці – це що?
(Це єдність людини і природи, людини і космосу).
- Якими дієсловами Ви зобразили б гармонію людини і
природи?
(Діти записують у зошитах на полях. Співіснувати, радіти,
милуватися, створювати, будувати, творити, досягати, мріяти…)
- Чому саме дієсловами? Мені згадалися слова
американської письменниці Гілман - Шарлотти Перкінс
«Життя – не іменник, а дієслово».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. – Чи доводилося Вам читати рядки поетів, які писали
про гармонію?
2. – Серед цієї когорти є той, який діяв, поспішав діяти,
той, який писав:
Віддати треба нам життю щомога,
а треба кожному, ще поки молодий.
А ще:
Життя звабливе і прекрасне
в одній хвилині пережить.
Поспішав творити, бо, мабуть, передбачав, що життя його – лише
спалах.
Він – Богдан-Ігор Антонич.
(Показую портрет на мультимедійній дошці).
3. - Сподіваюся, що Ви хочете довідатися про життя та
творчість такої людини.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку (на мультимедійній
дошці).
1. - Тема сьогоднішнього нашого уроку – «У пошуках
гармонії
(Життя та творчість Богдана – Ігоря Антонича)». (На МД,
діти переписують у зошити).
2. - Погляньте, будь ласка, на ці слова. Вони будуть
епіграфом уроку.
(На МД, діти переписують у зошити).
Малі до щастя дверці:
захоплення та неба,
гармонії у серці –
нічого більш не треба.
Б.-І. Антонич
3.– Мета уроку - ознайомитися із життєвим та
творчим шляхом поета, обговорити особливість його
світосприйняття, проаналізувати специфіку його
поезій, поглибити знання з теорії літератури, вивчити
нове визначення.
(На МД).
4. – Чи відчуваєте Ви потребу в цих знаннях?
5. - Чого очікуєте від уроку?
ІV. Сприйняття нового матеріалу.
1. Слово вчителя.
У плеяді найвизначніших поетів світу Богданові – Ігорю Антоничу
належить почесне місце. Його мистецтво слова, увібравши первісне
коріння індоєвропейської та праукраїнської міфологій, сягає
духовних світових й українських пластів культури. Переосмислені й
збагачені талантом поета, вони творять оригінальний, самобутній й
органічний художній світ. Творчий діапазон зацікавлень і захоплень
Антонича дуже широкий: тема мистецтва; проблема життя і смерті;
взаємозв’язки людини і Бога, космосу й національного світу, які
поет інтерпретував по-філософськи й художньо багатовимірно.
2. –Які батьки породили таку неординарну особистість,
соками якої землі він кормився, всотуючи в себе все
правічне, рідне, дороге, яка життєва дорога була
назначена йому Богом?
Відповісти на ці питання допоможуть мої асистенти Віталій та
Юля.
Мультимедійна презентація життєвого та творчого шляху
Богдана-Ігоря Антонича «Паралелізм ліричний герой – автор»
(додається).
(На слайді з’являється цитата з твору. Одна дитина її читає,
друга озвучує факт із біографії письменника. Звучить мелодія).
1. Він той, хто «під вільхами і сонцем народився». Він - «життя
звеличник – верховинець».
Народився Богдан-Ігор Антонич 5 жовтня 1909 року в селі Новиця
Горлицького повіту на Лемківщині (тепер територія Польщі).
Батько майбутнього поета був священиком греко-католицької
церкви, перед народженням сина змінив своє прізвище Кіт на
Антонич.
2. Він той, кого день привітав «окриленим найменням: Ігор».
Назвали хлопця подвійним іменем: Богдан-Ігор, бо вважали,
що дитина матиме більше ангелів-охоронців.
3. Він ріс, «мов кущ малини».
Рідне село Антоничів під час Першої світової війни опинилося
у колі воєнних дій, родина змушена була виїхати за кордон до
столиці Австро-Угорщини. Потім було повернення на
батьківщину, деякий час Антоничі жили на Львівщині.
4. Він ще хлоп’ям закрутив «червоним сонця веретеном».
Початкову освіту хлопчина здобув удома, готуючись
складати іспити до гімназії. З 1920 року навчався у польській
гімназії міста Сянок. 1928 року вступив до Львівського
університету. Освіті й самоосвіті приділяв надзвичайно
велику увагу: був членом гуртка україністів, товариства
«Прихильників освіти»; грав на скрипці, пробував писати
музику; мріяв стати композитором; захоплювався
малярством, що мало великий уплив на його живописання
словом; грав у драматичному гуртку, виготовляв сценічні
декорації; вивчав ряд мов – знав майже всі слов’янські, добре
володів грецькою і латинською, німецькою й англійською.
Філологічний факультет Львівського університету закінчив
1933 року.
5. Він той, голова якого піднеслася, «й слова прийшли до уст
зелені».
Його перші поетичні спроби писані польською мовою,
оскільки майже весь час перебував у польському оточенні. І
тільки українська інтелігенція, що складала велику частину
студентів Львівського університету, заохочувала його
писати українською мовою, допомагала молодому поетові
вивчити її.
6. Він той, який мав «дім, при домі сад, ліричні яблуні у
ньому».
Йому належать збірки «Привітання життя» (1931), «Велика
гармонія» (1932), «Три перстені» (1934), «Книга Лева» (1936),
«Зелена Євангелія» (1937), «Ротації» (1937). Виступав із
доповідями про українську літературу та про літературу
різних народів світу; перекладав; писав рецензії та статті,
сатиричні фейлетони та пародії. Редагував журнали
«Дажбог» та «Карби». Пробував свої сили у прозі й
драматургії. Писав лібрето до опери «Довбуш». На
сторінках преси під псевдонімом Зоїл сперечався на
політичні та громадянські теми.
7. Він – «господар саду – юний лірик…».
Збірка «Привітання життя» позначена енергією
віршованого експериментування.
8. Він той, який виходив у сад, слова зривав – «дерев
натхненних щедру дань».
Збірка «Три перстені» захоплює глибиною осмислення
єдності розмаїтого буття.
9. Він той, який «був хрущем і жив колись на вишнях, на
вишнях тих, що їх оспівував Шевченко».
Антонич називав себе малим хрущем на дереві нашої
національної поезії, яке виросло з шевченківських традицій,
тим самим підкресливши свою причетність до української
культури, історії, мистецьких здобутків.
10. Він – «звіря сумне і кучеряве». Він – «не людина», він –
«рослина, а часом мале листя». Він – «покірний терен».
Поет наполягав на тому, що людина – не цар довкілля, а
брат лисові, кущеві чи каменю.
11. Він – «весни розспіваної князь». Він – «поет весняного
похмілля».
Поет весни, оптиміст, життєлюб, сонцепоклонник.
12. Він – «закоханий в житті поганин».
Збірка «Зелена Євангелія» пройнята сонячною стихією
залюбленого в життя поганина.
13. Він той, для кого «поетику складає сам Бог».
Збірка «Книга Лева» пройнята духом християнського ясно-
бачення.
14. Він той, у кого, «мов зонд у рану, розпач грузне» в душі.
Збірка «Ротації» пройнята фантастичними видіннями
сучасного міста, де прекрасне й потворне сприймаються як
рівнозначні поняття.
15. Він той, якому «до щастя треба мало: гармонії».
«Велика гармонія» - збірка релігійної лірики, яку поет не
опублікував.
16. Він – «все п’яний дітвак із сонцем у кишені».
Рання смерть обірвала життя великого поета. Помер на
28 році життя 6 липня 1937 року. Немов метеорит, сяйнуло воно
на літературному небозводі, залишивши на ньому помітний слід.
17. Він той, ім’я якого – «людина».
18. Він - Богдан-Ігор Антонич.
На слайді портрет Б.-І. Антонича.
- Дякуємо. Ви творчо підійшли до розкриття
письменницької долі Б.-І. Антонича, неординарно
відтворили його життєвий шлях, використавши прийом
паралелізму «Ліричний герой – автор».
- Як Ви оцінюєте свою роботу?
- Як ми оцінимо роботу Юлі та Віталія?
3. Висновок учителя.
- Як ми почули, прожив Б.-І. Антонич неповних 28 років, але
залишив по собі праці і в поезії, і в драматургії, і в музиці, і в
образотворчому мистецтві, і в перекладах. Його поетичні твори із
великим захопленням читала молодь, він був співцем, за словами
Степана Тудора, «що носив монети зір, як хлоп’я ґудзики в
кишенях, і купував за них ночами хвилини натхнення…». Трагізм
його долі виявився у повному замовчуванні поета, яке тривало
більше, ніж він прожив.
4. Аналіз поезій Б.-І. Антонича.
А. Слово вчителя.
Безперечно, Б.-І. Антонич - це один з українських модерних
поетичних геніїв ХХ століття, який випробував свій неординарний
талант у багатьох тогочасних течіях, зокрема в сюрреалізмі.
- Пригадаймо визначення сюрреалізму.
ТЛ. Сюрреалізм – авангардистська течія, що ґрунтується на вченні
про несвідоме, на сновидіннях.
(На МД).
Та поет не узалежнився від жодної з течій.
Його метафори ведуть до усвідомлення духовного, вищого й
незбагненного начала в людині, а саме осмислене буття він малює
як пробуджувану таємним провидінням волю до творчості.
Художній світ митець творить на взаємозв’язку, гармонії
протилежних явищ і процесів, часів і просторів – вічного й
скороминучого, свідомого й підсвідомого, матеріального й
духовного. Це ми побачимо, проаналізувавши кілька його поезій.
Б. - Пригадаємо, які знаємо види аналізу ліричного твору?
(Пообразний, ідейно-художній, проблемно-тематичний,
компаративний, структурний, контекстуальний, інтертекстуальний,
категоріальний, біографічний, генетичний).
(На МД записано види аналізу).
В. Робота в групах.
- Отож сформуйте, будь ласка, групи. Вам було
запропоновано випереджувальні завдання. Кожна група
для аналізу мала конкретну поезію, яку потрібно виразно
прочитати, вказати, до якої збірки вона входить,
мотивувати вибір типу аналізу, узагальнити відповідь у
вигляді таблиці.
- А ще роздаю Вам картки із завданням «Ми – Ви – усі
разом» із текстами поезій Б.-І. Антонича, які
аналізуватимемо. Під час прослуховування звітів груп
записуйте на картках Ваші враження від віршів. Згодом
ми їх прочитаємо.
Г. – Запрошую до презентації І групу.
- Слухаємо уважно, можливо, у Вас виникнуть якісь
питання або будуть доповнення.
І група виконувала аналіз поезії
Б.-І. Антонича «Вишні».
(Поезія на МД).
Завдання.
1. Виразно прочитати поезію.
2. До якої збірки входить вірш?
3. Мотивація типу аналізу.
4. Узагальнення відповіді у вигляді таблиці.
(Завдання на МД).
(Презентація І групи додається).
ТЛ. Архетипи – образи, які закорінені в глибинах колективної
свідомості.
(На МД).
- Чи виникли у Вас питання? (До учнів).
- Чи є доповнення?
(Доповнює учениця, яка готувалася до олімпіади і вивчила новий
термін сфрагіда, який підходить до генетичного аналізу цієї поезії).
ТЛ. Сфрагіда – уживання імені чи прізвища автора у написаному
ним творі.
(На МД).
- Як Ви оцінили свою роботу? Хто був найбільш корисним?
- Чи підтвердимо оцінки товаришів?
- Дякую.
Д. Висновок учителя.
- Зауважте, Б.-І. Антонич уважав себе рівновеликим будь-якій
істоті чи рослині, був позбавлений амбітних уявлень про людину як
«царя природи». І все ж не випадкове його «перевтілення» в
«хруща», адже йдеться про входження у всесвіт шевченківської
лірики, в якій Антонич посідає скромне місце, за власною оцінкою.
- Як Ви, мабуть, помітили, більшість образів поезії викликають
певні асоціації.
- Що таке асоціативність? Пригадаємо.
ТЛ. Асоціативність - це зв'язок уявлень чи відчуттів, коли одне з них
викликає у свідомості низку інших, подекуди суб’єктивних.
( На МД).
Е. Просимо поділитися своїм дослідженням ІІ групу.
ІІ група виконувала аналіз поезії «Різдво».
(Поезія на МД).
1. Виразно прочитайте поезію.
2. До якої збірки входить вірш?
3. Мотивація типу аналізу.
4. Узагальнення відповіді у вигляді таблиці.
(Презентація ІІ групи додається).
- Дякую.
- Чи виникли питання до ІІ групи?
- Чи є доповнення?
- Як Ви оцінили свою роботу?
- Чи погодимося ми?
Є. –Чи відомо Вам, що Лариса Кузьменко написала музику
до поезії «Різдво»? Полинемо і світ мелодії, щоб потім
поділитися асоціаціями, які виникли після її
прослуховування.
(Звучить пісня).
5.Фізкультхвилинка.
- Після ліричної хвилинки – фізкультхвилинка.
- Тетянко, чим Ти нас сьогодні здивуєш?
Шумить життя журливе жовте жито,
подій хитає повні колоски.
додолу вітер гне плоди важкі,
як спіє зерно людських мрій налите.
Б.-І. Антонич, «Кода»
Ж. Мені дуже подобається ідейно-художній аналіз поезії.
Маю надію, що якась група це врахувала.
ІІІ група виконувала аналіз поезії
Б.-І. Антонича «Зелена Євангелія».
(Вірш на МД).
1. Виразно прочитати поезію.
2. До якої збірки належить вірш «Зелена Євангелія»?
3. Мотивація типу аналізу.
4. Узагальнення відповіді у вигляді таблиці.
- Чи виникли питання до цієї групи?
- Чи є доповнення?
- Пригадаймо, що таке міфологізм.
ТЛ. Міфологізм – те, що має стосунок до міфології, науки про міфи
(легенди, сказання, в основі яких лежать вірування давніх народів
про походження Землі, Всесвіту, явищ природи; про богів тощо).
(На МД).
З. Висновок учителя.
Мабуть, важко не погодитися, що вірш «Зелена Євангелія»
- це гімн природі, весні, землі, де все гармонійно поєдналося.
Захоплюють тонкі й незвичні спостереження, зроблені
автором. Дійсно, хіба заметіль із пелюсток квітучих абрикосів
(морель) не нагадує карусель? І місяць інколи буває
червоним, як тюльпан. Земля стобарвна, і весело ловити
сонце в дзбан (глечик), радіти йому, цінувати миті життя. Опис
краси рідного мальовничого гірського поетового села Новиця,
яке тепер знаходиться на території Польщі, ліг в основу вірша.
- Як Ви оцінили свою роботу?
- Чи погодимося ми?
- Дякую.
І. Сподіваюся, ІV група здивує нас ще чимось оригінальним.
IV група виконувала аналіз поезії «Автопортрет».
(Поезія на МД).
1. Виразно прочитати поезію.
2. Вказати, до якої збірки належить поезія.
3. Мотивація типу аналізу.
4. Узагальнення відповіді у вигляді таблиці.
- Чи виникли питання до цієї групи?
- Чи є доповнення?
- Як Ви оцінили свою роботу?
- Чи погодимося ми?
- Дякую.
Ї. Висновок учителя. Погодьтеся, що недарма епіграфом до
поезії «Автопортрет» Антонич узяв слова з вірша
«Автобіографія» (з першої збірки «Привітання життя») «Я все
п’яний дітвак із сонцем у кишені», «Я закоханий в житті
поганин». Така самохарактеристика мала для нього
принципове значення. Цю тезу він продовжив в
«Автопортреті».
А ще у вірші важко не відчути захоплення ліричного героя
світом краси, що його оточує, не перейнятися радістю, що дає
сонце, весна, важко не відчути бажання злитися з простором,
розчинитися в ньому, згармоніюватися з ним.
Групам потрібно було заповнити картки оцінювання та
самооцінювання.
Критерії Самооцінка Оцінка членів
групи
Загальна оцінка
Я висловлював
нові ідеї
Я допомагав
членам своєї
групи
Я вдало
узагальнював
думки інших
6.Завдання «Ми – ви – всі разом».
- Знайдіть, будь ласка, картки із написом «Ми – Ви – усі
разом». Якщо ще не дописані Ваші враження від творів, даю
хвилинку для завершення думок.
- Зачитайте їх.
- Дякую.
V. Рефлексивно - оцінювальний етап.
1. Що з уроку закарбувалося в Ваших серцях?
2. - Чи справдилися Ваші очікування?
3. Висновок учителя про творчість Б.-І. Антонича.
- Прочитавши поезії Б.-І. Антонича, Ви, мабуть подивилися
на світ іншими очима, побачили більше, відчули сильніше,
зрозуміли, чому поет писав:
Малі до щастя дверці:
захоплення та неба,
гармонії у серці –
нічого більш не треба.
Б.-І. Антонич
4. – Гармонія у серці, у житті, у творчості…
- Чи знайшов її Антонич?
- Поет теж це підтверджує своїми рядками:
А сьогодні я спілий, мов літом,
Покінчив молодечі штукарства та герці,
Погодився із Богом і світом
І знайшов досконалу гармонію в серці.
Б.-І. Антонич
5.Сьогодні ми причастилися сонцесяйною поезією
Б.-І. Антонича, його любов’ю до всього живого. Для нас він
зупинив у своєму слові мить і закарбував вічність. Ми
вчилися бачити її і доторкатися до неї серцем і душею!
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити напам’ять один із віршів Б.-І. Антонича, які аналізували на
уроці, написати образок в сюрреалістській манері
«Антоничева поезія».
VІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Це ще далеко не весь поет. Інші грані його життя та
творчості бажаєте розглянути на наступному уроці?
- Дякую за співпрацю! Ви сьогодні були чудові!

More Related Content

What's hot

Завдання олімпіади з української мови та літератури
Завдання олімпіади з української мови та літературиЗавдання олімпіади з української мови та літератури
Завдання олімпіади з української мови та літератури
Оксана Мельник
 
Електронний лист. СМС-повідомлення
Електронний лист. СМС-повідомленняЕлектронний лист. СМС-повідомлення
Електронний лист. СМС-повідомлення
Svitlana ZHyvolup
 
Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".
DorokhGala
 
Тире між підметом та присудком
Тире між підметом та присудкомТире між підметом та присудком
Тире між підметом та присудком
tanchaska
 
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
Vitaliy01
 
тема.прикладка як різновид означення
тема.прикладка як різновид означеннятема.прикладка як різновид означення
тема.прикладка як різновид означення
Валентина Кодола
 
заповнення класних журналів
заповнення класних журналівзаповнення класних журналів
заповнення класних журналів
oksanasushkova78
 
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. ПоезіїЄвген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Elena Pritula
 
перифрази й цитати про письменників
перифрази й цитати про письменниківперифрази й цитати про письменників
перифрази й цитати про письменників
Natalya Kunashenko
 
Урок зарубіжної літератури в 7 класі. Друга світова війна в європейській поезії.
Урок зарубіжної літератури в 7 класі. Друга світова війна в європейській поезії.Урок зарубіжної літератури в 7 класі. Друга світова війна в європейській поезії.
Урок зарубіжної літератури в 7 класі. Друга світова війна в європейській поезії.
koblevoschool1
 
Конспекти уроків
Конспекти уроків Конспекти уроків
Конспекти уроків
Валя Максименко
 
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docxЗбірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Репетитор Історія України
 
Презентація "Осанній урок"
Презентація "Осанній урок"Презентація "Осанній урок"
Презентація "Осанній урок"
Natalia Yatsuk-Timoshenko
 
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас моваСкладносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
TykhomirovaKaterina
 
В. Гюго Собор Паризької Богоматері
В. Гюго Собор Паризької БогоматеріВ. Гюго Собор Паризької Богоматері
В. Гюго Собор Паризької Богоматері
Антін Коваленко
 
Образ Прометея у мистецтві
Образ Прометея у мистецтвіОбраз Прометея у мистецтві
Образ Прометея у мистецтві
Adriana Himinets
 
Презентація складнопідрядне речення
Презентація складнопідрядне реченняПрезентація складнопідрядне речення
Презентація складнопідрядне речення
masjaartisr
 
Родовід родини Драгоманових
Родовід родини ДрагомановихРодовід родини Драгоманових
Родовід родини Драгоманових
Гадяцька гімназія імені Олени Пчілки
 
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
dtamara123
 
Складнопідрядне речення
Складнопідрядне  реченняСкладнопідрядне  речення
Складнопідрядне речення
Alfiya2011
 

What's hot (20)

Завдання олімпіади з української мови та літератури
Завдання олімпіади з української мови та літературиЗавдання олімпіади з української мови та літератури
Завдання олімпіади з української мови та літератури
 
Електронний лист. СМС-повідомлення
Електронний лист. СМС-повідомленняЕлектронний лист. СМС-повідомлення
Електронний лист. СМС-повідомлення
 
Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".Балада. "Король Лір і його дочки".
Балада. "Король Лір і його дочки".
 
Тире між підметом та присудком
Тире між підметом та присудкомТире між підметом та присудком
Тире між підметом та присудком
 
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
завдання іі етапу олімпіади з української мови і літер.
 
тема.прикладка як різновид означення
тема.прикладка як різновид означеннятема.прикладка як різновид означення
тема.прикладка як різновид означення
 
заповнення класних журналів
заповнення класних журналівзаповнення класних журналів
заповнення класних журналів
 
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. ПоезіїЄвген Плужник. Життя та творчість. Поезії
Євген Плужник. Життя та творчість. Поезії
 
перифрази й цитати про письменників
перифрази й цитати про письменниківперифрази й цитати про письменників
перифрази й цитати про письменників
 
Урок зарубіжної літератури в 7 класі. Друга світова війна в європейській поезії.
Урок зарубіжної літератури в 7 класі. Друга світова війна в європейській поезії.Урок зарубіжної літератури в 7 класі. Друга світова війна в європейській поезії.
Урок зарубіжної літератури в 7 класі. Друга світова війна в європейській поезії.
 
Конспекти уроків
Конспекти уроків Конспекти уроків
Конспекти уроків
 
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docxЗбірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
Збірник контрольних робіт з української літератури 7 клас.docx
 
Презентація "Осанній урок"
Презентація "Осанній урок"Презентація "Осанній урок"
Презентація "Осанній урок"
 
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас моваСкладносурядне речення (презентація) 9 клас мова
Складносурядне речення (презентація) 9 клас мова
 
В. Гюго Собор Паризької Богоматері
В. Гюго Собор Паризької БогоматеріВ. Гюго Собор Паризької Богоматері
В. Гюго Собор Паризької Богоматері
 
Образ Прометея у мистецтві
Образ Прометея у мистецтвіОбраз Прометея у мистецтві
Образ Прометея у мистецтві
 
Презентація складнопідрядне речення
Презентація складнопідрядне реченняПрезентація складнопідрядне речення
Презентація складнопідрядне речення
 
Родовід родини Драгоманових
Родовід родини ДрагомановихРодовід родини Драгоманових
Родовід родини Драгоманових
 
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик -  Персик"
Презентація до уроку на тему : "Момотаро, або Хлопчик - Персик"
 
Складнопідрядне речення
Складнопідрядне  реченняСкладнопідрядне  речення
Складнопідрядне речення
 

Viewers also liked

Богдан-Ігор Антонич. Скачать бесплатно презентацию
Богдан-Ігор Антонич. Скачать бесплатно презентациюБогдан-Ігор Антонич. Скачать бесплатно презентацию
Богдан-Ігор Антонич. Скачать бесплатно презентацию
Ellalalalalalalala
 
Михайло андрієнко нечитайло (2)
Михайло андрієнко нечитайло (2)Михайло андрієнко нечитайло (2)
Михайло андрієнко нечитайло (2)
Сергей Хрусталев
 
ліричний герой автор
ліричний герой   авторліричний герой   автор
ліричний герой авторMiroslav Kussen
 
Використання інтерактивних технологій на уроках світової літератури
Використання інтерактивних технологій на уроках світової літературиВикористання інтерактивних технологій на уроках світової літератури
Використання інтерактивних технологій на уроках світової літератури
Ольга Ксьонз
 
інтернет безпека в навчально-виховному процесі
інтернет безпека в навчально-виховному процесіінтернет безпека в навчально-виховному процесі
інтернет безпека в навчально-виховному процесі
Miroslav Kussen
 
гуманізація відносин вчителя та учнів у початковій школі. частина 1
гуманізація відносин вчителя та учнів у початковій школі. частина 1гуманізація відносин вчителя та учнів у початковій школі. частина 1
гуманізація відносин вчителя та учнів у початковій школі. частина 1
Сергей Вангельев
 
psychiatric services
psychiatric servicespsychiatric services
psychiatric services
Богдан Лісовенко
 
Презентація
ПрезентаціяПрезентація
Презентаціяschool-87
 
Взаємодія учнів і вчителя
Взаємодія учнів і вчителяВзаємодія учнів і вчителя
Взаємодія учнів і вчителяAlexander Marchenko
 
урок в системі особистісно орієнтованого навчання
урок в системі особистісно орієнтованого навчанняурок в системі особистісно орієнтованого навчання
урок в системі особистісно орієнтованого навчання
metod_1
 
Педагогічний проект «Співробітництво вчителя та учня в контексті гуманної пед...
Педагогічний проект «Співробітництво вчителя та учня в контексті гуманної пед...Педагогічний проект «Співробітництво вчителя та учня в контексті гуманної пед...
Педагогічний проект «Співробітництво вчителя та учня в контексті гуманної пед...
Светлана Брюховецкая
 

Viewers also liked (11)

Богдан-Ігор Антонич. Скачать бесплатно презентацию
Богдан-Ігор Антонич. Скачать бесплатно презентациюБогдан-Ігор Антонич. Скачать бесплатно презентацию
Богдан-Ігор Антонич. Скачать бесплатно презентацию
 
Михайло андрієнко нечитайло (2)
Михайло андрієнко нечитайло (2)Михайло андрієнко нечитайло (2)
Михайло андрієнко нечитайло (2)
 
ліричний герой автор
ліричний герой   авторліричний герой   автор
ліричний герой автор
 
Використання інтерактивних технологій на уроках світової літератури
Використання інтерактивних технологій на уроках світової літературиВикористання інтерактивних технологій на уроках світової літератури
Використання інтерактивних технологій на уроках світової літератури
 
інтернет безпека в навчально-виховному процесі
інтернет безпека в навчально-виховному процесіінтернет безпека в навчально-виховному процесі
інтернет безпека в навчально-виховному процесі
 
гуманізація відносин вчителя та учнів у початковій школі. частина 1
гуманізація відносин вчителя та учнів у початковій школі. частина 1гуманізація відносин вчителя та учнів у початковій школі. частина 1
гуманізація відносин вчителя та учнів у початковій школі. частина 1
 
psychiatric services
psychiatric servicespsychiatric services
psychiatric services
 
Презентація
ПрезентаціяПрезентація
Презентація
 
Взаємодія учнів і вчителя
Взаємодія учнів і вчителяВзаємодія учнів і вчителя
Взаємодія учнів і вчителя
 
урок в системі особистісно орієнтованого навчання
урок в системі особистісно орієнтованого навчанняурок в системі особистісно орієнтованого навчання
урок в системі особистісно орієнтованого навчання
 
Педагогічний проект «Співробітництво вчителя та учня в контексті гуманної пед...
Педагогічний проект «Співробітництво вчителя та учня в контексті гуманної пед...Педагогічний проект «Співробітництво вчителя та учня в контексті гуманної пед...
Педагогічний проект «Співробітництво вчителя та учня в контексті гуманної пед...
 

Similar to конспект уроку. у пошуках гармонії (життя та творчість б. і. антонича)

м. куліш
м. кулішм. куліш
м. куліш
premiya2015
 
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
olesya soverhsenko
 
презентація на тему
презентація на темупрезентація на тему
презентація на темуSvetikShvager
 
Літературний вечір
Літературний вечірЛітературний вечір
Літературний вечір
Тетяна Шинкаренко
 
10666 богдан ігор антонич (1)
10666 богдан ігор антонич (1)10666 богдан ігор антонич (1)
10666 богдан ігор антонич (1)
Виктория Бородачева
 
Bogdan igor antonych
Bogdan igor antonychBogdan igor antonych
Bogdan igor antonych
MakcimkaBro
 
Ювілейний книгоград
Ювілейний книгоградЮвілейний книгоград
Ювілейний книгоград
НБУ для дітей
 
зарубіжна літ., 9 клас
зарубіжна літ., 9 класзарубіжна літ., 9 клас
зарубіжна літ., 9 клас
Світлана Гарна
 
Ювілейний книгоград (книги-ювіляри 2020 року)
Ювілейний книгоград (книги-ювіляри 2020 року)Ювілейний книгоград (книги-ювіляри 2020 року)
Ювілейний книгоград (книги-ювіляри 2020 року)
НБУ для дітей
 
володимир рутківський
володимир рутківськийволодимир рутківський
володимир рутківський
Олеся Браташ
 
уа 3 карпенко
уа 3 карпенкоуа 3 карпенко
уа 3 карпенкоshinshilla
 
«Іван Дзюба – талант і доля»
«Іван Дзюба – талант і доля»«Іван Дзюба – талант і доля»
«Іван Дзюба – талант і доля»
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
конференція
конференціяконференція
конференціяkirilik
 
На Україну повернусь…: життя і творчість Івана Багряного
На Україну повернусь…: життя і творчість Івана БагряногоНа Україну повернусь…: життя і творчість Івана Багряного
На Україну повернусь…: життя і творчість Івана Багряного
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
конспект
конспектконспект
конспект
Maxim Hart
 

Similar to конспект уроку. у пошуках гармонії (життя та творчість б. і. антонича) (20)

177
177177
177
 
м. куліш
м. кулішм. куліш
м. куліш
 
88
8888
88
 
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
Презентація по твору Антіна Лотоцького "Михайло-семиліток"
 
презентація на тему
презентація на темупрезентація на тему
презентація на тему
 
Літературний вечір
Літературний вечірЛітературний вечір
Літературний вечір
 
10666 богдан ігор антонич (1)
10666 богдан ігор антонич (1)10666 богдан ігор антонич (1)
10666 богдан ігор антонич (1)
 
історія однієї байдужості
історія однієї байдужостіісторія однієї байдужості
історія однієї байдужості
 
Bogdan igor antonych
Bogdan igor antonychBogdan igor antonych
Bogdan igor antonych
 
Ювілейний книгоград
Ювілейний книгоградЮвілейний книгоград
Ювілейний книгоград
 
1
11
1
 
зарубіжна літ., 9 клас
зарубіжна літ., 9 класзарубіжна літ., 9 клас
зарубіжна літ., 9 клас
 
Ювілейний книгоград (книги-ювіляри 2020 року)
Ювілейний книгоград (книги-ювіляри 2020 року)Ювілейний книгоград (книги-ювіляри 2020 року)
Ювілейний книгоград (книги-ювіляри 2020 року)
 
володимир рутківський
володимир рутківськийволодимир рутківський
володимир рутківський
 
уа 3 карпенко
уа 3 карпенкоуа 3 карпенко
уа 3 карпенко
 
«Іван Дзюба – талант і доля»
«Іван Дзюба – талант і доля»«Іван Дзюба – талант і доля»
«Іван Дзюба – талант і доля»
 
конференція
конференціяконференція
конференція
 
На Україну повернусь…: життя і творчість Івана Багряного
На Україну повернусь…: життя і творчість Івана БагряногоНа Україну повернусь…: життя і творчість Івана Багряного
На Україну повернусь…: життя і творчість Івана Багряного
 
406,23.docx
406,23.docx406,23.docx
406,23.docx
 
конспект
конспектконспект
конспект
 

More from Miroslav Kussen

Present2018
Present2018Present2018
Present2018
Miroslav Kussen
 
Histery day
Histery dayHistery day
Histery day
Miroslav Kussen
 
Zvit2018
Zvit2018Zvit2018
Zvit2018
Miroslav Kussen
 
Metod khimiya
Metod khimiyaMetod khimiya
Metod khimiya
Miroslav Kussen
 
Metodvisnyk
MetodvisnykMetodvisnyk
Metodvisnyk
Miroslav Kussen
 
Metodrobnew
MetodrobnewMetodrobnew
Metodrobnew
Miroslav Kussen
 
Den astro
Den astroDen astro
Den astro
Miroslav Kussen
 
веселкове розмаїття граматики (відновлено)
веселкове розмаїття граматики (відновлено)веселкове розмаїття граматики (відновлено)
веселкове розмаїття граматики (відновлено)
Miroslav Kussen
 
методична декада
методична декадаметодична декада
методична декада
Miroslav Kussen
 
про методичну роботу
про методичну роботупро методичну роботу
про методичну роботу
Miroslav Kussen
 
звіт про тиждень інформатики математики
звіт про  тиждень інформатики математикизвіт про  тиждень інформатики математики
звіт про тиждень інформатики математики
Miroslav Kussen
 
Звіт директора 2016-2017
Звіт директора 2016-2017Звіт директора 2016-2017
Звіт директора 2016-2017
Miroslav Kussen
 
Razdel 9 svyatkuvannya-1
Razdel 9 svyatkuvannya-1Razdel 9 svyatkuvannya-1
Razdel 9 svyatkuvannya-1
Miroslav Kussen
 
Razdel 8 batki
Razdel 8 batkiRazdel 8 batki
Razdel 8 batki
Miroslav Kussen
 
Razdel 7 osoblivosti
Razdel 7 osoblivostiRazdel 7 osoblivosti
Razdel 7 osoblivosti
Miroslav Kussen
 
Razdel 6 tematichne
Razdel 6 tematichneRazdel 6 tematichne
Razdel 6 tematichne
Miroslav Kussen
 
Razdel 5 integracia
Razdel 5 integraciaRazdel 5 integracia
Razdel 5 integracia
Miroslav Kussen
 
Razdel 4 seredovishe
Razdel 4 seredovisheRazdel 4 seredovishe
Razdel 4 seredovishe
Miroslav Kussen
 
Razdel 3 osoblivosti_rozvitku
Razdel 3 osoblivosti_rozvitkuRazdel 3 osoblivosti_rozvitku
Razdel 3 osoblivosti_rozvitku
Miroslav Kussen
 

More from Miroslav Kussen (20)

Present2018
Present2018Present2018
Present2018
 
Histery day
Histery dayHistery day
Histery day
 
Zvit2018
Zvit2018Zvit2018
Zvit2018
 
Metod khimiya
Metod khimiyaMetod khimiya
Metod khimiya
 
Pero2
Pero2Pero2
Pero2
 
Metodvisnyk
MetodvisnykMetodvisnyk
Metodvisnyk
 
Metodrobnew
MetodrobnewMetodrobnew
Metodrobnew
 
Den astro
Den astroDen astro
Den astro
 
веселкове розмаїття граматики (відновлено)
веселкове розмаїття граматики (відновлено)веселкове розмаїття граматики (відновлено)
веселкове розмаїття граматики (відновлено)
 
методична декада
методична декадаметодична декада
методична декада
 
про методичну роботу
про методичну роботупро методичну роботу
про методичну роботу
 
звіт про тиждень інформатики математики
звіт про  тиждень інформатики математикизвіт про  тиждень інформатики математики
звіт про тиждень інформатики математики
 
Звіт директора 2016-2017
Звіт директора 2016-2017Звіт директора 2016-2017
Звіт директора 2016-2017
 
Razdel 9 svyatkuvannya-1
Razdel 9 svyatkuvannya-1Razdel 9 svyatkuvannya-1
Razdel 9 svyatkuvannya-1
 
Razdel 8 batki
Razdel 8 batkiRazdel 8 batki
Razdel 8 batki
 
Razdel 7 osoblivosti
Razdel 7 osoblivostiRazdel 7 osoblivosti
Razdel 7 osoblivosti
 
Razdel 6 tematichne
Razdel 6 tematichneRazdel 6 tematichne
Razdel 6 tematichne
 
Razdel 5 integracia
Razdel 5 integraciaRazdel 5 integracia
Razdel 5 integracia
 
Razdel 4 seredovishe
Razdel 4 seredovisheRazdel 4 seredovishe
Razdel 4 seredovishe
 
Razdel 3 osoblivosti_rozvitku
Razdel 3 osoblivosti_rozvitkuRazdel 3 osoblivosti_rozvitku
Razdel 3 osoblivosti_rozvitku
 

конспект уроку. у пошуках гармонії (життя та творчість б. і. антонича)

  • 1. Управління освіти Калуської міської ради Міський методичний центр Калуська загальноосвітня школи І-ІІІ ступенів № 7 Калуської міської ради У пошуках гармонії (Життя та творчість Богдана – Ігоря Антонича) Конспект уроку Івашко Ірини Володимирівни, учителя української мови та літератури Калуш 2012
  • 2. Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю Богдана-Ігоря Антонича, обговорити особливість його світосприйняття та специфіку поезій, поглибити знання учнів про міфологізм, асоціативність, сюрреалізм, архетип, вивчити визначення сфрагіди; розвивати асоціативне мислення, вміння сприймати і розуміти естетику образного слова; висловлювати думки з приводу прочитаного; сприяти розвитку мовлення одинадцятикласників, навичок аналізу віршів, творчих здібностей; виховувати почуття прекрасного, любов до поетичного слова, прагнення до самовдосконалення та гармонійних відносин із людьми й навколишнім світом. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу, інтерактивний із використанням ІКТ. Обладнання: портрет Б.-І. Антонича, виставка творів, словник літературознавчих термінів, тлумачний словник-довідник, словник іншомовних слів, завдання на картках, мультимедійна презентація. ТЛ: сфрагіда, поглиблення поняття про асоціативність, архетип, міфологізм, сюрреалізм.
  • 3. Хід уроку І. Організаційний момент. 1. Слово вчителя. - Добрий день, діти! Сьогодні в нас гості – і ми щиро вітаємо їх, сьогодні хороший день – і нам радісно, сьогодні знову зустріч із поетичним словом – і ми щасливі. 2. Учитель зачитує рядки: Малі до щастя дверці: захоплення та неба, гармонії у серці – нічого більш не треба. - Як Ви розумієте цей вислів? (Бо людині для щастя зовсім мало потрібно, наприклад…). - А що потрібно авторові слів? (Захоплення, неба та гармонії в серці). - Гармонія в серці – це що? (Це єдність людини і природи, людини і космосу). - Якими дієсловами Ви зобразили б гармонію людини і природи? (Діти записують у зошитах на полях. Співіснувати, радіти, милуватися, створювати, будувати, творити, досягати, мріяти…) - Чому саме дієсловами? Мені згадалися слова американської письменниці Гілман - Шарлотти Перкінс «Життя – не іменник, а дієслово».
  • 4. ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. 1. – Чи доводилося Вам читати рядки поетів, які писали про гармонію? 2. – Серед цієї когорти є той, який діяв, поспішав діяти, той, який писав: Віддати треба нам життю щомога, а треба кожному, ще поки молодий. А ще: Життя звабливе і прекрасне в одній хвилині пережить. Поспішав творити, бо, мабуть, передбачав, що життя його – лише спалах. Він – Богдан-Ігор Антонич. (Показую портрет на мультимедійній дошці). 3. - Сподіваюся, що Ви хочете довідатися про життя та творчість такої людини. ІІІ. Оголошення теми та мети уроку (на мультимедійній дошці). 1. - Тема сьогоднішнього нашого уроку – «У пошуках гармонії (Життя та творчість Богдана – Ігоря Антонича)». (На МД, діти переписують у зошити). 2. - Погляньте, будь ласка, на ці слова. Вони будуть епіграфом уроку. (На МД, діти переписують у зошити).
  • 5. Малі до щастя дверці: захоплення та неба, гармонії у серці – нічого більш не треба. Б.-І. Антонич 3.– Мета уроку - ознайомитися із життєвим та творчим шляхом поета, обговорити особливість його світосприйняття, проаналізувати специфіку його поезій, поглибити знання з теорії літератури, вивчити нове визначення. (На МД). 4. – Чи відчуваєте Ви потребу в цих знаннях? 5. - Чого очікуєте від уроку? ІV. Сприйняття нового матеріалу. 1. Слово вчителя. У плеяді найвизначніших поетів світу Богданові – Ігорю Антоничу належить почесне місце. Його мистецтво слова, увібравши первісне коріння індоєвропейської та праукраїнської міфологій, сягає духовних світових й українських пластів культури. Переосмислені й збагачені талантом поета, вони творять оригінальний, самобутній й органічний художній світ. Творчий діапазон зацікавлень і захоплень Антонича дуже широкий: тема мистецтва; проблема життя і смерті; взаємозв’язки людини і Бога, космосу й національного світу, які поет інтерпретував по-філософськи й художньо багатовимірно.
  • 6. 2. –Які батьки породили таку неординарну особистість, соками якої землі він кормився, всотуючи в себе все правічне, рідне, дороге, яка життєва дорога була назначена йому Богом? Відповісти на ці питання допоможуть мої асистенти Віталій та Юля. Мультимедійна презентація життєвого та творчого шляху Богдана-Ігоря Антонича «Паралелізм ліричний герой – автор» (додається). (На слайді з’являється цитата з твору. Одна дитина її читає, друга озвучує факт із біографії письменника. Звучить мелодія). 1. Він той, хто «під вільхами і сонцем народився». Він - «життя звеличник – верховинець». Народився Богдан-Ігор Антонич 5 жовтня 1909 року в селі Новиця Горлицького повіту на Лемківщині (тепер територія Польщі). Батько майбутнього поета був священиком греко-католицької церкви, перед народженням сина змінив своє прізвище Кіт на Антонич. 2. Він той, кого день привітав «окриленим найменням: Ігор». Назвали хлопця подвійним іменем: Богдан-Ігор, бо вважали, що дитина матиме більше ангелів-охоронців. 3. Він ріс, «мов кущ малини». Рідне село Антоничів під час Першої світової війни опинилося у колі воєнних дій, родина змушена була виїхати за кордон до столиці Австро-Угорщини. Потім було повернення на батьківщину, деякий час Антоничі жили на Львівщині. 4. Він ще хлоп’ям закрутив «червоним сонця веретеном». Початкову освіту хлопчина здобув удома, готуючись складати іспити до гімназії. З 1920 року навчався у польській
  • 7. гімназії міста Сянок. 1928 року вступив до Львівського університету. Освіті й самоосвіті приділяв надзвичайно велику увагу: був членом гуртка україністів, товариства «Прихильників освіти»; грав на скрипці, пробував писати музику; мріяв стати композитором; захоплювався малярством, що мало великий уплив на його живописання словом; грав у драматичному гуртку, виготовляв сценічні декорації; вивчав ряд мов – знав майже всі слов’янські, добре володів грецькою і латинською, німецькою й англійською. Філологічний факультет Львівського університету закінчив 1933 року. 5. Він той, голова якого піднеслася, «й слова прийшли до уст зелені». Його перші поетичні спроби писані польською мовою, оскільки майже весь час перебував у польському оточенні. І тільки українська інтелігенція, що складала велику частину студентів Львівського університету, заохочувала його писати українською мовою, допомагала молодому поетові вивчити її. 6. Він той, який мав «дім, при домі сад, ліричні яблуні у ньому». Йому належать збірки «Привітання життя» (1931), «Велика гармонія» (1932), «Три перстені» (1934), «Книга Лева» (1936), «Зелена Євангелія» (1937), «Ротації» (1937). Виступав із доповідями про українську літературу та про літературу різних народів світу; перекладав; писав рецензії та статті, сатиричні фейлетони та пародії. Редагував журнали «Дажбог» та «Карби». Пробував свої сили у прозі й драматургії. Писав лібрето до опери «Довбуш». На
  • 8. сторінках преси під псевдонімом Зоїл сперечався на політичні та громадянські теми. 7. Він – «господар саду – юний лірик…». Збірка «Привітання життя» позначена енергією віршованого експериментування. 8. Він той, який виходив у сад, слова зривав – «дерев натхненних щедру дань». Збірка «Три перстені» захоплює глибиною осмислення єдності розмаїтого буття. 9. Він той, який «був хрущем і жив колись на вишнях, на вишнях тих, що їх оспівував Шевченко». Антонич називав себе малим хрущем на дереві нашої національної поезії, яке виросло з шевченківських традицій, тим самим підкресливши свою причетність до української культури, історії, мистецьких здобутків. 10. Він – «звіря сумне і кучеряве». Він – «не людина», він – «рослина, а часом мале листя». Він – «покірний терен». Поет наполягав на тому, що людина – не цар довкілля, а брат лисові, кущеві чи каменю. 11. Він – «весни розспіваної князь». Він – «поет весняного похмілля». Поет весни, оптиміст, життєлюб, сонцепоклонник. 12. Він – «закоханий в житті поганин». Збірка «Зелена Євангелія» пройнята сонячною стихією залюбленого в життя поганина. 13. Він той, для кого «поетику складає сам Бог».
  • 9. Збірка «Книга Лева» пройнята духом християнського ясно- бачення. 14. Він той, у кого, «мов зонд у рану, розпач грузне» в душі. Збірка «Ротації» пройнята фантастичними видіннями сучасного міста, де прекрасне й потворне сприймаються як рівнозначні поняття. 15. Він той, якому «до щастя треба мало: гармонії». «Велика гармонія» - збірка релігійної лірики, яку поет не опублікував. 16. Він – «все п’яний дітвак із сонцем у кишені». Рання смерть обірвала життя великого поета. Помер на 28 році життя 6 липня 1937 року. Немов метеорит, сяйнуло воно на літературному небозводі, залишивши на ньому помітний слід. 17. Він той, ім’я якого – «людина». 18. Він - Богдан-Ігор Антонич. На слайді портрет Б.-І. Антонича. - Дякуємо. Ви творчо підійшли до розкриття письменницької долі Б.-І. Антонича, неординарно відтворили його життєвий шлях, використавши прийом паралелізму «Ліричний герой – автор». - Як Ви оцінюєте свою роботу? - Як ми оцінимо роботу Юлі та Віталія? 3. Висновок учителя. - Як ми почули, прожив Б.-І. Антонич неповних 28 років, але залишив по собі праці і в поезії, і в драматургії, і в музиці, і в образотворчому мистецтві, і в перекладах. Його поетичні твори із
  • 10. великим захопленням читала молодь, він був співцем, за словами Степана Тудора, «що носив монети зір, як хлоп’я ґудзики в кишенях, і купував за них ночами хвилини натхнення…». Трагізм його долі виявився у повному замовчуванні поета, яке тривало більше, ніж він прожив. 4. Аналіз поезій Б.-І. Антонича. А. Слово вчителя. Безперечно, Б.-І. Антонич - це один з українських модерних поетичних геніїв ХХ століття, який випробував свій неординарний талант у багатьох тогочасних течіях, зокрема в сюрреалізмі. - Пригадаймо визначення сюрреалізму. ТЛ. Сюрреалізм – авангардистська течія, що ґрунтується на вченні про несвідоме, на сновидіннях. (На МД). Та поет не узалежнився від жодної з течій. Його метафори ведуть до усвідомлення духовного, вищого й незбагненного начала в людині, а саме осмислене буття він малює як пробуджувану таємним провидінням волю до творчості. Художній світ митець творить на взаємозв’язку, гармонії протилежних явищ і процесів, часів і просторів – вічного й скороминучого, свідомого й підсвідомого, матеріального й духовного. Це ми побачимо, проаналізувавши кілька його поезій.
  • 11. Б. - Пригадаємо, які знаємо види аналізу ліричного твору? (Пообразний, ідейно-художній, проблемно-тематичний, компаративний, структурний, контекстуальний, інтертекстуальний, категоріальний, біографічний, генетичний). (На МД записано види аналізу). В. Робота в групах. - Отож сформуйте, будь ласка, групи. Вам було запропоновано випереджувальні завдання. Кожна група для аналізу мала конкретну поезію, яку потрібно виразно прочитати, вказати, до якої збірки вона входить, мотивувати вибір типу аналізу, узагальнити відповідь у вигляді таблиці. - А ще роздаю Вам картки із завданням «Ми – Ви – усі разом» із текстами поезій Б.-І. Антонича, які аналізуватимемо. Під час прослуховування звітів груп записуйте на картках Ваші враження від віршів. Згодом ми їх прочитаємо. Г. – Запрошую до презентації І групу. - Слухаємо уважно, можливо, у Вас виникнуть якісь питання або будуть доповнення. І група виконувала аналіз поезії Б.-І. Антонича «Вишні». (Поезія на МД). Завдання. 1. Виразно прочитати поезію. 2. До якої збірки входить вірш? 3. Мотивація типу аналізу.
  • 12. 4. Узагальнення відповіді у вигляді таблиці. (Завдання на МД). (Презентація І групи додається). ТЛ. Архетипи – образи, які закорінені в глибинах колективної свідомості. (На МД). - Чи виникли у Вас питання? (До учнів). - Чи є доповнення? (Доповнює учениця, яка готувалася до олімпіади і вивчила новий термін сфрагіда, який підходить до генетичного аналізу цієї поезії). ТЛ. Сфрагіда – уживання імені чи прізвища автора у написаному ним творі. (На МД). - Як Ви оцінили свою роботу? Хто був найбільш корисним? - Чи підтвердимо оцінки товаришів? - Дякую. Д. Висновок учителя. - Зауважте, Б.-І. Антонич уважав себе рівновеликим будь-якій істоті чи рослині, був позбавлений амбітних уявлень про людину як «царя природи». І все ж не випадкове його «перевтілення» в «хруща», адже йдеться про входження у всесвіт шевченківської лірики, в якій Антонич посідає скромне місце, за власною оцінкою. - Як Ви, мабуть, помітили, більшість образів поезії викликають певні асоціації.
  • 13. - Що таке асоціативність? Пригадаємо. ТЛ. Асоціативність - це зв'язок уявлень чи відчуттів, коли одне з них викликає у свідомості низку інших, подекуди суб’єктивних. ( На МД). Е. Просимо поділитися своїм дослідженням ІІ групу. ІІ група виконувала аналіз поезії «Різдво». (Поезія на МД). 1. Виразно прочитайте поезію. 2. До якої збірки входить вірш? 3. Мотивація типу аналізу. 4. Узагальнення відповіді у вигляді таблиці. (Презентація ІІ групи додається). - Дякую. - Чи виникли питання до ІІ групи? - Чи є доповнення? - Як Ви оцінили свою роботу? - Чи погодимося ми? Є. –Чи відомо Вам, що Лариса Кузьменко написала музику до поезії «Різдво»? Полинемо і світ мелодії, щоб потім поділитися асоціаціями, які виникли після її прослуховування. (Звучить пісня).
  • 14. 5.Фізкультхвилинка. - Після ліричної хвилинки – фізкультхвилинка. - Тетянко, чим Ти нас сьогодні здивуєш? Шумить життя журливе жовте жито, подій хитає повні колоски. додолу вітер гне плоди важкі, як спіє зерно людських мрій налите. Б.-І. Антонич, «Кода» Ж. Мені дуже подобається ідейно-художній аналіз поезії. Маю надію, що якась група це врахувала. ІІІ група виконувала аналіз поезії Б.-І. Антонича «Зелена Євангелія». (Вірш на МД). 1. Виразно прочитати поезію. 2. До якої збірки належить вірш «Зелена Євангелія»? 3. Мотивація типу аналізу. 4. Узагальнення відповіді у вигляді таблиці. - Чи виникли питання до цієї групи? - Чи є доповнення? - Пригадаймо, що таке міфологізм. ТЛ. Міфологізм – те, що має стосунок до міфології, науки про міфи (легенди, сказання, в основі яких лежать вірування давніх народів про походження Землі, Всесвіту, явищ природи; про богів тощо). (На МД).
  • 15. З. Висновок учителя. Мабуть, важко не погодитися, що вірш «Зелена Євангелія» - це гімн природі, весні, землі, де все гармонійно поєдналося. Захоплюють тонкі й незвичні спостереження, зроблені автором. Дійсно, хіба заметіль із пелюсток квітучих абрикосів (морель) не нагадує карусель? І місяць інколи буває червоним, як тюльпан. Земля стобарвна, і весело ловити сонце в дзбан (глечик), радіти йому, цінувати миті життя. Опис краси рідного мальовничого гірського поетового села Новиця, яке тепер знаходиться на території Польщі, ліг в основу вірша. - Як Ви оцінили свою роботу? - Чи погодимося ми? - Дякую. І. Сподіваюся, ІV група здивує нас ще чимось оригінальним. IV група виконувала аналіз поезії «Автопортрет». (Поезія на МД). 1. Виразно прочитати поезію. 2. Вказати, до якої збірки належить поезія. 3. Мотивація типу аналізу. 4. Узагальнення відповіді у вигляді таблиці. - Чи виникли питання до цієї групи? - Чи є доповнення? - Як Ви оцінили свою роботу? - Чи погодимося ми? - Дякую.
  • 16. Ї. Висновок учителя. Погодьтеся, що недарма епіграфом до поезії «Автопортрет» Антонич узяв слова з вірша «Автобіографія» (з першої збірки «Привітання життя») «Я все п’яний дітвак із сонцем у кишені», «Я закоханий в житті поганин». Така самохарактеристика мала для нього принципове значення. Цю тезу він продовжив в «Автопортреті». А ще у вірші важко не відчути захоплення ліричного героя світом краси, що його оточує, не перейнятися радістю, що дає сонце, весна, важко не відчути бажання злитися з простором, розчинитися в ньому, згармоніюватися з ним. Групам потрібно було заповнити картки оцінювання та самооцінювання. Критерії Самооцінка Оцінка членів групи Загальна оцінка Я висловлював нові ідеї Я допомагав членам своєї групи Я вдало узагальнював думки інших 6.Завдання «Ми – ви – всі разом». - Знайдіть, будь ласка, картки із написом «Ми – Ви – усі разом». Якщо ще не дописані Ваші враження від творів, даю хвилинку для завершення думок.
  • 17. - Зачитайте їх. - Дякую. V. Рефлексивно - оцінювальний етап. 1. Що з уроку закарбувалося в Ваших серцях? 2. - Чи справдилися Ваші очікування? 3. Висновок учителя про творчість Б.-І. Антонича. - Прочитавши поезії Б.-І. Антонича, Ви, мабуть подивилися на світ іншими очима, побачили більше, відчули сильніше, зрозуміли, чому поет писав: Малі до щастя дверці: захоплення та неба, гармонії у серці – нічого більш не треба. Б.-І. Антонич 4. – Гармонія у серці, у житті, у творчості… - Чи знайшов її Антонич? - Поет теж це підтверджує своїми рядками: А сьогодні я спілий, мов літом, Покінчив молодечі штукарства та герці, Погодився із Богом і світом І знайшов досконалу гармонію в серці. Б.-І. Антонич
  • 18. 5.Сьогодні ми причастилися сонцесяйною поезією Б.-І. Антонича, його любов’ю до всього живого. Для нас він зупинив у своєму слові мить і закарбував вічність. Ми вчилися бачити її і доторкатися до неї серцем і душею! VІ. Домашнє завдання. Вивчити напам’ять один із віршів Б.-І. Антонича, які аналізували на уроці, написати образок в сюрреалістській манері «Антоничева поезія». VІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. - Це ще далеко не весь поет. Інші грані його життя та творчості бажаєте розглянути на наступному уроці? - Дякую за співпрацю! Ви сьогодні були чудові!