New Jersey resident Herbert “Herb” Tannenbaum is an expert on couples relationship therapy. A lifetime member of the American Academy of Psychotherapists, Herb Tannenbaum specializes in Imago therapy techniques and holds certification through Imago Relationships International (IRI).
New Jersey resident Herbert “Herb” Tannenbaum is an expert on couples relationship therapy. A lifetime member of the American Academy of Psychotherapists, Herb Tannenbaum specializes in Imago therapy techniques and holds certification through Imago Relationships International (IRI).
1. RPH PSK TAHUN 6
Pengajaran Rancangan Harian
Matapelajaran : Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan.
Tahun : 6 Bijak
Topik : Hidup bersama di sekolah dan masyarakat.
Tajuk : Tanggungjawab terhadap kawasan persekitaran
Harta benda sekolah
Kemudahan awam
Masa : 60 minit.
Hasil pembelajaran
(objektif) : Pada akhir pembelajaran murid dapat,
i. Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat kepentingan
kemudahan awam kepada masyarakat.
ii. Menghuraikan sekurang-kurangnya satu cara menghargai
dan menjaga kemudahan awam dan kawasan
persekitaran.
iii. Melakonkan tanggungjawab masyarakat dalam menjaga
kawasan persekitaran.
Pendekatan pengajaran : Deduktif , kemahiran berfikir
Kaedah dan teknik
pengajaran :i. Kecerdasan pelbagai :
- Kinestetik
- Verbal- linguistik
- Intrapersonal
- Interpersonal
- Visual ruang
ii. Koperatif
iii. Lakonan
Penyerapan ilmu :i. Murid menyedari kepentingan menjaga hak bersama harta
benda awam.
ii. Meningkatkan kesedaran untuk menghargai melibatkan
diri dalam menjaga kemudahan awam.
Penerapan nilai :i. Kerjasama
ii. Berbangga
2. iii. Menghargai
iv. Tanggungjawab
Unsur-unsur patriotisme :i. Bertanggungjawab terhadap kemudahan awam.
ii. Menghargai kemudahan awam dan keceriaan
persekitaran.
Kemahiran Generik :
KBKK
Kecerdasan Pelbagai :
- Kemahiran merumus
- Kemahiran menghubungkait
i. Kinestetik
ii. Verbal-linguistik
iii. Interpersonal
iv. Intrapersonal
v. Visual ruang
Bahan Bantu Mengajar : Video, Kertas edaran, 1 laptop, projector LCD, buku
rujukan, MS. Power Point.
Pengetahun sedia ada : Murid mengetahui bahawa terdapat banyak kemudahan
dan perkhidmatan awam di sekeliling mereka
terutamanya di kawasan sekolah.
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set induksi
( 5 minit )
Tanggungjawab
terhadap kawasan
persekitaran :
- Harta benda sekolah
- Kemudahan awam
1) Guru menunjukkan video tayangan
berkaitan dengan gejala vandalisme .
2) Guru bersoal jawab dengan murid
tentang video yang dipertontonkan
tadi.
3) Murid memberi respon terhadap
soalan guru.
Bahan Bantu Mengajar:
Video, Laptop, LCD.
KBKK :
- Kemahiran
menghubungkait
Kecerdasan pelbagai:
- Interpersonal
- Intrapersonal
Langkah 1
( 10 minit )
Tanggungjawab
terhadap kawasan
persekitaran :
- Harta benda sekolah
- Kemudahan awam
1) Guru memberi penerangan secara
terperinci tentang tanggungjawab
terhadap kawasan persekitaran
menggunakan MS power point.
2) Murid mendengar penerangan guru.
3) Murid mencatat nota-nota penting di
dalam buku.
Bahan Bantu Mengajar :
Buku rujukan, laptop LCD.
KBKK :
- Kemahiran merumus
Kecerdasan pelbagai:
- Intrapersonal
3. - interpersonal
Langkah 2
( 10 minit )
Tanggungjawab
terhadap kawasan
persekitaran :
- Harta benda sekolah
- Kemudahan awam
1) Guru meminta setiap murid
menyenaraikan kepentingan-
kepentingan menjaga harta benda
awam di sekolah dan di tempat lain.
2) Murid menyenaraikan kepentingan
menjaga harta benda awam.
3) Guru meminta beberapa orang murid
untuk membentangkan hasil tugasan di
hadapan kelas secara lisan.
Media pengajaran :
Buku rujukan,
KBKK :
Kemahiran
menghubungkait
Kecerdasan pelbagai :
- Intrapersonal
- Verbal-linguistik
Penerapan nilai :
Menghargai.
Unsur patriotisme :
Menghargai kemudahan
awam dan keceriaan
persekitaran.
Langkah 3
( 10 minit )
Tanggungjawab
terhadap kawasan
persekitaran :
- Harta benda sekolah
- Kemudahan awam
1) Murid dibahagikan kepada empat
kumpulan.
2) Guru menugaskan setiap kumpulan
menyenaraikan jenis kemudahan
awam dan menghuraikan cara
menjaga dan menghargai kemudahan
awam tersebut. Setiap kumpulan
dibahagikan kepada empat tajuk yang
berlainan iaitu :
i. di dalam kelas
ii. di kawasan perumahan
iii. di taman permainan
iv. di kawasan sekolah
3) Murid-murid berbincang sesama ahli
kumpulan mengenai jenis kemudahan
awam dan cara menjaganya mengikut
tajuk yang diberikan sambil merujuk
buku rujukan dan nota yang dicatat
semasa penerangan guru dalam
langkah 1.
4) Guru meminta setiap wakil kumpulan
untuk membentangkan hasil
perbincangan kumpulan.
5) Wakil kumpulan membentangkan hasil
perbincangan kumpulan.
Media pengajaran :
Buku rujukan, kertas
edaran.
KBKK :
- Kemahiran
menghubungkaitkan
Kecerdasan pelbagai :
- Interpersonal
- Intrapersonal
- Verbal-linguistik
Koperatif
Penerapan nilai :
- Kerjasama,
- berbanga
- menghargai
Unsur patriotisme :
i. Bertanggungjawab
terhadap kemudahan
awam.
ii. Menghargai kemudahan
awam dan keceriaan
4. persekitaran.
Langkah 4
( 20 minit )
Tanggungjawab
terhadap kawasan
persekitaran :
- Harta benda sekolah
- Kemudahan awam
1) Dalam kumpulan yang sama, guru
menugaskan setiap kumpulan untuk
membuat lakonan ringkas tentang
tanggungjawab dan tindakan
masyarakat dalam menjaga
kemudahan awam jika terlihat aktiviti
vandalisme berlaku di hadapan mata.
2) Setiap kumpulan diberikan situasi yang
berlainan mengikut tajuk di langkah 3
iaitu :
i. di dalam kelas
ii. di kawasan perumahan
iii. di taman permainan
iv. di kawasan sekolah
3) Murid-murid berbincang bersama ahli
kumpulan untuk membuat lakonan di
hadapan kelas berdasarkan situasi
yang diperolehi.
4) Murid-murid membuat lakonan di
hadapan kelas.
KBKK :
- Kemahiran
menghubungkait.
Kecerdasan pelbagai :
- Interpersonal
- Intrapersonal
- Verbal-linguistik
- Visual ruang
- Kinestetik
Koperatif
Penerapan nilai :
- Kerjasama,
- berbanga
- menghargai
- tanggungjawab
Unsur patriotisme :
i. Bertanggungjawab
terhadap kemudahan
awam.
ii. Menghargai kemudahan
awam dan keceriaan
persekitaran.
Penutup
( 5 minit )
Rumusan dan
refleksi.
Guru membantu murid membuat
rumusan tentang pembelajaran pada
hari ini dengan menyuruh murid
membayangkan keadaan yang akan
berlaku jika semua orang tidak
menjaga harta benda awam dengan
baik.
KBKK:
- Kemahiran merumus
Kajian Masa Depan.