SlideShare a Scribd company logo
RPH mengikut Model ASSURE..
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran
Tahun
Tarikh
Masa
Bil Murid
Bidang
Unit Pembelajaran
Tajuk Pembelajara
:
elektrik pada tahun 4.

Sedia Ada

: Kemahiran Hidup
: 5 Bestari
: 19 Oktober 2012
: 9.00 pagi - 10.00 pagi
: 20 orang
: 1. Reka Bentuk dan Teknologi
: 1.4 Elektrik dan Elektronik
: (b) Penghasilan Projek Elektronik
1) Murid telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponen
2) Murid telah membuat projek mentol elektrik pada tahun 4.
: Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat ;

Hasil Pembelajaran

1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen
elektronik.
2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut fungsi

Nilai
Berfikir
tu Mengajar

:
Keberanian, Berdikari, Kerajinan
: Menghubung kait, membanding beza, mencirikan
:
1) Alatan elektonik (Laptop, Kamera, Telefon bimbit)

2) Komponen elektronik (sel kering. LED, perintang, Perintang boleh laras, buzer, dan
bongkah penyampung)
3) Alatan tangan (playar muncung tirus, pemutar skru)
4) Persembahan powepoint.
5) Model litar elektronik
6) Papan Putih

RPH MENGIKUT MODEL ASSURE
A - Analyse Learner
Analisis pelajar

Bilangan pelajar - 20 orang
Jantina - lelaki 12 perempuan 8
Kedudukan kelas - Pertama dalam darjah 5
Waktu : 9 - 10 pagi (waktu 4 dan 5)
Tempat : Bengkel Kemahiran Hidup
Pengetahuan sedia ada: Pemebelajaran elektronik di tahun 4

S - State Obejctives
Nyatakan objektif

Pada akhir waktu, pelajar boleh:
1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan
simbol komponen elektronik.
2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut fungsi
S - Select Method
Pilih kaedah, media,
bahan

Menggunakan kaedah pengajaran berpusatkan murid dengan guru
sebagai pembimbing.
Menggabungkan media elektronik dan tradisional
Menggunakan model atau benda maujud, bahan bercetak serta
elektronik

U - Utilise media and
materials
Gunakan media &
bahan

1) Alatan elektonik dan komponen elektronik
3) Alatan tangan
4) Persembahan powepoint.
5) Model litar elektronik
6) Papan Putih

R - Require learner
response/ participation
Dorong penglibatan
pelajar

Soal-jawab secara lisan.
Murid menggunakan alatan tangan
Membimbing murid membuat kerja amali

E - Evaluate and revise
materials
Nilai & semak

Soalan secara lisan.
Kuiz secara berkumpulan
Edaran lembaran kerja.
Murid dibimbing sehingga boleh menggunakan alatan tangan dengan
betul

Fasa
Masa
Set
Induksi
(10 minit)

Isi Kandungan
Pengenalan

Aktiviti Pengajaran Dan
Pembelajaran

1) Guru menerangkan perbezaan antara

kepada peralatan

barang elektrik dan elektronik.

Catatan
Nilai: rasional
KB: Menghubung kait,

elektronik pada 2) Murid menyatakan pelbagai jenis alatan

membanding beza

zaman semasa.

BBM: Kamera, Telefon

elektronik yang pernah digunakan.

bimbit, Laptop
Langkah

Pengenalan

1) Murid diminta untuk duduk secara

1 (15

kepada komponen

minit)

elektronik dan
alatan kerja.
1) LED
2) Perintang
3) Testpan
4) Playar mucung
tirus

berpasangan.

2) Murid akan diberi satu LED dan

Nilai: Berdikari
KB: mencirikan
BBM:

perintang setiap dua orang untuk

1) Persembahan

ditatapi oleh murid serta satu helaian

powerpoint,

lembaran kerja.

2) Lembaran kerja

3) Guru menerangkan mengenai nama,

3) Komponen elektronik

fungsi dan simbol komponen elektronik

sebenar (LED, perintang,

menggunakan powerpoint dan murid

perintang boleh laras)

menyalin nota.

4) Alatan kerja (playar
4) Murid diminta untuk menulis nama,
fungsi dan simbol peralatan elektronik

muncung tirus, pemutar
skru)

di pada lembaran kerja yang diberi.
5) Guru menerangkan mengenai nama
dan fungsi alatan kerja elektronik yang
digunakan.
Langkah

Tunjuk ajar

2 (20

penggunaan

minit)

alatan tangan dan Guru menunjukkan cara menggunakan
2)

KB: membanding beza

pemasangan

alatan tangan dengan betul. Contoh :

BBM:

komponen

Membengkokkkan kaki LED, memutar

1) alatan kerja,

skru untukmenyambung

2) komponen elektronik

1) LED

1) Murid dibahgikan kepada dua
kumpulan/

3) Guru menunjukkan cara memasang
2) Playar muncung
LED pada bongkah penyambung
tirus
4) Dua orang murid dipilih untuk cuba
3) Testpan
memasangkan komponen elektonik
4) Bongkah
pada bongkah penyambung dengan
penyambung
betul.

Berdikar, Berani

3) model litar elektronik
lengkap

Penutup

Refleksi murid

(15 minit)

dan

mengenalpasti semula simbol dan

sayang

rumusan

kegunaan komponen elektronik pada

KB: Menghubung kait,

pembelajaran

litar skematik di papan putih

membuat kesimpulan

1) Penjelasan di
papan putih

1) Guru meminta murid untuk

Nilai: Kerjasama,

2) Guru memilih 2 orang murid untuk

Nilai: Rasional, kasih

BBM: Papan putih

bertanya tentang apa yang
dipelajarinya hari ini.
3) Murid diterangkan kaitan litar elektronik
dengan kehidupan seharian, sejauh
mana pentingnya kegunaan alatan
elektonik berbanding pada zaman
dahulu.

Refleksi isi utama pengajaran :
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

More Related Content

Similar to Rph mengikut model assure

Perangkt 06 07 sem 1 kl7
Perangkt 06 07 sem 1 kl7Perangkt 06 07 sem 1 kl7
Perangkt 06 07 sem 1 kl7
sutikno sutikno
 
RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI
RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI
RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI
Cikgu Comel
 
Silabus pr.bahan&piranti d4
Silabus pr.bahan&piranti d4Silabus pr.bahan&piranti d4
Silabus pr.bahan&piranti d4
fiviaeliza
 
Silabus Mata Pelajaran DLE Semester Ganjil.docx
Silabus Mata Pelajaran DLE Semester Ganjil.docxSilabus Mata Pelajaran DLE Semester Ganjil.docx
Silabus Mata Pelajaran DLE Semester Ganjil.docx
LilikSunarkoSunarji
 
RPS ELEKTRONIKA ANALOG.pdf
RPS ELEKTRONIKA ANALOG.pdfRPS ELEKTRONIKA ANALOG.pdf
RPS ELEKTRONIKA ANALOG.pdf
Denny Dio
 
RPP-LISTRIK STATIS.docx
RPP-LISTRIK STATIS.docxRPP-LISTRIK STATIS.docx
RPP-LISTRIK STATIS.docx
Benyamin32
 
Rpp 1 2 simbol ,prinsip kerja ukur
Rpp 1   2 simbol ,prinsip kerja ukurRpp 1   2 simbol ,prinsip kerja ukur
Rpp 1 2 simbol ,prinsip kerja ukur
Achmad Anang Aswanto
 
Rph elektronik thn5
Rph elektronik thn5Rph elektronik thn5
Rph elektronik thn5
Ct Zauwiah
 
rph-reka-bentuk-dan-teknologi-tahun-5-penghasilan-projek
rph-reka-bentuk-dan-teknologi-tahun-5-penghasilan-projekrph-reka-bentuk-dan-teknologi-tahun-5-penghasilan-projek
rph-reka-bentuk-dan-teknologi-tahun-5-penghasilan-projek
Intan Mastira
 
K4 t2-st1-p1
K4 t2-st1-p1K4 t2-st1-p1
K4 t2-st1-p1
Mulyadi Endang
 
Rph rbt 4.1.1 & 4.1.2
Rph rbt 4.1.1 & 4.1.2Rph rbt 4.1.1 & 4.1.2
Rph rbt 4.1.1 & 4.1.2Hilmi Azmi
 
Tema 2 selalu berhemat energi macam-macam sumber energi pb 1
Tema 2 selalu berhemat energi   macam-macam sumber energi pb 1Tema 2 selalu berhemat energi   macam-macam sumber energi pb 1
Tema 2 selalu berhemat energi macam-macam sumber energi pb 1
Ferryxz Yamato
 
2. revisi contoh rpp 2013 pembinaan
2. revisi contoh rpp 2013 pembinaan2. revisi contoh rpp 2013 pembinaan
2. revisi contoh rpp 2013 pembinaan
Bahtiar Muhamm
 
PERHITUNGAN KOMPONEN ELEKTRONIKA BERBASIS ANDROID
PERHITUNGAN KOMPONEN ELEKTRONIKA BERBASIS ANDROIDPERHITUNGAN KOMPONEN ELEKTRONIKA BERBASIS ANDROID
PERHITUNGAN KOMPONEN ELEKTRONIKA BERBASIS ANDROID
RevanSanjayaWidianto
 
Contoh Ranc Pel Harian Khsr Thn5
Contoh Ranc Pel Harian Khsr Thn5Contoh Ranc Pel Harian Khsr Thn5
Contoh Ranc Pel Harian Khsr Thn5
Juradi Durjari
 
Rpp mpke pertemuan_4
Rpp mpke pertemuan_4Rpp mpke pertemuan_4
Rpp mpke pertemuan_4Eko Supriyadi
 
Rpp mpke pertemuan_4
Rpp mpke pertemuan_4Rpp mpke pertemuan_4
Rpp mpke pertemuan_4
EKO SUPRIYADI
 
2. gabungan rpp 2013 kls 1 sem 1
2. gabungan rpp 2013 kls 1 sem 12. gabungan rpp 2013 kls 1 sem 1
2. gabungan rpp 2013 kls 1 sem 1
eli priyatna laidan
 
Rpp peerteaching muklis
Rpp peerteaching muklisRpp peerteaching muklis
Rpp peerteaching muklis
Muklis Muklis
 
CONTOH RPH KH
CONTOH RPH KHCONTOH RPH KH
CONTOH RPH KHSbh Iptb
 

Similar to Rph mengikut model assure (20)

Perangkt 06 07 sem 1 kl7
Perangkt 06 07 sem 1 kl7Perangkt 06 07 sem 1 kl7
Perangkt 06 07 sem 1 kl7
 
RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI
RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI
RPH BAB 3 RANGKAIAN KOMPUTER DAN KOMUNIKASI
 
Silabus pr.bahan&piranti d4
Silabus pr.bahan&piranti d4Silabus pr.bahan&piranti d4
Silabus pr.bahan&piranti d4
 
Silabus Mata Pelajaran DLE Semester Ganjil.docx
Silabus Mata Pelajaran DLE Semester Ganjil.docxSilabus Mata Pelajaran DLE Semester Ganjil.docx
Silabus Mata Pelajaran DLE Semester Ganjil.docx
 
RPS ELEKTRONIKA ANALOG.pdf
RPS ELEKTRONIKA ANALOG.pdfRPS ELEKTRONIKA ANALOG.pdf
RPS ELEKTRONIKA ANALOG.pdf
 
RPP-LISTRIK STATIS.docx
RPP-LISTRIK STATIS.docxRPP-LISTRIK STATIS.docx
RPP-LISTRIK STATIS.docx
 
Rpp 1 2 simbol ,prinsip kerja ukur
Rpp 1   2 simbol ,prinsip kerja ukurRpp 1   2 simbol ,prinsip kerja ukur
Rpp 1 2 simbol ,prinsip kerja ukur
 
Rph elektronik thn5
Rph elektronik thn5Rph elektronik thn5
Rph elektronik thn5
 
rph-reka-bentuk-dan-teknologi-tahun-5-penghasilan-projek
rph-reka-bentuk-dan-teknologi-tahun-5-penghasilan-projekrph-reka-bentuk-dan-teknologi-tahun-5-penghasilan-projek
rph-reka-bentuk-dan-teknologi-tahun-5-penghasilan-projek
 
K4 t2-st1-p1
K4 t2-st1-p1K4 t2-st1-p1
K4 t2-st1-p1
 
Rph rbt 4.1.1 & 4.1.2
Rph rbt 4.1.1 & 4.1.2Rph rbt 4.1.1 & 4.1.2
Rph rbt 4.1.1 & 4.1.2
 
Tema 2 selalu berhemat energi macam-macam sumber energi pb 1
Tema 2 selalu berhemat energi   macam-macam sumber energi pb 1Tema 2 selalu berhemat energi   macam-macam sumber energi pb 1
Tema 2 selalu berhemat energi macam-macam sumber energi pb 1
 
2. revisi contoh rpp 2013 pembinaan
2. revisi contoh rpp 2013 pembinaan2. revisi contoh rpp 2013 pembinaan
2. revisi contoh rpp 2013 pembinaan
 
PERHITUNGAN KOMPONEN ELEKTRONIKA BERBASIS ANDROID
PERHITUNGAN KOMPONEN ELEKTRONIKA BERBASIS ANDROIDPERHITUNGAN KOMPONEN ELEKTRONIKA BERBASIS ANDROID
PERHITUNGAN KOMPONEN ELEKTRONIKA BERBASIS ANDROID
 
Contoh Ranc Pel Harian Khsr Thn5
Contoh Ranc Pel Harian Khsr Thn5Contoh Ranc Pel Harian Khsr Thn5
Contoh Ranc Pel Harian Khsr Thn5
 
Rpp mpke pertemuan_4
Rpp mpke pertemuan_4Rpp mpke pertemuan_4
Rpp mpke pertemuan_4
 
Rpp mpke pertemuan_4
Rpp mpke pertemuan_4Rpp mpke pertemuan_4
Rpp mpke pertemuan_4
 
2. gabungan rpp 2013 kls 1 sem 1
2. gabungan rpp 2013 kls 1 sem 12. gabungan rpp 2013 kls 1 sem 1
2. gabungan rpp 2013 kls 1 sem 1
 
Rpp peerteaching muklis
Rpp peerteaching muklisRpp peerteaching muklis
Rpp peerteaching muklis
 
CONTOH RPH KH
CONTOH RPH KHCONTOH RPH KH
CONTOH RPH KH
 

Recently uploaded

KONEKSI ANTAR MATERI MODUL 2.1 SRI WAHYUNI.pdf
KONEKSI ANTAR MATERI MODUL 2.1 SRI WAHYUNI.pdfKONEKSI ANTAR MATERI MODUL 2.1 SRI WAHYUNI.pdf
KONEKSI ANTAR MATERI MODUL 2.1 SRI WAHYUNI.pdf
SriWahyuni58535
 
Aksi Nyata Topik Membangun Komunitas Belajar dalam Sekolah_Dhenis.pptx
Aksi Nyata Topik Membangun Komunitas Belajar dalam Sekolah_Dhenis.pptxAksi Nyata Topik Membangun Komunitas Belajar dalam Sekolah_Dhenis.pptx
Aksi Nyata Topik Membangun Komunitas Belajar dalam Sekolah_Dhenis.pptx
dhenisarlini86
 
Materi Khotbah Bercerita Untuk Anak Sekolah Minggu
Materi Khotbah Bercerita Untuk Anak Sekolah MingguMateri Khotbah Bercerita Untuk Anak Sekolah Minggu
Materi Khotbah Bercerita Untuk Anak Sekolah Minggu
BOWLNChannel
 
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 11 Fase F Kurikulum MerdekaModul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Fathan Emran
 
UNIT 3 PB 1 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
UNIT 3 PB 1 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docxUNIT 3 PB 1 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
UNIT 3 PB 1 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
nengenok23
 
Modul Ajar PAI dan Budi Pekerti Kelas 5 Fase C Kurikulum Merdeka
Modul Ajar PAI dan Budi Pekerti Kelas 5 Fase C Kurikulum MerdekaModul Ajar PAI dan Budi Pekerti Kelas 5 Fase C Kurikulum Merdeka
Modul Ajar PAI dan Budi Pekerti Kelas 5 Fase C Kurikulum Merdeka
Fathan Emran
 
Demonstrasi Konseptual Modul 2.1 - RPP Berdiferensiasi.pdf
Demonstrasi Konseptual Modul 2.1 - RPP Berdiferensiasi.pdfDemonstrasi Konseptual Modul 2.1 - RPP Berdiferensiasi.pdf
Demonstrasi Konseptual Modul 2.1 - RPP Berdiferensiasi.pdf
d2spdpnd9185
 
Modul Ajar PJOK Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka
Modul Ajar PJOK Kelas 4 Fase B Kurikulum MerdekaModul Ajar PJOK Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka
Modul Ajar PJOK Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka
Fathan Emran
 
1. Sosialisasi_Serdos_2024_PSD_PTU dan Peserta.pdf
1. Sosialisasi_Serdos_2024_PSD_PTU dan Peserta.pdf1. Sosialisasi_Serdos_2024_PSD_PTU dan Peserta.pdf
1. Sosialisasi_Serdos_2024_PSD_PTU dan Peserta.pdf
denny404455
 
PELAKSANAAN (13-14 Juni'24) + Link2 Materi BimTek _"PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (P...
PELAKSANAAN (13-14 Juni'24) + Link2 Materi BimTek _"PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (P...PELAKSANAAN (13-14 Juni'24) + Link2 Materi BimTek _"PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (P...
PELAKSANAAN (13-14 Juni'24) + Link2 Materi BimTek _"PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (P...
Kanaidi ken
 
Epidemiologi Deskriptif dan Analitik.ppt
Epidemiologi Deskriptif dan Analitik.pptEpidemiologi Deskriptif dan Analitik.ppt
Epidemiologi Deskriptif dan Analitik.ppt
yuanitaclara1
 
Bab 7Korupsi sebagai persoalan moral .pptx
Bab 7Korupsi sebagai persoalan moral  .pptxBab 7Korupsi sebagai persoalan moral  .pptx
Bab 7Korupsi sebagai persoalan moral .pptx
Habibatut Tijani
 
MODUL AJAR BAB 1 - B. INDONESIA KELAS 4 FASE B.docx
MODUL AJAR BAB 1 - B. INDONESIA  KELAS 4 FASE B.docxMODUL AJAR BAB 1 - B. INDONESIA  KELAS 4 FASE B.docx
MODUL AJAR BAB 1 - B. INDONESIA KELAS 4 FASE B.docx
AtikIstikhomatin
 
Integrasi Isu Prioritas dalam Capaian Pembelajaran
Integrasi Isu Prioritas dalam Capaian PembelajaranIntegrasi Isu Prioritas dalam Capaian Pembelajaran
Integrasi Isu Prioritas dalam Capaian Pembelajaran
walidumar
 
Selamat "Hari Raya_Idul Adha 1445H / 2024H".
Selamat "Hari Raya_Idul Adha 1445H / 2024H".Selamat "Hari Raya_Idul Adha 1445H / 2024H".
Selamat "Hari Raya_Idul Adha 1445H / 2024H".
Kanaidi ken
 
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum MerdekaModul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Fathan Emran
 
JURNAL REFLEKSI DWI MINGGUAN 5 SRI WAHYUNI.pdf
JURNAL REFLEKSI DWI MINGGUAN 5 SRI WAHYUNI.pdfJURNAL REFLEKSI DWI MINGGUAN 5 SRI WAHYUNI.pdf
JURNAL REFLEKSI DWI MINGGUAN 5 SRI WAHYUNI.pdf
SriWahyuni58535
 
pdf-powerpoint-kesehatan-reproduksi-remaja-ppt-kespro-remaja-_compress (1).pptx
pdf-powerpoint-kesehatan-reproduksi-remaja-ppt-kespro-remaja-_compress (1).pptxpdf-powerpoint-kesehatan-reproduksi-remaja-ppt-kespro-remaja-_compress (1).pptx
pdf-powerpoint-kesehatan-reproduksi-remaja-ppt-kespro-remaja-_compress (1).pptx
vivi211570
 
Dialog Prestasi Peperiksaan Akhir Tahun 2023
Dialog Prestasi Peperiksaan Akhir Tahun 2023Dialog Prestasi Peperiksaan Akhir Tahun 2023
Dialog Prestasi Peperiksaan Akhir Tahun 2023
AINARAHYUBINTISULAIM
 
UNIT 4 PB 3 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
UNIT 4 PB 3 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docxUNIT 4 PB 3 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
UNIT 4 PB 3 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
nengenok23
 

Recently uploaded (20)

KONEKSI ANTAR MATERI MODUL 2.1 SRI WAHYUNI.pdf
KONEKSI ANTAR MATERI MODUL 2.1 SRI WAHYUNI.pdfKONEKSI ANTAR MATERI MODUL 2.1 SRI WAHYUNI.pdf
KONEKSI ANTAR MATERI MODUL 2.1 SRI WAHYUNI.pdf
 
Aksi Nyata Topik Membangun Komunitas Belajar dalam Sekolah_Dhenis.pptx
Aksi Nyata Topik Membangun Komunitas Belajar dalam Sekolah_Dhenis.pptxAksi Nyata Topik Membangun Komunitas Belajar dalam Sekolah_Dhenis.pptx
Aksi Nyata Topik Membangun Komunitas Belajar dalam Sekolah_Dhenis.pptx
 
Materi Khotbah Bercerita Untuk Anak Sekolah Minggu
Materi Khotbah Bercerita Untuk Anak Sekolah MingguMateri Khotbah Bercerita Untuk Anak Sekolah Minggu
Materi Khotbah Bercerita Untuk Anak Sekolah Minggu
 
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 11 Fase F Kurikulum MerdekaModul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Indonesia Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
 
UNIT 3 PB 1 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
UNIT 3 PB 1 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docxUNIT 3 PB 1 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
UNIT 3 PB 1 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
 
Modul Ajar PAI dan Budi Pekerti Kelas 5 Fase C Kurikulum Merdeka
Modul Ajar PAI dan Budi Pekerti Kelas 5 Fase C Kurikulum MerdekaModul Ajar PAI dan Budi Pekerti Kelas 5 Fase C Kurikulum Merdeka
Modul Ajar PAI dan Budi Pekerti Kelas 5 Fase C Kurikulum Merdeka
 
Demonstrasi Konseptual Modul 2.1 - RPP Berdiferensiasi.pdf
Demonstrasi Konseptual Modul 2.1 - RPP Berdiferensiasi.pdfDemonstrasi Konseptual Modul 2.1 - RPP Berdiferensiasi.pdf
Demonstrasi Konseptual Modul 2.1 - RPP Berdiferensiasi.pdf
 
Modul Ajar PJOK Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka
Modul Ajar PJOK Kelas 4 Fase B Kurikulum MerdekaModul Ajar PJOK Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka
Modul Ajar PJOK Kelas 4 Fase B Kurikulum Merdeka
 
1. Sosialisasi_Serdos_2024_PSD_PTU dan Peserta.pdf
1. Sosialisasi_Serdos_2024_PSD_PTU dan Peserta.pdf1. Sosialisasi_Serdos_2024_PSD_PTU dan Peserta.pdf
1. Sosialisasi_Serdos_2024_PSD_PTU dan Peserta.pdf
 
PELAKSANAAN (13-14 Juni'24) + Link2 Materi BimTek _"PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (P...
PELAKSANAAN (13-14 Juni'24) + Link2 Materi BimTek _"PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (P...PELAKSANAAN (13-14 Juni'24) + Link2 Materi BimTek _"PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (P...
PELAKSANAAN (13-14 Juni'24) + Link2 Materi BimTek _"PTK 007 Rev-5 Thn 2023 (P...
 
Epidemiologi Deskriptif dan Analitik.ppt
Epidemiologi Deskriptif dan Analitik.pptEpidemiologi Deskriptif dan Analitik.ppt
Epidemiologi Deskriptif dan Analitik.ppt
 
Bab 7Korupsi sebagai persoalan moral .pptx
Bab 7Korupsi sebagai persoalan moral  .pptxBab 7Korupsi sebagai persoalan moral  .pptx
Bab 7Korupsi sebagai persoalan moral .pptx
 
MODUL AJAR BAB 1 - B. INDONESIA KELAS 4 FASE B.docx
MODUL AJAR BAB 1 - B. INDONESIA  KELAS 4 FASE B.docxMODUL AJAR BAB 1 - B. INDONESIA  KELAS 4 FASE B.docx
MODUL AJAR BAB 1 - B. INDONESIA KELAS 4 FASE B.docx
 
Integrasi Isu Prioritas dalam Capaian Pembelajaran
Integrasi Isu Prioritas dalam Capaian PembelajaranIntegrasi Isu Prioritas dalam Capaian Pembelajaran
Integrasi Isu Prioritas dalam Capaian Pembelajaran
 
Selamat "Hari Raya_Idul Adha 1445H / 2024H".
Selamat "Hari Raya_Idul Adha 1445H / 2024H".Selamat "Hari Raya_Idul Adha 1445H / 2024H".
Selamat "Hari Raya_Idul Adha 1445H / 2024H".
 
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum MerdekaModul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
Modul Ajar Bahasa Inggris Kelas 11 Fase F Kurikulum Merdeka
 
JURNAL REFLEKSI DWI MINGGUAN 5 SRI WAHYUNI.pdf
JURNAL REFLEKSI DWI MINGGUAN 5 SRI WAHYUNI.pdfJURNAL REFLEKSI DWI MINGGUAN 5 SRI WAHYUNI.pdf
JURNAL REFLEKSI DWI MINGGUAN 5 SRI WAHYUNI.pdf
 
pdf-powerpoint-kesehatan-reproduksi-remaja-ppt-kespro-remaja-_compress (1).pptx
pdf-powerpoint-kesehatan-reproduksi-remaja-ppt-kespro-remaja-_compress (1).pptxpdf-powerpoint-kesehatan-reproduksi-remaja-ppt-kespro-remaja-_compress (1).pptx
pdf-powerpoint-kesehatan-reproduksi-remaja-ppt-kespro-remaja-_compress (1).pptx
 
Dialog Prestasi Peperiksaan Akhir Tahun 2023
Dialog Prestasi Peperiksaan Akhir Tahun 2023Dialog Prestasi Peperiksaan Akhir Tahun 2023
Dialog Prestasi Peperiksaan Akhir Tahun 2023
 
UNIT 4 PB 3 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
UNIT 4 PB 3 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docxUNIT 4 PB 3 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
UNIT 4 PB 3 MODUL AJAR PPKn KELAS 5 - modulguruku.com.docx
 

Rph mengikut model assure

  • 1. RPH mengikut Model ASSURE.. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tahun Tarikh Masa Bil Murid Bidang Unit Pembelajaran Tajuk Pembelajara : elektrik pada tahun 4. Sedia Ada : Kemahiran Hidup : 5 Bestari : 19 Oktober 2012 : 9.00 pagi - 10.00 pagi : 20 orang : 1. Reka Bentuk dan Teknologi : 1.4 Elektrik dan Elektronik : (b) Penghasilan Projek Elektronik 1) Murid telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponen 2) Murid telah membuat projek mentol elektrik pada tahun 4. : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat ; Hasil Pembelajaran 1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan simbol komponen elektronik. 2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut fungsi Nilai Berfikir tu Mengajar : Keberanian, Berdikari, Kerajinan : Menghubung kait, membanding beza, mencirikan : 1) Alatan elektonik (Laptop, Kamera, Telefon bimbit) 2) Komponen elektronik (sel kering. LED, perintang, Perintang boleh laras, buzer, dan bongkah penyampung) 3) Alatan tangan (playar muncung tirus, pemutar skru) 4) Persembahan powepoint. 5) Model litar elektronik 6) Papan Putih RPH MENGIKUT MODEL ASSURE A - Analyse Learner Analisis pelajar Bilangan pelajar - 20 orang Jantina - lelaki 12 perempuan 8 Kedudukan kelas - Pertama dalam darjah 5 Waktu : 9 - 10 pagi (waktu 4 dan 5) Tempat : Bengkel Kemahiran Hidup Pengetahuan sedia ada: Pemebelajaran elektronik di tahun 4 S - State Obejctives Nyatakan objektif Pada akhir waktu, pelajar boleh: 1) menyenaraikan sekurang-kurangnya 2 daripada 3 nama, fungsi dan
  • 2. simbol komponen elektronik. 2) menggunakan 2 alatan kerja elektronik dengan betul mengikut fungsi S - Select Method Pilih kaedah, media, bahan Menggunakan kaedah pengajaran berpusatkan murid dengan guru sebagai pembimbing. Menggabungkan media elektronik dan tradisional Menggunakan model atau benda maujud, bahan bercetak serta elektronik U - Utilise media and materials Gunakan media & bahan 1) Alatan elektonik dan komponen elektronik 3) Alatan tangan 4) Persembahan powepoint. 5) Model litar elektronik 6) Papan Putih R - Require learner response/ participation Dorong penglibatan pelajar Soal-jawab secara lisan. Murid menggunakan alatan tangan Membimbing murid membuat kerja amali E - Evaluate and revise materials Nilai & semak Soalan secara lisan. Kuiz secara berkumpulan Edaran lembaran kerja. Murid dibimbing sehingga boleh menggunakan alatan tangan dengan betul Fasa Masa Set Induksi (10 minit) Isi Kandungan Pengenalan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran 1) Guru menerangkan perbezaan antara kepada peralatan barang elektrik dan elektronik. Catatan Nilai: rasional KB: Menghubung kait, elektronik pada 2) Murid menyatakan pelbagai jenis alatan membanding beza zaman semasa. BBM: Kamera, Telefon elektronik yang pernah digunakan. bimbit, Laptop Langkah Pengenalan 1) Murid diminta untuk duduk secara 1 (15 kepada komponen minit) elektronik dan alatan kerja. 1) LED 2) Perintang 3) Testpan 4) Playar mucung tirus berpasangan. 2) Murid akan diberi satu LED dan Nilai: Berdikari KB: mencirikan BBM: perintang setiap dua orang untuk 1) Persembahan ditatapi oleh murid serta satu helaian powerpoint, lembaran kerja. 2) Lembaran kerja 3) Guru menerangkan mengenai nama, 3) Komponen elektronik fungsi dan simbol komponen elektronik sebenar (LED, perintang, menggunakan powerpoint dan murid perintang boleh laras) menyalin nota. 4) Alatan kerja (playar
  • 3. 4) Murid diminta untuk menulis nama, fungsi dan simbol peralatan elektronik muncung tirus, pemutar skru) di pada lembaran kerja yang diberi. 5) Guru menerangkan mengenai nama dan fungsi alatan kerja elektronik yang digunakan. Langkah Tunjuk ajar 2 (20 penggunaan minit) alatan tangan dan Guru menunjukkan cara menggunakan 2) KB: membanding beza pemasangan alatan tangan dengan betul. Contoh : BBM: komponen Membengkokkkan kaki LED, memutar 1) alatan kerja, skru untukmenyambung 2) komponen elektronik 1) LED 1) Murid dibahgikan kepada dua kumpulan/ 3) Guru menunjukkan cara memasang 2) Playar muncung LED pada bongkah penyambung tirus 4) Dua orang murid dipilih untuk cuba 3) Testpan memasangkan komponen elektonik 4) Bongkah pada bongkah penyambung dengan penyambung betul. Berdikar, Berani 3) model litar elektronik lengkap Penutup Refleksi murid (15 minit) dan mengenalpasti semula simbol dan sayang rumusan kegunaan komponen elektronik pada KB: Menghubung kait, pembelajaran litar skematik di papan putih membuat kesimpulan 1) Penjelasan di papan putih 1) Guru meminta murid untuk Nilai: Kerjasama, 2) Guru memilih 2 orang murid untuk Nilai: Rasional, kasih BBM: Papan putih bertanya tentang apa yang dipelajarinya hari ini. 3) Murid diterangkan kaitan litar elektronik dengan kehidupan seharian, sejauh mana pentingnya kegunaan alatan elektonik berbanding pada zaman dahulu. Refleksi isi utama pengajaran : ___________________________________________________________________ ___________________________________________________________________