Tècniques i recursos per treballar una estratègia (connectar amb els esquemes previs) a diferents situacions:
Projectes de treball. Durant la fase inicial, què sabem?
Treball amb textos. Comprensió lectora. Abans de llegir i durant-després (amb quins coneixements o experiències puc connectar la lectura)
Projectes de recerca. Abans de fer les hipòtesis. Què sabem.
Jocs de rols i simulacions a tutoria. Quines experiències hem viscut?
Matemàtiques. Quines estratègies conec?
Tècniques i recursos per treballar una estratègia (connectar amb els esquemes previs) a diferents situacions:
Projectes de treball. Durant la fase inicial, què sabem?
Treball amb textos. Comprensió lectora. Abans de llegir i durant-després (amb quins coneixements o experiències puc connectar la lectura)
Projectes de recerca. Abans de fer les hipòtesis. Què sabem.
Jocs de rols i simulacions a tutoria. Quines experiències hem viscut?
Matemàtiques. Quines estratègies conec?
Reproducció d'un meravellós conte d'Enric Larreula, que està descatalogat i que perfecte per a introduir un projecte o unitat didàctica a Educació Infantil al voltant dels cinc sentits.
Reproducció d'un meravellós conte d'Enric Larreula, que està descatalogat i que perfecte per a introduir un projecte o unitat didàctica a Educació Infantil al voltant dels cinc sentits.
La competència digital del professorat (model TPACK)Lirios13
Aquest treball sobre la competència digital del professorat l'hem dut a cab les meues companyes i jo com a tema de teòria per l' assignatura de "Desarrollo curricular y aulas digitales en la educación infantil" en el grau de mestre d' ducació infantil.
Reflexions sobre l'ús didàctic de les TIC als centres. Com ens organitzem?Carmina Pinya i Salomó
Presentació digital treballada amb els caps d'estudi de la zona del CRP del Vallès Occidental VIII per reflexionar sobre quin sentit té treballar fent ús de les TIC als nostres centres.
1. SITUACIÓ D’APRENENTATGE
“Reciclajocs”: Podem crear coses útils o donar una
nova utilitat a les coses que llencem?
TECNOLOGIA i DIGITALITZACIÓ
Primer d’Educació Secundària Obligatòria
NOM: NÚRIA GARCÍA ANDRÉS
DNI: 47807517Q
COS: Professors d’ensenyament secundari
ESPECIALITAT: Tecnologia
CONVOCATÒRIA: Juliol 2023
TRIBUNAL: 5
2. DESCRIPCIÓ 3
TRACTAMENT DE LES COMPETÈNCIES TRANSVERSALS 4
COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES 5
OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ 6
SABERS 8
DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE 9
ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ 10
MESURES D’ATENCIÓ UNIVERSALS 14
MESURES D’ATENCIÓ ADDICIONALS O INTENSIUS 14
VECTORS 15
REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES 16
ANNEXOS
3. DESCRIPCIÓ
Aquesta situació d’aprenentatge és una planificació oberta i flexible del procés d’ensenyament i aprenentatge de la matèria de
Tecnologia i Digitalització, pensada per realitzar una transició adequada de primària a secundària i potenciar la seva autonomia i enfortir
els hàbits de treball. Està fonamentada en l’adquisició de les competències específiques per part de l’alumnat, integrant els diferents
aprenentatges i impulsant la transversalitat de coneixements, incloent-hi l’ús de les tecnologies de la informació i la comunicació (TIC).
Atenent els diferents ritmes d’aprenentatge, amb activitats de diversos graus de dificultat, cuida la perspectiva de gènere i preveu
estratègies de treball cooperatiu, mitjançant desenvolupament d’activitats en grup.
Context grup classe:
Aquesta situació d’aprenentatge està pensada per un grup de primer de l’ESO d’un institut situat a la zona metropolitana de Barcelona. El
grup en particular està format per vint-i-quatre alumnes (9 nois i 15 noies) provinents de les diferents escoles de primària del municipi i
altres zones limítrofs. És un grup força heterogeni i enjogassat. Els agrada poder dur a terme projectes al taller o a l’aula, i els interessa
saber com aplicar les coses que estudiem des de la matèria, al seu entorn més proper. El grup classe està força cohesionat, fet que ens va
molt bé per fer el projecte central on treballem de manera cooperativa (assignació de rols).
Entre aquest alumnat tenim tres alumnes diagnosticats per l’EAP amb Necessitats Específiques de Suport Educatiu (NESE):
1. Alumne nouvingut (final curs passat) ucraïnès amb una situació social desfavorida, però hi ha un bon suport familiar. No s’aprecien
dificultats rellevants a banda de l’idioma. Per tant, requereix hores d’Aula d’Acollida.
2. Alumna amb retard greu dels aprenentatges per malaltia (Trisomia X). És bastant desorganitzada, i això fa que moltes vegades no
presenti els deures. Ha començat a rebre atenció especialitzada fora del centre.
3. Alumna amb altes capacitats sobretot en l’àmbit lingüístic i creatiu.
3
4. Per resoldre aquestes dificultats derivades dels diferents ritmes i necessitats en l’aprenentatge i poder atendre a la diversitat de l’aula,
utilitzarem diferents estratègies com són la de donar una atenció més individualitzada, fer activitats de reforç o ampliació, adaptar la matèria
(per més detall veure els punts de mesures i suports). També, cal destacar que en aquest grup classe, no hi ha alumnat repetidor i el nivell
d’absentisme és baix.
Repte teòric
El repte d’aquesta situació d’aprenentatge ““Reciclajocs”: Podem crear coses útils o donar una nova utilitat amb les coses que
llencem?” és introduir a l’alumnat en la nova matèria de tecnologia, aprendre a identificar els productes tecnològics que estan presents a la
nostra vida quotidiana i relacionar-los amb la necessitat que satisfan, distingir els mètodes de producció, conèixer i saber explicar de forma
ordenada les fases que té el procés tecnològic i aprendre a elaborar la memòria tècnica. Com a cloenda, col·laborativament construïm un joc
fet amb materials de rebuig on apliquem les fases del procés tecnològic.
TRACTAMENT DE LES COMPETÈNCIES TRANSVERSALS
Les competències transversals que es treballen són:
- Competència emprenedora (CE3): Amb la creació d’un objecte es desenvolupen les pròpies idees i el pensament autocrític,
considerant l’experiència una oportunitat per aprendre.
- Competència personal, social i d’aprendre a aprendre (CPSAA 3, 4 i 5): Mitjançant les activitats formatives i del treball cooperatiu,
l’alumnat aprèn de les experiències viscudes i dels errors per construir i desenvolupar els coneixements.
- Competència digital (CD1): Fer cerques d’informació a Internet, i seleccionant la que millor s'adeqüi a la problemàtica a resoldre.
- Competència ciutadana: De forma indirecta, acompanyant a l’alumnat a saber estar demostrant respecte per les normes, empatia,
equitat i esperit constructiu en la interacció amb els altres en diferents contextos. Treballs en grup, respectant opinions, etc. A més a
més, de fer un treball relacionat amb la sostenibilitat.
4
5. COMPETÈNCIES ESPECÍFIQUES
TECNOLOGIA i DIGITALITZACIÓ (Competències extretes del DECRET 175/2022, de 27 de setembre, d'ordenació dels ensenyaments de
l'educació bàsica)
Competència específica 1 (CE1)
Buscar, analitzar i seleccionar la informació adequada, de manera crítica i segura, tot aplicant processos de recerca, mètodes d’anàlisi de
productes i experimentant amb eines de simulació, per delimitar problemes tecnològics i proposar solucions a partir de la informació
obtinguda.
Competència específica 2 (CE2)
Planificar, dissenyar i desenvolupar solucions a problemes tecnològics amb autonomia i actitud creativa, tot aplicant el procés tecnològic,
coneixements interdisciplinaris i treballant de manera ordenada i cooperativa, per resoldre problemes o necessitats de manera eficaç,
innovadora i sostenible.
Competència específica 3 (CE3)
Aplicar de manera apropiada diferents tècniques i coneixements interdisciplinaris, tot utilitzant operadors, sistemes tecnològics i eines,
seguint la planificació i el disseny sostenible previ per construir solucions tecnològiques que donin resposta a necessitats en diferents
contextos.
Competència específica 4 (CE4)
Descriure, representar i intercanviar idees o solucions a problemes tecnològics o digitals, utilitzant els mitjans de representació, simbologia i
vocabulari adequats, així com els instruments i els recursos disponibles, utilitzant les eines digitals per argumentar, comunicar i difondre
informació.
Competència específica 6 (CE6)
5
6. Utilitzar els fonaments del funcionament dels dispositius i de les aplicacions habituals de l’entorn digital d’aprenentatge, analitzant-ne els
components i les funcions i ajustant-los a les necessitats per fer-ne un ús més eficient i segur, per detectar i resoldre problemes tècnics
senzills.
OBJECTIUS D’APRENENTATGE I CRITERIS D’AVALUACIÓ
Criteris d’avaluació Objectius d’aprenentatge
1.1 Identificar i definir problemes o necessitats plantejades, tot
cercant i contrastant la informació procedent de diferents fonts de
manera crítica i segura, fent ús dels coneixements científics i
tecnològics, avaluant-ne la fiabilitat i la pertinència.
1.2 Analitzar i examinar productes tecnològics d’ús habitual a través
de l’anàlisi d’objectes i sistemes, fent ús dels coneixements científics i
tecnològics, utilitzant, si s’escau, eines de simulació, en la construcció
de coneixement.
Identificar i seguir de forma seqüenciada les fases del procés
tecnològic en l’execució de projectes i en aquesta situació
d’aprenentatge en particular.
Cercar i seleccionar informació a Internet per satisfer la necessitat i/o
repte d’aquesta SA.
6
7. 2.1 Idear i dissenyar solucions tecnològiques originals a problemes
plantejats, tot aplicant el procés tecnològic amb conceptes, tècniques
i procediments interdisciplinaris amb actitud emprenedora,
perseverant i creativa, documentant la informació en una memòria
de projecte.
2.2 Seleccionar, planificar i organitzar el temps, els materials i les
eines, així com les tasques necessàries per a la construcció d’una
solució definida en un projecte, treballant individualment o en grup de
manera cooperativa.
2.3 Aplicar criteris de sostenibilitat en el disseny de solucions
tecnològiques considerant tot el cicle de vida útil de l’objecte.
Idear i fabricar el joc/joguina utilitzant les fases del procés tecnològic.
Aprendre a treballar en petit grup.
Cercar maneres de reciclar materials de rebuig per fer el projecte
d’aquesta situació de forma col·laborativa.
3.1 Fabricar objectes o models mitjançant la manipulació i la
conformació de materials, tot emprant instruments de mesura, eines i
màquines adequades, posant en pràctica els fonaments
d’estructures, mecanismes, electricitat i electrònica seguint les
normes de seguretat i de salut.
3.2 Avaluar el resultat d’una construcció tot contrastant les seves
funcions en relació amb els requeriments tècnics del projecte,
mitjançant l’observació i l’ús de mesura per validar el resultat final.
7
8. 4.1 Documentar el procés de la creació d’un producte des del disseny
fins a l’avaluació, elaborant la documentació tècnica i gràfica amb
l’ajuda d’eines digitals, emprant els formats i el vocabulari tècnic
adequats, de manera col·laborativa, tan presencialment com
en remot.
4.2 Representar objectes, diagrames i esquemes tècnics mitjançant
eines digitals col·laboratives, tot aplicant les normes tècniques
corresponents.
4.3 Utilitzar dispositius i recursos digitals per a comunicar-se amb els
altres, per difondre els propis aprenentatges i argumentar-los.
Crear la memòria tècnica i la carpeta d’aprenentatge.
Saber utilitzar eines col·laboratives per compartir les tasques fetes i
treballar en equip.
6.2 Crear continguts, elaborar materials i difondre’ls en diferents
plataformes, configurant correctament les eines digitals habituals de
l’entorn d’aprenentatge, ajustant-les a les necessitats i respectant les
llicències i els drets d’autoria.
6.3 Organitzar la informació de manera estructurada, aplicant
tècniques d’emmagatzematge segur.
SABERS
● Procés de resolució de problemes i de projectes:
○ Aplicació d’estratègies, tècniques i marcs de resolució de problemes en diferents contextos i les seves fases.
○ Aplicació d’estratègies de cerca crítica d’informació per a la recerca i la definició de problemes plantejats.
○ Utilització d’eines i tècniques de manipulació i mecanització de materials per a la construcció d’objectes i de prototips. Iniciació
8
9. a la fabricació digital. Aplicació de normes de seguretat i higiene.
○ Desenvolupament de l’emprenedoria, la resiliència, la perseverança i la creativitat per resoldre problemes des d’una
perspectiva interdisciplinària.
● Comunicació i difusió d’idees:
○ Utilització d’eines digitals per a l’elaboració, la publicació i la difusió de documentació tècnica i informació multimèdia relativa a
projectes.
DESENVOLUPAMENT DE LA SITUACIÓ D’APRENENTATGE
S’ha optat per una metodologia que permeti treballar d’una manera oberta, participativa i variada. També, basada en un aprenentatge
competencial on tot l’alumnat pugui sentir-se inclòs, respectat i protagonista del seu propi aprenentatge (seguint el model DUA).
Per planificar el procés d’adquisició d’aprenentatges significatius, s’han seguit les següents orientacions:
- Partir dels coneixements previs de l’alumnat.
- Afavorir la motivació.
- Assegurar-se que l’alumnat sap què fa i per què ho fa.
- Realitzar una avaluació formativa del procés, i en funció dels resultats modificar l’ajuda pedagògica, intervenció del professorat,
aspectes organitzatius del grup de treball, etc.
En aquesta situació d’aprenentatge es parteix d’una exposició i explicació dels conceptes per conèixer les fases del procés tecnològic, amb
l’ajut de presentacions i vídeos, per donar aquests coneixements previs necessaris per després dissenyar i desenvolupar el projecte (treball
pràctic) necessari per resoldre el repte plantejat.
El treball individual es farà amb els exercicis i amb l’ordinador, permetent que cada alumne/a arribi més o menys lluny segons el seu ritme
d’aprenentatge. Es proposarà una activitat inicial i a mesura que acabin el professorat assignarà noves activitats en funció dels resultats. De
manera que alumnat amb més dificultats podrà repetir exercicis bàsics per assolir conceptes bàsics i alumnat més avançat podrà aprofundir
més en el tema.
En quant el treball en grup es formaran grups de 4 o 5 alumnes i cadascun/a tindrà un rol assignat (coordinador/a, secretari/ària, tresorer/a,
9
10. portaveu, ajudant (opcional)).
Els recursos didàctics per dur a terme aquesta situació d’aprenentatge són:
- Aules (ordinària: classe convencional, informàtica: ús d’ordinadors (programari i maquinari) per fer la memòria tècnica, disseny del
projecte, carpeta d'aprenentatge, etc. i taller: construcció i avaluació del projecte) i mobiliari de l’aula (projector, pissarra digital, eines i
materials del taller).
- Entorn virtual “G Suite for Eduaction” com a editor de textos, full de càlcul, presentacions, Drive, Classroom (plataforma
d’aprenentatge), carpeta d’aprenentatge, i altres aplicacions de disseny i de gamificació de l’aula.
- Fotocòpies i dossiers per algunes activitats.
- Vídeos explicatius i tutorials.
ACTIVITATS D’APRENENTATGE I D’AVALUACIÓ
TEMPORITZACIÓ: ESPAIS
13 sessions d’una hora // 1r trimestre // Aula ordinària, aula d’informàtica i aula taller
Sessió 1. Activitat inicial. Què és la tecnologia? Espai: Aula ordinària Avaluació: Inicial
Introducció: Com és la primera activitat del curs, primer fem una presentació de la matèria (espais i organització d’aquests, objectius, criteris d’avaluació i competències a
assolir), ja que és nova per l’alumnat.
Activitat 1: A partir de la pregunta “Què és la tecnologia?” obrim un debat on pretenem la deducció de la definició mitjançant una conversa guiada. Les idees que surten les
anem apuntant a la pissarra. Després visualitzem els vídeos (annex 1.2) sobre el concepte de tecnologia per reforçar la definició deduïda. IA: Quadern del professorat
(annex 2.1) (conversa).
Sessió 2. Desenvolupament. La carpeta d’aprenentatge Espai: A.taller o A. Info. Avaluació: Formativa
Activitat 1: Des dels ordinadors l’alumnat entra al Google Sites per crear la “carpeta d’aprenentatge”. Aquest serà un espai que utilitzaran per explicar que s’ha fet a cada
situació d’aprenentatge durant el curs i sempre seguiran el mateix guió (annex 1.3). Per fer una presa de contacte inicial, en l’activitat d’aquesta sessió farem una
“Benvinguda” i aprofitarem per crear la pàgina de la situació d’aprenentatge que ens ocupa.
Activitat 2: Compartim la nostra carpeta d’aprenentatge amb la resta de companys/es i amb el/la professor/a perquè puguin només visualitzar. IA: Rúbrica + carpeta
d’aprenentatge (annex 2.2) + quadern del professorat.
10
11. Sessió 3. Desenvolupament. Estem massa tecnificats? Espai: Aula ordinària Avaluació: Formativa i formadora
Activitat 1: Pensem sobre si estem massa tecnificats o no i si podríem arribar a deshumanitzar-nos i individualment, anotem la nostra opinió al nostre quadern. Posteriorment,
fem un debat sobre el tema. IA: quadern del professorat (conversa/debat)
Activitat 2: Tot seguit, parlem sobre el que és un producte tecnològic i visualitzem un vídeo (annex 1.4) sobre els invents de Leonardo da Vinci i la seva exposició al mNACTEC
(museu de la ciència i la tècnica de Terrassa).
Activitat 3: Amb l’ajut de l’informe d’exemple que tenim al “Google Classroom”, visualitzem l’anàlisi d’un bolígraf comú amb molla. L’informe descriu l’objecte, els materials de
què està fet, les mides, conté un dibuix, el desglossament de peces, els components, el preu, on s’ha fabricat i aquells aspectes més rellevants (annex 1.5).
Activitat 4: Individualment, escollim un objecte d’ús quotidià (que tinguem a l’estoig, a l’aula, etc.) i fem un informe similar al del model i ho pengem al “Google Classroom”.
Tenim penjada la rúbrica de l’activitat (annex 2.2) perquè ens serveixi de guia IA: rúbrica (informe).
Sessió 4. Desenvolupament. Necessitats humanes Espai: A.taller o A. Info. Avaluació: Formativa i formadora
Activitat 1: Accedim al “Google Classroom” de la matèria on i trobem una “presentació de diapositives” (annex 1.6) on s’explica que és una necessitat humana (necessitats
bàsiques i secundàries) i un formulari (annex 1.7). Llegim individualment la presentació, i tot seguit fem el formulari. IA: formulari (annex 2.3)
Activitat 2: Ens organitzem per grups de 4 o 5 alumnes i entre tots/es busquem la millor solució per satisfer les necessitats que se’ns plantegen (ex. fer càlculs ràpidament,
conservar els aliments durant mesos, entretenir-se, netejar les finestres dels gratacels...) (annex 1.8).
Activitat 3: Fem posada en comú en gran grup per veure les diferents propostes, ho anotem a la pissarra i escollim les millors opcions per anotar-les al nostre quadern. IA:
quadern del professorat (conversa).
Sessió 5. Desenvolupament. Artesania i tècnica. Producció industrial
i artesanal.
Espai: Aula ordinària Avaluació: Formativa i formadora
Activitat 1: Fem recordatori de què és un producte tecnològic i parlem sobre el que pensem que és la producció artesanal i industrial, veiem la definició i individualment anotem
al quadern les principals diferències que hi ha entre les dues i escrivim diversos exemples de producció artesanal i industrial. Seguidament, visualitzem vídeos (annex 1.9)
sobre producció artesanal (cistell de vímet) i industrial (com es fan les llaminadures):
Activitat 2: Fem un Kahoot! (annex 1.10) sobre la producció artesanal i industrial, productes tecnològics i necessitats humanes. IA: Kahoot! ((annex 2.4)
Activitat 3: Des del departament d'Educació Física ens proposen un repte (annex 1.11). Aquest consisteix a crear objectes per entretenir-nos i mantenir-nos en forma
mentalment, durant un dia de pluja que no podem sortir al pati o per les jornades culturals organitzades a l’institut i/o també per aprofitar les taules de ping-pong noves que ens
han posat al pati. Haurem de pensar quin objecte podríem fer per satisfer la necessitat que se'ns ha plantejat. Aquest objecte rebrà el nom de “Reciclajocs” i com el seu nom
indica ha d’estar fet amb materials reciclats. Per fer aquesta activitat, ens organitzarem grups de 4 o 5 alumnes (heterogenis i paritaris) i cada membre del grup tindrà un rol:
• Coordinador/a: dirigeix l’activitat i regula l’estructura.
• Secretari/a: controla el to de veu i redacta les decisions de l’equip.
• Intendent/a: posa bé les taules i té a punt el material.
11
12. • Portaveu: Parla en nom de l’equip.
• Ajudant (opcional): substitueix un/a company/a i ajuda a qui ho necessiti.
Individualment, cerquem a Internet possibles idees per fer el “Reciclajocs”, creem un “Document de Google” i després les compartim amb el nostre grup i escollim la millor
opció de manera justificada. IA: rúbrica + quadern del professorat (conversa + repartir rols).
Activitat 4: Fem un petit debat per treballar l’ODS 12 “Garantir modalitats de consum i producció sostenibles”.
Sessió 6. Desenvolupament. Fases del procés tecnològic Espai: A.taller o A. Info. Avaluació: Formativa i formadora
Activitat 1: Fem una introducció on expliquem que per fabricar un producte cal seguir, de manera ordenada, les fases del procés tecnològic. Entrem al “Google Classroom”
veiem la presentació (annex 1.12).
Activitat 2: El professorat ensenya una foto d’uns préssecs madurs i planteja el problema que com en tenim molts (annex 1.13), si no fem alguna cosa, es faran malbé, però
tampoc ens els podem menjar tots perquè ens poden fer mal. Amb els grups de “Reciclajocs” busquem possibles solucions al problema, triem la millor opció, esbrinem què
hem de fer i quina seria l’avaluació. Després, observem la imatge sencera a veure si hem arribat a les mateixes conclusions. IA: quadern del professorat.
Activitat 1 (continuació): El professorat explica les fases del procés tecnològic i prenem notes al quadern.
Activitat 3: Amb els grups del “Reciclajocs”, pensem en què consisteixen les fases del procés tecnològic del “Reciclajocs” i ho expliquem a la tasca creada al “Google
Classroom”. Allí mateix tenim la rúbrica de l’activitat. (*)
Activitat 4: Individualment, fem un formulari (annex 1.14) que tenim al “Google Classroom” sobre les fases del procés tecnològic. IA: formulari i (*) rúbrica
Sessió 7. Desenvolupament. El projecte tècnic Espai: Aula ordinària Avaluació: Formativa i Formadora
Activitat 1: Conversem sobre el que pensem que és el projecte tècnic, i sobre quines són les seves parts. Anotem les idees a la pissarra i finalment les conclusions extretes al
nostre quadern. El professor explica com començar el projecte a partir d’una necessitat, quines condicions ha de complir i la importància de fer una bona recerca d’informació.
A continuació, busquem informació sobre la manera de cuinar una paella i fem individualment, un “Document de Google” que pengem al “Google Classroom”. IA: quadern del
professorat + rúbrica.
Activitat 2: Visualitzem una presentació sobre les parts de la memòria tècnica (portada, índex, introducció, objectius, justificació, croquis i plànols, escandall, pressupost, pla
de treball, conclusió i bibliografia) i com elaborar-la (annex 1.15).
Activitat 3: Amb els grups del “Reciclajocs", busquem informació sobre l’objecte que vam pensar fa dues sessions i comencem a fer la memòria tècnica (introducció,
descripció, esbós,...). Creem un document compartit on posem portada, l’índex i comencem a redactar les diferents parts del projecte. Al “Google Classroom” tenim un guió. A
més a més, un cop decidit l’objecte que crearem hem de pensar en els materials necessaris per començar a construir el “Reciclajocs”.
Sessió 8. Desenvolupament. L’escandall i el pla de treball Espai: A.taller o A. Info. Avaluació: Formativa i formadora
Activitat 1: En gran grup, pensem en què consisteix la fase de construcció de l’objecte i quins documents ens caldria tenir presents per a la seva fabricació
(escandall/especejament i el pla de treball). Fem veure que una recepta de cuina és un bon exemple. A més, pensem per a què pot servir la fase d’avaluació del procés
tecnològic.
12
13. Activitat 2: Per facilitar el treball de la següent activitat, expliquem com donar format, inserir imatges i fer taules al “Document de Google”.
Activitat 3: Amb l’explicació de suport que tenim al “Google Classroom”, contem com fer l’escandall i el procés constructiu (pla de treball), amb algun exemple resolt (annex
1.16). Amb els grups del “Reciclajocs”, treballant en equip, fem l’escandall del nostre projecte i expliquem el procés de fabricació. IA: quadern del professorat.
Sessió 9. Desenvolupament. Fem un pressupost Espai: Aula d’informàtica Avaluació: Formativa
Activitat 1: El professorat fa una explicació bàsica del “full de càlcul de Google” (donar format, crear una graella, canvi de colors, emplenar cel·les, etc.) per crear diagrames de
Gantt (esquema gràfic del pla de treball) i de com fer taules al full de càlcul, així com les operacions bàsiques necessàries per fer el nostre pressupost.
Activitat 2: Amb els grups del “Reciclajocs”, representem el pla de treball descrit a la sessió anterior d’una manera gràfica amb el “full de càlcul de Google” (Diagrama de
Gantt). (annex 1.17). IA: quadern del professorat.
*Per la pròxima sessió portem els materials necessaris per fer el projecte del “Reciclajocs”.
Sessió 10. Desenvolupament. Comencem a construir. Espai: A.taller o A. Info. Avaluació: Formadora
Activitat 1: Amb els grups del “Reciclajocs”, comencem a construir el projecte. Ens repartim les tasques del projecte, tot recordant els nostres rols i comencem a construir.
Una estona abans d’acabar la classe, ajudem al secretari/ària a emplenar el diari de treball del taller (annex 1.15) i entre tots/es continuem fent la memòria tècnica. IA:
quadern del professorat, diari de treball, rúbrica i memòria tècnica.
Sessió 11. Desenvolupament. Continuem la memòria tècnica. Espai: Aula ordinària Avaluació: Formadora
Activitat 1: Continuem amb la memòria tècnica i la lliurem en aquesta tasca.
Activitat 2: Actualitzem la carpeta d’aprenentatge que tenim creada al “Google Sites”, pugem una fotografia del nostre objecte, el seu nom, descripció, els materials que hem
fet servir i les fases del procés tecnològic que hem seguit.
Sessió 12. Desenvolupament. Continuem construint Espai: A.taller o A. Info. Avaluació: Formadora
Activitat 1: Amb els grups del “Reciclajocs”, continuem construint el projecte. Cal tenir present que en la següent sessió hem d’explicar el nostre projecte.
Una estona abans d’acabar la classe, ajudem al secretari/ària a emplenar el diari de treball del taller i entre tots/es continuem fent la memòria tècnica. Si no hi ha temps a
finalitzar, cal fer-ho a casa. IA: quadern del professorat, diari de treball, rúbrica i memòria tècnica.
Sessió 13. Activitats de síntesi. L’Avaluació del “RECICLAJOCS” Espai: Aula ordinària Avaluació.: Formadora i qualificadora
Activitat 1: Fem la presentació del nostre projecte “Reciclajocs”. Exposició oral. Amb rúbriques d’autoavaluació i coavaluació, avaluem tant la construcció de l’objecte com
la seva funcionalitat. IA: rúbriques d’autoavaluació i coavaluació (coRubrics). (annex 2.5)
Activitat 2: Per finalitzar fem un qüestionari de satisfacció i qualitat. L’alumnat avalua al professor i la unitat (annex 2.6).
13
14. Distribució alumnat
1a i 8a sessió: gran grup i grups de 4 o 5 alumnes heterogenis i paritaris;
2a sessió: individual;
3a sessió: gran grup i individual;
4a, 5a, 6a, 11a i 13a sessió: individual i en grups de 4 o 5 alumnes heterogenis i paritaris;
7a sessió: gran grup, individual, grups de 4 o 5 alumnes heterogenis i paritaris;
9a, 10a, 12a sessió: grups de 4 o 5 alumnes heterogenis i paritaris.
Recursos
● Materials: objectes quotidians (els hauran de buscar i portar els alumnes), paper, llapis, bolígraf i els elements necessaris per a la realització de croquis, etc.
● Eines: serra de marqueteria, alicates, pistola silicona, cola, tornavisos, barrina, regle graduat, escaire, tisores, paper de vidre, etc.
● Dispositius i recursos digitals: ordinador, tauleta o mòbil; entorn virtual de treball col·laboratiu (“Google Classroom”) del curs amb els següents recursos:
presentacions teòriques, guió de les activitats, guió de la memòria tècnica, bastida de suport del diari de treball del taller, rúbriques, qüestionari final de la unitat; entorn
G-Suite for Education (documents, fulls de càlcul, presentacions, Google Sites, etc.); vídeos, accés llocs web (MNACTEC, etc.); kahoots, etc.
MESURES D’ATENCIÓ UNIVERSALS
● Activitats amb diferents graus de dificultat.
● Treball en gran grup (classe) en els debats, cooperatiu en els grups de “Reciclajocs” i individuals.
● Atenció personalitzada.
MESURES D’ATENCIÓ ADDICIONALS O INTENSIUS
Activitats d’ampliació
● Podem millorar el nostre lloc web (colors, lletra tipogràfica…)
● Crear i afegir el nostre logotip i digitalitzar-lo per la carpeta
d’aprenentatge.
Activitats de reforç
● Donar més temps per fer les activitats.
● No penalitzar les faltes d’ortografia.
● Reduïm exigències del seu rol i les repartim entre els seus
companys.
14
15. ● Donat un Diagrama de Gantt, contestar a una sèrie de
preguntes relacionades.
● Fer el cost econòmic.
● Ajudarem a altres companys/es.
● Al Kahoot!, baixem el nivell d’exigència.
● Presentacions més senzilles.
● Contacte via correu electrònic amb el professor pels alumnes que
necessitin ajudes puntuals.
VECTORS
A continuació s’explica com s’intenten abordar els vectors del nou currículum en aquesta situació d’aprenentatge:
1. Aprenentatges competencials: A partir del repte plantejat des de la matèria d’educació física, la problemàtica plantejada és propera i
vivencial per l’alumnat perquè han de crear objectes que acabin utilitzant al pati del centre. Així, intentem desenvolupar les capacitats per
adquirir els continguts propis de la matèria.
2. Perspectiva de gènere: La manera de treballar aquest vector serà a partir dels grups de treball, fent-los de manera heterogènia pel que
fa a gènere, procedència, nivell acadèmic i social.
3. Universalitat del currículum: Per crear aquesta situació d’aprenentatge s’ha tingut en compte el model DUA (Disseny Universal per
l’aprenentatge) de manera que des de l’inici hi ha tasques i activitats flexibles i personalitzables segons la realitat de l’aula.
4. Qualitat de l’educació de les llengües: Aquesta situació ofereix diversos espais de comunicació, tant en gran grup, com en petit grup
com individualment, per tal que l’alumnat tingui oportunitats diverses per expressar-se i fer-se entendre.
5. Ciutadania democràtica i consciència global: Aprofitem aquest vector per treballar l’ODS número 12 “Garantir modalitats de consum i
producció sostenible”. En el moment de presentar el repte, aprofitem també per parlar i debatre com podem cuidar el medi ambient fent un
consum i una producció més sostenible.
6. Benestar emocional: En acabar la situació d’aprenentatge es fa una autoavaluació perquè l’alumnat es plantegi preguntes sobre com
aprèn i com pot millorar el seu procés d’aprenentatge. A més, també es completa una avaluació reguladora que permeti identificar dificultats
per poder trobar formes de fer-hi front.
15
16. REFERÈNCIES BIBLIOGRÀFIQUES
● Resolució EDU/4037/2022, de 21 de desembre, de convocatòria dels processos
d'estabilització, mitjançant el sistema selectiu de concurs oposició per a l'ingrés a la
funció pública docent.
● DECRET 175/2022, de 27 de setembre, d'ordenació dels ensenyaments de l'educació
bàsica. (DOGC 8762, de 29.09.2022).
● Decret 150/2017, de 17 d’octubre, de l’atenció educativa a l’alumnat en el marc d’un
sistema educatiu inclusiu (DOGC núm. 7477, de 19.10.2017).
● L’ordre d’avaluació ENS/108/2018, de 4 de juliol.
● El nou currículum. (s. f.). XTEC - Xarxa Telemàtica Educativa de Catalunya.
https://projectes.xtec.cat/nou-curriculum/
● Diversitat i inclusió. (s. f.). XTEC - Xarxa Telemàtica Educativa de Catalunya.
http://xtec.gencat.cat/ca/curriculum/diversitat-i-inclusio/
● Els 17 ODS. (s. f.). GENCAT - Departament d’Educació Generallitat de Catalunya.
https://educacio.gencat.cat/ca/departament/linies-estrategiques/ods/els-17-ods/index.ht
ml
● Reciclajoc. Una idea original de Francesc Martín. (s.f.).
http://www.xtec.cat/~fmarti58/reciclajoc/
● Quadern del professor: Feliu, J. (s.f.). Quadern virtual del professor.
https://qv.tecnocentres.org/
● Herramientas didácticas. (2018, noviembre 12). Educar en igualdad.
https://www.educarenigualdad.org/herramientas-didacticas/
16
17. ANNEXOS
SITUACIÓ D’APRENENTATGE
“Reciclajocs”: Podem crear coses útils o donar una
nova utilitat a les coses que llencem?
TECNOLOGIA i DIGITALITZACIÓ
Primer d’Educació Secundària Obligatòria
NOM: NÚRIA GARCÍA ANDRÉS
DNI: 47807517Q
COS: Professors d’ensenyament secundari
ESPECIALITAT: Tecnologia
CONVOCATÒRIA: Juliol 2023
TRIBUNAL: 5
18. Annex 1: AULA VIRTUAL i ACTIVITATS
Annex 2: INSTRUMENTS D’AVALUACIÓ
Annex 2.1: Quadern Virtual de professor
Annex 2.2: Carpeta d’aprenentatge
Annex 2.3: Formularis
Annex 2.4: Kahoot!
Annex 2.5: Rúbriques (coRubrics)
Annex 2.6: Formulari d’avaluació professor i autoavaluació
Annex 3: ESPAIS
19. Annex 1: AULA VIRTUAL i ACTIVITATS
Annex 1.1: Es pot accedir a totes les activitats per anar al
Classroom de la situació d’aprenentatge mitjançant el codi
QR.
Codi classe: k6zvqaf
Annex 1.2: Vídeos activitat S1.1 Què és la tecnologia?
Annex 1.3: Guió carpeta d’aprenentatge (S2.1) Annex 1.4: Vídeo invents corresponent S3.2 on parlarem
dels productes tecnològics.
Annex 1.5: Informe anàlisi d’objecte quotidià. (S3.3) Annex 1.6: Presentació, les necessitats humanes (S4.1)
3/10
20. Annex 1.7: Formulari sobre les necessitats humanes.
(S4.1)
https://forms.gle/UaD67avZga6MEesc6
Annex 1.8: Activitat de trobar quin objecte satisfà les
necessitats humanes (S4.2). https://n9.cl/9l5g
Annex 1.9: Vídeos producció artesanal o industrial (S5.1) Annex 1.10: Kahoot sobre la producció industrial i artesanal
(S5.2).
Annex 1.11: Presentació repte “Reciclajocs”. (S5.3)
4/10
21. Annex 1.12: Presentació “Fases del procés tecnològic”.
(S6.1)
Annex 1.13: Melmelada de préssec (S6.2)
Annex 1.14: Formulari del procés tecnològic. (S6.4)
https://forms.gle/xZccRvarTZ3QEEHm7
Annex 1.15: Guió memòria tècnica (S7.2) i del diari de
treball (S10 i 12)
Annex 1.16: Exemple escandall i pla de treball (S8.3). Annex 1.17: Exemple de pla de treball usant el diagrama
de Gantt (S9.2)
5/10
22. Annex 2: INSTRUMENTS D’AVALUACIÓ
Annex 2.1: Quadern Virtual de professor
Taula on qualifiquem les competències de cada activitat.
Els criteris d’avaluació ens diuen les competències que hem
d’avaluar. https://n9.cl/9qwu
Taula resum: Al final de tot el curs es recull l’avaluació de
les competències per àmbit que hem avaluat
Control d’assistència. Recull final de faltes d’assistència.
Planificació i seguiment de les sessions (diari d’aula i anàlisi
del desenvolupament)
Actitud, treball i material.
6/10
23. Annex 2.2: Carpeta d’aprenentatge
Des de l’ordinador, entrem al “Google Sites” i creem la nostra carpeta d’aprenentatge (el meu lloc web), on publiquem
un resum de què fem a cada situació d’aprenentatge. L’alumnat crearà una pàgina nova per cadascuna i també haurà de
respondre a les següents preguntes (perquè ho tinguin present durant el desenvolupament de les SA): Del que he après,
què és el que més m’ha servit? Quins aprenentatges he fet pel meu compte? Com sé que he millorat? Quins
materials m’han ajudat per organitzar la feina?
A continuació tenim una imatge d’exemple:
Annex 2.3: Formularis
https://forms.gle/UaD67avZga6MEesc6 https://forms.gle/LaYtSmUrgpaynB236
7/10
24. Annex 2.4: Kahoot!
Necessitats humanes i tipologies de producció
Annex 2.5: Rúbriques (coRubrics)
Per fer avaluació i coavaluació de les diferents activitats, en la present programació
s’utilitza bastant l’eina del coRubrics, desenvolupada pel professor Jaume Feliu. Serveix
perquè el professor avaluï als alumnes (o a grups d’alumnes) amb una rúbrica i també
perquè els alumnes es coavaluïn entre ells amb una rúbrica, mitjançant un “formulari
de Google”. També es pot fer autoavaluació. Primer es defineix la rúbrica que volem
utilitzar i després indiquem els alumnes i els seus correu electrònics. Un cop feta, la plantilla,
l’script associat s’encarregarà de:
● Crear un formulari amb els continguts de la Rúbrica.
● Enviar per mail aquest formulari als alumnes o
donar-nos l’enllaç (si només corregeix el professor).
● Un cop contestat el formulari (pels alumnes o pel
professor), processar les dades per obtenir les mitjanes.
● Finalment, enviar els resultats als alumnes (a cadascú
només el seu resultat).
8/10
25. Exemples de rúbriques utilitzades amb l’aplicació coRubrics:
Rúbrica d’avaluació producte final. Valorem el disseny i construcció. https://n9.cl/6dbl0
Rúbrica d’autoavaluació de l’àmbit personal i per valorar el treball individual (treball a classe, compliment de les tasques,
responsabilitat,...) https://n9.cl/5yhv
Rúbrica de coavaluacio d’una exposició oral. https://n9.cl/9g0ve
9/10
26. També s’ha utilitzat el generador de rúbriques del “Google Classroom”
Annex 2.6: Formulari d’avaluació professor i autoavaluació
Avaluació del professor i la situació d’aprenentatge per part dels alumnes
Annex 3: ESPAIS
10/10