Rangkaian pengajaran ini membahas pelajaran Pendidikan Seni Visual untuk kelas 4 tentang membuat gambar ayam menggunakan teknik capan. Pelajaran ini terdiri dari dua minggu dengan tujuan agar murid dapat memahami bahasa seni visual, menghasilkan gambar ayam menggunakan teknik capan, dan membuat apresiasi karya seni mereka. Aktiviti pelajaran meliputi penjelasan guru, demonstrasi teknik, dan proses kreat
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
Mata Pelajaran: Pendidikan Seni Visual Masa : 60 minit
Kelas : 4 Maju Tema : Alam Semulajadi
Bidang : Menggambar Tajuk : Ayam
Teknik : Capan
Standard
pembelajaran
1.1 Persepsi estetik
1.1.1:Unsur seni
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.2: Prinsip rekaan
1.1.2.1
1.1.2.2
1.2 Aplikasi seni
1.2.1 media
1.2.1.1
1.2.1.2
1.2.2 teknik
1.2.2.1
1.3 Ekspresi kreatif
1.3.1
1.3.2
1.3.3
1.4 Apresiasi seni
1.4.1
1.4.2
1.4.3
Objektif
pembelajaran
Pada akhir pengajaran murid dapat:
1) Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat capan.
2) Menghasilkan gambar ayam dengan teknik capan.
3) Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.
Aktiviti PdP 1) Guru menunjukkan contoh gambar dan bersoal jawab dengan murid.
2) Guru menunjukkan cara menghasilkan gambar ayam dengan mengaplikasikan
teknik capan.
3) Murid menghasilkan gambar ayam dengan teknik capan.
4) Murid mempamer dan menceritakan karya seni yang dihasilkan.
EMK Keusahawanan, kreativiti dan inovasi.
Bahan Bantu
Belajar
BBM: contoh hasil karya guru, bahan bercetak.
Media - berus lukisan, pallet, jari, kertas lukisan, warna air, warna tempera, warna poster.
Penilaian PdP Prosespenghasilan karya sepanjang aktiviti membuat capan berdasarkan empat standard
kandungan.
Refleksi Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____murid yang tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang
RANCANGAN PENGAJARAN
2. PENDIDIKAN SENI VISUAL
MINGGU 1
Mata Pelajaran;Pendidikan Seni Visual Masa : 60 minit
Kelas : 4 Maju Tema : Alam semula jadi
Bidang : Menggambar Tajuk : Ayam
Teknik : Capan
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.1 PERSEPSI
ESTETIK
1.1.1Unsur Seni
1.1.1.1
1.1.1.2
1.1.1.3
1.1.2 Prinsip rekaan
1.1.2.1
1.1.2.2
1.2 APLIKASI SENI
1.2.1 Media
1.2.1.1
1.2.1.2
1.2.2 Teknik
1.2.2.1
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran murid dapat
1.Mengenal,memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam
membuat capan.
2.Menghasilkan gambar ayam dengan teknik capan.
AKTIVITI PdP 1.Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab mengenai bahasa seni
visual.
2. Guru menunjukkan cara menghasilkan ayam dengan
mengaplikasikan teknik capan.
3.Murid memulakan aktiviti dengan membuat teknik capan dalam
menghasilkan gambar ayam.
EMK Keusahawanan.kreativiti dan inovasi.
BAHAN BANTU BELAJAR BBM: contoh hasil karya guru, bahan bercetak.
Media - berus lukisan, pallet, jari, kertas lukisan, warna air, warna
tempera, warna poster.
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat capan
berdasarkan dua standard kandungan.
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang
ditetapkan dan _____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi
bimbingan khas dalam sesi pembentangan pada masa akan datang.
3. RANCANGAN PENGAJARAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
MINGGU KEDUA
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Masa : 60 minit
Kelas : 4 Maju Tema : Alam Semulajadi
Bidang : Menggambar Tajuk : Ayam
Teknik : Capan
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.3 EKSPRESI
KREATIF
1.3.1
1.3.2
1.3.3
1.4 APRESIASI
SENI
1.4.1
1.4.2
1.4.3
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.Mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual dalam membuat
capan.
2.Menghasilkan gambar ayam dengan teknik capan.
3.Membuat apresiasi berpandukan bahasa seni visual yang telah dipelajari.
AKTIVITI PdP 1.Guru mengulangkaji pengajaran pada minggu lepas
2.Murid memulakan aktiviti proses penghasilan gambar ayam.
3.Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan
EMK Keusahawanan, kreativiti dan inovasi
BAHAN BANTU
BELAJAR
BBM: contoh hasil karya guru, bahan bercetak.
Media - berus lukisan, pallet, jari, kertas lukisan, warna air, warna tempera, warna
poster.
PENILAIAN PdP Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat capan berdasarkan empat
standard kandungan.
REFLEKSI Pada akhir pengajaran ____ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan
_____ murid yang tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi
pembentangan pada masa akan datang.