1. Rancangan Pengajaran Harian
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun :1 Aktif
Tarikh : 29 Januari 2011
Masa : 60 minit
Bilangan murid : 36 orang
Tajuk : Permainan Rakyat
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat :-
a) menyatakan maklumat tentang gambar yang dilihat
dengan betul .
b) menceritakan cara bermain permainan rakyat dengan
betul.
c) membina frasa dan ayat tunggal dengan betul.
Fokus utama : 3.1 Menyampaikan maklumat dalam pengucapan yang
mudah , betul , menarik dan berkesan .
Aras : 1 (i) Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk
menggunakan kata , istilah , frasa , struktur ayat yang betul dan laras bahasa yang
sesuai .
Fokus sampingan :2.1 Bercerita dan melaporkan sesuatu perkara yang didengar ,
ditonton, dibaca atau dialami .
Aras : 3 (i)Bercerita menggunakan kata , frasa , ayat serta sebutan dan intonansi
yang baik dan jelas .
2. Kemahiran Bahasa :mendengar dan bertutur, membaca , menulis
Tatabahasa : Frasa , kata nama am
Kosa kata : Gasing , congkak , sepak raga , batu seremban ,
ketingting , galah panjang , konda kondi , tarik upih ,
bulu ayam
Ilmu : Pendidikan Jasmani dan kesihatan
Nilai Murni : Menghargai , bersyukur , bekerjasama
Kemahiran berfikir : Mencari maklumat dan menjana idea
Kecerdasan pelbagai : verbal linguistik dan kinestatik
Kajian masa depan :Menjangka akibat
ICT : Tutorial
Strategi : konstektual, direktif, metakognatif
Pengetahuan sedia ada :
a) murid pernah mendengar mengenai permainan
rakyat.
b) murid mengetahui beberapa jenis permainan rakyat.
c) murid mengetahui cara bermain permainan rakyat.
Bahan Bantu Belajar : Lagu permainan rakyat, pengurusan grafik, gambar
permainan rakyat, Internet dan komputer
3. Langkah Isi pelajaran Aktiviti P & P Catatan
Set Induksi
( 5 Minit )
1) Pernahkah
kamu mendengar
mengenai lagu
permainan rakyat
tersebut ?
2) Pernahkah
kamu bermain
permainan rakyat
tersebut?
3) Senaraikan
permainan rakyat
lain yang kamu
ketahui.
1. Guru
memasang
sebuah lagu
permainan
rakyat dan
meminta murid-
murid menyanyi
bersama - sama
guru .
2. Guru meminta
pendapat
murid-murid
mengenai lagu
permainan
rakyat tersebut .
3. Guru
mengaitkan
dengan tajuk
pelajaran pada
hari tersebut.
Nilai : Menghargai
Kesopanan
Kasih Sayang
Kerjasama
Bahan Bantu
Mengajar :
Lagu Permainan
Rakyat
Langkah 1
( 20 Minit )
Permainan Rakyat 1. Guru meminta
murid – murid
membuka buku
teks pada
halaman 55
yang
mengandungi
sebuah gambar
2. Guru meminta
murid-murid
Bahan Bantu
Mengajar :
Gambar Permainan
Rakyat
Pengurusan Grafik
Permainan Rakyat
Kecerdasan
Pelbagai :
4. memerhatikan
gambar yang
terdapat di
dalam buku
teks tersebut .
3. Guru meminta
murid-murid
menyenaraikan
nama-nama
permainan yang
terdapat dalam
gambar
tersebut .
4. Guru meminta
murid – murid
menyatakan
permainan
rakyat yang
paling mereka
gemari .
5. Guru
menunjukkan
sebuah
pengurusan
grafik yang
mengandungi
gambar-gambar
permainan
rakyat dan
meminta murid-
murid untuk
mengeja dan
menyebut nama
Verbal Linguistik
Strategi :
Direktif
Konstektual
Nilai
Bekerjasama
Berani
5. permainan
rakyat tersebut
dengan betul .
6. Guru
membetulkan
kesilapan murid
jika ada.
Langkah 2
( 20 Minit )
Enjin Pencari (
Yahoo dan Google
)
1. Guru
membahagikan
murid-murid
kepada 9
kumpulan.
Setiap
kumpulan
mengandungi 4
orang murid .
2. Guru
memberikan
satu permainan
rakyat kepada
setiap
kumpulan
dengan
menggunakan
kaedah
mencabut undi .
3. Guru meminta
setiap
kumpulan untuk
mencari
maklumat
mengenai
permainan
Bahan Bantu
Mengajar :
Papan Tulis
Internet
Komputer
Kecerdasan
Pelbagai :
Kinestatik
Strategi :
Metakognitif
Nilai :
Bekerjasama
Bantu - membantu
Gigih Berusaha
Rajin
6. rakyat tersebut
dengan
menggunakan
enjin pencari .
4. Guru
mencadangkan
beberapa enjin
pencari yang
boleh
digunakan oleh
murid-murid
untuk mencari
maklumat dan
cara
penggunaannya
5. Setiap
kumpulan
membentangka
n hasil carian di
hadapan kelas.
6. Guru meminta
murid
memikirkan
akibat sekiranya
permainan
tradisional tidak
lagi dimainkan
pada masa
hadapan.
Langkah 3
( 10 Minit )
Pengurusan Grafik 1. Guru
menayangkan
latihan dalam
Bahan Batu
Mengajar :
Persembahan
7. bentuk
persembahan
grafik di
hadapan kelas .
2. Murid-murid
diminta untuk
mengisi tempat
kosong bagi
nama-nama
permainan
rakyat yang
terdapat di
dalam
pengurusan
grafik tersebut
berdasarkan
gambar yang
telah diberi .
3. Guru dan murid
bersama-sama
menjawab
soalan tersebut
4. Guru
membetulkan
kesilapan murid
jika ada .
grafik latihan
Nilai :
Bekerjasama
Bantu - membantu
Rajin
Kasih sayang
Bijaksana
Penutup
( 5 minit )
Penutup kognatif :
Apakah yang telah
kamu pelajari
sebentar tadi ?
Penutup Sosial :
1. Murid-murid
menyebut
secara beramai-
ramai nama
permainan
rakyat yang
telah dipelajari
Nilai :
Menghargai
Bijaksana
Kerja rumah :
Mengumpul
gambar-gambar
8. Apakah perasaan
kamu setelah
mempelajari tajuk
hari ini ?
pada hari
tersebut .
2. Guru membuat
penutup
kognatif dan
sosial .
permainan rakyat
dalam bentuk buku
skrap.