Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ "με όραμα ένα θετικό και δημιουργικό σχολείο" ένα μάθημα project με ασκήσεις αναγνώρισης και ενδυνάμωσης συναισθημάτων
Νιωθω ένα συναίσθημα/ΔΟΜΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ 2023.docxΤΣΕ.docxΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
Νιωθω ένα συναίσθημα/ΔΟΜΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ 2023.docxΤΣΕ.docxΠΑΡΑΔΟΤΕΟ ΤΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
ΣΤΑ νέα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ
Νεοελληνική Γλώσσα-Δημοτικό
«Ένα δέντρο ταξιδεύει» της Γαλάτειας Σουρέλη που υπάρχει στο διαδραστικό βιβλίο της γλώσσας β΄δημοτικού (ενότητα 16: «Νιώθω, β΄ τεύχος, σελ.78)
Νιωθω ένα συναίσθημα/ΔΟΜΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ 2023.docxΤΣΕ.docxΟΛΓΑ ΤΣΕΧΕΛΙΔΟΥ
Νιωθω ένα συναίσθημα/ΔΟΜΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ 2023.docxΤΣΕ.docxΠΑΡΑΔΟΤΕΟ ΤΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
ΣΤΑ νέα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΠΟΥΔΩΝ
Νεοελληνική Γλώσσα-Δημοτικό
«Ένα δέντρο ταξιδεύει» της Γαλάτειας Σουρέλη που υπάρχει στο διαδραστικό βιβλίο της γλώσσας β΄δημοτικού (ενότητα 16: «Νιώθω, β΄ τεύχος, σελ.78)
1. A3 – Ερευνητική εργασία
Μαθαίνω να μιλώ στο κοινό και να το επηρεάζω
Προηγούμενες δραστηριότητες
6-10-2018: Γνωριμία με τους μαθητές. Ασκήσεις γνωριμίας και αυτοπροσδιορισμού.
20-10-2018: Ασκήσεις δημιουργίας και ενδυνάμωσης ομάδας.
Τίτλος μαθήματος 2-11-2018: Συναισθήματα και αισθήματα – Γλώσσα του σώματος
Σχέδιο μαθήματος:
Στόχοι του μαθήματος είναι οι μαθητές να μπορέσουν:
να εντοπίσουν συναισθήματα που είναι κοινά στους ανθρώπους.
να αρχίσουν να καταλαβαίνουν ότι οι εκφράσεις του προσώπου είναι μόνο ένας τρόπος
έκφρασης των συναισθημάτων,
να αρχίζουν να αναγνωρίζουν και να εκφράζουν τα δικά τους συναισθήματα και
αισθήματα.
Σύντομη περιγραφή – βασική ιδέα: Οι εκφράσεις μας φανερώνουν τα πάντα για μας, τις
σκέψεις μας και τα αισθήματα μας. Μπορείς να μην πούμε αυτό που μας κατακλύζει,
αρνητικό ή θετικό , το πρόσωπο μας και το σώμα μας θα μιλήσει για μας, αντί για μας. Η
γλώσσα του σώματος είναι μια μη λεκτική μορφή επικοινωνίας , η οποία παρόλα αυτά
μπορεί να πει τα πάντα και να φανερώσει όλα όσα σκεφτόμαστε, θέλουμε και επιθυμούμε.
Μέθοδος: βιωματική
Ώρες: 6η
και 7η
Λέξεις- κλειδιά:
ενθουσιασμένος • νευρικός • ταραγμένος • άστατος • εκρηκτικός • ανήσυχος •
εκνευρισμένος • τρομοκρατημένος • φοβισμένος • πολύ χαρούμενος • λυπημένος •
χαρούμενος • πληγωμένος • θυμωμένος • εύθυμος • έξαλλος • βίαιος • γεμάτος χαρά
- και πολλά ακόμη.
Προϋποθέσεις υλοποίησης:
Αίθουσα με μεγάλο χώρο
Υπολογιστής – βιντεοπροβολέας (προαιρετικά)
Χαρτιά Α4 με e-moticon που δείχνουν συναισθήματα
Μια συλλογή φωτογραφιών με ανθρώπους που δείχνουν συναισθήματα στο πρόσωπό τους
Εισαγωγική δραστηριότητα:
1. παντομίμα: κάποιοι μαθητές περιγράφουν ένα επάγγελμα χωρίς λόγια μόνο με τις
εκφράσεις του προσώπου τους και οι υπόλοιποι προσπαθούν να το μαντέψουν.
2. (εναλλακτικά): οι μαθητές μιμούνται διάσημους πίνακες έργων τέχνης.
Καταιγισμός ιδεών σχετικά με τα συναισθήματα που αποτυπώνονται μέσα από τα
έργα τέχνης και οι τεχνικές που χρησιμοποίησε ο καλλιτέχνης για να αποδώσει τα
συναισθήματα
Στην ολομέλεια: Αναφέρουμε στους μαθητές ότι στο μάθημα θα ασχοληθούμε με αισθήματα
και συναισθήματα. Φύλλο εργασίας με ερωτήσεις: Τι σημαίνει η λέξη «συναίσθημα»; Όλοι
νιώθουμε διάφορα συναισθήματα κατά τη διάρκεια της ημέρας, καθημερινά. Πώς νιώθατε
όταν σηκωθήκατε σήμερα το πρωί; Πώς θα νιώθατε εάν σας έλεγα ότι σας έχω μια έκπληξη;
2. Πώς εκφράζετε τα συναισθήματα σας; Για ποιους λόγους μπορεί να προσπαθούμε να
κρύψουμε τα συναισθήματα μας;
Αναφέρουμε περιληπτικά το σκοπό αυτού του μαθήματος.
Δραστηριότητα 1
Σε ζευγάρια: Χωρίζουμε τα παιδιά σε ζευγάρια ζητώντας τους να βρουν κάποιον που φορά
τα ίδια χρώματα με αυτούς. Μοιράζουμε χαρτιά και μολύβια. Ζητάμε από τα παιδιά να
αριθμήσουν τα χαρτιά τους ανάλογα με τον αριθμό εικόνων που υπάρχουν. Τα παιδιά πρέπει
να κοιτάζουν τα emoticon που εκφράζουν συναισθήματα, να εντοπίσουν και να
καταγράψουν τα συναισθήματα, δίπλα στον αριθμό που αντιστοιχεί στην εικόνα.
Στην ολομέλεια: Συζήτηση και ανταλλαγή. Οι μαθητές διαβάζουν δυνατά τις απαντήσεις.
Πιθανές ερωτήσεις: Πόσες ήταν σωστές; Ήταν εύκολο ή δύσκολο; Τι έπρεπε να προσέξετε; Τι
άλλο σας βοήθησε;
Powerpoint – αισθήματα και συναισθήματα – εκφράσεις προσώπου – ασκήσεις
Δραστηριότητα 2:
Ανά ζεύγη: Ζητείστε από τους μαθητές ο ένας να κάνει παντομίμα ένα συναίσθημα με χρήση
της γλώσσας του σώματος όχι του προσώπου και ο άλλος να το ανακαλύψει.
Το αντίθετο: Ζητάμε από τους μαθητές να εκφράσουν στο ζευγάρι τους μια συναισθηματική
κατάσταση υιοθετώντας όμως την έκφραση της αντίθετής της. Για παράδειγμα να πει ο ένας
στον άλλο “Σήμερα ένιωσα πάρα πολύ ευχαριστημένος γιατί την ώρα της γυμναστικής έπαιξα
πολύ μπάσκετ με τους φίλους μου”, αλλά καθώς θα το λέει η έκφραση του προσώπου του
να δείχνει λύπη! Και το αντίστροφο, να πει κάτι δυσάρεστο δείχνοντας χαρά!
Στην ολομέλεια: Ζητήστε από τα παιδιά να κινούνται/χορεύουν όσο υπάρχει μουσική. Μόλις
σταματήσει η μουσική λέτε δυνατά ένα «συναίσθημα». Ζητήστε από τα παιδιά να
αναπαραστήσουν ένα άγαλμα που θα απεικονίζει αυτό το συναίσθημα, παροτρύνετε τα να
χρησιμοποιήσουν ολόκληρο το σώμα τους κι όχι μόνο το πρόσωπο τους.
Συζήτηση και ανταλλαγή συναισθημάτων σχετικά με τη δραστηριότητα - δυσκολίες κλπ.
Τονίζουμε ότι το σώμα πολλές φορές λέει περισσότερα από τις λέξεις ή τις εκφράσεις. Δεν
μπορούμε πάντα να κρύψουμε τα συναισθήματα μας. Πολλές φορές τα συναισθήματα μας
επηρεάζουν το σώμα μας –
Προβολή βίντεο 7΄ «η γλώσσα του σώματος»
Δραστηριότητα 3:
Δραστηριότητα ανά τετράδες: Ζητείται από τους μαθητές να αποτυπώσουν δραστηριότητες
που έκαναν μέσα στην εβδομάδα που πέρασε και τους γέννησαν συναισθήματα. Τα
συναισθήματα αυτά να καταγραφούν σε επίθετα χωρίς να τις δώσουν ένα τίτλο και κατόπιν
ένας από κάθε ομάδα θα διαβάσει στους συμμαθητές του τα συναισθήματα
αναπαριστώντας σε κάθε επίθετο μια συναισθηματική έκφραση προσώπου και σώματος.
Επιπλέον δραστηριότητες – για το σπίτι :
Οι μαθητές χωρίζονται σε ομάδες των τεσσάρων και αναλαμβάνουν:
- να ζωγραφίσουν και να χρωματίσουν διαφορετικά συναισθήματα, π.χ. ευτυχία, απελπισία.
- να φτιάξουν με τη χρήση του εργαλείου wordart.com ένα συννεφόλεξο με συναισθήματα
και να τα χρωματίσουν με διαφορετικά χρώματα.
- να γράψουν ιστορίες και ποιήματα τονίζοντας τις λέξεις που εκφράζουν «συναισθήματα».
- να πάρουν μια λέξη, π.χ. Χαρούμενος, και να γράψουν μια πρόταση για το κάθε γράμμα.
Για παράδειγμα για το Χ: Χαίρομαι όταν έχω τα γενέθλια μου, για το Α: Αννα λένε την
καλύτερη μου φίλη και τα λοιπά. Τα ακρώνυμα θα σχηματίσουν ένα ποίημα που θα
αναρτηθεί σε πόστερ στην αίθουσα του τμήματος
- να κάνουν ένα διάγραμμα συναισθημάτων π.χ.
• ικανοποιημένος
• απελπισμένος
• χαρούμενος
3. • και να σημειώσουν επάνω μια ποικιλία λέξεων και *φράσεων σχετικά με
συναισθήματα.
- να φτιάξουν ένα βαρόμετρο συναισθημάτων και να τα σημειώνουν σε διαφορετικές ώρες
κατά τη διάρκεια της ημέρας.
πηγή