1
IMIĘ I NAZWISKO
SZKOŁA
DATA
ADRESE-MAIL
TYTUŁ
LEKCJI
PRZEDMIOT PROGRAMOWY (LEKCJA, ZAJĘCIA) POZAPROGRAMOWE
JEŻELI PROGRAMOWY, TO JAKI PRZEDMIOT
WYZWANIA/
SZANSE
CELE
NAUCZANIA
Uczniowie razem pracują w grupie, zarządzają, rozwiązują konflikty i
Negocjują.
KRYTERIA
SUKCESU
Poszukiwanie, wykorzystanie informacji. Uczniowie pokazują większe
zaangażowanie i otwartość
NARZĘDZIA komputer, rzutnik, teksty z różnych publikacji, przydział problemowych zadań.
NOWY TEMAT
Zmiana ról,etykiety
ELEMENTY PROFILAKTYKI
WYBRANA DOBRA PRAKTYKA
INTERAKTYWNYCH DYDAKTYK
Losowanie i licytacja
WYBRANA DOBRA PRAKTYKA
NOWYCH TECHNOLOGII
nie
PLANOWANY WPŁYW WYBRANYCH NARZĘDZI
NA INNOWACYJNOŚĆ
MOJEGO
NAUCZANIA Wprowadzenie pozytywnej rywalizacji, interaktywna rywalizacja
PLAN LEKCJI (45 minut)
(adT) AKADEMIA DYNAMICZNA TOŻSAMOŚĆ_ SZKOLENIA Gdańsk 29.02 – 22.04. 2016
2.
2
NA ODPORNOŚĆ
MOICH UCZNIÓW
Podnoszeniewspółpracy
NA KRYTYCZNE I
KREATYWNE PROCESY
MYŚLOWE MOICH
UCZNIÓW
Odpowiedzialność uczniów za ich interpretację, krytyczna postawa i praca w
grupie.
NA ATMOSFERĘ
W KLASIE
Podniesienie integracji klasy.
3.
3
OPIS PLANU LEKCJI/PRZEBIEG
CZAS
45`
Powieszenie na ścianie materiałów tekstowych przed lekcją.
Czynności organizacyjne: przywitanie, czynności organizacyjne.
Zapoznanie uczniów z tematem; Przedstawienie uczniom celu lekcji; Podział klasy na 4 grupy
(dwa rodzaje karteczek cztery czystek karteczki, 16 ze znakiem zapytania); wybór lidera grupy
liderami zostają osoby, które wylosują białą karteczkę)
Czynności nauczyciela: omawia zasady pracy w grupach, objaśnia zadania i określa czas na ich
wykonanie .Nauczyciel określa miejsca, w których mają pracować poszczególne grupy podczas
wykonywania zadania. Informuje uczniów, że ich praca będzie podlegać ocenie.
Uczniowie wykonują w grupach zadanie pierwsze z kartą pracy. Odszukują odpowiedzi na
zadane pytania w tekstach źródłowych. Pierwsza grupa, która ukończy swoją kartę pracy
zatrzymuje czas pracy dla pozostałych grup. Następnie liderzy grup zgodnie z ruchem
wskazówek zegara przekazują swoją kartę odpowiedzi kolejnej grupie i wszyscy sprawdzają
poprawność odpowiedzi.
Za poprawną odpowiedz przyznają jeden punkt za niepoprawną odpowiedz lub jej brak zero
punktu.
-Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, nadzoruje dyskusję w grupach, sprawdza ile inwencji
uczniowie wnoszą do pracy w przypadku wątpliwości wyjaśnia. Ocenia grupę.
- Uczniowie przygotowują się do kolejnego zadania. Pozostają w tych samych grupach.
-Nauczyciel objaśnia zasady licytacji zdań. Nauczyciel posiada do wylicytowania zdania
dotyczące tekstów źródłowych z którymi uczniowie zapoznali się w zadaniu pierwszym.
Każda grupa otrzymują 20 nakrętki (punkty) potrzebne do wykupienia zdań.
Nauczyciel wyświetla zasady na tablicy multimedialnej, przygotowana w prezentacji.
-Lider grupy, wspomagany przez grupę, dokonuje licytacji zdań.
Nauczyciel czyta i wyświetla zdania. Po skończonej licytacji grupa otrzymuje wylicytowane
zdanie. Po wyprzedaniu wszystkich zdań następuję sprawdzenie zdań według wcześniej
przedstawionych zasad.
Nauczyciel ocenia poprawność merytoryczną zdań, pomaga rozwijać umiejętności
posługiwania się językiem biologicznym.
Faza podsumowująca
Liderzy grup oddają nauczycielowi wypełnione karty pracy.
Nauczyciel ocenia uczniów za aktywność podczas lekcji.
Nauczyciel zadaje uczniom pytania dotyczące teorii ewolucji.
Nauczyciel ocenia pracę wszystkich grup, proszę uczniów o dokończenie zdań na
zasadzie „pierwsza myśl najlepsza” (załącznik nr 4).
Załączniki
Zadania dla grup:
ZAŁĄCZNIK NR 1Teksty źródłowe.
ZAŁĄCZNIK NR 2Zasady: ilość nakrętek-20dla grupy,
ZAŁĄCZNIK NR 4
Niedokończone zdania:
Na dzisiejszej lekcji miałam możliwość…
Dzięki takiej metodzie pracy moje zaangażowanie było …
Jako członek grupy mogłem…
5’
5’
10’
10’
15’