SlideShare a Scribd company logo
1.0 PELAN PENGAJARAN ( RPH )
Subjek                : Sains

Tahun                 : 1A

Bilangan Murid        : 41 ( 21 lelaki , 20 perempuan )

Umur                  : 7 tahun

Tarikh                : 22 / 10 /2012

Masa                  : 4.00 pm – 4.30 pm ( 30 minit )

Tema                   : Sains Hayat

Tajuk                 : Bunyi Haiwan


Objektif pembelajaran : Pada akhir pelajaran ini ,murid dapat:
                       i)         Mengenali haiwan di sekeliling kita.
                       ii)        Mengenali bunyi haiwan di sekeliling kita.

Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah mendengar bunyi haiwan

Hasil pembelajaran    : Kemahiran spesifik yang hendak dicapai :


                       3.1.1 Mengenali haiwan di sekeliling kita seperti ayam, anjing, biri-
                               biri, lembu, itik dan kucing.
                       3.2.1 Mengenali bunyi haiwan di sekeliling kita.


Nilai Murni             : Sayang kepada haiwan
Kemahiran Berfikir       : Menjana Idea
Bahan Bantu Belajar          : Buku teks, LCD, computer ( power point ), lembaran kerja
EMK                     : Kreativiti dan inovasi
Kemahiran             : mendengar, membaca dan menulis
Strategik / Teknik    : Pemerhatian, soal jawab secara lisan, main peranan
Langkah / masa      Isi pelajaran                   Aktiviti P & P                        Catatan
                                    Aktiviti Guru                    Aktiviti
                                                                     Murid
    Set induksi     Menyanyi        Memainkan       lagu    “Old Murid               Strategi/kaeda
    Mencungkil      bersama-        Mcdonald Had A Farm” mendengar                   h:
        idea        sama            dalam versi cina.                dan             Membuat
      ( 5 minit )                                                    menyanyika      permerhatian
                                                                     n          lagu ABM : LCD
                                                                     bersama.



Perkembanga         Mengenal           1) Guru         bertanya Murid                Strategi/kaeda
n                   pasti   bunyi          soalan       tentang menjawab             h:
     (membuat       haiwan.                bunyi        haiwan soalan guru           Memainkan
     persedian                             yang terdapat di dengan                   peranan,
      dengan                               sekeliling kita.          berbunyikan     Membuat
    pemerhatian                        2) Memaparkan                 bunyi           permerhatian
    dan analisis)                          gambar           dan haiwan.              ABM : LCD
      (8 minit )                           bunyi haiwan dan                          Penerapan
                                           meminta         murid                     nilai:
                                           membuat                                   Sayang kepada
                                           perhatian.                                haiwan.
                                       3) Guru
                                           menanyakan
                                           soalan:
                                       a) Bagaimanakah
                                           bunyi itik ?
                                       b) Bagaimanakah
                                           bunyi kucing ?
                                       c) Bagaimanakah
                                           bunyi anjing ?


                                       d) Bagaimanakah
                                           bunyi lembu ?
                                       e) Bagaimanakah
                                           bunyi biri-biri ?
f)   Bagaimanakah
                                         bunyi ayam?

Imaginasi dan    Mengenali       Memaparkan kosa kata Mendengar               Strategi/kaeda
menjana idea     dan             bunyi        haiwan      dan arahan dan h:
  ( 8 minit )    mengenal        meminta                 murid membaca        Membuat
                 pasti      kosa mengenali                dan kosa       kata permerhatian
                 kata       bunyi membaca        kosa     kata dengan         ABM : LCD
                 haiwan.         tersebut.(    dalam     versi sebutan        Penerapan
                                 cina)                         yang betul.    nilai:
                                 哞哞 – boh…boh…                                Sayang kepada

                                 喔喔 – kok…kok..                               haiwan.
                                                                              KBKK:
                                 咪咪 - miao…miao…
                                                                              Membanding
                                 呷呷 – kuek…kuek…
                                                                              beza
                                 咩咩 – bek…bek…
                                 汪汪 – auk…auk…


Mengaplikasika   Aktiviti        Mengedarkan lembaran Murid                   Strategi/kaeda
    n idea       membuat         kerja     dan      memberi membuat           h:
  ( 5 minit )    lembaran        arahan.                 Guru lembaran        Soal jawab
                 kerja.          membimbing              murid kerja       di secara lisan.
                                 untuk membuat latihan.        bawah          ABM : lembaran
                                                               bimbingan      kerja
                                                               guru.          Kemahiran:
                                                                              Menulis         dan
                                                                              membaca.

   Penutup       Membuat         Membuat rumusan dan Murid                    Nilai :
  ( 4 minit )    rumusan         mengimbas             kembali mendengar      Mematuhi
                 tentang         tajuk     yang diajar dan dan                peraturan dan
                 pengajaran      membaca        sekali   kosa membaca         arahan
                 dan             kata    berkaitan       bunyi kosa kata      ABM : LCD
                 pembelajara     haiwan.                       berkaitan
                 n hari ini.                                   bunyi.

More Related Content

What's hot

konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...Caeser Rio
 
Implikasi kepelbagai-sosio-budaya-dalam-bilik-darjah
Implikasi kepelbagai-sosio-budaya-dalam-bilik-darjahImplikasi kepelbagai-sosio-budaya-dalam-bilik-darjah
Implikasi kepelbagai-sosio-budaya-dalam-bilik-darjah
Agnes Wong
 
Media pengajaran
Media pengajaranMedia pengajaran
Media pengajaran
Tien Yu Yu
 
Jenis masalah disiplin dan tingkah laku bermasalah
Jenis masalah disiplin dan tingkah laku bermasalahJenis masalah disiplin dan tingkah laku bermasalah
Jenis masalah disiplin dan tingkah laku bermasalah
Atifah Ruzana Abd Wahab
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
NANAPOYO
 
RPH NUTRISI.docx
RPH NUTRISI.docxRPH NUTRISI.docx
RPH NUTRISI.docx
KanageswaryAnandan
 
Teori Motivasi
Teori Motivasi Teori Motivasi
Teori Motivasi
RonieUnga91
 
Pembelajaran Campuran (Blended Learning)
Pembelajaran Campuran (Blended Learning)Pembelajaran Campuran (Blended Learning)
Pembelajaran Campuran (Blended Learning)
izzatikamiziWanKamiz
 
Model pengajaran dan pembelajaran Imam-Imam Mazhab
Model pengajaran dan pembelajaran Imam-Imam MazhabModel pengajaran dan pembelajaran Imam-Imam Mazhab
Model pengajaran dan pembelajaran Imam-Imam MazhabMohamad Yusof
 
Rph bola tampar
Rph bola tamparRph bola tampar
Rph bola tampar
Hambali Izam
 
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaranImplikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
amalinajohari94
 
Pelan induk pembangunan pendidikan (pipp)
Pelan induk pembangunan pendidikan (pipp) Pelan induk pembangunan pendidikan (pipp)
Pelan induk pembangunan pendidikan (pipp)
Nirwanah Snd
 
Kepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiranKepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksirancikgusuepkhas
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Nur Kareena
 
Bahan_Bengkel_KmR_2020 (2).docx
Bahan_Bengkel_KmR_2020 (2).docxBahan_Bengkel_KmR_2020 (2).docx
Bahan_Bengkel_KmR_2020 (2).docx
ssuserb2b58e
 

What's hot (20)

Teori Behaviorisme 050908
Teori Behaviorisme 050908Teori Behaviorisme 050908
Teori Behaviorisme 050908
 
Jadual Penentu Kandungan
Jadual Penentu KandunganJadual Penentu Kandungan
Jadual Penentu Kandungan
 
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
konsep kesepaduan, pengabungjalinan, integrasi, dan tunjang KSSR dan KBSR dal...
 
Implikasi kepelbagai-sosio-budaya-dalam-bilik-darjah
Implikasi kepelbagai-sosio-budaya-dalam-bilik-darjahImplikasi kepelbagai-sosio-budaya-dalam-bilik-darjah
Implikasi kepelbagai-sosio-budaya-dalam-bilik-darjah
 
Media pengajaran
Media pengajaranMedia pengajaran
Media pengajaran
 
Statistik ppg bab2 -hantar
Statistik ppg bab2 -hantarStatistik ppg bab2 -hantar
Statistik ppg bab2 -hantar
 
Jenis masalah disiplin dan tingkah laku bermasalah
Jenis masalah disiplin dan tingkah laku bermasalahJenis masalah disiplin dan tingkah laku bermasalah
Jenis masalah disiplin dan tingkah laku bermasalah
 
Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018Refleksi praktikum 2018
Refleksi praktikum 2018
 
RPH NUTRISI.docx
RPH NUTRISI.docxRPH NUTRISI.docx
RPH NUTRISI.docx
 
Teori Motivasi
Teori Motivasi Teori Motivasi
Teori Motivasi
 
Pembelajaran Campuran (Blended Learning)
Pembelajaran Campuran (Blended Learning)Pembelajaran Campuran (Blended Learning)
Pembelajaran Campuran (Blended Learning)
 
Teori pembelajaran
Teori pembelajaranTeori pembelajaran
Teori pembelajaran
 
Konstruktivisme
KonstruktivismeKonstruktivisme
Konstruktivisme
 
Model pengajaran dan pembelajaran Imam-Imam Mazhab
Model pengajaran dan pembelajaran Imam-Imam MazhabModel pengajaran dan pembelajaran Imam-Imam Mazhab
Model pengajaran dan pembelajaran Imam-Imam Mazhab
 
Rph bola tampar
Rph bola tamparRph bola tampar
Rph bola tampar
 
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaranImplikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
Implikasi perbezaan individu terhadap pengajaran dan pembelajaran
 
Pelan induk pembangunan pendidikan (pipp)
Pelan induk pembangunan pendidikan (pipp) Pelan induk pembangunan pendidikan (pipp)
Pelan induk pembangunan pendidikan (pipp)
 
Kepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiranKepentingan pentaksiran
Kepentingan pentaksiran
 
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
Jadual spesifikasi kandungan (JSK)
 
Bahan_Bengkel_KmR_2020 (2).docx
Bahan_Bengkel_KmR_2020 (2).docxBahan_Bengkel_KmR_2020 (2).docx
Bahan_Bengkel_KmR_2020 (2).docx
 

Similar to Pelan pengajaran

Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanIry Said
 
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahajacikgumar2012
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapePensil Dan Pemadam
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianJamilah Naik
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianKo Daro
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknnorhanaghazaly
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5lizapandi
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajarancikgupenmerah
 
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Andik Emiliza
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4ChangHongChoon
 
Rph bm tahun 1
Rph bm tahun 1Rph bm tahun 1
Rph bm tahun 1kfphoon_17
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusalizapandi
 
Rph bm tahun 1B
Rph bm tahun 1BRph bm tahun 1B
Rph bm tahun 1Bkfphoon_17
 

Similar to Pelan pengajaran (20)

Rph day1
Rph day1Rph day1
Rph day1
 
Rph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwanRph bunyi haiwan
Rph bunyi haiwan
 
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek SahajaRPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
RPH (Slot) 1 Subjek Sahaja
 
Rancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mapeRancangan pengajaan harian mape
Rancangan pengajaan harian mape
 
Rancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harianRancangan pengajaran harian
Rancangan pengajaran harian
 
Rancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran HarianRancangan Pengajaran Harian
Rancangan Pengajaran Harian
 
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &teknRancangan pengajaran harian sains &tekn
Rancangan pengajaran harian sains &tekn
 
RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5RPH BM TAHUN 5
RPH BM TAHUN 5
 
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaranRancangan pengajaran dan pembelajaran
Rancangan pengajaran dan pembelajaran
 
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
Contoh rancangan pengajaran harian pendidikan seni visual tahun 3
 
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran4
 
Rph
RphRph
Rph
 
Rph 2
Rph 2Rph 2
Rph 2
 
Rph matematik tahun 1
Rph matematik tahun 1Rph matematik tahun 1
Rph matematik tahun 1
 
Rph bm tahun 1
Rph bm tahun 1Rph bm tahun 1
Rph bm tahun 1
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph ternakan rusa
Rph ternakan rusaRph ternakan rusa
Rph ternakan rusa
 
Rph 1
Rph 1Rph 1
Rph 1
 
10 8-11 sn
10 8-11 sn10 8-11 sn
10 8-11 sn
 
Rph bm tahun 1B
Rph bm tahun 1BRph bm tahun 1B
Rph bm tahun 1B
 

More from chaiweilan

Kawan kawan, mari kita teka siapakah dia!
Kawan kawan, mari kita teka siapakah dia!Kawan kawan, mari kita teka siapakah dia!
Kawan kawan, mari kita teka siapakah dia!chaiweilan
 
Cara pergerakkan haiwan
Cara pergerakkan haiwanCara pergerakkan haiwan
Cara pergerakkan haiwanchaiweilan
 

More from chaiweilan (6)

Latihan
LatihanLatihan
Latihan
 
Lampiran 1
Lampiran 1Lampiran 1
Lampiran 1
 
Bunyi haiwan
Bunyi haiwanBunyi haiwan
Bunyi haiwan
 
Kawan kawan, mari kita teka siapakah dia!
Kawan kawan, mari kita teka siapakah dia!Kawan kawan, mari kita teka siapakah dia!
Kawan kawan, mari kita teka siapakah dia!
 
Nama haiwan
Nama haiwanNama haiwan
Nama haiwan
 
Cara pergerakkan haiwan
Cara pergerakkan haiwanCara pergerakkan haiwan
Cara pergerakkan haiwan
 

Pelan pengajaran

  • 1. 1.0 PELAN PENGAJARAN ( RPH ) Subjek : Sains Tahun : 1A Bilangan Murid : 41 ( 21 lelaki , 20 perempuan ) Umur : 7 tahun Tarikh : 22 / 10 /2012 Masa : 4.00 pm – 4.30 pm ( 30 minit ) Tema : Sains Hayat Tajuk : Bunyi Haiwan Objektif pembelajaran : Pada akhir pelajaran ini ,murid dapat: i) Mengenali haiwan di sekeliling kita. ii) Mengenali bunyi haiwan di sekeliling kita. Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah mendengar bunyi haiwan Hasil pembelajaran : Kemahiran spesifik yang hendak dicapai : 3.1.1 Mengenali haiwan di sekeliling kita seperti ayam, anjing, biri- biri, lembu, itik dan kucing. 3.2.1 Mengenali bunyi haiwan di sekeliling kita. Nilai Murni : Sayang kepada haiwan Kemahiran Berfikir : Menjana Idea Bahan Bantu Belajar : Buku teks, LCD, computer ( power point ), lembaran kerja EMK : Kreativiti dan inovasi Kemahiran : mendengar, membaca dan menulis Strategik / Teknik : Pemerhatian, soal jawab secara lisan, main peranan
  • 2. Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti P & P Catatan Aktiviti Guru Aktiviti Murid Set induksi Menyanyi Memainkan lagu “Old Murid Strategi/kaeda Mencungkil bersama- Mcdonald Had A Farm” mendengar h: idea sama dalam versi cina. dan Membuat ( 5 minit ) menyanyika permerhatian n lagu ABM : LCD bersama. Perkembanga Mengenal 1) Guru bertanya Murid Strategi/kaeda n pasti bunyi soalan tentang menjawab h: (membuat haiwan. bunyi haiwan soalan guru Memainkan persedian yang terdapat di dengan peranan, dengan sekeliling kita. berbunyikan Membuat pemerhatian 2) Memaparkan bunyi permerhatian dan analisis) gambar dan haiwan. ABM : LCD (8 minit ) bunyi haiwan dan Penerapan meminta murid nilai: membuat Sayang kepada perhatian. haiwan. 3) Guru menanyakan soalan: a) Bagaimanakah bunyi itik ? b) Bagaimanakah bunyi kucing ? c) Bagaimanakah bunyi anjing ? d) Bagaimanakah bunyi lembu ? e) Bagaimanakah bunyi biri-biri ?
  • 3. f) Bagaimanakah bunyi ayam? Imaginasi dan Mengenali Memaparkan kosa kata Mendengar Strategi/kaeda menjana idea dan bunyi haiwan dan arahan dan h: ( 8 minit ) mengenal meminta murid membaca Membuat pasti kosa mengenali dan kosa kata permerhatian kata bunyi membaca kosa kata dengan ABM : LCD haiwan. tersebut.( dalam versi sebutan Penerapan cina) yang betul. nilai: 哞哞 – boh…boh… Sayang kepada 喔喔 – kok…kok.. haiwan. KBKK: 咪咪 - miao…miao… Membanding 呷呷 – kuek…kuek… beza 咩咩 – bek…bek… 汪汪 – auk…auk… Mengaplikasika Aktiviti Mengedarkan lembaran Murid Strategi/kaeda n idea membuat kerja dan memberi membuat h: ( 5 minit ) lembaran arahan. Guru lembaran Soal jawab kerja. membimbing murid kerja di secara lisan. untuk membuat latihan. bawah ABM : lembaran bimbingan kerja guru. Kemahiran: Menulis dan membaca. Penutup Membuat Membuat rumusan dan Murid Nilai : ( 4 minit ) rumusan mengimbas kembali mendengar Mematuhi tentang tajuk yang diajar dan dan peraturan dan pengajaran membaca sekali kosa membaca arahan dan kata berkaitan bunyi kosa kata ABM : LCD pembelajara haiwan. berkaitan n hari ini. bunyi.