SlideShare a Scribd company logo
ქცევის წესები
• მისალმება
• მოსმენა
• ურთიერთპატივისცემა
• მიზანმიმართული აქტივობა
• კლასის დატოვება
ტექსტური
რედაქტორი
ინტეგრირებული გაკვეთილი: 5 ა კლასში
ისტ მასწავლებელი: მაკა მაისურაძე
მუსიკის მასწავლებელი: თამარ ბერიძე
2016 წელი
გაკვეთილის თემა:
გაკვეთილის მიზანი/შედეგი
მიზანი: ისტ-ის ეფექტიანად , უსაფრთხოდ გამოყენება.
ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება
ციფრული მასალის შექმნისას.
მოსწავლე: ახდენს ტექსტური, გრაფიკული მასალის
კომბინირებას ციფრული მასალის შექმნისას;
მუშაობს სხვებთან ერთად ამოცანის გადასაჭრელად;
1.აქტივობა: კლასის ორგანიზება და შეფასების რუბრიკის გაცნობა /3
წთ/
მუშაობა წყვილებში
შეფასების რუბრიკა
1-4 ქულა 5-6 ქულა 7-8 ქულა 9-10 ქულა
ციფრული
საშუალების
გამოყენება
ტექსტურ
რედაქტორში
ხარვეზებით ქმნის
ტექსტურ
რედაქტორში
გრაფიკულ მასალას
უჭირს ტექსტური,
გრაფიკული
მასალის
კომბინირება
ციფრული მასალის
შექმნისას;
დახმარებით ახდენს
ტექსტური,
გრაფიკული
მასალის
კომბინირებას
ციფრული მასალის
შექმნისას;
სრულყოფილად
ახდენს ტექსტური,
გრაფიკული
მასალის
კომბინირებას
ციფრული მასალის
შექმნისას;
მუშობა
წყვილებში
ვერ მუშაობს
სხვებთან ერთად
ამოცანის
გადასაჭრელად;
საჭიროების
შემთხვევაში
ითხოვს დახმარებას
მუშაობს სხვებთან
ერთად ამოცანის
გადასაჭრელად;
საჭიროების
შემთხვევაში
ითხოვს დახმარებას
მუშაობს სხვებთან
ერთად ამოცანის
გადასაჭრელად;
საჭიროების
შემთხვევაში
ითხოვს დახმარებას
და ეხმარება სხვებს;
მუშაობს სხვებთან
ერთად ამოცანის
გადასაჭრელად;
საჭიროების
შემთხვევაში
ითხოვს დახმარებას
და ეხმარება სხვებს;
ანაწილებს სამუშაო
ფუნქციებს და
მოვალეობებს.
პასუხები
აუდიტორიის
შეკითხვებზე
უჭირს პასუხების
გაცემა
პასუხები არ არის
სრულყოფილი
თითქმის ყველა
კითხვას უპასუხებს
სრულყოფილ
პასუხს სცემს ყველა
შეკითხვას
2. აქტივობა: MS Word -ისფანჯრის ელემენტები.
ზოგიერთი მენიუს აღწერა
მეთოდი: მინი ლექცია. /5 წთ/
1
2
3. აქტივობა: პრაქტიკული დავალებების მიცემა ტექსტურ რედაქტორში
მეთოდი: მუშაობა წყვილებში /18 წთ/
დავალება 1. მითითება:
ფურცლის ზომა ოთხივე მხრიდან 2 სმ (1ქ)
სტრიქონებს შორის მანძილი 1,5 (1 ქ)
სიმბოლოების ზომა 20; 36 (1ქ)
გრაფიკული ნახატის stars and banners
ზომა: 3X15 სმ; (2 ქ)
წრეწირის დიამეტრი 5 სმ; (2ქ)
მონაკვეთის სიგრძე 15 სმ, სტილი 3pt (2 ქ)
ტექსტის განთავსება ცენტრში (1ქ)
დავალება 2.
დავალება 2.1
MS Word დოკუმენტში, მოცემულ ტესტში მონიშნეთ სწორი პასუხები
(გამოიყენეთ ctrl ღილაკი) და მოახდინეთ მათი ფორმატირება:
 გაამუქეთ (Ctrl+B);
 გაუსვით ხაზი(Ctrl+I);
 შეუცვალეთ სიმბოლოებს ფერი წითლად.
დავალება 2.2
insert object ბრძანების გამოყენებით იგივე ფაილში ჩასვით თქვენს მიერ
შესრულებული აფიშა (დავალებს 1);
• შეინახეთ ფაილი სამუშაო მაგიდაზე;
• დაარქვით თქვენივე სახელი;
• მოახდინეთ დაარქივება.
1. რომელი იყო ავსტრიელი?
ბეთჰოვენი
მოცარტი
2. რომელმა გამოჩენილმა კომპოზიტორმა დაიწყო დაკვრა 3 წლის ასაკში ?
მოცარტი
ბეთჰოვენი
3. რომელ ჟანრში ქმნიდა ნაწარმოებს მოცარტი?
ყველა ჟანრში
საოპერო
4. რომელ ჟანრში ქმნიდა ნაწარმოებს ბეთჰოვენი?
ყველა ჟანრში
ინსტრუმენტული
5. რომელი ჟანრის ნაწარმოებებია განმსაზღვრელი მოცარტის შემოქმედებაში?
საოპერო
თანაბარი წარმატებით ქმნიდა ყველა ჟანრში
6. მოცარტის ბოლო ნაწარმოებია:
„ჯადოსნური ფლეიტა“
„რეკვიემი“
7. სად არის დაკრძლული მოცარტი?
არ არის ცნობილი
ვენის ვერინგის სასაფლაოზე
8. რა ასაკიდან გამოდიოდა კონცერტებზე ბეთჰოვენი?
6 წლიდან
8 წლიდან
9. რომელი ჟანრის ნაწარმოებებია განმსაზღვრელი ბეთჰოვენის შემოქმედებაში?
საოპერო
ინსტრუმენტული
10. სად არის დაკრძლული ბეთჰოვენი?
ვენის ვერინგის სასაფლაოზე
ცნობილი არ არის
შეამოწმე შენი ცოდნა
რა ეროვნების იყო მოცარტი?
• ავსრიელი
• გერმანელი
• ფრანგი
რომელ ეპოქაში მოღვაწეობდა იგი?
• XVII ს
• XVIII ს
• XVII_XVIII ს
რა ასაკში დაიწო დაკვრა?
• 5 წლის
• 7 წლის
• 3 წლის
4. რომელ ჟანრში ქმნიდა ნაწარმოებს
• ყველა ჟანრში
• საოპერო
რა ეროვნების იყო ბეთჰოვენი?
• ავსრიელი
• გერმანელი
• ფრანგი
რომელ ეპოქაში მოღვაწეობდა იგი?
• XVII ს
• XVIII ს
• XVIII_XIX ს
რა ასაკში დაიწო დაკვრა?
• 5 წლის
• 4 წლის
• 3 წლის
4. რომელ ჟანრში ქმნიდა ნაწარმოებს
• ყველა ჟანრში
• ინსტრუმენტული
რა ასაკიდან გამოდიოდა კონცერტებზე
მოცარტი?
• 5 წლიდან
• 7 წლიდან
რომელი ჟანრის ნაწარმოებებია
განმსაზღვრელი მის შემოქმედებაში?
• საოპერო
• თანაბარი წარმატებით ქმნიდა
ყველა ჟანრში
მოცარტის ბოლო ნაწარმოებია:
• „ჯადოსნური ფლეიტა“
• „რეკვიემი“
რომელ წელს გარდაიცვალა მოცარტი?
• 1791 წელს
• 1781 წელს
სად არის დაკრძლული მოცარტი?
რა ასაკიდან გამოდიოდა კონცერტებზე
ბეთჰოვენი?
• 6 წლიდან
• 8 წლიდან
რომელი ჟანრის ნაწარმოებებია
განმსაზღვრელი მის შემოქმედებაში?
• საოპერო
• ინსტრუმენტული
ბეთჰოვენის ბოლო ნაწარმოებია:
• მე-9 სიმფონია
• მე-10 სიმფონია
რომელ წელს გარდაიცვალა ბეთჰოვენი?
• 1827 წელს
• 1800 წელს
სად არის დაკრძლული ბეთჰოვენი?
o არ არის ცნობილი
o ვენის ვერინგის სასაფლაოზე
o ვენის ვერინგის სასაფლაოზე
o ცნობილი არ არის
4 აქტივობა: - ტესტური დავალება
/12 წთ/
ინტერნეტრესურსი
https://drive.google.com/folderview?id=0B98rBGF1lOYLQkxYUGF
yU05WSjA&usp=drive_web
მეთოდი: კითხვა-პასუხი წყვილებში
A. Delete columns
B. Delete rows
C. Delete calls
ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება
ცხრილში სვეტების წასაშლელად?
A. Merge calls
B. Split calls
C. Split tables
ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება
ცხრილში უჯრების გასამთლიანებლად?
A. Insert rows
B. Merge rows
C. Insert columns
ჩამოთვლითაგან რომელი რომელი ბრძანება გამოიყენება
ცხრილში სტრიქონების ჩასამატებლად?
A. ფაილიდან ინფორმაციის ჩასმას
B. ფორმულის ჩასმას
C. ცხრილის შექმნას
რას ნიშნავს ბრძანება insert object ?
რა ჰქვია პროგრამას, რომლის დანიშნულებაა
სვეტი A
ოპერაცია
სვეტი B
პიქტოგრამა
დისკზე გამოყენებული
მოცულობის შემცირება,ფაილების
შეკუმშვა (დაარქივება)
მასალის თვალსაჩინოდ
წარმოდგენა მრავალფეროვანი
ეფექტების გამმოყენებით
ტექსებთან მუშაობა
შეფასება
5 აქტივობა: ვაფასებ მოსწავლეს შეფასების რუბრიკის მიხედვით / 5 წთ/
მეთოდი: დაკვირვება, სიტყვიერი შეფასება, მოსწავლეებთან ერთად კომპიუტერში ელ. ცხრილის
შევსებით წყვილების შეფასება და შესაბამისი დიაგრამის კითხვა, შეფასების რუბრიკის მიხედვით
მოსწავლეთა ინდივიდუალური შეფასება
დანართი3
წყვილების #
აფიშის
შექმნა
ტესტზე
მუშობა
insert object
ბრძანების
გამოყენება,
ფაილის
დაარქივება
საბოლოო
შეფასება
1 0
2 0
3 0
4 0
5 0
6 0
7 0
8 0
9 0
10 0
11 0
0
2
4
6
8
10
12
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
წყვილების #
საბოლოო შეფასება
ჩაატარეთ გამოკითხვა და დაადგინეთ, რომელი
საიტებით სარგებლობენ ყველაზე უფრო ხშირად
თქვენი თანასკოლელები და რა მიზნით?
მონაცემებს წარმოადგინეთ ცხრილის სახით
23
ტექსტური რედაქტორი Ms word

More Related Content

What's hot

თემა იაკობ გოგებაშვილი
თემა იაკობ გოგებაშვილითემა იაკობ გოგებაშვილი
თემა იაკობ გოგებაშვილიirma
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
tamarkakachia
 
ჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმა
ჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმაჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმა
ჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმა
ninochi68
 
ცხოვრების ჯანსაღი წესი
ცხოვრების ჯანსაღი წესიცხოვრების ჯანსაღი წესი
ცხოვრების ჯანსაღი წესიEto Gvaramadze
 
26 მაისი
26 მაისი26 მაისი
26 მაისი
Marika Pitiurishvili
 
საქართველოს დიდი ქალაქები
საქართველოს დიდი ქალაქებისაქართველოს დიდი ქალაქები
საქართველოს დიდი ქალაქები
ictmarika
 
ხევსურეთის ადათ წესები
ხევსურეთის ადათ წესებიხევსურეთის ადათ წესები
ხევსურეთის ადათ წესები
marine kvaratskhelia
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
მანანა ყოჩიაშვილი
 
შეფასება –პრეზენტაცია
შეფასება –პრეზენტაციაშეფასება –პრეზენტაცია
შეფასება –პრეზენტაცია
miranda gorgoshidze
 
პირველი დღე
პირველი დღეპირველი დღე
პირველი დღეmaiamascavlebeli
 
სწორი კვების რაციონი
სწორი კვების რაციონისწორი კვების რაციონი
სწორი კვების რაციონიGeo World Events & Tours
 
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
ნიტა მაისურაძე (98-საჯარო სკოლა) https://nitamaisuradze.blogspot.com/
 
რა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსიარა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსია
Natia Gvilia
 
რა არის პორტფოლიო
რა არის პორტფოლიორა არის პორტფოლიო
რა არის პორტფოლიო
Olgha Bochorishvili
 
სხეული და ნივთიერება
სხეული და ნივთიერებასხეული და ნივთიერება
სხეული და ნივთიერებაmarinamukbaniani
 
ჯანსაღი ცხოვრების წესი და მისი ძირითადი პრინციპები
ჯანსაღი ცხოვრების წესი და მისი ძირითადი პრინციპებიჯანსაღი ცხოვრების წესი და მისი ძირითადი პრინციპები
ჯანსაღი ცხოვრების წესი და მისი ძირითადი პრინციპები
ნინო-ირმა ღანიაშვილი
 
სქემა მეთოდისთვის ორიენტირებული კითხვა
სქემა მეთოდისთვის ორიენტირებული კითხვასქემა მეთოდისთვის ორიენტირებული კითხვა
სქემა მეთოდისთვის ორიენტირებული კითხვამაია მამისეიშვილი
 

What's hot (20)

თემა იაკობ გოგებაშვილი
თემა იაკობ გოგებაშვილითემა იაკობ გოგებაშვილი
თემა იაკობ გოგებაშვილი
 
კვლევა
კვლევაკვლევა
კვლევა
 
ჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმა
ჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმაჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმა
ჯანსაღი ცხოვრების წესი - გეგმა
 
ცხოვრების ჯანსაღი წესი
ცხოვრების ჯანსაღი წესიცხოვრების ჯანსაღი წესი
ცხოვრების ჯანსაღი წესი
 
26 მაისი
26 მაისი26 მაისი
26 მაისი
 
საქართველოს დიდი ქალაქები
საქართველოს დიდი ქალაქებისაქართველოს დიდი ქალაქები
საქართველოს დიდი ქალაქები
 
ხევსურეთის ადათ წესები
ხევსურეთის ადათ წესებიხევსურეთის ადათ წესები
ხევსურეთის ადათ წესები
 
მეთოდები და აქტივობები
მეთოდები  და  აქტივობებიმეთოდები  და  აქტივობები
მეთოდები და აქტივობები
 
შეფასება –პრეზენტაცია
შეფასება –პრეზენტაციაშეფასება –პრეზენტაცია
შეფასება –პრეზენტაცია
 
პირველი დღე
პირველი დღეპირველი დღე
პირველი დღე
 
აკაკი წერეთელი Pdf
აკაკი წერეთელი Pdfაკაკი წერეთელი Pdf
აკაკი წერეთელი Pdf
 
სწორი კვების რაციონი
სწორი კვების რაციონისწორი კვების რაციონი
სწორი კვების რაციონი
 
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
"იავნანამ რა ჰქმნა?!" ( ჯგუფური სამუშაო)
 
რა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსიარა არის რეფლექსია
რა არის რეფლექსია
 
იაკობი
იაკობიიაკობი
იაკობი
 
რა არის პორტფოლიო
რა არის პორტფოლიორა არის პორტფოლიო
რა არის პორტფოლიო
 
სხეული და ნივთიერება
სხეული და ნივთიერებასხეული და ნივთიერება
სხეული და ნივთიერება
 
Power point
Power pointPower point
Power point
 
ჯანსაღი ცხოვრების წესი და მისი ძირითადი პრინციპები
ჯანსაღი ცხოვრების წესი და მისი ძირითადი პრინციპებიჯანსაღი ცხოვრების წესი და მისი ძირითადი პრინციპები
ჯანსაღი ცხოვრების წესი და მისი ძირითადი პრინციპები
 
სქემა მეთოდისთვის ორიენტირებული კითხვა
სქემა მეთოდისთვის ორიენტირებული კითხვასქემა მეთოდისთვის ორიენტირებული კითხვა
სქემა მეთოდისთვის ორიენტირებული კითხვა
 

More from school n 11

Nini panjavidze
Nini panjavidzeNini panjavidze
Nini panjavidze
school n 11
 
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
school n 11
 
Resursi ist
Resursi istResursi ist
Resursi ist
school n 11
 
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასიელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
school n 11
 
თამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობათამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობა
school n 11
 
Pre
PrePre
Kalatburti
KalatburtiKalatburti
Kalatburti
school n 11
 
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
school n 11
 
Presentation 11 skola
Presentation 11 skolaPresentation 11 skola
Presentation 11 skolaschool n 11
 
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილილ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილიschool n 11
 
Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02school n 11
 
proeqti qimiashi
proeqti qimiashiproeqti qimiashi
proeqti qimiashischool n 11
 
სამშობლო
სამშობლოსამშობლო
სამშობლოschool n 11
 
ფუნქცია
ფუნქციაფუნქცია
ფუნქციაschool n 11
 

More from school n 11 (20)

Nini panjavidze
Nini panjavidzeNini panjavidze
Nini panjavidze
 
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
1 კლასი, პედ: მაკა მაისურაძე
 
Resursi ist
Resursi istResursi ist
Resursi ist
 
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასიელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
ელექტრონული ცხრილი 5 კლასი
 
თამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობათამბაქოს მავნებლობა
თამბაქოს მავნებლობა
 
Pre
PrePre
Pre
 
Kalatburti
KalatburtiKalatburti
Kalatburti
 
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
მე-11 საჯარო სკოლა, "შვიდკაცა+1"
 
Presentation 11 skola
Presentation 11 skolaPresentation 11 skola
Presentation 11 skola
 
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილილ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
ლ. ღვინიაშვილი, ნ. რაზმიაშვილი
 
Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02Excel 110502051249-phpapp02
Excel 110502051249-phpapp02
 
Cat 2013
Cat 2013Cat 2013
Cat 2013
 
qartuli
qartuliqartuli
qartuli
 
biologia
biologiabiologia
biologia
 
proeqti qimiashi
proeqti qimiashiproeqti qimiashi
proeqti qimiashi
 
Html ენა
Html ენაHtml ენა
Html ენა
 
სამშობლო
სამშობლოსამშობლო
სამშობლო
 
ფუნქცია
ფუნქციაფუნქცია
ფუნქცია
 
ისტ
ისტისტ
ისტ
 
Ani sirbiladze
Ani sirbiladzeAni sirbiladze
Ani sirbiladze
 

ტექსტური რედაქტორი Ms word

  • 1.
  • 2. ქცევის წესები • მისალმება • მოსმენა • ურთიერთპატივისცემა • მიზანმიმართული აქტივობა • კლასის დატოვება
  • 3.
  • 4. ტექსტური რედაქტორი ინტეგრირებული გაკვეთილი: 5 ა კლასში ისტ მასწავლებელი: მაკა მაისურაძე მუსიკის მასწავლებელი: თამარ ბერიძე 2016 წელი გაკვეთილის თემა:
  • 5. გაკვეთილის მიზანი/შედეგი მიზანი: ისტ-ის ეფექტიანად , უსაფრთხოდ გამოყენება. ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას. მოსწავლე: ახდენს ტექსტური, გრაფიკული მასალის კომბინირებას ციფრული მასალის შექმნისას; მუშაობს სხვებთან ერთად ამოცანის გადასაჭრელად;
  • 6. 1.აქტივობა: კლასის ორგანიზება და შეფასების რუბრიკის გაცნობა /3 წთ/ მუშაობა წყვილებში
  • 7. შეფასების რუბრიკა 1-4 ქულა 5-6 ქულა 7-8 ქულა 9-10 ქულა ციფრული საშუალების გამოყენება ტექსტურ რედაქტორში ხარვეზებით ქმნის ტექსტურ რედაქტორში გრაფიკულ მასალას უჭირს ტექსტური, გრაფიკული მასალის კომბინირება ციფრული მასალის შექმნისას; დახმარებით ახდენს ტექსტური, გრაფიკული მასალის კომბინირებას ციფრული მასალის შექმნისას; სრულყოფილად ახდენს ტექსტური, გრაფიკული მასალის კომბინირებას ციფრული მასალის შექმნისას; მუშობა წყვილებში ვერ მუშაობს სხვებთან ერთად ამოცანის გადასაჭრელად; საჭიროების შემთხვევაში ითხოვს დახმარებას მუშაობს სხვებთან ერთად ამოცანის გადასაჭრელად; საჭიროების შემთხვევაში ითხოვს დახმარებას მუშაობს სხვებთან ერთად ამოცანის გადასაჭრელად; საჭიროების შემთხვევაში ითხოვს დახმარებას და ეხმარება სხვებს; მუშაობს სხვებთან ერთად ამოცანის გადასაჭრელად; საჭიროების შემთხვევაში ითხოვს დახმარებას და ეხმარება სხვებს; ანაწილებს სამუშაო ფუნქციებს და მოვალეობებს. პასუხები აუდიტორიის შეკითხვებზე უჭირს პასუხების გაცემა პასუხები არ არის სრულყოფილი თითქმის ყველა კითხვას უპასუხებს სრულყოფილ პასუხს სცემს ყველა შეკითხვას
  • 8. 2. აქტივობა: MS Word -ისფანჯრის ელემენტები. ზოგიერთი მენიუს აღწერა მეთოდი: მინი ლექცია. /5 წთ/
  • 9. 1 2
  • 10. 3. აქტივობა: პრაქტიკული დავალებების მიცემა ტექსტურ რედაქტორში მეთოდი: მუშაობა წყვილებში /18 წთ/ დავალება 1. მითითება: ფურცლის ზომა ოთხივე მხრიდან 2 სმ (1ქ) სტრიქონებს შორის მანძილი 1,5 (1 ქ) სიმბოლოების ზომა 20; 36 (1ქ) გრაფიკული ნახატის stars and banners ზომა: 3X15 სმ; (2 ქ) წრეწირის დიამეტრი 5 სმ; (2ქ) მონაკვეთის სიგრძე 15 სმ, სტილი 3pt (2 ქ) ტექსტის განთავსება ცენტრში (1ქ)
  • 11. დავალება 2. დავალება 2.1 MS Word დოკუმენტში, მოცემულ ტესტში მონიშნეთ სწორი პასუხები (გამოიყენეთ ctrl ღილაკი) და მოახდინეთ მათი ფორმატირება:  გაამუქეთ (Ctrl+B);  გაუსვით ხაზი(Ctrl+I);  შეუცვალეთ სიმბოლოებს ფერი წითლად. დავალება 2.2 insert object ბრძანების გამოყენებით იგივე ფაილში ჩასვით თქვენს მიერ შესრულებული აფიშა (დავალებს 1); • შეინახეთ ფაილი სამუშაო მაგიდაზე; • დაარქვით თქვენივე სახელი; • მოახდინეთ დაარქივება.
  • 12. 1. რომელი იყო ავსტრიელი? ბეთჰოვენი მოცარტი 2. რომელმა გამოჩენილმა კომპოზიტორმა დაიწყო დაკვრა 3 წლის ასაკში ? მოცარტი ბეთჰოვენი 3. რომელ ჟანრში ქმნიდა ნაწარმოებს მოცარტი? ყველა ჟანრში საოპერო 4. რომელ ჟანრში ქმნიდა ნაწარმოებს ბეთჰოვენი? ყველა ჟანრში ინსტრუმენტული 5. რომელი ჟანრის ნაწარმოებებია განმსაზღვრელი მოცარტის შემოქმედებაში? საოპერო თანაბარი წარმატებით ქმნიდა ყველა ჟანრში 6. მოცარტის ბოლო ნაწარმოებია: „ჯადოსნური ფლეიტა“ „რეკვიემი“ 7. სად არის დაკრძლული მოცარტი? არ არის ცნობილი ვენის ვერინგის სასაფლაოზე 8. რა ასაკიდან გამოდიოდა კონცერტებზე ბეთჰოვენი? 6 წლიდან 8 წლიდან 9. რომელი ჟანრის ნაწარმოებებია განმსაზღვრელი ბეთჰოვენის შემოქმედებაში? საოპერო ინსტრუმენტული 10. სად არის დაკრძლული ბეთჰოვენი? ვენის ვერინგის სასაფლაოზე ცნობილი არ არის
  • 13. შეამოწმე შენი ცოდნა რა ეროვნების იყო მოცარტი? • ავსრიელი • გერმანელი • ფრანგი რომელ ეპოქაში მოღვაწეობდა იგი? • XVII ს • XVIII ს • XVII_XVIII ს რა ასაკში დაიწო დაკვრა? • 5 წლის • 7 წლის • 3 წლის 4. რომელ ჟანრში ქმნიდა ნაწარმოებს • ყველა ჟანრში • საოპერო რა ეროვნების იყო ბეთჰოვენი? • ავსრიელი • გერმანელი • ფრანგი რომელ ეპოქაში მოღვაწეობდა იგი? • XVII ს • XVIII ს • XVIII_XIX ს რა ასაკში დაიწო დაკვრა? • 5 წლის • 4 წლის • 3 წლის 4. რომელ ჟანრში ქმნიდა ნაწარმოებს • ყველა ჟანრში • ინსტრუმენტული
  • 14. რა ასაკიდან გამოდიოდა კონცერტებზე მოცარტი? • 5 წლიდან • 7 წლიდან რომელი ჟანრის ნაწარმოებებია განმსაზღვრელი მის შემოქმედებაში? • საოპერო • თანაბარი წარმატებით ქმნიდა ყველა ჟანრში მოცარტის ბოლო ნაწარმოებია: • „ჯადოსნური ფლეიტა“ • „რეკვიემი“ რომელ წელს გარდაიცვალა მოცარტი? • 1791 წელს • 1781 წელს სად არის დაკრძლული მოცარტი? რა ასაკიდან გამოდიოდა კონცერტებზე ბეთჰოვენი? • 6 წლიდან • 8 წლიდან რომელი ჟანრის ნაწარმოებებია განმსაზღვრელი მის შემოქმედებაში? • საოპერო • ინსტრუმენტული ბეთჰოვენის ბოლო ნაწარმოებია: • მე-9 სიმფონია • მე-10 სიმფონია რომელ წელს გარდაიცვალა ბეთჰოვენი? • 1827 წელს • 1800 წელს სად არის დაკრძლული ბეთჰოვენი? o არ არის ცნობილი o ვენის ვერინგის სასაფლაოზე o ვენის ვერინგის სასაფლაოზე o ცნობილი არ არის
  • 15. 4 აქტივობა: - ტესტური დავალება /12 წთ/ ინტერნეტრესურსი https://drive.google.com/folderview?id=0B98rBGF1lOYLQkxYUGF yU05WSjA&usp=drive_web მეთოდი: კითხვა-პასუხი წყვილებში
  • 16. A. Delete columns B. Delete rows C. Delete calls ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება ცხრილში სვეტების წასაშლელად?
  • 17. A. Merge calls B. Split calls C. Split tables ჩამოთვლითაგან რომელი ბრძანება გამოიყენება ცხრილში უჯრების გასამთლიანებლად?
  • 18. A. Insert rows B. Merge rows C. Insert columns ჩამოთვლითაგან რომელი რომელი ბრძანება გამოიყენება ცხრილში სტრიქონების ჩასამატებლად?
  • 19. A. ფაილიდან ინფორმაციის ჩასმას B. ფორმულის ჩასმას C. ცხრილის შექმნას რას ნიშნავს ბრძანება insert object ?
  • 20. რა ჰქვია პროგრამას, რომლის დანიშნულებაა სვეტი A ოპერაცია სვეტი B პიქტოგრამა დისკზე გამოყენებული მოცულობის შემცირება,ფაილების შეკუმშვა (დაარქივება) მასალის თვალსაჩინოდ წარმოდგენა მრავალფეროვანი ეფექტების გამმოყენებით ტექსებთან მუშაობა
  • 22. 5 აქტივობა: ვაფასებ მოსწავლეს შეფასების რუბრიკის მიხედვით / 5 წთ/ მეთოდი: დაკვირვება, სიტყვიერი შეფასება, მოსწავლეებთან ერთად კომპიუტერში ელ. ცხრილის შევსებით წყვილების შეფასება და შესაბამისი დიაგრამის კითხვა, შეფასების რუბრიკის მიხედვით მოსწავლეთა ინდივიდუალური შეფასება დანართი3 წყვილების # აფიშის შექმნა ტესტზე მუშობა insert object ბრძანების გამოყენება, ფაილის დაარქივება საბოლოო შეფასება 1 0 2 0 3 0 4 0 5 0 6 0 7 0 8 0 9 0 10 0 11 0 0 2 4 6 8 10 12 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 წყვილების # საბოლოო შეფასება
  • 23. ჩაატარეთ გამოკითხვა და დაადგინეთ, რომელი საიტებით სარგებლობენ ყველაზე უფრო ხშირად თქვენი თანასკოლელები და რა მიზნით? მონაცემებს წარმოადგინეთ ცხრილის სახით 23