SlideShare a Scribd company logo
REGION GOTLAND, SANDA SKOLA, PEDAGOGISK PLANERING
LUFT
NO & teknik åk 1-3
Cecilia Duckert
Läsår 2014-15
Med kunskaper om naturen och människan får människor redskap för att påverka sitt eget
välbefinnande, men också för att kunna bidra till en hållbar utveckling. Luft finns kring oss hela
tiden. Kan vi och förstår vi Luft kan vi också arbeta för en hållbar utveckling.
Vad
Vi lär oss vad luft består av, att luft blir tunnare ju längre från joden luften befinner sig. Hur
ser atmosfären (troposfär) ut och vad händer i troposfären.
Att i rymden finns ingen luft och att det kallas för vakuum. Betydelsen av syret i luften som
oss ger oss energi annars dör vi.
Vi visar på högt och lågt lufttryck och lever oss in i hur det påverkar i olika situationer,
exempel om det går hål på ett flygplan upp på 10.000 meters höjd.
Att varm luft väger mindre och hur en luftballong kan lyfta. Luftmotstånd som utnyttjas av
olika djur för att kunna flyga.
Hur människan använder sig av luft för att utvinna energi.
Vi lär oss allt detta genom föreläsning, film, laborationer och genom att bygga.
Varför
Syfte
Med kunskaper om naturen och människan får människor redskap för att påverka sitt eget
välbefinnande, men också för att kunna bidra till en hållbar utveckling.
Undervisningen ska även bidra till att eleverna utvecklar förtrogenhet med biologins begrepp,
modeller och teorier samt förståelse för hur dessa utvecklas i samspel med erfarenheter från
undersökningar av naturen och människan.
Luft finns kring oss hela tiden. Kan vi och förstår vi Luft kan vi också arbeta för en hållbar utveckling.
Centralt innehåll
Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll
I årskurs 1-3
Material och ämnen i vår omgivning
Luftens grundläggande egenskaper och hur de kan observeras.
Berättelser om natur och naturvetenskap
Skönlitteratur, myter och konst som handlar om naturen och människan.
Berättelser om äldre tiders naturvetenskap och om olika kulturers strävan att förstå och
förklara fenomen i naturen.
Metoder och arbetssätt
Enkla naturvetenskapliga undersökningar.
Dokumentation av naturvetenskapliga undersökningar med text, bild och andra
uttrycksformer.
Vi nämner även om fotosyntes, växthuseffekten och hållbar utveckling!
Vi arbetar med teknik när vi bygger ett flygplan och anpassar den efterhand för att den ska
flyga bättre.
Väder: solens inverkan på lufttemperaturen och hur luftströmmar bildas vilket blir förarbete
för området Vatten.
Hur
Lektion 1 – luft,
Pedagogen berättar fakta om luft. Vad luft består av, luft blir tunnare längre från joden, atmosfären
(troposfär), vakuum, högt och lågt lufttryck, varm luft väger mindre, syre i luften som ger oss energi.
Visa dessa laborationer:
1. Väger luft? jämför 2 stora svarta soppåsar som hänger på en pinne. Ta bort den ena. Vikt:1,3
g/liter
(sid 50, Boken om fysik och kemi)
2. Luftmotstånd: skicka iväg en ballong längs snöre.
3. Syre i luft: tänk ett ljus, för ner glaset över ljuset, ljuset släcks när syret tar slut.
Lektion 2 – vad består luft av
Repetera fakta om luft från lektion 1. Skriv i fakta i böckerna.
Visa filmen Kayos krita 9:19 (minuter)
Film: http://www.ur.se/Produkter/164299-Kayos-krita-Syre-luft-och-en-svavande-lykta
Film: Animated Science - Molekyler : Syre
http://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=59&article=U41230-05
Alla elever får testa att sänka ner ett glas luft över ett ljus. Skriv hypotes, genoförande och resultat.
Läxa: Luft tar plats: sänk ett glas med luft upp och ner i vatten. Observera: vattnet fyller inte glaset
med luft.
Lektion 3 - syre
Repetera luft, göra experiment från Kayos krita.
Vad består luft av?
78% kväve, 21% syre, andra gaser. Berätta om betydelsen av syre.
Kemisk reaktion: fotosyntes är Solenergi+Koldioxid+H2O ger O2+druvsocker
Film: Fotosyntes och cellandning: http://youtu.be/O2nvqsKBwV0
Film: Fotosyntes - en livsviktig process (9-11 år)
http://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=59&article=D196
Diskutera: Hämta löv. Titta gärna med lupp. Hur ser undersidan ut. Kan man föreställa sig
klyvöppningarna? Tänk om vi var gröna och fyllda med klorofyll? Kan man komma på en uppfinning
som kan ta tillvara på solenergi? Har vi det idag?
Läxa: om det är höst kan eleven få jämföra ett grönt löv och ett höstlöv. Fundera över: Var tar
klorofyllet vägen? Vad händer med fotosyntesen på natten eller på vintern? Vilka reserver har olika
växter? Vilka stärkelser äter vi? Cellulosa och kons magar…
Limma in i böckerna
http://www.svt.se/cachable_image/1357135543/pa-sparet/article937707.svt/alternates/large/pswebbfraga7_992.jpg
Fotosyntes
Lektion 4 – Luft innehåller och lufttryck
Diskutera frågorna i läxan från lektion 2. Förklara och beskriv och diskutera i gruppen.
Laboration 1: för ett glas över ett ljus som står i en skål med vatten. När syret tagit slut sänk glaset
ända ner till botten och visa att luft tar plats då vattnet inte kan ta sig in i glaset. Alla elever försöker
själva. (Kayos kritas experiment lektion 1). Alla har inte gjort läxan från lektion 1 men får här tillfälle
att göra den i klassrummet.
Laboration 2: Visa gruppen. Fyll ett glas med vatten. Lägg på ett papper. Vänd på glaset och visa att
luftmotståndet håller kvar papperet under glaset med vatten i. Läxa: att göra samma experiment
hemma. (sid 51, Boken om fysik och kemi)
Lektion 5 – Luftmotstånd, lufttryck och flygplan
Laboration flygplansvinge: vik ett litet pappersark på mitten och tejpa fast överdelen på underdelen,
ungefär 2,5 cm från kanten. För in linjalen i vecket på vingen. Blås sedan så att det kommer luft mot
vingen. Du kommer att få se att vingen stiger upp i luften när du blåser. (Kul att kunna luft, Sid 20)
Diskutera: hur kan flygplan flyga? Hur ser vingen ut? Vad är luftgropar?
Laboration: Flygplan (testa luftmotstånd och förstå hur ett flygplan kan lyfta och flyga)
Bygg pappersflygplan (Kul att kunna luft, sid 22)
Du behöver: Hårt papper, vikmall, penna, sax.
Undersökning: Klipp ut från pappret. Vik enligt vald mall och testa att flyga. Fundera kring vad som
skulle kunna förbättra flygförmågan.
Laboration varm luft: klipp ut en orm och visa på att varm luft stiger.
Film vakuum: http://youtu.be/E43-CfukEgs
Lektion 6: Djur som flyger
Film, beta sli.se Kaxiga kryp : Uppfinnarna & resenärerna
Film: ultra slow motion bird, http://youtu.be/VSzpM8vEAFA
Film: fladdermusen, http://www.ur.se/Produkter/178226-Vilda-djur-Fladdermus
Film: Kondor, http://www.ur.se/Produkter/176423-Vilda-djur-Kondor
Djur som flyger, fisk: http://www.djur.cob.lu.se/Svar/Flyga.html#segelflygning-flygning-flygfiskar-
flygekorrar-fladdermoss-insekter-flygodlor
se No film på vilka djur som flyger och film om hur fåglar flyger.
Lektion 7: Grupparbete
Arbeta i par. Varje par ska välja ett djur som kan flyga och fördjupa sin kunskap om det. Fakta ska
presenteras för skolkamraterna.
Lektion 8: Vindkraftverk
Vindkraftverk
Film: UR film, Fatta fakta http://www.ur.se/Produkter/168204-Fatta-fakta-Vindkraftverk
Film 2: Alice i energilandet http://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=59&article=U100325-02,
eller
http://www.ur.se/Produkter/137232-Runt-i-naturen-Alice-i-Energilandet-Solenergi
Film
Struten : Hur många ballonger behövs för att lyfta en människa?
http://www.ur.se/Produkter/174313-Struten-Hur-manga-ballonger-behovs-for-att-lyfta-en-manniska
Publicerades den 24 okt 2014
Programme website: http://www.bbc.co.uk/programmes/p0276q28 Brian Cox visits NASA’s Space
Power Facility in Ohio to see what happens when a bowling ball and a feather are dropped together
under the conditions of outer space. http://youtu.be/E43-CfukEgs
Länkar
Jättefin hemsida med bra fakta o många experiment
http://upptackargladje.wordpress.com/category/undersokningar/luft/
Rolig fakta om luft:
http://www.alltomvetenskap.se/nyheter/luft
Atmosfär och luft
http://mynixworld.info/2013/04/24/klimat-och-vader/
Frågor och svar om hur man kan flyga i rymden: http://www.rymdforum.nu/?id=770
Bra fakta
http://www.so-rummet.se/fakta-artiklar/atmosfaren-moln-och-vindar
UR filmer:
http://www.ur.se/Produkter?q=luft#programtv-page=3
Vindkraftverk:
http://vind.kraftig.se/
Böcker
Boken om fysik och kemi, av Hans Persson, Liber)
Kul att kunna om luft, av Brenda Walpole (Bok) 1988, Svenska,
Fakta för pedagogen
En liter luft väger 1,3 gram/liter. Det är alla de små molekyler luften består av som väger. Det
tjocka lagret med luft som finns runtomkring oss skapar ett tryck. Varm luft är lättare än kall
luft. Där luft inte finns är det vakuum. Syltburk som öppnas låter när luften sugs in i burken.
Luften i jordens atmosfär är en blandning av olika gaser, där kväve (78,1 procent) och syre
(20,9 procent) är de vanligaste. I torr luft är den tredje vanligaste gasen argon med sina 0,9
volymprocent. Koldioxid utgör omkring 0,04 procent. Därpå följer ett antal andra gaser i små
mängder; neon (0,002 procent), helium (0,0005 procent), metan (0,0002 procent) och
krypton (0,0001 procent).
Fotosyntes: http://youtu.be/kp4uuMjSvDo
När vi vilar andas vi omkring 6 liter luft i minuten. Springer vi fort stiger det till det tiodubbla,
eller till och med det tjugodubbla om vi är vältränade. Under ett liv andas en genomsnittlig
människa in och ut ungefär 400 000 000 liter luft.
Atmosfären delas in i olika lager beroende på höjd över jordytan och
temperaturförhållanden. 75-80% av luftens lösta gaser finns i det första lagret, kallat
troposfären, som sträcker sig från jordytan upp till ca 7-17 kilometers höjd (medelavstånd 11
km), beroende på var på jorden man befinner sig. Troposfären innehåller i princip allt vatten
och det är också här allt väder sker, även om vissa typer av moln kan förekomma högre upp.
Varm luft är lättare än kall luft. Varm luft väger minder och stiger, tänk på en luftballong. Luft
är en gas, ju varmare desto längre ifrån varandra vill molekylerna vara och därmed blir luften
lättare där det är som varmast.
Lyftkraft
Uttrycket lyftkraft kan användas i många sammanhang. Vad som menas är ofta underförstått.
Vanligen avses den kraft som lyfter något eller någon uppåt i tyngdkraftfältet. En luftballongs
lyftkraft på ballongkorgen med de ombordvarande verkar således rakt upp från jordens yta.
Se Arkimedes princip. I denna artikel definieras och förklaras lyftkraften hos motordrivna
flygplan, segelflygplan, glidflygplan och helikoptrar. (http://sv.wikipedia.org/wiki/Lyftkraft )
I en varmluftsballong utnyttjar man att varm luft är lättare än kall. Luften i ballongen är
omkring 80 grader varmare än omgivande luft (alltså omkring 100 grader på sommaren). Det
krävs omkring fyra kubikmeter varmluft för att lyfta ett kilo.
Segelflygplan måste dras upp i luften men när de väl är tillräckligt högt uppe, använder de
sig av stigande strömmar av varm luft för att hålla sig kvar i luften. Dessa strömmar av varm
luft kallas uppvindar. När piloten befinner sig högst uppe på en uppvind, måste han hitta och
nå fram till en annan uppvind innan segelplanet förlorar alltför mycket höjd. Ett segelflygplan
kan färdas hundratals kilometer en varm dag.
Flygplan
http://cdns2.freepik.com/bild-fritt/flygplansvinge-pa-himlen_73275.jpg
För att ett flygplan ska kunna flyga måste det generera en lyftkraft som i planflykt är lika stor
som sin tyngd samt ha tillgång till en dragkraft som är minst lika stort som sitt luftmotstånd.
Lyftkraft genereras när flygplanets vinge tvingas framåt genom luften och på grund av sin
anfallsvinkel (framkanten högre än bakkanten) accelererar luft tvärs vingens rörelseriktning, i
normalfallet nedåt. För att accelerera luften utövar vingen en kraft på denna (översidan suger
ner luft och undersidan trycker ner luft). Denna kraft motsvaras av en lika stor motkraft som
luften utövar på vingen enligt Newtons tredje lag. Denna motkraft är lyftkraften. Lyftkraften
ökar med farten och med vingens anfallsvinkel upp till den gräns där vingen överstegras.
Tillräcklig lyftkraft kan erhållas genom lämpliga kombinationer av fart och anfallsvinkel (högre
fart kräver lägre anfallsvinkel och tvärtom). En vingprofil (motsvarande vingens lodräta
genomskärning i flygriktningen) har strömlinjeform och är oftast något välvd för att ge ett
lämpligt förhållande mellan lyftkraft och motstånd beroende på typ av flygplan.
(http://sv.wikipedia.org/wiki/Flygplan )
Hur drivs/styrs en raket i rymden då det ej finns någon luft eller annan materia "att ta
tag i"?
En raketmotor får drivkraft genom att med hög hastighet kasta ut materia. Det ger en
reaktionskraft i motsatt riktning oavsett om det finns något "att ta tag i". Som exempel kan
man tänka sig en astronaut som "flyter" en bit ifrån sin rymdkapsel. Om vi nu tänker oss att
astronauten och rymdkapseln är stilla relativt varandra så skulle astronauten kunna ta sig till
rymdkapseln genom att kasta bort ett föremål i motsatt riktning till rymdkapseln och på så
sätt ge sig själv en "knuff" mot rymdkapseln. På samma sätt fungerar en raketmotor, fast den
"kastar" oftast ifrån sig heta gaser.
Luftrörelse i ett rum där varm luft stiger och kall luft strömmar in kallas konvektionsström.
Fjädrarna på vingen överlappar varandra delvis, så att när vingen rör sig uppåt släpps luften
igenom genom att fjädrarna öppnar sig. När fågeln sedan rör vingarna nedåt sluts fjädrarna
mot varandra. De släpper då inte längre igenom luften, utan luften trycks nedåt i stället för att
passera genom vingarna och på så sätt får fågeln kraft som för den framåt. Lyftkraften beror
på vingens utformning precis som på ett flygplan. De stora rovfåglarnas spretande djupt
slitsade handpennor, de så kallade "fingrarna", motverkar en viss form av virvelbildning och
bidrar till att skapa stabilare uppåtgående luftströmmar vilket underlättar segelflygning.
(http://sv.wikipedia.org/wiki/Fj%C3%A4der_(biologi) )
http://mynixworld.info/wp-content/uploads/2013/06/atmosphere.png
År 1738 upptäckte Bernoulli att luft i rörelse har mindre tryckkraft än stillastående luft.
Vind är flödet av luft i atmosfären. Skillnader i lufttryck får luften att röra sig från områden
med högtryck till områden med lågtryck. Ju större tryckskillnad desto kraftigare vind.
Vindar kan röra sig i alla riktningar - horisontellt, vertikalt och i virvlar. Vind uppstår av
tryckskillnader i atmosfären. Luften rör sig från ställen med högt tryck mot ställen med lågt
tryck – en slags utjämningseffekt. Ju större skillnad det är i lufttrycket, desto kraftigare blir
vinden.
Vindkraft är när man generar (skapar) elektricitet med hjälp av vinden. För att göra detta
använder man stora vindsnurror (vindkraftverk). Den största vanliga storleken på
vindkraftverk är 150 meter för kroppen och 50 meter för bladen. Från mark till yttersta blad
blir det 200 meter.
För att bladen ska börja snurra måste det blåsa i 4 m/s. Då börjar elektricitet genereras. Vid
13 m/s uppnås maxeffekten som oftast ligger på 2,5 MW. Börjar det blåsa för mycket - över
25 m/s - stängs vindkraftverken av för att förhindra slitage.
4 % av Sveriges el kommer från vindkraftverk.
Anteckningar
LUFT
Luft består av
78% Kväve
21% Syre
1 % andra gaser
Luft tar plats. Tänk på experimentet med glaset i vattenskålen.
Luft väger. En liter luft väger 1,3 gram.
I vakuum finns inga luftmolekyler.
Lufttrycket på denna ruta är 1 kg
Högt lufttryck innehåller fler luftmolekyler än lågt lufttryck.
Varm luft är lättare och stiger. Luftballong
Syre ger våra celler energi. Utan syre kvävs vi och dör. Syret får vi av växterna
Luft finns runt jorden upp till 10.000 meter från jordens yta.
Luften är tätast (lufttrycket är högst) närmast jorden.

More Related Content

What's hot

Klassificering
KlassificeringKlassificering
Klassificering
lisafondelius
 
Lena Koinberg | Kemi: Syror och baser
Lena Koinberg | Kemi: Syror och baserLena Koinberg | Kemi: Syror och baser
Lena Koinberg | Kemi: Syror och baser
Lena Koinberg
 
Lena Koinberg | Biologi: Livets former del 2
Lena Koinberg | Biologi: Livets former del 2Lena Koinberg | Biologi: Livets former del 2
Lena Koinberg | Biologi: Livets former del 2
Lena Koinberg
 
Smmanfattning i biologi åk 7 liv
Smmanfattning i biologi åk 7 livSmmanfattning i biologi åk 7 liv
Smmanfattning i biologi åk 7 livgulzay
 
Lena Koinberg | Fysik: Solsystemet
Lena Koinberg | Fysik: SolsystemetLena Koinberg | Fysik: Solsystemet
Lena Koinberg | Fysik: Solsystemet
Lena Koinberg
 
Lena Koinberg | Fysik: Mått och materia
Lena Koinberg | Fysik: Mått och materiaLena Koinberg | Fysik: Mått och materia
Lena Koinberg | Fysik: Mått och materia
Lena Koinberg
 
Ljusets brytning
Ljusets brytning Ljusets brytning
Ljusets brytning annmari
 
Genomgång speglar
Genomgång speglarGenomgång speglar
Genomgång speglarelanon
 
Meningsbyggnad
MeningsbyggnadMeningsbyggnad
Meningsbyggnadjwendell
 
Lena Koinberg | Fysik: Värme
Lena Koinberg | Fysik: VärmeLena Koinberg | Fysik: Värme
Lena Koinberg | Fysik: Värme
Lena Koinberg
 
Lena Koinberg | Kemi: Luft, vatten och mark
Lena Koinberg | Kemi: Luft, vatten och markLena Koinberg | Kemi: Luft, vatten och mark
Lena Koinberg | Kemi: Luft, vatten och mark
Lena Koinberg
 
Matte planering - Längdmätning
Matte planering - LängdmätningMatte planering - Längdmätning
Matte planering - Längdmätning
Tina Forsberg
 
Lena Koinberg | Biologi: Ekologi och hållbarhet
Lena Koinberg | Biologi: Ekologi och hållbarhetLena Koinberg | Biologi: Ekologi och hållbarhet
Lena Koinberg | Biologi: Ekologi och hållbarhet
Lena Koinberg
 
Kemi åk7 lektion 1
Kemi åk7 lektion 1Kemi åk7 lektion 1
Kemi åk7 lektion 1joegro
 
Genetik
GenetikGenetik
Genetikgulzay
 
Tankekarta för en saga - tips
Tankekarta för en saga - tipsTankekarta för en saga - tips
Tankekarta för en saga - tips
Montessori Friskola Gotland
 
Novellens uppbyggnad & innehåll
Novellens uppbyggnad & innehållNovellens uppbyggnad & innehåll
Novellens uppbyggnad & innehållfrokenlotta
 

What's hot (20)

Klassificering
KlassificeringKlassificering
Klassificering
 
Lena Koinberg | Kemi: Syror och baser
Lena Koinberg | Kemi: Syror och baserLena Koinberg | Kemi: Syror och baser
Lena Koinberg | Kemi: Syror och baser
 
Lena Koinberg | Biologi: Livets former del 2
Lena Koinberg | Biologi: Livets former del 2Lena Koinberg | Biologi: Livets former del 2
Lena Koinberg | Biologi: Livets former del 2
 
Smmanfattning i biologi åk 7 liv
Smmanfattning i biologi åk 7 livSmmanfattning i biologi åk 7 liv
Smmanfattning i biologi åk 7 liv
 
Lena Koinberg | Fysik: Solsystemet
Lena Koinberg | Fysik: SolsystemetLena Koinberg | Fysik: Solsystemet
Lena Koinberg | Fysik: Solsystemet
 
Lena Koinberg | Fysik: Mått och materia
Lena Koinberg | Fysik: Mått och materiaLena Koinberg | Fysik: Mått och materia
Lena Koinberg | Fysik: Mått och materia
 
Ljusets brytning
Ljusets brytning Ljusets brytning
Ljusets brytning
 
Genomgång speglar
Genomgång speglarGenomgång speglar
Genomgång speglar
 
Meningsbyggnad
MeningsbyggnadMeningsbyggnad
Meningsbyggnad
 
Lena Koinberg | Fysik: Värme
Lena Koinberg | Fysik: VärmeLena Koinberg | Fysik: Värme
Lena Koinberg | Fysik: Värme
 
Ljus
LjusLjus
Ljus
 
Lena Koinberg | Kemi: Luft, vatten och mark
Lena Koinberg | Kemi: Luft, vatten och markLena Koinberg | Kemi: Luft, vatten och mark
Lena Koinberg | Kemi: Luft, vatten och mark
 
Matte planering - Längdmätning
Matte planering - LängdmätningMatte planering - Längdmätning
Matte planering - Längdmätning
 
Samspel
SamspelSamspel
Samspel
 
Lena Koinberg | Biologi: Ekologi och hållbarhet
Lena Koinberg | Biologi: Ekologi och hållbarhetLena Koinberg | Biologi: Ekologi och hållbarhet
Lena Koinberg | Biologi: Ekologi och hållbarhet
 
Atomfysik
AtomfysikAtomfysik
Atomfysik
 
Kemi åk7 lektion 1
Kemi åk7 lektion 1Kemi åk7 lektion 1
Kemi åk7 lektion 1
 
Genetik
GenetikGenetik
Genetik
 
Tankekarta för en saga - tips
Tankekarta för en saga - tipsTankekarta för en saga - tips
Tankekarta för en saga - tips
 
Novellens uppbyggnad & innehåll
Novellens uppbyggnad & innehållNovellens uppbyggnad & innehåll
Novellens uppbyggnad & innehåll
 

More from Montessori Friskola Gotland

Biets liv
Biets livBiets liv
Laboration - mellanstadiet
Laboration - mellanstadietLaboration - mellanstadiet
Laboration - mellanstadiet
Montessori Friskola Gotland
 
Människokroppen åk 4-6
Människokroppen åk 4-6Människokroppen åk 4-6
Människokroppen åk 4-6
Montessori Friskola Gotland
 
Mitt utvecklingssamtal, eleven fyller i, vt 2018
Mitt utvecklingssamtal, eleven fyller i, vt 2018Mitt utvecklingssamtal, eleven fyller i, vt 2018
Mitt utvecklingssamtal, eleven fyller i, vt 2018
Montessori Friskola Gotland
 
Kommunikation över tid
Kommunikation över tidKommunikation över tid
Kommunikation över tid
Montessori Friskola Gotland
 
Termosbygg
TermosbyggTermosbygg
Utvecklingssamtal åk 5 vt 2017
Utvecklingssamtal åk 5 vt 2017Utvecklingssamtal åk 5 vt 2017
Utvecklingssamtal åk 5 vt 2017
Montessori Friskola Gotland
 
Test i el och magnetism
Test i el och magnetismTest i el och magnetism
Test i el och magnetism
Montessori Friskola Gotland
 
Elektricitet och magnetism LPP
Elektricitet och magnetism LPPElektricitet och magnetism LPP
Elektricitet och magnetism LPP
Montessori Friskola Gotland
 
Öde ö
Öde öÖde ö
Mitt lärande i fokus 2016
Mitt lärande i fokus 2016Mitt lärande i fokus 2016
Mitt lärande i fokus 2016
Montessori Friskola Gotland
 
Trivselfrågor
TrivselfrågorTrivselfrågor
Elevledda utvecklingssatmal vt 2016
Elevledda utvecklingssatmal vt 2016Elevledda utvecklingssatmal vt 2016
Elevledda utvecklingssatmal vt 2016
Montessori Friskola Gotland
 
Lpp ansikte m eget omdöme
Lpp ansikte m eget omdöme Lpp ansikte m eget omdöme
Lpp ansikte m eget omdöme
Montessori Friskola Gotland
 
Redovisa människokroppen åk 2
Redovisa människokroppen åk 2Redovisa människokroppen åk 2
Redovisa människokroppen åk 2
Montessori Friskola Gotland
 
Magnetism Diagnos åk 5
Magnetism Diagnos åk 5Magnetism Diagnos åk 5
Magnetism Diagnos åk 5
Montessori Friskola Gotland
 
Multiplikation
MultiplikationMultiplikation
Min första film - reklamfilm
Min första film - reklamfilmMin första film - reklamfilm
Min första film - reklamfilm
Montessori Friskola Gotland
 
Väderstreck åk 1-3
Väderstreck åk 1-3Väderstreck åk 1-3
Väderstreck åk 1-3
Montessori Friskola Gotland
 

More from Montessori Friskola Gotland (20)

Biets liv
Biets livBiets liv
Biets liv
 
Laboration - mellanstadiet
Laboration - mellanstadietLaboration - mellanstadiet
Laboration - mellanstadiet
 
Människokroppen åk 4-6
Människokroppen åk 4-6Människokroppen åk 4-6
Människokroppen åk 4-6
 
Mitt utvecklingssamtal, eleven fyller i, vt 2018
Mitt utvecklingssamtal, eleven fyller i, vt 2018Mitt utvecklingssamtal, eleven fyller i, vt 2018
Mitt utvecklingssamtal, eleven fyller i, vt 2018
 
Kommunikation över tid
Kommunikation över tidKommunikation över tid
Kommunikation över tid
 
Termosbygg
TermosbyggTermosbygg
Termosbygg
 
Utvecklingssamtal åk 5 vt 2017
Utvecklingssamtal åk 5 vt 2017Utvecklingssamtal åk 5 vt 2017
Utvecklingssamtal åk 5 vt 2017
 
Test i el och magnetism
Test i el och magnetismTest i el och magnetism
Test i el och magnetism
 
Elektricitet och magnetism LPP
Elektricitet och magnetism LPPElektricitet och magnetism LPP
Elektricitet och magnetism LPP
 
Öde ö
Öde öÖde ö
Öde ö
 
Bråk decimaltal procent
Bråk decimaltal procentBråk decimaltal procent
Bråk decimaltal procent
 
Mitt lärande i fokus 2016
Mitt lärande i fokus 2016Mitt lärande i fokus 2016
Mitt lärande i fokus 2016
 
Trivselfrågor
TrivselfrågorTrivselfrågor
Trivselfrågor
 
Elevledda utvecklingssatmal vt 2016
Elevledda utvecklingssatmal vt 2016Elevledda utvecklingssatmal vt 2016
Elevledda utvecklingssatmal vt 2016
 
Lpp ansikte m eget omdöme
Lpp ansikte m eget omdöme Lpp ansikte m eget omdöme
Lpp ansikte m eget omdöme
 
Redovisa människokroppen åk 2
Redovisa människokroppen åk 2Redovisa människokroppen åk 2
Redovisa människokroppen åk 2
 
Magnetism Diagnos åk 5
Magnetism Diagnos åk 5Magnetism Diagnos åk 5
Magnetism Diagnos åk 5
 
Multiplikation
MultiplikationMultiplikation
Multiplikation
 
Min första film - reklamfilm
Min första film - reklamfilmMin första film - reklamfilm
Min första film - reklamfilm
 
Väderstreck åk 1-3
Väderstreck åk 1-3Väderstreck åk 1-3
Väderstreck åk 1-3
 

Pedagogisk planering. luft åk 1-3

  • 1. REGION GOTLAND, SANDA SKOLA, PEDAGOGISK PLANERING LUFT NO & teknik åk 1-3 Cecilia Duckert Läsår 2014-15 Med kunskaper om naturen och människan får människor redskap för att påverka sitt eget välbefinnande, men också för att kunna bidra till en hållbar utveckling. Luft finns kring oss hela tiden. Kan vi och förstår vi Luft kan vi också arbeta för en hållbar utveckling.
  • 2. Vad Vi lär oss vad luft består av, att luft blir tunnare ju längre från joden luften befinner sig. Hur ser atmosfären (troposfär) ut och vad händer i troposfären. Att i rymden finns ingen luft och att det kallas för vakuum. Betydelsen av syret i luften som oss ger oss energi annars dör vi. Vi visar på högt och lågt lufttryck och lever oss in i hur det påverkar i olika situationer, exempel om det går hål på ett flygplan upp på 10.000 meters höjd. Att varm luft väger mindre och hur en luftballong kan lyfta. Luftmotstånd som utnyttjas av olika djur för att kunna flyga. Hur människan använder sig av luft för att utvinna energi. Vi lär oss allt detta genom föreläsning, film, laborationer och genom att bygga.
  • 3. Varför Syfte Med kunskaper om naturen och människan får människor redskap för att påverka sitt eget välbefinnande, men också för att kunna bidra till en hållbar utveckling. Undervisningen ska även bidra till att eleverna utvecklar förtrogenhet med biologins begrepp, modeller och teorier samt förståelse för hur dessa utvecklas i samspel med erfarenheter från undersökningar av naturen och människan. Luft finns kring oss hela tiden. Kan vi och förstår vi Luft kan vi också arbeta för en hållbar utveckling. Centralt innehåll Undervisningen i de naturorienterande ämnena ska behandla följande centrala innehåll I årskurs 1-3 Material och ämnen i vår omgivning Luftens grundläggande egenskaper och hur de kan observeras. Berättelser om natur och naturvetenskap Skönlitteratur, myter och konst som handlar om naturen och människan. Berättelser om äldre tiders naturvetenskap och om olika kulturers strävan att förstå och förklara fenomen i naturen. Metoder och arbetssätt Enkla naturvetenskapliga undersökningar. Dokumentation av naturvetenskapliga undersökningar med text, bild och andra uttrycksformer. Vi nämner även om fotosyntes, växthuseffekten och hållbar utveckling! Vi arbetar med teknik när vi bygger ett flygplan och anpassar den efterhand för att den ska flyga bättre. Väder: solens inverkan på lufttemperaturen och hur luftströmmar bildas vilket blir förarbete för området Vatten.
  • 4. Hur Lektion 1 – luft, Pedagogen berättar fakta om luft. Vad luft består av, luft blir tunnare längre från joden, atmosfären (troposfär), vakuum, högt och lågt lufttryck, varm luft väger mindre, syre i luften som ger oss energi. Visa dessa laborationer: 1. Väger luft? jämför 2 stora svarta soppåsar som hänger på en pinne. Ta bort den ena. Vikt:1,3 g/liter (sid 50, Boken om fysik och kemi) 2. Luftmotstånd: skicka iväg en ballong längs snöre. 3. Syre i luft: tänk ett ljus, för ner glaset över ljuset, ljuset släcks när syret tar slut. Lektion 2 – vad består luft av Repetera fakta om luft från lektion 1. Skriv i fakta i böckerna. Visa filmen Kayos krita 9:19 (minuter) Film: http://www.ur.se/Produkter/164299-Kayos-krita-Syre-luft-och-en-svavande-lykta Film: Animated Science - Molekyler : Syre http://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=59&article=U41230-05 Alla elever får testa att sänka ner ett glas luft över ett ljus. Skriv hypotes, genoförande och resultat. Läxa: Luft tar plats: sänk ett glas med luft upp och ner i vatten. Observera: vattnet fyller inte glaset med luft. Lektion 3 - syre Repetera luft, göra experiment från Kayos krita. Vad består luft av? 78% kväve, 21% syre, andra gaser. Berätta om betydelsen av syre. Kemisk reaktion: fotosyntes är Solenergi+Koldioxid+H2O ger O2+druvsocker Film: Fotosyntes och cellandning: http://youtu.be/O2nvqsKBwV0 Film: Fotosyntes - en livsviktig process (9-11 år) http://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=59&article=D196
  • 5. Diskutera: Hämta löv. Titta gärna med lupp. Hur ser undersidan ut. Kan man föreställa sig klyvöppningarna? Tänk om vi var gröna och fyllda med klorofyll? Kan man komma på en uppfinning som kan ta tillvara på solenergi? Har vi det idag? Läxa: om det är höst kan eleven få jämföra ett grönt löv och ett höstlöv. Fundera över: Var tar klorofyllet vägen? Vad händer med fotosyntesen på natten eller på vintern? Vilka reserver har olika växter? Vilka stärkelser äter vi? Cellulosa och kons magar… Limma in i böckerna http://www.svt.se/cachable_image/1357135543/pa-sparet/article937707.svt/alternates/large/pswebbfraga7_992.jpg Fotosyntes Lektion 4 – Luft innehåller och lufttryck Diskutera frågorna i läxan från lektion 2. Förklara och beskriv och diskutera i gruppen. Laboration 1: för ett glas över ett ljus som står i en skål med vatten. När syret tagit slut sänk glaset ända ner till botten och visa att luft tar plats då vattnet inte kan ta sig in i glaset. Alla elever försöker själva. (Kayos kritas experiment lektion 1). Alla har inte gjort läxan från lektion 1 men får här tillfälle att göra den i klassrummet. Laboration 2: Visa gruppen. Fyll ett glas med vatten. Lägg på ett papper. Vänd på glaset och visa att luftmotståndet håller kvar papperet under glaset med vatten i. Läxa: att göra samma experiment hemma. (sid 51, Boken om fysik och kemi) Lektion 5 – Luftmotstånd, lufttryck och flygplan Laboration flygplansvinge: vik ett litet pappersark på mitten och tejpa fast överdelen på underdelen, ungefär 2,5 cm från kanten. För in linjalen i vecket på vingen. Blås sedan så att det kommer luft mot vingen. Du kommer att få se att vingen stiger upp i luften när du blåser. (Kul att kunna luft, Sid 20) Diskutera: hur kan flygplan flyga? Hur ser vingen ut? Vad är luftgropar? Laboration: Flygplan (testa luftmotstånd och förstå hur ett flygplan kan lyfta och flyga) Bygg pappersflygplan (Kul att kunna luft, sid 22) Du behöver: Hårt papper, vikmall, penna, sax. Undersökning: Klipp ut från pappret. Vik enligt vald mall och testa att flyga. Fundera kring vad som skulle kunna förbättra flygförmågan. Laboration varm luft: klipp ut en orm och visa på att varm luft stiger. Film vakuum: http://youtu.be/E43-CfukEgs
  • 6. Lektion 6: Djur som flyger Film, beta sli.se Kaxiga kryp : Uppfinnarna & resenärerna Film: ultra slow motion bird, http://youtu.be/VSzpM8vEAFA Film: fladdermusen, http://www.ur.se/Produkter/178226-Vilda-djur-Fladdermus Film: Kondor, http://www.ur.se/Produkter/176423-Vilda-djur-Kondor Djur som flyger, fisk: http://www.djur.cob.lu.se/Svar/Flyga.html#segelflygning-flygning-flygfiskar- flygekorrar-fladdermoss-insekter-flygodlor se No film på vilka djur som flyger och film om hur fåglar flyger. Lektion 7: Grupparbete Arbeta i par. Varje par ska välja ett djur som kan flyga och fördjupa sin kunskap om det. Fakta ska presenteras för skolkamraterna. Lektion 8: Vindkraftverk Vindkraftverk Film: UR film, Fatta fakta http://www.ur.se/Produkter/168204-Fatta-fakta-Vindkraftverk Film 2: Alice i energilandet http://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=59&article=U100325-02, eller http://www.ur.se/Produkter/137232-Runt-i-naturen-Alice-i-Energilandet-Solenergi
  • 7. Film Struten : Hur många ballonger behövs för att lyfta en människa? http://www.ur.se/Produkter/174313-Struten-Hur-manga-ballonger-behovs-for-att-lyfta-en-manniska Publicerades den 24 okt 2014 Programme website: http://www.bbc.co.uk/programmes/p0276q28 Brian Cox visits NASA’s Space Power Facility in Ohio to see what happens when a bowling ball and a feather are dropped together under the conditions of outer space. http://youtu.be/E43-CfukEgs Länkar Jättefin hemsida med bra fakta o många experiment http://upptackargladje.wordpress.com/category/undersokningar/luft/ Rolig fakta om luft: http://www.alltomvetenskap.se/nyheter/luft Atmosfär och luft http://mynixworld.info/2013/04/24/klimat-och-vader/ Frågor och svar om hur man kan flyga i rymden: http://www.rymdforum.nu/?id=770 Bra fakta http://www.so-rummet.se/fakta-artiklar/atmosfaren-moln-och-vindar UR filmer: http://www.ur.se/Produkter?q=luft#programtv-page=3 Vindkraftverk: http://vind.kraftig.se/ Böcker Boken om fysik och kemi, av Hans Persson, Liber) Kul att kunna om luft, av Brenda Walpole (Bok) 1988, Svenska,
  • 8. Fakta för pedagogen En liter luft väger 1,3 gram/liter. Det är alla de små molekyler luften består av som väger. Det tjocka lagret med luft som finns runtomkring oss skapar ett tryck. Varm luft är lättare än kall luft. Där luft inte finns är det vakuum. Syltburk som öppnas låter när luften sugs in i burken. Luften i jordens atmosfär är en blandning av olika gaser, där kväve (78,1 procent) och syre (20,9 procent) är de vanligaste. I torr luft är den tredje vanligaste gasen argon med sina 0,9 volymprocent. Koldioxid utgör omkring 0,04 procent. Därpå följer ett antal andra gaser i små mängder; neon (0,002 procent), helium (0,0005 procent), metan (0,0002 procent) och krypton (0,0001 procent). Fotosyntes: http://youtu.be/kp4uuMjSvDo När vi vilar andas vi omkring 6 liter luft i minuten. Springer vi fort stiger det till det tiodubbla, eller till och med det tjugodubbla om vi är vältränade. Under ett liv andas en genomsnittlig människa in och ut ungefär 400 000 000 liter luft. Atmosfären delas in i olika lager beroende på höjd över jordytan och temperaturförhållanden. 75-80% av luftens lösta gaser finns i det första lagret, kallat troposfären, som sträcker sig från jordytan upp till ca 7-17 kilometers höjd (medelavstånd 11 km), beroende på var på jorden man befinner sig. Troposfären innehåller i princip allt vatten och det är också här allt väder sker, även om vissa typer av moln kan förekomma högre upp. Varm luft är lättare än kall luft. Varm luft väger minder och stiger, tänk på en luftballong. Luft är en gas, ju varmare desto längre ifrån varandra vill molekylerna vara och därmed blir luften lättare där det är som varmast. Lyftkraft Uttrycket lyftkraft kan användas i många sammanhang. Vad som menas är ofta underförstått. Vanligen avses den kraft som lyfter något eller någon uppåt i tyngdkraftfältet. En luftballongs lyftkraft på ballongkorgen med de ombordvarande verkar således rakt upp från jordens yta. Se Arkimedes princip. I denna artikel definieras och förklaras lyftkraften hos motordrivna flygplan, segelflygplan, glidflygplan och helikoptrar. (http://sv.wikipedia.org/wiki/Lyftkraft ) I en varmluftsballong utnyttjar man att varm luft är lättare än kall. Luften i ballongen är omkring 80 grader varmare än omgivande luft (alltså omkring 100 grader på sommaren). Det krävs omkring fyra kubikmeter varmluft för att lyfta ett kilo. Segelflygplan måste dras upp i luften men när de väl är tillräckligt högt uppe, använder de sig av stigande strömmar av varm luft för att hålla sig kvar i luften. Dessa strömmar av varm luft kallas uppvindar. När piloten befinner sig högst uppe på en uppvind, måste han hitta och nå fram till en annan uppvind innan segelplanet förlorar alltför mycket höjd. Ett segelflygplan kan färdas hundratals kilometer en varm dag.
  • 9. Flygplan http://cdns2.freepik.com/bild-fritt/flygplansvinge-pa-himlen_73275.jpg För att ett flygplan ska kunna flyga måste det generera en lyftkraft som i planflykt är lika stor som sin tyngd samt ha tillgång till en dragkraft som är minst lika stort som sitt luftmotstånd. Lyftkraft genereras när flygplanets vinge tvingas framåt genom luften och på grund av sin anfallsvinkel (framkanten högre än bakkanten) accelererar luft tvärs vingens rörelseriktning, i normalfallet nedåt. För att accelerera luften utövar vingen en kraft på denna (översidan suger ner luft och undersidan trycker ner luft). Denna kraft motsvaras av en lika stor motkraft som luften utövar på vingen enligt Newtons tredje lag. Denna motkraft är lyftkraften. Lyftkraften ökar med farten och med vingens anfallsvinkel upp till den gräns där vingen överstegras. Tillräcklig lyftkraft kan erhållas genom lämpliga kombinationer av fart och anfallsvinkel (högre fart kräver lägre anfallsvinkel och tvärtom). En vingprofil (motsvarande vingens lodräta genomskärning i flygriktningen) har strömlinjeform och är oftast något välvd för att ge ett lämpligt förhållande mellan lyftkraft och motstånd beroende på typ av flygplan. (http://sv.wikipedia.org/wiki/Flygplan ) Hur drivs/styrs en raket i rymden då det ej finns någon luft eller annan materia "att ta tag i"? En raketmotor får drivkraft genom att med hög hastighet kasta ut materia. Det ger en reaktionskraft i motsatt riktning oavsett om det finns något "att ta tag i". Som exempel kan man tänka sig en astronaut som "flyter" en bit ifrån sin rymdkapsel. Om vi nu tänker oss att astronauten och rymdkapseln är stilla relativt varandra så skulle astronauten kunna ta sig till rymdkapseln genom att kasta bort ett föremål i motsatt riktning till rymdkapseln och på så sätt ge sig själv en "knuff" mot rymdkapseln. På samma sätt fungerar en raketmotor, fast den "kastar" oftast ifrån sig heta gaser. Luftrörelse i ett rum där varm luft stiger och kall luft strömmar in kallas konvektionsström. Fjädrarna på vingen överlappar varandra delvis, så att när vingen rör sig uppåt släpps luften igenom genom att fjädrarna öppnar sig. När fågeln sedan rör vingarna nedåt sluts fjädrarna mot varandra. De släpper då inte längre igenom luften, utan luften trycks nedåt i stället för att passera genom vingarna och på så sätt får fågeln kraft som för den framåt. Lyftkraften beror på vingens utformning precis som på ett flygplan. De stora rovfåglarnas spretande djupt
  • 10. slitsade handpennor, de så kallade "fingrarna", motverkar en viss form av virvelbildning och bidrar till att skapa stabilare uppåtgående luftströmmar vilket underlättar segelflygning. (http://sv.wikipedia.org/wiki/Fj%C3%A4der_(biologi) ) http://mynixworld.info/wp-content/uploads/2013/06/atmosphere.png År 1738 upptäckte Bernoulli att luft i rörelse har mindre tryckkraft än stillastående luft. Vind är flödet av luft i atmosfären. Skillnader i lufttryck får luften att röra sig från områden med högtryck till områden med lågtryck. Ju större tryckskillnad desto kraftigare vind. Vindar kan röra sig i alla riktningar - horisontellt, vertikalt och i virvlar. Vind uppstår av tryckskillnader i atmosfären. Luften rör sig från ställen med högt tryck mot ställen med lågt tryck – en slags utjämningseffekt. Ju större skillnad det är i lufttrycket, desto kraftigare blir vinden. Vindkraft är när man generar (skapar) elektricitet med hjälp av vinden. För att göra detta använder man stora vindsnurror (vindkraftverk). Den största vanliga storleken på vindkraftverk är 150 meter för kroppen och 50 meter för bladen. Från mark till yttersta blad blir det 200 meter. För att bladen ska börja snurra måste det blåsa i 4 m/s. Då börjar elektricitet genereras. Vid 13 m/s uppnås maxeffekten som oftast ligger på 2,5 MW. Börjar det blåsa för mycket - över 25 m/s - stängs vindkraftverken av för att förhindra slitage. 4 % av Sveriges el kommer från vindkraftverk.
  • 11.
  • 12.
  • 13.
  • 14.
  • 15. Anteckningar LUFT Luft består av 78% Kväve 21% Syre 1 % andra gaser Luft tar plats. Tänk på experimentet med glaset i vattenskålen. Luft väger. En liter luft väger 1,3 gram. I vakuum finns inga luftmolekyler. Lufttrycket på denna ruta är 1 kg Högt lufttryck innehåller fler luftmolekyler än lågt lufttryck. Varm luft är lättare och stiger. Luftballong Syre ger våra celler energi. Utan syre kvävs vi och dör. Syret får vi av växterna Luft finns runt jorden upp till 10.000 meter från jordens yta. Luften är tätast (lufttrycket är högst) närmast jorden.