óRaterv barnáné kiss éva - 11a - a mozgóképi szövegek rendszerezése
Digit oravzlat Forgó Sándor
1. Óravázlat
Tantárgy: Elektronikus médiumok és tananyagok
Szerző neve: Vitányi Tímea
Szak:pedagógiatanár, család-és gyermekvédő tanári ma
Hallgató neptun kódja: JEWVPM
Oktató: Forgó Sándor tanár úr
Kitöltendő óravázlat
A) Óravázlat fejrésze
I. ALAPADATOK
Iskola típusa: alsó
Osztály: 3.
Óra helye a tantervben: októberben
Tantárgy: Magyar nyelv-és irodalom
Téma, témakör: Barátunk a természet
Óra típusa: új ismeretet feldolgozó és rendszerező, ellenőrző (értékelő)
Elsajátítandó fogalmak jegyzéke:mégpedig: költöző madár, csősz,
II. FEJLESZTÉSI CÉLOK
Az ismeretek, ismeretkörök tudása, mégpedig: költöző madarak jellemzői
A képességek, készségek, mégpedig: olvasási és beszédkészség fejlesztése, szókincsgyarapítás
Az attitűdök, viselkedésbeli jellemzők, mégpedig: a madarak szeretete
III. MÓDSZEREK ALKALMAZOTT MUNKAFORMÁK
Módszerek
Egyéni megfigyelés, szövegfeldolgozás, csoportos megbeszélés, tanári magyarázat, frontális munka
A számítógéppel segített kooperatív tanulási módszerek:projekt- probléma- és felfedező alapú
tanulás, tudományos vizsgálódás
Tervezett hálózatalapú konnektivista tanulási módszerek(hálózat alapú mintázat felismerése
(hálózatszervezés),tartalommegosztás, aktivitás-kreativitás, alkotás a tevékenységorientált
foglalkozásformák, tanári inspiráció.
* közösségi tartalomfejlesztés (wiki, blog, link és média)
* tartalom aggregálás (iGoogle, Opera, Firefox)
* reflexió (interaktív nem passzív)
* tanári inspiráció (aura, mágus)
IV. FORRÁSOK ESZKÖZÖK
Hagyományos források: Tankönyv, munkafüzet
Digitális források: SDT: frontális, egyéni, projekt-foglalkozás
Tantermi eszközök: Szemléltetés, beszéd, szöveg, kép, illusztráció, (interaktív) táblázatok,
animáció, mozgókép, Interaktív feladat
2. Interaktív tábla (pl.: CleverTouch aktív tábla, Cleverpad tanulói táblák)
Hálózati eszköz online multimédia, hálózati eszközök (Blog, Wiki,)
Tanulói szemléltető eszközök: tankönyv, munkalapok, hagyományos eszközök, elektronikus
eszközök(szoftverek, oktató- és szemléltető programok, interaktív eszközök; videofilmek, DVD-k,
animációk, klipek, hanganyagok, interaktív tábla HÁLÓZATI eszközök stb.)
Tanári szemléltetőeszközök: (Tárgyak, transzparensek, fóliák, számítógépes bemutatók, szemléltető
ábrák)
V. FELHASZNÁLT IRODALOM
Hagyományos, papíralapú: Nyiri Istvánné: Hétszínvarázs olvasókönyv+ehhez tartozó munkafüzet,
szókártyák, képek
B, Az óra logikai felépítése (menete) és a tevékenységek (időarány, módszer eszközök, szemléltetés,
számonkérés)
Idő Tartalom Az órai tevékenység
Adat, név, Módszerei,
0- Gondolatmenet,
fogalom, tevékenységei Eszközei Szemléltetés
45 részfeladat
jelenség formái
Beszélgetés a
hónapokról, az
őszi hónapokról
mit lehet ősszel
I. Motiváció hagyományos számítógépes
csinálni?
7 számítógéppel tantermi projekció,
perc Verssel szóbeli
segített ill.
ráhangolódás a
projektorral magyarázat
témára: Kányádi
Sándor: Valami
készül című
versével
II. Korábbi
ismeretek
A korábbi órán
aktivizálása A cinege cipője
1 hagyományos tantermi
című verssel
foglalkoztunk.
Madárnevek
keresése,
amelyek a szókártyával,
hagyományos,
részellenőrzés, versben számítógépes
5 megtalálhatók. számítógéppel
projekció,
segített
A madárnevek képekkel
sorrendbe
tevése.
visszacsatolás / Melyik versszak hagyományos, szóbeli, tanári
7
megerősítés utal arra, hogy a számítógéppel magyarázat,
3. cinegének nem segített
lett cipője?
Bemutassák,
hogy melyik
versszak is az.
Hol találták
meg?
Kép bemutatása
a gólyáról(a
III. Új ismeretek gyerekeknek fel
feldolgozása számítógéppel
20 kellene számítógép
segített
ismerniük, hogy
milyen madárról
van szó)
célkitűzés, A szöveg
problémafelvetés megismerése A tanári
hagyományos
mi gólyánk bemutatás
címmel
Közösen
ellenőrzés, elolvassuk,majd
visszacsatolás váltó olvasással, szóbeli
hagyományos
irányított magyarázat,
kérdések
feltevése
A szöveg
megismerése, a
tanulói munka
Összefoglalás értékelése, a
5 házi feladat egyéni
feladása, a
következő óra
anyagának
ismertetése