SlideShare a Scribd company logo
1 of 2
Биология. 8-сынып.2009.
Сабақтың тақырыбы:АДАМНЫҢ ШЫҒУ ТЕГІ ЖӘНЕ ТАРИХИ ДАМУ
КЕЗЕҢДЕРІ
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға адамның шығу тегі және даму тарихы туралы мәліметтер беру..
2. Оқушылардың адамның шығу тегі және даму тарихы туралы мәліметтермен таныса отырып, ғылыми
зерттеулерге талдау жасау қабілетін дамыту.
3, .Оқушыларды еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу
Сабақтың типі:Жаңа с абақ
Сабақтың түрі: Семинар
Сабақтың әдісі: сұбхат, баяндау, жоба құру.
Сабақтың пән аралық байланысы: Тарих,Қазақ әдебиеті..
Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызбалар. Муляждар.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі.
ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру.
ІІІ. Бекіту.
ІV. Үйге тапсырма беру.
V. Үй тапсырмасын сұрау
І. Амандасу. Сабаққа әзірлеу. Түгелдеу, Сабақ мақсатымен таныстыру.
ІІ. Приматтар эволюциясы сүткоректі жануарлардың басқа отрядтары сиякты, шамамен, бұдан 60 млн
жыл өтті. Үштік кезеңнің екінші жартысында кен таралған жоғары сатыдағы маймылдардың қазбалық
тобы — дриопитектер екі эволюциялык бағытқа: понгидтер мен гоминидтерге бастама берді.
Понгидтер ұрпағы — гориллалар мен шимпанзелер қазіргі кезде де тіршілік етеді. Гоминидтерге қазіргі
уақытта бір ғана түр — Саналы адам жатады.
Адамның арғы тегі эволюция жолымен бірте-бірте кдлай дамығанын зерделеу киын: казба қалдықтар
өте аз және олардың өзі толык емес. Сондықтар гоминидтер эволюциясының әр түрлі нүсқалары бар.
1-ші оқушы. Рамапитектер. ғалам-шарымызда (планета) 14 млн жыл бүрын гоминидтер тұқымдасына
жатқызуға болатын маймылдар пайда болды деп болжайды. Бүлар — рамапитектер. Олар Үндістан,
Шығыс Еуропа, Ресей аумағында тіршілік еткен. Олардың тісі алғашкы адамтәрізді маймылдарға
қарағанда жетілген, күрек тістері мен азу тістерінің арасында ит тістері пайда болған. Рамапитектер
өсімдіктекті азыкпен: астык тұқымдастар дәнімен, өсімдіктердің тамырларымен, сабақтарымен же
жапырактарымен қоректенген. Қорегін іздеу, жұлып алу, казу немесе аузына апару үшін үнемі енкейіп,
иіліп не тік түрып, қолдарымен көптеген кимыл-козғалыстар жасаған.
2-ші оқушы.Аустралопитектер. Олардың көптеген казба қалдықтары Оңтүстік және Шығыс Африка
аумағынан табылған. Аустралопитектер ізашарларына карағанда адамға көбірек ұқсас болған, Олар тік
жүрген (бойы 120—130 см, салмағы 25—45 кг), беті жалпактау, миының көлемі орташа 530 см3
болған.
3-ші оқушы. Епті адам. аустралопитектерге сырттай өте ұқсас жануарлар тіршілік еткен. Олардың
миының көлемі едәуір үлкен — 650—1100 см3
болған. Табанында осы заманғы адамдағы сияқты күмбез
болған, яғни ол екі аяғымен тік жүрген. Бұл гоминидтін қолының саусақтары едөуір жетілген, бас
бармағы баска саусақтарына қарама-қарсы орналасқан. Демек, ол қолымен тас құралды ұстап, оны
пайдалана білген. Қазба жұмыстарында олардың қоныстарынан тастан жасалған қара-пайым құралдары
табылған, өте ертедегі адамдардың алғашкы өкілдері болған дейді.
Адам эволюциясында біркатар ғалымдар үш сатыны бөліп көрсетеді: ежелгі адамдар, ертедегі
адамдар, осы заманеы алгашцы адамдар.
4-ші оқушы. Тік жүретін адам. Ежелгі адамдардьщ қазба калдыктары Азия, Еуропа және Африкадан
табылған. Демек, ежелгі адамдар біздің ғаламшарымызда кеңінен таралып тіршілік еткен. Оларды
ғылымда тік жүретін адам деп атайды. Олар, сөзсіз, адамдар туысынын өкілі болып табылады. Олар
бұдан бұрынғы 1 млн — 300 мың жыл аралығында тіршілік еткен. Олардың қазба қалдықтарын 1890
жылдары нидерландтык ғалым Э.Дюбуа Ява аралынан тапқан. Олардың бойы 160 см-дей болтан. Оның
қазіргі адамдардан ерекшелігі — бас сүйегінің маңдай бөлігі артқа қарай жазық, тайқы, қасүсті доғалары
алға қарай шығыңқы, астыңғы жақ сүйектері үлкен және ірі, иегі шығыңқы емес.Ежелгі адамдар
белсенді тіршілік еткен: аң аулаған, өсімдіктерді, етті кесуге арналған қарапайым күралдар жасаған.
Олар топ болып өмір сүрген — осылай жауларынан қорғану, азық табу, аң аулау, тұрғынжай салу оңай
болған. Кейбір табылған қалдықтар олардың отты пайдалана білгенін дәлелдейді.
Тік жүретін адамдардьщ негізгі эволюциялык жетістігі — тас құралдарын жасау, абстрактілі ойлау және
сөйлеу нышаны болған.
5-ші оқушы. Неандертальдықтар. Бүл ертедегі адамдардың қазба қалдыктары Еуропа, Азия,
Африкадан көптеп табылған. Ертедегі адамдар 300—400 мың жыл бүрын тіршілік еткен. Олар қаңка
қалдыктары табылған Германиядағы Неандерталь аңғарына байланысты аталған.
Неандертальдықтардың бас сүйегі күмбез тәрізді же миыньщ көлемі1600 см3
-ге жуық болған. Осыған
қарамастан неандертальдыктардың сыртқы кейпінде көптеген қарапайым белгілер байқалған. Мысалы,
қасүсті доғасы шығынқы, иегі аса жетілмеген.
Бойы 170 см-дей, дене бітімі дұрыс, бұлшык еттері жақсы жетілген. Олар мұздык дәуірде тіршілік еткен.
Суықтан сактану үшін олар отты тұтатуды және жағуды, теріден қарапайым киім тігуді
үйренген.Неандертальдыктар 15—20 адамнан топ болып тіршілік еткен. Олар еңбекті бөлісіл атқарған:
ер адамдар ірі жануарларды аулады; әйелдер мен балалар отты сөндірмей жағып отырған, жеуге
жарамды өсімдіктерді жинап, ұсақ жануарлар мен құстарды аулаған. Тас қашаушылар тастан әр түрлі
құралдар-пышақ, балға, балта, қырғыштар жасаған.
Ғалымдар осы замангы алгашқы адамдар, шамамен, 40 мың жыл бұрын пайда болған деп
жорамалдайды. Олар неандертальдыктардың арасында өмір сүрген.
6-ші оқушы. Кроманьондыктар. Осы заманғы типті қазба адамдар кроманьондықтар деп аталады
(Франциядағы Кро-Маньон үдгірінін. атауына байланысты). Олардың бойы биік (180 см-ге дейін),
миынын көлемі 1800 см3
болған. Кроманьондыктарда осы замангы адамдарга тән барлық белгілер
болған; бас сүйегі көлемді, иегі шығынқы, айқын көрінеді. Соңғы 40 мың жыл ішінде адамның сыртқы
кейпі аса өзгерген жок деуге болады. Осы заманғы алғашқы адамдардан эволюция барысында Саналы
адам пайда болды. Біз де Саналы адам (Homo sapiens) түрінің өкіліміз.
ІІІ.1.Ежелгі адамдармен салыстырғанда неандертальдықтардың жоғары құрылым деңгейінің
болуына қандай факторлар әсер етті?
7. Неандертальдықтар қандай құралдар жасады?
8. Осы заманғы алғашқы адамдар қашан пайда болды?
9. Осы заманғы алғашқы қазба адамдар қалай аталады?
ІV. §3
V. 1.Адамдардың жануарлардан ерекшелік белгілері қандай?
2. Жануарлар мен адамдардың ұқсастық белгілері қандый?

More Related Content

Viewers also liked

Moving towards maturity - the Goldilocks approach to digital marketing
Moving towards maturity -  the Goldilocks approach to digital marketingMoving towards maturity -  the Goldilocks approach to digital marketing
Moving towards maturity - the Goldilocks approach to digital marketingShane O Leary
 
DemandCon 2013: Kapost, inContact and Demandbase on Content Marketing
DemandCon 2013: Kapost, inContact and Demandbase on Content MarketingDemandCon 2013: Kapost, inContact and Demandbase on Content Marketing
DemandCon 2013: Kapost, inContact and Demandbase on Content MarketingKapost
 
Problemas matematicos
Problemas matematicosProblemas matematicos
Problemas matematicosAlejandra
 
Little Book of Leadership Powerpoint
Little Book of Leadership PowerpointLittle Book of Leadership Powerpoint
Little Book of Leadership PowerpointPhil Dourado
 
The Second Little Book of Leadership
The Second Little Book of LeadershipThe Second Little Book of Leadership
The Second Little Book of LeadershipPhil Dourado
 

Viewers also liked (6)

Moving towards maturity - the Goldilocks approach to digital marketing
Moving towards maturity -  the Goldilocks approach to digital marketingMoving towards maturity -  the Goldilocks approach to digital marketing
Moving towards maturity - the Goldilocks approach to digital marketing
 
DemandCon 2013: Kapost, inContact and Demandbase on Content Marketing
DemandCon 2013: Kapost, inContact and Demandbase on Content MarketingDemandCon 2013: Kapost, inContact and Demandbase on Content Marketing
DemandCon 2013: Kapost, inContact and Demandbase on Content Marketing
 
Estudos de bateria[0]
Estudos de bateria[0]Estudos de bateria[0]
Estudos de bateria[0]
 
Problemas matematicos
Problemas matematicosProblemas matematicos
Problemas matematicos
 
Little Book of Leadership Powerpoint
Little Book of Leadership PowerpointLittle Book of Leadership Powerpoint
Little Book of Leadership Powerpoint
 
The Second Little Book of Leadership
The Second Little Book of LeadershipThe Second Little Book of Leadership
The Second Little Book of Leadership
 

Similar to Biologija ulgy

History Kazakhstan world newera.pptx.ppt
History Kazakhstan world newera.pptx.pptHistory Kazakhstan world newera.pptx.ppt
History Kazakhstan world newera.pptx.pptfatafauckgaming
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Asem Sarsembayeva
 
Мезозой
МезозойМезозой
Мезозойseitzhan
 
Құмырсқаның құдіреті
Құмырсқаның құдіретіҚұмырсқаның құдіреті
Құмырсқаның құдіретіBilim All
 
виртуалд1 көрме
 виртуалд1 көрме виртуалд1 көрме
виртуалд1 көрмеJako Bektibaev
 
ашық сабағым
ашық сабағымашық сабағым
ашық сабағымoquzaman
 
Реактивті қозғалыс. Ғарыш жетістіктері. К.Э.Циолковский еңбектері.
Реактивті қозғалыс.  Ғарыш жетістіктері. К.Э.Циолковский еңбектері.Реактивті қозғалыс.  Ғарыш жетістіктері. К.Э.Циолковский еңбектері.
Реактивті қозғалыс. Ғарыш жетістіктері. К.Э.Циолковский еңбектері.Айбек Қуандықұлы
 
Үйқоянын өсіру
Үйқоянын өсіруҮйқоянын өсіру
Үйқоянын өсіруBilim All
 
Жаратылыстану табиғат жайлы
Жаратылыстану табиғат жайлы  Жаратылыстану табиғат жайлы
Жаратылыстану табиғат жайлы Erjan Beisenhojaev
 
Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы
Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамыСақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы
Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамыАйбек Қуандықұлы
 
Ислам әдебиеті
Ислам әдебиетіИслам әдебиеті
Ислам әдебиетіBilim All
 

Similar to Biologija ulgy (20)

History Kazakhstan world newera.pptx.ppt
History Kazakhstan world newera.pptx.pptHistory Kazakhstan world newera.pptx.ppt
History Kazakhstan world newera.pptx.ppt
 
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__Xiv   аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
Xiv аза__стан м__дениет¦ ашы__ саба__
 
Мезозой
МезозойМезозой
Мезозой
 
Құмырсқаның құдіреті
Құмырсқаның құдіретіҚұмырсқаның құдіреті
Құмырсқаның құдіреті
 
аб виртуальды көрме
аб виртуальды көрмеаб виртуальды көрме
аб виртуальды көрме
 
виртуалд1 көрме
 виртуалд1 көрме виртуалд1 көрме
виртуалд1 көрме
 
963fd
963fd963fd
963fd
 
ашық сабағым
ашық сабағымашық сабағым
ашық сабағым
 
Малсақ бала
Малсақ балаМалсақ бала
Малсақ бала
 
Реактивті қозғалыс. Ғарыш жетістіктері. К.Э.Циолковский еңбектері.
Реактивті қозғалыс.  Ғарыш жетістіктері. К.Э.Циолковский еңбектері.Реактивті қозғалыс.  Ғарыш жетістіктері. К.Э.Циолковский еңбектері.
Реактивті қозғалыс. Ғарыш жетістіктері. К.Э.Циолковский еңбектері.
 
Үйқоянын өсіру
Үйқоянын өсіруҮйқоянын өсіру
Үйқоянын өсіру
 
Жаратылыстану табиғат жайлы
Жаратылыстану табиғат жайлы  Жаратылыстану табиғат жайлы
Жаратылыстану табиғат жайлы
 
Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы
Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамыСақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы
Сақтардың мекендеген жері. Сақ қоғамы
 
67ererereewr
67ererereewr67ererereewr
67ererereewr
 
ррр
рррррр
ррр
 
ерейментау онири
ерейментау онириерейментау онири
ерейментау онири
 
жібек жолы №1
жібек жолы №1жібек жолы №1
жібек жолы №1
 
Сақтар
СақтарСақтар
Сақтар
 
Ислам әдебиеті
Ислам әдебиетіИслам әдебиеті
Ислам әдебиеті
 
Аустралия
Аустралия Аустралия
Аустралия
 

More from Serjan Kasen

көрнекіліктер
көрнекіліктеркөрнекіліктер
көрнекіліктерSerjan Kasen
 
көрнекіліктер.8 сынып
көрнекіліктер.8 сыныпкөрнекіліктер.8 сынып
көрнекіліктер.8 сыныпSerjan Kasen
 
қаз тарих үлгі
қаз тарих  үлгіқаз тарих  үлгі
қаз тарих үлгіSerjan Kasen
 
Avtomatty pulemetti-tekserip-arau zh-ne-ony_atys-a
Avtomatty pulemetti-tekserip-arau zh-ne-ony_atys-aAvtomatty pulemetti-tekserip-arau zh-ne-ony_atys-a
Avtomatty pulemetti-tekserip-arau zh-ne-ony_atys-aSerjan Kasen
 
Informatika szh lgisi
Informatika szh lgisiInformatika szh lgisi
Informatika szh lgisiSerjan Kasen
 
Geo pourochnyj lgi
Geo pourochnyj lgiGeo pourochnyj lgi
Geo pourochnyj lgiSerjan Kasen
 
Samopoznanie lgi szh
Samopoznanie lgi szhSamopoznanie lgi szh
Samopoznanie lgi szhSerjan Kasen
 
Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Serjan Kasen
 
орыс тілінен үлгілер
орыс тілінен үлгілерорыс тілінен үлгілер
орыс тілінен үлгілерSerjan Kasen
 
география үлгі
география үлгігеография үлгі
география үлгіSerjan Kasen
 
матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10Serjan Kasen
 
д тарих үлгі
д тарих үлгід тарих үлгі
д тарих үлгіSerjan Kasen
 

More from Serjan Kasen (20)

Muzika rus ulgi
Muzika  rus ulgiMuzika  rus ulgi
Muzika rus ulgi
 
көрнекіліктер
көрнекіліктеркөрнекіліктер
көрнекіліктер
 
көрнекіліктер.8 сынып
көрнекіліктер.8 сыныпкөрнекіліктер.8 сынып
көрнекіліктер.8 сынып
 
қаз тарих үлгі
қаз тарих  үлгіқаз тарих  үлгі
қаз тарих үлгі
 
Dintanu ulgy
Dintanu ulgyDintanu ulgy
Dintanu ulgy
 
Avtomatty pulemetti-tekserip-arau zh-ne-ony_atys-a
Avtomatty pulemetti-tekserip-arau zh-ne-ony_atys-aAvtomatty pulemetti-tekserip-arau zh-ne-ony_atys-a
Avtomatty pulemetti-tekserip-arau zh-ne-ony_atys-a
 
Bastauysh lgi (1)
Bastauysh lgi (1)Bastauysh lgi (1)
Bastauysh lgi (1)
 
Dio rus ulgi
Dio rus ulgiDio rus ulgi
Dio rus ulgi
 
Informatika szh lgisi
Informatika szh lgisiInformatika szh lgisi
Informatika szh lgisi
 
Geo pourochnyj lgi
Geo pourochnyj lgiGeo pourochnyj lgi
Geo pourochnyj lgi
 
Samopoznanie lgi szh
Samopoznanie lgi szhSamopoznanie lgi szh
Samopoznanie lgi szh
 
A ylshyn-lgi szh
A ylshyn-lgi szhA ylshyn-lgi szh
A ylshyn-lgi szh
 
Fizika szh lgisi
Fizika szh lgisiFizika szh lgisi
Fizika szh lgisi
 
Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)Az t szh-lgisi (2)
Az t szh-lgisi (2)
 
орыс тілінен үлгілер
орыс тілінен үлгілерорыс тілінен үлгілер
орыс тілінен үлгілер
 
география үлгі
география үлгігеография үлгі
география үлгі
 
Khimija ulgy
Khimija ulgyKhimija ulgy
Khimija ulgy
 
матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10матем үлгі 5, 10
матем үлгі 5, 10
 
д тарих үлгі
д тарих үлгід тарих үлгі
д тарих үлгі
 
Lgi bejneleu (1)
Lgi bejneleu (1)Lgi bejneleu (1)
Lgi bejneleu (1)
 

Biologija ulgy

  • 1. Биология. 8-сынып.2009. Сабақтың тақырыбы:АДАМНЫҢ ШЫҒУ ТЕГІ ЖӘНЕ ТАРИХИ ДАМУ КЕЗЕҢДЕРІ Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға адамның шығу тегі және даму тарихы туралы мәліметтер беру.. 2. Оқушылардың адамның шығу тегі және даму тарихы туралы мәліметтермен таныса отырып, ғылыми зерттеулерге талдау жасау қабілетін дамыту. 3, .Оқушыларды еңбекке, адамгершілікке тәрбиелеу Сабақтың типі:Жаңа с абақ Сабақтың түрі: Семинар Сабақтың әдісі: сұбхат, баяндау, жоба құру. Сабақтың пән аралық байланысы: Тарих,Қазақ әдебиеті.. Сабақтың көрнекілігі: тірек-сызбалар. Муляждар. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі. ІІ. Жаңа сабақты түсіндіру. ІІІ. Бекіту. ІV. Үйге тапсырма беру. V. Үй тапсырмасын сұрау І. Амандасу. Сабаққа әзірлеу. Түгелдеу, Сабақ мақсатымен таныстыру. ІІ. Приматтар эволюциясы сүткоректі жануарлардың басқа отрядтары сиякты, шамамен, бұдан 60 млн жыл өтті. Үштік кезеңнің екінші жартысында кен таралған жоғары сатыдағы маймылдардың қазбалық тобы — дриопитектер екі эволюциялык бағытқа: понгидтер мен гоминидтерге бастама берді. Понгидтер ұрпағы — гориллалар мен шимпанзелер қазіргі кезде де тіршілік етеді. Гоминидтерге қазіргі уақытта бір ғана түр — Саналы адам жатады. Адамның арғы тегі эволюция жолымен бірте-бірте кдлай дамығанын зерделеу киын: казба қалдықтар өте аз және олардың өзі толык емес. Сондықтар гоминидтер эволюциясының әр түрлі нүсқалары бар. 1-ші оқушы. Рамапитектер. ғалам-шарымызда (планета) 14 млн жыл бүрын гоминидтер тұқымдасына жатқызуға болатын маймылдар пайда болды деп болжайды. Бүлар — рамапитектер. Олар Үндістан, Шығыс Еуропа, Ресей аумағында тіршілік еткен. Олардың тісі алғашкы адамтәрізді маймылдарға қарағанда жетілген, күрек тістері мен азу тістерінің арасында ит тістері пайда болған. Рамапитектер өсімдіктекті азыкпен: астык тұқымдастар дәнімен, өсімдіктердің тамырларымен, сабақтарымен же жапырактарымен қоректенген. Қорегін іздеу, жұлып алу, казу немесе аузына апару үшін үнемі енкейіп, иіліп не тік түрып, қолдарымен көптеген кимыл-козғалыстар жасаған. 2-ші оқушы.Аустралопитектер. Олардың көптеген казба қалдықтары Оңтүстік және Шығыс Африка аумағынан табылған. Аустралопитектер ізашарларына карағанда адамға көбірек ұқсас болған, Олар тік жүрген (бойы 120—130 см, салмағы 25—45 кг), беті жалпактау, миының көлемі орташа 530 см3 болған. 3-ші оқушы. Епті адам. аустралопитектерге сырттай өте ұқсас жануарлар тіршілік еткен. Олардың миының көлемі едәуір үлкен — 650—1100 см3 болған. Табанында осы заманғы адамдағы сияқты күмбез болған, яғни ол екі аяғымен тік жүрген. Бұл гоминидтін қолының саусақтары едөуір жетілген, бас бармағы баска саусақтарына қарама-қарсы орналасқан. Демек, ол қолымен тас құралды ұстап, оны пайдалана білген. Қазба жұмыстарында олардың қоныстарынан тастан жасалған қара-пайым құралдары табылған, өте ертедегі адамдардың алғашкы өкілдері болған дейді. Адам эволюциясында біркатар ғалымдар үш сатыны бөліп көрсетеді: ежелгі адамдар, ертедегі адамдар, осы заманеы алгашцы адамдар. 4-ші оқушы. Тік жүретін адам. Ежелгі адамдардьщ қазба калдыктары Азия, Еуропа және Африкадан табылған. Демек, ежелгі адамдар біздің ғаламшарымызда кеңінен таралып тіршілік еткен. Оларды ғылымда тік жүретін адам деп атайды. Олар, сөзсіз, адамдар туысынын өкілі болып табылады. Олар бұдан бұрынғы 1 млн — 300 мың жыл аралығында тіршілік еткен. Олардың қазба қалдықтарын 1890 жылдары нидерландтык ғалым Э.Дюбуа Ява аралынан тапқан. Олардың бойы 160 см-дей болтан. Оның қазіргі адамдардан ерекшелігі — бас сүйегінің маңдай бөлігі артқа қарай жазық, тайқы, қасүсті доғалары алға қарай шығыңқы, астыңғы жақ сүйектері үлкен және ірі, иегі шығыңқы емес.Ежелгі адамдар белсенді тіршілік еткен: аң аулаған, өсімдіктерді, етті кесуге арналған қарапайым күралдар жасаған. Олар топ болып өмір сүрген — осылай жауларынан қорғану, азық табу, аң аулау, тұрғынжай салу оңай болған. Кейбір табылған қалдықтар олардың отты пайдалана білгенін дәлелдейді.
  • 2. Тік жүретін адамдардьщ негізгі эволюциялык жетістігі — тас құралдарын жасау, абстрактілі ойлау және сөйлеу нышаны болған. 5-ші оқушы. Неандертальдықтар. Бүл ертедегі адамдардың қазба қалдыктары Еуропа, Азия, Африкадан көптеп табылған. Ертедегі адамдар 300—400 мың жыл бүрын тіршілік еткен. Олар қаңка қалдыктары табылған Германиядағы Неандерталь аңғарына байланысты аталған. Неандертальдықтардың бас сүйегі күмбез тәрізді же миыньщ көлемі1600 см3 -ге жуық болған. Осыған қарамастан неандертальдыктардың сыртқы кейпінде көптеген қарапайым белгілер байқалған. Мысалы, қасүсті доғасы шығынқы, иегі аса жетілмеген. Бойы 170 см-дей, дене бітімі дұрыс, бұлшык еттері жақсы жетілген. Олар мұздык дәуірде тіршілік еткен. Суықтан сактану үшін олар отты тұтатуды және жағуды, теріден қарапайым киім тігуді үйренген.Неандертальдыктар 15—20 адамнан топ болып тіршілік еткен. Олар еңбекті бөлісіл атқарған: ер адамдар ірі жануарларды аулады; әйелдер мен балалар отты сөндірмей жағып отырған, жеуге жарамды өсімдіктерді жинап, ұсақ жануарлар мен құстарды аулаған. Тас қашаушылар тастан әр түрлі құралдар-пышақ, балға, балта, қырғыштар жасаған. Ғалымдар осы замангы алгашқы адамдар, шамамен, 40 мың жыл бұрын пайда болған деп жорамалдайды. Олар неандертальдыктардың арасында өмір сүрген. 6-ші оқушы. Кроманьондыктар. Осы заманғы типті қазба адамдар кроманьондықтар деп аталады (Франциядағы Кро-Маньон үдгірінін. атауына байланысты). Олардың бойы биік (180 см-ге дейін), миынын көлемі 1800 см3 болған. Кроманьондыктарда осы замангы адамдарга тән барлық белгілер болған; бас сүйегі көлемді, иегі шығынқы, айқын көрінеді. Соңғы 40 мың жыл ішінде адамның сыртқы кейпі аса өзгерген жок деуге болады. Осы заманғы алғашқы адамдардан эволюция барысында Саналы адам пайда болды. Біз де Саналы адам (Homo sapiens) түрінің өкіліміз. ІІІ.1.Ежелгі адамдармен салыстырғанда неандертальдықтардың жоғары құрылым деңгейінің болуына қандай факторлар әсер етті? 7. Неандертальдықтар қандай құралдар жасады? 8. Осы заманғы алғашқы адамдар қашан пайда болды? 9. Осы заманғы алғашқы қазба адамдар қалай аталады? ІV. §3 V. 1.Адамдардың жануарлардан ерекшелік белгілері қандай? 2. Жануарлар мен адамдардың ұқсастық белгілері қандый?