SlideShare a Scribd company logo
Хичээл №1 (Хувилбар 1)
Хамрах хүрээ: 8 дугаар анги
Сэдэв: Байрлалт ба байрлалт бус тооллын систем
Хичээлийн зорилго: Тооллын системийн талаар ойлголт, байрлалт ба байрлалт бус
                     тооллын системийн ялгааг мэдэх
Хичээлийн зорилт:
                    • Байрлалт тооллын систем
                    • Байрлалт бус тооллын систем
                     Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр:          Зохион байгуулалтын хэлбэр:
  Хичээлийн
                  - Шинэ мэдлэг олгох                  - Анги нийтээр ажиллах
  хэлбэр
                                                       - Хүүхэд бүртэй тулж ажиллах
Хэрэглэгдэхүүн: LCD, презентац (Үзүүлэн 1.1-1.3), компьютер, тараах материал (ТӨМ 1.1-1.3)
Заах арга: Харилцан ярилцах, үзүүлэн таниулах, чөлөөт ярилцлага, бүтээлч үйлийн арга
                                            Хичээлийн явц:
 Хичээлийн                                                                          Байршлын ба
                     Суралцах үйл ажиллагаа                        ¶ Үнэлгээ,
  элемент                                                                           байршлын бус
               Багшийн асуулт (Б), Сурагчийн хариулт             l Багшийн санал
   / t -40                                                                          тооллын системийг
                                (С)                              ♣ Анхаарах зүйл
   минут/                                                                           яагаад судалж байна
Сэдэл         Б:Тоо ба цифр гэсэн ухагдахууны хооронд        ¶ Тоо цифр гэсэн       вэ? Цаашид ямар
төрүүлэх ба   ялгаа байна уу? (Үзүүлэн 1.1, Үзүүлэн 1.2,     ухагдахуун нь          сэдвийн хүрээнд
сэргээн       Үзүүлэн 1.3)                                   ялгаатай гэдгийг       хэрхэн ашиглах вэ?
санах шат     С: Тоо гэдэг бол ерөнхий ойлголт, цифр         ойлгосон уу?           гэдгийг тайлбарлах.
              гэдэг нь тухайн тоог тэмдэглэсэн зурлага, 5
              тоо = 5 цифр
              С: Тоог дүрслэхийн тулд цифр гэж нэрлэгдэх
              тусгай тэмдэгтүүдийг бий болгосон.
              Б: Бид юмсыг тоолоход ямар тоог хэрэглэдэг     •   Хүний 10 хуруу
              вэ?                                                бол байгалиас
              С: Юмсыг тоолоход хэрэглэдэг тоог                  заяагдсан          Математикийн
                 натурал тоо гэнэ.                               тооцоолох          хичээлтэй холбож
 Асуудал         Натурал тоо нь 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 /АРАБ/       хэрэгсэл           тайлбарлах.
дэвшүүлэх     Б: Тооллын систем гэж юу вэ?                   ♣ Тооллын
              С: Тоог дүрсэлж бичих болон тоон дээр          системийн талаарх
              үйлдэл хийх дүрмүүдийн системийг тооллын       ойлголтыг
              систем гэнэ.
              С: ?                                           тайлбарлах

              Б: 3 гэсэн цифр орсон тоог зохиоцгооё.
              С: 3, 32, 543, 8361, 3987, ...
              С: 3 гэсэн цифрийг авч үзье. Нэгжийн оронд     l Энд ямар
              байрлавал 3, аравтын оронд байрлавал 30,       байрлалд
              зуутын оронд байрлавал 300, мянгатын           байгаагаас тоон утга   Хичээлийн явцад
              оронд байрлавал 3000 болно.                    хамаарч байна.         суралцагчид ром тоо,
              Б: Тиймээс энэ нь ямар тооллын систем          l Байрлалт             араб тоо гэх мэтээр
              болох вэ?                                      тооллын систем         алдаа гаргаж байна.
              С: Байрлалт тооллын ситем                      дээр тооцоолол хийх    Цифр гэж нэрлэдэг
              Б: Араб цифрүүдийг /байрлалт тооллын                                  талаар ойлгуулах.
                                                             нь ямар байв?
              систем / ашиглан тооцоолол хийцгээе. (ТӨМ
              1.1)                                           ¶ Байрлалын ба
              С: 1534768 28:4=, 1.3*0.4=
 Асуудал                                                     байрлалын бус
              Б: Цаг тоололд зууныг, бүрэн хэмжээний
шийдвэрлэх                                                   тооллын системийн
              зохиолын эмхэтгэлд ботийг, номын бүлгийг
              дугаарлахад ямар цифр ашигладаг вэ?            ялгааг мэдсэн үү?
              С: I, II, III, IҮ, Ү, X, L, C, D, M /POM/
              Ер нь том тоонуудыг ром цифрүүдээр бичиж
              тэмдэглэхэд их төвөгтэй байдаг.
              Б: Жишээ нь: XC, LҮ –ийг хэд гэж унших вэ?
              (ТӨМ 1.2)
              С: XC=(100-10)=90
              Их утгат үсгэний өмнө бага утгат үсэг байвал
              их утгаас бага утгыг хасаж олно.
                 LҮ=(50+5)=55
              Бага утгат үсгэний өмнө их утгат үсэг байвал
              тэдгээрийн утгуудыг нэмж олно.
 Бататгах     Өнөөдөр үзсэн хичээлийн бататган дараах        Хүүхдүүд өөрийн
даалгаврыг гүйцэтгэнэ үү? (ТӨМ 1.3)          дүгнэлтээ ярилцана.
              •    Дараах тоог ром цифрээр бичиж дүрсэлнэ
                                                                                   2008.3.14 гэсэн огноог
                   үү.
                                                                                    монголын уламжлалт
                  35, 666
                                                                                   цаг тооны бичгийг
              •     Ром цифр дээр бичигдсэн ҮC, CCXXXII
 Дүгнэх            гэсэн тоонууд 10-тын тооллын системд
                                                                                   ашиглан билгийн
                                                                                   тооллоор бичиж,
                   ямар тоо байх вэ?
                                                                                   тайлбарлана уу гэх
              • 10-т, 2-т, 5-тын тооллын системийн тоог                            мэт даалгавар өгөх.
                   бич. Хэдэн цифртэй байх вэ?

 Гэрийн           8, 16 –тын тооллын систем ямар байх вэ? Өөрсдийн бодож
даалгавар         байгаагаар 2-4 жишээ гаргаж ирээрэй.

ҮЗҮҮЛЭН 1.1                                            ҮЗҮҮЛЭН 1.2




ҮЗҮҮЛЭН 1.3                                            ТӨМ 1.1




ТӨМ 1.2                                                ТӨМ 1.3




                                         Хичээл №1 (Хувилбар 2)
Сэдэв: Байрлалт тооллын систем

Хамрах хүрээ: 8 дугаар анги
Зорилго: Тооллын системийн талаар ойлголт өгч тооллын системийн хэрэглээний талаар мэдлэг
бүтээх

Зорилт:

   •  Араб цифр хэрхэн бий болсон талаар суралцагчдад таниулах
   •  Тооллын систем гэж юу вэ?
   • Тооллын системийн суурь, түүнийг хэрхэн дүрслэх тухай мэдлэг чадвар эзэмшүүлэх
Хэрэглэгдэхүүн: LCD, тарааж өгөх материал

Заах арга: Харилцан яриа, багаар ажиллуулах, чөлөөт ярилцлага

Хичээлийн явц:

Хичээлийн
                 Багшийн үйл ажиллагаа            Суралцагчийн үйл ажиллагаа
 элемент

  Сэдэл      o    Тоо гэж юуг хэлэх вэ?       Объектын тоо ширхэгийг тэмдэглэхэд
 төрүүлэх    o    Та нар амьдрал ахуйдаа      тоог ашигладаг.
  үе шат          ямар ямар тоонуудыг         Ром цифр (I, II, III, IҮ, Ү гэх мэт)
                  ашигладаг вэ? Жишээ         Араб цифр (1, 2, 3 ..10, 11…)
 /6 мин/
                  гаргаж хэлнэ үү?
             Та нарын хэрэглэдэг араб тоо нь байрлалт тооллын системийн нэг
  Шинэ       жишээ юм. Байрлалт тооллын систем нь тухайн цифр хаана байрлаж
  мэдлэг     байгаагаас хамаарч тоон утга нь өөрчлөгддөг. Жишээ нь: 1-ийн цифр нь
  олгох,     нэгжийн оронд байрлавал 1, аравтын оронд байрлавал 10, зуутын
 мэдлэгээ    оронд байрлавал 100 гэх мэт өөр өөр утгыг илэрхийлнэ. Араб тооллын
хуваалцан    системийг аравтын тооллын систем гэж нэрлэнэ. Англиар 10-тын
 хамтран     тооллын системийг decimal гэж нэрлэдэг. Үүнээс гадна байрлалт
 ажиллах     тооллын системд 2-т, 16-тын тооллын систем багтдаг. Мэдээлэл зүйд
   шат       хоёртын тооллын системийг өргөн хэрэглэдэг. Компьютерт мэдээллийг
             хоёртын тооллын системд кодчилж хадгалдаг. 10-тын тооллын
 /12 мин/    системийн тоог 2-тын тооллын систем рүү, 2-тын тооллын системийн
             тоог 10-тын тооллын системд хэрхэн хөрвүүлдэгийг авч үзье.

             Суралцагч нэг бүрт зөвлөн       1.   Дараах тоонуудыг ямар тооллын
             туслана.   Дөхүүлэх    асуулт        системд бичигдсэнийг нэрлэх.
             тавина. Суралцагчдыг хянана               111B, 1010D, 1111В            Багш тооллын системд
 Бүтээлч                                                                             шилжүүлэх заавар өгч
 үйл, бие                                    2. Дараах тоог аравтын тооллын          ажиллуулах
   даан                                      системд шилжүүл
 ажиллах
   шат                                                124, 64, 27, 16, 21, 15

 /13 мин/                                    3. Дараах тоог хоёртын тооллын
                                             системд шилжүүл.
                                                                                     Ямар зорилгоор
                                                  111, 101, 110, 1001, 1000, 1010
                                                                                     судлах болон цаашид
 Дүгнэлт     Хоёртын тооллын системийн                                               ямар сэдэвтэй
                                                                                     холбогдохыг хэлж өгөх.
бататгал     тоо гэж ямар тоог хэлэх вэ?     Суралцагчдаас хариултыг сонсоно.
 /5 мин/

Үнэлгээ /2
             Хичээлд оролцсон идэвхээр нь суралцагчдыг үнэлэх
   мин/

  Гэрийн      Дараах тоонуудыг 3-тын         Хан-Уул цогцолбор сургуульд англи
даалгавар    тооллын системд шилжүүлэх       болон орос хэлийг судалдаг. 8в
             дүрмийг эцэг эхтэйгээ хамтран   ангийн сурагчдын 11000В % нь англи
 /2 мин/     боловсруулж, шилжүүлэх.         хэл, үлдсэн 1101В хүн орос хэл
124, 64, 27, 16, 21, 15         судалдаг. 8в анги хэдэн сурагчтай вэ?

                                        Суралцагчид дэвтэртээ тэмдэглэж
                                        авна.


                                  Бие дааж гүйцэтгэх дасгал

1. 111B, 1010D, 1111В дараах тоонуудыг ямар тооллын системд бичигдсэнийг нэрлэх.
2. 124D, 64D, 27D, 16D, 21D, 15D гэсэн тоонуудыг хуваах үйлдэл ашиглан 2-тын тооллын системд
   шилжүүлэх
3. 111B, 101B, 110B, 1001B, 1000B, 1010B гэсэн тоонуудыг аравтын тооллын системд шилжүүл.

More Related Content

Similar to 8 r angi no1 bairlalt toolliin system

8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin systemshulam
 
натурал тоо сэдвийн цифртэй холбоотой зарим стандарт бус бодлогууд
натурал тоо сэдвийн цифртэй холбоотой зарим стандарт бус бодлогууднатурал тоо сэдвийн цифртэй холбоотой зарим стандарт бус бодлогууд
натурал тоо сэдвийн цифртэй холбоотой зарим стандарт бус бодлогуудХөвсгөл Аймаг Боловсролын Газар
 
Seminar 3, 4
Seminar 3, 4Seminar 3, 4
Seminar 3, 4Muuluu
 
Натурал тоо сэдэвтэй холбоотой бодлогууд
Натурал тоо сэдэвтэй холбоотой бодлогуудНатурал тоо сэдэвтэй холбоотой бодлогууд
Натурал тоо сэдэвтэй холбоотой бодлогууд
Tse Ganaa
 
Lab13 basic theory
Lab13 basic theoryLab13 basic theory
Lab13 basic theory
BPurev
 
Amarmend bd1
Amarmend bd1Amarmend bd1
Amarmend bd1
BPurev
 
IT101 LAB NOM
IT101 LAB NOMIT101 LAB NOM
IT101 LAB NOM
BPurev
 
8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig durslehshulam
 
A06 - Теле хичээлийн хуваарь - 2020.03.09 - 03.27 -хооронд | А06 тушаал
A06 - Теле хичээлийн хуваарь - 2020.03.09 - 03.27 -хооронд | А06 тушаалA06 - Теле хичээлийн хуваарь - 2020.03.09 - 03.27 -хооронд | А06 тушаал
A06 - Теле хичээлийн хуваарь - 2020.03.09 - 03.27 -хооронд | А06 тушаал
Бямбаа Авирмэд
 
сэдэв дараалал
сэдэв дараалалсэдэв дараалал
сэдэв дараалалenkhtuya_od
 
Лекц №4
Лекц №4Лекц №4
Lecture_4_Numerical_Descriptive_Measures.pdf
Lecture_4_Numerical_Descriptive_Measures.pdfLecture_4_Numerical_Descriptive_Measures.pdf
Lecture_4_Numerical_Descriptive_Measures.pdf
ariusahui2023
 
7 toolliin system
7 toolliin system7 toolliin system
7 toolliin system
chuluunbatbaymbasure
 
олимпиадын 1
олимпиадын 1олимпиадын 1
олимпиадын 1Lhagvadorj_S
 
цахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтцахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтOtgonbuyantai
 
цахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтцахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтOtgonbuyantai
 
цахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтцахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтOtgonbuyantai
 
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180Narantsatsralt Ganchimeg
 

Similar to 8 r angi no1 bairlalt toolliin system (20)

8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
8 r angi no2 bairlalt bus toolliin system
 
натурал тоо сэдвийн цифртэй холбоотой зарим стандарт бус бодлогууд
натурал тоо сэдвийн цифртэй холбоотой зарим стандарт бус бодлогууднатурал тоо сэдвийн цифртэй холбоотой зарим стандарт бус бодлогууд
натурал тоо сэдвийн цифртэй холбоотой зарим стандарт бус бодлогууд
 
Seminar 3, 4
Seminar 3, 4Seminar 3, 4
Seminar 3, 4
 
Натурал тоо сэдэвтэй холбоотой бодлогууд
Натурал тоо сэдэвтэй холбоотой бодлогуудНатурал тоо сэдэвтэй холбоотой бодлогууд
Натурал тоо сэдэвтэй холбоотой бодлогууд
 
Lab13 basic theory
Lab13 basic theoryLab13 basic theory
Lab13 basic theory
 
Amarmend bd1
Amarmend bd1Amarmend bd1
Amarmend bd1
 
IT101 LAB NOM
IT101 LAB NOMIT101 LAB NOM
IT101 LAB NOM
 
8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh8 r angi no3 medeelliig dursleh
8 r angi no3 medeelliig dursleh
 
A06 - Теле хичээлийн хуваарь - 2020.03.09 - 03.27 -хооронд | А06 тушаал
A06 - Теле хичээлийн хуваарь - 2020.03.09 - 03.27 -хооронд | А06 тушаалA06 - Теле хичээлийн хуваарь - 2020.03.09 - 03.27 -хооронд | А06 тушаал
A06 - Теле хичээлийн хуваарь - 2020.03.09 - 03.27 -хооронд | А06 тушаал
 
Daraalal 10
Daraalal 10Daraalal 10
Daraalal 10
 
сэдэв дараалал
сэдэв дараалалсэдэв дараалал
сэдэв дараалал
 
нэгж хичээл
нэгж хичээлнэгж хичээл
нэгж хичээл
 
Лекц №4
Лекц №4Лекц №4
Лекц №4
 
Lecture_4_Numerical_Descriptive_Measures.pdf
Lecture_4_Numerical_Descriptive_Measures.pdfLecture_4_Numerical_Descriptive_Measures.pdf
Lecture_4_Numerical_Descriptive_Measures.pdf
 
7 toolliin system
7 toolliin system7 toolliin system
7 toolliin system
 
олимпиадын 1
олимпиадын 1олимпиадын 1
олимпиадын 1
 
цахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтцахим зайны сургалт
цахим зайны сургалт
 
цахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтцахим зайны сургалт
цахим зайны сургалт
 
цахим зайны сургалт
цахим зайны сургалтцахим зайны сургалт
цахим зайны сургалт
 
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
Daraalal ba-progress9-d185d3a9d182d3a9d0bbd0b1d3a9d180
 

More from shulam

7 r angi no1 medeelel medleg
7 r angi no1 medeelel medleg7 r angi no1 medeelel medleg
7 r angi no1 medeelel medlegshulam
 
7 r angi no4 medeelel damjuulah
7 r angi no4 medeelel damjuulah7 r angi no4 medeelel damjuulah
7 r angi no4 medeelel damjuulahshulam
 
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soelshulam
 
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soelshulam
 
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshiltshulam
 
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgalshulam
 
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalahshulam
 
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah materialshulam
 
8 r angi no5 medeelliin proces
8 r angi no5 medeelliin proces8 r angi no5 medeelliin proces
8 r angi no5 medeelliin processhulam
 
9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelelshulam
 
Medeelelzui zuvlumj1
Medeelelzui zuvlumj1Medeelelzui zuvlumj1
Medeelelzui zuvlumj1shulam
 
Medeelelzui zuvlumj2
Medeelelzui zuvlumj2Medeelelzui zuvlumj2
Medeelelzui zuvlumj2shulam
 
Monitoring
MonitoringMonitoring
Monitoringshulam
 
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэйхичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэйshulam
 
файлын түүний систем
файлын түүний системфайлын түүний систем
файлын түүний системshulam
 
срU гэж юу вэ?
срU гэж юу вэ?срU гэж юу вэ?
срU гэж юу вэ?shulam
 
пхангамж
пхангамж пхангамж
пхангамж shulam
 
программ хангамжийн їндсэн ойлголт
программ хангамжийн їндсэн ойлголтпрограмм хангамжийн їндсэн ойлголт
программ хангамжийн їндсэн ойлголтshulam
 
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвчмэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвчshulam
 
Youtube s duu bichleg tatah
Youtube s duu bichleg tatahYoutube s duu bichleg tatah
Youtube s duu bichleg tatahshulam
 

More from shulam (20)

7 r angi no1 medeelel medleg
7 r angi no1 medeelel medleg7 r angi no1 medeelel medleg
7 r angi no1 medeelel medleg
 
7 r angi no4 medeelel damjuulah
7 r angi no4 medeelel damjuulah7 r angi no4 medeelel damjuulah
7 r angi no4 medeelel damjuulah
 
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
 
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
9 r angi no3 medeelliin es zui-medeeleltei ajillah soel
 
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
9 r angi no4 medeelliin hamtran ezemshilt
 
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
8 r angi no4 medeelliig dursleh batatgal
 
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah
 
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
9 r angi no5 medeelliig nuutslah hamgaalah taraah material
 
8 r angi no5 medeelliin proces
8 r angi no5 medeelliin proces8 r angi no5 medeelliin proces
8 r angi no5 medeelliin proces
 
9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel9 r angi no6 web medeelel
9 r angi no6 web medeelel
 
Medeelelzui zuvlumj1
Medeelelzui zuvlumj1Medeelelzui zuvlumj1
Medeelelzui zuvlumj1
 
Medeelelzui zuvlumj2
Medeelelzui zuvlumj2Medeelelzui zuvlumj2
Medeelelzui zuvlumj2
 
Monitoring
MonitoringMonitoring
Monitoring
 
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэйхичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
хичээллэхэд арга ухаан хэрэгтэй
 
файлын түүний систем
файлын түүний системфайлын түүний систем
файлын түүний систем
 
срU гэж юу вэ?
срU гэж юу вэ?срU гэж юу вэ?
срU гэж юу вэ?
 
пхангамж
пхангамж пхангамж
пхангамж
 
программ хангамжийн їндсэн ойлголт
программ хангамжийн їндсэн ойлголтпрограмм хангамжийн їндсэн ойлголт
программ хангамжийн їндсэн ойлголт
 
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвчмэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
мэдээлэл зүйн боловсролын айн бүдүүвч
 
Youtube s duu bichleg tatah
Youtube s duu bichleg tatahYoutube s duu bichleg tatah
Youtube s duu bichleg tatah
 

8 r angi no1 bairlalt toolliin system

  • 1. Хичээл №1 (Хувилбар 1) Хамрах хүрээ: 8 дугаар анги Сэдэв: Байрлалт ба байрлалт бус тооллын систем Хичээлийн зорилго: Тооллын системийн талаар ойлголт, байрлалт ба байрлалт бус тооллын системийн ялгааг мэдэх Хичээлийн зорилт: • Байрлалт тооллын систем • Байрлалт бус тооллын систем Зорилгоо хэрэгжүүлэх хэлбэр: Зохион байгуулалтын хэлбэр: Хичээлийн - Шинэ мэдлэг олгох - Анги нийтээр ажиллах хэлбэр - Хүүхэд бүртэй тулж ажиллах Хэрэглэгдэхүүн: LCD, презентац (Үзүүлэн 1.1-1.3), компьютер, тараах материал (ТӨМ 1.1-1.3) Заах арга: Харилцан ярилцах, үзүүлэн таниулах, чөлөөт ярилцлага, бүтээлч үйлийн арга Хичээлийн явц: Хичээлийн Байршлын ба Суралцах үйл ажиллагаа ¶ Үнэлгээ, элемент байршлын бус Багшийн асуулт (Б), Сурагчийн хариулт l Багшийн санал / t -40 тооллын системийг (С) ♣ Анхаарах зүйл минут/ яагаад судалж байна Сэдэл Б:Тоо ба цифр гэсэн ухагдахууны хооронд ¶ Тоо цифр гэсэн вэ? Цаашид ямар төрүүлэх ба ялгаа байна уу? (Үзүүлэн 1.1, Үзүүлэн 1.2, ухагдахуун нь сэдвийн хүрээнд сэргээн Үзүүлэн 1.3) ялгаатай гэдгийг хэрхэн ашиглах вэ? санах шат С: Тоо гэдэг бол ерөнхий ойлголт, цифр ойлгосон уу? гэдгийг тайлбарлах. гэдэг нь тухайн тоог тэмдэглэсэн зурлага, 5 тоо = 5 цифр С: Тоог дүрслэхийн тулд цифр гэж нэрлэгдэх тусгай тэмдэгтүүдийг бий болгосон. Б: Бид юмсыг тоолоход ямар тоог хэрэглэдэг • Хүний 10 хуруу вэ? бол байгалиас С: Юмсыг тоолоход хэрэглэдэг тоог заяагдсан Математикийн натурал тоо гэнэ. тооцоолох хичээлтэй холбож Асуудал Натурал тоо нь 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 /АРАБ/ хэрэгсэл тайлбарлах. дэвшүүлэх Б: Тооллын систем гэж юу вэ? ♣ Тооллын С: Тоог дүрсэлж бичих болон тоон дээр системийн талаарх үйлдэл хийх дүрмүүдийн системийг тооллын ойлголтыг систем гэнэ. С: ? тайлбарлах Б: 3 гэсэн цифр орсон тоог зохиоцгооё. С: 3, 32, 543, 8361, 3987, ... С: 3 гэсэн цифрийг авч үзье. Нэгжийн оронд l Энд ямар байрлавал 3, аравтын оронд байрлавал 30, байрлалд зуутын оронд байрлавал 300, мянгатын байгаагаас тоон утга Хичээлийн явцад оронд байрлавал 3000 болно. хамаарч байна. суралцагчид ром тоо, Б: Тиймээс энэ нь ямар тооллын систем l Байрлалт араб тоо гэх мэтээр болох вэ? тооллын систем алдаа гаргаж байна. С: Байрлалт тооллын ситем дээр тооцоолол хийх Цифр гэж нэрлэдэг Б: Араб цифрүүдийг /байрлалт тооллын талаар ойлгуулах. нь ямар байв? систем / ашиглан тооцоолол хийцгээе. (ТӨМ 1.1) ¶ Байрлалын ба С: 1534768 28:4=, 1.3*0.4= Асуудал байрлалын бус Б: Цаг тоололд зууныг, бүрэн хэмжээний шийдвэрлэх тооллын системийн зохиолын эмхэтгэлд ботийг, номын бүлгийг дугаарлахад ямар цифр ашигладаг вэ? ялгааг мэдсэн үү? С: I, II, III, IҮ, Ү, X, L, C, D, M /POM/ Ер нь том тоонуудыг ром цифрүүдээр бичиж тэмдэглэхэд их төвөгтэй байдаг. Б: Жишээ нь: XC, LҮ –ийг хэд гэж унших вэ? (ТӨМ 1.2) С: XC=(100-10)=90 Их утгат үсгэний өмнө бага утгат үсэг байвал их утгаас бага утгыг хасаж олно. LҮ=(50+5)=55 Бага утгат үсгэний өмнө их утгат үсэг байвал тэдгээрийн утгуудыг нэмж олно. Бататгах Өнөөдөр үзсэн хичээлийн бататган дараах Хүүхдүүд өөрийн
  • 2. даалгаврыг гүйцэтгэнэ үү? (ТӨМ 1.3) дүгнэлтээ ярилцана. • Дараах тоог ром цифрээр бичиж дүрсэлнэ 2008.3.14 гэсэн огноог үү. монголын уламжлалт 35, 666 цаг тооны бичгийг • Ром цифр дээр бичигдсэн ҮC, CCXXXII Дүгнэх гэсэн тоонууд 10-тын тооллын системд ашиглан билгийн тооллоор бичиж, ямар тоо байх вэ? тайлбарлана уу гэх • 10-т, 2-т, 5-тын тооллын системийн тоог мэт даалгавар өгөх. бич. Хэдэн цифртэй байх вэ? Гэрийн 8, 16 –тын тооллын систем ямар байх вэ? Өөрсдийн бодож даалгавар байгаагаар 2-4 жишээ гаргаж ирээрэй. ҮЗҮҮЛЭН 1.1 ҮЗҮҮЛЭН 1.2 ҮЗҮҮЛЭН 1.3 ТӨМ 1.1 ТӨМ 1.2 ТӨМ 1.3 Хичээл №1 (Хувилбар 2)
  • 3. Сэдэв: Байрлалт тооллын систем Хамрах хүрээ: 8 дугаар анги Зорилго: Тооллын системийн талаар ойлголт өгч тооллын системийн хэрэглээний талаар мэдлэг бүтээх Зорилт: • Араб цифр хэрхэн бий болсон талаар суралцагчдад таниулах • Тооллын систем гэж юу вэ? • Тооллын системийн суурь, түүнийг хэрхэн дүрслэх тухай мэдлэг чадвар эзэмшүүлэх Хэрэглэгдэхүүн: LCD, тарааж өгөх материал Заах арга: Харилцан яриа, багаар ажиллуулах, чөлөөт ярилцлага Хичээлийн явц: Хичээлийн Багшийн үйл ажиллагаа Суралцагчийн үйл ажиллагаа элемент Сэдэл o Тоо гэж юуг хэлэх вэ? Объектын тоо ширхэгийг тэмдэглэхэд төрүүлэх o Та нар амьдрал ахуйдаа тоог ашигладаг. үе шат ямар ямар тоонуудыг Ром цифр (I, II, III, IҮ, Ү гэх мэт) ашигладаг вэ? Жишээ Араб цифр (1, 2, 3 ..10, 11…) /6 мин/ гаргаж хэлнэ үү? Та нарын хэрэглэдэг араб тоо нь байрлалт тооллын системийн нэг Шинэ жишээ юм. Байрлалт тооллын систем нь тухайн цифр хаана байрлаж мэдлэг байгаагаас хамаарч тоон утга нь өөрчлөгддөг. Жишээ нь: 1-ийн цифр нь олгох, нэгжийн оронд байрлавал 1, аравтын оронд байрлавал 10, зуутын мэдлэгээ оронд байрлавал 100 гэх мэт өөр өөр утгыг илэрхийлнэ. Араб тооллын хуваалцан системийг аравтын тооллын систем гэж нэрлэнэ. Англиар 10-тын хамтран тооллын системийг decimal гэж нэрлэдэг. Үүнээс гадна байрлалт ажиллах тооллын системд 2-т, 16-тын тооллын систем багтдаг. Мэдээлэл зүйд шат хоёртын тооллын системийг өргөн хэрэглэдэг. Компьютерт мэдээллийг хоёртын тооллын системд кодчилж хадгалдаг. 10-тын тооллын /12 мин/ системийн тоог 2-тын тооллын систем рүү, 2-тын тооллын системийн тоог 10-тын тооллын системд хэрхэн хөрвүүлдэгийг авч үзье. Суралцагч нэг бүрт зөвлөн 1. Дараах тоонуудыг ямар тооллын туслана. Дөхүүлэх асуулт системд бичигдсэнийг нэрлэх. тавина. Суралцагчдыг хянана 111B, 1010D, 1111В Багш тооллын системд Бүтээлч шилжүүлэх заавар өгч үйл, бие 2. Дараах тоог аравтын тооллын ажиллуулах даан системд шилжүүл ажиллах шат 124, 64, 27, 16, 21, 15 /13 мин/ 3. Дараах тоог хоёртын тооллын системд шилжүүл. Ямар зорилгоор 111, 101, 110, 1001, 1000, 1010 судлах болон цаашид Дүгнэлт Хоёртын тооллын системийн ямар сэдэвтэй холбогдохыг хэлж өгөх. бататгал тоо гэж ямар тоог хэлэх вэ? Суралцагчдаас хариултыг сонсоно. /5 мин/ Үнэлгээ /2 Хичээлд оролцсон идэвхээр нь суралцагчдыг үнэлэх мин/ Гэрийн Дараах тоонуудыг 3-тын Хан-Уул цогцолбор сургуульд англи даалгавар тооллын системд шилжүүлэх болон орос хэлийг судалдаг. 8в дүрмийг эцэг эхтэйгээ хамтран ангийн сурагчдын 11000В % нь англи /2 мин/ боловсруулж, шилжүүлэх. хэл, үлдсэн 1101В хүн орос хэл
  • 4. 124, 64, 27, 16, 21, 15 судалдаг. 8в анги хэдэн сурагчтай вэ? Суралцагчид дэвтэртээ тэмдэглэж авна. Бие дааж гүйцэтгэх дасгал 1. 111B, 1010D, 1111В дараах тоонуудыг ямар тооллын системд бичигдсэнийг нэрлэх. 2. 124D, 64D, 27D, 16D, 21D, 15D гэсэн тоонуудыг хуваах үйлдэл ашиглан 2-тын тооллын системд шилжүүлэх 3. 111B, 101B, 110B, 1001B, 1000B, 1010B гэсэн тоонуудыг аравтын тооллын системд шилжүүл.