6-сынып
Сабақтың тақырыбы:Есімшенің жасалужолдары
Сабақтың мақсаты: Есімшенің жасалуы жайында толық мағлұмат беру.
Білімділік: Есімше-етістіктің ерекше түрі екендігіне байланысты түсінік бере отырып,
есімшенің жасалу жолдарынатоқталу.
Дамытушылық: оқушылырға жаттығулар орындатуарқылы ізденімпаздық қасиеттерін
дамыту, өзін-өзі басқаруды қалыптастыру, шығармашылыққа баулу, тіл байлықтарының
молаюына ықпал ету;
Тәрбиелік:Адамгершілікке тәрбиелеу, келтірілген мысалдар арқылы туған жерге деген
сүйіспеншілік, қазақ тілін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: дәстүрлі жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, ауызша тестік сұрақтарғатез жауап алу, оқулықпен жұмыс
жасау, СТО , топтастыру, БҮҮ, өзара оқыту, семантикалық карта, бес жолды өлең.
Көрнекілік: Оқулық, мәтіндер, тапсырмалар, интерактивті тақта, слайд, флипчарт,
үлестірме қағаздар.
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі:
-Оқушылармен амандасу;
-Оқушылардың сабаққа қатысуын бақылау;
ІІ.Өткен тақырыптарға шолу жасау:
Ауызша: тест шешу
ІІІ. Қызығушылықты ояту
Есімше туралы не білесіңдер?
Топтастыру
ІҮ. Мағынаны тану
БҮҮ стратегиясы
Білемін Білгім келеді Жаңа ақпарат
1. 1 1
Ү. Өзара оқытустратегиясы арқылы
Оқулықтан жаңа тақырыпты түсіндіру /бір-біріне оқыту/
Үй тобынан жұмыс тобынабөлінеді.
Сызбаны толтырады.
№ Есімшенің жұрнақтары Мысалдар
1.
2.
3.
4.
ҮІ. Тапсырмаларорындау
 Сөйлемнен есімшелерді табу
 Сөйлем мүшелеріне талдау
 Есмішелерді түрлендіру
ҮІІ. БҮҮ кестесі бойынша жаңа ақпаратты толтыру
ҮІІІ. Ойтолғаныс
Сабақты семантикалық картаның көмегімен қорытындылау.
Мысалдар Өздік етіс Өзгелік
етіс
Ырықсыз
етіс
Ортақ етіс Есімше
Айтылды +
Жаздыр +
Көрген жоқ +
Айтармын +
Айтыс +
Киіндім +
Көрсетті +
Сөйлесермін + +
Бастамаспын +
келмес +
Бітірген + +
Барған +
Келген +
Сұрайтын +
ІХ. Бес жолды өлең
1 зат есім
2 сын есім
3 етістік
4 сөзден құралған сөйлем
1-сөзге синоним сөз
Х. Кері байланыс
ХІ. Бағалау
ХІІ Үй тапсырмасы:
128-бет, 251-жаттығу
Айтқан сөзін тәуелдеу
Баратын сөзін септеу
Жазар сөзін көптеу
Тапқан сөзін жіктеу
Бағалау парағы
Тобы -
Не бағаланады? Тақырыпты
түсінліруі
Мәнді
сұрақтар
қоюы
Топтастарына
көмек
көрстеу
Жобаны
қорғау
1
2
3
4
Топ басшысы бағасы
Мұғалім бағасы

6 сынып

  • 1.
    6-сынып Сабақтың тақырыбы:Есімшенің жасалужолдары Сабақтыңмақсаты: Есімшенің жасалуы жайында толық мағлұмат беру. Білімділік: Есімше-етістіктің ерекше түрі екендігіне байланысты түсінік бере отырып, есімшенің жасалу жолдарынатоқталу. Дамытушылық: оқушылырға жаттығулар орындатуарқылы ізденімпаздық қасиеттерін дамыту, өзін-өзі басқаруды қалыптастыру, шығармашылыққа баулу, тіл байлықтарының молаюына ықпал ету; Тәрбиелік:Адамгершілікке тәрбиелеу, келтірілген мысалдар арқылы туған жерге деген сүйіспеншілік, қазақ тілін құрметтеуге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: дәстүрлі жаңа сабақ Сабақтың әдісі: Сұрақ –жауап, ауызша тестік сұрақтарғатез жауап алу, оқулықпен жұмыс жасау, СТО , топтастыру, БҮҮ, өзара оқыту, семантикалық карта, бес жолды өлең. Көрнекілік: Оқулық, мәтіндер, тапсырмалар, интерактивті тақта, слайд, флипчарт, үлестірме қағаздар. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі: -Оқушылармен амандасу; -Оқушылардың сабаққа қатысуын бақылау; ІІ.Өткен тақырыптарға шолу жасау: Ауызша: тест шешу ІІІ. Қызығушылықты ояту Есімше туралы не білесіңдер? Топтастыру ІҮ. Мағынаны тану БҮҮ стратегиясы Білемін Білгім келеді Жаңа ақпарат 1. 1 1 Ү. Өзара оқытустратегиясы арқылы Оқулықтан жаңа тақырыпты түсіндіру /бір-біріне оқыту/ Үй тобынан жұмыс тобынабөлінеді. Сызбаны толтырады. № Есімшенің жұрнақтары Мысалдар 1. 2. 3.
  • 2.
    4. ҮІ. Тапсырмаларорындау  Сөйлемненесімшелерді табу  Сөйлем мүшелеріне талдау  Есмішелерді түрлендіру ҮІІ. БҮҮ кестесі бойынша жаңа ақпаратты толтыру ҮІІІ. Ойтолғаныс Сабақты семантикалық картаның көмегімен қорытындылау. Мысалдар Өздік етіс Өзгелік етіс Ырықсыз етіс Ортақ етіс Есімше Айтылды + Жаздыр + Көрген жоқ + Айтармын + Айтыс + Киіндім + Көрсетті + Сөйлесермін + + Бастамаспын + келмес + Бітірген + + Барған + Келген + Сұрайтын + ІХ. Бес жолды өлең 1 зат есім 2 сын есім 3 етістік 4 сөзден құралған сөйлем 1-сөзге синоним сөз Х. Кері байланыс ХІ. Бағалау ХІІ Үй тапсырмасы: 128-бет, 251-жаттығу
  • 3.
    Айтқан сөзін тәуелдеу Баратынсөзін септеу Жазар сөзін көптеу Тапқан сөзін жіктеу Бағалау парағы Тобы - Не бағаланады? Тақырыпты түсінліруі Мәнді сұрақтар қоюы Топтастарына көмек көрстеу Жобаны қорғау 1 2 3 4 Топ басшысы бағасы Мұғалім бағасы