Методичний посібник репрезентує розробки уроків літератури рідного краю та позакласних заходів. Містить матеріали про творчість письменників Надвірнянщини.
Для вчителів української мови і літератури.
Методичний посібник репрезентує розробки уроків літератури рідного краю та позакласних заходів. Містить матеріали про творчість письменників Надвірнянщини.
Для вчителів української мови і літератури.
Передвиборча програма Майора Станіславаtetiana1958
Передвиборча програма Майора Станіслава - кандидата на посаду голови Студентського самоврядування Факультету переробних і харчових виробництв Державного біотехнологічного університету (м. Харків)
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.tetiana1958
Державний біотехнологічний університет.
Випуск магістрів-науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Спеціальність 133 "Галузеве машинобудування"
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщіtetiana1958
Пропонуємо студентам Державного біотехнологічного університету активно поринути у аспекти логістики складу одягу H&M.
Метою практики є не тільки отримання теоретичних знань, а й їх застосування практично.
Безбар’єрність в бібліотеці – суспільна нормаssuser15a891
Виступ директора Арцизької міської публічної бібліотеки Галини Стоматової 08.06.2024 р. під час засідання круглого столу «Безбар’єрне середовище в публічній бібліотеці: комфорт для кожного», який відбувся в місті Чорноморськ, в рамках ХХІV Інтелект-форуму «Українська книга на Одещині»
1. 1
Технологічна карта
уроку української літератури (ЛРК)
Урок №
Клас: 7
Тема уроку: Мандруючи мапою Запоріжжя літературного. Поезії Олени Ольшанської
Цілі уроку:
Навчальні :
познайомити учнів з життєвою долею та першою збіркою Олени Ольшанської, розкрити грані творчого таланту поетеси;
через художнє слово ввести учнів у чарівний світ поезій; навчити аналізувати поетичні твори; робити самостійні висновки;
вдосконалювати навички свідомого виразного читання.
Розвивальні:
зацікавити учнів літературою письменників-земляків; розвивати зв’язне мовлення, навички критичного мислення, уміння
давати оцінку прочитаним творам, висловлювати власні судження;
Виховні:
виховувати в учнів шанобливе ставлення до митців свого краю як до особливо обдарованих людей, співців рідної землі;
виховувати почуття патріотизму, любові до своєї малої батьківщини.
Обладнання уроку: фотопортрети Олени Ольшанської, поезії, квитки, фотокартини, ноутбуки, телефони, планшети.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування вмінь та навичок
2. 2
Предметні компетенції на уроці:
Основні поняття Основні знання Основні вміння
Тема, ідея та основна думка поезії. Знають визначення теми та основної
думки поезії, висловлені в них ідеї
Уміють визначати тему, ідею та основну
думку поезії.
Засоби художньої виразності в поезії. Знають визначення понять «епітети»,
«метафори», «порівняння», «риторичні
питання», «риторичні оклики» та ін.
Уміють визначати засоби художньої
виразності в поезії.
Ключові компетентності:
1. Спілкування державною мовою. Володіти видами мовленнєвої діяльності (говоріння, письмо)
2. Інформаційно-цифрова Застосовувати інформаційно-комунікаційні технологій (ІКТ) для
пошуку інформації для уроку та у приватному спілкуванні. Розуміти етику
роботи з інформацією (авторське право, інтелектуальна власність тощо).
3. Обізнаність та самовираження у
сфері культури.
Розвивати літературну грамотність учнів, здатність розуміти твори мистецтва,
формувати власні мистецькі смаки, самостійно виражати ідеї, досвід та почуття за
допомогою мистецтва.
4. Учитися впродовж життя. Здійснювати аналіз власної діяльності, вчитися працювати відповідально. Здатність
до пошуку та засвоєння нових знань, набуття нових умінь і навичок, вміння
визначати навчальні цілі та способи їх досягнення, оцінювати власні результати
3. 3
навчання, навчатися впродовж життя.
5. Соціальна і громадянська. Ефективна та конструктивна участь у уроці. Уміння працювати з іншими на
результат, попереджати і розв’язувати конфлікти, досягати компромісів.
Дотримання прав людини, підтримка соціокультурного різноманіття. Розвивати
навички роботи в групі, співпрацювати з іншими на результат.
6. Екологічна грамотність і здорове
життя.
Дбати про здоров’я учнів. Усвідомлення ролі навколишнього середовища для
життя і здоров’я людини, здатність і бажання дотримуватися здорового способу
життя.
7. Ініціативність і підприємливість. Уміння генерувати нові ідеї й ініціативи та втілювати їх у життя з метою
підвищення як власного соціального статусу та добробуту, так і розвитку
суспільства і держави.
Наскрізні лінії
НЛ 1 «Екологічна безпека та сталий розвиток»
НЛ 2 «Громадянська відповідальність»
НЛ 3 «Здоров’я і безпека»
НЛ 4 «Підприємливість і фінансова грамотність»
МЗ: музичне мистецтво, географія, образотворче мистецтво, інформатика.
4. 4
Хід уроку
Етап уроку Час,
хв.
Зміст Методи і прийоми Ф
О
Н
Д
Діяльність
учителя
Діяльність
учня
І. Організаційний
момент.
4 Емоційне налаштування
на роботу.
«Дерево успіху». Ф Вмикає музику.
Словесне звернення.
Привітання, побажання
хорошого настрою та
успішної роботи на
уроці.
Привітання.
Учні емоційно
налаштовуються на роботу.
ІІ. Актуалізація
опорних знань
школярів.
Мотивація
навчальної
діяльності учнів.
2 Повторення матеріалу з
попереднього уроку
літератури рідного краю.
Усне повідомлення. Ф
І
Запитує, доповнює,
уточнює відповіді дітей.
Учні відновлюють у
пам’яті вивчений матеріал.
ІII. Оголошення
теми уроку.
Цілевизначення та
планування .
2 Оголошення теми і
завдань уроку та запис у
зошит. Робота над
епіграфом до уроку.
Усне повідомлення. Ф Запис на дошці. Запис у зошит дати і теми
уроку. Самостійно
визначають мету уроку.
ІV. Основний зміст
роботи.
Сприйняття й
усвідомлення
учнями навчального
матеріалу.
30 1. Робота над біографією
письменниці.
2. Презентація подорожі
«Стежками поезії».
3. Повторення художніх
засобів.
4. Перегляд відео
виразного читання творів
поетесою «Світяться
назви станцій»,
«Хлопчик», «Тікаймо до
моря!», «Дівчинка в парку
збирає каштани».
1. Прийом
«Інтерактивна стрічка
часу».
2.Метод «Реклама».
3. Прийом
«Дослідження».
4. Прийом
«Інтелектуальна
розминка».
4. «Акторська
майстерність».
5. Метод
«Ілюстрування».
І
Ф
Г
1. Доповнює, уточнює
доповідь учня.
2. Запитує, доповнює,
уточнює відповіді дітей.
4. Нагадує правила
виразного читання.
5. Демонструє
фотокартини
співвідносні з тематикою
лірики.
6. Об’єднує учнів у
чотири групи та визначає
поезії для опрацювання.
1. Виступ учня – біографа з
випереджувальним
завданням.
2. Виступ представника
туристичного агентства з
випереджувальним
завданням.
3. Згадують та наводять
приклади художніх засобів.
4. Читають поезії
письменниці.
5. Виконують в групах
аналіз творів, заповнюють
5. 5
5. Фізкультхвилинка.
6. Ідейно-тематичний
аналіз поезій.
6. Методи «Мозкова
атака» та
«Мікрофон».
інтерактивний робочий
аркуш «Аналізуємо поезію»
та діляться своїми думками
з класом та вчителем.
V. Рефлексивно-
оцінювальний етап
5 1. Бесіда. Обмін
враженнями від подорожі
«Стежками поезії».
2. Самооцінювання
роботи на уроці.
1. Бліцопитування.
2. «Сходи успіху».
Ф
І
1. Підсумкове слово
вчителя.
2. Проводить бліц -
опитування.
3. Учитель пропонує
учням провести
самоаналіз знань з даної
теми уроку.
1. Відповідають на
запитання бліцопитування.
2. Підводять підсумки своєї
роботи під час уроку,
фіксуючи результати в
таблицю «Самооцінювання
навчальних досягнень на
уроці».
VІ. Домашнє
завдання
2 Обрати та виразно
прочитати нову поезію
Олени Ольшанської.
Скласти сенкан.
Ф Пояснення алгоритму
виконання домашнього
завдання.
Записують у щоденники
домашнє завдання.
*ФОНД - форма організації навчальної діяльності (Ф - фронтальна, І - індивідуальна, П - парна, Г - групова).
Література:
Для вчителя Для учнів
Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний ресурс].
- Режим доступу: http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265
Садкіна В. І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид.
група «Основа», 2011.- 88 с. – (Серія «Золота педагогічна колекція»)
Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний
ресурс]. - Режим доступу:
http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265
6. 6
Додаток 1
Емоційне налаштування: перегляд відео на пісню «Нас кличе у мандри дорога» у виконанні групи MANDRY.
Режим доступу: https://youtu.be/nRm7pLOdZ3g
Додаток 2
Фотопортрети Олени Ольшанської
Додаток 3
Основні факти з життя поетеси (виступ учня-біографа)
Олена Олексіївна Ольшанська – поетеса, членкиня НСПУ (2019), дипломантка Всеукраїнського конкурсу «Хортицькі
дзвони» ім. М. Брацило (2015), лауреатка літературно-мистецької премії ім. П. Ребра (2018). Народилася поетеса 02 березня
1990 року у с. Лозівський Слов’яносербського району Луганської області. Освіту отримала навчаючись на факультеті
української філології Луганського національного університету імені Тараса Шевченка. Працювала у КЗ «Луганський
обласний ліцей» вчителем української мови. До творчих успіхів Олени Ольшанської належать: перемога у ХХІІ обласному
конкурсі молодих літераторів Луганщини «Молоді голоси-2012» у номінації «Срібний голос: поезія»; публікація у
7. 7
літературно-художньому альманасі «Крила» (м. Луганськ, 2012); перемога у Всеукраїнському конкурсі «100 творів, які варто
прочитати цього літа» (2013). Вона приймала активну участь у діяльності літературного клубу «Глагол» (м. Луганськ). Олена
є учасницею проєкту «ІV літня літературна школа», реалізованого ГО «Культурний формат» (м. Київ). Учасниця проєкту
«Літературна середа» (м. Луганськ). Але все це було до початку військового конфлікту на Донбасі. Дебютувала у 2012 році
добіркою віршів у літературно-художньому альманасі «Крила» (м. Луганськ). Олена Олексіївна експериментує з формою: у її
доробку є як традиційні віршовані тексти, так і верлібри, а також каліграми – вірші, записані у вигляді певного малюнка, що
втілює та наснажує домінантний образ твору. Сьогодні Олена Ольшанська живе і працює у м. Запоріжжі, навчається в
аспірантурі Запорізького національного університету. Від 2014 року є редакторкою Запорізької обласної бібліотеки для
юнацтва.
Інтерактивна стрічка часу «Коротко про життя поетеси»
Режим доступу: https://view.genial.ly/63f50ea46d11e3001391d82a/interactive-content-color-edu-timeline
8. 8
Додаток 4
Реклама подорожі «Стежками поезії» (виступ учня-представника туристичного агентства)
Вам випала унікальна можливість вирушити сьогодні у незвичну подорож! Але я точно знаю, що вона промайне з
натхненням і користю. Ця віртуальна подорож має унікальну програму, свій задум та творчий підхід. Тож оберіть, будь
ласка, квитки того кольору (квитки у відповідності до пори року: жовті, зелені, сині, червоні), який вам до вподоби. Займіть
місця, які вказані у квитках (об’єднання учнів в групи). Нас вже чекає дивовижний світ. Чого саме? Дізнатися про це
допоможе віртуальна мапа, з містами, які тісно пов’язані з життєвим і творчим шляхом поетеси. Мандруючи мапою, зберіть
літери, а з них складіть ключове слово. Вирушаємо!
Додаток 5
Робота з мапою «Віртуальна подорож»
Режим доступу: http://surl.li/iggae
Дослідивши мапу ви одержали ключове слово. Що ж воно означає? Штольня — горизонтальна гірнича виробка, яка
має безпосередній вихід на земну поверхню. Найчастіше штольні належать підземним об'єктам. Поетеса працює у
9. 9
Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва, де ще й організувала Літературну Штольню – простір, де зустрічаються молоді
літератори для творчого спілкування і розвитку. Тож і ми зараз зануримося у світ поезії Олени Ольшанської.
Додаток 6
Поезії Олени Ольшанської
"Дівчинка в парку збирає каштани…" (2019)
Дівчинка в парку збирає каштани,
Сонячні струни бринять золоті.
Все відбулось, але ніби не з нами,
Ніби в чужому житті.
Ніби про все це читала у віршах,
Бачила в дзеркалі власне лице –
Дівчинка вирости хоче скоріше
10. 10
І фантазує про це.
Мрії далекі і ваблять, і манять.
Час - наче човен пливе по ріці.
Що залишилось мені? Тільки пам’ять
І кілька каштанів в руці.
Режим доступу: https://www.youtube.com/shorts/GqFYncS45zY
«Хлопчик» (2019)
Мандрую подумки, навмання,
Крізь кілометри, години, дні
Туди, де хлопчик моє ім’я
Виводив крейдою на стіні.
Такий серйозний, піднявши брів,
Як в заголовках газетних шпальт,
Писав про те, що мене любив,
І крейда сипалась на асфальт.
Чи він чекає на мене ще
Той хлопчик, з усмішкою весни?
Хай напис змило давно дощем,
Та не із пам’яті – зі стіни.
11. 11
Хмаринки пливуть в вишині,
В дитинство вертатись не хочуть.
Режим доступу: https://youtu.be/x4rF5GE4YGM
«Тікаймо до моря!» (2020)
Тікаймо до моря! Це місто таке сумне
І геть безнадійне (принаймні в контексті тиші),
А вийдеш на берег – незчуєшся – сум мине,
Смієшся дитинно, у воду з розгону вбігши.
А більше нічого не треба: ось море, пляж,
Дві жінки несуть кукурудзу у білих відрах
І так зазивають весело, гучно, аж
Кортить і собі кукурудзи у них купити.
І думаєш, як все химерно на цій землі:
І літо, яке переплавиться в мідну осінь,
Жінки, кукурудза і човен на мілині,
І ми – такі раптом кислі, такі дорослі.
Тікаймо ж до моря, тікаймо, допоки ми
Не забронзовіли в дорослості та снобізмі.
12. 12
І станьмо достоту як море глибокими,
А серце хай буде, як мушля, тендітне й ніжне.
Режим доступу: https://youtu.be/7sjrwW6GAtw
«Світяться назви станцій» (2020)
Світяться назви станцій, спить у купе сусід.
Поїзд іде на захід – серце летить на схід.
Серце не має колій, розкладу руху, меж –
Поїзду терикони інколи сняться теж.
Він би до них поїхав, він неодмінно б зміг!
Попри дощі та вітер, попри негоду й сніг,
Сонні, німі вокзали б гуркотом розбудив,
Радість тоді б злітала зграями голубів
В небо. І засміявся б весь неосяжний світ!
Поїзд іде на захід – серце летить на схід.
Режим доступу: https://www.youtube.com/shorts/OuYbyOUy_sI
15. 15
Додаток 9
Питання до інтерактивного бліц - опитування
► Як називалося селище, в якому народилися поетеса? (Лозівський)
► Яку посаду обіймала Олена Олексіївна в Луганському обласному ліцеї? (вчителя української мови)
► В якому році вона отримала перемогу на конкурсі молодих літераторів Луганщини? (2012)
► У якому році поетеса перемогла в конкурсі «100 творів, які варто прочитати це літо»? (2013)
► Яку посаду зараз обіймає Олена Олексіївна в Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва? (редакторки)
► Яку назву мав літературно-художній альманах, у якому поетеса у 2012 році дебютувала з добіркою віршів? («Крила»)
► Як називаються вірші поетеси, записані у вигляді певного малюнка? (каліграм)
Режим доступу: https://wordwall.net/resource/15062764
Додаток 10
Зразки групової роботи за допомогою дошки Jamboard
Робота учнів 7 - А класу: http://surl.li/igimu
Робота учнів 7 - Б класу: http://surl.li/igikm
Робота учнів 7 – В класу: http://surl.li/iginu
Додаток 11
Інтерактивна Sway – презентація до уроку літератури рідного краю.
Режим доступу: https://sway.office.com/zJytwN0F1vhfysgp?ref=Link
16. 16
Список використаних джерел
1. Дребот У.Т. Як готуватися до уроків літератури рідного краю. - Режим доступу:
https://sites.google.com/site/klmetod/zagalna-seredna-osvita/movi-i-literaturi/ukraienska-mova-ta-literatura/krok-do-
profesionalizmu/ak-gotuvatisa-do-urokiv-literaturi-ridnogo-krau
2. Література рідного краю в навчальних закладах Запорізької області: посібник для вчителів і студентів-філологів /
[ред.-упор. : С. С. Журавльова, О. І. Харіна]. – Бердянськ, 2013.
3. Фасоля А. Уроки літератури рідного краю в системі особистісно зорієнтованого навчання. [Електронний ресурс]. -
Режим доступу: http://ozonlit.org/uroky-literatury-ridnoho-krayu-v-systemi-osobystisno-zorijentovanoho-navchannya
4. Шуляр В. Уроки літератури рідного краю: технологія підготовки та проведення // Українська література в
загальноосвітніх школах. – 2003. - №7. – с. 34-35.
5. Зразки Поезії Олени Ольшанської. Клуб поезії. [Електронний ресурс]. - Режим доступу:
http://www.poetryclub.com.ua/author.php?id=16265
6. Олена Ольшанська. Енциклопедія сучасної України. [Електронний ресурс]. – Режим доступу:
https://esu.com.ua/article-76599
7. Універсальні картки до аналізу поетичних творів. // Група «Методичні родзинки уроків зарубіжної літератури»
[Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://www.facebook.com/groups/2001066366820920/posts/2633678740226343/