SlideShare a Scribd company logo
Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі
«А.Байтұрсынов атындағы №20 орта мектебі» КММ
Ашық сабақ
Тақырыбы:
«Мейірімділік- асыл қасиет»
Өткізген: Қабдуғалиева А.С
Өскемен 2017 ж
Пәні: «Өзін -өзітану»
Тақырыбы:«Мейірімділік – асыл қасиет»
Сынып:3 «А» сынып
Сабақтың мақсаты:
білімділік: балалардың «мейірімділік», «қайырымдылық»құндылықтары
туралы түсініктерін кеңейту;
дамытушылық:оқушылардың психологиялықой-өрісін, ойлау қабілеттерін
дамыту, өз ойларын еркін жеткізе білуге үйрету;
тәрбиелік: оқушыларды мейірімділікке, қайырымдылыққа, кішіпейілдікке
баулу.
Міндеттері:
-мейірімділіктің адам өміріндегі маңыздылығынтүсіндіру;
-өзара сыйластыққарым-қатынастарындамыту;
-мейірбандылыққа баулу.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Әдісі: Түсіндіру, сұрақ –жауап,әңгімелеу.
Көрнекіқұралдар:Бейнефильм, слайдтар,оқулық,суреттер.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастырукезеңі:
- Сәлеметсіздер ме, құрметті оқушылар!
-Мен сіздерді көргеніме өте қуаныштымын.
-Көңіл-күйлеріңіз жақсы деп ойлаймын, себебі мен сендердің бет әлпеттерінен
жылулық байқап тұрмын.
Балалар сабағымызды бастамас бұрын 5 Т ережесімен танысып алайық.
Т-ӘРТІП
Т-АЛАП
Т-ЫНЫШТЫҚ
Т-АЗАЛЫҚ
Т-АТУЛЫҚ
Топқа бөлу (Кеме жаттығуы арқылы)
І топ. ІІ топ. ІІІ топ. IV топ.
Тыныштық сәті (Үнтаспадан арнайы әуен естіледі) Балаларға мейірімділік
сезімін сезіну мақсатында тыныштық сәті ұйымдастырылады.
Мұғалім: Балалар, көзімізді жұмып, біраз демалып жақсы істерді көз
алдымызғаелестетейік. Біз қазір керемет, әрі сиқырлы, мейірімділік пен
сүйіспеншілікке, ізгілікке толы әлемге саяхат жасаймыз.
Бұл әлемнің ауасы тым таза, жұпар иісті. Бәріміз сол әлемге қарай қадам
басайық. сүйспеншілік, мейірімділік, ізгілік нұры бізге қонып, жан –
дүниемізді осы жақсы сезімге толтырады. Адамдар бір – біріне тек жақсылық,
қуаныш, ізгілік сыйлап жатса, қандай жақсы болар еді!
Қайтатын уақытта жетті, сиқырлы әлеммен қоштаса отырып, мейірімділік
нұрынөзімізбен бірге сыныбымызға ала келейік. Енді балалар көздеріңді
ашыңдар.
Мұғалім: Адамдар бір-біріне жылы сезімін білдіріп, тек жақсылық ойлау,
игілік жасау арқылы мейірімділік таныта алады.
Үй тапсырмасын тексеру:
-Балалар сендерге үйге тапсырма мейірімділік кестесін толтыру берілген, кім
үй тапсырмасын айтуға дайын?
(оқушылар жауабы тыңдалады)
-Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбын білу үшін тақтаға назар аударайық.
Балалар, байқағанымыздай әріптер шашылып тұр, осы әріптерден бүгінгі
сабағымыздыңтақырыбынқұрайық. Дұрысайтасыздар бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы «Мейірімділік – асыл қасиет» деп аталады, құрметті балалар.
Жаңа сабақ. Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Мейірімділік-асыл
қасиет» екенін анықтап алдық , яғни біз бүгінгі сабақта адамның жақсы
қасиеттерінің бірі мейірімділік туралы әңгімелесеміз. Адамдардың бір-біріне
деген мейір шапағаты -әдептілік белгісі , сол туралы білеміз.
Ол үшін біз сұрақтарға жауап берейік.
а)Мейірімділік деген не?
ә)Неге мейірімді болу керек?
б)Қалай мейірімді болуға болады?
в)Мейірімді болудыңадам өміріндегі маңызы?
г)Мейірімділікті қалай көрсетуге болады?
д)Өздеріңіздің мейірімділік танытқан кезде қандай сезімде боласыздар?
Оқушылар жауап береді.
Иә, балалар дұрыс айтасыздар адамдар бір-біріне жылы сезімін білдіріп, тек
жақсылық ойлау, игілік жасау арқылы мейірімділік таныта алады.
Енді балалар қазір барлығымыз «Сары тауық пен балапандары» деген
әңгімеге назар аударайық. (Әңгіме балаларға көрнекілік түрінде көрсетіледі)
Сұрақтар:
1. Сары тауық өз балапандарын қандай жақсы қасиеттерге баулыды?
2. Сары тауық өз аналық мейірімін қалай көрсете білді?
3. «Күнашылып, ана жүрегіндей жадырады» дегендіқалай түсінесіңдер?
4. Сендер біреуге мейірімділік танытқан кезде қандай сезімге
бөлендіңдер?(балалар жауабы)
Дәйексөз:
Балалар тақтадағы «Мейірімділіктіанаданүйрен» дегенхалық даналығын
қалай түсінесіңдер.
Ана - халық ұғымындажаратушы. Олай дейтініміз табиғаттың жаратқан иесі
адамды дүниегеәкелуші - Ана. Ал барлық нәрсенің дүниеге келуі үлкен
мейірім мен шапағаттан пайда болады. Табиғаттың барлықжанға бірдей
мейірімді болуы сондықтан. Адамның да ананың кіршіксіз мейірінен берілген
мейірімділігін сақтап қалуы өз қолында.
- Балалар және жоғарыдаайтып кеткендей бізге ең алдымен мейірімділікті,
қайырымдылықты алғаш отбасымыздаүйреніп, білеміз. Яғни ол қасиет бізге
анамыздан дариды. Солсебепті ана деген сөзгетоптастыружасап жіберейік.
Қане, барлығымыз «Ана» сөзін топтастырайық.
кішіпейіл мейірімді бауырмал
сыпайы Ана кешірімді
әдепті жақсы жанашыр
Оқушылардыңжауаптары тыңдалынады.
Дәптермен жұмыс
1-Топ
Өздеріңді жақсы көретін адамдарың туралы жазыңдар немесе суретін
салыңдар
2-Топ
«Ана-деген кім?» сұрағынажауап жазыңдар
3-Топ
«Мен мейірімді баламын» тақырыбындаөздеріңжасаған ізгілік істерің туралы
шағын әңгіме құрастырыпжазыңдар.
4-Топ
1-шумақ өлең шығару
Тапсырма:«Кім және не мейірімді?» түсіп қалған сөздердіорнынақою керек.
(баяу музыка ойнап тұрады)
Күлімдеген .... мейірімді. (күн)
Кіршіксіз ақ .... мейірімді! (қар)
Таза мөлдір.... мейірімді! (су)
Бәрімізді көтеріп түрған .... мейірімді! (жер)
Аяулы .... мейірімді! (анам)
Қадірлі .... мейірімді! (әкем)
Әлпештеген .... мейірімді! (әжем)
Еркелеткен .... мейірімді! (атам)
Жылы жүзді .... мейірімді! (ұстазым)
Тату-тәтті .... мейірімді! (достарым)
- Қорытынды:
-Балалар бүгін сабақта адам бойындағы тағы бір асыл қасиет мейірімділік
туралы білдіңдер. Осы сабақта өздеріңе не алдыңдар, үйрендіңдер?
(оқушылар жауабы)
-Дұрыс балалар, адамдар бір-біріне әрқашан қамқоршы, адал, қиын жағдайда
қол ұшын беруі керек, әр күнін күлімдеп қарсы алып, өзін қоршаған
адамдарға,бауырларына мейірімділік таныта білуі керек.
Үйге тапсырма:
«Мейірімділік» туралы мақал-мәтелдер жазып келу.
Тыныштық сәті.
Балалар, көзімізді жұмамыз...,арқамыздытіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға
болады...бүгінгісабақтан түйгендерімізді жүрекке сақтап алайық.
Бағалау:
-Балалар сіздер бүгін сабаққа барлығыңыз өтежақсы қатыстыңыздар, осы
қалыптарыңыздан таймаңыздар. Рахмет, келесі кездескенше, қош сау
болыңыздар!!

More Related Content

Viewers also liked

Екологічний вісник
Екологічний вісникЕкологічний вісник
Екологічний вісник
Sinyaeva-Oksana
 
Protecting Your Intellectual Property: Cost-Saving Techniques, Legal Updates ...
Protecting Your Intellectual Property: Cost-Saving Techniques, Legal Updates ...Protecting Your Intellectual Property: Cost-Saving Techniques, Legal Updates ...
Protecting Your Intellectual Property: Cost-Saving Techniques, Legal Updates ...
Knobbe Martens - Intellectual Property Law
 
EXPERIMENTAL AND STRUCTURAL SIMULATION OF VIBRATION ABSORPTION SYSTEM OF A SU...
EXPERIMENTAL AND STRUCTURAL SIMULATION OF VIBRATION ABSORPTION SYSTEM OF A SU...EXPERIMENTAL AND STRUCTURAL SIMULATION OF VIBRATION ABSORPTION SYSTEM OF A SU...
EXPERIMENTAL AND STRUCTURAL SIMULATION OF VIBRATION ABSORPTION SYSTEM OF A SU...
MOHAMMED RASHID
 
Tugas 1 0317 individu
Tugas 1 0317 individuTugas 1 0317 individu
Tugas 1 0317 individu
eko nofrianto
 
аспандиярова лк
аспандиярова лкаспандиярова лк
А.Н. Швецов - Роль государства в преобразовании социоэкономического пространства
А.Н. Швецов - Роль государства в преобразовании социоэкономического пространстваА.Н. Швецов - Роль государства в преобразовании социоэкономического пространства
А.Н. Швецов - Роль государства в преобразовании социоэкономического пространства
Moscow School of Economics (MSE MSU)
 

Viewers also liked (7)

Екологічний вісник
Екологічний вісникЕкологічний вісник
Екологічний вісник
 
Protecting Your Intellectual Property: Cost-Saving Techniques, Legal Updates ...
Protecting Your Intellectual Property: Cost-Saving Techniques, Legal Updates ...Protecting Your Intellectual Property: Cost-Saving Techniques, Legal Updates ...
Protecting Your Intellectual Property: Cost-Saving Techniques, Legal Updates ...
 
EXPERIMENTAL AND STRUCTURAL SIMULATION OF VIBRATION ABSORPTION SYSTEM OF A SU...
EXPERIMENTAL AND STRUCTURAL SIMULATION OF VIBRATION ABSORPTION SYSTEM OF A SU...EXPERIMENTAL AND STRUCTURAL SIMULATION OF VIBRATION ABSORPTION SYSTEM OF A SU...
EXPERIMENTAL AND STRUCTURAL SIMULATION OF VIBRATION ABSORPTION SYSTEM OF A SU...
 
Tugas 1 0317 individu
Tugas 1 0317 individuTugas 1 0317 individu
Tugas 1 0317 individu
 
аспандиярова лк
аспандиярова лкаспандиярова лк
аспандиярова лк
 
Osd
Osd Osd
Osd
 
А.Н. Швецов - Роль государства в преобразовании социоэкономического пространства
А.Н. Швецов - Роль государства в преобразовании социоэкономического пространстваА.Н. Швецов - Роль государства в преобразовании социоэкономического пространства
А.Н. Швецов - Роль государства в преобразовании социоэкономического пространства
 

Similar to ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 а

мейірімділік
мейірімділікмейірімділік
мейірімділік
Asem Sarsembayeva
 
6 ынып ашық сабақ
6 ынып ашық сабақ6 ынып ашық сабақ
6 ынып ашық сабақ
oquzaman
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
от басы құндылығы
от басы құндылығыот басы құндылығы
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
сабак (1)
сабак (1)сабак (1)
майданова толкын канатовна
майданова толкын канатовнамайданова толкын канатовна
майданова толкын канатовна
Asem Sarsembayeva
 
генограмма әдісі нетбаева н.о.
генограмма әдісі нетбаева н.о. генограмма әдісі нетбаева н.о.
генограмма әдісі нетбаева н.о.
Вспомогательный образовательный сайт
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
Айбек Қуандықұлы
 
жақсылық жасай білейік
жақсылық жасай білейікжақсылық жасай білейік
жақсылық жасай білейік
Айбек Қуандықұлы
 
Ана туралы (қазақша)
Ана туралы (қазақша)Ана туралы (қазақша)
Ана туралы (қазақша)
Beisek Serikbay
 
622
622622
623
623623
отбасы(1)
отбасы(1)отбасы(1)
отбасы(1)
Asem Sarsembayeva
 
Бакытты отбасы
Бакытты отбасыБакытты отбасы
Бакытты отбасы
Rauan Ibraikhan
 
нурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасымнурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасым
Вспомогательный образовательный сайт
 
нурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасымнурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасым
oquzaman
 
тарбие сағаты
тарбие сағатытарбие сағаты
тарбие сағаты
Asem Sarsembayeva
 

Similar to ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 а (20)

мейірімділік
мейірімділікмейірімділік
мейірімділік
 
6 ынып ашық сабақ
6 ынып ашық сабақ6 ынып ашық сабақ
6 ынып ашық сабақ
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
от басы құндылығы
от басы құндылығыот басы құндылығы
от басы құндылығы
 
өзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақөзін өзі тану ашық сабақ
өзін өзі тану ашық сабақ
 
сабак (1)
сабак (1)сабак (1)
сабак (1)
 
майданова толкын канатовна
майданова толкын канатовнамайданова толкын канатовна
майданова толкын канатовна
 
генограмма әдісі нетбаева н.о.
генограмма әдісі нетбаева н.о. генограмма әдісі нетбаева н.о.
генограмма әдісі нетбаева н.о.
 
Бақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты балаБақытты отбасында--бақытты бала
Бақытты отбасында--бақытты бала
 
tttttttttttt
tttttttttttttttttttttttt
tttttttttttt
 
жақсылық жасай білейік
жақсылық жасай білейікжақсылық жасай білейік
жақсылық жасай білейік
 
Ана туралы (қазақша)
Ана туралы (қазақша)Ана туралы (қазақша)
Ана туралы (қазақша)
 
622
622622
622
 
623
623623
623
 
отбасы(1)
отбасы(1)отбасы(1)
отбасы(1)
 
Бакытты отбасы
Бакытты отбасыБакытты отбасы
Бакытты отбасы
 
нурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасымнурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасым
 
нурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасымнурышева н.к. менин отбасым
нурышева н.к. менин отбасым
 
Әдептен озбайық
Әдептен озбайықӘдептен озбайық
Әдептен озбайық
 
тарбие сағаты
тарбие сағатытарбие сағаты
тарбие сағаты
 

More from Asem Sarsembayeva

урок
урокурок
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
Asem Sarsembayeva
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
Asem Sarsembayeva
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
Asem Sarsembayeva
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
Asem Sarsembayeva
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
Asem Sarsembayeva
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
Asem Sarsembayeva
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
Asem Sarsembayeva
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
Asem Sarsembayeva
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
Asem Sarsembayeva
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
Asem Sarsembayeva
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
Asem Sarsembayeva
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
Asem Sarsembayeva
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
Asem Sarsembayeva
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
Asem Sarsembayeva
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
Asem Sarsembayeva
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
Asem Sarsembayeva
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
Asem Sarsembayeva
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
Asem Sarsembayeva
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
Asem Sarsembayeva
 

More from Asem Sarsembayeva (20)

урок
урокурок
урок
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
 

ашық сабақ мейірімділік асыл қасиет 3 а

  • 1. Қазақстан Республикасының Білім және Ғылым министрлігі «А.Байтұрсынов атындағы №20 орта мектебі» КММ Ашық сабақ Тақырыбы: «Мейірімділік- асыл қасиет» Өткізген: Қабдуғалиева А.С Өскемен 2017 ж
  • 2. Пәні: «Өзін -өзітану» Тақырыбы:«Мейірімділік – асыл қасиет» Сынып:3 «А» сынып Сабақтың мақсаты: білімділік: балалардың «мейірімділік», «қайырымдылық»құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту; дамытушылық:оқушылардың психологиялықой-өрісін, ойлау қабілеттерін дамыту, өз ойларын еркін жеткізе білуге үйрету; тәрбиелік: оқушыларды мейірімділікке, қайырымдылыққа, кішіпейілдікке баулу. Міндеттері: -мейірімділіктің адам өміріндегі маңыздылығынтүсіндіру; -өзара сыйластыққарым-қатынастарындамыту; -мейірбандылыққа баулу. Сабақтың түрі: Аралас сабақ Әдісі: Түсіндіру, сұрақ –жауап,әңгімелеу. Көрнекіқұралдар:Бейнефильм, слайдтар,оқулық,суреттер.
  • 3. Сабақтың барысы: Ұйымдастырукезеңі: - Сәлеметсіздер ме, құрметті оқушылар! -Мен сіздерді көргеніме өте қуаныштымын. -Көңіл-күйлеріңіз жақсы деп ойлаймын, себебі мен сендердің бет әлпеттерінен жылулық байқап тұрмын. Балалар сабағымызды бастамас бұрын 5 Т ережесімен танысып алайық. Т-ӘРТІП Т-АЛАП Т-ЫНЫШТЫҚ Т-АЗАЛЫҚ Т-АТУЛЫҚ Топқа бөлу (Кеме жаттығуы арқылы) І топ. ІІ топ. ІІІ топ. IV топ. Тыныштық сәті (Үнтаспадан арнайы әуен естіледі) Балаларға мейірімділік сезімін сезіну мақсатында тыныштық сәті ұйымдастырылады. Мұғалім: Балалар, көзімізді жұмып, біраз демалып жақсы істерді көз алдымызғаелестетейік. Біз қазір керемет, әрі сиқырлы, мейірімділік пен сүйіспеншілікке, ізгілікке толы әлемге саяхат жасаймыз. Бұл әлемнің ауасы тым таза, жұпар иісті. Бәріміз сол әлемге қарай қадам басайық. сүйспеншілік, мейірімділік, ізгілік нұры бізге қонып, жан – дүниемізді осы жақсы сезімге толтырады. Адамдар бір – біріне тек жақсылық, қуаныш, ізгілік сыйлап жатса, қандай жақсы болар еді! Қайтатын уақытта жетті, сиқырлы әлеммен қоштаса отырып, мейірімділік нұрынөзімізбен бірге сыныбымызға ала келейік. Енді балалар көздеріңді ашыңдар. Мұғалім: Адамдар бір-біріне жылы сезімін білдіріп, тек жақсылық ойлау, игілік жасау арқылы мейірімділік таныта алады. Үй тапсырмасын тексеру: -Балалар сендерге үйге тапсырма мейірімділік кестесін толтыру берілген, кім үй тапсырмасын айтуға дайын?
  • 4. (оқушылар жауабы тыңдалады) -Бүгінгі өтетін сабағымыздың тақырыбын білу үшін тақтаға назар аударайық. Балалар, байқағанымыздай әріптер шашылып тұр, осы әріптерден бүгінгі сабағымыздыңтақырыбынқұрайық. Дұрысайтасыздар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Мейірімділік – асыл қасиет» деп аталады, құрметті балалар. Жаңа сабақ. Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Мейірімділік-асыл қасиет» екенін анықтап алдық , яғни біз бүгінгі сабақта адамның жақсы қасиеттерінің бірі мейірімділік туралы әңгімелесеміз. Адамдардың бір-біріне деген мейір шапағаты -әдептілік белгісі , сол туралы білеміз. Ол үшін біз сұрақтарға жауап берейік. а)Мейірімділік деген не? ә)Неге мейірімді болу керек? б)Қалай мейірімді болуға болады? в)Мейірімді болудыңадам өміріндегі маңызы? г)Мейірімділікті қалай көрсетуге болады? д)Өздеріңіздің мейірімділік танытқан кезде қандай сезімде боласыздар? Оқушылар жауап береді. Иә, балалар дұрыс айтасыздар адамдар бір-біріне жылы сезімін білдіріп, тек жақсылық ойлау, игілік жасау арқылы мейірімділік таныта алады. Енді балалар қазір барлығымыз «Сары тауық пен балапандары» деген әңгімеге назар аударайық. (Әңгіме балаларға көрнекілік түрінде көрсетіледі) Сұрақтар: 1. Сары тауық өз балапандарын қандай жақсы қасиеттерге баулыды? 2. Сары тауық өз аналық мейірімін қалай көрсете білді? 3. «Күнашылып, ана жүрегіндей жадырады» дегендіқалай түсінесіңдер? 4. Сендер біреуге мейірімділік танытқан кезде қандай сезімге бөлендіңдер?(балалар жауабы) Дәйексөз:
  • 5. Балалар тақтадағы «Мейірімділіктіанаданүйрен» дегенхалық даналығын қалай түсінесіңдер. Ана - халық ұғымындажаратушы. Олай дейтініміз табиғаттың жаратқан иесі адамды дүниегеәкелуші - Ана. Ал барлық нәрсенің дүниеге келуі үлкен мейірім мен шапағаттан пайда болады. Табиғаттың барлықжанға бірдей мейірімді болуы сондықтан. Адамның да ананың кіршіксіз мейірінен берілген мейірімділігін сақтап қалуы өз қолында. - Балалар және жоғарыдаайтып кеткендей бізге ең алдымен мейірімділікті, қайырымдылықты алғаш отбасымыздаүйреніп, білеміз. Яғни ол қасиет бізге анамыздан дариды. Солсебепті ана деген сөзгетоптастыружасап жіберейік. Қане, барлығымыз «Ана» сөзін топтастырайық. кішіпейіл мейірімді бауырмал сыпайы Ана кешірімді әдепті жақсы жанашыр Оқушылардыңжауаптары тыңдалынады. Дәптермен жұмыс 1-Топ Өздеріңді жақсы көретін адамдарың туралы жазыңдар немесе суретін салыңдар 2-Топ «Ана-деген кім?» сұрағынажауап жазыңдар 3-Топ «Мен мейірімді баламын» тақырыбындаөздеріңжасаған ізгілік істерің туралы шағын әңгіме құрастырыпжазыңдар. 4-Топ 1-шумақ өлең шығару Тапсырма:«Кім және не мейірімді?» түсіп қалған сөздердіорнынақою керек. (баяу музыка ойнап тұрады) Күлімдеген .... мейірімді. (күн) Кіршіксіз ақ .... мейірімді! (қар) Таза мөлдір.... мейірімді! (су)
  • 6. Бәрімізді көтеріп түрған .... мейірімді! (жер) Аяулы .... мейірімді! (анам) Қадірлі .... мейірімді! (әкем) Әлпештеген .... мейірімді! (әжем) Еркелеткен .... мейірімді! (атам) Жылы жүзді .... мейірімді! (ұстазым) Тату-тәтті .... мейірімді! (достарым) - Қорытынды: -Балалар бүгін сабақта адам бойындағы тағы бір асыл қасиет мейірімділік туралы білдіңдер. Осы сабақта өздеріңе не алдыңдар, үйрендіңдер? (оқушылар жауабы) -Дұрыс балалар, адамдар бір-біріне әрқашан қамқоршы, адал, қиын жағдайда қол ұшын беруі керек, әр күнін күлімдеп қарсы алып, өзін қоршаған адамдарға,бауырларына мейірімділік таныта білуі керек. Үйге тапсырма: «Мейірімділік» туралы мақал-мәтелдер жазып келу. Тыныштық сәті. Балалар, көзімізді жұмамыз...,арқамыздытіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады...бүгінгісабақтан түйгендерімізді жүрекке сақтап алайық. Бағалау: -Балалар сіздер бүгін сабаққа барлығыңыз өтежақсы қатыстыңыздар, осы қалыптарыңыздан таймаңыздар. Рахмет, келесі кездескенше, қош сау болыңыздар!!