SlideShare a Scribd company logo
Хүн орчин хичээлийн нэгж хичээлийн хөтөлбөр боловсруулах дадлага ажил
Сэдэлжүүлэлт     Хүн өөрийгөө хүрээлж байгаа олон янзын обьектуудын дундаас өөртөө сонирхолтой, өөрийн хэрэгцээг хангахад чиглэсэн, амьдралын чухал ач холбогдолтой зүйлийг бусдаас илүү түргэн тусгаж, түүн дээрээ өөрийн ухамсар сэтгэцийн үйлээ дайчлан төвлөрүүлдэг зүй тогтолтой. Хүүхдийн танин мэдэхүйн онцлогт тохируулан уншихаас илүүтэй сонирхолтой байдлаар сэдэл төрүүлсэн асууулт, ярилцлага, ажиглалт туршилтаар учир шалтгааныг олж мэдэх,  хийж бүтээх хүслийг төрүүлэхүйц дасгал даалгаварХичээл заалтыг ажиглалтын аргаар үнэлэх зэрэг аргуудыг өргөн ашиглах
Хамрах хүрээг тодорхойлохдоо: Боловсролын түвшин, ангийг тодорхойлсон байх Тухайн насны суралцагчид болон ангийн хөгжлийн түвшин, онцлогийг тодорхойлсон байх Суралцагчдын өмнөх төсөөллийг судалж тодорхойлсон байх     Сургалтын хөтөлбөрийг чанартай сайн боловсруулахын урьдчилсан нөхцөл нь тухайн хөтөлбөрөөр хичээллэх гэж байгаа суралцагчдын өмнөх төсөөлөл (амьдралаас олж авсан мэдлэг, чадвар, туршлага)-ийг судлах явдал юм. Мөн түүнчлэн хамтарч ажиллах суралцагчид, хамт олны хөгжлийн түвшин, онцлогт нийцүүлэн хөтөлбөрийн агуулга, арга зүйгээ боловсруулдаг тул дээрх асуудлуудыг багш зайлшгүй шийдсэн байх учиртай.
Хэрэгцээг тодорхойлохдоо: Суурь хэрэгцээг тодорхойлсон байх Танин мэдэхүйн хэрэгцээг тодорхойлсон байх Суралцагчийнхөгжихбатасралтгүйсуралцах, хийжбүтээх, нийгэмшин иргэншиххэрэгцээгхангахад сургалтынхөтөлбөр чиглэгдсэн байх учиртай.     Хүний хөгжлийн хэрэгцээг хамгийн товчхоноор оршинбайх (биемахбодын), мэдэхбүтээх (оюунухааны), нийгэмшиххарилцаандсуралцаххэрэгцээгэжхураангуйлантодорхойлжболохбөгөөддараахшалгууруудаарбагш тухайн хичээлийн хөтөлбөртөө тохирохыг сонгонтусгахшаардлагатай байдаг. Үүнд:Биебялдар, эрүүлмэндийнхөгжлийншалгуурууд (Сэтгэлзүйнболонбиемахбодынэрүүлмэнд-сэтгэлханамж, өвчнөөс
сэргийлэх, зөвхооллох, ариунцэвэрсахих, хөдөлгөөнтбайдал, биеийнхөдөлгөөнийхөгжил-булчингийнбагарынсарвууныхөгжил, тохиолдожболохослооссэргийлэхчадвар) Оюуныхөгжлийншалгуурууд (Хэлярианы-ярих, бичих, сонсох, ойлгох, логикматематикийн-тооцоохийх, асуудалшийдвэрлэх, загварчлах, турших, зурагтөсөлзохиох, оронзайн-зурах, дуурайлгах, урлах, чимэглэххэвлүүлэх, зохионбүтээх, хөгжмийн-дуулах, хөгжимсонсох, нотыгойлгох,зохиохгэхмэтчадвар) Нийгэмшлийншалгуурууд (Өөртөөитгэлтэйбайх, харилцаа, харилцаатогтоох, сэтгэлхөдлөлөөхянах, шийдвэргаргах, төлөвлөх, сэтгэлийнтаагүйбайдлынзохицуулалт, бусдыгойлгох, мэдээлэлболовсруулах, асуудалшийдвэрлэхгэхмэтчадвар)
Хөтөлбөрийн зорилгыг тодорхойлохдоо: Цогц чадамжид хувь нэмэр оруулах байдлаар томьёолсон байх Бүлэг сэдвийн хөтөлбөрийн зорилго нь бүхэллэг байдлаар нэг өгүүлбэрээр томьёологдсон ерөнхий төлөвлөлт юм.     Хүрэх түвшин, хүлээгдэж байгаа үр дүн Хугацааны хувьд харьцангуй урт  Хэмжихэд төвөгтэй  Суралцагч юу хийх, юу сурах ёстойг мэдэх      боломжгүй Юунд хүрэх вэ?
Хөтөлбөрийн зорилтыг тодорхойлохдоо: Цогц чадамжид баримжаалан үнэлэгдэхүйц байдлаар томьёолсон байх Хөтөлбөрийн зорилт хэсэг нь хамгийн чухал хэсэг бөгөөд тодорхой төлөвлөлт буюу зорилгод хүрэх үе шат болсон алхмууд юм.  бөгөөд. Тиймээс зорилт нь үнэлгээтэй ихээхэн хамааралтай тул хэмжигдэхүйц байдлаар тодорхойлогдсон байвал зохино.  Хугацааны хувьд харьцангуй богино  Хэмжих боломжтой Суралцагч юу хийх, юу сурах ёстойг мэдэхболомжтой  Юу хийх вэ?
Зорилтыг тодорхойлохдоо дараа нь ямар болох, юх хийж сурахыг урьдчилан бодох Хүүхдийн  амжилтыг ажиглаж, үнэлж дүгнэж болохоор тодорхойлоход анхаарах  Зорилгод баримжаалсан, түүнд хүрэх алхмын нэг “зорилго” байх Хэмжиж болохоор байх
Зорилт
Хөтөлбөрийн агуулгыг тодорхойлохдоо: Бүлгийн зорилго, зорилтод баримжаалан мэдлэг (шинжлэх ухааны болон үйл ажиллагааны аргын тухай мэдлэг) болон ур ухааныг тодорхойлсон байх Боловсролын стандартыг хэрэгжүүлэгч хөтөлбөрийн агуулга нь суралцагчийн бие бялдар, нас сэтгэхүй, танин мэдэхүйн хөгжлийн хэрэгцээнд тулгуурласан, тухайн шинжлэх ухааны хэл, судлах аргад суурилсан, суралцагчийн эзэмших мэдлэг чадвар нь хэрэглээ болохоор томьёологдсон байна.
Хөтөлбөрийн арга зүйгээ тодорхойлохдоо: Хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх сургалтын оновчтой аргуудыг сонгосон байх Аргуудыг хэрэглэх дидактик шийдлүүдийг хичээл тус бүрт боловсруулсан байх Аргын төлөвлөлт нь хөтөлбөр боловсруулах хамгийн чухал үйл ажиллагаа бөгөөд зарим хөтөлбөрийн энэ хэсэгт цөөн хэдэн бүтээлч аргыг дурдах төдийгөөр жагсаах нь хөтөлбөр хэрэгжихгүй байгаагийн гол шалтгаан мөн. Хөтөлбөрийн аль ч хэсгийг томьёолоход багшаас арга зүйн ихээхэн мэдлэг, чадвар, туршлагыг шаардана. Хөтөлбөрийн энэ хэсэгт тухайн багшийн мэдлэг дамжуулах хандлагаас мэдлэг бүтээлгэх хандлагад шилжин өөрчлөгдөж чадаж уу, үгүй юу гэдэг нь харагдана.
Оношилгоо     Тухайн бүлэг сэдэв, нэгж хичээл эхлэхийн өмнө сурагчдын мэдлэг, чадвар, дадал ямар түвшинд байгааг илрүүлэх Энэ нь тэрхүү сэдвийг заахдаа ямар түвшингээс эхлэх, ямар аргаар заахаа сонгон тодорхойлоход тусламж, лавлагаа, мэдээ болох Урьдаас төсөөлөх (мэдээлэлд анализ хийх) Товч танилцах (шинэ сэдэв заахын өмнө ярилцах г.м) Тестээр шалгалт авах (судалж дуусан болон шинээр судлах агуулгаар) Ажиглалт хийх
Хэрэглэгдэхүүнийг тодорхойлохдоо: Суралцагчдын нас, сэтгэхүйн онцлогт тохирсон байх Хэрэглэгдэхүүн шаардлага хангасан, хүртээмжтэй байх Хэрэглэдэхүүнээ ашиглах аргаа боловсруулсан байх     Хөтөлбөрийг төлөвлөн боловсруулахдаа материаллаг болон сэтгэл зүйн тааламжтай орчныг бүрдүүлснээр хөтөлбөр бодит амьдралд нийцэж, хэрэгжих боломжтой. Бид хэрэглэгдэхүүн гэхлээр сурах бичиг самбар шохой төдийхнөөр явцуу хүрээнд ойлгох нь бий. Хамгийн энгийнээр бодоход л тарааж өгөх материалын хүртээмж, үзүүлэн таниулах материалын эрүүл ахуйн шаардлага хангасан байдал зэрэг асуудлыг хамруулан ойлгож болох юм. Ялангуяа орчин үеийн мэдээлэл технологийг ашиглах замаар хэрэглэгдэхүүнээ бүрдүүлэх, орчны шаардлагыг хангах, түүнчлэн сонгосон хэрэглэгдэхүүнээ хэрхэн хэрэглэж ашиглах талаар тодорхой бичсэн байх хэрэгтэй.
Хамгийн энгийнээр бодоход л тарааж өгөх материалын хүртээмж, үзүүлэн таниулах материалын эрүүл ахуйн шаардлага хангасан байдал зэрэг асуудлыг хамруулан ойлгож болох юм. Ялангуяа орчин үеийн мэдээлэл технологийг ашиглах замаар хэрэглэгдэхүүнээ бүрдүүлэх, орчны шаардлагыг хангах, түүнчлэн сонгосон хэрэглэгдэхүүнээ хэрхэн хэрэглэж ашиглах талаар тодорхой бичсэн байх хэрэгтэй.
Үнэлгээг тодорхойлохдоо: Үнэлгээ зорилго, зорилттой нийцсэн байх Үнэлгээний арга, хэлбэрийг тодорхойлсон байх Суралцагчдын танин мэдэхүйн түвшинд тохирсон даалгавар боловсруулсан байх Үнэлгээний даалгаврыг хэмжээсжүүлэн үнэлэх аргачлалаа боловсруулсан байх     Тухайн хөтөлбөрийн зорилго, зорилт үнэлэгдэхүйц, хэмжигдэхүйц байх талаар өмнө дурдагдсан. Үнэлгээний хэсэгт тэрхүү зорилго, зорилтоор томьёологдсон үр дүнд суралцагч бүр ямар түвшинд хүрэв гэдгийг танин мэдэхүйн түвшний шалгуурт нийцсэн даалгавраар илрүүлж болохоор тусгасан байвал зохино.
Хөтөлбөрт үнэлгээний арга хэлбэрийг дурдах нь шаардлагад нийцэхгүй юм. Түүнчлэн суралцагч бүрийн эзэмшсэн мэдлэг чадварын түвшинг бодитой илрүүлэхүйц даалгаврыг хөтөлбөрт зайлшгүй хавсаргаж өгөх шаардлагатай.  Үнэлгээ нь суралцагчийн сурах үйлийг дэмжсэн байх зорилгыг өөртөө агуулдаг бөгөөд суралцагчийн ахицын байдлыг багш хэрхэн үнэлэх аргачлалыг ч хөтөлбөрт тусгах шаардлагатай.
2010 6 nast 2
2010 6 nast 2
2010 6 nast 2
2010 6 nast 2
2010 6 nast 2

More Related Content

Similar to 2010 6 nast 2

Project Viscard Template
Project Viscard TemplateProject Viscard Template
Project Viscard Templatebabichsasha
 
Project Viscard Template
Project Viscard TemplateProject Viscard Template
Project Viscard Templatebabichsasha
 
проект профзаболевания
проект профзаболеванияпроект профзаболевания
проект профзаболеванияOksana Gusak
 
Занятие как дидактическая система
Занятие как дидактическая системаЗанятие как дидактическая система
Занятие как дидактическая система
sed49
 
Метод учебного проекта
Метод учебного проектаМетод учебного проекта
Метод учебного проектаocsumoron
 
проектная деятельность 1
проектная деятельность 1проектная деятельность 1
проектная деятельность 1
Irina29i
 
организация и методика выполнения проектов в физ ре
организация и методика выполнения  проектов в  физ реорганизация и методика выполнения  проектов в  физ ре
организация и методика выполнения проектов в физ реАнна Денисенко
 
Учебный проект Вся правда о шоколаде
 Учебный проект  Вся правда о шоколаде Учебный проект  Вся правда о шоколаде
Учебный проект Вся правда о шоколаде
Cever20071
 
Vizitkazadvornowa
VizitkazadvornowaVizitkazadvornowa
VizitkazadvornowaSadvornova
 
Рабочая учебная программа
Рабочая учебная программаРабочая учебная программа
Рабочая учебная программа
Татьяна Дмитриева
 
описание собственного опыта на кэ 2
описание собственного опыта на кэ 2описание собственного опыта на кэ 2
описание собственного опыта на кэ 2svetopusha
 
Обобщение опыта и его представление
Обобщение опыта и его представлениеОбобщение опыта и его представление
Обобщение опыта и его представление
Elena_Karpenkova
 
визитная карточка проекта
визитная карточка проектавизитная карточка проекта
визитная карточка проектаshaidurova
 
Vizitkazadvornowa
VizitkazadvornowaVizitkazadvornowa
VizitkazadvornowaSadvornova
 
оценка достижения планируемых результатов
оценка достижения планируемых результатовоценка достижения планируемых результатов
оценка достижения планируемых результатовDrofaUral
 

Similar to 2010 6 nast 2 (20)

Project Viscard Template
Project Viscard TemplateProject Viscard Template
Project Viscard Template
 
Project Viscard Template
Project Viscard TemplateProject Viscard Template
Project Viscard Template
 
современные требования
современные требованиясовременные требования
современные требования
 
проект профзаболевания
проект профзаболеванияпроект профзаболевания
проект профзаболевания
 
Занятие как дидактическая система
Занятие как дидактическая системаЗанятие как дидактическая система
Занятие как дидактическая система
 
Метод учебного проекта
Метод учебного проектаМетод учебного проекта
Метод учебного проекта
 
проектная деятельность 1
проектная деятельность 1проектная деятельность 1
проектная деятельность 1
 
организация и методика выполнения проектов в физ ре
организация и методика выполнения  проектов в  физ реорганизация и методика выполнения  проектов в  физ ре
организация и методика выполнения проектов в физ ре
 
презентация к сем
презентация к семпрезентация к сем
презентация к сем
 
Учебный проект Вся правда о шоколаде
 Учебный проект  Вся правда о шоколаде Учебный проект  Вся правда о шоколаде
Учебный проект Вся правда о шоколаде
 
Vizitkazadvornowa
VizitkazadvornowaVizitkazadvornowa
Vizitkazadvornowa
 
Рабочая учебная программа
Рабочая учебная программаРабочая учебная программа
Рабочая учебная программа
 
описание собственного опыта на кэ 2
описание собственного опыта на кэ 2описание собственного опыта на кэ 2
описание собственного опыта на кэ 2
 
Обобщение опыта и его представление
Обобщение опыта и его представлениеОбобщение опыта и его представление
Обобщение опыта и его представление
 
визитная карточка проекта
визитная карточка проектавизитная карточка проекта
визитная карточка проекта
 
Visitenkarte
VisitenkarteVisitenkarte
Visitenkarte
 
Visitenkarte
VisitenkarteVisitenkarte
Visitenkarte
 
Visitenkarte
VisitenkarteVisitenkarte
Visitenkarte
 
Vizitkazadvornowa
VizitkazadvornowaVizitkazadvornowa
Vizitkazadvornowa
 
оценка достижения планируемых результатов
оценка достижения планируемых результатовоценка достижения планируемых результатов
оценка достижения планируемых результатов
 

More from moogii102

боловсролын хууль
боловсролын хуульболовсролын хууль
боловсролын хуульmoogii102
 
хүн орчин 39
хүн орчин 39хүн орчин 39
хүн орчин 39moogii102
 
боловсролын хууль
боловсролын хуульболовсролын хууль
боловсролын хуульmoogii102
 
хоёр оронтой тоог нэгжээр нэмэгдүүлэх Tumenjargal
хоёр оронтой тоог нэгжээр нэмэгдүүлэх Tumenjargalхоёр оронтой тоог нэгжээр нэмэгдүүлэх Tumenjargal
хоёр оронтой тоог нэгжээр нэмэгдүүлэх Tumenjargalmoogii102
 
зөвөлгөө
зөвөлгөөзөвөлгөө
зөвөлгөөmoogii102
 
зөвөлгөө
зөвөлгөөзөвөлгөө
зөвөлгөөmoogii102
 
зөвөлгөө
зөвөлгөөзөвөлгөө
зөвөлгөөmoogii102
 
математик 5
математик  5математик  5
математик 5moogii102
 
мөөгий
мөөгиймөөгий
мөөгийmoogii102
 
зөв хооллолт
зөв хооллолтзөв хооллолт
зөв хооллолтmoogii102
 
математик цахим хичээл
математик цахим хичээлматематик цахим хичээл
математик цахим хичээлmoogii102
 
үзүүлэн 1
үзүүлэн 1үзүүлэн 1
үзүүлэн 1moogii102
 
математик цахим хичээл
математик цахим хичээлматематик цахим хичээл
математик цахим хичээлmoogii102
 
т авиа үсэг таниулах
т авиа үсэг таниулахт авиа үсэг таниулах
т авиа үсэг таниулахmoogii102
 
цэнд аюуш багш
цэнд аюуш багшцэнд аюуш багш
цэнд аюуш багшmoogii102
 
тест хүн ба орчин
тест   хүн ба орчинтест   хүн ба орчин
тест хүн ба орчинmoogii102
 
багш ухаалаг байх нь
багш ухаалаг байх ньбагш ухаалаг байх нь
багш ухаалаг байх ньmoogii102
 

More from moogii102 (20)

боловсролын хууль
боловсролын хуульболовсролын хууль
боловсролын хууль
 
хүн орчин 39
хүн орчин 39хүн орчин 39
хүн орчин 39
 
боловсролын хууль
боловсролын хуульболовсролын хууль
боловсролын хууль
 
хоёр оронтой тоог нэгжээр нэмэгдүүлэх Tumenjargal
хоёр оронтой тоог нэгжээр нэмэгдүүлэх Tumenjargalхоёр оронтой тоог нэгжээр нэмэгдүүлэх Tumenjargal
хоёр оронтой тоог нэгжээр нэмэгдүүлэх Tumenjargal
 
зөвөлгөө
зөвөлгөөзөвөлгөө
зөвөлгөө
 
зөвөлгөө
зөвөлгөөзөвөлгөө
зөвөлгөө
 
зөвөлгөө
зөвөлгөөзөвөлгөө
зөвөлгөө
 
математик 5
математик  5математик  5
математик 5
 
мөөгий
мөөгиймөөгий
мөөгий
 
зөв хооллолт
зөв хооллолтзөв хооллолт
зөв хооллолт
 
математик цахим хичээл
математик цахим хичээлматематик цахим хичээл
математик цахим хичээл
 
үзүүлэн 1
үзүүлэн 1үзүүлэн 1
үзүүлэн 1
 
математик цахим хичээл
математик цахим хичээлматематик цахим хичээл
математик цахим хичээл
 
т авиа үсэг таниулах
т авиа үсэг таниулахт авиа үсэг таниулах
т авиа үсэг таниулах
 
цэнд аюуш багш
цэнд аюуш багшцэнд аюуш багш
цэнд аюуш багш
 
тест хүн ба орчин
тест   хүн ба орчинтест   хүн ба орчин
тест хүн ба орчин
 
тест 1
тест 1тест 1
тест 1
 
багш ухаалаг байх нь
багш ухаалаг байх ньбагш ухаалаг байх нь
багш ухаалаг байх нь
 
Zovlogoo
ZovlogooZovlogoo
Zovlogoo
 
Zovlogoo
ZovlogooZovlogoo
Zovlogoo
 

2010 6 nast 2

  • 1. Хүн орчин хичээлийн нэгж хичээлийн хөтөлбөр боловсруулах дадлага ажил
  • 2. Сэдэлжүүлэлт Хүн өөрийгөө хүрээлж байгаа олон янзын обьектуудын дундаас өөртөө сонирхолтой, өөрийн хэрэгцээг хангахад чиглэсэн, амьдралын чухал ач холбогдолтой зүйлийг бусдаас илүү түргэн тусгаж, түүн дээрээ өөрийн ухамсар сэтгэцийн үйлээ дайчлан төвлөрүүлдэг зүй тогтолтой. Хүүхдийн танин мэдэхүйн онцлогт тохируулан уншихаас илүүтэй сонирхолтой байдлаар сэдэл төрүүлсэн асууулт, ярилцлага, ажиглалт туршилтаар учир шалтгааныг олж мэдэх, хийж бүтээх хүслийг төрүүлэхүйц дасгал даалгаварХичээл заалтыг ажиглалтын аргаар үнэлэх зэрэг аргуудыг өргөн ашиглах
  • 3. Хамрах хүрээг тодорхойлохдоо: Боловсролын түвшин, ангийг тодорхойлсон байх Тухайн насны суралцагчид болон ангийн хөгжлийн түвшин, онцлогийг тодорхойлсон байх Суралцагчдын өмнөх төсөөллийг судалж тодорхойлсон байх Сургалтын хөтөлбөрийг чанартай сайн боловсруулахын урьдчилсан нөхцөл нь тухайн хөтөлбөрөөр хичээллэх гэж байгаа суралцагчдын өмнөх төсөөлөл (амьдралаас олж авсан мэдлэг, чадвар, туршлага)-ийг судлах явдал юм. Мөн түүнчлэн хамтарч ажиллах суралцагчид, хамт олны хөгжлийн түвшин, онцлогт нийцүүлэн хөтөлбөрийн агуулга, арга зүйгээ боловсруулдаг тул дээрх асуудлуудыг багш зайлшгүй шийдсэн байх учиртай.
  • 4. Хэрэгцээг тодорхойлохдоо: Суурь хэрэгцээг тодорхойлсон байх Танин мэдэхүйн хэрэгцээг тодорхойлсон байх Суралцагчийнхөгжихбатасралтгүйсуралцах, хийжбүтээх, нийгэмшин иргэншиххэрэгцээгхангахад сургалтынхөтөлбөр чиглэгдсэн байх учиртай. Хүний хөгжлийн хэрэгцээг хамгийн товчхоноор оршинбайх (биемахбодын), мэдэхбүтээх (оюунухааны), нийгэмшиххарилцаандсуралцаххэрэгцээгэжхураангуйлантодорхойлжболохбөгөөддараахшалгууруудаарбагш тухайн хичээлийн хөтөлбөртөө тохирохыг сонгонтусгахшаардлагатай байдаг. Үүнд:Биебялдар, эрүүлмэндийнхөгжлийншалгуурууд (Сэтгэлзүйнболонбиемахбодынэрүүлмэнд-сэтгэлханамж, өвчнөөс
  • 5. сэргийлэх, зөвхооллох, ариунцэвэрсахих, хөдөлгөөнтбайдал, биеийнхөдөлгөөнийхөгжил-булчингийнбагарынсарвууныхөгжил, тохиолдожболохослооссэргийлэхчадвар) Оюуныхөгжлийншалгуурууд (Хэлярианы-ярих, бичих, сонсох, ойлгох, логикматематикийн-тооцоохийх, асуудалшийдвэрлэх, загварчлах, турших, зурагтөсөлзохиох, оронзайн-зурах, дуурайлгах, урлах, чимэглэххэвлүүлэх, зохионбүтээх, хөгжмийн-дуулах, хөгжимсонсох, нотыгойлгох,зохиохгэхмэтчадвар) Нийгэмшлийншалгуурууд (Өөртөөитгэлтэйбайх, харилцаа, харилцаатогтоох, сэтгэлхөдлөлөөхянах, шийдвэргаргах, төлөвлөх, сэтгэлийнтаагүйбайдлынзохицуулалт, бусдыгойлгох, мэдээлэлболовсруулах, асуудалшийдвэрлэхгэхмэтчадвар)
  • 6. Хөтөлбөрийн зорилгыг тодорхойлохдоо: Цогц чадамжид хувь нэмэр оруулах байдлаар томьёолсон байх Бүлэг сэдвийн хөтөлбөрийн зорилго нь бүхэллэг байдлаар нэг өгүүлбэрээр томьёологдсон ерөнхий төлөвлөлт юм. Хүрэх түвшин, хүлээгдэж байгаа үр дүн Хугацааны хувьд харьцангуй урт Хэмжихэд төвөгтэй Суралцагч юу хийх, юу сурах ёстойг мэдэх боломжгүй Юунд хүрэх вэ?
  • 7. Хөтөлбөрийн зорилтыг тодорхойлохдоо: Цогц чадамжид баримжаалан үнэлэгдэхүйц байдлаар томьёолсон байх Хөтөлбөрийн зорилт хэсэг нь хамгийн чухал хэсэг бөгөөд тодорхой төлөвлөлт буюу зорилгод хүрэх үе шат болсон алхмууд юм. бөгөөд. Тиймээс зорилт нь үнэлгээтэй ихээхэн хамааралтай тул хэмжигдэхүйц байдлаар тодорхойлогдсон байвал зохино. Хугацааны хувьд харьцангуй богино Хэмжих боломжтой Суралцагч юу хийх, юу сурах ёстойг мэдэхболомжтой Юу хийх вэ?
  • 8. Зорилтыг тодорхойлохдоо дараа нь ямар болох, юх хийж сурахыг урьдчилан бодох Хүүхдийн амжилтыг ажиглаж, үнэлж дүгнэж болохоор тодорхойлоход анхаарах Зорилгод баримжаалсан, түүнд хүрэх алхмын нэг “зорилго” байх Хэмжиж болохоор байх
  • 10. Хөтөлбөрийн агуулгыг тодорхойлохдоо: Бүлгийн зорилго, зорилтод баримжаалан мэдлэг (шинжлэх ухааны болон үйл ажиллагааны аргын тухай мэдлэг) болон ур ухааныг тодорхойлсон байх Боловсролын стандартыг хэрэгжүүлэгч хөтөлбөрийн агуулга нь суралцагчийн бие бялдар, нас сэтгэхүй, танин мэдэхүйн хөгжлийн хэрэгцээнд тулгуурласан, тухайн шинжлэх ухааны хэл, судлах аргад суурилсан, суралцагчийн эзэмших мэдлэг чадвар нь хэрэглээ болохоор томьёологдсон байна.
  • 11. Хөтөлбөрийн арга зүйгээ тодорхойлохдоо: Хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх сургалтын оновчтой аргуудыг сонгосон байх Аргуудыг хэрэглэх дидактик шийдлүүдийг хичээл тус бүрт боловсруулсан байх Аргын төлөвлөлт нь хөтөлбөр боловсруулах хамгийн чухал үйл ажиллагаа бөгөөд зарим хөтөлбөрийн энэ хэсэгт цөөн хэдэн бүтээлч аргыг дурдах төдийгөөр жагсаах нь хөтөлбөр хэрэгжихгүй байгаагийн гол шалтгаан мөн. Хөтөлбөрийн аль ч хэсгийг томьёолоход багшаас арга зүйн ихээхэн мэдлэг, чадвар, туршлагыг шаардана. Хөтөлбөрийн энэ хэсэгт тухайн багшийн мэдлэг дамжуулах хандлагаас мэдлэг бүтээлгэх хандлагад шилжин өөрчлөгдөж чадаж уу, үгүй юу гэдэг нь харагдана.
  • 12. Оношилгоо Тухайн бүлэг сэдэв, нэгж хичээл эхлэхийн өмнө сурагчдын мэдлэг, чадвар, дадал ямар түвшинд байгааг илрүүлэх Энэ нь тэрхүү сэдвийг заахдаа ямар түвшингээс эхлэх, ямар аргаар заахаа сонгон тодорхойлоход тусламж, лавлагаа, мэдээ болох Урьдаас төсөөлөх (мэдээлэлд анализ хийх) Товч танилцах (шинэ сэдэв заахын өмнө ярилцах г.м) Тестээр шалгалт авах (судалж дуусан болон шинээр судлах агуулгаар) Ажиглалт хийх
  • 13.
  • 14. Хэрэглэгдэхүүнийг тодорхойлохдоо: Суралцагчдын нас, сэтгэхүйн онцлогт тохирсон байх Хэрэглэгдэхүүн шаардлага хангасан, хүртээмжтэй байх Хэрэглэдэхүүнээ ашиглах аргаа боловсруулсан байх Хөтөлбөрийг төлөвлөн боловсруулахдаа материаллаг болон сэтгэл зүйн тааламжтай орчныг бүрдүүлснээр хөтөлбөр бодит амьдралд нийцэж, хэрэгжих боломжтой. Бид хэрэглэгдэхүүн гэхлээр сурах бичиг самбар шохой төдийхнөөр явцуу хүрээнд ойлгох нь бий. Хамгийн энгийнээр бодоход л тарааж өгөх материалын хүртээмж, үзүүлэн таниулах материалын эрүүл ахуйн шаардлага хангасан байдал зэрэг асуудлыг хамруулан ойлгож болох юм. Ялангуяа орчин үеийн мэдээлэл технологийг ашиглах замаар хэрэглэгдэхүүнээ бүрдүүлэх, орчны шаардлагыг хангах, түүнчлэн сонгосон хэрэглэгдэхүүнээ хэрхэн хэрэглэж ашиглах талаар тодорхой бичсэн байх хэрэгтэй.
  • 15. Хамгийн энгийнээр бодоход л тарааж өгөх материалын хүртээмж, үзүүлэн таниулах материалын эрүүл ахуйн шаардлага хангасан байдал зэрэг асуудлыг хамруулан ойлгож болох юм. Ялангуяа орчин үеийн мэдээлэл технологийг ашиглах замаар хэрэглэгдэхүүнээ бүрдүүлэх, орчны шаардлагыг хангах, түүнчлэн сонгосон хэрэглэгдэхүүнээ хэрхэн хэрэглэж ашиглах талаар тодорхой бичсэн байх хэрэгтэй.
  • 16. Үнэлгээг тодорхойлохдоо: Үнэлгээ зорилго, зорилттой нийцсэн байх Үнэлгээний арга, хэлбэрийг тодорхойлсон байх Суралцагчдын танин мэдэхүйн түвшинд тохирсон даалгавар боловсруулсан байх Үнэлгээний даалгаврыг хэмжээсжүүлэн үнэлэх аргачлалаа боловсруулсан байх Тухайн хөтөлбөрийн зорилго, зорилт үнэлэгдэхүйц, хэмжигдэхүйц байх талаар өмнө дурдагдсан. Үнэлгээний хэсэгт тэрхүү зорилго, зорилтоор томьёологдсон үр дүнд суралцагч бүр ямар түвшинд хүрэв гэдгийг танин мэдэхүйн түвшний шалгуурт нийцсэн даалгавраар илрүүлж болохоор тусгасан байвал зохино.
  • 17. Хөтөлбөрт үнэлгээний арга хэлбэрийг дурдах нь шаардлагад нийцэхгүй юм. Түүнчлэн суралцагч бүрийн эзэмшсэн мэдлэг чадварын түвшинг бодитой илрүүлэхүйц даалгаврыг хөтөлбөрт зайлшгүй хавсаргаж өгөх шаардлагатай. Үнэлгээ нь суралцагчийн сурах үйлийг дэмжсэн байх зорилгыг өөртөө агуулдаг бөгөөд суралцагчийн ахицын байдлыг багш хэрхэн үнэлэх аргачлалыг ч хөтөлбөрт тусгах шаардлагатай.