Тема. Узагальнення йсистематизація вивченого з теми «Прикметник»
Мета:повторити, систематизувати та поглибитизнання учнів про
прикметник як частину мови; формувати вміння розпізнаватиприкметники в
мовленні, визначати рід, число та відмінки прикметників, з`ясовуватиїх
синтаксичнуроль та їх роль у мовленні; розвиватикомунікативні уміння,
навички вживати прикметники в усному та писемномумовленні, сприяти
збагаченнюобразного мислення шестикласників.
Тип уроку: урок узагальнення вивченого матеріалу.
Обладнання:підручник (Українськамова для загальноосвітніх навчальних
закладів з навчанням російською мовою:підручник для 6 класу/ О.В.
Заболотний, В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2014. – 256 с.), кольоровіфішки,
ноутбук, мелодія українськогонародного танцю «Метелиця», завдання в
конвертах.
Хід уроку:
1. Організаціяучнів до уроку. Оголошеннятеми та мети уроку
Продзвенів уже дзвінок, починається урок.
З Божої ласки, з маминої казки,
З гомінких пісень!
Добрий день Вам, любі діти!
Добрий день!
У нас незвичайний урок рідної мови. Ми будемо повторюватививчене
та дізнаватись щось нове. Урок ми проведемо у формігри. За свої відповіді
ви будете отримувати фішки різного кольору:
- Червоний – високийрівень;
- Зелений – достатній рівень;
- Синій – середній рівень;
- Жовтий – низькийрівень.
Таким чином в кінці уроку ми виявимо найактивнішого учня та оцінимо
ваші знання.
Урок розпочнемо з вірша-загадки та дізнаємося, про яку частину мови
йтиметься.
Я веселий і звабливий,
Гарний, милий і красивий,
Несказанний, незрівнянний;
Маю ступінь порівняння.
Я відносний чи присвійний,
А чи якісний незмінно
2.
Відповім я залюбки
Напитаннячко – який?
Маю ознаку предмета,
Називаюсь я … (прикметник).
Так, правильно. Тема нашого уроку «Узагальнення і систематизація
вивченого з теми «Прикметник»».
Запишіть, будь ласка, число і тему уроку в зошит.
2. Актуалізаціяопорних знань учнів
«Мозковийштурм»
1) Які слова ми називаємоприкметником?
2) На які питання вони відповідають?
3) Із якою частиною мови зв’язані в реченні?
4) Як змінюється прикметник?
5) Як визначити рід, число і відмінок прикметника уреченні?
6) Як пишуться суфікси –ськ-, -цьк-, -зьк- у прикметниках?
7) Які закінчення мають прикметникиу називному відмінку однини?
Множини?
Роботав парах. Краснопис (скластислово)
Іж Сн ка ин
Дібрати спільнокореневі слова
Добериознаки
До слова «сніжинка» дібратиі записати 3-4 ознаки
Роботав групах. Дешифрувальник
Розшифрувати слово, зробити звуко-буквений аналіз. Підібрати
прикметник,визначити розряд прикметника.
1 група – 20, 1, 17, 33, 23, 31 (пам'ять)
2 група – 10, 18, 1,18, 18, 33 (знання)
Роботав групах. Складаємо вірш
От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така …(чудова).
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна й …(весела).
Кружляють вальс сніжинки …(ніжні)
Зима пухка і …. (білосніжна).
Вона буває і …(серйозна):
Суха і вітряна й …(морозна).
А як насуне хмара …(сива)
Зима по-своєму … (красива).
А вранці іній – от обнова!
3.
Яка зима унас …(казкова).
Голок од інею не видно
Тоді вона, звичайно, … (срібна).
Зима буває вередлива,
То часом добра, то ….(сварлива).
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і …(сумна).
(Прикметникизаписаніокремо)
- Виписатиіменник і зв’язані з ним прикметники.
Фізкультхвилинка
Всі дихайте…
Не дихайте…
Все в порядку, спочивайте,
Дружно руки підіймайте,
Все прекрасно, опускайте.
Похиліться, розігніться,
Станьте прямо, усміхніться…
Самостійна робота. Удосконалюємо текст
До виділених іменників дібрати прикметники і записати текст.
Скрізь лежить … сніг. Уся вулиця в … заметах. … берізки в цьому
царстві стоять, наче … сад. Поряд зеленіють … ялинки, немов
прибралися до … свята.
Роботав парах. Розсипанка
На кожній парті у конверті «розсипане» речення.
- Скласти речення, визначити синтаксичну роль та відмінок
прикметників.
Вітер добрий при стозі, а злий при морозі.
Лютневий сніг зимою пахне.
Зимове сонце крізь плач сміється.
Рефлексія
Звучить мелодія українськогонародноготанцю «Метелиця». Учні
виконують вправи для очей, рук.
- Чи можна бачити із заплющеними очима?
- Що ви уявили, послухавши мелодію?
- Дібрати синоніми до слова«метелиця». (Заметіль, завірюха, віхола,
хурделиця)
Роботабіля дошки і в зошитах.
- Утворити і записати прикметники за допомогою суфіксів –ськ-, -зьк-, -
цьк-.
4.
Хлопці: учень, море,козак, Прага
Дівчата: учитель, село, ткач, Україна
Роботаз підручником.
Вправа 275 с. 98-99
Підсумок уроку
1) Чи сподобався вам урок?
2) Що було найцікавішим?
3) Як ви оцінюєте свою роботу?
Домашнє завдання
С. 98-101, вправа 278 або Скласти твір-мініатюру «Моє селище
взимку», використовуючиприкметники.