Харчування – найважливіша фізіологічна потреба організму. Їжа необхідна для побудови і безперервного відновлення клітин і тканин, поповнення щоденних енергетичних витрат, потрібних для нормального росту і розвитку вашої дитини, збереження і підтримання її здоров’я.
Онкологічне захворювання і його лікування в дитячому віці – абсолютно особлива ситуація, коли дитина потребує спеціальної організації їжі.
Національний Інститут Раку разом із компанією Нутриція Advanced Medical Nutrition розробили практичні поради з харчування дітей з онкологічними захворюваннями.
Інтегрований урок з Основ здоров`я, СПО, образотворчого мистецтва (вчити учнів розрізняти та називати види харчових продуктів,значення харчових продуктів для здоров`я)
Харчування – найважливіша фізіологічна потреба організму. Їжа необхідна для побудови і безперервного відновлення клітин і тканин, поповнення щоденних енергетичних витрат, потрібних для нормального росту і розвитку вашої дитини, збереження і підтримання її здоров’я.
Онкологічне захворювання і його лікування в дитячому віці – абсолютно особлива ситуація, коли дитина потребує спеціальної організації їжі.
Національний Інститут Раку разом із компанією Нутриція Advanced Medical Nutrition розробили практичні поради з харчування дітей з онкологічними захворюваннями.
Інтегрований урок з Основ здоров`я, СПО, образотворчого мистецтва (вчити учнів розрізняти та називати види харчових продуктів,значення харчових продуктів для здоров`я)
Регіональний центр євроатлантичної інтеграції України, що діє при відділі документів із гуманітарних, технічних та природничих наук, підготував віртуальну виставку «Допомога НАТО Україні».
Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випро...tetiana1958
29 травня 2024 року на кафедрі зоології, ентомології, фітопатології, інтегрованого захисту і карантину рослин ім. Б.М. Литвинова факультету агрономії та захисту рослин Державного біотехнологічного університету було проведено відкриту лекцію на тему «Важливість впровадження стандарту ISO/IEC 17025:2019 у процес державних випробувань пестицидів: шлях до підвищення якості та надійності досліджень» від кандидата біологічних наук, виконавчого директора ГК Bionorma, директора Інституту агробіології Ірини Бровко.
Участь у заході взяли понад 70 студентів та аспірантів спеціальностей 202, 201 та 203, а також викладачі факультету та фахівці із виробництва. Тема лекції є надзвичайно актуальною для сільського господарства України і викликала жваве обговорення слухачів та багато запитань до лектора.
Дякуємо пані Ірині за приділений час, надзвичайно цікавий матеріал та особистий внесок у побудову сучасного захисту рослин у нашій країні!
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жаріковаestet13
До вашої уваги історія про українську поетку, бойову медикиню, музикантку – Єлизавету Жарікову, яка з початку повномасштабної війни росії проти України приєдналася до лав ЗСУ.
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
1
1. Розділ «Шкідливі та корисні звички»
Урок основи здоров’я
Спільний проект учнів 4 – В класу на тему
«Корисна їжа та здоров’я»
Мета.
Формувати поняття здоровогохарчування. Ознайомитиучнів зі складовими
компонентами їжі, з поняттям про кориснуїжу та її позитивний вплив на
збереження і зміцнення здоров’я дорослихі дітей, з основамикультури
харчування, розвиватигнучке самостійне мислення. Спонукати до пошуково-
дослідницької роботипо зборута обробціінформації. Розвиватипізнавальну
активність, допитливість, комунікативні здібності. Виховувати бережливе
ставлення до власного здоров’я.
Обладнання:презентація за темою, сигнальні картки, малюнки продуктів,
завдання для груп у конвертах, кошик з кориснимита шкідливими
продуктами, таблички з назвами команд на столах, картки з питаннями для
опитування.
Хід уроку
І. Організаційний момент (слайд1)
Встаньте , діти, ви рівненько,
Посміхніться всі гарненько,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрийдень!»
На місця свої сідаємо,
Та урок розпочинаємо.
ІІ. Оголошеннятеми і мети уроку.
- Сьогоднінаш урок «Основи здоров’я»присвяченийтемі «Кориснаїжа» та
її впливу на здоров’ялюдини. (слайд 2)
- Томунасамперед згадаємо Закон , який надає гарантоване право кожній
дитині на повноцінне харчування . Про що підтверджено в Конвенції про
права дитини. (слайд 3)
- Прочитайте вислів, який належить давньогрецькомуфілософуСократу.
"Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити"(слайд4)
- Як ви розумієте цей вислів?(краще їсти менше за об’ємом продуктів, але
хай вони будуть корисними , якісними і багатими на вітаміни)
2. Висновок:
- Від того, що людина їсть, скільки і коли залежить стан її здоров'я.
Тому наше завдання – розібратися в культурі харчування для збереження
здоров’я.
ІІІ. Опрацюванняновогоматеріалу.
1.Мотивація
Народна мудрість застерігає: (слайд 5)
"Щоб не трапилось біди, обережним будь завжди!"
- Це і буде девізом нашого уроку. Зміст цієї мудростідавайте спробуємо
розкритиу процесіроботина уроці.
2. Мозковий штурм.
- Для чого потрібно їсти? (щоб жити, рухатися, творити)
- Чому не можна обійтися без їжі? ( в організму не буде сил на рух, мислення)
- Що вона дає для життя? (сили. настрій)
Вчитель.
- Зробимо висновок, адля цього із слів складіть речення і дізнаємось про те,
чим є для організму людини їжа.
тепла, росту, і здоров'я, енергії, людини, Їжа – джерело(слайд6)
(Їжа – джерело тепла, росту, енергії і здоров'ялюдини) (слайд 7)
3.Слово вчителя.
Вчитель.
- Роль їжі в збереженні здоров'я людини дуже велика. Їжа має
безпосереднійвплив на працездатність, розумовийта фізичний
розвиток, тривалість життя людини.
- Наш клас був поділений на групи.
Кожна група по черзі встає , капітан оголошує назву .
1. Лікарі.
2. Дослідники.
3. Дієтологи.
4. Літератори.
- Кожній групі було дане завдання.
- Давайте послухаємо наших лікарів .
3. 4.Виступ груп.
«Лікарі»
1. Нашим завданням було дізнатися, як харчування впливає на здоров’я
людини.
2.Харчування – неодмінна умова нашого життя. Без їжі людина не
може жити. З їжею ми отримуємо поживні речовини, необхідні для
роботимозку, серця, легенів.
3. Від того , яку їжу ми вживаємо, залежить наш ріст, настрій,
самопочуття. А ще здоров’я залежить від того , як швидко і часто ми
їмо, наскільки ретельно пережовуємо їжу.
Вчитель.
- Існує кілька теорій правильного харчування, але поки ніхто не може дати
кожномуз нас тверді настанови: що їсти та в якій кількості. Раціон
харчування залежить від поглядів і способужиття кожної людини.
4.Для повноцінної роботинаш організм потребує поживних речовин,
білків, жирів, вуглеводів, вітамінів.(слайд 8)
5. Білки є будівельним матеріалом для організму. З них утворюються і
ростуть нові клітини, завдякичому людина росте. Білки містяться в
м’ясі, рибі, молоці, кефірі, квасолі, горосі.(слайд 9)
6. Жири відновлюють витрати теплової енергії ( тепло). Вони йдуть на
зігрівання організму. Багаті на жири масло вершкове, різні олії.
(слайд 10)
7. Вуглеводи витрачаютьсяна роботум’язів . Це фізична праця, рух,
дихання, роботасерця. Вуглеводи є в меді, цукрі, хлібі, картоплі, рисі,
манці, в різних крупах, овочахі фруктах.(слайд 11)
Висновок.
8. Отже, щоб бути здоровим, потрібно правильно харчуватися.
Вчитель.
- Люди, які потерпають від неправильного і нерегулярного
харчування варто було б задуматися про щоденне вживання
вітамінів.
- Слово надаємо дослідникам.
4. «Дослідники»
1. Нашим завданням було дослідити, які бувають вітаміни і в яких
продуктах можна їх знайти. Слово «Вітамін» походить від
латинського слова«віта» - ЖИТТЯ.
2. Людина, яка отримує з їжею достатню кількість вітамінів, рідше
хворіє, має здоровізуби, волосся, шкіру.
Вчитель.
-З чого ж виготовляють вітаміни?
3. Ягоди, фрукти й овочі— основніджерела вітамінів . Більшість
вітамінів не утворюються в організмі людини і не накопичуються, а
надходять тільки разом з їжею. Ось чому ягоди, овочіі фрукти діти
повинні їстикожен день.
Вчитель.
Існує багато вітамінів. Для зручностіїх називають буквами
латинського алфавіту.: А, Б, С, D та інші. ( слайд 12)
4. Вітамін А ( показати) впливаєна ріст дитячого організму,
здоровий колір шкіри, добрий зір.
(Де міститься вітамін А дітипоказують на малюнках надсобою)
Міститься вітамін А у вершках, молоці, яєчномужовтку, печінці, моркви,
шипшині, помідорах, зеленому горошку, абрикосах, апельсинах, обліписі,
чорній смородині.
5. Вітамін В необхідний длярозумової діяльності і фізичної
праці .
Міститься в бобах, сої, квасолі, в гречаній, перловій, вівсяній, пшеничній,
рисовій крупах, у пшеничному та житньомухлібі з муки грубого
помолу, капусті, цибулі, моркві, яблуках.
6. Вітамін С боретьсяіз застудою, поліпшує кровообіг.
Вітамін С міститься у квасолі, шипшині, цибулі, чорній смородині,
обліписі, солодкомуперці, томатах, суницях, капусті, лимонах,
апельсинах, агрусі, редисі, малині, яблуках.
7. Вітамін D впливаєнаріст кісток і зубів. Крім того, вітамін D
людина отримуєіз власноїшкіри, у якій він накопичується під
дією сонячнихпроменів.
Він міститься в маслі, молоці, жовтках яєць, морськійрибі, печінці.
5. 8. Хто вживати вітамінами буде, (хором)
Всі незгодипозабуде
Виросте міцним, здоровим,
Переможе всі хвороби.
Вчитель.
Висновок : Отже, дітки,вітаміни не діють окремо. Тому слід вживати таку
їжу, в якій знаходиться достатня кількість усіх необхідних вітамінів .
Фізхвилинка.(слайд)
Добрете, що сонце світить!
Добрете, що віє вітер!
Добрете, що цей ось ліс
Разом з нами ріс і ріс!
Добре, що пташки літають
Землю квіти прикрашають
Добреплавати в ставку!
Добрете, що я живу!
- Ось ви добревідпочили і за парти тихо сіли.
Вчитель.
- У кожної людини є власні смаковіуподобання. Хтось більше полюбляє
м'ясніпродукти, хтось рибу. Декому смакують молоко і каші або страви з
овочів і фруктів. Є й такі, які намагаються їсти й пити лише
«смачненьке». А чи всі смачніпродукти є корисними?
- Над цим питанням працювали дієтологи. Їм слово.
«Дієтологи»
(біля них кошик з корисними та шкідливими продуктами)
Давайте проведемо дослід.
Опис досліду:
В пластикову склянку покласти лійку з ватним тампоном. Крізь ватний
тампон пролити солодкийгазованийнапій. Тампонстає такого кольору,як
напій.( коричневого кольору).
1. Кока-кола і пепсі-кола та інші солодкігазовані напої містять багато
штучного барвнику , який викликає нудоту, біль ,алергію, також мають
багато цукру та речовин, які негативно впливають на перетравлювання їжі,
вражають дихальні органи.
Висновок.
Краще випити звичайну очищену воду.
6. 2. А ще в солодкихгазованихнапоях є отруйна речовина аспартам, яка
зменшує міцність кісток і збільшує ризикпереломів. А найголовніше така
вода не втамовує спрагу, а призводить до порушення обміну речовині
ожиріння.
Дослід з чіпсами
Опис досліду.
На серветку викласти чіпси, притиснути. На серветці залишаються жирні
плями.
2. У чіпсах і сухариках ( підіймаєвгору пачку, показує) немає вітамінів.
В них дуже високий вміст жирів .
Висновок:
Цей жир осідає у шлунку і дає навантаження на всю травну систему. Це є
прямим ризиком захворювання серця та судин, гастритів, онкозахворювань.
4 Жувальна гумка – це набір ароматизаторів, підсолоджувачів,
консерваторів. Головною небезпекою жувальної гумки вважають ризик
розвиткувиразки шлунку і гастриту.
5. Солодощімістять дуже багато цукру , які прискорюють роботушлунку -
це небезпечно. Краще їх замінити на фрукти та овочі. Хто багато вживає
солодощів страждаєожирінням і вкорочує собіжиття на 15 років.
6. Кукурудзяніпалички також містять багато цукру та підсилювачу смаку.
Обгорткакрасива, але їжа некорисна. Чупа – чупс має величезну кількість
цукру, вживання цих цукерок провокує на різні хворобизубів і ясен.
7. Мівіна, желе - їжа, яку називають «штучною». Вона насичена штучними
барвниками, речовинами, які перешкоджають її псуванню. Таку їжу не слід
вживати, адже вона, хоча й смачна,привабливаале шкодить здоров'ю..
8.Сама швидка їжа – біляші, чебуреки, картопля фрі, шаурма і взагалі все, що
смажиться – шкідливо. Тому що смажать все в одномуі тому ж маслі, яке не
міняється кілька діб. Результат – порушення травлення, гастрити, коліти,
печія.
Вчитель.
- А зараз я перевірю, як ви уважно слухали виступ дієтологів.
(На столі кошик з різними продуктами:цукерки,йогурт, лимон, яблуко,
чіпси, коко-кола, пепсі-кола, гречка, печиво, кукурудзяні палички, банан,
мівіна, желе, )
- Розподіліть продуктина шкідливі та корисні.
7. ( користуються сигнальнимикартками: корисно– зелена, шкідливо–
червона)
- Молодці!
Вчитель.
Цікавинка: Чи знаєте ви, що за 65 років життя людина в середньому
поглинає 124 вагони їжі, на споживання якої витрачає 6 років життя.
5.Робота вгрупах
- А тепер ви будете працювати в групах
(В конвертах малюнки продуктів. )
Завдання:Скласти меню на сніданок, обід, полудень, вечерю.
- Капітани підійдіть і виберіть конверт із завданням.
Презентація біля дошки.
Обґрунтувати вибір.
Вчитель.
- Раціональне харчування не обійшла і народнамудрість.
Давайте послухаємо наших літераторів.
«Літератори»
Українське прислів’явчить:
1. «Гадай не гадай - борщу наливай: миску з'їси - здоров'я додаси»
2. «Як нема борщу– то нема і їжі »
Французи говорять:
3. «Їжа – друг, їжа – ворог»
А в Індії всім радять так:
4. «Їж та не жирнішай, будеш здоровіший»
Бесіда за змістом прислів’їв.
Вчитель.
- Дякуємо вам , за повідомлення. Всім стало зрозуміло, що правильне
харчування – неодмінна умова нашого життя. І зараз ми це перевіримо.
5. Контроль.
- У кожній групі на парті контрольніпитання. Обговоріть твердження між
собою. Якщо ви з ним згодні , залишіть позначку у вигляді пташки.
Перевірка. Оцінювання.
1 . Ви повинні їсти16 разів на день.
2. Ви повиннівживати кориснута свіжу їжу.
3. Ви повинніїсти різноманітніпродукти – овочі, м’ясо, рибу.
8. 4. Вам корисно їститільки макарони.
5. Їсти треба 4 рази на день.
6. Корисно об’їдатися цукеркамиі тістечками.
7. Під час їжі не можна відволікатися.
8. Їсти треба швидко, не пережовуючиїжу.
9. Сіль потрібна людині у великій кількості.
10. Корисно їстисмаженуїжу.
11. Ви повинніїсти більше овочіві фруктів, тому що в них багато
вітамінів.
12. Протягом дня треба пити очищенуводу.
13. Ретельно пережовуй їжу.
14. Вживайте їжу не пізніше як 2 години до сну.
15. їж побільше смачного та жирного.
16. Мий фрукти та овочіперед вживанням.
17. На вечерю вживай важку їжу
18. Бажано вживати газованісолодкінапої.
19. Не споживайте занадто гоструй солону їжу.
20. У міру їжте солодке.
21. Не переїдайте.
22. Їжте свіжоприготовануїжу, що легко засвоюється.
23. В тарілку кладіть рівно стільки, скільки зможете з’їсти
24. будьте активні, займайтесь спортом.
7 .Дидактичнагра « Храм харчування»
Вчитель.
- Людина – сама господар свогоздоров’яі відповідає за нього.
Зараз ми з вами збудуємо дім, цеглинами якого стануть складові нашого
здоров’я.
- Які корисніречовинизакладуть фундамент
будинку?
- З чого складемо стіни?
- І завершення – дах.
Написи:
Вода
Вітаміни
Режим харчування
Особистагігієна
Жири
гігієна Користь
продуктижири вуглеводи
вітаміни
білки
Здоров’я
довголіття
довголяття
режим
Чиста вода якість
9. Білки
Вуглеводи
Корисніпродукти
Правильне вживання їжі
Здоров’я
Якість продуктів
- Ось будинокі готовий! Підніміть руку ті, хто хоче стати його почесним
мешканцем.
ІV. Підсумок уроку
Гра «Мікрофон»
— Чому був присвяченийнаш урок?
— Чи сподобавсявам урок?
— Спробуйтезакінчити речення:
• Я зрозумів, що...
• Я дізналася...
• Мені було цікаво...
• Я тепер буду...
— Одного разуСократа запитали: «Що є для людини найбільш цінним і
важливим у житті — багатство чи слава?» Великий мудрець відповів: «Ані
багатство, ані слава не роблять людину щасливою. Здоровийжебрак
щасливіший за хворого короля!».
Добрездоров'я — однез головних джерел щастя і радостілюдини,
неоціненне його багатство, яке повільно і з трудом накопичується, але яке
можна швидко і легко розгубити.
Накопичуйте і бережіть своє здоров'я,займайтеся улюбленою справою,
проводьтекожнухвилину життя із сенсом, з користю для себе та інших!
Будьте здорові!
Пісня про здорове харчування намотивпісні «Посмішка»
Є корисністравиісмачні:
Борщікаша, груші, сливи,спіладиня.
Ашкідливим –дружноскажем: «Ні!»
Не приносять воникористілюдині.
Приспів:
Про здоров’ятребадбати,
Вітаміни споживати,
Огірочки,апельсиниіморквину.
І тоді, повір, умить
Перестанештихворіть.
Пам’ятайцемудре правило,дитино.
Не купуй нізащо на обід
Різнічіпси, шоколадкиімівіну.
Їх вживать багатонам неслід,