1. Пән: жаратылыстану
Мектеп: Кентау қаласы Б. Момышұлы
атындағы №12жалпы орта мектебі
Күні:
Сынып: 1 сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1.2.2.2
Мұғалімнің аты-жөні: Косжанова Меруерт
Қатысқандар саны: 25
Қатыспағандар саны: 0
Сабақ тақырыбы: Жануарлардың қандай түрлері болады?
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
Оқу мақсаты 1.2.2.2 жабайы және үй жануарларын ажырату
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: жабайы жануарлар мен үй жануарларын біледі.
Көптеген оқушылар: жануарлардың төлдерін атай алады.
Кейбір оқушылар: жануарларды сипаттайды, түрлеріне қарай ажырата алады.
Тілдік мақсаттар Жабайы жануарлар, үй жануарлары, төл
Құндылықтарды
дарыту
Оқушыларға жануарлардың аялауға үйретіп, мейірімділікке тәрбиелеу.
Пәнаралық
байланыстар
Дүниетану.
Ресурстар Бейне жазба, суреттер,
Бастапқы білім Жануарлардың қандай түрлері болады?
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Сабақтың басы Психологиялық дайындық:
Қуанамын мен де,
Қуансың сен де,
Қуанайық, достарым,
Арайлап атқан күнге.
Ой тастау әдісі:
Жануарлардың қандай пайдасы бар?
Сен жануарларға қандай қамқорлық жасар едің?
Біз әртүрлі жануарлармен танысып, олардың ерекшеліктерін білетін боламыз.
Сабақтың ортасы Бейне ролик үй жануарлар
Жабайы жануарлар деп не үшін айтамыз? (Оқушы пікірі )
Үй жануарлары деп не үшін айтамыз? (Оқушы пікірі)
Есте сақта!
Табиғатта өз бетінше тіршілік ететін жануарларды жабайы жануарлар деп атайды.
Адамдар күтіп – баптайтын жануарлар үй жануарлары деп аталады.
Суреттер сөйлейді әдісі арқылы жануарларды топтастыру
Бағалау критерийі:
Жануарларды жабайы және үй жануарларына
топтайды.
Жануарлардың суреттерін қиып алып, тиісті бағанға желімдеңіз.
Үй жануарлары Жабайы жануарлар
Дескриптор: Білім алушы
жабайы жануарларды анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады;
үй жануарларын анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады.
сұрақ жауап әдісі:
Суреттерге қара. Жануарлар не істеп жатыр?
Олардың қайсысы жабайы, қайсысы үй жануары?
Неліктен?
Перамида әдісі: топпен жұмыс.
Оқушылар жануарлардың суретін таңдап олардың азығы мен ұяларын жабыстырады.
Дескриптор: Білім алушы
жануарларды анықтайды және сәйкес бағанға орналастырады;
жануарлардың азығын біледі
жануарларды ұяларын орналастырады.
2. Дәптермен жұмыс:
Суреттерге мұқият қарайды.
Олардың қайсысы өз бетінше тіршілік етеді?
Қайсысына адамдар қамқорлық жасайды?
Сөйлемдерді толықтырып айтыңыз / жазыңыз.
Бағалау критерийі:
Жабайы жануарларды және үй жануарларын
атайды.
Жануарларды жабайы және үй жануарларына
топтайды.
Дескриптор: Білім алушы
өз бетінше тіршілік ететін жануарларды атайды;
адамдардың қамқорлығындағы жануарларды атайды;
жануарларды жабайы және үй жануарларына топтай
отырып, сөйлемдерді толықтырып айтады / жазады.
Жұптық жұмыс:
Сәйкестендіру әдісін пайдаланып төлдерін аналарына сәйкестендіреді
Бағалау критерийі:
Төлдердің енелерін анықтайды
Төлдерді енесімен сәйкестендіреді.
Дескриптор: Білім алушы
Жануарлардың төлін таниды.
Төлдерді ажыратады
Сәйкестендіре алады
Сабақтың соңы Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет
Дифференциация –
оқушыларға қалай көбірек
қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай
міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға:
жабайы және үй жануарларының
айырмашылықтарын ата.
Қолдауды қажет ететін
оқушыларға: жануарлар жайлы
айт
Оқушыларды смайлик арқылы мадақтау, бағалау