1. Байгабулова Гүлжанар Айтжанқызы
Ақмола облысы Көкшетау қаласы
№3 Красный Яр орта мектебі
Құқық пәнінің мұғалімі
Сабақтың түрі: ашық сабақ
Пәні: Адам. Қоғам. Құқық
Сыныбы: 9 « А, » сыныптар
Сабақ тақырыбы: Мемлекеттік қызметкерлер
Сабақ мақсаты: білімділік-оқушыларды мемлекеттік қызмет және оның
түрлерімен таныстыру.
дамытушылық- оқушылардың өз бетімен оқып-үйренуі,
шығармашылық қабілетін дамыту.
тәрбиелік-оқушы бойында жауапкершілік приципін
қалыптастыру.
Сабақ түрі: ашық сабақ
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, кесте, оқулықпен, өздігінен жұмыс істеу.
Пән аралық байланыс: саясаттану, мемлекет және құқық теориясы
Көрнекі-құралдар: кесте 1,2,3,4,5, карточкалық тапсырмалар, слайдттар
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастырушылық кезең.
1. сәлемдесу.
2. оқушыларды түгендеу
3. сабаққа қатысуын, дайындығын қадағалау.
2. Үй жұмысын сұрау.
1. Бұқара-ақпараттар, газет-журнал арқылы жаңалықтар дайындау.
2. Берілген сұрақтарға жауап беру.
• Әкімшілік құқық дегеніміз не?
• Әкімшілік құқықта қандай әдістер қолданылады?
• Әкімшілік құқықтық нормаларды атаңдар?
• Әкімшілік құқықтың қайнар көздерін атаңдар?
2. • «Жорамал», «Диспозиция», «Санкция» ұғымдарына анықтама
беріңдер?
• Әкімшілік құқық қабілеттілігі дегеніміз не?
• Әкімшілік іс-әрекетке қабілеттілік дегеніміз не?
• Республика азаматтарының мемлекеттік қызметке кіруге қандай
құқықтар бар?
• Шетел азаматтарының және азаматтығы жоқ адамдардың құқықтық
жағдайлары қандай?
• Қоғамдық бірлестіктер ұғымы дегеніміз не?
• Қоғамдық бірлестіктердің түрлері?
• Әкімшілік құқықтың негізгі мақсаттары қандай?
3. Берілген жағдайларды талқылау.
• Ерлі-зайыпты Галимовтар Қазақстан Республика азаматтары болып
табылады. Бірақ олардың баласы дүниеге келген кезде олар Англияда
оқуда болады.
Азаматтық алуда қиындықтар туа ма?
• Ивановтар отбасы ҚР-ның елшілігіне оларға азаматтық беру туралы
өтініш берді. Өздері еш уақытта Қазақстан жерінде тұрмаған, бірақ
бұл жерде көп жыл бойы кәрі ата-анасымен отағасының ағасы тұрады.
Ивановтар отбасының азаматтық алу мәслесі қалай шешіледі?
• Балалар үйінің жанынан нәрестелі бала табылды, оның ата-анасын
анықтау жұмысы нәтиже бермеді.
Бала кім болып танылады: азаматтығы жоқ; ҚР-ның азаматы; шетел
азаматы?
• Қазақстан азаматы Мусин басқа елдің заң органына қызметке тұрды.
Оның азаматтық мәселесі қалай шешіледі?
4. Терминдерді еске түсіру.
1. Өзінің бір мемлекеттің азаматы екендігін дәлелдей алмайтын тұлға.
(азаматтығы жоқ адамдар)
2. Жалпы сипаттағы орындалуы міндетті мінез-құлық ережесі.
(әкімшілік құқықтық норма)
3. Азаматтардың әртүрлі әлеуметтік топтарының атқарушы билік органдары
мен жергілікті өзін-өзі басқару органдары. (саяси партия)
3. 4. Қазірде өзі тұрып жатқан аумақтағы мемлекеттің азаматы болып
есептелмейтін және өзінің басқа мемлекеттің азаматы екендігін дәлелдей
алатын тұлға. (шетел азаматтары)
2. Негізгі бөлім: жаңа тақырыпты түсіндіру.
1. «Мемлекет» дегеніміз не? Сұраққа оқушылардың жауабын тыңдау.
2. «Мемлекеттің ішкі және сыртқы қызметтері» оқушылардың оқулықпен
жұмыс істеу.
Тақырыпты түсіндіру.
КЕСТЕ №1. МЕМЛЕКЕТТІ БАСҚАРУ ФОРМАЛАРЫ
1. МОНАРХИЯ-атадан балаға мұра ретінде қалдыратын билік
2. РЕСПУБЛИКА - президенттік-парламенттік – аралас
КЕСТЕ №2. МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТ МЫНАДАЙ ҚАҒИДАТТАР:
• Заңдылық;
• Патриотизм, отансүйгіштік сезім;
• Мемлекеттік қызмет жүйесінің біртұтастығы;
• Мемлекет мүдделерінің алдында азаматтардың құқығы, бостандықтары
мен заңды мүдделерінің басымдығы;
• Бірдей жұмысқа тең еңбекақы алатындығы
КЕСТЕ №3. МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТКЕРЛЕР МЫНАЛАРДЫ
ОРЫНДАЙДЫ:
• Республиканың Конституциясы мен заңнамасын сақтауға;
• Қазақстан Республика Президенті бекіткен тәртіппен мемлекеттік
қызметкер антын беруге;
• Мемлекеттік құпияларды сақтауға;
• Мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз етуге;
• Өзіне заңмен белгіленген шектеулер қабылдауға.
КЕСТЕ №4. МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРДІҢ НЕГІЗГІ
ҚҰҚЫҚТАРЫ МЕН МІНДЕТТЕРІ:
• Қызметтік міндеттерін атқару үшін керекті ақпараттар мен материалдар
алуға;
• Жеке басының қадір-қасиетін құрметтеуге, атқаратын қызметіне
байланысты еңбекақы алуға және көтермеленуге;
4. • Тиісті бюджеттің қаржысы есебінен қайта даярлықтан өтуге және
біліктілігін көтеруге;
• Еңбек, деңсаулық, еңбектің қауіпсіздік шарттарын сақтауға;
• Мемлекеттік қызметтен өз еркімен кетуіне
КЕСТЕ №5. МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТКЕ ТҰРУ:
• Қазақстан Республикасы азаматтығына ие болуы;
• Заңнамамен тиісті қызметке байланысты өзге талаптар белгіленбеген
болса, жасының 18-ден кем болмауы;
• Тиісті білімі, кәсіби дайындық деңгейі
3. Сабақты қорытындылау.
Берілген жағдайларды талқылаңдар.
1. Қала әкімінің аппаратындағы екі лауазым иесі басқа екі адаммен бірігіп
жарнама агенттігін құрды.
Мемлекеттік қызметкерлердің бұл іс-әрекетін заңға сәйкес деп тануға бола
ма?
2. Аудандық оқу бөлімінің бастығы оқу бөлімінің меңгерушісі жоқ кезде
мектеп директорын қызметінен босату және сол орынға басқа адамды
тағайындау туралы бұйрық шығарды. Алайда қызметінен босатылған мектеп
директоры бұл бұйрықпен келіспей, өзін директорлыққа аудандық оқу
бөлімінің меңгерушісі тағайындағанын айтып, бұны босату туралы сол кісінің
бұйрығы шыққанша өзінің директор міндетін атқара беретіндігі білдірді.
Мектеп директоры мен аудандық оқу бөлімі бөлім бастығының бұл іс-
әрекеттері заңды ма? Бұл істің қалай шешілуі мүмкін?
4. Сабақты бекіту.
Оқулықпен жұмыс. Берілген сұрақтың оқулықтан жауабын табу.
• МЕМЛЕКЕТТІК ҚЫЗМЕТКЕРГЕ ТҰРУ ҮШІН ӘРБІР АЗАМАТ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫНА
ҚАБЫЛДАНУЫ ТИІС. ОСЫҒАН БАЙЛАНЫСТЫ ҚАНДАЙ
АЗАМАТТАР ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ АЗАМАТТЫҒЫНА
ҚАБЫЛДАНА АЛАТЫНДАР.
5. Бағалау.