Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Endoskopi

2,986 views

Published on

Endoskopi nedir?
Endoskop nedir?
Nerelerde kullanılır?
Yeni Gelişmeler
Avantaj ve Dezavantajları

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Endoskopi

 1. 1. Mustafa Türker Gültepemturkergultepe.com
 2. 2.  Endoskopi nedir? Endoskop nedir? Nerelerde kullanılır? Yeni Gelişmeler Avantaj ve Dezavantajları Sonuç
 3. 3.  Endoskopi nedir? Endoskop nedir? Nerelerde kullanılır? Yeni Gelişmeler Avantaj ve Dezavantajları Sonuç
 4. 4. Endoskopi ismi genel bir ifadedir.Modern endoskopi, 1959 yılındaHarold H. HOPKİNS’in (1918–1994)çubuk şeklinde optik sistemi bulmasıve 1960 yılında da Karl STORZ’un(1911–1996) fiber optik ışık sisteminieklemesiyle başlayan bir süreçiçerisinde önemli ilerlemeler katederek günümüze kadar gelmiştir.
 5. 5. Kendine ait özel bir ışık kaynağı bulunan, ucundaki kameraaracılığı ile görüntü almayı sağlayan, bükülebilen tüpşeklindeki bir aletle sistemlerin organlarının incelenmesiişlemine endoskopi denmektedir.
 6. 6.  Yutma ve çiğneme ile ilgili problemleriniz, Devam eden mide ekşime ve yanmaları, Uykuda gelen öksürük, horlama nöbetleri ve ses kısıklıkları, Yemeklerden sonra veya aç karnına mide sancılarınız ve ağrılarınız Karın ağrısı, Üst Sindirim sisteminden kanamalar, Kusmalar, Yanlışlıkla yabancı cisim yutulması, Barsak düzeninizde değişiklikler, Tuvalette dışkılıma ile kanamalar, Daha önce tanı konmuş bir sindirim sistemi hastalığının kontrollerine gereksinim, Barsak tembellikleri, kabızlık ya da uzun süredir düzelmeyen ishaller, Çekilmiş olan mide ve barsak filmlerinde anormal bulgular varsa.
 7. 7.  Mide bölgesinde Yemek borusu, Mide, Oniki parmak bağırsağı, İnce bağırsak, Kalın bağırsak, Solunum yolu Burun, bronşlar Kulak Boşaltım Sistemi Üreme Sistemi Plastik Cerrahi Ortopedi Diş rahatsızlıkları Kanal rahatsızlıkları
 8. 8.  Endoskopi nedir? Endoskop nedir? Nerelerde kullanılır? Yeni Gelişmeler Avantaj ve Dezavantajları Sonuç
 9. 9. Teleskop Işık Kaynağı Kamera Enstrumanlar
 10. 10. Soğuk ışık kaynağı ışık ileti kablosu iki çeşittir: Cam lifi kablo Kristal likit kablo
 11. 11.  Endoskopun ucunda yer alan ampullerle aydınlatma, ısı travmasına neden olduğundan bugün fiber optik cam liflerinin kullanılması ile soğuk ışık kavramı doğmuştur. Işık kaynakları kullanılan teknolojiye göre “halojen” ve “xenon (zenon)” olarak ikiye ayrılır. Soğuk ışık kaynakları dijital ve manuel olarak farklı yapılarda üretilir Dijital modellerde Hata Kodları ve Modifikasyon modülünde görülen hata kodlamaları kullanılır.
 12. 12. i. Charge Coupled Deviceii. CMOS chip
 13. 13.  Dijital fotograf makineleri ve video kameralarda ışığa duyarlı yüzey olarak iş görür. Bir tabakanın üstüne dizilmiş ışığa duyarlı foto diyotlardan oluşur. Bunlar, düşen ışığı elektrik gerilimine çevirir. (Charge Coupled Device) Tüplü kameraların yerini almışlardır. Kameraya gelen ışınlar filtre ile renklere ayrılır. Her renk için ayrı bir sinyal çıkışı vardır. Monochip kameraların çözünürlükleri 400 satır civarındadır. Monochip kameralardan daha güçlü olarak 3-chip kameralar mevcuttur.Avantajları; yüksek ışık duyarlılıkları düşük ağırlıkta olmaları gelişmiş elektronik stabiliteleridir.
 14. 14.  Kamera kafasındaki tek çip ya da üç çip yapısı görüntü kalitesini etkiler. Üç çip renkleri ayrı ayrı işler. Bu sayede renkler arası farklılıklar daha iyi belirginleşir. Üç çip kamera kafasından gelen dijital sinyal ortamın gürültüsünden kablo direncinden etkilenmez. Kamera kafasındaki CCD chip görüntüyü analog ya da dijital olarak kamera kontrol ünitesine gönderir.
 15. 15.  N-tipi ve P-tipi olarak adlandırılan NMOS ve PMOS transistörlerin aynı tümdevre üzerinde gerçeklenmesine olanak tanır.Avantajları; Az ısınması, Güç tüketimi düşük Maliyet düşük
 16. 16.  Endoskopi işlemi sırasında kesme, dikme, tutma, açma gibi işlemleri yapan malzemelerden oluşur.
 17. 17.  Endoskopi nedir? Endoskop nedir? Nerelerde kullanılır? Yeni Gelişmeler Avantaj ve Dezavantajları Sonuç
 18. 18.  Otomotiv, Havacılık, İnşaat, Borulama, Hidrolik Sistemleri, Isı-Su-Klima Tesisatları, Haşare Kontrolü, Polis ve Gümrük noktalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
 19. 19.  Endoskopi nedir? Endoskop nedir? Nerelerde kullanılır? Yeni Gelişmeler Avantaj ve Dezavantajları Sonuç
 20. 20.  Yeni gelişen sistemlerde, doktorun kontrolündeki endoskopi anlayışının yerine uzaktan kontrollü robotik kolların yaptığı endoskopik yöntemler kullanılmaktadır. Doktor kumanda odasında iken hasta ameliyat masasındadır.
 21. 21.  Endoskopi nedir? Endoskop nedir? Nerelerde kullanılır? Yeni Gelişmeler Avantaj ve Dezavantajları Sonuç
 22. 22. Endoskopik operasyonun, açık cerrahioperasyona göre önemli üstünlükleri vardır. Vücut üzeri kesi mesafesi ve sayısı azdır. Hasta kısa sürede operasyon etkisinden kurtulur. Ameliyat sonrası ağrı az olur. Hastanede yatış süresi kısalır. Kapsül endoskopi yöntemi ile acısız tanı mümkündür.
 23. 23.  Endoskopik cerrahi yapabilmek için ayrı bir eğitime ihtiyaç vardır. Ameliyat için yüksek teknoloji gerektiren ekipmanların kullanılması gereklidir. Girişime bağlı komplikasyonlara duyarlıdır. Kalp pili olanlara kapsül endoskopi yapılmaz.
 24. 24. Endoskopi yöntemlerinde görüntü işlemebüyük bir öneme sahiptir.Gelişen teknolojiye paralel olarak süreklikendini yenileyen bir yöntem olan endoskopiilerleyen yıllarda etkinliğini daha daartıracaktır.
 25. 25.  Lumen detection for capsule endoscopy, 2008 IEEE/RSJ International Conference on Intelligent Robots and Systems Acropolis Convention Center Nice, France, Sept, 22-26, 2008 Computer-Aided Decision Support Systems for Endoscopy in the Gastrointestinal Tract: A Review IEEE REVIEWS IN BIOMEDICAL ENGINEERING, VOL. 4, 2011 A New Mechanism for Mesoscale Legged Locomotion in Compliant Tubular Environments IEEE TRANSACTIONS ON ROBOTICS, VOL. 25, NO. 5, OCTOBER 2009 Endoskopik Görüntülerin Değerlendirilmesinde Görüntü İşleme Temelli Akıllı Bir Karar Destek…, A. Sengur, İ. Turkoglu ve M. C. İnce Endoscopy Center (22.12.2012), http://www.summerlinhospital.com/hospital-services/endoscopy-center Endoskopi (22.12.2012), Prof. Dr. A. Tuncay Yılmazlar, http://tuncayyilmazlar.com/endoskopi.html Endoskopi (22.12.2012), http://tr.wikipedia.org/wiki/Endoskopi Endoscopy (22.12.2012), http://en.wikipedia.org/wiki/Endoscopy Endoskopi nedir (22.12.2012), http://www.uzmantv.com/endoskopi-nedir Endoskopi cihazı (22.12.2012), http://www.endoskop.com.tr/ BİYOMEDİKAL CİHAZ TEKNOLOJİLERİ ENDOSKOPİK GÖRÜNTÜLEYİCİLER, MEGEP, Ankara 2012 KARAGÖZ, İrfan, Tıbbi Teknoloji Yönetimi, Haberal Eğitim Vakfı, Ankara, 1998.

×