1. SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU DZIEŃ II
Temat: Wierszyki słowem malowane- „Niedźwiadek”.
Czas trwania : 25 minut
Materiały potrzebne do zajęć: • tekst piosenki „Niedźwiadek”
• wierszyki słowem pisane- „Niedźwiadek”
• kartki
• kredki
Cel zajęć: • usprawnienie motoryki dziecka- rysowanie kół
• zwrócenie uwagi na proporcje w rysunku (Duży brzuch,
głowa mała; rozmieszczenie obiektów w przestrzeni kartki)
• kształtowanie estetyki wykonanej pracy
• utrwalenie wiadomości o zimowych zwyczajach zwierząt
leśnych
• kształtowanie słuchu muzycznego
Metody i techniki pracy: • rozmowa kierowana
• pokaz nauczyciela
• piosenka
Przebieg zajęć: 1. „Pociąg do lasu” zabawa ortofoniczna. Pociąg jedzie do
lasu wydając odgłosy (cza- cza- czu- czu). Zabawa ma
również charakter orientacyjno- porządkowy.
2. Piosenka „Niedźwiadek”
Jedna łapka, druga łapka
Ja jestem niedźwiadek
Trzecia łapka, czwarta łapka
A to jest mój zadek
Lubię miodek, kocham miodek
Podbieram go pszczółkom
Jedną łapką, drugą łapką
Czasem piję rurką
Każdemu wersowi piosenki towarzyszą ruchy, które dzieci muszą
odwzorować
3. Wierszyki słowem malowane- rysowanie niedźwiadka.
Duży brzuszek w nim pępuszek
Głowa mała, doskonała
Cztery łapy, uszu dwoje
Tak wygląda zwierzę moje.
Jeszcze tylko nos i oczy
I już miś nas nie zaskoczy.
Dzieci rysują palcem po konturach misia- rozwijanie sprawności
motorycznych.
4. Praca plastyczna- mój niedźwiadek. Dzieci starają się same
odwzorować niedźwiadka (którego wcześniej rysowały
palcem) na kartce papieru. Nauczyciel zwraca uwagę na
proporcję i estetykę pracy.