Scenariusz zajęć z zakresu profilaktyki logopedycznej
1. Augustyna Wolff Gdańsk, 20.05.2011<br />Wczesna Edukacja z Logopedią – studia stacjonarne<br />II r., gr. B<br />Scenariusz zajęć z zakresu profilaktyki logopedycznej z zastosowaniem elementów logorytmiki<br />Forma: Zajęcia profilaktyczne z elementami logorytmiki. <br />Grupa zajęciowa: pięciolatki<br />Czas trwania zajęć: 25 min<br />Temat: Zabawa rytmem i dynamiką. <br />Cele: <br />- doskonalenie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej; <br />- wyrabianie poczucia rytmu i tempa;<br />- kształtowanie procesów pobudzania i hamowania; <br />- różnicowanie dźwięków z otoczenia;<br />- rozwijanie umiejętności komponowania rytmu; <br />- rozwijanie pamięci; <br />- podnoszenie sprawności w zakresie motorki dużej i małej; <br />- rozwijanie percepcji słuchowej przez kształcenie wrażliwości; <br />- wyrabianie poczucia rytmu;<br />- rozwijanie umiejętności gdy na instrumentach (pałeczki perkusyjne, kastaniety); <br />- rozwijanie umiejętności pracy w grupie; <br />Środki dydaktyczne: nagranie utworu E. Griega „W grocie Króla Gór”, odtwarzacz <br /> CD, kilka kompletów pałeczek perkusyjnych oraz kastanietów, pianino, nuty (załącznik 1 i 2). <br />Przebieg zajęć:<br />Spacer w grocie.<br />Dzieci wraz z nauczycielem poruszają się w rytm muzyki Edwarda Griega „W grocie Króla Gór”. Tempo i dynamika tego utworu jest dość zróżnicowana, zatem na początku, gdy melodia słyszana jest na poziomie piano – wszyscy poruszają się powoli, w pozycji: „kucanego”. W czasie, gdy słyszalne jest crescendo – nauczyciel stopniowo powstaje i przyśpiesza kroku (zgodnie z tempem muzyki), a dzieci naśladują go. Pod koniec utworu słyszalna muzyka forte – wszyscy przemieszczają się po całej sali, w pozycji już wyprostowanej. <br />Zabawa instrumentarium. <br />Wszystkie dzieci zostają podzielone na dwie grupy. Każda osoba grupie otrzymuje odpowiednio pałeczki perkusyjne lub kastaniety. Dzieci mają za zadanie grać na zmianę: raz jedna, raz druga grupa – w rytm muzyki. Zanim rozpocznie się odtwarzanie, po raz kolejny utworu Griega, trzeba uwrażliwić uczniów, że tempo muzyki zmienia się w trakcie trwania, więc muszą słuchać bardzo uważnie muzyki oraz siebie nawzajem. <br />Dyrygent. <br />Wykorzystując fakt, że dzieci zapoznały się już z instrumentami, które otrzymały, warto przeprowadzić kolejne ćwiczenie wykorzystujące pałeczki perkusyjne i kastaniety. Uczniowie siadają w okręgu. Najpierw nauczyciel wymyśla dowolny rytm i wystukuje go na pałeczkach perkusyjnych bądź kastanietach. Zadaniem dzieci jest powtórzenie go. Następnie każde z dzieci kolejno, wymyśla własny rytm i przedstawia go pozostałym, a ci zaś powtarzają.<br />Meloludki. <br />Każde dziecko jest w tym ćwiczeniu staje się Meloludkiem, czyli taką istotą, która reaguje na pewne elementy muzyki. Dzieci zostają podzielone na cztery grupy, a każda z nich otrzymuje nazwę: wysokie, niskie, ciche oraz głośne. Każdy Meloludek musi zapamiętać tylko swoją. Podczas tego ćwiczenia nauczyciel gra na pianinie melodię zamieszczoną w załączniku nr 1. Gdy melodia jest głośna i wysoka, to dzieci mające takie nazwy muszą spacerować na czworaka, a kiedy melodia staje się niska i cicha, wówczas inne dzieci maszerują na czworaka, a te pierwsze przechadzają się tradycyjne – na dwóch nogach. Nauczyciel może dowolnie zmieniać kombinacje melodii: wysoki i ciche, niskie oraz głośne, ale także połączyć wysokie z niskimi nadając im dynamikę piano, bądź forte. Ważne jest jednak, aby cechy melodii byływ miarę łatwo rozpoznawalne przez dzieci, np.: skrajnie wysokie albo skrajnie niskie. <br />Dźwiękowe posągi.<br />W ćwiczeniu tym, nauczyciel gra na pianinie utwór (załącznik nr 2) – dzieci natomiast biegają po sali. Podczas, gdy muzyka cichnie dzieci muszą stanąć bez ruchu i wytrwać w zastygnięciu, do czasu, kiedy muzyka po raz kolejny nie zabrzmi. <br />Załączniki:<br />