1. Σενάριο Μαθήματος για το Μάθημα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Β΄ Λυκείου .
Ενότητα: Νεότερη Ποίηση
1. Τίτλος : Μελοποιημένοι Ποιητές
Πολυδούρη – Καρυωτάκης – Καββαδίας – Ελύτης – Ρίτσος – Σεφέρης .
2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές :
Λογοτεχνία, Ιστορία, Μουσική
3. Στόχοι:
α. Γνωστικοί στόχοι: Στόχος είναι οι μαθητές να γνωρίσουν τους ποιητές όχι μόνο μέσα από
τα ποιήματά τους αλλά ιδιαίτερα μέσα από τα μελοποιημένα ποιήματά τους.
β. Στόχοι σε σχέση με τις ΤΠΕ: Στόχος είναι να μπορούν να αναζητούν πληροφορίες στο
Διαδίκτυο, να δημιουργούν Πολύτροπικό κείμενο ή να εργάζονται στο πρόγραμμα
Παρουσίασης, να δημιουργούν Υπερσυνδέσεις, να δημιουργούν ένα blog
γ. Παιδαγωγικοί στόχοι: Στόχος είναι να καλλιεργήσουν τη συνεργασία, την ανακαλυπτική
και διερευνητική μάθηση.
4. Λογισμικό – συνδυασμός λογισμικών: Πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένων, Διαδίκτυο,
Πρόγραμμα Παρουσίασης, Δημιουργία ενός blog
5. Διάρκεια: 5 διδακτικές ώρες
1η ώρα: ανάθεση εργασιών και αναζήτηση υλικού στο διαδίκτυο
2η ώρα: αναζήτηση υλικού και δημιουργία των εργασιών τους
3η ώρα: δημιουργία Παρουσίασης, Πολυτροπικών κειμένων ή ακόμα και ενός blog.
4η ώρα : παρουσίαση των 3 εργασιών και συζήτηση
5η ώρα : παρουσίαση των 3 εργασιών και συζήτηση
6. Οργάνωση της τάξης: οι 16 μαθητές χωρίζονται σε 6 ομάδες των 2 -3 ατόμων και
εργάζονται σε έναν υπολογιστή η κάθε ομάδα.
7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή: Εργαστήριο πληροφορικής και προτζέκτορας /
βιντεοπροβολέας.
8. Φύλλα εργασίας: Τα φύλλα εργασίας είναι κοινά εφόσον ζητούνται οι ίδιες πληροφορίες για
όλους τους ποιητές.
9. Περιγραφή σεναρίου: «Μελοποιημένα Ποιήματα»
Η τάξη αποτελείται από 17 μαθητές. Στόχος του μαθήματος είναι να γνωρίσουν τους ποιητές
και την ποιητική τους παραγωγή αλλά κυρίως τα μελοποιημένα ποιήματά τους.
1η Διδακτική ώρα:
Με αφορμή ένα μελοποιημένο ποίημα ή κάποιο βίντεο που αφορά κάποιον ποιητή, γίνεται η
εισαγωγή στη συγκεκριμένη ενότητα.
Χωρίζονται τα παιδιά στις έξι ομάδες και αναλαμβάνει η κάθε ομάδα έναν ποιητή.
Με βάση τις οδηγίες του φύλλου εργασιών αρχίζουν να συγκεντρώνουν πληροφορίες για την
ζωή, της σπουδές και το έργο των ποιητών σε ιστοσελίδες που τους δίδονται με τη δική μου
καθοδήγηση, όπου στη συγκέντρωση των πληροφοριών αντιμετωπίσουν προβλήματα.
Τους ζητείται επίσης να βρουν φωτογραφίες, συλλογές ποιημάτων, και κυρίως όσα
περισσότερα μελοποιημένα ποιήματα των αντίστοιχων ποιητών.
2. 2η Διδακτική ώρα:
Την 2η διδακτική ώρα καλούνται να συνεχίσουν την αναζήτηση υλικού και να
δημιουργήσουν ένα κείμενο στο πρόγραμμα επεξεργασίας κειμένων όπου θα αναφέρουν τις
πληροφορίες που συγκέντρωσαν.
3η Διδακτική ώρα:
Έπειτα θα ενσωματώσουν τις πληροφορίες αυτές σε μία Παρουσίαση στην οποία θα
συμπεριλάβουν οπωσδήποτε όλα τα μελοποιημένα ποιήματα που βρήκαν. Θα προσπαθήσουν
να εισαγάγουν στις διαφάνειες τους στίχους των τραγουδιών και εικόνες οι οποίες θα
συνοδεύουν τα τραγούδια . Όποιοι μαθητές επιθυμούν μπορούν με το υλικό που
συγκέντρωσαν να δημιουργήσουν ένα blog για τον ποιητή ή ποιήτρια που ανέλαβαν.
4η -5η Διδακτική ώρα:
Την 4η και 5η διδακτική ώρα θα παρουσιάσουν τις εργασίες τους 5- 10 λεπτά η κάθε ομάδα
και στο τέλος κάθε παρουσίασης οι μαθητές μπορούν να εκφράζουν την άποψή τους τόσο για
τον αντίστοιχο ποιητή όσο και για την εργασία των ίδιων των συμμαθητών τους.
10. Πρόσθετες πληροφορίες: Η συγκεκριμένη ενότητα θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί ύστερα
από τη γνωριμία με τους ποιητές μέσω της διδασκαλίας των αντίστοιχων ποιημάτων που
υπάρχουν στο σχολικό εγχειρίδιο, κι έτσι θα αποτελέσει επίλογο στην ενότητα ποίηση. Όμως θα
μπορούσε επίσης να πραγματοποιηθεί και ως το βασικό μάθημα δίνοντας στα παιδιά τη
δυνατότητα να διδαχθούν τη λογοτεχνία και συγκεκριμένα την ποίηση με τρόπο επαγωγικό,
αφού μελετήσουν και ακούσουν οι ίδιοι πολλά ποιήματα του κάθε ποιητή, χωρίς να επιμείνουμε
στη φιλολογική ανάλυση ενός μόνο ποιήματος από κάθε δημιουργό.
ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ- Ποιητές Β’ Λυκείου
Όνομα Ποιητή / Ποιήτριας: …………………..……………………………………………………………………………………
3. Πότε και που γεννήθηκε : ………………………………………………………………………………………………………………………
Σπουδές: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Ποια περίοδο έδωσε το συγγραφικό του /της έργο : ………………………………………………………………….
Ποια είναι τα χαρακτηριστικά του έργου του /της : …………………………………………………..……………..
……………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………….
Τα πιο σημαντικά έργα του /της : …………………………..……………………..…………………………..……………………..…
………………………………………………………………………………………………………………….…………………………………………………..….
………………………………………………………………………………………………………………….………………………………………………….….
Διακρίσεις – Βραβεία : …………………………………………………………..………………………………………….……………..
……………………………………………………………………………………………………………………..………………………………………………….
Ποια έργα του / της περιέχονται στο σχολικό σας εγχειρίδιο:
………………………………………………………………………………………………………………….…………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………….…………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………….……………………………………………….…….
Εσείς ποιο /α έργο /α θα προτείνατε να μπει : ……………………………………………….………………………….…..
………………………………………………………………………………………………………………….……………………………………………………..
Ποια έχουν μελοποιηθεί : …………………………………………………………..………………………………………….……………..
………………………………………………………………………………………………………………….…………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………….………………………………………….………….
Τι έχει ειπωθεί για τον / την συγκεκριμένο /η καλλιτέχνη /ιδα :
………………………………………………………………………………………………………………….…………………………………………………….
Τι σας έκανε εντύπωση :
………………………………………………………………………………………………………………….…………………………………………………….