SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
ΣΕΝΑΡΙΟ
  Ονοματεπώνυμο: Παρχαρίδου Εμμέλεια
  Σχολείο: 3ο Γυμνάσιο Λαγκαδά
  Τάξη: Γ΄Γυμνασίου

1.Τίτλος: Νεοελληνική Λογοτεχνία Γ΄ Γυμνασίου
         Κ.Π.Καβάφης, «Στα 200 π.Χ.»

                    2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές
                             Διαθεματική προσέγγιση
        Λογοτεχνία Γ΄ Γυμνασίου: Κ.Π.Καβάφης, «Στα 200 π.Χ.»
        Ιστορία Α΄Γυμνασίου: Ενότητες: 7.3 και 7.4: «Αλέξανδρος. Η κατάκτηση
       της Ανατολής και το έργο του»



                                3.Στόχοι
                               Γνωστικοί
  α) Να γνωρίσουν οι μαθητές ένα χαρακτηριστικό δείγμα γραφής του
  ποιητή από την κατηγορία των ιστορικών του ποιημάτων.
    β) Να συνδέσουν τις ιστορικές τους γνώσεις με το υλικό της
  ελληνιστικής περιόδου που αξιοποιεί και προβάλλει ο Καβάφης στο
  ποίημά του.
  γ) Να εξοικειωθούν οι μαθητές με την μελέτη, ερμηνεία και
  αξιοποίηση των ιστορικών πηγών
  δ) Να διαπιστώσουν την έκταση του κράτους του Μ.Αλεξάνδρου και το
  μέγεθος του εκπολιτιστικού του έργου
  ε) Να διαπιστώσουν πως ένα σπουδαίο ιστορικό γεγονός, όπως είναι η
  κατάκτηση της ανατολής από τον Μ. Αλέξανδρο, μπορεί ν΄αποτελέσει
  πηγή έμπνευσης για κάθε μορφή τέχνης, στην προκειμένη περίπτωση,
  της λογοτεχνίας

                           Τεχνογραμματισμού
   •   Η εξοικείωση      των μαθητών με τη διαδικασία άντλησης
       πληροφοριών από το διαδίκτυο
   •   Η ικανότητα αξιοποίησης των Νέων Τεχνολογιών με τη χρήση
       Επεξεργαστή Κειμένου και Υπολογιστικών Φύλλων
   •   Η δημιουργία πολυτροπικών κειμένων
   •   Η Ικανότητα ανάρτησης πληροφοριών σε ιστολόγιο
   •   Γενικότερα, διαπραγμάτευση των ζητηθέντων και των ευρεθέντων
       μέσω πληροφορικών εργαλείων
Παιδαγωγικοί

• Η διερευνητική- ανακαλυπτική μάθηση: Οι μαθητές αναζητούν την
  πληροφορία, ερευνούν και εξάγουν συμπεράσματα, με την
  καθοδήγηση του διδάσκοντος, όπου κρίνεται απαραίτητο
• Η ομαδοσυνεργατική μάθηση-αλληλεπίδραση: Οι μαθητές εργάζονται
  σε ομάδες, συνεργάζονται, ανταλλάσσουν απόψεις, συμπαράγουν
  λόγο και αλληλοσυμπληρώνονται
• Η διαθεματικότητα/διεπιστημονικότητα: Ο ελληνιστικός κόσμος
  προσεγγίζεται ταυτόχρονα μέσα από την Ιστορία και τη Λογοτεχνία
• Η καλλιέργεια της μεταγνώσης


                4.Λογισμικό- συνδυασμός λογισμικών
  Χρήση Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου, Υπολογιστικών
  Φύλλων, Διαδίκτυου, και Ιστολογίου,

                  5. Διάρκεια (Συνολικά τρεις (3) ώρες)
   Ως προϋπόθεση για την εφαρμογή του σεναρίου θεωρείται η
   ερμηνευτική ανάλυση του ποιήματος του Κ.Π.Καβάφη , για την
   οποία έχουν αφιερωθεί ήδη δύο (2) διδακτικές ώρες
   Μία(1) ώρα για αναζήτηση και επεξεργασία του υλικού που έχει
  διανεμηθεί στους μαθητές καθώς και έρευνα για στο Διαδίκτυο
  Μία(1) ώρα για την παραγωγή του πολυτροπικού κειμένου, των
  κειμένων στον επεξεργαστή κειμένου και της χρονογραμμής στα
  υπολογιστικά φύλλα
  Μία(1) ώρα για την παρουσίαση των εργασιών των μαθητών και την
  ανάρτησή τους στο Ιστολόγιο



                         6. Οργάνωση Τάξης
             Χωρισμός των μαθητών σε 5 ομάδες των 4 ατόμων
Η κάθε ομάδα θα διαθέτει έναν συντονιστή, έναν χειριστή Η.Υ, έναν
γραμματέα που θα κρατά σημειώσεις και θα καταγράψει το παραγόμενο
κείμενο και ένα μέλος που θα αναλάβει την παρουσίαση της εργασίας
στην ολομέλεια και ένα που θα αναλάβει την ανάρτηση στο ιστολόγιο
7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική Υποδομή
Το σενάριο θα υλοποιηθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου,
στο οποίο υπάρχει και βιντεοπλροβολέας.



                         8. Φύλλα Εργασίας

Κάθε ομάδα θα λάβει διαφορετικό φύλλο εργασίας, ώστε να παραχθούν
διαφορετικοί τύποι κειμένων και να καλλιεργηθούν ποικίλες δεξιότητες




                    1ο Φύλλο εργασίας (Α΄Ομάδα)




                         Επισκεφθείτε στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα
http//www.kavafis.gr  του Σπουδαστηρίου Νέου Ελληνισμού. Αφού
συλλέξετε πληροφορίες για τη ζωή του ποιητή, δημιουργήστε ένα
πολυτροπικό κείμενο το οποίο θα περιλαμβάνει φωτογραφίες του
Καβάφη, εικόνες από την Αλεξάνδρεια της εποχής του και στοιχεία για τη
ζωή του.
                           Καλή επιτυχία!
2ο Φύλλο Εργασίας ( Β΄Ομάδα)



        Αφού μελετήσετε προσεκτικά το ποίημα του Κ.Π.Καβάφη και το
εισαγωγικό του σημείωμα,      δημιουργήστε μία χρονογραμμή    στο
Πρόγραμμα Υπολογιστικών Φύλλων για να αποτυπώσετε τα τρία χρονικά
επίπεδα του ποιήματος, με αναφορά:
Α) Στο παρελθόν : Εκστρατεία του Μ.Αλεξάνδρου (334-323 π.Χ)


Β) Στο Παρόν : Στα 200π.Χ. ( Ο αφηγητής διαβάζει στον Παρθενώνα την
επιγραφή)

Γ) Στο χρονικό επίπεδο δημιουργίας του ποιήματος (1931 μ.Χ)



                            Καλή Επιτυχία!




                    3ο Φύλλο Εργασίας ( Γ΄Ομάδα)

 «Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά, ως μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν,
ως τους Ινδούς.»,γράφει ο Καβάφης.
      Να συντάξετε ένα κείμενο στον Επεξεργαστή κειμένου με τον
παραπάνω τίτλο, το οποίο θα επιβεβαιώνει ιστορικά τα λεγόμενα του
ποιητή. Για το σκοπό αυτό θα χρειαστεί να κάνετε μια μικρή έρευνα….
    Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.hellenichistory.gr και ακολουθήστε
τα παρακάτω βήματα: Ελληνιστική Εποχή – Πολιτισμός- Γλώσσα.
Επιπλέον, μελετήστε τις ιστορικές πηγές του Πλούταρχου και του
Αρριανού που σας έχουν δοθεί σε μορφή αρχείου και αξιοποιήστε τις
πληροφορίες τους.
Καλή Επιτυχία!




                      4ο Φύλλο Εργασίας (Δ΄Ομάδα)
 «Έτσι, πλην Λακεδαιμονίων στον Γρανικό∙ και στην Ισσό μετά ∙
 και στην τελειωτική την μάχη, όπου εσαρώθη ο φοβερός στρατός
 που στ ΄Άρβηλα συγκέντρωσαν οι Πέρσαι….»

         Επισκεφθείτε την ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια www.wikipedia.org και
αναζητήστε πληροφορίες για τις μάχες που αναφέρει ο Καβάφης στο
ποίημά του. Στη συνέχεια χρησιμοποιήστε τη μηχανή αναζήτησης Google
και επιλέξτε Εικόνες από μάχες του Μ.Αλεξάνδρου. Αξιοποιήστε το υλικό
που συγκεντρώσατε για να δημιουργήσετε ένα πολυτροπικό κείμενο, με
τίτλο τους παραπάνω στίχους του ποιητή.

                             Καλή Επιτυχία!




                     5ο Φύλλο Εργασίας ( Ε΄Ομάδα)




«Με τες εκτεταμένες επικράτειες…» γράφει ο Καβάφης αναφερόμενος
στη δημιουργία των μεγάλων ελληνιστικών βασιλείων.

             Για να διαπιστώσετε το μέγεθος του ελληνιστικού κόσμου,
επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.ime.gr/chronos και επιλέξτε την
ελληνιστική περίοδο. Οδηγηθείτε στο χάρτη που αποτυπώνει την πορεία
της εκστρατείας του Μ.Αλεξάνδρου και τις θέσεις των κυριότερων
συγκρούσεων. Στη συνέχεια συνεργαστείτε με την 4η ομάδα για τη
δημιουργία του πολυτροπικού κειμένου, προκειμένου να συμπεριλάβετε
σ΄αυτό τον χάρτη που μελετήσατε.
9. Περιγραφή σεναρίου
                           1η ώρα διδασκαλίας
Έχουμε μία κανονική τάξη με 20 μαθητές που κατανέμονται σε 5 ομάδες
των 4 ατόμων. Οι μαθητές έχουν ήδη διδαχθεί το ποίημα του Κ.Π.Καβάφη
και έχουν προχωρήσει στην ερμηνευτική του ανάλυση. Για την εφαρμογή
του σεναρίου οι μαθητές μεταφέρονται στην αίθουσα πληροφορικής.
Κάθε ομάδα παίρνει τη θέση της μπροστά στον Η.Υ. και αφού μοιράσουμε
τα φύλλα εργασίας, ζητάμε από τα παιδιά να αναλάβουν μέσα στην
ομάδα τους συγκεκριμένους ρόλους που προαναφέρθηκαν. Κατόπιν
δίνουμε στα παιδιά τον απαραίτητο χρόνο για να μελετήσουν τα φύλλα
εργασίας και περνάμε από κάθε ομάδα για να δώσουμε
διευκρινήσεις/εξηγήσεις. Ζητάμε από τις ομάδες να προχωρήσουν στην
εφαρμογή των οδηγιών και επεμβαίνουμε όποτε μας το ζητούν,
ενισχύοντας τις πρωτοβουλίες/ιδέες των μαθητών μας. Γενικότερα
φροντίζουμε να ενθαρρύνουμε την αυτενέργεια των μαθητών μας, καθώς
και την μεταξύ τους συνεργασία. Η πρώτη ώρα λοιπόν, θα διατεθεί για
την αναζήτηση, μελέτη και συγκέντρωση του υλικού.
                           2η ώρα διδασκαλίας
Οι μαθητές προχωρούν στην επεξεργασία των ευρεθέντων, δηλαδή στην
δημιουργία κειμένου στο Πρόγραμμα επεξεργαστή Κειμένων
χρονογραμμής, πολυτροπικών κειμένων. Εδώ ο συντονιστικός μας ρόλος
είναι απαραίτητος και παρεμβαίνουμε, όπου κρίνεται απαραίτητο
                           3η ώρα διδασκαλίας
Παραμένουμε στο εργαστήριο πληροφορικής προκειμένου να γίνει η
παρουσίαση των εργασιών από τις ομάδες με τη βοήθεια του
βιντεοπροβολέα που είναι ήδη τοποθετημένος. Τα μέλη της ομάδας που
είναι υπεύθυνα για την παρουσίαση αναλαμβάνουν το ρόλο τους. Μετά
από κάθε παρουσίαση, αφήνουμε λίγο χρόνο για προβληματισμό και
σχολιασμό από τις άλλες ομάδες και επιβραβεύουμε την κάθε ομάδα για
το έργο της. Στο τέλος οι μαθητές προχωρούν στην ανάρτηση των
εργασιών τους στο φιλολογικό ιστολόγιο του σχολείου.
                       Πρόσθετες πληροφορίες
Κατά την υλοποίηση του σεναρίου ενδέχεται να διαπιστώσουμε
αδυναμίες σ΄ότι αφορά το βαθμό δυσκολίας, τον όγκο των εργασιών ή τα
χρονικά περιθώρια που θέσαμε. Στην περίπτωση αυτή θα προβούμε σε
προσαρμογές/βελτιώσεις με σκοπό την αποτελεσματικότερη εφαρμογή
του σεναρίου και άρα την επίτευξη των διδακτικών μας στόχων.
παρχαρίδου εμμέλεια σενάριο στη λογοτεχνία γ΄γυμνασίου κ.π.καβάφης

More Related Content

What's hot

ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣemathites
 
ΑΡΧΑΙΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ,ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ,"Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ",ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΑΡΧΑΙΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ,ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ,"Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ",ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣΑΡΧΑΙΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ,ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ,"Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ",ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΑΡΧΑΙΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ,ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ,"Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ",ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣΕΥΗ ΚΑΡΟΥΝΙΑ
 
κειμενικά είδη γένη λόγου
κειμενικά είδη γένη λόγουκειμενικά είδη γένη λόγου
κειμενικά είδη γένη λόγουsomakris
 
Του Βασίλη - Σχέδιο μαθήματος - Φύλλο εργασίας
Του Βασίλη - Σχέδιο μαθήματος - Φύλλο εργασίαςΤου Βασίλη - Σχέδιο μαθήματος - Φύλλο εργασίας
Του Βασίλη - Σχέδιο μαθήματος - Φύλλο εργασίαςvserdaki
 
ΤΟ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛ.ΓΛΩΣΣΑ-Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΤΟ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛ.ΓΛΩΣΣΑ-Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΤΟ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛ.ΓΛΩΣΣΑ-Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΤΟ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛ.ΓΛΩΣΣΑ-Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥemathites
 
Τσέχωφ, ένας αριθμός
Τσέχωφ, ένας αριθμόςΤσέχωφ, ένας αριθμός
Τσέχωφ, ένας αριθμόςVaspan
 
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των ΨαρώνΔιονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των ΨαρώνMatoula Mk
 
1. Η εποχή του Διαφωτισμού
1. Η εποχή του Διαφωτισμού1. Η εποχή του Διαφωτισμού
1. Η εποχή του ΔιαφωτισμούKvarnalis75
 
άννα φρανκ
άννα φρανκάννα φρανκ
άννα φρανκpatmaria92
 
νεοελληνικη γλωσσα α γυμνασίου διαγώνισμα 4η ενότητα
νεοελληνικη γλωσσα α γυμνασίου διαγώνισμα 4η ενότητανεοελληνικη γλωσσα α γυμνασίου διαγώνισμα 4η ενότητα
νεοελληνικη γλωσσα α γυμνασίου διαγώνισμα 4η ενότηταStella Karioti
 
Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου
Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ΄ ΓυμνασίουΝεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου
Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ΄ ΓυμνασίουGeorge Asimakopoulos
 

What's hot (20)

2
22
2
 
ANNA ΤΟΥ ΚΛΗΔΟΝΑ
ANNA ΤΟΥ ΚΛΗΔΟΝΑANNA ΤΟΥ ΚΛΗΔΟΝΑ
ANNA ΤΟΥ ΚΛΗΔΟΝΑ
 
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΙΛΙΑΔΑ-ΦΥΛΛΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
 
ΑΡΧΑΙΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ,ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ,"Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ",ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΑΡΧΑΙΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ,ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ,"Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ",ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣΑΡΧΑΙΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ,ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ,"Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ",ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΑΡΧΑΙΑ Β΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ,ΕΝΟΤΗΤΑ 9 ,"Η ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ",ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
 
κειμενικά είδη γένη λόγου
κειμενικά είδη γένη λόγουκειμενικά είδη γένη λόγου
κειμενικά είδη γένη λόγου
 
Του Βασίλη - Σχέδιο μαθήματος - Φύλλο εργασίας
Του Βασίλη - Σχέδιο μαθήματος - Φύλλο εργασίαςΤου Βασίλη - Σχέδιο μαθήματος - Φύλλο εργασίας
Του Βασίλη - Σχέδιο μαθήματος - Φύλλο εργασίας
 
ΤΟ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛ.ΓΛΩΣΣΑ-Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΤΟ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛ.ΓΛΩΣΣΑ-Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΤΟ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛ.ΓΛΩΣΣΑ-Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΤΟ ΑΠΑΡΕΜΦΑΤΟ-ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛ.ΓΛΩΣΣΑ-Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
 
Τσέχωφ, ένας αριθμός
Τσέχωφ, ένας αριθμόςΤσέχωφ, ένας αριθμός
Τσέχωφ, ένας αριθμός
 
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των ΨαρώνΔιονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
Διονύσιος Σολωμός, Η καταστροφή των Ψαρών
 
Γιάννης Μακρυγιάννης, Απομνημονεύματα, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυ...
Γιάννης Μακρυγιάννης, Απομνημονεύματα, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυ...Γιάννης Μακρυγιάννης, Απομνημονεύματα, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυ...
Γιάννης Μακρυγιάννης, Απομνημονεύματα, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυ...
 
Ευριπίδη Ελένη, Πρόλογος, 1η σκηνή, στ. 1-82
Ευριπίδη Ελένη, Πρόλογος, 1η σκηνή, στ. 1-82Ευριπίδη Ελένη, Πρόλογος, 1η σκηνή, στ. 1-82
Ευριπίδη Ελένη, Πρόλογος, 1η σκηνή, στ. 1-82
 
1. Η εποχή του Διαφωτισμού
1. Η εποχή του Διαφωτισμού1. Η εποχή του Διαφωτισμού
1. Η εποχή του Διαφωτισμού
 
άννα φρανκ
άννα φρανκάννα φρανκ
άννα φρανκ
 
νεοελληνικη γλωσσα α γυμνασίου διαγώνισμα 4η ενότητα
νεοελληνικη γλωσσα α γυμνασίου διαγώνισμα 4η ενότητανεοελληνικη γλωσσα α γυμνασίου διαγώνισμα 4η ενότητα
νεοελληνικη γλωσσα α γυμνασίου διαγώνισμα 4η ενότητα
 
O pistos filos
O pistos filosO pistos filos
O pistos filos
 
Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου
Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ΄ ΓυμνασίουΝεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου
Νεότερη και Σύγχρονη Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου
 
Εμμανουήλ Ροΐδης, Τα υαλοπωλεία. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
Εμμανουήλ Ροΐδης, Τα υαλοπωλεία. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου  Εμμανουήλ Ροΐδης, Τα υαλοπωλεία. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
Εμμανουήλ Ροΐδης, Τα υαλοπωλεία. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου
 
1η Ενότητα, Η Ελλάδα στον κόσμο, Εισαγωγικά κείμενα, Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Γυ...
1η Ενότητα, Η Ελλάδα στον κόσμο, Εισαγωγικά κείμενα, Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Γυ...1η Ενότητα, Η Ελλάδα στον κόσμο, Εισαγωγικά κείμενα, Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Γυ...
1η Ενότητα, Η Ελλάδα στον κόσμο, Εισαγωγικά κείμενα, Νεοελληνική Γλώσσα Γ΄ Γυ...
 
Όσο μπορεις
Όσο μπορειςΌσο μπορεις
Όσο μπορεις
 
Πηνελόπη Δέλτα, Πρώτες ενθυμήσεις, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Γυμνα...
Πηνελόπη Δέλτα, Πρώτες ενθυμήσεις, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Γυμνα...Πηνελόπη Δέλτα, Πρώτες ενθυμήσεις, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Γυμνα...
Πηνελόπη Δέλτα, Πρώτες ενθυμήσεις, Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, Γ΄ Γυμνα...
 

Viewers also liked

Model Mise-en-scene ideas
Model Mise-en-scene ideasModel Mise-en-scene ideas
Model Mise-en-scene ideasJaymini
 
σενάριο ιστορίας καβάφης
σενάριο ιστορίας καβάφηςσενάριο ιστορίας καβάφης
σενάριο ιστορίας καβάφηςemmeleiapar
 
Es 4 lab informatica
Es 4 lab informaticaEs 4 lab informatica
Es 4 lab informaticadregn
 
παρουσίαση ασκηση για χριστούγεννα
παρουσίαση  ασκηση για χριστούγενναπαρουσίαση  ασκηση για χριστούγεννα
παρουσίαση ασκηση για χριστούγενναemmeleiapar
 
Es 4 lab informatica
Es 4 lab informaticaEs 4 lab informatica
Es 4 lab informaticadregn
 
Questionnaire
QuestionnaireQuestionnaire
QuestionnaireJaymini
 
Activitats i preus a dos veles
Activitats i preus a dos velesActivitats i preus a dos veles
Activitats i preus a dos velesadosveles
 
Media Tour The Future of Health Care - Holst Centre
Media Tour The Future of Health Care - Holst CentreMedia Tour The Future of Health Care - Holst Centre
Media Tour The Future of Health Care - Holst CentreBrainport
 
Model Mise-en-scene Ideas
Model Mise-en-scene IdeasModel Mise-en-scene Ideas
Model Mise-en-scene IdeasJaymini
 
Media Tour The Future of Health Care - Salusion
Media Tour The Future of Health Care - SalusionMedia Tour The Future of Health Care - Salusion
Media Tour The Future of Health Care - SalusionBrainport
 
Model Mise-en-scene Ideas
Model Mise-en-scene IdeasModel Mise-en-scene Ideas
Model Mise-en-scene IdeasJaymini
 
Media Tour The Future of Health Care - Brainport Development
Media Tour The Future of Health Care - Brainport DevelopmentMedia Tour The Future of Health Care - Brainport Development
Media Tour The Future of Health Care - Brainport DevelopmentBrainport
 
Περσικοί Πόλεμοι
Περσικοί ΠόλεμοιΠερσικοί Πόλεμοι
Περσικοί Πόλεμοιemmeleiapar
 
Media Tour The Future of Health Care - Nemo
Media Tour The Future of Health Care - NemoMedia Tour The Future of Health Care - Nemo
Media Tour The Future of Health Care - NemoBrainport
 
Mobile learning for the 21st century learner
Mobile learning for the 21st century learnerMobile learning for the 21st century learner
Mobile learning for the 21st century learnerlisalund
 
περσικοι πολεμοι
περσικοι πολεμοιπερσικοι πολεμοι
περσικοι πολεμοιemmeleiapar
 
Kotori no etude Toradora
Kotori no etude  ToradoraKotori no etude  Toradora
Kotori no etude ToradoraVicky Saudades
 

Viewers also liked (20)

Model Mise-en-scene ideas
Model Mise-en-scene ideasModel Mise-en-scene ideas
Model Mise-en-scene ideas
 
σενάριο ιστορίας καβάφης
σενάριο ιστορίας καβάφηςσενάριο ιστορίας καβάφης
σενάριο ιστορίας καβάφης
 
By_Popular_Demand
By_Popular_DemandBy_Popular_Demand
By_Popular_Demand
 
Es 4 lab informatica
Es 4 lab informaticaEs 4 lab informatica
Es 4 lab informatica
 
παρουσίαση ασκηση για χριστούγεννα
παρουσίαση  ασκηση για χριστούγενναπαρουσίαση  ασκηση για χριστούγεννα
παρουσίαση ασκηση για χριστούγεννα
 
Es 4 lab informatica
Es 4 lab informaticaEs 4 lab informatica
Es 4 lab informatica
 
Questionnaire
QuestionnaireQuestionnaire
Questionnaire
 
Activitats i preus a dos veles
Activitats i preus a dos velesActivitats i preus a dos veles
Activitats i preus a dos veles
 
Media Tour The Future of Health Care - Holst Centre
Media Tour The Future of Health Care - Holst CentreMedia Tour The Future of Health Care - Holst Centre
Media Tour The Future of Health Care - Holst Centre
 
Model Mise-en-scene Ideas
Model Mise-en-scene IdeasModel Mise-en-scene Ideas
Model Mise-en-scene Ideas
 
Media Tour The Future of Health Care - Salusion
Media Tour The Future of Health Care - SalusionMedia Tour The Future of Health Care - Salusion
Media Tour The Future of Health Care - Salusion
 
Model Mise-en-scene Ideas
Model Mise-en-scene IdeasModel Mise-en-scene Ideas
Model Mise-en-scene Ideas
 
Topic 4 Project
Topic 4 ProjectTopic 4 Project
Topic 4 Project
 
Media Tour The Future of Health Care - Brainport Development
Media Tour The Future of Health Care - Brainport DevelopmentMedia Tour The Future of Health Care - Brainport Development
Media Tour The Future of Health Care - Brainport Development
 
Περσικοί Πόλεμοι
Περσικοί ΠόλεμοιΠερσικοί Πόλεμοι
Περσικοί Πόλεμοι
 
Media Tour The Future of Health Care - Nemo
Media Tour The Future of Health Care - NemoMedia Tour The Future of Health Care - Nemo
Media Tour The Future of Health Care - Nemo
 
Mobile learning for the 21st century learner
Mobile learning for the 21st century learnerMobile learning for the 21st century learner
Mobile learning for the 21st century learner
 
περσικοι πολεμοι
περσικοι πολεμοιπερσικοι πολεμοι
περσικοι πολεμοι
 
Resume(1)
Resume(1)Resume(1)
Resume(1)
 
Kotori no etude Toradora
Kotori no etude  ToradoraKotori no etude  Toradora
Kotori no etude Toradora
 

Similar to παρχαρίδου εμμέλεια σενάριο στη λογοτεχνία γ΄γυμνασίου κ.π.καβάφης

Κ.Π.Καβάφης," Η σατραπεία "
Κ.Π.Καβάφης," Η σατραπεία "Κ.Π.Καβάφης," Η σατραπεία "
Κ.Π.Καβάφης," Η σατραπεία "MLykartsi
 
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστοληκλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστοληkse30lykeio
 
κλεφτικο δημοτικο
κλεφτικο δημοτικοκλεφτικο δημοτικο
κλεφτικο δημοτικοkse30lykeio
 
νεοελληνική λογοτεχνία β΄ γυμνασίου.θερμοπύλες .διδακτικό σενάριο για τον κ.π...
νεοελληνική λογοτεχνία β΄ γυμνασίου.θερμοπύλες .διδακτικό σενάριο για τον κ.π...νεοελληνική λογοτεχνία β΄ γυμνασίου.θερμοπύλες .διδακτικό σενάριο για τον κ.π...
νεοελληνική λογοτεχνία β΄ γυμνασίου.θερμοπύλες .διδακτικό σενάριο για τον κ.π...kolliagaryfallia
 
ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΓΙΑ - ΙΛΙΑΔΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΓΙΑ - ΙΛΙΑΔΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΓΙΑ - ΙΛΙΑΔΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΓΙΑ - ΙΛΙΑΔΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥDimitra Stagia
 
ΕΛΥΤΗΣ
ΕΛΥΤΗΣΕΛΥΤΗΣ
ΕΛΥΤΗΣnilolo
 
σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.nikos3701
 
στα βαθιά νερά
στα βαθιά νεράστα βαθιά νερά
στα βαθιά νεράDimitra Stagia
 
μήτος ι. τσ μπωντλαίρ. άλμπατρος
μήτος ι. τσ μπωντλαίρ.  άλμπατροςμήτος ι. τσ μπωντλαίρ.  άλμπατρος
μήτος ι. τσ μπωντλαίρ. άλμπατροςstratism
 
αλμπατρος
αλμπατροςαλμπατρος
αλμπατροςstratism
 
Μήτος Ι. Τσ Μπωντλαίρ. άλμπατρος
Μήτος Ι. Τσ Μπωντλαίρ.  άλμπατροςΜήτος Ι. Τσ Μπωντλαίρ.  άλμπατρος
Μήτος Ι. Τσ Μπωντλαίρ. άλμπατροςstratism
 
Μορφές πολιτισμού στην Ιθάκη της Πηνελόπης
Μορφές πολιτισμού στην Ιθάκη της ΠηνελόπηςΜορφές πολιτισμού στην Ιθάκη της Πηνελόπης
Μορφές πολιτισμού στην Ιθάκη της ΠηνελόπηςΜεταξούλα Μανικάρου
 
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειουΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειουftero
 
εργασια 8 νατασα
εργασια 8 νατασαεργασια 8 νατασα
εργασια 8 νατασαnatlog
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ890ko890
 
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιοbrgeorge
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗmono030156
 
"Τα φύλα στη Λογοτεχνία" Α΄ Λυκείου (της Δήμητρας Σωτηροπούλου)
"Τα φύλα στη Λογοτεχνία" Α΄ Λυκείου (της Δήμητρας Σωτηροπούλου)"Τα φύλα στη Λογοτεχνία" Α΄ Λυκείου (της Δήμητρας Σωτηροπούλου)
"Τα φύλα στη Λογοτεχνία" Α΄ Λυκείου (της Δήμητρας Σωτηροπούλου)Georgia Pantidou
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑelenim
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑmouzoura
 

Similar to παρχαρίδου εμμέλεια σενάριο στη λογοτεχνία γ΄γυμνασίου κ.π.καβάφης (20)

Κ.Π.Καβάφης," Η σατραπεία "
Κ.Π.Καβάφης," Η σατραπεία "Κ.Π.Καβάφης," Η σατραπεία "
Κ.Π.Καβάφης," Η σατραπεία "
 
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστοληκλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
κλεφτικο δημοτικο σεναριο για αποστολη
 
κλεφτικο δημοτικο
κλεφτικο δημοτικοκλεφτικο δημοτικο
κλεφτικο δημοτικο
 
νεοελληνική λογοτεχνία β΄ γυμνασίου.θερμοπύλες .διδακτικό σενάριο για τον κ.π...
νεοελληνική λογοτεχνία β΄ γυμνασίου.θερμοπύλες .διδακτικό σενάριο για τον κ.π...νεοελληνική λογοτεχνία β΄ γυμνασίου.θερμοπύλες .διδακτικό σενάριο για τον κ.π...
νεοελληνική λογοτεχνία β΄ γυμνασίου.θερμοπύλες .διδακτικό σενάριο για τον κ.π...
 
ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΓΙΑ - ΙΛΙΑΔΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΓΙΑ - ΙΛΙΑΔΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΓΙΑ - ΙΛΙΑΔΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΔΗΜΗΤΡΑ ΣΤΑΓΙΑ - ΙΛΙΑΔΑ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
 
ΕΛΥΤΗΣ
ΕΛΥΤΗΣΕΛΥΤΗΣ
ΕΛΥΤΗΣ
 
σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.σενάριο θερμοπύλες δ.
σενάριο θερμοπύλες δ.
 
στα βαθιά νερά
στα βαθιά νεράστα βαθιά νερά
στα βαθιά νερά
 
μήτος ι. τσ μπωντλαίρ. άλμπατρος
μήτος ι. τσ μπωντλαίρ.  άλμπατροςμήτος ι. τσ μπωντλαίρ.  άλμπατρος
μήτος ι. τσ μπωντλαίρ. άλμπατρος
 
αλμπατρος
αλμπατροςαλμπατρος
αλμπατρος
 
Μήτος Ι. Τσ Μπωντλαίρ. άλμπατρος
Μήτος Ι. Τσ Μπωντλαίρ.  άλμπατροςΜήτος Ι. Τσ Μπωντλαίρ.  άλμπατρος
Μήτος Ι. Τσ Μπωντλαίρ. άλμπατρος
 
Μορφές πολιτισμού στην Ιθάκη της Πηνελόπης
Μορφές πολιτισμού στην Ιθάκη της ΠηνελόπηςΜορφές πολιτισμού στην Ιθάκη της Πηνελόπης
Μορφές πολιτισμού στην Ιθάκη της Πηνελόπης
 
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειουΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
ΑΓΓΕΛΑΚΗΣ ΚΩΣΤΑΣ 1ο ΓΕΛ ΧΟΡΤΙΑΤΗ.,σεναριο ν.λογοτεχνιασ β΄λυκειου
 
εργασια 8 νατασα
εργασια 8 νατασαεργασια 8 νατασα
εργασια 8 νατασα
 
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
ΣΕΝΑΡΙΟ 7,ΚΑΡΛΟΜΑΓΝΟΣ
 
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
2013 διδακτικο σεναριο στο μαθημα τησ αρχαιασ ελληνικησ γραμματειασ στο γυμνασιο
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΙΘΑΚΗ
 
"Τα φύλα στη Λογοτεχνία" Α΄ Λυκείου (της Δήμητρας Σωτηροπούλου)
"Τα φύλα στη Λογοτεχνία" Α΄ Λυκείου (της Δήμητρας Σωτηροπούλου)"Τα φύλα στη Λογοτεχνία" Α΄ Λυκείου (της Δήμητρας Σωτηροπούλου)
"Τα φύλα στη Λογοτεχνία" Α΄ Λυκείου (της Δήμητρας Σωτηροπούλου)
 
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
ΣΕΝΑΡΙΟ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑΣ ΕΛΕΝΗ ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑσεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
σεναριο 1ο ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ - ΜΟΥΖΟΥΡΑ
 

παρχαρίδου εμμέλεια σενάριο στη λογοτεχνία γ΄γυμνασίου κ.π.καβάφης

  • 1. ΣΕΝΑΡΙΟ Ονοματεπώνυμο: Παρχαρίδου Εμμέλεια Σχολείο: 3ο Γυμνάσιο Λαγκαδά Τάξη: Γ΄Γυμνασίου 1.Τίτλος: Νεοελληνική Λογοτεχνία Γ΄ Γυμνασίου Κ.Π.Καβάφης, «Στα 200 π.Χ.» 2. Εμπλεκόμενες γνωστικές περιοχές Διαθεματική προσέγγιση Λογοτεχνία Γ΄ Γυμνασίου: Κ.Π.Καβάφης, «Στα 200 π.Χ.» Ιστορία Α΄Γυμνασίου: Ενότητες: 7.3 και 7.4: «Αλέξανδρος. Η κατάκτηση της Ανατολής και το έργο του» 3.Στόχοι Γνωστικοί α) Να γνωρίσουν οι μαθητές ένα χαρακτηριστικό δείγμα γραφής του ποιητή από την κατηγορία των ιστορικών του ποιημάτων. β) Να συνδέσουν τις ιστορικές τους γνώσεις με το υλικό της ελληνιστικής περιόδου που αξιοποιεί και προβάλλει ο Καβάφης στο ποίημά του. γ) Να εξοικειωθούν οι μαθητές με την μελέτη, ερμηνεία και αξιοποίηση των ιστορικών πηγών δ) Να διαπιστώσουν την έκταση του κράτους του Μ.Αλεξάνδρου και το μέγεθος του εκπολιτιστικού του έργου ε) Να διαπιστώσουν πως ένα σπουδαίο ιστορικό γεγονός, όπως είναι η κατάκτηση της ανατολής από τον Μ. Αλέξανδρο, μπορεί ν΄αποτελέσει πηγή έμπνευσης για κάθε μορφή τέχνης, στην προκειμένη περίπτωση, της λογοτεχνίας Τεχνογραμματισμού • Η εξοικείωση των μαθητών με τη διαδικασία άντλησης πληροφοριών από το διαδίκτυο • Η ικανότητα αξιοποίησης των Νέων Τεχνολογιών με τη χρήση Επεξεργαστή Κειμένου και Υπολογιστικών Φύλλων • Η δημιουργία πολυτροπικών κειμένων • Η Ικανότητα ανάρτησης πληροφοριών σε ιστολόγιο • Γενικότερα, διαπραγμάτευση των ζητηθέντων και των ευρεθέντων μέσω πληροφορικών εργαλείων
  • 2. Παιδαγωγικοί • Η διερευνητική- ανακαλυπτική μάθηση: Οι μαθητές αναζητούν την πληροφορία, ερευνούν και εξάγουν συμπεράσματα, με την καθοδήγηση του διδάσκοντος, όπου κρίνεται απαραίτητο • Η ομαδοσυνεργατική μάθηση-αλληλεπίδραση: Οι μαθητές εργάζονται σε ομάδες, συνεργάζονται, ανταλλάσσουν απόψεις, συμπαράγουν λόγο και αλληλοσυμπληρώνονται • Η διαθεματικότητα/διεπιστημονικότητα: Ο ελληνιστικός κόσμος προσεγγίζεται ταυτόχρονα μέσα από την Ιστορία και τη Λογοτεχνία • Η καλλιέργεια της μεταγνώσης 4.Λογισμικό- συνδυασμός λογισμικών Χρήση Προγραμμάτων Επεξεργασίας Κειμένου, Υπολογιστικών Φύλλων, Διαδίκτυου, και Ιστολογίου, 5. Διάρκεια (Συνολικά τρεις (3) ώρες) Ως προϋπόθεση για την εφαρμογή του σεναρίου θεωρείται η ερμηνευτική ανάλυση του ποιήματος του Κ.Π.Καβάφη , για την οποία έχουν αφιερωθεί ήδη δύο (2) διδακτικές ώρες Μία(1) ώρα για αναζήτηση και επεξεργασία του υλικού που έχει διανεμηθεί στους μαθητές καθώς και έρευνα για στο Διαδίκτυο Μία(1) ώρα για την παραγωγή του πολυτροπικού κειμένου, των κειμένων στον επεξεργαστή κειμένου και της χρονογραμμής στα υπολογιστικά φύλλα Μία(1) ώρα για την παρουσίαση των εργασιών των μαθητών και την ανάρτησή τους στο Ιστολόγιο 6. Οργάνωση Τάξης Χωρισμός των μαθητών σε 5 ομάδες των 4 ατόμων Η κάθε ομάδα θα διαθέτει έναν συντονιστή, έναν χειριστή Η.Υ, έναν γραμματέα που θα κρατά σημειώσεις και θα καταγράψει το παραγόμενο κείμενο και ένα μέλος που θα αναλάβει την παρουσίαση της εργασίας στην ολομέλεια και ένα που θα αναλάβει την ανάρτηση στο ιστολόγιο
  • 3. 7. Απαιτούμενη υλικοτεχνική Υποδομή Το σενάριο θα υλοποιηθεί στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου, στο οποίο υπάρχει και βιντεοπλροβολέας. 8. Φύλλα Εργασίας Κάθε ομάδα θα λάβει διαφορετικό φύλλο εργασίας, ώστε να παραχθούν διαφορετικοί τύποι κειμένων και να καλλιεργηθούν ποικίλες δεξιότητες 1ο Φύλλο εργασίας (Α΄Ομάδα) Επισκεφθείτε στο διαδίκτυο την ιστοσελίδα http//www.kavafis.gr του Σπουδαστηρίου Νέου Ελληνισμού. Αφού συλλέξετε πληροφορίες για τη ζωή του ποιητή, δημιουργήστε ένα πολυτροπικό κείμενο το οποίο θα περιλαμβάνει φωτογραφίες του Καβάφη, εικόνες από την Αλεξάνδρεια της εποχής του και στοιχεία για τη ζωή του. Καλή επιτυχία!
  • 4. 2ο Φύλλο Εργασίας ( Β΄Ομάδα) Αφού μελετήσετε προσεκτικά το ποίημα του Κ.Π.Καβάφη και το εισαγωγικό του σημείωμα, δημιουργήστε μία χρονογραμμή στο Πρόγραμμα Υπολογιστικών Φύλλων για να αποτυπώσετε τα τρία χρονικά επίπεδα του ποιήματος, με αναφορά: Α) Στο παρελθόν : Εκστρατεία του Μ.Αλεξάνδρου (334-323 π.Χ) Β) Στο Παρόν : Στα 200π.Χ. ( Ο αφηγητής διαβάζει στον Παρθενώνα την επιγραφή) Γ) Στο χρονικό επίπεδο δημιουργίας του ποιήματος (1931 μ.Χ) Καλή Επιτυχία! 3ο Φύλλο Εργασίας ( Γ΄Ομάδα) «Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά, ως μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ως τους Ινδούς.»,γράφει ο Καβάφης. Να συντάξετε ένα κείμενο στον Επεξεργαστή κειμένου με τον παραπάνω τίτλο, το οποίο θα επιβεβαιώνει ιστορικά τα λεγόμενα του ποιητή. Για το σκοπό αυτό θα χρειαστεί να κάνετε μια μικρή έρευνα…. Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.hellenichistory.gr και ακολουθήστε τα παρακάτω βήματα: Ελληνιστική Εποχή – Πολιτισμός- Γλώσσα. Επιπλέον, μελετήστε τις ιστορικές πηγές του Πλούταρχου και του Αρριανού που σας έχουν δοθεί σε μορφή αρχείου και αξιοποιήστε τις πληροφορίες τους.
  • 5. Καλή Επιτυχία! 4ο Φύλλο Εργασίας (Δ΄Ομάδα) «Έτσι, πλην Λακεδαιμονίων στον Γρανικό∙ και στην Ισσό μετά ∙ και στην τελειωτική την μάχη, όπου εσαρώθη ο φοβερός στρατός που στ ΄Άρβηλα συγκέντρωσαν οι Πέρσαι….» Επισκεφθείτε την ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια www.wikipedia.org και αναζητήστε πληροφορίες για τις μάχες που αναφέρει ο Καβάφης στο ποίημά του. Στη συνέχεια χρησιμοποιήστε τη μηχανή αναζήτησης Google και επιλέξτε Εικόνες από μάχες του Μ.Αλεξάνδρου. Αξιοποιήστε το υλικό που συγκεντρώσατε για να δημιουργήσετε ένα πολυτροπικό κείμενο, με τίτλο τους παραπάνω στίχους του ποιητή. Καλή Επιτυχία! 5ο Φύλλο Εργασίας ( Ε΄Ομάδα) «Με τες εκτεταμένες επικράτειες…» γράφει ο Καβάφης αναφερόμενος στη δημιουργία των μεγάλων ελληνιστικών βασιλείων. Για να διαπιστώσετε το μέγεθος του ελληνιστικού κόσμου, επισκεφθείτε την ιστοσελίδα www.ime.gr/chronos και επιλέξτε την ελληνιστική περίοδο. Οδηγηθείτε στο χάρτη που αποτυπώνει την πορεία της εκστρατείας του Μ.Αλεξάνδρου και τις θέσεις των κυριότερων συγκρούσεων. Στη συνέχεια συνεργαστείτε με την 4η ομάδα για τη δημιουργία του πολυτροπικού κειμένου, προκειμένου να συμπεριλάβετε σ΄αυτό τον χάρτη που μελετήσατε.
  • 6. 9. Περιγραφή σεναρίου 1η ώρα διδασκαλίας Έχουμε μία κανονική τάξη με 20 μαθητές που κατανέμονται σε 5 ομάδες των 4 ατόμων. Οι μαθητές έχουν ήδη διδαχθεί το ποίημα του Κ.Π.Καβάφη και έχουν προχωρήσει στην ερμηνευτική του ανάλυση. Για την εφαρμογή του σεναρίου οι μαθητές μεταφέρονται στην αίθουσα πληροφορικής. Κάθε ομάδα παίρνει τη θέση της μπροστά στον Η.Υ. και αφού μοιράσουμε τα φύλλα εργασίας, ζητάμε από τα παιδιά να αναλάβουν μέσα στην ομάδα τους συγκεκριμένους ρόλους που προαναφέρθηκαν. Κατόπιν δίνουμε στα παιδιά τον απαραίτητο χρόνο για να μελετήσουν τα φύλλα εργασίας και περνάμε από κάθε ομάδα για να δώσουμε διευκρινήσεις/εξηγήσεις. Ζητάμε από τις ομάδες να προχωρήσουν στην εφαρμογή των οδηγιών και επεμβαίνουμε όποτε μας το ζητούν, ενισχύοντας τις πρωτοβουλίες/ιδέες των μαθητών μας. Γενικότερα φροντίζουμε να ενθαρρύνουμε την αυτενέργεια των μαθητών μας, καθώς και την μεταξύ τους συνεργασία. Η πρώτη ώρα λοιπόν, θα διατεθεί για την αναζήτηση, μελέτη και συγκέντρωση του υλικού. 2η ώρα διδασκαλίας Οι μαθητές προχωρούν στην επεξεργασία των ευρεθέντων, δηλαδή στην δημιουργία κειμένου στο Πρόγραμμα επεξεργαστή Κειμένων χρονογραμμής, πολυτροπικών κειμένων. Εδώ ο συντονιστικός μας ρόλος είναι απαραίτητος και παρεμβαίνουμε, όπου κρίνεται απαραίτητο 3η ώρα διδασκαλίας Παραμένουμε στο εργαστήριο πληροφορικής προκειμένου να γίνει η παρουσίαση των εργασιών από τις ομάδες με τη βοήθεια του βιντεοπροβολέα που είναι ήδη τοποθετημένος. Τα μέλη της ομάδας που είναι υπεύθυνα για την παρουσίαση αναλαμβάνουν το ρόλο τους. Μετά από κάθε παρουσίαση, αφήνουμε λίγο χρόνο για προβληματισμό και σχολιασμό από τις άλλες ομάδες και επιβραβεύουμε την κάθε ομάδα για το έργο της. Στο τέλος οι μαθητές προχωρούν στην ανάρτηση των εργασιών τους στο φιλολογικό ιστολόγιο του σχολείου. Πρόσθετες πληροφορίες Κατά την υλοποίηση του σεναρίου ενδέχεται να διαπιστώσουμε αδυναμίες σ΄ότι αφορά το βαθμό δυσκολίας, τον όγκο των εργασιών ή τα χρονικά περιθώρια που θέσαμε. Στην περίπτωση αυτή θα προβούμε σε προσαρμογές/βελτιώσεις με σκοπό την αποτελεσματικότερη εφαρμογή του σεναρίου και άρα την επίτευξη των διδακτικών μας στόχων.