SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
                                                        Nurfaten Bt Ismail

                                RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI



Mata Pelajaran: Pendidikan Kesihatan                                                       Tarikh:16 Februari 2011
Tunjang       : Kesihatan Diri dan Keluarga                                                Hari   :Khamis
Tajuk         : Kesihatan Diri                                                             Masa : 9.35 – 10.05 t/hari
Sub Tajuk     :Penyakit Tidak Berjangkit                                            Kelas : 5Bestari
Hasil Pembelajaran          :                                                       Bil Murid :31 (L :13 / P : 18)
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
      Kognitif       : 1)     Menyatakan secara lisan penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit.
                         2)   Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat jenis penyakit tidak berjangkit
                         3)   Menyenaraikan cara-cara pencegahan penyakit tidak berjangkit.
                         4)   Membincangkan sebab berlaku penyakit tidak berjangkit.

        Afektif      :1)    Mempamerkan semangat bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain.
                            2) Mempamerkan sikap hormat-menghormati dan saling memahami perubahan fizikal bagi
                                     gender berlainan semasa guru mengajar.


Pengalaman sedia ada        : Murid pernah mempelajari tunjang kesihatan penyakit berjangkit semasa belajar
                                    pada tahun 4.
Strategi utama              : Teori kecerdasan Pelbagai.
Penggabungjalinan           : Sains
KBKK                        :Mengklasifikasi atau mengkategori,
Nilai Murni                 : Berdisiplin, bekerjasama, hormat menghormatidan bersyukur terhadap kesihatan dan
                                    mengamalkan gaya hidup sihat. .
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
                                                 Nurfaten Bt Ismail

Bahan bantu mengajar    :      Buku Teks Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5, kad imbasan



     Fasa     Strategi / Aktiviti                Fokus Pembelajaran                           Catatan
Set induksi
( 5 minit)        Kehadiran            Guru mengambil kehadiran dan mengarahkan BBM : Tayangan video.
                  Kesihatan            murid-murid   mengeluarkan     buku   teks
                  Buku teks            Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5.

                                        Tayangan video mengenai makanan tidak
                                        berkhasiat.
              Tayangan video
              makanan     tidak             Curu bertanyakan kaitan video dengan
              berkhasiat.                    pengajaran yang akan diajar.
                                            Gemuk akan menyebabkan penyakit
                                             diabetes.


Perkembanga
n                Pengenalan               Guru memberi arahan supaya murid BBM :
Langkah 1        kepada                    memberi tumpuan kepada pengajaran -Lampiran                    B
(15 minit)       penyakit tidak            yang akan diajar.                 (Tayangan Slaid)
                 berjangkit :
                  Karies gigi          Pengenalan kepada penyakit tidak berjangkit ;   KB Kreatif :
                  Penyakit               Karies gigi                                     Menjana idea
                     jantung              Penyakit jantung                                Kemahiran
                  Diabetes               Diabetes                                        mencatat
                  Asma                   Asma                                         BCB :
                  Penyakit               Penyakit buah pinggang                          Skimming
                     buah                                                                  Scanning
                     pinggang           Cara pencegahan penyakit berjangkit :           KKE :
                                            Karies gigi                                -Pengurusan
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
             Nurfaten Bt Ismail

              o   Berus gigi dengan betul           perhubungan
              o   Flos gigi                         (Pengurusan konflik)
              o   Amalkan pemakanan seimbang
              o   Kurangkan pengambilan gula
              o   Buat pemeriksaan berkala setiap
                  enam bulan sekali.

        Penyakit berjangkit
           o Bersenam secara teratur
              sekurang-kurangnya 20 minit,
              tiga kali seminggu
           o Pilih makanan rendah lemak
              atau hasil tenusu tanpa lemak.
           o Jauhkan diri daripada gejala
              tidak sihat seperti merokok.

        Diabetes
            o Kekalkan berat badan unggul
            o Amalkan pemakanan seimbang
            o Amalkan gaya hidup aktif.

        Asma
           o Jauhi punca serangan asma
           o Jangan merokok dan jauhi asap
              rokok
           o Sentiasa bawa ubat asma
              terutamanya inhaler

        Penyakit buah pinggang
           o Amalkan pemakanan seimbang
           o Kekalkan berat badan unggul
           o Minum air secukupnya
           o Bersenam secara konsisten
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
                                             Nurfaten Bt Ismail



Langkah 2
(5 minit)   Menguji             Guru memberikan soalan kuiz berkaitan seksualiti
            pemahaman           secara lisan :                                     KB Kreatif :
            murid       dalam   i.    Apakah maksud penyakit tidak berjangkit?     Menjana idea
            penyediaan kuiz     Jawapan :
            interaktif.         a) Penyakit yang disebabkan daripada faktor        KKE :
                                   persekitaran                                    -Kesedaran        kendiri
                                b) Penyakit yang tidak memerlukan perantaraan      (Penilaian kendiri)

                                ii. penyakit yang manakah tidak berjangkit?
                                Jawapan :
                                a) Campak
                                b) H1N1
                                c) penyakit jantung

                                iii. Penyakit apakah yang berkaitan dengan
                                pemeriksaan berkala setiap enam bulan sekali?
                                Jawapan :
                                a)Penyakit jantung
                                b) diabetes
                                c) karies gigi

                                Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap
                                murid.
IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur
                                              Nurfaten Bt Ismail

Penutup
(3-5 minit)   Refleksi bersama   Guru membuat ulasan dan refleksi berkaitan sesi
              murid.             pembelajaran yang telah dijalankan.

                                 Lembaran kerja dikutip semula.

More Related Content

Similar to Rph t5 pk penyakit x berjangkit

RPH TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN
RPH TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRANRPH TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN
RPH TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRANshi3yda
 
Kak phbs pesantren
Kak phbs pesantrenKak phbs pesantren
Kak phbs pesantrenNurlaela54
 
RPL BK FORMAT KLASIKAL ( POLA HIDUP SEHAT )
RPL BK FORMAT KLASIKAL (  POLA HIDUP SEHAT )RPL BK FORMAT KLASIKAL (  POLA HIDUP SEHAT )
RPL BK FORMAT KLASIKAL ( POLA HIDUP SEHAT )izar jk
 
Aspek pendidikan kesehatan dalam olahraga
Aspek pendidikan kesehatan dalam olahragaAspek pendidikan kesehatan dalam olahraga
Aspek pendidikan kesehatan dalam olahragaWalid Thohari
 
Kegiatan belajar mengajar uni anis
Kegiatan belajar mengajar uni anisKegiatan belajar mengajar uni anis
Kegiatan belajar mengajar uni anisYasirecin Yasir
 
SAP HIPERTENSI TN Dd.docx
SAP HIPERTENSI TN Dd.docxSAP HIPERTENSI TN Dd.docx
SAP HIPERTENSI TN Dd.docxWindiiEryanti
 
Askeb nifas normal pp hari ke
Askeb nifas normal pp hari keAskeb nifas normal pp hari ke
Askeb nifas normal pp hari keannah27
 
2. bahan pembelajaran pencegahan covid
2. bahan pembelajaran pencegahan covid2. bahan pembelajaran pencegahan covid
2. bahan pembelajaran pencegahan covidPusdiklatKKB
 
Rancangan pelajaran-harian-tahun-4-gemilang-l
Rancangan pelajaran-harian-tahun-4-gemilang-lRancangan pelajaran-harian-tahun-4-gemilang-l
Rancangan pelajaran-harian-tahun-4-gemilang-lJoel Floyd
 
Satuan acara penyuluhan_cerdik
Satuan acara penyuluhan_cerdikSatuan acara penyuluhan_cerdik
Satuan acara penyuluhan_cerdikLelenFitri
 
360539448-MATERI-PELATIHAN-KADER-LANSIA-pptx.pptx
360539448-MATERI-PELATIHAN-KADER-LANSIA-pptx.pptx360539448-MATERI-PELATIHAN-KADER-LANSIA-pptx.pptx
360539448-MATERI-PELATIHAN-KADER-LANSIA-pptx.pptxNilaWahyuningsih2
 
2. bahan pembelajaran 2 pencegahan covid 19
2. bahan pembelajaran 2 pencegahan covid 192. bahan pembelajaran 2 pencegahan covid 19
2. bahan pembelajaran 2 pencegahan covid 19PusdiklatKKB
 
Bahan pembelajaran 2 pencegahan covid-19
Bahan pembelajaran 2   pencegahan covid-19Bahan pembelajaran 2   pencegahan covid-19
Bahan pembelajaran 2 pencegahan covid-19PusdiklatKKB
 
LAMPIRAN 2 - Nungki Dian.pdf
LAMPIRAN 2 - Nungki Dian.pdfLAMPIRAN 2 - Nungki Dian.pdf
LAMPIRAN 2 - Nungki Dian.pdfRahelNoriwari
 

Similar to Rph t5 pk penyakit x berjangkit (20)

RPH TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN
RPH TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRANRPH TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN
RPH TEKNOLOGI DAN PENTAKSIRAN
 
Epidemiologi Gizi.pdf
Epidemiologi Gizi.pdfEpidemiologi Gizi.pdf
Epidemiologi Gizi.pdf
 
Kak phbs pesantren
Kak phbs pesantrenKak phbs pesantren
Kak phbs pesantren
 
RPL BK FORMAT KLASIKAL ( POLA HIDUP SEHAT )
RPL BK FORMAT KLASIKAL (  POLA HIDUP SEHAT )RPL BK FORMAT KLASIKAL (  POLA HIDUP SEHAT )
RPL BK FORMAT KLASIKAL ( POLA HIDUP SEHAT )
 
Aspek pendidikan kesehatan dalam olahraga
Aspek pendidikan kesehatan dalam olahragaAspek pendidikan kesehatan dalam olahraga
Aspek pendidikan kesehatan dalam olahraga
 
Phbs sekolah
Phbs sekolahPhbs sekolah
Phbs sekolah
 
Kegiatan belajar mengajar uni anis
Kegiatan belajar mengajar uni anisKegiatan belajar mengajar uni anis
Kegiatan belajar mengajar uni anis
 
Sap demam berdarah
Sap demam berdarahSap demam berdarah
Sap demam berdarah
 
Perilaku hidup bersih dan sehat memutus tranmisi covid 19
Perilaku hidup bersih dan sehat memutus tranmisi covid 19Perilaku hidup bersih dan sehat memutus tranmisi covid 19
Perilaku hidup bersih dan sehat memutus tranmisi covid 19
 
SAP HIPERTENSI TN Dd.docx
SAP HIPERTENSI TN Dd.docxSAP HIPERTENSI TN Dd.docx
SAP HIPERTENSI TN Dd.docx
 
Askeb nifas normal pp hari ke
Askeb nifas normal pp hari keAskeb nifas normal pp hari ke
Askeb nifas normal pp hari ke
 
2. bahan pembelajaran pencegahan covid
2. bahan pembelajaran pencegahan covid2. bahan pembelajaran pencegahan covid
2. bahan pembelajaran pencegahan covid
 
Rancangan pelajaran-harian-tahun-4-gemilang-l
Rancangan pelajaran-harian-tahun-4-gemilang-lRancangan pelajaran-harian-tahun-4-gemilang-l
Rancangan pelajaran-harian-tahun-4-gemilang-l
 
Satuan acara penyuluhan_cerdik
Satuan acara penyuluhan_cerdikSatuan acara penyuluhan_cerdik
Satuan acara penyuluhan_cerdik
 
360539448-MATERI-PELATIHAN-KADER-LANSIA-pptx.pptx
360539448-MATERI-PELATIHAN-KADER-LANSIA-pptx.pptx360539448-MATERI-PELATIHAN-KADER-LANSIA-pptx.pptx
360539448-MATERI-PELATIHAN-KADER-LANSIA-pptx.pptx
 
2. bahan pembelajaran 2 pencegahan covid 19
2. bahan pembelajaran 2 pencegahan covid 192. bahan pembelajaran 2 pencegahan covid 19
2. bahan pembelajaran 2 pencegahan covid 19
 
Bahan pembelajaran 2 pencegahan covid-19
Bahan pembelajaran 2   pencegahan covid-19Bahan pembelajaran 2   pencegahan covid-19
Bahan pembelajaran 2 pencegahan covid-19
 
Mtbs dr. yulia
Mtbs   dr. yuliaMtbs   dr. yulia
Mtbs dr. yulia
 
LAMPIRAN 2 - Nungki Dian.pdf
LAMPIRAN 2 - Nungki Dian.pdfLAMPIRAN 2 - Nungki Dian.pdf
LAMPIRAN 2 - Nungki Dian.pdf
 
LP BCG.docx
LP BCG.docxLP BCG.docx
LP BCG.docx
 

More from Nurfaten Ismail

Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 sNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 dNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahNurfaten Ismail
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sNurfaten Ismail
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...Nurfaten Ismail
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahNurfaten Ismail
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 mNurfaten Ismail
 

More from Nurfaten Ismail (20)

Rph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diriRph psk t4 kebersihan diri
Rph psk t4 kebersihan diri
 
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
 
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiriRph psk t4 mengenali keluarga sendiri
Rph psk t4 mengenali keluarga sendiri
 
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembanganRph psk t4 mengenali keluarga kembangan
Rph psk t4 mengenali keluarga kembangan
 
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
Rph pj t4 imbangan  berpasangan    4 sRph pj t4 imbangan  berpasangan    4 s
Rph pj t4 imbangan berpasangan 4 s
 
Rph pj t4 imbangan 4 m
Rph pj t4 imbangan    4 mRph pj t4 imbangan    4 m
Rph pj t4 imbangan 4 m
 
Rph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluargaRph psk t4 profil keluarga
Rph psk t4 profil keluarga
 
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagiaRph psk t4 mengenali keluarga bahagia
Rph psk t4 mengenali keluarga bahagia
 
Rph pj t4 baton 4s
Rph pj t4 baton    4sRph pj t4 baton    4s
Rph pj t4 baton 4s
 
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 dRph pj t4 olahraga.teknik asas larian    4 d
Rph pj t4 olahraga.teknik asas larian 4 d
 
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lahRph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
Rph psk t4 interaksi k0muniti sek0lah
 
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 dRph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
Rph pj t4 olahraga teknik terima n hulur bat0n 4 d
 
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolahRph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
Rph psk t4 hargai khidmat pekerja sekolah
 
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawabRph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
Rph psk t4 saya warga sekolah bertanggungjawab
 
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 mRph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
Rph pj t4 menolak dan menahan h0ki 4 m
 
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 sRph pj t4 kem asas hoki 4 s
Rph pj t4 kem asas hoki 4 s
 
cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...cont0h2 utk set induksi PJ...
cont0h2 utk set induksi PJ...
 
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolahRph psk t4 kebersihan di sekolah
Rph psk t4 kebersihan di sekolah
 
Rph pj t4 dtk 4 m
Rph pj t4 dtk   4 mRph pj t4 dtk   4 m
Rph pj t4 dtk 4 m
 
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
Rph pj t4 masa tndak bls   4 mRph pj t4 masa tndak bls   4 m
Rph pj t4 masa tndak bls 4 m
 

Rph t5 pk penyakit x berjangkit

  • 1. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur Nurfaten Bt Ismail RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI Mata Pelajaran: Pendidikan Kesihatan Tarikh:16 Februari 2011 Tunjang : Kesihatan Diri dan Keluarga Hari :Khamis Tajuk : Kesihatan Diri Masa : 9.35 – 10.05 t/hari Sub Tajuk :Penyakit Tidak Berjangkit Kelas : 5Bestari Hasil Pembelajaran : Bil Murid :31 (L :13 / P : 18) Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : Kognitif : 1) Menyatakan secara lisan penyakit berjangkit dan penyakit tidak berjangkit. 2) Menyenaraikan sekurang-kurangnya empat jenis penyakit tidak berjangkit 3) Menyenaraikan cara-cara pencegahan penyakit tidak berjangkit. 4) Membincangkan sebab berlaku penyakit tidak berjangkit. Afektif :1) Mempamerkan semangat bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain. 2) Mempamerkan sikap hormat-menghormati dan saling memahami perubahan fizikal bagi gender berlainan semasa guru mengajar. Pengalaman sedia ada : Murid pernah mempelajari tunjang kesihatan penyakit berjangkit semasa belajar pada tahun 4. Strategi utama : Teori kecerdasan Pelbagai. Penggabungjalinan : Sains KBKK :Mengklasifikasi atau mengkategori, Nilai Murni : Berdisiplin, bekerjasama, hormat menghormatidan bersyukur terhadap kesihatan dan mengamalkan gaya hidup sihat. .
  • 2. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur Nurfaten Bt Ismail Bahan bantu mengajar : Buku Teks Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5, kad imbasan Fasa Strategi / Aktiviti Fokus Pembelajaran Catatan Set induksi ( 5 minit)  Kehadiran Guru mengambil kehadiran dan mengarahkan BBM : Tayangan video.  Kesihatan murid-murid mengeluarkan buku teks  Buku teks Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5. Tayangan video mengenai makanan tidak berkhasiat. Tayangan video makanan tidak  Curu bertanyakan kaitan video dengan berkhasiat. pengajaran yang akan diajar.  Gemuk akan menyebabkan penyakit diabetes. Perkembanga n Pengenalan  Guru memberi arahan supaya murid BBM : Langkah 1 kepada memberi tumpuan kepada pengajaran -Lampiran B (15 minit) penyakit tidak yang akan diajar. (Tayangan Slaid) berjangkit :  Karies gigi Pengenalan kepada penyakit tidak berjangkit ; KB Kreatif :  Penyakit  Karies gigi Menjana idea jantung  Penyakit jantung Kemahiran  Diabetes  Diabetes mencatat  Asma  Asma BCB :  Penyakit  Penyakit buah pinggang Skimming buah Scanning pinggang Cara pencegahan penyakit berjangkit : KKE :  Karies gigi -Pengurusan
  • 3. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur Nurfaten Bt Ismail o Berus gigi dengan betul perhubungan o Flos gigi (Pengurusan konflik) o Amalkan pemakanan seimbang o Kurangkan pengambilan gula o Buat pemeriksaan berkala setiap enam bulan sekali.  Penyakit berjangkit o Bersenam secara teratur sekurang-kurangnya 20 minit, tiga kali seminggu o Pilih makanan rendah lemak atau hasil tenusu tanpa lemak. o Jauhkan diri daripada gejala tidak sihat seperti merokok.  Diabetes o Kekalkan berat badan unggul o Amalkan pemakanan seimbang o Amalkan gaya hidup aktif.  Asma o Jauhi punca serangan asma o Jangan merokok dan jauhi asap rokok o Sentiasa bawa ubat asma terutamanya inhaler  Penyakit buah pinggang o Amalkan pemakanan seimbang o Kekalkan berat badan unggul o Minum air secukupnya o Bersenam secara konsisten
  • 4. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur Nurfaten Bt Ismail Langkah 2 (5 minit) Menguji Guru memberikan soalan kuiz berkaitan seksualiti pemahaman secara lisan : KB Kreatif : murid dalam i. Apakah maksud penyakit tidak berjangkit? Menjana idea penyediaan kuiz Jawapan : interaktif. a) Penyakit yang disebabkan daripada faktor KKE : persekitaran -Kesedaran kendiri b) Penyakit yang tidak memerlukan perantaraan (Penilaian kendiri) ii. penyakit yang manakah tidak berjangkit? Jawapan : a) Campak b) H1N1 c) penyakit jantung iii. Penyakit apakah yang berkaitan dengan pemeriksaan berkala setiap enam bulan sekali? Jawapan : a)Penyakit jantung b) diabetes c) karies gigi Guru mengedarkan lembaran kerja kepada setiap murid.
  • 5. IPG KAMPUS ILMU KHAS. CHERAS, Kuala Lumpur Nurfaten Bt Ismail Penutup (3-5 minit) Refleksi bersama Guru membuat ulasan dan refleksi berkaitan sesi murid. pembelajaran yang telah dijalankan. Lembaran kerja dikutip semula.