SlideShare a Scribd company logo
1 of 3
Datë 28.02.2018
Plan ditor
Fusha: Gjuhë dhe komunikimi
Lënda: Gjuhë shqipe
Tema mësimore : Shkalla II
Klasa III
Këpuca prej argjendi (Lexojmë)
Hyrje përrallash (Shkruajmë)
Rezultatet e të nxënit:
Krijon një tekst me fjalët e dhëna
Listo personazhet e përrallës
Tregon përmbajtjen duke u mbështetur në fjalët e dhëna
Krijon një mbyllje tjetër për përradhën e dhënë
Liston shprehje të ndryshme që përdoren si hyrje përrallash
Plotëson paragrafin hyrës të përralles me fjalët që mungojnë
Krijon një hyrje përralle duke u mbështetur në figurën e dhënë
Situata e të nxënit:
Bisedë: Po të kishe një shkop magjik,cfarë do të bëje?
Këngë: Shkop magjik
Fjalët kyce:
Këpucë prej argjendi,yll,xixëllinë,fijë,hyrje përrallash
Burimet materiale:
Fletë të bardha,teksti I nxënësit,magnetofon,CD-kënga”Shkopi magjik”
Metodologjia:
Parashikim me terma paraprak,lexim me ndalesa,lexo-kupto-krijo
Lidhja me fushat e tjera:
Artet (Muzikë),Shoqeria dhe mjedisi
Zhvillimi I orës mësimore:
Situata e të nxënit: Bised: Diskutojmë së bashku: Po të kishe një shkop magjik,cfarë do të
bëje?Dëgjojmë këngën “Shkopi Magjik” Parashikim me terma:
Kërkoj nga nxënësit që të krijojnë një përrallë me fjalët e dhëna (10-12’)
Lexohen punimet e nxënësëvë ,shoqërohen krijimet me shprehje vleresuese
Lexim me ndalesa:
Shkruaj në tableë titullin e pjesës:Këpuca prej argjendi
Si mendoni ju,për cfarë do të bëjë fjalë teksti?
U lexoj nxënësvë përralla pjesë –pjesë dhe komentojmë cdo fragment
Për cdo fragment u drejtoj nxënësve pyetje dhe ata japin përgjigjje se si do të vazhdojë përralla.
Lexim - ndalesa I Ishte një herë një nënë….më të voglit të fëmijëvë.
Lexim - ndalesa II Për fat fëmija I vogël ……...të gjente dicka tjetër.
Lexim - ndalesa III Në mbrëmje ajo vendosi….problem në këmbë?
Lexim - ndalesa IV Ylli I vogël u afrua………………te parë mbi dhe?
Lexim - ndalesa V I shkreti yll………………………….për vogëlushin.
Lexim - ndalesa VI Nuk mund të tregohet………nga një yll.
Pyesim nxënësit:
A ju pëlqeu përralla?
Si ndiheni kur degjoni hyrjen e përralles?
Po kur lexoni fundin e përralles?
A mendone ndonje mbydhje më të bukur ose ndryshe?
Krijojmë një pesvargësh për yllin
Ylli
Punë individuale –Nxënësit punojnëushtrimin “Lexoj dhe kuptoj”fg.109
Emërtoj nxënësit me numra 1-2……………1-2………..1-2……………..
U kërkoj të gjithë nxënësve me numrin 1 të gjejnë në tekst dhe të qarkojnë 10 emra në numrin
shumës dhe nxenesve me numrin 2 të gjejnë dhe të qarkojnë 10 emra në numrin njëjes.
Nxënës të ndryshëm lexojnë emrat e qarkuar sipas ndarjes
Yll Këpucë Fije argjendi Shtatë fëmijë
Lexo-Kupto-Krijo
Pyes nxënësit : Si filloi përralla jonë? Si mund të fillonte ndryshe?
Cilat janë shprehjet që përdoren për hyrje përrallash?
Punojmë me tekstin faqja 110.
Punohen ushtrimet 1 dhe 2 në libër.
Detyrë shtëpie:
Puno në fletore ushtrimin 3 fq.110. Shkruaj një hyrje përrallle.
Vlerësimi I nxënësit
Vlerësohen nxënësit me fjalë dhe shprehje vlerësuese për:
Krijimin e një teksti me fjalët e dhëna.
Përshkrimin e personazhëve të përrallës,tregon sjelljen e tyre.
Përmbajtjen e treguar duke u mbështetur në fjalitë e dhëna
Krijimin e një mbydhje tjetër për përrallën e dhënë.
Gjetjen e shprehjeve të ndryshme që përdoren si hyrje përrallash.
Plotësimin e paragrafit hyrës të përrallës me fjalët që mungojnë.
Krijimin e një hyrje përralle duke u mbështetur në figurën e dhënë.
Përgatiti :
Guri KLLOGJRI
Mësues kl.III
Shkolla “M.Roshi Holtas”

More Related Content

What's hot

Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistikesara7991
 
4 stinet e vitit
4 stinet e vitit4 stinet e vitit
4 stinet e vititAnisa Kreka
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e tekstevesindi21
 
Vleresimi i portofolit te nxenesit klasa I-III
Vleresimi i portofolit te nxenesit klasa I-IIIVleresimi i portofolit te nxenesit klasa I-III
Vleresimi i portofolit te nxenesit klasa I-IIIValbona Imeraj
 
Gramatika e gjuhes shqipe
Gramatika e gjuhes shqipeGramatika e gjuhes shqipe
Gramatika e gjuhes shqipeMergim Lipa
 
METODOLOGJIA E MËSIMDHËNIES BASHKËKOHORE
METODOLOGJIA E MËSIMDHËNIES BASHKËKOHOREMETODOLOGJIA E MËSIMDHËNIES BASHKËKOHORE
METODOLOGJIA E MËSIMDHËNIES BASHKËKOHORE#MesueseAurela Elezaj
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperisemelissa cani
 
provimi i lirimit 2018 matematike
provimi i lirimit 2018 matematikeprovimi i lirimit 2018 matematike
provimi i lirimit 2018 matematikeaulenc gjini
 
Testime periudha-e-2-kl-1-5-converted
Testime periudha-e-2-kl-1-5-convertedTestime periudha-e-2-kl-1-5-converted
Testime periudha-e-2-kl-1-5-convertedAberi Kajo
 
Regjistri personal i mesuesit per klasat 1-3 te Arsimit fillor
Regjistri personal i mesuesit per klasat 1-3 te Arsimit fillorRegjistri personal i mesuesit per klasat 1-3 te Arsimit fillor
Regjistri personal i mesuesit per klasat 1-3 te Arsimit fillorValbona Imeraj
 
Shpallja e Pavarësisë në Vorë më 28
Shpallja e Pavarësisë në Vorë   më 28Shpallja e Pavarësisë në Vorë   më 28
Shpallja e Pavarësisë në Vorë më 28Adelina Dani
 
Huazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipeHuazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipebusinessforlife
 
Kjo është Matematika_ime_2_Plus_vetëm_esencë
Kjo është Matematika_ime_2_Plus_vetëm_esencëKjo është Matematika_ime_2_Plus_vetëm_esencë
Kjo është Matematika_ime_2_Plus_vetëm_esencëFezga Muci
 
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!#MesueseAurela Elezaj
 
Gjuha Shqipe 10
Gjuha Shqipe 10 Gjuha Shqipe 10
Gjuha Shqipe 10 enis vladi
 
Kohezioni dhe koherenca
Kohezioni dhe koherencaKohezioni dhe koherenca
Kohezioni dhe koherencaMenaxherat
 

What's hot (20)

Vleresimi i nxenesve
Vleresimi i nxenesveVleresimi i nxenesve
Vleresimi i nxenesve
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
 
4 stinet e vitit
4 stinet e vitit4 stinet e vitit
4 stinet e vitit
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
 
Vleresimi i portofolit te nxenesit klasa I-III
Vleresimi i portofolit te nxenesit klasa I-IIIVleresimi i portofolit te nxenesit klasa I-III
Vleresimi i portofolit te nxenesit klasa I-III
 
MEGALI IDEA DHE NACERTANIA
MEGALI IDEA DHE NACERTANIAMEGALI IDEA DHE NACERTANIA
MEGALI IDEA DHE NACERTANIA
 
Gramatika e gjuhes shqipe
Gramatika e gjuhes shqipeGramatika e gjuhes shqipe
Gramatika e gjuhes shqipe
 
METODOLOGJIA E MËSIMDHËNIES BASHKËKOHORE
METODOLOGJIA E MËSIMDHËNIES BASHKËKOHOREMETODOLOGJIA E MËSIMDHËNIES BASHKËKOHORE
METODOLOGJIA E MËSIMDHËNIES BASHKËKOHORE
 
Projekt Gjeografi
Projekt GjeografiProjekt Gjeografi
Projekt Gjeografi
 
Trashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperiseTrashegimia natyrore e shqiperise
Trashegimia natyrore e shqiperise
 
provimi i lirimit 2018 matematike
provimi i lirimit 2018 matematikeprovimi i lirimit 2018 matematike
provimi i lirimit 2018 matematike
 
Testime periudha-e-2-kl-1-5-converted
Testime periudha-e-2-kl-1-5-convertedTestime periudha-e-2-kl-1-5-converted
Testime periudha-e-2-kl-1-5-converted
 
Regjistri personal i mesuesit per klasat 1-3 te Arsimit fillor
Regjistri personal i mesuesit per klasat 1-3 te Arsimit fillorRegjistri personal i mesuesit per klasat 1-3 te Arsimit fillor
Regjistri personal i mesuesit per klasat 1-3 te Arsimit fillor
 
Shpallja e Pavarësisë në Vorë më 28
Shpallja e Pavarësisë në Vorë   më 28Shpallja e Pavarësisë në Vorë   më 28
Shpallja e Pavarësisë në Vorë më 28
 
Huazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipeHuazimet ne gjuhen shqipe
Huazimet ne gjuhen shqipe
 
Dialektet e shqipes
Dialektet e shqipesDialektet e shqipes
Dialektet e shqipes
 
Kjo është Matematika_ime_2_Plus_vetëm_esencë
Kjo është Matematika_ime_2_Plus_vetëm_esencëKjo është Matematika_ime_2_Plus_vetëm_esencë
Kjo është Matematika_ime_2_Plus_vetëm_esencë
 
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!
SI TE KRIJOJME GAZETEN E SHKOLLES ?!
 
Gjuha Shqipe 10
Gjuha Shqipe 10 Gjuha Shqipe 10
Gjuha Shqipe 10
 
Kohezioni dhe koherenca
Kohezioni dhe koherencaKohezioni dhe koherenca
Kohezioni dhe koherenca
 

Plan ditor per gjuhe shqipe fillore

  • 1. Datë 28.02.2018 Plan ditor Fusha: Gjuhë dhe komunikimi Lënda: Gjuhë shqipe Tema mësimore : Shkalla II Klasa III Këpuca prej argjendi (Lexojmë) Hyrje përrallash (Shkruajmë) Rezultatet e të nxënit: Krijon një tekst me fjalët e dhëna Listo personazhet e përrallës Tregon përmbajtjen duke u mbështetur në fjalët e dhëna Krijon një mbyllje tjetër për përradhën e dhënë Liston shprehje të ndryshme që përdoren si hyrje përrallash Plotëson paragrafin hyrës të përralles me fjalët që mungojnë Krijon një hyrje përralle duke u mbështetur në figurën e dhënë Situata e të nxënit: Bisedë: Po të kishe një shkop magjik,cfarë do të bëje? Këngë: Shkop magjik Fjalët kyce: Këpucë prej argjendi,yll,xixëllinë,fijë,hyrje përrallash Burimet materiale: Fletë të bardha,teksti I nxënësit,magnetofon,CD-kënga”Shkopi magjik” Metodologjia: Parashikim me terma paraprak,lexim me ndalesa,lexo-kupto-krijo Lidhja me fushat e tjera: Artet (Muzikë),Shoqeria dhe mjedisi
  • 2. Zhvillimi I orës mësimore: Situata e të nxënit: Bised: Diskutojmë së bashku: Po të kishe një shkop magjik,cfarë do të bëje?Dëgjojmë këngën “Shkopi Magjik” Parashikim me terma: Kërkoj nga nxënësit që të krijojnë një përrallë me fjalët e dhëna (10-12’) Lexohen punimet e nxënësëvë ,shoqërohen krijimet me shprehje vleresuese Lexim me ndalesa: Shkruaj në tableë titullin e pjesës:Këpuca prej argjendi Si mendoni ju,për cfarë do të bëjë fjalë teksti? U lexoj nxënësvë përralla pjesë –pjesë dhe komentojmë cdo fragment Për cdo fragment u drejtoj nxënësve pyetje dhe ata japin përgjigjje se si do të vazhdojë përralla. Lexim - ndalesa I Ishte një herë një nënë….më të voglit të fëmijëvë. Lexim - ndalesa II Për fat fëmija I vogël ……...të gjente dicka tjetër. Lexim - ndalesa III Në mbrëmje ajo vendosi….problem në këmbë? Lexim - ndalesa IV Ylli I vogël u afrua………………te parë mbi dhe? Lexim - ndalesa V I shkreti yll………………………….për vogëlushin. Lexim - ndalesa VI Nuk mund të tregohet………nga një yll. Pyesim nxënësit: A ju pëlqeu përralla? Si ndiheni kur degjoni hyrjen e përralles? Po kur lexoni fundin e përralles? A mendone ndonje mbydhje më të bukur ose ndryshe? Krijojmë një pesvargësh për yllin Ylli Punë individuale –Nxënësit punojnëushtrimin “Lexoj dhe kuptoj”fg.109 Emërtoj nxënësit me numra 1-2……………1-2………..1-2…………….. U kërkoj të gjithë nxënësve me numrin 1 të gjejnë në tekst dhe të qarkojnë 10 emra në numrin shumës dhe nxenesve me numrin 2 të gjejnë dhe të qarkojnë 10 emra në numrin njëjes. Nxënës të ndryshëm lexojnë emrat e qarkuar sipas ndarjes Yll Këpucë Fije argjendi Shtatë fëmijë
  • 3. Lexo-Kupto-Krijo Pyes nxënësit : Si filloi përralla jonë? Si mund të fillonte ndryshe? Cilat janë shprehjet që përdoren për hyrje përrallash? Punojmë me tekstin faqja 110. Punohen ushtrimet 1 dhe 2 në libër. Detyrë shtëpie: Puno në fletore ushtrimin 3 fq.110. Shkruaj një hyrje përrallle. Vlerësimi I nxënësit Vlerësohen nxënësit me fjalë dhe shprehje vlerësuese për: Krijimin e një teksti me fjalët e dhëna. Përshkrimin e personazhëve të përrallës,tregon sjelljen e tyre. Përmbajtjen e treguar duke u mbështetur në fjalitë e dhëna Krijimin e një mbydhje tjetër për përrallën e dhënë. Gjetjen e shprehjeve të ndryshme që përdoren si hyrje përrallash. Plotësimin e paragrafit hyrës të përrallës me fjalët që mungojnë. Krijimin e një hyrje përralle duke u mbështetur në figurën e dhënë. Përgatiti : Guri KLLOGJRI Mësues kl.III Shkolla “M.Roshi Holtas”