Meyveler

471 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
471
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
2
Actions
Shares
0
Downloads
3
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Meyveler

  1. 1. KARPUZ:Siz çocuklar yatağınızda uyuya uyuya büyürsünüz, ben de yerinüstüne yata yata büyürüm. 1. Yüzde 95’im suya sahip olduğu için temizleyici bir özelliğe sahibim. 2. Yemekten önce ya da biraz aç karnına beni yemen gerekir ki hazmı zorlaştırmayayım. 3. Böbrekleri çalıştırırım, idrar söktürürüm. 4. Kilo vermeyi de kolaylaştırırım. 5. Vitamin ve minerallerim: A, C vitamini ile antioksidan, potasyum.GREYFURT: 1. Ben de turunçgiller ailesindenim. Dolayısıyla da ben de ailem gibi soğuk havayı severim. 2. Soğuk algınlığına iyi gelirim, idrar söktürücü özelliğim vardır. 3. Tansiyonu dengelerim. 4. Diş eti kanamalarını azaltırım. 5. Kılcal damarlardaki kan dolaşımını hızlandırırım. 6. Vitamin ve minerallerim: A ve C vitamini, karbonhidrat, potasyum, folik asit.ÇİLEK: 1. Kokum bir harikadır.
  2. 2. 2. Yaz aylarında ışığın olduğu ama serin olan yani gölgelik olan yerler daha çok hoşuma gidiyor.3. Sigarayı diğer meyve arkadaşlarım gibi hiç sevmem. Ama onların yapamadığı bir özellik ben bulunur: Sigara dumanının etkilerini azaltabilirim.4. Yüksek ateşi düşürürüm.5. Suyumla gargara yapılırsa diş taşlarının oluşmasını engellerim.6. Vitamin ve minerallerim: B3 ve C vitamini, karbonhidrat, potasyum, lif, demir, folik asit.ELMA: 1. Sulak yerler benim alanımdır. 2. Baş ağrısına iyi gelirim. 3. Kan şekerini kontrol altında tutarım 4. Bağırsaklardaki parazitlerin dökülmesini sağlarım. 5. Arkadaşım Armut ile beni birlikte yersen kabızlığını çözerim. 6. Vitamin ve minerallerim: B3 vitamini, karbonhidrat, potasyum, lif, pektin. PORTAKAL:
  3. 3. 1. Ben, turunçgiller ailesindenim. 2. Soğuk havayı severim. Ama soğuk algınlığına çok iyi gelirim. 3. Suyumdaki antioksidanlarla damarları ve kılcal damarları güçlendiririm. Bu şekilde kalbin zarar görmesini engellerim. 4. Ezik ve çürüklerin daha çabuk iyileşmesini sağlarım. 5. İçerdiğim folik asit sayesinde öksürüğünü azaltırım. 6. Bağırsak parazitlerinin dökülmesini sağlarım. 7. Vitamin ve minerallerim: C vitamini, karbonhidrat, potasyum, folik asitMUZ:Ataların beni bir süs bitkisi olarak tanıdı, ama meyve verdiğimifark edince de benden artık vazgeçemedi. 1. Kas sistemine yararlıyımdır. 2. Yorgunluğu ve ishali giderici özelliğim vardır. 3. Böbrek ve eklemlerdeki iltihaplanmalarda tedavi edici özelliğe sahibimdir. 4. Vitamin ve minerallerim: A vitamini, karbonhidrat, potasyum, folik asit.KAYISI:
  4. 4. 1. Ben dünya üzerinde büyük bir alanda bulunurum. 2. Verdiğim faydalar saymakla bitmez ama ben yine de sizin cici vücudunuz için anlatayım. 3. Sizin yetişmenizde önemli rol oynayan kalsiyum ve magnezyum içeririm. Bu şekilde kemikleri kuvvetlendirir, erimesini önlerim. 4. Kan yaparım, cildi ve saçı canlı tutarım. 5. Lifli bir meyveyimdir o yüzden bağırsakları korurum. 6. İçimde bulunan vitamin ve mineraller: A, B3 vitamini ile potasyum.VİŞNE: 1. Şeker oranım bana çok benzeyen kirazdan düşüktür. Bu yüzden de daha az kalori içeririm. 2. İdrar söktürme özelliğim vardır. 3. Ateş düşürürüm, susuzluğu da giderici özelliğim vardır. 4. Vitamin ve minerallerim: A vitamini ile potasyum, karbonhidrat.
  5. 5. ARMUT: 1. Kansızlığı ve kabızlığı gideririm 2. Böbreklerinizin düzenli çalışmasını sağlarım. 3. İdrarınızı bollaştırırım 4. Böbrek kum ve taşlarınızın dökülmesine yardım ederim 5. Yüksek tansiyonunuzu düşürürüm 6. Kanınızı temizler, Salgı bezlerinizin normal çalışmasını sağlarım. 7. Kansızlığı gideririm 8. Kabızlığı önlerim. 9. Sinirlerinizi yatıştırırım 10. Susuzluğu keserim 11. Hamilelerin kusmalarını azaltırım 12. Hazımsızlığı gideririm 13. Romatizmaya faydalıyım.LİMON:
  6. 6. C vitamini yönünden zenginim, sarı renkliyim, dışım asitli birkabukla kaplı, içim ekşi ve sulu dilimler halindeyim. 1. Kalp çarpıntısını yok ederim, tıkanmış kalp damarlarını açarım 2. Günlük enerji ve direncinizi kazanmanızı sağlarım 3. Böbreklerde oluşan taşları kumları liman sayesinde giderebilirsiniz 4. İdrar yollarındaki iltihapları sökerim 5. Kolesterolleri düşürürüm 6. Burun kanaması yaşayan kişiler bir miktar limon suyunu burunlarına çekerlerse burun kanamaları durdururum 7. Nezle grip soğuk algınlığı hastalıklarında sizi tedavi ederim 8. Ağzı içinde oluşan yaralarda limon suyu ile gargara yaparsanız yaralarınızı geçiririm 9. Diş ve dişeti hastalıklarına bire bir gelirim 10. Mürekkep lekesini çıkarırım, 11. Kabuğum güvelenmeye engel olur,ERİK: 1. Soğuk ılıman iklimi severim.
  7. 7. 2. Çok çeşitli türlerim bulunur. 3. Vücuda güç ve enerji veririm. 4. Kansızlığa iyi gelirim. 5. İştahı açarım. Hazmı kolaylaştırırım. 6. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarıya atmanda yardımcıyımdır. Romatizmaya iyi gelirim. 7. Vitamin ve minerallerim: A, C ve B vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor ve demir.İNCİR: 1. İçerdiğim yüksek oranlardaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlarım 2. Kalsiyum demir magnezyum fosfor B1 ve B2 vitamini içeririm 3. İçerdiğim yüksek orandaki liflerle bedeninize giren kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlarım. 4. Sindirimi kolaylaştırırım bedeninizi bakterilere karşı korurumNAR: 1. Tansiyonunuzu düzenlerim 2. Kalbinizi korurum
  8. 8. 3. Enfeksiyona karşı vücut direncini korurum 4. Enerji verir, yorgunluğunuzu gideririm 5. İdrar söktürücü etkimle toksin atımını sağlarım 6. Bağışıklık sistemini güçlendirir hastalıklara karşı korurum 7. Bağırsak parazitlerinizin düşmanıyım 8. İshali önlerim 9. Cildinizin pürüzsüz görünüm sağlarÜZÜM: 1. Benden her şekilde yararlanılır 2. Kuru üzümüm, sirkem, pekmezim güzeldir 3. Kalsiyum, demir, iyot, magnezyum, fosfor, potasyum A, B, C vitaminleri içeririm 4. Kansızlığa karşı da bir ilaç gibiyim 5. Zihninizi zinde tutarım 6. Gergin sinirler için birebirim

×