SlideShare a Scribd company logo
1 of 9
PROIECT DIDACTIC
PROF. DRAGOMIR SIMONA CARMEN
Data : 2014
Profesor: Dragomir Simona Carmen
Unitatea de invatamant: Liceul Teoretic Lucian Blaga
Clasa a IX-a
Disciplina : Matematica
Unitatea de invatare: Aplicaţii ale trigonometriei şi ale produsului scalar a doi vectori în geometria plană
Tema lectiei : Teorema sinusului si teorema cosinusului
Tipul lectiei: Consolidare prin exercitii/probleme
Durata: 50’
COMPETENTE GENERALE:
- Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite
- Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de
prelucrare a acestora
- Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă
- Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii
COMPETENTE SPECIFICE:
- Identificarea unor metode posibile in rezolvarea problemelor de geometrie.
- Aplicarea unor metode diverse pentru determinarea unor distante si a unor măsuri de unghiuri.
- Prelucrarea informatiilor oferite de o configuratie geometrica pentru deducerea unor proprietati ale acesteia.
- Analizarea unor configuratii geometrice pentru alegerea algoritmului de rezolvare.
- Modelarea unor configuratii geometrice utilizand metode sintetice.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1. Să identifice tipul teoremei necesar rezolvarii problemelor.
O2. Să aplice in situatii noi cele doua teoreme.
O3. Să calculeze lungimile segmentelor folosind cele doua teoreme.
O4. Să interpreteze situatii problema cu ajutorul elementelor de trigonometrie
METODE DE INVATAMANT :
1. Conversaţia
2. Explicaţia
3. Exerciţiul
4. Problematizarea
FORME DE ORGANIZARE:
- frontala
- individuala
- in echipa
RESURSE MATERIALE :
-Materiale didactice: fişe de lucru
- Mijloace de învăţământ: tabla, creta.
- Camp informational:
Manualul de mathematică (clasa a IX-a,EdituraMathpress, autor: Mircea Ganga).
Manualul de matematica cls a IX-a – M.Burtea
Culegerea de matematica – Bacalaureat 2013, Ed Crizon
www.wikipedia.com
www.portal.matedidactica.ro
Scurt istoric
Deși teorema i se atribuie astăzi filozofului și matematicianului grec antic Pitagora, care a trăit
în secolul al VI-lea î.Hr. se știe că a fost cunoscută de mai multe civilizații de-a lungul timpului:
indienii antici, asiro-babilonienii, egiptenii antici, chinezii antici și alții.
Pitagora sau Pythagoras ( n. circa. 580 î.Hr. - d. circa. 495 î.Hr.) a fost un filosof și matematician
grec, originar din insula Samos, întemeietorul pitagorismului, care punea la baza întregii
realități teoria numerelor și a armoniei. A fost și conducătorul partidului aristocratic din
Crotone (sudul Italiei). Scrierile sale nu s-au păstrat. Tradiția îi atribuie descoperirea teoremei
geometrice și a tablei de înmulțire, care îi poartă numele. Ideile și descoperirile lui nu pot fi
deosebite cu certitudine de cele ale discipolilor apropiați.
Pitagora a fost un mare educator și învățător al spiritului grecesc și se spune că a fost și un atlet
puternic, așa cum stătea bine atunci poeților, filosofilor (de exemplu, Platon însuși) și
comandanților militari etc.
Pitagora era ionian, originar din insula Samos, dar a emigrat la Crotone, în Italia de sud, unde a
întemeiat școala ce-i poartă numele, cea dintîi școală italică a Greciei antice.
Aplicatii
Există un număr enorm de aplicații pentru trigonometrie. O importanță specială deține tehnica
de triangulație care este utlizată în astronomie pentru a măsura distanța până la stelele
apropiate, în geografie pentru a măsura distanțele între repere terestre și în sisteme de satelit,
pentru navigație (maritimă, în aviație și în spațiul extraterestru). Alte domenii care utilizează
trigonometria sunt: muzica, acustica, optica, statistica, biologia, farmaceutica, chimia,
oceanografia, ingineria și multe altele.
ori Marius şi Georgeta Burtea.
FISA DE LUCRU
1. Determinati cosinusul unghiului B al triunghiului ABC cu AB=7, AC=6 si BC=5.
2. Determinati lungimea laturii BC a triunghiului ABC stiind ca AC=20, AB=30 si m(<A)= π/3.
3. Determinaţi elementele triunghiului ABC ştiind că :a=10cm, B=π/6, C=π/4
4. In triunghiul ABC se cunosc: AB=10, m(<A)=π/6 si m(<C)=π/4. Calculati perimetrul
triunghiului ABC.
5. Sa se demonstreze ca, daca intr-un triunghi ABC are loc relatia sinA=2sinBcosC atunci
triunghiul este isoscel.
6. Sa se arate ca , daca in triunghiul ABC avem ctgA+ctgB=2ctgC atunci 𝑎2
+𝑏2
=2𝑐2
7. Calculati lungimea medianei din B a triunghiului ABC cu AB=5,AC=6 si BC=7.
8. Arătaţi că în orice triunghi avem: a) b cosC+ c cosB =a ;
b) 2(bc cosA+ ac cosB +ab cosC)=a2+b2+c2.
Obiectiv
operational
Etapele si
evenimentele
instruirii
Desfasurarea lectiei Strategia didactica Evaluare Timp
Metode/proc
edee
de invatamant
Mijloace de
invatamant
Forme de
organizare a
activitatii
elevilor
1. Moment
organizatoric
Profesorul se prezinta si prezinta si
comisia.Solicita elevului de serviciu sa
intocmeasca lista cu absentii.
Conversaţia Frontală Observarea 1’
2.Captarea
atentiei si
anunţarea
temei si a
obiectivelor.
Profesorul anunţă tema si obiectivele vizate si
specifica zonele intra- si inter- curriculare in care
trigonometria isi face simtita prezenta si utilitatea.
Conversaţia Frontală 2’
3.
Reactualizarea
cunoştinţelor
anterioare
Profesorul scrie pe o zona a tablei cele doua
teoreme, incepand cu cea a sinusului apoi cea a
cosinusului, amintind faptul ca aceasta din urma
se mai numeste Teorema lui Pitagora
generalizata. In acest moment le poate prezenta
elevilor cateva repere din biografia
matematicianului.
Obs1. Pe parcursul orei, profesorul va gasi
momente prielnice pentru a le enunta elevilor
cateva ganduri/cugetari ale lui Pitagora.
Obs2. Pe parcursul orei, orice notiune de teorie
aferenta trigonometriei se va scrie in zona de
tabla amintita anterior.
Elevii vor participa activ cu raspunsuri scurte sau
elaborate,in functie de intrebarile profesorului
Conversaţia/
Explicatia
Tabla/creta
colorata/fisa de
lucru
Frontală Observarea
sistematică a
elevilor şi
aprecierea verbală
5’
DESFASURAREA LECTIEI
Obiectiv
operational
Etapele si
evenimentele
instruirii
Desfasurarea lectiei Strategia didactica
Evaluare Timp
Metode/proc
edee
de invatamant
Mijloace de
invatamant
Forme de
organizare a
activitatii
elevilor
O1
O3
4.
Consolida -
rarea prin
exercitii/
probleme
Profesorul exemplifica modul in care se va
realiza consolidarea cunostintelor : rezolvarea
anumitor tipuri de probleme pentru stabilirea
legaturii intre aspectul teoretic si cel aplicativ.
Se solicita rezolvarea ex 1 si a ex 3 din fisa de
lucru.
Ex1. Determinati cosinusul unghiului B al
triunghiului ABC cu AB=7, AC=6 si BC=5.
Ex3. Determinaţi elementele triunghiului ABC
ştiind că :a=10cm, B= , C= .
Profesorul subliniaza aspectul elementar al
problemelor si indica modul in care se face
alegerea metodei de rezolvare.
Profesorul solicita elevilor (elevii pot lucra in
echipa) sa gaseasca o varianta de rezolvare a
problemei 4 din fisa de lucru, sollicitand ulterior
unui elev sa incerce rezolvarea la tabla.
Ex4. In triunghiul ABC se cunosc: AB=10,
m(<A)=π/6 si m(<C)=π/4. Calculati perimetrul
triunghiului ABC.
Explicaţia
Conversaţia /
Explicatia
Problematizare
Exercitiu
Fişa de lucru
Fisa de lucru
Frontală
Individuală
Lucru in echipa
Observarea
Aprecierea
verbala/
Observarea
Observarea
1’
2’
2’
4’
Obiectiv
operational
Etapele si
evenimentele
Instruiri
Desfasurarea lectiei Strategia didactica Evaluare Timp
Metode/proc
edee
de
invatamant
Mijloace de
invatamant
Forme de
organizare a
activitatii
elevilor
O2
O4
4.
Consolida -
rarea prin
exercitii/
probleme
Se propun spre rezolvare la tabla problemele 5
si 6 din fisa de lucru.
Ex5. Sa se demonstreze ca, daca intr-un triunghi
ABC are loc relatia sinA=2sinBcosC atunci
triunghiul este isoscel.
Ex6. Sa se arate ca , daca in triunghiul ABC avem
ctgA+ctgB=2ctgC atunci 𝑎2 +𝑏2=2𝑐2
Dupa rezolvarea acestor probleme profesorul
subliniaza modul in care s-a facut alegerea
metodei de rezolvare
Profesorul propune elevilor sa descopere modul
in care se poate calcula, in functie de laturile
unui triunghi, lungimea oricarei mediane.Se
realizeaza la tabla desenul si aplicand teorema
cosinusului se deduce formula medianei:
4𝑚 𝐴=2(𝑏2+𝑐2)-𝑎2.
Se face trecerea catre o problema cu caracter
practic, o problema topografica care are ca
model matematic determinarea lungimii unei
laturi a unui triunghi. Vrem sa determinam
distanta dintre doua puncte accesibile A si B ,
intre care se afla un obstacol.Profesorul
realizeaza la tabla desenul si explica elevilor
modul de rezolvare:se alege un punct C din care
se vad cele doua puncte si se considera
m(<ACB) usor determinabila.Atunci,folosind th
cosinusului, se poate calcula foarte usor
distanta dintre punctele A si B.
Problematiza-
rea/Exercitiul
Problematiza-
rea/ Exercitiul
Conversatia
Explicatia
Tabla/Fisa de
lucru
Desen
Desen
Individuala
Individuala
Frontala
Observare
a
Aprecierea
verbala
Observare
a
Observare
a
Observare
a/Aprecier
e verbala
3’
4’
5’
4’
Obiectiv
operational
Etapele si
evenimentele
instruirii
Desfasurarea lectiei Strategia didactica Evaluare Timp
Metode/proc
edee
de
invatamant
Mijloace de
invatamant
Forme de
organizare a
activitatii
elevilor
O1
O2
5..Obţinerea
performanţei.
asigurarea
feedback-ului
Profesorul propune rezolvarea ex7 si 8a din
fisa .Elevii vor lucra in echipe de cate doi.
Dupa expirarea timpului, profesorul solicită
raspunsurile.
Exercitiul
Conversatia
Fisa de lucru Pe grupe
Individuală
Observarea
Apreciere verbala 10’
6. Evaluarea
progresului
realizat
Profesorul propune elevilor un chestionar de
apreciere individuala.
Elevii raspund la intrebarile chestionarului.
Activitate
independenta
Frontala Individuală Observarea
5’
7. Tema
pentru acasă
Profesorul anunţă tema pentru acasă: de
continuat rezolvarea exerciţiilor din fişa
primită,ofera indicatii pentru rezolvarea ei.
Profesorul multumeşte elevilor pentru
colaborare.
Conversatia Frontala Indviduală Observarea
2’

More Related Content

What's hot

Manual de Educatie Outdoor
Manual de Educatie OutdoorManual de Educatie Outdoor
Manual de Educatie Outdoorprimariacatunele
 
Paradigma educației centrate pe copil
Paradigma educației centrate pe copilParadigma educației centrate pe copil
Paradigma educației centrate pe copilzinaidasatnciuc
 
Mijloace de comunicare
Mijloace de comunicareMijloace de comunicare
Mijloace de comunicareRodica B
 
Matematica in viata cotidiana
Matematica in viata cotidianaMatematica in viata cotidiana
Matematica in viata cotidianaDarstaru Gheorghe
 
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptxCREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptxDaniela Munca-Aftenev
 
Prezentare Gremalschi Anatol.pptx
Prezentare Gremalschi Anatol.pptxPrezentare Gremalschi Anatol.pptx
Prezentare Gremalschi Anatol.pptxNadyaRacila
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareStella Grama
 
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sinteticaCls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sinteticaLarisa Naidin
 
Program de creare a stării de bine la copii și cadre didactice în Grădinița
Program de creare a stării de bine la copii și cadre didactice în GrădinițaProgram de creare a stării de bine la copii și cadre didactice în Grădinița
Program de creare a stării de bine la copii și cadre didactice în GrădinițaDaniela Munca-Aftenev
 
Congresul de la Viena. ” Sfânta Alianță„
Congresul de la Viena. ” Sfânta Alianță„Congresul de la Viena. ” Sfânta Alianță„
Congresul de la Viena. ” Sfânta Alianță„MariaChitul
 
Gidul profesorului-debutant
Gidul profesorului-debutantGidul profesorului-debutant
Gidul profesorului-debutantMiki Popa
 
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...Daniela Munca-Aftenev
 
Utilizarea educatieinteractiva.md pentru atestare.pptx
Utilizarea educatieinteractiva.md pentru atestare.pptxUtilizarea educatieinteractiva.md pentru atestare.pptx
Utilizarea educatieinteractiva.md pentru atestare.pptxDaniela Munca-Aftenev
 
Educatie+personalizata+PPT++II.pptx
Educatie+personalizata+PPT++II.pptxEducatie+personalizata+PPT++II.pptx
Educatie+personalizata+PPT++II.pptxssuser993c0a
 
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptxNadyaRacila
 
Proba „Interviul de evaluare a competențelor profesionale”
Proba „Interviul de evaluare a competențelor profesionale”Proba „Interviul de evaluare a competențelor profesionale”
Proba „Interviul de evaluare a competențelor profesionale”Daniela Munca-Aftenev
 
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă duratăProiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă duratăStella Grama
 

What's hot (20)

Manual de Educatie Outdoor
Manual de Educatie OutdoorManual de Educatie Outdoor
Manual de Educatie Outdoor
 
Paradigma educației centrate pe copil
Paradigma educației centrate pe copilParadigma educației centrate pe copil
Paradigma educației centrate pe copil
 
Mijloace de comunicare
Mijloace de comunicareMijloace de comunicare
Mijloace de comunicare
 
Matematica in viata cotidiana
Matematica in viata cotidianaMatematica in viata cotidiana
Matematica in viata cotidiana
 
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptxCREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
CREAREA FIȘELOR CU EDUCATIEINTERACTIVA.MDpptx
 
Prezentare Gremalschi Anatol.pptx
Prezentare Gremalschi Anatol.pptxPrezentare Gremalschi Anatol.pptx
Prezentare Gremalschi Anatol.pptx
 
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicareAbordarea integrată a competențelor de comunicare
Abordarea integrată a competențelor de comunicare
 
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sinteticaCls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
Cls 1 metoda fonetica-analitico_sintetica
 
Program de creare a stării de bine la copii și cadre didactice în Grădinița
Program de creare a stării de bine la copii și cadre didactice în GrădinițaProgram de creare a stării de bine la copii și cadre didactice în Grădinița
Program de creare a stării de bine la copii și cadre didactice în Grădinița
 
Congresul de la Viena. ” Sfânta Alianță„
Congresul de la Viena. ” Sfânta Alianță„Congresul de la Viena. ” Sfânta Alianță„
Congresul de la Viena. ” Sfânta Alianță„
 
Gidul profesorului-debutant
Gidul profesorului-debutantGidul profesorului-debutant
Gidul profesorului-debutant
 
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
Abordări trans-, pluri și inter-disciplinare în baza manualului www.literatur...
 
Prezentare STEM
Prezentare STEMPrezentare STEM
Prezentare STEM
 
Utilizarea educatieinteractiva.md pentru atestare.pptx
Utilizarea educatieinteractiva.md pentru atestare.pptxUtilizarea educatieinteractiva.md pentru atestare.pptx
Utilizarea educatieinteractiva.md pentru atestare.pptx
 
Stimularea CreativităţIi Elevilor
Stimularea CreativităţIi ElevilorStimularea CreativităţIi Elevilor
Stimularea CreativităţIi Elevilor
 
Educatie+personalizata+PPT++II.pptx
Educatie+personalizata+PPT++II.pptxEducatie+personalizata+PPT++II.pptx
Educatie+personalizata+PPT++II.pptx
 
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
”TOȚI SUNTEM COPII”- ppt ces.pptx
 
Itemii
ItemiiItemii
Itemii
 
Proba „Interviul de evaluare a competențelor profesionale”
Proba „Interviul de evaluare a competențelor profesionale”Proba „Interviul de evaluare a competențelor profesionale”
Proba „Interviul de evaluare a competențelor profesionale”
 
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă duratăProiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
Proiectarea de lungă durată și proiectarea de scurtă durată
 

Viewers also liked

Articol "Bune practici in activitatea cu elevii cu nevoi speciale"
Articol "Bune practici in activitatea cu elevii cu nevoi speciale"Articol "Bune practici in activitatea cu elevii cu nevoi speciale"
Articol "Bune practici in activitatea cu elevii cu nevoi speciale"carmen_serbanescu
 
Plan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizatPlan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizatCristina Moraru
 
Plan individualizat de invatare clasa I
Plan individualizat de invatare clasa IPlan individualizat de invatare clasa I
Plan individualizat de invatare clasa IMaria Dragos
 
Jocul in formarea cc la copii cu ces
Jocul in formarea cc la copii cu cesJocul in formarea cc la copii cu ces
Jocul in formarea cc la copii cu cesLivia Dobrescu
 
Ghidul profesorului. educatie incluziva
Ghidul profesorului. educatie incluzivaGhidul profesorului. educatie incluziva
Ghidul profesorului. educatie incluzivaCristina Andronache
 
Ecuatia de gradul al ii lea
Ecuatia de gradul al ii leaEcuatia de gradul al ii lea
Ecuatia de gradul al ii learades_florin
 
Plan individualizat clasa a III a
Plan individualizat clasa a III aPlan individualizat clasa a III a
Plan individualizat clasa a III aMaria Dragos
 
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)Valeriu Sandru
 
seminarul din 19 ianuarie 2016 pentru presedintii CMI
seminarul din 19 ianuarie 2016 pentru presedintii CMIseminarul din 19 ianuarie 2016 pentru presedintii CMI
seminarul din 19 ianuarie 2016 pentru presedintii CMIValeriu Sandru
 
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_cesStrategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_cesScoala 10
 
Copiii cu cerinte educative speciale. Aspecte teoretico-practice de integrare...
Copiii cu cerinte educative speciale. Aspecte teoretico-practice de integrare...Copiii cu cerinte educative speciale. Aspecte teoretico-practice de integrare...
Copiii cu cerinte educative speciale. Aspecte teoretico-practice de integrare...HWA International Moldova
 
Exemple de buna practica logopedie
Exemple de buna practica logopedieExemple de buna practica logopedie
Exemple de buna practica logopedieLivia Dobrescu
 

Viewers also liked (16)

Articol "Bune practici in activitatea cu elevii cu nevoi speciale"
Articol "Bune practici in activitatea cu elevii cu nevoi speciale"Articol "Bune practici in activitatea cu elevii cu nevoi speciale"
Articol "Bune practici in activitatea cu elevii cu nevoi speciale"
 
Plan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizatPlan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizat
 
STAN ALINA ELENA , NEAMT -,, Plan de interventie personalizat "
STAN ALINA ELENA , NEAMT  -,, Plan de interventie personalizat "STAN ALINA ELENA , NEAMT  -,, Plan de interventie personalizat "
STAN ALINA ELENA , NEAMT -,, Plan de interventie personalizat "
 
Plan individualizat de invatare clasa I
Plan individualizat de invatare clasa IPlan individualizat de invatare clasa I
Plan individualizat de invatare clasa I
 
Jocul in formarea cc la copii cu ces
Jocul in formarea cc la copii cu cesJocul in formarea cc la copii cu ces
Jocul in formarea cc la copii cu ces
 
Ghidul profesorului. educatie incluziva
Ghidul profesorului. educatie incluzivaGhidul profesorului. educatie incluziva
Ghidul profesorului. educatie incluziva
 
Ecuatia de gradul al ii lea
Ecuatia de gradul al ii leaEcuatia de gradul al ii lea
Ecuatia de gradul al ii lea
 
Patrulatere VII
Patrulatere VIIPatrulatere VII
Patrulatere VII
 
Plan individualizat clasa a III a
Plan individualizat clasa a III aPlan individualizat clasa a III a
Plan individualizat clasa a III a
 
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
 
Psihologia artei
Psihologia arteiPsihologia artei
Psihologia artei
 
seminarul din 19 ianuarie 2016 pentru presedintii CMI
seminarul din 19 ianuarie 2016 pentru presedintii CMIseminarul din 19 ianuarie 2016 pentru presedintii CMI
seminarul din 19 ianuarie 2016 pentru presedintii CMI
 
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_cesStrategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
 
Copiii cu cerinte educative speciale. Aspecte teoretico-practice de integrare...
Copiii cu cerinte educative speciale. Aspecte teoretico-practice de integrare...Copiii cu cerinte educative speciale. Aspecte teoretico-practice de integrare...
Copiii cu cerinte educative speciale. Aspecte teoretico-practice de integrare...
 
Plan de interventie
Plan de interventiePlan de interventie
Plan de interventie
 
Exemple de buna practica logopedie
Exemple de buna practica logopedieExemple de buna practica logopedie
Exemple de buna practica logopedie
 

Similar to Proiect didactic

Congruenta triunghiurilor
Congruenta triunghiurilorCongruenta triunghiurilor
Congruenta triunghiurilorElena Stefan
 
Clasa a VI-a A.docx
Clasa a VI-a A.docxClasa a VI-a A.docx
Clasa a VI-a A.docxIrinaPetriuc
 
Tema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfTema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfLiviuAur
 
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doca VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.docAlexandraBejan8
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciicrynutza_25
 
Metode active é-«n didactica matematicii
Metode active  é-«n didactica matematiciiMetode active  é-«n didactica matematicii
Metode active é-«n didactica matematiciicirstea_oana
 
Metode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciiMetode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciienculescusilvia
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciim_mariana1981
 
Proiect didactic.Triunghiul dreptunghic Elena Ciurea Programul Educatie Online
Proiect didactic.Triunghiul dreptunghic Elena Ciurea Programul Educatie OnlineProiect didactic.Triunghiul dreptunghic Elena Ciurea Programul Educatie Online
Proiect didactic.Triunghiul dreptunghic Elena Ciurea Programul Educatie OnlineNicoleta Claudia
 
cl 5 plan de lectie_Cubul, cuboidul.docx
cl 5 plan de lectie_Cubul, cuboidul.docxcl 5 plan de lectie_Cubul, cuboidul.docx
cl 5 plan de lectie_Cubul, cuboidul.docxSvetlanaMoraru
 
Fractalii geometrici intre stiinta si spectacol/Geometric fractals – between...
Fractalii geometrici intre stiinta si  spectacol/Geometric fractals – between...Fractalii geometrici intre stiinta si  spectacol/Geometric fractals – between...
Fractalii geometrici intre stiinta si spectacol/Geometric fractals – between...Mihaela Git
 

Similar to Proiect didactic (12)

Congruenta triunghiurilor
Congruenta triunghiurilorCongruenta triunghiurilor
Congruenta triunghiurilor
 
Clasa a VI-a A.docx
Clasa a VI-a A.docxClasa a VI-a A.docx
Clasa a VI-a A.docx
 
Tema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdfTema-proiect-de-lectie.pdf
Tema-proiect-de-lectie.pdf
 
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doca VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
a VIII-a piramida regulata-arii si volume.doc
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
 
Metode active é-«n didactica matematicii
Metode active  é-«n didactica matematiciiMetode active  é-«n didactica matematicii
Metode active é-«n didactica matematicii
 
Metode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematiciiMetode active ă®n didactica matematicii
Metode active ă®n didactica matematicii
 
Metode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematiciiMetode active in didactica matematicii
Metode active in didactica matematicii
 
Proiect didactic.Triunghiul dreptunghic Elena Ciurea Programul Educatie Online
Proiect didactic.Triunghiul dreptunghic Elena Ciurea Programul Educatie OnlineProiect didactic.Triunghiul dreptunghic Elena Ciurea Programul Educatie Online
Proiect didactic.Triunghiul dreptunghic Elena Ciurea Programul Educatie Online
 
cl 5 plan de lectie_Cubul, cuboidul.docx
cl 5 plan de lectie_Cubul, cuboidul.docxcl 5 plan de lectie_Cubul, cuboidul.docx
cl 5 plan de lectie_Cubul, cuboidul.docx
 
Cuadratura cercului-rezolvata
Cuadratura cercului-rezolvataCuadratura cercului-rezolvata
Cuadratura cercului-rezolvata
 
Fractalii geometrici intre stiinta si spectacol/Geometric fractals – between...
Fractalii geometrici intre stiinta si  spectacol/Geometric fractals – between...Fractalii geometrici intre stiinta si  spectacol/Geometric fractals – between...
Fractalii geometrici intre stiinta si spectacol/Geometric fractals – between...
 

Proiect didactic

  • 2. Data : 2014 Profesor: Dragomir Simona Carmen Unitatea de invatamant: Liceul Teoretic Lucian Blaga Clasa a IX-a Disciplina : Matematica Unitatea de invatare: Aplicaţii ale trigonometriei şi ale produsului scalar a doi vectori în geometria plană Tema lectiei : Teorema sinusului si teorema cosinusului Tipul lectiei: Consolidare prin exercitii/probleme Durata: 50’ COMPETENTE GENERALE: - Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextul în care au fost definite - Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor de prelucrare a acestora - Analiza şi interpretarea caracteristicilor matematice ale unei situaţii-problemă - Modelarea matematică a unor contexte problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite domenii COMPETENTE SPECIFICE: - Identificarea unor metode posibile in rezolvarea problemelor de geometrie. - Aplicarea unor metode diverse pentru determinarea unor distante si a unor măsuri de unghiuri. - Prelucrarea informatiilor oferite de o configuratie geometrica pentru deducerea unor proprietati ale acesteia. - Analizarea unor configuratii geometrice pentru alegerea algoritmului de rezolvare. - Modelarea unor configuratii geometrice utilizand metode sintetice. OBIECTIVE OPERATIONALE: O1. Să identifice tipul teoremei necesar rezolvarii problemelor. O2. Să aplice in situatii noi cele doua teoreme. O3. Să calculeze lungimile segmentelor folosind cele doua teoreme. O4. Să interpreteze situatii problema cu ajutorul elementelor de trigonometrie
  • 3. METODE DE INVATAMANT : 1. Conversaţia 2. Explicaţia 3. Exerciţiul 4. Problematizarea FORME DE ORGANIZARE: - frontala - individuala - in echipa RESURSE MATERIALE : -Materiale didactice: fişe de lucru - Mijloace de învăţământ: tabla, creta. - Camp informational: Manualul de mathematică (clasa a IX-a,EdituraMathpress, autor: Mircea Ganga). Manualul de matematica cls a IX-a – M.Burtea Culegerea de matematica – Bacalaureat 2013, Ed Crizon www.wikipedia.com www.portal.matedidactica.ro
  • 4. Scurt istoric Deși teorema i se atribuie astăzi filozofului și matematicianului grec antic Pitagora, care a trăit în secolul al VI-lea î.Hr. se știe că a fost cunoscută de mai multe civilizații de-a lungul timpului: indienii antici, asiro-babilonienii, egiptenii antici, chinezii antici și alții. Pitagora sau Pythagoras ( n. circa. 580 î.Hr. - d. circa. 495 î.Hr.) a fost un filosof și matematician grec, originar din insula Samos, întemeietorul pitagorismului, care punea la baza întregii realități teoria numerelor și a armoniei. A fost și conducătorul partidului aristocratic din Crotone (sudul Italiei). Scrierile sale nu s-au păstrat. Tradiția îi atribuie descoperirea teoremei geometrice și a tablei de înmulțire, care îi poartă numele. Ideile și descoperirile lui nu pot fi deosebite cu certitudine de cele ale discipolilor apropiați. Pitagora a fost un mare educator și învățător al spiritului grecesc și se spune că a fost și un atlet puternic, așa cum stătea bine atunci poeților, filosofilor (de exemplu, Platon însuși) și comandanților militari etc. Pitagora era ionian, originar din insula Samos, dar a emigrat la Crotone, în Italia de sud, unde a întemeiat școala ce-i poartă numele, cea dintîi școală italică a Greciei antice. Aplicatii Există un număr enorm de aplicații pentru trigonometrie. O importanță specială deține tehnica de triangulație care este utlizată în astronomie pentru a măsura distanța până la stelele apropiate, în geografie pentru a măsura distanțele între repere terestre și în sisteme de satelit, pentru navigație (maritimă, în aviație și în spațiul extraterestru). Alte domenii care utilizează trigonometria sunt: muzica, acustica, optica, statistica, biologia, farmaceutica, chimia, oceanografia, ingineria și multe altele. ori Marius şi Georgeta Burtea.
  • 5. FISA DE LUCRU 1. Determinati cosinusul unghiului B al triunghiului ABC cu AB=7, AC=6 si BC=5. 2. Determinati lungimea laturii BC a triunghiului ABC stiind ca AC=20, AB=30 si m(<A)= π/3. 3. Determinaţi elementele triunghiului ABC ştiind că :a=10cm, B=π/6, C=π/4 4. In triunghiul ABC se cunosc: AB=10, m(<A)=π/6 si m(<C)=π/4. Calculati perimetrul triunghiului ABC. 5. Sa se demonstreze ca, daca intr-un triunghi ABC are loc relatia sinA=2sinBcosC atunci triunghiul este isoscel. 6. Sa se arate ca , daca in triunghiul ABC avem ctgA+ctgB=2ctgC atunci 𝑎2 +𝑏2 =2𝑐2 7. Calculati lungimea medianei din B a triunghiului ABC cu AB=5,AC=6 si BC=7. 8. Arătaţi că în orice triunghi avem: a) b cosC+ c cosB =a ; b) 2(bc cosA+ ac cosB +ab cosC)=a2+b2+c2.
  • 6. Obiectiv operational Etapele si evenimentele instruirii Desfasurarea lectiei Strategia didactica Evaluare Timp Metode/proc edee de invatamant Mijloace de invatamant Forme de organizare a activitatii elevilor 1. Moment organizatoric Profesorul se prezinta si prezinta si comisia.Solicita elevului de serviciu sa intocmeasca lista cu absentii. Conversaţia Frontală Observarea 1’ 2.Captarea atentiei si anunţarea temei si a obiectivelor. Profesorul anunţă tema si obiectivele vizate si specifica zonele intra- si inter- curriculare in care trigonometria isi face simtita prezenta si utilitatea. Conversaţia Frontală 2’ 3. Reactualizarea cunoştinţelor anterioare Profesorul scrie pe o zona a tablei cele doua teoreme, incepand cu cea a sinusului apoi cea a cosinusului, amintind faptul ca aceasta din urma se mai numeste Teorema lui Pitagora generalizata. In acest moment le poate prezenta elevilor cateva repere din biografia matematicianului. Obs1. Pe parcursul orei, profesorul va gasi momente prielnice pentru a le enunta elevilor cateva ganduri/cugetari ale lui Pitagora. Obs2. Pe parcursul orei, orice notiune de teorie aferenta trigonometriei se va scrie in zona de tabla amintita anterior. Elevii vor participa activ cu raspunsuri scurte sau elaborate,in functie de intrebarile profesorului Conversaţia/ Explicatia Tabla/creta colorata/fisa de lucru Frontală Observarea sistematică a elevilor şi aprecierea verbală 5’ DESFASURAREA LECTIEI
  • 7. Obiectiv operational Etapele si evenimentele instruirii Desfasurarea lectiei Strategia didactica Evaluare Timp Metode/proc edee de invatamant Mijloace de invatamant Forme de organizare a activitatii elevilor O1 O3 4. Consolida - rarea prin exercitii/ probleme Profesorul exemplifica modul in care se va realiza consolidarea cunostintelor : rezolvarea anumitor tipuri de probleme pentru stabilirea legaturii intre aspectul teoretic si cel aplicativ. Se solicita rezolvarea ex 1 si a ex 3 din fisa de lucru. Ex1. Determinati cosinusul unghiului B al triunghiului ABC cu AB=7, AC=6 si BC=5. Ex3. Determinaţi elementele triunghiului ABC ştiind că :a=10cm, B= , C= . Profesorul subliniaza aspectul elementar al problemelor si indica modul in care se face alegerea metodei de rezolvare. Profesorul solicita elevilor (elevii pot lucra in echipa) sa gaseasca o varianta de rezolvare a problemei 4 din fisa de lucru, sollicitand ulterior unui elev sa incerce rezolvarea la tabla. Ex4. In triunghiul ABC se cunosc: AB=10, m(<A)=π/6 si m(<C)=π/4. Calculati perimetrul triunghiului ABC. Explicaţia Conversaţia / Explicatia Problematizare Exercitiu Fişa de lucru Fisa de lucru Frontală Individuală Lucru in echipa Observarea Aprecierea verbala/ Observarea Observarea 1’ 2’ 2’ 4’
  • 8. Obiectiv operational Etapele si evenimentele Instruiri Desfasurarea lectiei Strategia didactica Evaluare Timp Metode/proc edee de invatamant Mijloace de invatamant Forme de organizare a activitatii elevilor O2 O4 4. Consolida - rarea prin exercitii/ probleme Se propun spre rezolvare la tabla problemele 5 si 6 din fisa de lucru. Ex5. Sa se demonstreze ca, daca intr-un triunghi ABC are loc relatia sinA=2sinBcosC atunci triunghiul este isoscel. Ex6. Sa se arate ca , daca in triunghiul ABC avem ctgA+ctgB=2ctgC atunci 𝑎2 +𝑏2=2𝑐2 Dupa rezolvarea acestor probleme profesorul subliniaza modul in care s-a facut alegerea metodei de rezolvare Profesorul propune elevilor sa descopere modul in care se poate calcula, in functie de laturile unui triunghi, lungimea oricarei mediane.Se realizeaza la tabla desenul si aplicand teorema cosinusului se deduce formula medianei: 4𝑚 𝐴=2(𝑏2+𝑐2)-𝑎2. Se face trecerea catre o problema cu caracter practic, o problema topografica care are ca model matematic determinarea lungimii unei laturi a unui triunghi. Vrem sa determinam distanta dintre doua puncte accesibile A si B , intre care se afla un obstacol.Profesorul realizeaza la tabla desenul si explica elevilor modul de rezolvare:se alege un punct C din care se vad cele doua puncte si se considera m(<ACB) usor determinabila.Atunci,folosind th cosinusului, se poate calcula foarte usor distanta dintre punctele A si B. Problematiza- rea/Exercitiul Problematiza- rea/ Exercitiul Conversatia Explicatia Tabla/Fisa de lucru Desen Desen Individuala Individuala Frontala Observare a Aprecierea verbala Observare a Observare a Observare a/Aprecier e verbala 3’ 4’ 5’ 4’
  • 9. Obiectiv operational Etapele si evenimentele instruirii Desfasurarea lectiei Strategia didactica Evaluare Timp Metode/proc edee de invatamant Mijloace de invatamant Forme de organizare a activitatii elevilor O1 O2 5..Obţinerea performanţei. asigurarea feedback-ului Profesorul propune rezolvarea ex7 si 8a din fisa .Elevii vor lucra in echipe de cate doi. Dupa expirarea timpului, profesorul solicită raspunsurile. Exercitiul Conversatia Fisa de lucru Pe grupe Individuală Observarea Apreciere verbala 10’ 6. Evaluarea progresului realizat Profesorul propune elevilor un chestionar de apreciere individuala. Elevii raspund la intrebarile chestionarului. Activitate independenta Frontala Individuală Observarea 5’ 7. Tema pentru acasă Profesorul anunţă tema pentru acasă: de continuat rezolvarea exerciţiilor din fişa primită,ofera indicatii pentru rezolvarea ei. Profesorul multumeşte elevilor pentru colaborare. Conversatia Frontala Indviduală Observarea 2’