SlideShare a Scribd company logo
1 of 12
Тема: Кристалічні та аморфні тіла. Рідкі кристали.
Мета: розкрити основні положення та зосередити увагу учнів на
ключових поняття теми: кристали, монокристали, полікристали,
анізотропія, ізотропія, аморфні тіла та рідкі кристали; застосування
кристалів та аморфних тіл. Розвивати уміння самостійно здобувати
знання, працювати з науково-популярною літературою, аналізувати
навчальний матеріал, виділяти основне в ньому. Формувати вміння в учнів
застосовувати здобуті знання у практичній діяльності. Виховувати
самостійність, відповідальність в роботі, інтерес до предмету.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Вид уроку: інформаційна лекція.
Обладнання: кристали кам’яної солі, пластилін, кусочок смоли, зразок
каучуку, цукор рафінад, мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер,
Хід уроку
1.Організаційний момент.
2.Актуалізація опорних знань.
Учні відповідають на запитання:
а) В яких агрегатних станах може перебувати речовина?
б) Охарактеризуйте загальну будову і властивості газів.
в) Що ви знаєте про загальну будову і властивості рідин?
г) Розкажіть про загальну будову і властивості твердих тіл.
3.Мотивація навчальної діяльності.
Учитель: Ми пригадали, що гази, рідини і тверді тіла відрізняються
між собою.
Візьмемо два твердих тіла: алмаз і графіт. Як відомо з хімії – це
алотропні видозміни Карбону.
Чому алмаз у склорізі ріже скло, а графіт лише ковзає по склу?
(вчитель демонструє дію склоріза і простого олівця з графітовим осердям).
Чи можете ви дати відповідь на це запитання зараз?
Вчитель: Отже виявити відмінності внутрішньої будови твердих тіл та
їх властивостей, а також практичну значущість теми і є метою нашого
уроку. Таким чином, тема уроку: «Кристалічні та аморфні тіла. Рідкі
кристали» (слайд1). Сьогоднішній урок ми проводимо в незвичайній формі –
у формі інформаційної лекції. В ході уроку ми повинні дізнатися про
поняття кристали, монокристали, полікристали, анізотропія, ізотропія,
аморфні тіла; застосування кристалів та аморфних тіл. Розрізняти
кристалічні та аморфні тіла. Вміти самостійно працювати з науково-
популярною літературою. Вчитися в домашніх умовах вирощувати
кристали (слад2,3). А епіграфом до сьогоднішнього уроку стануть слова
знаменитого грецького філософа Геракліта Ефеського: «Взаємну бесіду слід
проводити таким чином, щоб кожний із співрозмовників отримав з неї
щось корисне, цікаве, набув більше знань» (слайд4).
4. Сприйняття та осмислення нового матеріалу.
Учитель: Твердими називають тіла…(речення продовжують діти).
Причиною такої стійкості є характер руху і взаємодії молекул: вони не
можуть змінювати положення своєї рівноваги, здійснюючи малі коливання
і обертаючись навколо своєї осі. Енергія і амплітуда коливань тим більша,
чим вища температура тіла.
За впорядкованістю положення рівноваги тверді тіла поділяють на
кристали і аморфні тіла.
Більшість твердих тіл є кристалічними. 100 мільйонів років тому
шари, близькі до поверхні нашої планети, затверділи й утворили земну
кору. Саме в той час й утворились більшість представлених тут
кристалів, подібно до льоду при замерзанні води. Слово «кристал» в
перекладі з грецької – лід. Щоправда, спочатку так називали кварци,
вважаючи що ці напівпрозорі кристали утворились з води в суворих умовах
гірських вершин Альп. Надалі й всі тверді правильні природні утворення
стали називати «кристалами».
Як розміщені в них атоми?
Ще в 1912 році дослідженнями за допомогою рентгенівських променів
було доведено, що атоми і молекули кристалів розміщені в певному порядку.
Кристали - це тверді тіла, в яких атоми або молекули розміщені
впорядковано і утворюють періодично повторювану внутрішню структуру.
Кристалічні тіла мають певну температуру плавлення, незмінну при
сталому тиску. В’язкість таких речовин під час нагрівання зменшується,
вони переходять у рідкий стан, розм’якшуючись поступово. Кристали
характеризуються наявністю значних сил міжмолекулярної взаємодії і
зберігають сталим не лише об'єм, а й форму. Правильна геометрична
форма є істотною зовнішньою ознакою будь – якого кристала в природних
умовах. Розглядаючи окремі кристали, можна переконатися, що вони
обмежені плоскими, ніби шліфованими гранями у вигляді правильних
багатокутників. (слайд5,6,7)
Кристали однієї і тієї самої речовини можуть мати різну форму, яка
залежить від умов їх утворення, але можуть відрізнятися кольором.
(слайд8)
Іноді весь шматок твердої речовини може становити один
кристал. Такими є, наприклад, алмаз, кухонна сіль, кварц, лід. Усе це окремі
кристали, їх називають монокристалами. (слайд 9)
А які ж властивості обумовлює специфічна будова монокристалів?
(слайд10)
1. Геометрична форма (правильна).
2. Постійна температура плавлення.
3. Анізотропія.
Що ви спостерігаєте, коли ведете простим олівцем по аркушу паперу?
(Графітове осердя залишає слід на папері). А чи доводилося вам розрізати
графітове осердя в поперек? (учні при допомозі вчителя формують відповідь).
Таке явище в фізиці називається анізотропією.(Розповідь учителя)
Анізотропія - це залежність фізичних властивостей від напрямку
всередині кристалу.
Види анізотропії:
а) Механічна.
б) Оптична.
в) Електрична.
Що вас захоплює на склі вікон у зимові морозні дні?
Тіло, яке складається з безлічі невпорядковано розміщених кристалів,
називають полікристалічними або полікристалом ("морозні візерунки" на
вікнах, цукор рафінад, метали тощо).
Фізичні властивості полікристалів:
1. Геометрична форма (неправильна).
2. Постійна температура плавлення.
3. Ізотропія.
Однак є кристали в яких спостерігаються протилежні властивості - це
ізотропія. (Розповідь вчителя). Ізотропія – однаковість фізичних
властивостей в усіх напрямках.
У твердих речовинах частинки розташовані у просторі суворо
закономірно для кожної речовини. Щоб якось уявити цю закономірність, у
тривимірному просторі подумки об'єднуємо центри молекул прямими
лініями, які перетинаються. При цьому утвориться просторовий каркас,
який називають кристалічними ґратками. (слайд11)
Отже, кристалічна ґратка - це впорядковане розміщення частинок
речовини.
Місця, в яких лінії перетинаються, називають вузлами кристалічних
ґраток.
Елементарна комірка може мати форму куба, паралелепіпеда, призми
тощо (мал.1 )
Типи кристалічних граток
(мал.1 )
Вузол кристалічної гратки – точка, відносно якої атом, молекула,
або йон здійснює коливання. Залежно від природи частинок, що містяться
у вузлах кристалічних ґраток, розрізняють йонні, атомні, молекулярні та
металеві кристалічні ґратки. (слайд 12).
Йонні кристалічні ґратки (слайд13).
Типовим представником сполук з йонним
типом кристалічних ґраток є натрій
хлорид NaCl. (мал.2) Його кристалічні
ґратки утворені йонами Натрію Na+ та
йонами Хлору Сl-, які почергово
розміщуються у вузлах ґраток. Йони утримуються один з одним силами
притягання, і кристал солі є ніби єдиним цілим. Такі кристали мають
значну міцність.
Атомні кристалічні ґратки (слайд14). У вузлах атомних кристалічних
ґраток містяться окремі атоми, сполучені
між собою ковалентними зв'язками. Такі
кристалічні ґратки має алмаз (мал. 3). У
його кристалі кожний атом Карбону
сполучений ковалентними зв'язками з
чотирма сусідніми атомами Карбону,
тобто утворює чотири спільні електронні
пари. Ось чому можна говорити, що
Карбон — чотиривалентний елемент. Алмаз та інші речовини, які мають
атомні кристалічні ґратки, характеризуються великою твердістю, дуже
високими температурами плавлення і кипіння, вони практично не
розчиняються в жодних розчинниках, не проводять електричний струм,
оскільки вільних електронів немає, всі 4 валентні електрони беруть участь
в утворенні ковалентних зв’язків. (повідомлення учня «Легенда про алмази»)
(додаток1)
Молекулярні кристалічні ґратки (слайд15). У вузлах молекулярних
кристалічних ґраток містяться молекули як неполярні, так і полярні.
Наприклад, у вузлах кристалічних ґраток йоду містяться неполярні
молекули йоду.(мал. 4) А прикладом речовини, де у вузлах кристалічної
Мал.2
Мал.3
Мал. 3
ґратки є полярні молекули, це вода.
Сили міжмолекулярної взаємодії,
так звані сили Ван-дер-Ваальса,
значно слабкіші за сили
ковалентного зв'язку. Тому речовини
з молекулярними ґратками мають
невелику твердість, вони легкоплавкі і леткі. До таких речовин належать,
наприклад, йод, нафталін, бром, вода, спирт, хлор, амоніак, метан, «сухий
лід».
Металічні кристалічні ґратки (слайд16). У вузлах кристалічних
ґраток розміщені позитивні йони металу, між
якими рухаються так звані вільні (валентні)
електрони, що утворюють електронний
газ(мал.5). Зв’язок у металевих кристалах
забезпечують сили притягання між позитивними
йонами, розміщеними у вузлах ґраток, і негативним електронним газом. Ці
сили притягання зрівноважуються силами відштовхування, які діють між
однойменними йонами. Таку кристалічну ґратку мають всі метали.
Учитель: Ми познайомились з будовою кристалів та їх видами.
Давайте поговоримо про кристали, які ми спостерігаємо взимку кожного
дня (слайд17)
А чи мають сніжинки однакову форму, розміри? Давайте переглянемо
фільм «Вчені створили штучні сніжинки» (Перегляд відеофільму і
обговорення його за попередньо сформульованими запитаннями).(Додаток 2)
Питання про будову та форму сніжинок цікавило з давніх – давен
багатьох вчених світу. (слайд 18) (Повідомлення учнів про вчених)
(Додаток3)
Кристали утворюються в природних умовах і штучно. За
припущеннями вчених в природних умовах багато кристалів утворилось
внаслідок охолодження рідкої речовини земної кори – магми, що є розплавом
різних речовин. Багато мінералів виникли з перенасичених водних розчинів.
Першим серед них слід назвати кам’яну сіль NaCl. Товщина пластів
Мал. 4
Мал. 5
кам’яної солі, що утворилися під час випаровування води солоних озер,
досягає в деяких родовищах кількох сотень метрів.
Штучні кристали можна здобути із розплаву шляхом кристалізації з
розчину і газу. Останнім часом швидкими темпами розвивається
технологія вирощування монокристалів всіма відомими способами на
космічних орбітальних станціях. Невагомість і космічний вакуум дають
можливість вирощувати монокристали небачених раніше розмірів і
хімічної чистоти.
Учениця Власко Аня представить творчий проект по вирощуванню
кристалів в домашніх умовах (презентація учениці). (Слайд 19-22)
Учитель: Сьогодні ми не можемо не згадати про справжні дива –
кристалічні печери. Кристали зазнають в природних умовах певних
зовнішніх дій, зокрема, дії вітру і води. (слайди 23-31)
Особливий інтерес викликає утворення кристалів із парів. (Слайд 32)
Чому ж в наш час будова, властивості кристалів викликають такий
інтерес?
Розповідь і слайди про практичне використання кристалів. (Слайд 33-37)
Учитель: Давайте пригадаємо властивості кристалів. А чи зустрічали
ви в повсякденному житті речовини з протилежними властивостями?
(Заслуховуються відповіді учнів). (Розповідь учителя про аморфні тіла ) (слайд
38-40)
Аморфні тіла - це тіла, фізичні властивості яких однакові у всіх
напрямах. Прикладами аморфних тіл є шматки затверділої смоли, янтар,
вироби зі скла. Аморфні тіла ізотропні. За своєю будовою аморфні тіла
нагадують дуже густі рідини. Унаслідок підвищення температури час
осілого життя молекул зменшується, через що аморфне тіло поступово
м'якне. Аморфні тіла не мають визначеної температури плавлення і
питомої теплоти плавлення. Вони на відміну від кристалів з підвищенням
температури неперервно перетворюються на рідину.
Друга особливість аморфних тіл - це їх пластичність, тобто вони не
мають межі пружності. Аморфний стан нестійкий: через деякий час
аморфна речовина переходить в кристалічний стан. Але часто цей час
буває дуже тривалим (роки і десятиріччя). До таких тіл належить скло.
Будучи спочатку прозорим, протягом багатьох років воно мутніє: у ньому
утворюються дрібні кристалики силікатів.
У практичній діяльності людини великого значення набули аморфні
речовини, які називають полімерами (слайд 41).
Полімери - високомолекулярні сполуки, макромолекули яких
складаються з великого числа певних груп атомів,які називаються
структурними ланками. Відносна молекулярна маса полімерів може
змінюватися від декількох тисяч до мільйонів. До них належать такі
природні матеріали, як бавовна, шерсть, деревина, шкіра, натуральний
шовк, каучук, ебоніт тощо. До природних полімерів належать і
біополімери: білки, нуклеїнові кислоти (слайд 42). Величезну кількість
полімерних матеріалів видобувають штучно: віскозний шовк, органічне
скло, штучні волокна, епоксидні смоли та ін. (слайд 43) До синтетичних:
каучук, капрон, поліетилен, пластмаса. (слайд 44)
Практичне використання полімерів (слайд 45).
Учитель: крім аморфного, відкрито ще один стан речовини з подвійною
природою – і рідини, і твердого тіла – це так звані рідкі кристали,
особливий стан деяких органічних речовин. (слайд 46)
Існують рідкі кристали в певному інтервалі температур, різному для
різних речовин. Під час нагрівання вони перетворюються в звичайну рідину,
внаслідок охолодження стають твердими кристалами.
Розрізняють три основні типи рідких кристалів: смектичні,
нематичні, холестеричні.
У нематичних рідких кристалах (від грец.
«нема» – нитка) молекули схожі на нитки
(мал. 6 ).
Мал. 6
У смектичних рідких кристалах (від грец.
«смегма» – мило) рівень впорядкованості вищий.
Молекули смектика згруповані у шари (мал.7).
Прикладом смектика є розчин мила у воді. Коли
ми миємо з милом руки, то шари молекул мила
легко ковзають один відносно одного і шкіри,
забираючи з неї бруд і передаючи його воді.
У холестеричних кристалах молекули мають форму спіралі, крок якої
залежить від температури (мал.8).
Практичне використання рідких кристалів (слайд 47).
5. Узагальнення та систематизація знань.
1. Давайте коротко узагальнимо, про що ми дізналися сьогодні на
уроці. ( Відповіді учнів на запитання вчителя.)
1. Що називають кристалами?
2. Які види кристалів ви знаєте?
3. Що називають монокристалами? Наведіть приклади.
4. Що називають полікристалами? Наведіть приклади.
5. Що називають анізотропією?Ізотропією?
6. Що таке аморфні тіла?Наведіть приклади.
6. Що називають полімерами?
6. Які кристали називаються рідкими? Де вони використовуються?
2. Робота учнів із кросвордом
Мал. 7
Мал.8
Заповнивши кросворд по горизонталях, у виділеній вертикалі
отримаєте назву основного поняття уроку.
Запитання:
1.Кристали, які ми вживаємо в їжу.
2.Алотропна форма Карбону.
3.Поодинокі кристали.
4.Дрібні кристали, що зрослися між собою.
5.Залежність фізичних властивостей від напрямку в кристалі.
6.Уявний «скелет» кристала.
7.Найтвердіший кристал.
6. Підсумок уроку (Слайд 48)
Учитель: Наш урок підходить до завершення. Згадайте, якими
словами починався урок? Давайте проаналізуємо,що ми
дізналися і навчилися протягом уроку. (Відповіді учнів на
запитання вчителя). Закінчити хотіла б словами видатної
людини , філософа Н.А.Морозова: «Камінь – кристал, а
кристал значить лід. Кожен з них має форму й свій вид.
Ц У К О Р
Г Р А Ф І Т
М О Н О К Р И С Т А Л И
П О Л І К Р И С Т А Л И
А Н І З О Т Р О П І Я
Ґ Р А Т К А
А Л М А З
Скільки симетрії та простоти. Скільки граційності та
чистоти.»
Аналіз роботи учнів на уроці, повідомлення балів
7. Повідомлення домашнього завдання.
Вивчити §22,повторити§21.
Творче завдання: виростити в домашніх умовах кристал
кухонної солі.
Використана література
1 Горбачук І.Т. Загальна фізика-К.: Вища школа, 1993.
2 Дмитрієва В.Ф. Фізика-Київ: Техніка, 2008.
3 Жданов Л.С. Физика для средних специальных учебных заведений-
К.:Высшая школа, 1984.
4 Ірліна М.Є. Збірник задач з фізики-Київ:”Вища школа”,1981.
5 Куліш В.В. Фізика-Київ: НАІ, 2006.
6 Кучерук І.М. Загальний курс фізики-Київ: Техніка, 1999.

More Related Content

What's hot

7 клас атоми молекули символи елементів
7 клас атоми молекули символи елементів7 клас атоми молекули символи елементів
7 клас атоми молекули символи елементівЕвгений Козырев
 
10 загальні властивості металів
10 загальні властивості металів10 загальні властивості металів
10 загальні властивості металівschool8zv
 
презентация метали + 10
презентация метали + 10презентация метали + 10
презентация метали + 10Olesea_Moldovan
 
Презентація:Агрегатний стан речовини
Презентація:Агрегатний стан речовиниПрезентація:Агрегатний стан речовини
Презентація:Агрегатний стан речовиниsveta7940
 
металічні елементи!
металічні елементи!металічні елементи!
металічні елементи!ZSchool1
 
властивості неметалів
властивості неметаліввластивості неметалів
властивості неметалівSvetlana Motchana
 
річне то (2)
річне то (2)річне то (2)
річне то (2)flkth2008
 
Підручник Хімія 8 клас О.В. Григорович (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас О.В. Григорович (2021 рік) Підручник Хімія 8 клас О.В. Григорович (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас О.В. Григорович (2021 рік) 12Балів ГДЗ
 
7 кл складання ф л
7 кл складання ф л 7 кл складання ф л
7 кл складання ф л Svetlana Motchana
 
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація sveta7940
 
складання хімічних формул за валентністю атомів елементів
складання хімічних формул за валентністю атомів елементівскладання хімічних формул за валентністю атомів елементів
складання хімічних формул за валентністю атомів елементівselezengalina
 
Підручник Хімія 8 клас П.П. Попель, Л.С. Крикля (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас П.П. Попель, Л.С. Крикля (2021 рік) Підручник Хімія 8 клас П.П. Попель, Л.С. Крикля (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас П.П. Попель, Л.С. Крикля (2021 рік) 12Балів ГДЗ
 
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік) Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік) 12Балів ГДЗ
 

What's hot (19)

7 клас атоми молекули символи елементів
7 клас атоми молекули символи елементів7 клас атоми молекули символи елементів
7 клас атоми молекули символи елементів
 
10 загальні властивості металів
10 загальні властивості металів10 загальні властивості металів
10 загальні властивості металів
 
10
1010
10
 
134
134134
134
 
презентация метали + 10
презентация метали + 10презентация метали + 10
презентация метали + 10
 
Prezentacyya do uroku2
Prezentacyya do uroku2Prezentacyya do uroku2
Prezentacyya do uroku2
 
Презентація:Агрегатний стан речовини
Презентація:Агрегатний стан речовиниПрезентація:Агрегатний стан речовини
Презентація:Агрегатний стан речовини
 
металічні елементи!
металічні елементи!металічні елементи!
металічні елементи!
 
властивості неметалів
властивості неметаліввластивості неметалів
властивості неметалів
 
Атоми, молекули, йони, хімічні елементи.
Атоми, молекули, йони, хімічні елементи.Атоми, молекули, йони, хімічні елементи.
Атоми, молекули, йони, хімічні елементи.
 
річне то (2)
річне то (2)річне то (2)
річне то (2)
 
Підручник Хімія 8 клас О.В. Григорович (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас О.В. Григорович (2021 рік) Підручник Хімія 8 клас О.В. Григорович (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас О.В. Григорович (2021 рік)
 
Vlastivosti tverdih til
Vlastivosti tverdih til   Vlastivosti tverdih til
Vlastivosti tverdih til
 
7 кл складання ф л
7 кл складання ф л 7 кл складання ф л
7 кл складання ф л
 
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
Презентація: Основи.їх склад, назви, класифікація
 
2163 валентность
2163 валентность2163 валентность
2163 валентность
 
складання хімічних формул за валентністю атомів елементів
складання хімічних формул за валентністю атомів елементівскладання хімічних формул за валентністю атомів елементів
складання хімічних формул за валентністю атомів елементів
 
Підручник Хімія 8 клас П.П. Попель, Л.С. Крикля (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас П.П. Попель, Л.С. Крикля (2021 рік) Підручник Хімія 8 клас П.П. Попель, Л.С. Крикля (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас П.П. Попель, Л.С. Крикля (2021 рік)
 
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік) Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
Підручник Хімія 8 клас М.М. Савчин (2021 рік)
 

Similar to урок семінар 10кл.

короз я
короз якороз я
короз яCshkilniy
 
метали
метали метали
метали lubavina
 
Атоми,молекули, йони, хімічні елементи, їхні назви й символи
Атоми,молекули, йони,   хімічні елементи,   їхні назви й символи  Атоми,молекули, йони,   хімічні елементи,   їхні назви й символи
Атоми,молекули, йони, хімічні елементи, їхні назви й символи anakaolesya
 
Crystals in natyre
Crystals in natyreCrystals in natyre
Crystals in natyretvezzzy
 
Кристалічні та аморфні тіла
Кристалічні та аморфні тілаКристалічні та аморфні тіла
Кристалічні та аморфні тілаexecutiwe
 
атоми молекули 25
атоми молекули 25атоми молекули 25
атоми молекули 25zero1996
 
Кристалічні ґратки.
Кристалічні ґратки. Кристалічні ґратки.
Кристалічні ґратки. labinskiir-33
 
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).pptКласичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).pptPrussianespresso
 
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvpTrudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvpkreidaros1
 
Khimija 11-klas-popel-2019
Khimija 11-klas-popel-2019Khimija 11-klas-popel-2019
Khimija 11-klas-popel-2019kreidaros1
 
Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016kreidaros1
 
Підручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас ПопельПідручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас Попельoleg379
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u4book
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u8klas
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_uUA7009
 
будова атома. склад атомних ядер
будова атома. склад атомних ядербудова атома. склад атомних ядер
будова атома. склад атомних ядерAlbert Wesker
 
Himija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popelHimija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popelkreidaros1
 

Similar to урок семінар 10кл. (20)

короз я
короз якороз я
короз я
 
метали
метали метали
метали
 
Атоми,молекули, йони, хімічні елементи, їхні назви й символи
Атоми,молекули, йони,   хімічні елементи,   їхні назви й символи  Атоми,молекули, йони,   хімічні елементи,   їхні назви й символи
Атоми,молекули, йони, хімічні елементи, їхні назви й символи
 
Crystals in natyre
Crystals in natyreCrystals in natyre
Crystals in natyre
 
377,23.pptx
377,23.pptx377,23.pptx
377,23.pptx
 
Кристалічні та аморфні тіла
Кристалічні та аморфні тілаКристалічні та аморфні тіла
Кристалічні та аморфні тіла
 
атоми молекули 25
атоми молекули 25атоми молекули 25
атоми молекули 25
 
Кристалічні ґратки.
Кристалічні ґратки. Кристалічні ґратки.
Кристалічні ґратки.
 
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).pptКласичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
Класичні уявлення про будову атома. Досліди резерфорда. (1)(1).ppt
 
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvpTrudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
Trudove navchannja-8-klas-tereshchuk-2016-tvp
 
Khimija 11-klas-popel-2019
Khimija 11-klas-popel-2019Khimija 11-klas-popel-2019
Khimija 11-klas-popel-2019
 
1
11
1
 
Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016
 
Підручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас ПопельПідручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас Попель
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
Хімія 8 клас
Хімія 8 класХімія 8 клас
Хімія 8 клас
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
8 h p_u
8 h p_u8 h p_u
8 h p_u
 
будова атома. склад атомних ядер
будова атома. склад атомних ядербудова атома. склад атомних ядер
будова атома. склад атомних ядер
 
Himija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popelHimija 8-klas-popel
Himija 8-klas-popel
 

More from Светлана Ивановна Ковтун

урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиурок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиСветлана Ивановна Ковтун
 
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстаттокарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстатСветлана Ивановна Ковтун
 

More from Светлана Ивановна Ковтун (20)

1756872
17568721756872
1756872
 
Подорож країною Інтернет
Подорож країною ІнтернетПодорож країною Інтернет
Подорож країною Інтернет
 
Епідемія кору
Епідемія коруЕпідемія кору
Епідемія кору
 
Eпідемія кору
Eпідемія коруEпідемія кору
Eпідемія кору
 
Звіт директора за 2016/2017 н.р.
Звіт директора за 2016/2017 н.р.Звіт директора за 2016/2017 н.р.
Звіт директора за 2016/2017 н.р.
 
Звіт директора школи за 2016/2017
Звіт директора школи за 2016/2017Звіт директора школи за 2016/2017
Звіт директора школи за 2016/2017
 
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
Звіт директора школи за 2016- 2017 н.р.
 
Штаб національно-патріотичного виховання
Штаб національно-патріотичного вихованняШтаб національно-патріотичного виховання
Штаб національно-патріотичного виховання
 
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробкиурок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
урок №4 ознайомлення з технологією токарної обробки
 
урок №3 організація робочого місця
урок №3 організація робочого місцяурок №3 організація робочого місця
урок №3 організація робочого місця
 
урок №2 токарний верстат по обробці деревини
урок №2 токарний верстат по обробці деревиниурок №2 токарний верстат по обробці деревини
урок №2 токарний верстат по обробці деревини
 
урок №1 місце та роль токарства
урок №1 місце та роль токарстваурок №1 місце та роль токарства
урок №1 місце та роль токарства
 
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстаттокарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
токарний верстат (дерево метал) та фрезерний верстат
 
Слюсарна справа
Слюсарна справаСлюсарна справа
Слюсарна справа
 
технологIя обробки деревини
технологIя обробки деревинитехнологIя обробки деревини
технологIя обробки деревини
 
Iнструменти
IнструментиIнструменти
Iнструменти
 
будова токарного стд 120 м верстата
будова токарного стд 120 м верстатабудова токарного стд 120 м верстата
будова токарного стд 120 м верстата
 
Урок
УрокУрок
Урок
 
Всі уроки 6 кл труд
Всі уроки 6 кл трудВсі уроки 6 кл труд
Всі уроки 6 кл труд
 
Презентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботи Презентація досвіду роботи
Презентація досвіду роботи
 

Recently uploaded

Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"tetiana1958
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptJurgenstiX
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdfhome
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниssuserfbff20
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptOlgaDidenko6
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfhome
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxOlgaDidenko6
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxbagniylarisa15
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняtetiana1958
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 

Recently uploaded (16)

Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
Відкрита лекція на тему: "Сидерати - як спосіб виживання"
 
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.pptаналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
аналептики та антидепресанти.шгшгпшгп.ppt
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdfІваніщук Надія Вікторівна атестація  .pdf
Іваніщук Надія Вікторівна атестація .pdf
 
матеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія Україниматеріал для 10 класу урок історія України
матеріал для 10 класу урок історія України
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.pptpsychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
psychologistpresentation-230215175859-50bdd6ed.ppt
 
Defectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptxDefectolog_presentation_for_website.pptx
Defectolog_presentation_for_website.pptx
 
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptxСупрун презентація_presentation_for_website.pptx
Супрун презентація_presentation_for_website.pptx
 
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdfатестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
атестація 2023-2024 Kewmrbq wtynh GNJ.pdf
 
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptxГорбонос 2024_presentation_for_website.pptx
Горбонос 2024_presentation_for_website.pptx
 
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptxоцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
оцінювання дітей з особливими освітніми потребами у ЗЗСО.pptx
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішенняПроблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
Проблеми захисту лісу в Україні та шляхи вирішення
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 

урок семінар 10кл.

  • 1. Тема: Кристалічні та аморфні тіла. Рідкі кристали. Мета: розкрити основні положення та зосередити увагу учнів на ключових поняття теми: кристали, монокристали, полікристали, анізотропія, ізотропія, аморфні тіла та рідкі кристали; застосування кристалів та аморфних тіл. Розвивати уміння самостійно здобувати знання, працювати з науково-популярною літературою, аналізувати навчальний матеріал, виділяти основне в ньому. Формувати вміння в учнів застосовувати здобуті знання у практичній діяльності. Виховувати самостійність, відповідальність в роботі, інтерес до предмету. Тип уроку: урок засвоєння нових знань. Вид уроку: інформаційна лекція. Обладнання: кристали кам’яної солі, пластилін, кусочок смоли, зразок каучуку, цукор рафінад, мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер, Хід уроку 1.Організаційний момент. 2.Актуалізація опорних знань. Учні відповідають на запитання: а) В яких агрегатних станах може перебувати речовина? б) Охарактеризуйте загальну будову і властивості газів. в) Що ви знаєте про загальну будову і властивості рідин? г) Розкажіть про загальну будову і властивості твердих тіл. 3.Мотивація навчальної діяльності. Учитель: Ми пригадали, що гази, рідини і тверді тіла відрізняються між собою. Візьмемо два твердих тіла: алмаз і графіт. Як відомо з хімії – це алотропні видозміни Карбону. Чому алмаз у склорізі ріже скло, а графіт лише ковзає по склу? (вчитель демонструє дію склоріза і простого олівця з графітовим осердям). Чи можете ви дати відповідь на це запитання зараз? Вчитель: Отже виявити відмінності внутрішньої будови твердих тіл та їх властивостей, а також практичну значущість теми і є метою нашого
  • 2. уроку. Таким чином, тема уроку: «Кристалічні та аморфні тіла. Рідкі кристали» (слайд1). Сьогоднішній урок ми проводимо в незвичайній формі – у формі інформаційної лекції. В ході уроку ми повинні дізнатися про поняття кристали, монокристали, полікристали, анізотропія, ізотропія, аморфні тіла; застосування кристалів та аморфних тіл. Розрізняти кристалічні та аморфні тіла. Вміти самостійно працювати з науково- популярною літературою. Вчитися в домашніх умовах вирощувати кристали (слад2,3). А епіграфом до сьогоднішнього уроку стануть слова знаменитого грецького філософа Геракліта Ефеського: «Взаємну бесіду слід проводити таким чином, щоб кожний із співрозмовників отримав з неї щось корисне, цікаве, набув більше знань» (слайд4). 4. Сприйняття та осмислення нового матеріалу. Учитель: Твердими називають тіла…(речення продовжують діти). Причиною такої стійкості є характер руху і взаємодії молекул: вони не можуть змінювати положення своєї рівноваги, здійснюючи малі коливання і обертаючись навколо своєї осі. Енергія і амплітуда коливань тим більша, чим вища температура тіла. За впорядкованістю положення рівноваги тверді тіла поділяють на кристали і аморфні тіла. Більшість твердих тіл є кристалічними. 100 мільйонів років тому шари, близькі до поверхні нашої планети, затверділи й утворили земну кору. Саме в той час й утворились більшість представлених тут кристалів, подібно до льоду при замерзанні води. Слово «кристал» в перекладі з грецької – лід. Щоправда, спочатку так називали кварци, вважаючи що ці напівпрозорі кристали утворились з води в суворих умовах гірських вершин Альп. Надалі й всі тверді правильні природні утворення стали називати «кристалами». Як розміщені в них атоми? Ще в 1912 році дослідженнями за допомогою рентгенівських променів було доведено, що атоми і молекули кристалів розміщені в певному порядку. Кристали - це тверді тіла, в яких атоми або молекули розміщені впорядковано і утворюють періодично повторювану внутрішню структуру.
  • 3. Кристалічні тіла мають певну температуру плавлення, незмінну при сталому тиску. В’язкість таких речовин під час нагрівання зменшується, вони переходять у рідкий стан, розм’якшуючись поступово. Кристали характеризуються наявністю значних сил міжмолекулярної взаємодії і зберігають сталим не лише об'єм, а й форму. Правильна геометрична форма є істотною зовнішньою ознакою будь – якого кристала в природних умовах. Розглядаючи окремі кристали, можна переконатися, що вони обмежені плоскими, ніби шліфованими гранями у вигляді правильних багатокутників. (слайд5,6,7) Кристали однієї і тієї самої речовини можуть мати різну форму, яка залежить від умов їх утворення, але можуть відрізнятися кольором. (слайд8) Іноді весь шматок твердої речовини може становити один кристал. Такими є, наприклад, алмаз, кухонна сіль, кварц, лід. Усе це окремі кристали, їх називають монокристалами. (слайд 9) А які ж властивості обумовлює специфічна будова монокристалів? (слайд10) 1. Геометрична форма (правильна). 2. Постійна температура плавлення. 3. Анізотропія. Що ви спостерігаєте, коли ведете простим олівцем по аркушу паперу? (Графітове осердя залишає слід на папері). А чи доводилося вам розрізати графітове осердя в поперек? (учні при допомозі вчителя формують відповідь). Таке явище в фізиці називається анізотропією.(Розповідь учителя) Анізотропія - це залежність фізичних властивостей від напрямку всередині кристалу. Види анізотропії: а) Механічна. б) Оптична. в) Електрична. Що вас захоплює на склі вікон у зимові морозні дні?
  • 4. Тіло, яке складається з безлічі невпорядковано розміщених кристалів, називають полікристалічними або полікристалом ("морозні візерунки" на вікнах, цукор рафінад, метали тощо). Фізичні властивості полікристалів: 1. Геометрична форма (неправильна). 2. Постійна температура плавлення. 3. Ізотропія. Однак є кристали в яких спостерігаються протилежні властивості - це ізотропія. (Розповідь вчителя). Ізотропія – однаковість фізичних властивостей в усіх напрямках. У твердих речовинах частинки розташовані у просторі суворо закономірно для кожної речовини. Щоб якось уявити цю закономірність, у тривимірному просторі подумки об'єднуємо центри молекул прямими лініями, які перетинаються. При цьому утвориться просторовий каркас, який називають кристалічними ґратками. (слайд11) Отже, кристалічна ґратка - це впорядковане розміщення частинок речовини. Місця, в яких лінії перетинаються, називають вузлами кристалічних ґраток. Елементарна комірка може мати форму куба, паралелепіпеда, призми тощо (мал.1 ) Типи кристалічних граток (мал.1 ) Вузол кристалічної гратки – точка, відносно якої атом, молекула, або йон здійснює коливання. Залежно від природи частинок, що містяться
  • 5. у вузлах кристалічних ґраток, розрізняють йонні, атомні, молекулярні та металеві кристалічні ґратки. (слайд 12). Йонні кристалічні ґратки (слайд13). Типовим представником сполук з йонним типом кристалічних ґраток є натрій хлорид NaCl. (мал.2) Його кристалічні ґратки утворені йонами Натрію Na+ та йонами Хлору Сl-, які почергово розміщуються у вузлах ґраток. Йони утримуються один з одним силами притягання, і кристал солі є ніби єдиним цілим. Такі кристали мають значну міцність. Атомні кристалічні ґратки (слайд14). У вузлах атомних кристалічних ґраток містяться окремі атоми, сполучені між собою ковалентними зв'язками. Такі кристалічні ґратки має алмаз (мал. 3). У його кристалі кожний атом Карбону сполучений ковалентними зв'язками з чотирма сусідніми атомами Карбону, тобто утворює чотири спільні електронні пари. Ось чому можна говорити, що Карбон — чотиривалентний елемент. Алмаз та інші речовини, які мають атомні кристалічні ґратки, характеризуються великою твердістю, дуже високими температурами плавлення і кипіння, вони практично не розчиняються в жодних розчинниках, не проводять електричний струм, оскільки вільних електронів немає, всі 4 валентні електрони беруть участь в утворенні ковалентних зв’язків. (повідомлення учня «Легенда про алмази») (додаток1) Молекулярні кристалічні ґратки (слайд15). У вузлах молекулярних кристалічних ґраток містяться молекули як неполярні, так і полярні. Наприклад, у вузлах кристалічних ґраток йоду містяться неполярні молекули йоду.(мал. 4) А прикладом речовини, де у вузлах кристалічної Мал.2 Мал.3 Мал. 3
  • 6. ґратки є полярні молекули, це вода. Сили міжмолекулярної взаємодії, так звані сили Ван-дер-Ваальса, значно слабкіші за сили ковалентного зв'язку. Тому речовини з молекулярними ґратками мають невелику твердість, вони легкоплавкі і леткі. До таких речовин належать, наприклад, йод, нафталін, бром, вода, спирт, хлор, амоніак, метан, «сухий лід». Металічні кристалічні ґратки (слайд16). У вузлах кристалічних ґраток розміщені позитивні йони металу, між якими рухаються так звані вільні (валентні) електрони, що утворюють електронний газ(мал.5). Зв’язок у металевих кристалах забезпечують сили притягання між позитивними йонами, розміщеними у вузлах ґраток, і негативним електронним газом. Ці сили притягання зрівноважуються силами відштовхування, які діють між однойменними йонами. Таку кристалічну ґратку мають всі метали. Учитель: Ми познайомились з будовою кристалів та їх видами. Давайте поговоримо про кристали, які ми спостерігаємо взимку кожного дня (слайд17) А чи мають сніжинки однакову форму, розміри? Давайте переглянемо фільм «Вчені створили штучні сніжинки» (Перегляд відеофільму і обговорення його за попередньо сформульованими запитаннями).(Додаток 2) Питання про будову та форму сніжинок цікавило з давніх – давен багатьох вчених світу. (слайд 18) (Повідомлення учнів про вчених) (Додаток3) Кристали утворюються в природних умовах і штучно. За припущеннями вчених в природних умовах багато кристалів утворилось внаслідок охолодження рідкої речовини земної кори – магми, що є розплавом різних речовин. Багато мінералів виникли з перенасичених водних розчинів. Першим серед них слід назвати кам’яну сіль NaCl. Товщина пластів Мал. 4 Мал. 5
  • 7. кам’яної солі, що утворилися під час випаровування води солоних озер, досягає в деяких родовищах кількох сотень метрів. Штучні кристали можна здобути із розплаву шляхом кристалізації з розчину і газу. Останнім часом швидкими темпами розвивається технологія вирощування монокристалів всіма відомими способами на космічних орбітальних станціях. Невагомість і космічний вакуум дають можливість вирощувати монокристали небачених раніше розмірів і хімічної чистоти. Учениця Власко Аня представить творчий проект по вирощуванню кристалів в домашніх умовах (презентація учениці). (Слайд 19-22) Учитель: Сьогодні ми не можемо не згадати про справжні дива – кристалічні печери. Кристали зазнають в природних умовах певних зовнішніх дій, зокрема, дії вітру і води. (слайди 23-31) Особливий інтерес викликає утворення кристалів із парів. (Слайд 32) Чому ж в наш час будова, властивості кристалів викликають такий інтерес? Розповідь і слайди про практичне використання кристалів. (Слайд 33-37) Учитель: Давайте пригадаємо властивості кристалів. А чи зустрічали ви в повсякденному житті речовини з протилежними властивостями? (Заслуховуються відповіді учнів). (Розповідь учителя про аморфні тіла ) (слайд 38-40) Аморфні тіла - це тіла, фізичні властивості яких однакові у всіх напрямах. Прикладами аморфних тіл є шматки затверділої смоли, янтар, вироби зі скла. Аморфні тіла ізотропні. За своєю будовою аморфні тіла нагадують дуже густі рідини. Унаслідок підвищення температури час осілого життя молекул зменшується, через що аморфне тіло поступово м'якне. Аморфні тіла не мають визначеної температури плавлення і питомої теплоти плавлення. Вони на відміну від кристалів з підвищенням температури неперервно перетворюються на рідину. Друга особливість аморфних тіл - це їх пластичність, тобто вони не мають межі пружності. Аморфний стан нестійкий: через деякий час
  • 8. аморфна речовина переходить в кристалічний стан. Але часто цей час буває дуже тривалим (роки і десятиріччя). До таких тіл належить скло. Будучи спочатку прозорим, протягом багатьох років воно мутніє: у ньому утворюються дрібні кристалики силікатів. У практичній діяльності людини великого значення набули аморфні речовини, які називають полімерами (слайд 41). Полімери - високомолекулярні сполуки, макромолекули яких складаються з великого числа певних груп атомів,які називаються структурними ланками. Відносна молекулярна маса полімерів може змінюватися від декількох тисяч до мільйонів. До них належать такі природні матеріали, як бавовна, шерсть, деревина, шкіра, натуральний шовк, каучук, ебоніт тощо. До природних полімерів належать і біополімери: білки, нуклеїнові кислоти (слайд 42). Величезну кількість полімерних матеріалів видобувають штучно: віскозний шовк, органічне скло, штучні волокна, епоксидні смоли та ін. (слайд 43) До синтетичних: каучук, капрон, поліетилен, пластмаса. (слайд 44) Практичне використання полімерів (слайд 45). Учитель: крім аморфного, відкрито ще один стан речовини з подвійною природою – і рідини, і твердого тіла – це так звані рідкі кристали, особливий стан деяких органічних речовин. (слайд 46) Існують рідкі кристали в певному інтервалі температур, різному для різних речовин. Під час нагрівання вони перетворюються в звичайну рідину, внаслідок охолодження стають твердими кристалами. Розрізняють три основні типи рідких кристалів: смектичні, нематичні, холестеричні. У нематичних рідких кристалах (від грец. «нема» – нитка) молекули схожі на нитки (мал. 6 ). Мал. 6
  • 9. У смектичних рідких кристалах (від грец. «смегма» – мило) рівень впорядкованості вищий. Молекули смектика згруповані у шари (мал.7). Прикладом смектика є розчин мила у воді. Коли ми миємо з милом руки, то шари молекул мила легко ковзають один відносно одного і шкіри, забираючи з неї бруд і передаючи його воді. У холестеричних кристалах молекули мають форму спіралі, крок якої залежить від температури (мал.8). Практичне використання рідких кристалів (слайд 47). 5. Узагальнення та систематизація знань. 1. Давайте коротко узагальнимо, про що ми дізналися сьогодні на уроці. ( Відповіді учнів на запитання вчителя.) 1. Що називають кристалами? 2. Які види кристалів ви знаєте? 3. Що називають монокристалами? Наведіть приклади. 4. Що називають полікристалами? Наведіть приклади. 5. Що називають анізотропією?Ізотропією? 6. Що таке аморфні тіла?Наведіть приклади. 6. Що називають полімерами? 6. Які кристали називаються рідкими? Де вони використовуються? 2. Робота учнів із кросвордом Мал. 7 Мал.8
  • 10. Заповнивши кросворд по горизонталях, у виділеній вертикалі отримаєте назву основного поняття уроку. Запитання: 1.Кристали, які ми вживаємо в їжу. 2.Алотропна форма Карбону. 3.Поодинокі кристали. 4.Дрібні кристали, що зрослися між собою. 5.Залежність фізичних властивостей від напрямку в кристалі. 6.Уявний «скелет» кристала. 7.Найтвердіший кристал. 6. Підсумок уроку (Слайд 48) Учитель: Наш урок підходить до завершення. Згадайте, якими словами починався урок? Давайте проаналізуємо,що ми дізналися і навчилися протягом уроку. (Відповіді учнів на запитання вчителя). Закінчити хотіла б словами видатної людини , філософа Н.А.Морозова: «Камінь – кристал, а кристал значить лід. Кожен з них має форму й свій вид. Ц У К О Р Г Р А Ф І Т М О Н О К Р И С Т А Л И П О Л І К Р И С Т А Л И А Н І З О Т Р О П І Я Ґ Р А Т К А А Л М А З
  • 11. Скільки симетрії та простоти. Скільки граційності та чистоти.» Аналіз роботи учнів на уроці, повідомлення балів 7. Повідомлення домашнього завдання. Вивчити §22,повторити§21. Творче завдання: виростити в домашніх умовах кристал кухонної солі.
  • 12. Використана література 1 Горбачук І.Т. Загальна фізика-К.: Вища школа, 1993. 2 Дмитрієва В.Ф. Фізика-Київ: Техніка, 2008. 3 Жданов Л.С. Физика для средних специальных учебных заведений- К.:Высшая школа, 1984. 4 Ірліна М.Є. Збірник задач з фізики-Київ:”Вища школа”,1981. 5 Куліш В.В. Фізика-Київ: НАІ, 2006. 6 Кучерук І.М. Загальний курс фізики-Київ: Техніка, 1999.