SlideShare a Scribd company logo
1 of 6
PROIECT DE LECŢE
I.PARTEA INTRODUCTIVĂ
Propunător: Catrina Adela Mihaela
Unitatea de învăţământ:Şcoala Gimnazială Nr.13 Sibiu
Clasa: a VI a B
Disciplina:Biologie
Subiectul lecţiei: Celula,Unitatea de bază a tuturor organismelor
Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min.
Obiectivul central (scopul lecţiei): cunoaşterea de către elevi a
componentelor celulare.
Competenţe generale:
1 – receptarea informaţiilor despre lumea vie;
2 – compararea structurilor celulelor vegetale şi animale;
3 – descrierea funcţiilor structurilor celulare;
4 - reprezentarea grafică a celulei;
Competenţe specifice:
1.Realizarea dirijată a unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de
lucru date.
2.Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi
scrisă.
3.Identificarea caracteristicilor celulei pe baza modelelor.
Competenţe derivate:
O1.Elevii să fie capabili să definească celula;
O2.Elevii să fie capabili să evidenţieze organitele celulare specifice celulei
O3: Elevii să fie capabili să identifice organitele celulare comune celulei vegetale
şi animale;
O4: Elevii sa fie capabili să analizeze corectitudinea realizării desenului
reprezentând celula eucariotă.
Tipul şi varianta lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştiinţe
Resurse procedurale:observaţia,conversaţia euristică,explicaţia,
demonstraţia,descoperirea deductivă
Resurse materiale:manual,laptop,videoproiector
Tipul de organizare a activităţii:frontal, individual.
Bibliografie:
1. https://www.didactic.ro/materiale-didactice/proiect-didactic-celula;
2. Manual de biologie , Editura Litera;
3. Lazăr Viorel, Nicolae Mariana – Lecţia forma de bază a organizării
procesului de predare-învăţare – evaluare la disciplina Biologie, Editura
Arves, Colecţia Ştiinţele Educaţiei,2007.
II.DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1.Moment organizatoric – organizarea clasei
 Profesorul verifică daca sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei;
 Profesorul notează elevii absenţi şi solicită elevilor să-şi pregătească cele
necesare desfăşurării lecţiei.
2.Captarea interesului şi motivarea pentru activitate
 Profesorul adresează întrebări referitoare la lecţiile precedente:
Cu ajutorul materialului în power point cer elevilor să recunoască celula
şi componentele acesteia.
3.Prezentarea temei şi a competenţelor lecţiei
 Profesorul anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei;
 Profesorul anunţă elevii că vor începe studiul Celula,Unitatea de bază a
tuturor organismelor;
 Profesorul prezintă competenţele pe care trebuie să le cunoască elevi la
terminarea lecţiei.
4.Dirijarea învăţării
 Profesorul accesează lecţia de biologie de pe laptop şi conduce
observarea dirijată a modelelor prezentate în Power Point;
 Profesorul adresează următoarele întrebări elevilor:Care sunt
componentele celulei?
 În funcţie de răspunsurile primite,profesorul explică elevilor că avem 4
elemente care intră în alcatuirea celulei şi anume MEMBRANA
CELULARĂ, PERETELE CELULAR, CITOPLASMA ŞI
NUCLEUL;
 Profesorul arată imagini elevilor utilizând prezentarea Power Point care îi
ajută să descopere mai uşor Celula;
 Profesorul trece la explicarea componentelor celulei;
 Profesorul prezintă prima componentă-membrana celulară şi explică ce
caracteristici are aceasta, se oferă imagini cât mai sugestive în vederea
recunoaşterii acestei componente;
 Profesorul trece la prezentarea următoarei componente-peretele celular şi
explică ce caracteristici are acesta, se oferă imagini cât mai sugestive în
vederea recunoaşterii acestei componente;
 Profesorul trece la prezentarea următoarelor componente, citoplasma şi
nucleul şi explică rolul fiecăruia dintre acestea,oferă imagini cât mai
sugestive în vederea recunoaşterii acestor componente.
5.Fixarea noilor cunoştiinţe prin întrebări
Profesorul utilizând imagini ale componentelor Celulei, folosind
prezentarea Power Point, cere elevilor să recunoască componentele
celulare şi să le localizeze corect.În funcţie de răspunsurile primite
comunică elevilor ce s-a înţeles corect şi revine asupra lucrurilor
neînţelese.
6.Evaluarea performanţei elevilor (feed-back)
Profesorul prezintă pe videoproiector fişa de evaluare cerând elevilor să o
rezolve.
Elevii vor completa fişele de evaluare individual.
SCHEMA LECŢIEI
CELULA,UNITATEA DE BAZĂ A TUTUROR
ORGANISMELOR
Toate organismele vii sunt grupate, în funcţie de asemănări şi deosebiri, în
principal după alcătuirea corpului şi modul lor de hrănire, în 5 regnuri: monere
(bacterii şi cianobacterii), protiste ( euglena verde, amiba, parameciul, alge),
fungi(ciuperci, licheni), plante animale.
-toate organismele vii sunt alcătuite din celule
-celula reprezintă unitatea structurală şi funcţională a tuturor organismelor vii,
capabilă de existenţă independentă sau în interiorul organismelor pluricelulare.
-primele celule apărute, procariote (fără nucleu individualizat şi cu puţine
componente sunt întâlnite la bacterii şi cianobacterii, inclusiv în regnul cu acelaşi
nume:procariote sau monere.
-mai târziu, a apărut celula eucariotă, cu o organizare complexă şi un nucleu bine
individualizat, întâlnită la organismele cuprinse în celelalte 4 regnuri.
Componente celulare Caracteristici
MEMBRANA CELULARĂ Înveliş subţire cu rol de protecţie şi în schimburile
celulare,determină forma celulei animale.
PERETELE CELULAR Înveliş rigid celulozic,specific celulei vegetale,situat deasupra
membranei, are rol de protecţie şi determină forma celulei
vegetale.
CITOPLASMA Substanţă transparentă, incoloră,dintre membrană şi nucleu,
în care se găsesc organitele celulare.
a)Mitocondriile Organite celulare cu rol în producerea energiei celulare,fiind
numite şi “uzinele energetice” ale celulei.
b)Ribozomii(“corpusculii Palade”) Organite cu rol în producerea proteinelor, substanţe organice
supranumite “cărămizile vieţii”, deoarece intră în componenţa
tuturor structurilor celulare.
c)Cloroplastele Organite celulare specifice celulei vegetale.Conţin clorofilă şi
reprezintă sediul fotosintezei(producerii de substanţe
organice).
d)Vacuola Organit permanent la plante, care conţine suc vacuolar.
NUCLEUL Constituent principal care comandă toate activităţile celulei
eucariote, inclusiv înmulţirea celulei şi transmiterea
însuşirilor de la o generaţie la alta.
proiect celula.docx

More Related Content

Similar to proiect celula.docx

Celula. Structura, proprietati
Celula. Structura, proprietatiCelula. Structura, proprietati
Celula. Structura, proprietati
Bors Diana
 
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea laviniaProiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Simonne Chirilă
 
Célule éucariote
Célule éucarioteCélule éucariote
Célule éucariote
Cellula
 
Metoda cubul aplicatii in lectiile de matematica bun
Metoda cubul  aplicatii in lectiile de matematica bunMetoda cubul  aplicatii in lectiile de matematica bun
Metoda cubul aplicatii in lectiile de matematica bun
doinaceuca
 

Similar to proiect celula.docx (15)

Celula. Structura, proprietati
Celula. Structura, proprietatiCelula. Structura, proprietati
Celula. Structura, proprietati
 
Manual anatomie
Manual anatomieManual anatomie
Manual anatomie
 
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea laviniaProiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
Proiect didactic clasa a 5a radacina sovea lavinia
 
bazele moleculare-ale-ereditatii
bazele moleculare-ale-ereditatiibazele moleculare-ale-ereditatii
bazele moleculare-ale-ereditatii
 
4 dezv-prenat-ii 2013
4 dezv-prenat-ii 20134 dezv-prenat-ii 2013
4 dezv-prenat-ii 2013
 
Manual anatomie
Manual anatomieManual anatomie
Manual anatomie
 
Célule éucariote
Célule éucarioteCélule éucariote
Célule éucariote
 
Manual anatomie
Manual anatomie Manual anatomie
Manual anatomie
 
Aparatul respirator. Plamanaii
Aparatul respirator. PlamanaiiAparatul respirator. Plamanaii
Aparatul respirator. Plamanaii
 
Biologie
BiologieBiologie
Biologie
 
Planul leciei
Planul lecieiPlanul leciei
Planul leciei
 
Aparatul respirator. Plămânii
Aparatul respirator. PlămâniiAparatul respirator. Plămânii
Aparatul respirator. Plămânii
 
Proiect cun mediului corpul uman
Proiect cun mediului corpul umanProiect cun mediului corpul uman
Proiect cun mediului corpul uman
 
Metoda cubul aplicatii in lectiile de matematica bun
Metoda cubul  aplicatii in lectiile de matematica bunMetoda cubul  aplicatii in lectiile de matematica bun
Metoda cubul aplicatii in lectiile de matematica bun
 
proiect de lectie locomotia la animale si plante
proiect de lectie locomotia la animale si planteproiect de lectie locomotia la animale si plante
proiect de lectie locomotia la animale si plante
 

proiect celula.docx

  • 1. PROIECT DE LECŢE I.PARTEA INTRODUCTIVĂ Propunător: Catrina Adela Mihaela Unitatea de învăţământ:Şcoala Gimnazială Nr.13 Sibiu Clasa: a VI a B Disciplina:Biologie Subiectul lecţiei: Celula,Unitatea de bază a tuturor organismelor Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min. Obiectivul central (scopul lecţiei): cunoaşterea de către elevi a componentelor celulare. Competenţe generale: 1 – receptarea informaţiilor despre lumea vie; 2 – compararea structurilor celulelor vegetale şi animale; 3 – descrierea funcţiilor structurilor celulare; 4 - reprezentarea grafică a celulei; Competenţe specifice: 1.Realizarea dirijată a unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de lucru date. 2.Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi scrisă. 3.Identificarea caracteristicilor celulei pe baza modelelor. Competenţe derivate: O1.Elevii să fie capabili să definească celula; O2.Elevii să fie capabili să evidenţieze organitele celulare specifice celulei
  • 2. O3: Elevii să fie capabili să identifice organitele celulare comune celulei vegetale şi animale; O4: Elevii sa fie capabili să analizeze corectitudinea realizării desenului reprezentând celula eucariotă. Tipul şi varianta lecţiei: Lecţie de dobândire de noi cunoştiinţe Resurse procedurale:observaţia,conversaţia euristică,explicaţia, demonstraţia,descoperirea deductivă Resurse materiale:manual,laptop,videoproiector Tipul de organizare a activităţii:frontal, individual. Bibliografie: 1. https://www.didactic.ro/materiale-didactice/proiect-didactic-celula; 2. Manual de biologie , Editura Litera; 3. Lazăr Viorel, Nicolae Mariana – Lecţia forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare – evaluare la disciplina Biologie, Editura Arves, Colecţia Ştiinţele Educaţiei,2007.
  • 3. II.DESFĂŞURAREA LECŢIEI 1.Moment organizatoric – organizarea clasei  Profesorul verifică daca sunt condiţii optime pentru desfăşurarea orei;  Profesorul notează elevii absenţi şi solicită elevilor să-şi pregătească cele necesare desfăşurării lecţiei. 2.Captarea interesului şi motivarea pentru activitate  Profesorul adresează întrebări referitoare la lecţiile precedente: Cu ajutorul materialului în power point cer elevilor să recunoască celula şi componentele acesteia. 3.Prezentarea temei şi a competenţelor lecţiei  Profesorul anunţă şi scrie pe tablă tema lecţiei;  Profesorul anunţă elevii că vor începe studiul Celula,Unitatea de bază a tuturor organismelor;  Profesorul prezintă competenţele pe care trebuie să le cunoască elevi la terminarea lecţiei. 4.Dirijarea învăţării  Profesorul accesează lecţia de biologie de pe laptop şi conduce observarea dirijată a modelelor prezentate în Power Point;  Profesorul adresează următoarele întrebări elevilor:Care sunt componentele celulei?  În funcţie de răspunsurile primite,profesorul explică elevilor că avem 4 elemente care intră în alcatuirea celulei şi anume MEMBRANA CELULARĂ, PERETELE CELULAR, CITOPLASMA ŞI NUCLEUL;  Profesorul arată imagini elevilor utilizând prezentarea Power Point care îi ajută să descopere mai uşor Celula;  Profesorul trece la explicarea componentelor celulei;  Profesorul prezintă prima componentă-membrana celulară şi explică ce caracteristici are aceasta, se oferă imagini cât mai sugestive în vederea recunoaşterii acestei componente;  Profesorul trece la prezentarea următoarei componente-peretele celular şi explică ce caracteristici are acesta, se oferă imagini cât mai sugestive în vederea recunoaşterii acestei componente;
  • 4.  Profesorul trece la prezentarea următoarelor componente, citoplasma şi nucleul şi explică rolul fiecăruia dintre acestea,oferă imagini cât mai sugestive în vederea recunoaşterii acestor componente. 5.Fixarea noilor cunoştiinţe prin întrebări Profesorul utilizând imagini ale componentelor Celulei, folosind prezentarea Power Point, cere elevilor să recunoască componentele celulare şi să le localizeze corect.În funcţie de răspunsurile primite comunică elevilor ce s-a înţeles corect şi revine asupra lucrurilor neînţelese. 6.Evaluarea performanţei elevilor (feed-back) Profesorul prezintă pe videoproiector fişa de evaluare cerând elevilor să o rezolve. Elevii vor completa fişele de evaluare individual.
  • 5. SCHEMA LECŢIEI CELULA,UNITATEA DE BAZĂ A TUTUROR ORGANISMELOR Toate organismele vii sunt grupate, în funcţie de asemănări şi deosebiri, în principal după alcătuirea corpului şi modul lor de hrănire, în 5 regnuri: monere (bacterii şi cianobacterii), protiste ( euglena verde, amiba, parameciul, alge), fungi(ciuperci, licheni), plante animale. -toate organismele vii sunt alcătuite din celule -celula reprezintă unitatea structurală şi funcţională a tuturor organismelor vii, capabilă de existenţă independentă sau în interiorul organismelor pluricelulare. -primele celule apărute, procariote (fără nucleu individualizat şi cu puţine componente sunt întâlnite la bacterii şi cianobacterii, inclusiv în regnul cu acelaşi nume:procariote sau monere. -mai târziu, a apărut celula eucariotă, cu o organizare complexă şi un nucleu bine individualizat, întâlnită la organismele cuprinse în celelalte 4 regnuri. Componente celulare Caracteristici MEMBRANA CELULARĂ Înveliş subţire cu rol de protecţie şi în schimburile celulare,determină forma celulei animale. PERETELE CELULAR Înveliş rigid celulozic,specific celulei vegetale,situat deasupra membranei, are rol de protecţie şi determină forma celulei vegetale. CITOPLASMA Substanţă transparentă, incoloră,dintre membrană şi nucleu, în care se găsesc organitele celulare. a)Mitocondriile Organite celulare cu rol în producerea energiei celulare,fiind numite şi “uzinele energetice” ale celulei. b)Ribozomii(“corpusculii Palade”) Organite cu rol în producerea proteinelor, substanţe organice supranumite “cărămizile vieţii”, deoarece intră în componenţa tuturor structurilor celulare. c)Cloroplastele Organite celulare specifice celulei vegetale.Conţin clorofilă şi reprezintă sediul fotosintezei(producerii de substanţe organice). d)Vacuola Organit permanent la plante, care conţine suc vacuolar. NUCLEUL Constituent principal care comandă toate activităţile celulei eucariote, inclusiv înmulţirea celulei şi transmiterea însuşirilor de la o generaţie la alta.