1. Тема. ПУСТОЩІ ЧИ ПРАВОПОРУШЕННЯ?
Мета: закріпити знання, вміння і навички учнів за темою Людина≪ в
суспільстві≫; на основі ситуативних завдань перевірити готовність школярів
застосовувати набуті знання у повсякденному житті; виховувати відповідальність.
Корегувати навички зв’язного мовлення.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Учні, ви у школі навчаєтеся уже 3-й рік. За цей час зрозуміли, що уроки
бувають різні: веселі і сумні, цікаві і не дуже, творчі і звичайні.
– Я дуже хочу, щоб ми сьогодні з вами створили цікавий, змістовний, серйозний,
повчальний і життєво необхідний урок.
– І щоб наш урок був таким , як ви усі повинні працювати?
(Активно, старанно, дружно, наполегливо).
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Робота на картках. (або LearnіngApps.org Вправа «Знайди пару»)
– З’єднайте стрілочками поняття та їх визначення (завдання у кожного учня).
Держава – люди, які постійно проживають на території України;
Громадяни – головний закон нашої держави;
Конституція – країна з політичною владою в суспільстві;
Декларація прав людини – міжнародна організація, завдання якої –
підтримка миру і безпеки в усьому світі;
Організація Об’єднаних Націй – порушення прав людини; поведінка,
наслідки якої шкодять іншим.
Правопорушення - документ, в якому подані основні права кожної
людини в світі
2. Тестування. «Правопорушення серед казкових героїв» Слайд №3
1) Казка Г.-К. Андерсена Дюймовочка . Який злочин учинили проти≪ ≫
Д юймовочки окремі персонажі цієї казки? (Викрадення) Слайд №4
2) Буратіно (Шахрайство) Слайд №5
3) Хто з тварин у казці Колобок учинив найнебезпечніший злочин?≪ ≫
а) Вовк; б) лисиця; в) ведмідь; г) слон. Слайд №6
4) Казка Г.-К. Андерсена Снігова королева . Який злочин учинила Снігова≪ ≫
королева? (викрадення) Слайд №7
5) Казка Вовк і семеро козенят . Який злочин учинив вовк?≪ ≫
а) Хуліганство; б) шахрайство; в) викрадення Слайд №8
3. Проблемне питання. – Яким хочеш бути ти? Слайд № 9
- Що означає бути добрим?
• Робити добрі вчинки.
• Прихильність до оточуючих.
• Добра людина схильна бачити в інших людях виключно
хороші якості.
• Уміння щиро співчувати людині.
• Уміння щиро радіти перемогам інших.
2. • Готовність допомагати кожному.
• Любов до навколишнього світу, природи, тварин і, звичайно, людей.
• Невміння і небажання робити гидоти іншим, погано відгукуватися про
оточуючих.
• Наявність моральних цінностей: чесності, порядності, поваги
до себе та інших, відповідальності за свої вчинки,
щирості.
3. Проблемне питання. – Чи здатна добра людина на
злочин? Слайд № 11
- Нездатна, тому що слідує Божим Заповідям, які в свою чергу
базуються на моральних нормах. Що означає слово
« мораль»?
Мораль — це норми поведінки, сукупність уявлень людей про те, що добре, а що
погано, як треба чинити в тому чи іншому випадку, які людські вчинки
заслуговують на повагу, а які — на осуд. Що не відповідає нормам поведінки, це –
аморально.
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ви на основі ситуативних завдань
перевірите свої вміння визначати що таке пустощі, а що таке
правопорушення та якими бувають наслідки правопорушень.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота за підручником (с. 139-141) Слайд №12
— Прочитайте текст на с. 139-141 і поділіться своїми думками щодо прочитаного.
— Що із прочитаного було вам знайоме?
— Що нового ви дізналися?
— Розгляньте малюнки на с. 141. Розкажіть, чому відмінили виставу в цирку?
2. Робота в групі
— Розподіліть учинки на дві групи: пустощі та правопорушення.
Поясніть свій вибір.
Обговоріть, якими можуть бути наслідки цих учинків.
І - група
Приклад 1. У спекотні дні хлопці часто поливають один одного водою. (Жарт).
Приклад 2. Діти бешкетували на перерв, і кидали один в одного повні портфелі.
Але ось один з портфелів попав в голову дівчинці. В результаті тяжка травма. ….
(Правопорушення).
ІІ - група
Приклад1. Петрик за звичкою кинув свій портфель будь-де. Однокласники
заховали портфель, і коли Петрик почав шукати його, налякавшись, що портфель
зник, віддали загублену річ, порадивши при цьому не кидати речі будь-де, а бути
акуратнішим. Це ….(Жарт).
Приклад 2 . Василько кидав сніжками по машинах, які проїжджали біля нього .
Одна з снігових кульок потрапила у лобове скло автомобіля. Водій від
несподіванки різко загальмував. Водій машини, яка їхала позаду нього , не
розраховував на це, і в результаті обидві машини стикнулися. Один з водіїв
3. отримав тяжкі травми на все життя. Як назвати вчинок
Василька?
Це….(Злочин).
- Отже ми бачили на прикладах, що жарти, пустощі,
необдумані вчинки можуть призвести до правопорушень.
— Запам’ятайте! Від пустощів до злочину — один крок!
Слайд № 13
2. Фізкультхвилинка Слайд № 14
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Складання «асоціативного куща» Слайд №
15
— Які основні правопорушення поширені серед
дітей?
• Недотримання правил для учнів.
• Порушення дисципліни.
• Бійки.
• Крадіжки.
• Неслухняність.
• Порушення правил переходу вулиці.
• Азартні ігри в громадських місцях.
• Бродяжництво.
• Жебракування.
- Чому ж люди порушують права іншої людини?
2. Причини правопорушень: Слайд № 16
• погано виховані, низькі моральні якості;
• жорстокість, агресія;
• безглузді бажання і вчинки, невміння керувати собою і відповідати за свої
вчинки;
• неблагополучні сім’ї, діти сироти, діти вулиці;
• конфлікти з однолітками;
• погіршення умов життя;
• незайнятість дітей;
• сучасний репертуар дитячих театрів, кіно, мультфільмів.
3. Інсценізація вірша А. Костецького «Чемний герой».
- Діти отримали індивідуальне завдання і підготували інсценізацію вірша
А. Костецького « Чемний герой».
Вітько – третьокласник крокує додому
Героєм таким, що не снилось нікому.
Аж раптом Вітькові назустріч – першак.
Всміхнувся Вітько і промовив: «Так – так!»
І, випнувши груди, підходить до нього.
- Гей, ти! Треба старшим давати дорогу!-
І хлопця малого портфелем як лясне!
4. Аж всівся на землю малий першокласник…
Вітько реготнув: «Так і треба, щоб знав!»
І далі по вулиці покрокував.
- Як же закон нашої країни ставиться до таких вчинків?
Правознавець: хлопець Вітько вчинив правопорушення: він порушив Закон про
охорону дитинства, Конституцію України.
Стаття 27. Кожна дитина має невід’ємне право на життя. ( Адже цей удар
міг завдати шкоди здоров’ю, а можливо навіть життю першокласника).
Стаття 28. Кожна людина має право на свободу та особисту
недоторканість.
Стаття 29. Кожен має право на повагу до його гідності..
За скоєння таких злочинів хлопцем його батьки можуть бути притягнуті до
кримінальної відповідальності.
Вчитель: погляньте, скільки людей могли постраждати у цій ситуації. А хто міг
постраждати у цій ситуації?( Першокласник, і його батьки, які б дуже непокоїлися
за життя і здоров’я свого сина, і батьки Вітька, і сам Вітько).
— Іноді діти бувають дуже жорстокими, не думають, до чого може призвести
той чи інший необдуманий учинок. Вони можуть знущатися над тваринами,
а пізніше — над людьми, забуваючи про людяність і мораль.
3. Робота в парах. Слайд № 17
1) Обговоріть, що може трапитись, якщо:
• Залізти в чужу машину; (матеріальні збитки)
• Кинути камінь у вікно трамвая або потяга; Слайд № 18
• Спалити
кнопку
виклику в
ліфті. Слайд № 19
4. Робота з
ілюстраціями. А зараз на знайомих ситуаціях
Визначте «Пустощі чи правопорушення» Слайд № 20- 28
- Та коли ви порушуєте права інших, то ніколи не треба забувати про наслідки не
тільки для них, а й для себе. Які? Слайд № 29
- Як ви розумієте слова покарання та похвала? Слайд № 30
5. Тест. Оберіть правильне твердження.
Ніхто не має права:
ображати,
читати,
їсти,
карати,
подорожувати,
свистіти,
принижувати,
працювати,
бути жертвою війни,
5. експлуатувати,
грабувати,
бути злодієм, завдавати шкоди
довкіллю.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Хто такий правопорушник?
— Чому діти стають правопорушниками?
— Які правопорушення найпоширеніші серед дітей?
(Крадіжки, хуліганство, порушення правил дорожнього руху, бродяжництво,
жебракування і т. ін.).
- Які нові слова запам’ятали з пройденої теми. Впізнайте їх у хмарі тегів і
розкрийте їх значення. Слайд № 32
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. С .139-141
6. експлуатувати,
грабувати,
бути злодієм, завдавати шкоди
довкіллю.
VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Хто такий правопорушник?
— Чому діти стають правопорушниками?
— Які правопорушення найпоширеніші серед дітей?
(Крадіжки, хуліганство, порушення правил дорожнього руху, бродяжництво,
жебракування і т. ін.).
- Які нові слова запам’ятали з пройденої теми. Впізнайте їх у хмарі тегів і
розкрийте їх значення. Слайд № 32
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ. С .139-141