SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
Урок №12 _____________________ І група
_____________________ ІІ група
Тема. Основи статистичного аналізу даних. Ряди даних. Інструктаж з БЖД
Мета:
 навчальна: сформувати поняття про основи статистичного аналізу даних; ряди
даних; обчислення основних статистичних характеристик вибірки;
 розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння
узагальнювати; розвиток гнучкості мислення, предметної уваги;
 виховна: виховувати інформаційну культуру, виховання уміння працювати в групі;
формування позитивного ставлення до навчання.
Тип уроку: Комбінований.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет,
підручник, навчальна презентація.
Програмне забезпечення: браузер, офісні програми.
Хід уроку
І. Організаційний етап
 привітання
 перевірка присутніх
 перевірка готовності учнів до уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
Вам уже відомо з курсу алгебри 9-го класу, що в багатьох дослідженнях для аналізу даних,
установлення певних закономірностей, формулювання висновку, надання рекомендацій,
прогнозування тощо потрібно використати багато даних. Ви знаєте, що методи отримання,
опрацювання й аналізу даних, які характеризують масові явища, вивчає наука статистика (лат.
status — стан).
Так, наприклад, для аналізу тенденцій змінення маси учнів 10-х класів України за останні
роки, ризику серцевих захворювань людей певного віку на планеті, популярності продуктів
харчування серед населення певного регіону потрібно проаналізувати сотні тисяч або навіть
мільйони даних.
Зрозуміло, що провести зважування, вивчити історії хвороб, провести анкетування сотень
тисяч або навіть мільйонів людей практично неможливо. Тому для аналізу створюють певну
вибірку об’єктів дослідження, тобто з усієї множини об’єктів дослідження відбирають певну
кількість і на ній проводять дослідження. Чим більше така вибірка, тим точніше буде проведено
аналіз і зроблено відповідні висновки. Тобто вибірка повинна бути масовою.
Але не тільки кількість даних у вибірці визначає рівень точності аналізу і висновків. Так, у
першому і другому з наведених вище прикладів доцільно вибирати людей різних регіонів і різної
статі, а у третьому — людей різного віку. Кажуть, що вибірка даних має бути репрезентативною
(франц. representatif — показовий, характерний, типовий).
Дані, отримані з дослідженої вибірки, найчастіше заносять у таблицю. Така форма подання
даних з вибірки зручна для їх аналізу та прогнозів. Дані з кожного рядка і стовпця такої таблиці
утворюють ряди даних.
Тенденція — це напрям розвитку, схильність, спрямованість.
Розглянемо кілька прикладів вибірок і рядів даних.
У таблиці подано результати виступів команди учнів України на міжнародних олімпіадах з
інформатики з 2005 по 2017 рік. Тут вибіркою є вказані в таблиці роки, а рядами даних — загальна
кількість медалей у ці роки, а також кількість золотих, срібних і бронзових медалей у вказані роки.
Зауважимо, що Україна бере участь у таких олімпіадах, починаючи з 1992 року. Команда
кожної країни складається із чотирьох учнів. У 2016 році команда України не брала участі у такій
олімпіаді.
За цими рядами даних або за деякими з них можна побудувати графіки або діаграми і
візуалізувати їх, використовуючи, наприклад, табличний процесор.
Результати виступу команди учнів України на міжнародних олімпіадах з інформатики за
2005–2017 роки
На малюнку подано діаграму динаміки посівних площ соняшнику в Україні в 1998–2015
роках і графік врожайності соняшнику в Україні за ці роки. Тут вибіркою є 2005–2017 роки, а
рядами даних — посівні площі та врожайність соняшнику в ці роки.
Як приклад розглянемо роботу синоптичної служби. Синоптична служба збирає і зберігає
дані про температуру, опади, атмосферний тиск та інші показники вже понад 160 років.
Для прогнозування температури та ймовірності опадів у Львові в першій декаді червня
наступного року для проведення екскурсії потрібно вибрати відповідні дані, наприклад, за останні
10–15 років саме про Львів і саме про першу декаду червня, проаналізувати отримані два ряди
даних (про температуру і кількість опадів) і зробити відповідний прогноз погоди.
ДЕЯКІ СТАТИСТИЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РЯДУ ДАНИХ|
Розглянемо деякі статистичні характеристики ряду даних: середнє арифметичне. стандартне
відхилення, мода і медіана.
Ви знаєте, що середнім арифметичним n чисел називається сума цих чисел, поділена на
число n.
Так можна знайти середнє арифметичне врожайності соняшнику в Україні за 2006-2015 роки,
використовуючи, наприклад, табличний процесор. Для обчислення середнього арифметичного в
табличному процесорі можна використати відому вам функцію AVERAGE (англ. avеragе —
середній), Нагадаємо, що аргументами цієї функції може бути діапазон клітинок, список клітинок,
а також їх комбінації,наприклад AVERAGE(B2:D5; F4; E7). На малюнку 2,8 наведено приклад
обчислення середньої врод-кайності соняшнику за 2006-2015 роки і формулу для її обчислення
=AVERAGE(C3:C12).
Обчислене в наведеному прикладі середнє арифметичне визначає,яка б була врожайність
кожного року (1.67 T/ra), якшо вона щороку була б однаковою. Аналогічно середнє арифметичне
будь-якого ряду даних визначає, які б були значення в цьому ряді, якщо б вони всі були однакові.
Зазначимо, що не для всіх рядів даних середнє арифметичне є показовою характеристикою
самого цього ряду.
Обчислення середньої врожайності соняшнику за 2006-2015 роки
Наприклад, для ряду даних 2.5; 2.8; 2.3; 2.55; 2.47, у якому дані незначно відрізняються одне
від одного, середнє арифметичне дорівнює 2.524, що незначно відрізняється від усіх членів цього
ряду, а значить, достатньо показово характеризує весь цей ряд даних. А для ряду 4.7; 6.2; 5.1; 12.4;
14.1, у якому дані значно відрізняються одне від одного, середнє арифметичне дорівнює 8,5, що
значно відрізняється від усіх членів цього ряду, а значить, недостатньо показово характеризує весь
цей ряд даних.
Для визначення, наскільки показово середнє арифметичне ряду даних характеризує весь ряд
даних, можна використати таку характеристику ряду даних, як стандартне відхилення. Стандартно
відхилення характеризує, наскільки широко розташовані значення ряду даних відносно їх
середнього арифметичного.
Стандартне відхилення обчислюється за формулою:
Обчислення основних статистичних характеристик вибірки засобами електронного
процесора
Пригадайте можливості електронного процесора. Наведіть приклади використання
автоматизованого опрацювання табличних даних.
Розглянемо, як можна використовувати програмний засіб MS Excel для обчислення
статистичних даних на прикладі.
Очевидно, що середнє арифметичне першого ряду даних менше відрізняється від усіх членів
ряду даних, а значить, більшпоказово характеризує весь цей ряд даних.
А середнє арифметичне другого ряду даних більше відрізняється від усіх членів ряду даних, а
значить, менш показово характеризує весь цей ряд даних.
Автоматизувати обчислення стандартного відхилення в табличному процесорі можна,
використавши функцію STDEV.P (англ. standard deviarion — стандартне відхилення) (для версії
нижче 2010 — STDEVP).
Ще однією характеристикою ряду даних є мода.
Мода — це значення в ряді даних, яке повторюється найчастіше. Таке значення є показовим,
наприклад, під час дослідження цін на ринку (ціна, яка трапляється найчастіше), під час
дослідження попиту взуття, одягу (розміри, які купують найбільше) та ін.
У розглянутому вище прикладі мода кількостей медалей, які вибороло учнівство України на
міжнародних олімпіадах з інформатики за 2005-2017 роки, дорівнює 4 (тому, що найчастіше в ці
роки команда нашої країни завойовувала 4 медалі), мода кількостей золотих медалей – 0, мода
кількостей срібних медалей – l, мода кількостей бронзових медалей - 2.
Якщо в ряді даних два або більше значень повторюються найбільшу кількість разів, то кожне
з них вважається модою ряду даних. Так, наприклад, у ряді даних 2, 3, З, 2, 1 модою є і число 2, і
число 3.
У табличному процесорі є спеціальна функція для обчислення моди ряду даних. Обчислення
стандартного відхилення в табличному процесорі якщо вона одна – MODE.SNGL (англ. mode single
— мода одинарна). Аргументами цієї функцції може бути діапазон клітинок, список клітинок. а
також їх комбінації, наприклад AIODE.SNGL(B2:D5; F4; E7).
На малюнку наведено приклад обчислення моди для кількостей завойованих медалей і
формула для її обчислення: =MODE.SNGL(E6:E17).
Обчислення моди в Excel, якщо вона єдина
Розглянемо ще одну характеристику ряду даних - медіану.
Медіаною впорядкованого ряду даних називається значення, яке поділяє ряд даних на дві
рівні частини, тобто зліва і справа від цього значення знаходиться однакова кількість членів
упорядкованого ряду даних.
Якщо у впорядкованому ряді даних непарна кількість членів, то медіана такого ряду даних
дорівнює значенню його середнього члена, а якщо в такому ряді даних парна кількість членів, то
його медіана обчислюється як середнє арифметичне значень двох середніх членів.
Наприклад. для ряду даних 2; З; 5; б; 7 медіана дорівнює 5, для ряду даних 2; З; 5; б: 7; 9
медіана дорівнює (5 + 6) :2 = 5,5. а для ряду даних 2; 2; 4: 4: 4; 5; 6 медіана дорівнює 4.
Медіана використовується. наприклад. для визначення місця побудови шкіл, дитячих
садочків, магазинів. підприємств побуту тощо. Потрібно визначити ряд відстаней, які мають
подолати мешканці певної місцевості до цього закладу, і побудувати його в точці. яка визначається
медіаною цього ряду.
У табличному процесорі є спеціальна функція для обчислення медіани ряду даних - MEDIAN
(англ. median— середній). Аргументами цієї функції може бути діапазон клітинок, список клітинок,
а також їх комбінації, наприклад MEDIAN(В2:D5; F4: E7).
На малюнку наведено приклад обчислення медіани ряду даних урожайності соняшнику з
використанням табличного процесора за формулою =MEDIAN(С3:С12).
Звертаємо вашу увагу, що в електронній таблиці для знаходження медіани ряд даних не
обов'язково має бути впорядкований. Табличний процесор спочатку впорядковує ряд даних, а
потім визначає його медіану.
Зазначимо, що коли члени ряду даних незначно відрізняються одне від одного, то і середнє
арифметичне, і медіана більш показово характеризують весь цей ряд.
А якщо члени ряду даних значно відрізняються одне від одного, то медіана більш показово
характеризує весь цей ряд даних, ніж середнє арифметичне.
Оскільки найбільш поширені функції винесено окремо на стрічці Формули та на стрічці
Основне, скористаємося останньою для обчислення значень функцій Середнє арифметичне,
Максимум та Мінімум.
Розглянемо детально, як використовувати функції статистичного аналізу в MS Excel.
Група Статистичні функції знаходиться в групі Інші функції, ця сама група відображається у
вікні, яке викликається командою Вставити функцію.
Практична робота
Для розуміння, як використовувати функції підрахунку статистичних характеристик,
виконайте практичну роботу.
V. Засвоєння нових знань, формування вмінь
Практичне завдання.
Робота за комп’ютером
Вправа 1. Порівняння двох вибірок
Туристична фірма, що реалізує путівки у семи містах країни, провела рекламну кампанію. У
таблиці наведено дані про кількість путівок, проданих протягом тижня до проведення рекламної
кампанії та протягом тижня після неї. Потрібно, обчисливши характеристики центру та варіації
розподілу, порівняти дві вибірки та зробити висновки щодо впливу рекламної кампанії на обсяги
продажу путівок
Вправа 2. Порівняння двох вибірок
У таблиці подано результати змагань групи студентів з бігу на 100 м. Потрібно ранжувати
студентів за цими результатами, присвоївши номер 1 студенту з найкращим результатом, номер 2
— студенту з другим результатом і т. д. Також необхідно визначити, до яких результатів — високих
чи низьких — тяжіє основна маса студентів
VI. Підсумки уроку
Фронтальне опитування
1. Які групи функцій містять функції обчислення статистичних характеристик?
2. Яким сполученням клавіш користуються для підтвердження опрацювання даних масиву?
3. Які функції містить MS Excel для обчислення моди?
4. Чому для обчислення моди резервують більше однієї клітинки?
5. Як ви розумієте «інтервал значень» як аргумент функції ЧАСТОТА? Поясніть на прикладі.
6. Яке призначення статистичної характеристики відносної частоти? У якому форматі краще
аналізувати вказану характеристику: у відсотковому чи ні?
Рефлексія
1. Під час уроку я
 дізнався…
 зрозумів…
 навчився…
2. Найбільше мені сподобалося…
3. На уроках найкраще в мене виходило…
4. Я мав (-ла) труднощі з…
5. Я хотів би ще дізнатися про…
VІІ. Домашнє завдання
1) Є ряд даних: 56,5; 27,9; 32,4; 59,23; 44,87; 41; 39,7; 49,98. Обчисліть середнє
арифметичне стандартне відхилення моду й медіану для цього ряду даних. Електронну
книгу збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.1.
2) Є відомості про зріст кожного учня та учениці вашого класу. Обчисліть ceреднє
арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану для рядів даних таких вибірок:
половина хлопців вашого класу, половина дівчат вашого класу, усі хлопці вашого класу,
усі дівчата вашого класу. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки.
Електронну книгу збережіть у файлі з іменем Завдання 2.2.2.
3) Є відомості про масу кожного учня та учениці вашого класу. Обчисліть середнє
арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану для рядів даних таких вибірок:
третина хлопців вашого класу, третина дівчат вашого класу, усі хлопці вашого класу, усі
дівчата вашого класу. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки.
Електронну книгу збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.3.
4) Складіть таблицю кількостей опадів у вашому регіоні за кожний місяць минулого року.
Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення, моду і медіану для цього ряду
даних. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки. Електронну книгу
збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2. 2. 4.
5) Cкладіть таблицю з ваших оцінок за минулий навчальний рік. Обчисліть ceреднє
арифметичне, стандартне відхилення моду й медіану для цього ряду даних.
Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки. Електронну книгу збережіть у
вашій папці у файлі з іменем завдання 2. 2. 5.
6) Проведіть опитування серед учнів і учениць 10- х класів вашого навчального закладу
(якими видами спорту займаються, на яких музичних інструментах грають, які
кінофільми люблять дивитися, яку літературу люблять читати тощо). Для кожного
опитування складіть таблиці. Обчисліть статистичні характеристики отриманих рядів
даних. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки.
VІІІ. Оцінювання роботи учнів

More Related Content

What's hot

ханс кристијан
ханс кристијанханс кристијан
ханс кристијанOS Cegar Nis
 
Драмски текст-О-планетама Луција Тасић
Драмски текст-О-планетама Луција ТасићДрамски текст-О-планетама Луција Тасић
Драмски текст-О-планетама Луција ТасићOsnovna škola "Sveti Sava"
 
пристрої обробки та зберігання даних
пристрої обробки та зберігання данихпристрої обробки та зберігання даних
пристрої обробки та зберігання данихtania_semeshchuk
 
як захиститися від інфекцій 2 клас
як захиститися від інфекцій 2 класяк захиститися від інфекцій 2 клас
як захиститися від інфекцій 2 класНаталія Шилова
 
припрема за тест
припрема за тестприпрема за тест
припрема за тестmilijana1
 
Faktorska analiza sajt
Faktorska analiza sajtFaktorska analiza sajt
Faktorska analiza sajtKrneta Željko
 
урок 8 об’єкти. властивості об’єктів, значення властивостей. об’єкти навколо ...
урок 8 об’єкти. властивості об’єктів, значення властивостей. об’єкти навколо ...урок 8 об’єкти. властивості об’єктів, значення властивостей. об’єкти навколо ...
урок 8 об’єкти. властивості об’єктів, значення властивостей. об’єкти навколо ...Сокальська ЗШ І-ІІІ ступенів №2
 
Imenice značenje podela
Imenice značenje podelaImenice značenje podela
Imenice značenje podelamilijana1
 
Ուխտագնացություն
ՈւխտագնացությունՈւխտագնացություն
ՈւխտագնացությունMeri Markosyan
 
Какве је боје поток, Григор Витез
Какве је боје поток, Григор ВитезКакве је боје поток, Григор Витез
Какве је боје поток, Григор ВитезSrpska škola u inostranstvu
 
Sebični džin treći razred obrada dela sa slikama
Sebični džin treći razred obrada dela sa slikamaSebični džin treći razred obrada dela sa slikama
Sebični džin treći razred obrada dela sa slikamaLela411380
 
Урок 34 для 10 класу - Роль електронних медійних засобів в житті людини.
Урок 34 для 10 класу - Роль електронних медійних засобів в житті людини.Урок 34 для 10 класу - Роль електронних медійних засобів в житті людини.
Урок 34 для 10 класу - Роль електронних медійних засобів в житті людини.VsimPPT
 
Opasne situacije - utvrdjivanje
Opasne situacije  -  utvrdjivanjeOpasne situacije  -  utvrdjivanje
Opasne situacije - utvrdjivanjeMarija Milovanovic
 
เศรษฐศาสตร์พฤติกรรมกับการบริโภคอาหาร
เศรษฐศาสตร์พฤติกรรมกับการบริโภคอาหารเศรษฐศาสตร์พฤติกรรมกับการบริโภคอาหาร
เศรษฐศาสตร์พฤติกรรมกับการบริโภคอาหารThira Woratanarat
 
Model-Reket za stoni tenis
Model-Reket za stoni tenisModel-Reket za stoni tenis
Model-Reket za stoni tenisAna Todorovic
 
Чиме се људи баве у равничарским крајевима
Чиме се људи баве у равничарским крајевимаЧиме се људи баве у равничарским крајевима
Чиме се људи баве у равничарским крајевимаИвана Ћуковић
 

What's hot (20)

ханс кристијан
ханс кристијанханс кристијан
ханс кристијан
 
Драмски текст-О-планетама Луција Тасић
Драмски текст-О-планетама Луција ТасићДрамски текст-О-планетама Луција Тасић
Драмски текст-О-планетама Луција Тасић
 
пристрої обробки та зберігання даних
пристрої обробки та зберігання данихпристрої обробки та зберігання даних
пристрої обробки та зберігання даних
 
як захиститися від інфекцій 2 клас
як захиститися від інфекцій 2 класяк захиститися від інфекцій 2 клас
як захиститися від інфекцій 2 клас
 
припрема за тест
припрема за тестприпрема за тест
припрема за тест
 
Faktorska analiza sajt
Faktorska analiza sajtFaktorska analiza sajt
Faktorska analiza sajt
 
урок 8 об’єкти. властивості об’єктів, значення властивостей. об’єкти навколо ...
урок 8 об’єкти. властивості об’єктів, значення властивостей. об’єкти навколо ...урок 8 об’єкти. властивості об’єктів, значення властивостей. об’єкти навколо ...
урок 8 об’єкти. властивості об’єктів, значення властивостей. об’єкти навколо ...
 
Imenice značenje podela
Imenice značenje podelaImenice značenje podela
Imenice značenje podela
 
zamenice.ppt
zamenice.pptzamenice.ppt
zamenice.ppt
 
Ուխտագնացություն
ՈւխտագնացությունՈւխտագնացություն
Ուխտագնացություն
 
Какве је боје поток, Григор Витез
Какве је боје поток, Григор ВитезКакве је боје поток, Григор Витез
Какве је боје поток, Григор Витез
 
"Doživljaji mačka Toše
"Doživljaji mačka Toše"Doživljaji mačka Toše
"Doživljaji mačka Toše
 
Sebični džin treći razred obrada dela sa slikama
Sebični džin treći razred obrada dela sa slikamaSebični džin treći razred obrada dela sa slikama
Sebični džin treći razred obrada dela sa slikama
 
Урок 34 для 10 класу - Роль електронних медійних засобів в житті людини.
Урок 34 для 10 класу - Роль електронних медійних засобів в житті людини.Урок 34 для 10 класу - Роль електронних медійних засобів в житті людини.
Урок 34 для 10 класу - Роль електронних медійних засобів в житті людини.
 
Opasne situacije - utvrdjivanje
Opasne situacije  -  utvrdjivanjeOpasne situacije  -  utvrdjivanje
Opasne situacije - utvrdjivanje
 
เศรษฐศาสตร์พฤติกรรมกับการบริโภคอาหาร
เศรษฐศาสตร์พฤติกรรมกับการบริโภคอาหารเศรษฐศาสตร์พฤติกรรมกับการบริโภคอาหาร
เศรษฐศาสตร์พฤติกรรมกับการบริโภคอาหาร
 
Model-Reket za stoni tenis
Model-Reket za stoni tenisModel-Reket za stoni tenis
Model-Reket za stoni tenis
 
Чиме се људи баве у равничарским крајевима
Чиме се људи баве у равничарским крајевимаЧиме се људи баве у равничарским крајевима
Чиме се људи баве у равничарским крајевима
 
Ppt.hfe
Ppt.hfePpt.hfe
Ppt.hfe
 
Znamenite ličnosti moga kraja
Znamenite ličnosti moga krajaZnamenite ličnosti moga kraja
Znamenite ličnosti moga kraja
 

Similar to Lesson #12. basics of statistical data analysis. data series

Поглиблене вивчення систем опрацювання табличної інформації Microsoft Office ...
Поглиблене вивчення систем опрацювання табличної інформації Microsoft Office ...Поглиблене вивчення систем опрацювання табличної інформації Microsoft Office ...
Поглиблене вивчення систем опрацювання табличної інформації Microsoft Office ...Наталья Качковская
 
Урок №14. Стовпчасті та секторні діаграми, їх об’єкти і властивості.
Урок №14. Стовпчасті та секторні діаграми, їх  об’єкти і властивості.Урок №14. Стовпчасті та секторні діаграми, їх  об’єкти і властивості.
Урок №14. Стовпчасті та секторні діаграми, їх об’єкти і властивості.Nikolay Shaygorodskiy
 
Урок №13. Практична робота №4. «Виконання обчислень за даними електронної таб...
Урок №13. Практична робота №4. «Виконання обчислень за даними електронної таб...Урок №13. Практична робота №4. «Виконання обчислень за даними електронної таб...
Урок №13. Практична робота №4. «Виконання обчислень за даними електронної таб...Nikolay Shaygorodskiy
 
24 псп pres course (2)оновлена9березня
24 псп pres course (2)оновлена9березня24 псп pres course (2)оновлена9березня
24 псп pres course (2)оновлена9березняNASOA
 
11 2.10 обчислення підсумкових характеристик
11 2.10 обчислення підсумкових характеристик11 2.10 обчислення підсумкових характеристик
11 2.10 обчислення підсумкових характеристикlubap1
 
Функції в електронних таблицях та їх використання. Практична робота №4. "Анал...
Функції в електронних таблицях та їх використання. Практична робота №4. "Анал...Функції в електронних таблицях та їх використання. Практична робота №4. "Анал...
Функції в електронних таблицях та їх використання. Практична робота №4. "Анал...Sergiy Gakh
 
ЛК03. Кластерний аналіз даних в SAS Enterprise Miner.ppt
ЛК03. Кластерний аналіз даних в SAS Enterprise Miner.pptЛК03. Кластерний аналіз даних в SAS Enterprise Miner.ppt
ЛК03. Кластерний аналіз даних в SAS Enterprise Miner.pptKostiantyn Hrytsenko
 
16 псп present course (2)
16 псп present course (2)16 псп present course (2)
16 псп present course (2)NASOA
 
Urok13 programni zasobi-navchalnogo_priznachennja
Urok13 programni zasobi-navchalnogo_priznachennjaUrok13 programni zasobi-navchalnogo_priznachennja
Urok13 programni zasobi-navchalnogo_priznachennjadnzcpto1
 
кисылььDocx
кисылььDocxкисылььDocx
кисылььDocxLala Lalala
 
кисылььDocx
кисылььDocxкисылььDocx
кисылььDocxLala Lalala
 

Similar to Lesson #12. basics of statistical data analysis. data series (20)

Поглиблене вивчення систем опрацювання табличної інформації Microsoft Office ...
Поглиблене вивчення систем опрацювання табличної інформації Microsoft Office ...Поглиблене вивчення систем опрацювання табличної інформації Microsoft Office ...
Поглиблене вивчення систем опрацювання табличної інформації Microsoft Office ...
 
LabWork
LabWorkLabWork
LabWork
 
LabWork
LabWorkLabWork
LabWork
 
Урок №27-28 8 клас
Урок №27-28  8 класУрок №27-28  8 клас
Урок №27-28 8 клас
 
Урок №14. Стовпчасті та секторні діаграми, їх об’єкти і властивості.
Урок №14. Стовпчасті та секторні діаграми, їх  об’єкти і властивості.Урок №14. Стовпчасті та секторні діаграми, їх  об’єкти і властивості.
Урок №14. Стовпчасті та секторні діаграми, їх об’єкти і властивості.
 
Урок №13. Практична робота №4. «Виконання обчислень за даними електронної таб...
Урок №13. Практична робота №4. «Виконання обчислень за даними електронної таб...Урок №13. Практична робота №4. «Виконання обчислень за даними електронної таб...
Урок №13. Практична робота №4. «Виконання обчислень за даними електронної таб...
 
Inf78
Inf78Inf78
Inf78
 
24 псп pres course (2)оновлена9березня
24 псп pres course (2)оновлена9березня24 псп pres course (2)оновлена9березня
24 псп pres course (2)оновлена9березня
 
11 2.10 обчислення підсумкових характеристик
11 2.10 обчислення підсумкових характеристик11 2.10 обчислення підсумкових характеристик
11 2.10 обчислення підсумкових характеристик
 
Функції в електронних таблицях та їх використання. Практична робота №4. "Анал...
Функції в електронних таблицях та їх використання. Практична робота №4. "Анал...Функції в електронних таблицях та їх використання. Практична робота №4. "Анал...
Функції в електронних таблицях та їх використання. Практична робота №4. "Анал...
 
ЛК03. Кластерний аналіз даних в SAS Enterprise Miner.ppt
ЛК03. Кластерний аналіз даних в SAS Enterprise Miner.pptЛК03. Кластерний аналіз даних в SAS Enterprise Miner.ppt
ЛК03. Кластерний аналіз даних в SAS Enterprise Miner.ppt
 
Урок №31 8 клас
Урок №31 8 класУрок №31 8 клас
Урок №31 8 клас
 
Kordyak
KordyakKordyak
Kordyak
 
Урок 6
Урок 6Урок 6
Урок 6
 
6545
65456545
6545
 
16 псп present course (2)
16 псп present course (2)16 псп present course (2)
16 псп present course (2)
 
Urok13 programni zasobi-navchalnogo_priznachennja
Urok13 programni zasobi-navchalnogo_priznachennjaUrok13 programni zasobi-navchalnogo_priznachennja
Urok13 programni zasobi-navchalnogo_priznachennja
 
Урок №21 8 клас
Урок №21 8 класУрок №21 8 клас
Урок №21 8 клас
 
кисылььDocx
кисылььDocxкисылььDocx
кисылььDocx
 
кисылььDocx
кисылььDocxкисылььDocx
кисылььDocx
 

More from Nikolay Shaygorodskiy (20)

план проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтваплан проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтва
 
Mystetstvo
MystetstvoMystetstvo
Mystetstvo
 
Mathematics
MathematicsMathematics
Mathematics
 
History
HistoryHistory
History
 
Health basics
Health basicsHealth basics
Health basics
 
English language elementary school
English language elementary schoolEnglish language elementary school
English language elementary school
 
English
EnglishEnglish
English
 
Elementary school
Elementary schoolElementary school
Elementary school
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Geography
GeographyGeography
Geography
 
Computer science
Computer scienceComputer science
Computer science
 
10 11
10 1110 11
10 11
 
5 9
5 95 9
5 9
 
1 4
1 41 4
1 4
 
Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)
 
Director's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic yearDirector's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic year
 
Order no.106u
Order no.106uOrder no.106u
Order no.106u
 
Order no.105 u
Order no.105 uOrder no.105 u
Order no.105 u
 
Order no.104 u
Order no.104 uOrder no.104 u
Order no.104 u
 

Recently uploaded

Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняAdriana Himinets
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptxssuserc301ed1
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfssuser15a891
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класkrementsova09nadya
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...JurgenstiX
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяssuser0a4f48
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxOlgaDidenko6
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»tetiana1958
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 

Recently uploaded (13)

Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповіданняР.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
Р.Шеклі "Запах думки". Аналіз оповідання
 
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptxВіртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
Віртуальна виставка нових надходжень 2-24.pptx
 
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptxБібліотека – розвиток дитячої творчості  та дозвілля для дітейpptx
Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
 
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdfЗастосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
Застосування Гайду безбар’єрності в роботі закладів культури громад Одещини.pdf
 
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 класХімічні елементи в літературних творах 8 клас
Хімічні елементи в літературних творах 8 клас
 
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентаціяБомбочки для ванни своїми руками презентація
Бомбочки для ванни своїми руками презентація
 
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptxПрезентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
Презентациія для сайта Група «Незабудка».pptx
 
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 

Lesson #12. basics of statistical data analysis. data series

  • 1. Урок №12 _____________________ І група _____________________ ІІ група Тема. Основи статистичного аналізу даних. Ряди даних. Інструктаж з БЖД Мета:  навчальна: сформувати поняття про основи статистичного аналізу даних; ряди даних; обчислення основних статистичних характеристик вибірки;  розвивальна: розвивати логічне мислення, пам’ять; формувати вміння узагальнювати; розвиток гнучкості мислення, предметної уваги;  виховна: виховувати інформаційну культуру, виховання уміння працювати в групі; формування позитивного ставлення до навчання. Тип уроку: Комбінований. Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація. Програмне забезпечення: браузер, офісні програми. Хід уроку І. Організаційний етап  привітання  перевірка присутніх  перевірка готовності учнів до уроку ІІ. Актуалізація опорних знань ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності IV. Вивчення нового матеріалу Вам уже відомо з курсу алгебри 9-го класу, що в багатьох дослідженнях для аналізу даних, установлення певних закономірностей, формулювання висновку, надання рекомендацій, прогнозування тощо потрібно використати багато даних. Ви знаєте, що методи отримання, опрацювання й аналізу даних, які характеризують масові явища, вивчає наука статистика (лат. status — стан). Так, наприклад, для аналізу тенденцій змінення маси учнів 10-х класів України за останні роки, ризику серцевих захворювань людей певного віку на планеті, популярності продуктів харчування серед населення певного регіону потрібно проаналізувати сотні тисяч або навіть мільйони даних. Зрозуміло, що провести зважування, вивчити історії хвороб, провести анкетування сотень тисяч або навіть мільйонів людей практично неможливо. Тому для аналізу створюють певну вибірку об’єктів дослідження, тобто з усієї множини об’єктів дослідження відбирають певну кількість і на ній проводять дослідження. Чим більше така вибірка, тим точніше буде проведено аналіз і зроблено відповідні висновки. Тобто вибірка повинна бути масовою. Але не тільки кількість даних у вибірці визначає рівень точності аналізу і висновків. Так, у першому і другому з наведених вище прикладів доцільно вибирати людей різних регіонів і різної статі, а у третьому — людей різного віку. Кажуть, що вибірка даних має бути репрезентативною (франц. representatif — показовий, характерний, типовий). Дані, отримані з дослідженої вибірки, найчастіше заносять у таблицю. Така форма подання даних з вибірки зручна для їх аналізу та прогнозів. Дані з кожного рядка і стовпця такої таблиці утворюють ряди даних. Тенденція — це напрям розвитку, схильність, спрямованість.
  • 2. Розглянемо кілька прикладів вибірок і рядів даних. У таблиці подано результати виступів команди учнів України на міжнародних олімпіадах з інформатики з 2005 по 2017 рік. Тут вибіркою є вказані в таблиці роки, а рядами даних — загальна кількість медалей у ці роки, а також кількість золотих, срібних і бронзових медалей у вказані роки. Зауважимо, що Україна бере участь у таких олімпіадах, починаючи з 1992 року. Команда кожної країни складається із чотирьох учнів. У 2016 році команда України не брала участі у такій олімпіаді. За цими рядами даних або за деякими з них можна побудувати графіки або діаграми і візуалізувати їх, використовуючи, наприклад, табличний процесор. Результати виступу команди учнів України на міжнародних олімпіадах з інформатики за 2005–2017 роки На малюнку подано діаграму динаміки посівних площ соняшнику в Україні в 1998–2015 роках і графік врожайності соняшнику в Україні за ці роки. Тут вибіркою є 2005–2017 роки, а рядами даних — посівні площі та врожайність соняшнику в ці роки. Як приклад розглянемо роботу синоптичної служби. Синоптична служба збирає і зберігає дані про температуру, опади, атмосферний тиск та інші показники вже понад 160 років. Для прогнозування температури та ймовірності опадів у Львові в першій декаді червня наступного року для проведення екскурсії потрібно вибрати відповідні дані, наприклад, за останні 10–15 років саме про Львів і саме про першу декаду червня, проаналізувати отримані два ряди даних (про температуру і кількість опадів) і зробити відповідний прогноз погоди. ДЕЯКІ СТАТИСТИЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ РЯДУ ДАНИХ| Розглянемо деякі статистичні характеристики ряду даних: середнє арифметичне. стандартне відхилення, мода і медіана. Ви знаєте, що середнім арифметичним n чисел називається сума цих чисел, поділена на число n. Так можна знайти середнє арифметичне врожайності соняшнику в Україні за 2006-2015 роки, використовуючи, наприклад, табличний процесор. Для обчислення середнього арифметичного в табличному процесорі можна використати відому вам функцію AVERAGE (англ. avеragе —
  • 3. середній), Нагадаємо, що аргументами цієї функції може бути діапазон клітинок, список клітинок, а також їх комбінації,наприклад AVERAGE(B2:D5; F4; E7). На малюнку 2,8 наведено приклад обчислення середньої врод-кайності соняшнику за 2006-2015 роки і формулу для її обчислення =AVERAGE(C3:C12). Обчислене в наведеному прикладі середнє арифметичне визначає,яка б була врожайність кожного року (1.67 T/ra), якшо вона щороку була б однаковою. Аналогічно середнє арифметичне будь-якого ряду даних визначає, які б були значення в цьому ряді, якщо б вони всі були однакові. Зазначимо, що не для всіх рядів даних середнє арифметичне є показовою характеристикою самого цього ряду. Обчислення середньої врожайності соняшнику за 2006-2015 роки Наприклад, для ряду даних 2.5; 2.8; 2.3; 2.55; 2.47, у якому дані незначно відрізняються одне від одного, середнє арифметичне дорівнює 2.524, що незначно відрізняється від усіх членів цього ряду, а значить, достатньо показово характеризує весь цей ряд даних. А для ряду 4.7; 6.2; 5.1; 12.4; 14.1, у якому дані значно відрізняються одне від одного, середнє арифметичне дорівнює 8,5, що значно відрізняється від усіх членів цього ряду, а значить, недостатньо показово характеризує весь цей ряд даних. Для визначення, наскільки показово середнє арифметичне ряду даних характеризує весь ряд даних, можна використати таку характеристику ряду даних, як стандартне відхилення. Стандартно відхилення характеризує, наскільки широко розташовані значення ряду даних відносно їх середнього арифметичного. Стандартне відхилення обчислюється за формулою: Обчислення основних статистичних характеристик вибірки засобами електронного процесора Пригадайте можливості електронного процесора. Наведіть приклади використання автоматизованого опрацювання табличних даних. Розглянемо, як можна використовувати програмний засіб MS Excel для обчислення статистичних даних на прикладі.
  • 4. Очевидно, що середнє арифметичне першого ряду даних менше відрізняється від усіх членів ряду даних, а значить, більшпоказово характеризує весь цей ряд даних. А середнє арифметичне другого ряду даних більше відрізняється від усіх членів ряду даних, а значить, менш показово характеризує весь цей ряд даних. Автоматизувати обчислення стандартного відхилення в табличному процесорі можна, використавши функцію STDEV.P (англ. standard deviarion — стандартне відхилення) (для версії нижче 2010 — STDEVP). Ще однією характеристикою ряду даних є мода. Мода — це значення в ряді даних, яке повторюється найчастіше. Таке значення є показовим, наприклад, під час дослідження цін на ринку (ціна, яка трапляється найчастіше), під час дослідження попиту взуття, одягу (розміри, які купують найбільше) та ін. У розглянутому вище прикладі мода кількостей медалей, які вибороло учнівство України на міжнародних олімпіадах з інформатики за 2005-2017 роки, дорівнює 4 (тому, що найчастіше в ці роки команда нашої країни завойовувала 4 медалі), мода кількостей золотих медалей – 0, мода кількостей срібних медалей – l, мода кількостей бронзових медалей - 2. Якщо в ряді даних два або більше значень повторюються найбільшу кількість разів, то кожне з них вважається модою ряду даних. Так, наприклад, у ряді даних 2, 3, З, 2, 1 модою є і число 2, і число 3. У табличному процесорі є спеціальна функція для обчислення моди ряду даних. Обчислення стандартного відхилення в табличному процесорі якщо вона одна – MODE.SNGL (англ. mode single — мода одинарна). Аргументами цієї функцції може бути діапазон клітинок, список клітинок. а також їх комбінації, наприклад AIODE.SNGL(B2:D5; F4; E7). На малюнку наведено приклад обчислення моди для кількостей завойованих медалей і формула для її обчислення: =MODE.SNGL(E6:E17). Обчислення моди в Excel, якщо вона єдина
  • 5. Розглянемо ще одну характеристику ряду даних - медіану. Медіаною впорядкованого ряду даних називається значення, яке поділяє ряд даних на дві рівні частини, тобто зліва і справа від цього значення знаходиться однакова кількість членів упорядкованого ряду даних. Якщо у впорядкованому ряді даних непарна кількість членів, то медіана такого ряду даних дорівнює значенню його середнього члена, а якщо в такому ряді даних парна кількість членів, то його медіана обчислюється як середнє арифметичне значень двох середніх членів. Наприклад. для ряду даних 2; З; 5; б; 7 медіана дорівнює 5, для ряду даних 2; З; 5; б: 7; 9 медіана дорівнює (5 + 6) :2 = 5,5. а для ряду даних 2; 2; 4: 4: 4; 5; 6 медіана дорівнює 4. Медіана використовується. наприклад. для визначення місця побудови шкіл, дитячих садочків, магазинів. підприємств побуту тощо. Потрібно визначити ряд відстаней, які мають подолати мешканці певної місцевості до цього закладу, і побудувати його в точці. яка визначається медіаною цього ряду. У табличному процесорі є спеціальна функція для обчислення медіани ряду даних - MEDIAN (англ. median— середній). Аргументами цієї функції може бути діапазон клітинок, список клітинок, а також їх комбінації, наприклад MEDIAN(В2:D5; F4: E7). На малюнку наведено приклад обчислення медіани ряду даних урожайності соняшнику з використанням табличного процесора за формулою =MEDIAN(С3:С12). Звертаємо вашу увагу, що в електронній таблиці для знаходження медіани ряд даних не обов'язково має бути впорядкований. Табличний процесор спочатку впорядковує ряд даних, а потім визначає його медіану. Зазначимо, що коли члени ряду даних незначно відрізняються одне від одного, то і середнє арифметичне, і медіана більш показово характеризують весь цей ряд. А якщо члени ряду даних значно відрізняються одне від одного, то медіана більш показово характеризує весь цей ряд даних, ніж середнє арифметичне. Оскільки найбільш поширені функції винесено окремо на стрічці Формули та на стрічці Основне, скористаємося останньою для обчислення значень функцій Середнє арифметичне, Максимум та Мінімум. Розглянемо детально, як використовувати функції статистичного аналізу в MS Excel. Група Статистичні функції знаходиться в групі Інші функції, ця сама група відображається у вікні, яке викликається командою Вставити функцію. Практична робота
  • 6. Для розуміння, як використовувати функції підрахунку статистичних характеристик, виконайте практичну роботу. V. Засвоєння нових знань, формування вмінь Практичне завдання. Робота за комп’ютером Вправа 1. Порівняння двох вибірок Туристична фірма, що реалізує путівки у семи містах країни, провела рекламну кампанію. У таблиці наведено дані про кількість путівок, проданих протягом тижня до проведення рекламної кампанії та протягом тижня після неї. Потрібно, обчисливши характеристики центру та варіації розподілу, порівняти дві вибірки та зробити висновки щодо впливу рекламної кампанії на обсяги продажу путівок Вправа 2. Порівняння двох вибірок У таблиці подано результати змагань групи студентів з бігу на 100 м. Потрібно ранжувати студентів за цими результатами, присвоївши номер 1 студенту з найкращим результатом, номер 2 — студенту з другим результатом і т. д. Також необхідно визначити, до яких результатів — високих чи низьких — тяжіє основна маса студентів
  • 7. VI. Підсумки уроку Фронтальне опитування 1. Які групи функцій містять функції обчислення статистичних характеристик? 2. Яким сполученням клавіш користуються для підтвердження опрацювання даних масиву? 3. Які функції містить MS Excel для обчислення моди? 4. Чому для обчислення моди резервують більше однієї клітинки? 5. Як ви розумієте «інтервал значень» як аргумент функції ЧАСТОТА? Поясніть на прикладі. 6. Яке призначення статистичної характеристики відносної частоти? У якому форматі краще аналізувати вказану характеристику: у відсотковому чи ні? Рефлексія 1. Під час уроку я  дізнався…  зрозумів…  навчився… 2. Найбільше мені сподобалося… 3. На уроках найкраще в мене виходило… 4. Я мав (-ла) труднощі з… 5. Я хотів би ще дізнатися про… VІІ. Домашнє завдання 1) Є ряд даних: 56,5; 27,9; 32,4; 59,23; 44,87; 41; 39,7; 49,98. Обчисліть середнє арифметичне стандартне відхилення моду й медіану для цього ряду даних. Електронну книгу збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.1. 2) Є відомості про зріст кожного учня та учениці вашого класу. Обчисліть ceреднє арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану для рядів даних таких вибірок: половина хлопців вашого класу, половина дівчат вашого класу, усі хлопці вашого класу, усі дівчата вашого класу. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки. Електронну книгу збережіть у файлі з іменем Завдання 2.2.2. 3) Є відомості про масу кожного учня та учениці вашого класу. Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення, моду й медіану для рядів даних таких вибірок: третина хлопців вашого класу, третина дівчат вашого класу, усі хлопці вашого класу, усі дівчата вашого класу. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки. Електронну книгу збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2.2.3. 4) Складіть таблицю кількостей опадів у вашому регіоні за кожний місяць минулого року. Обчисліть середнє арифметичне, стандартне відхилення, моду і медіану для цього ряду даних. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки. Електронну книгу збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2. 2. 4. 5) Cкладіть таблицю з ваших оцінок за минулий навчальний рік. Обчисліть ceреднє арифметичне, стандартне відхилення моду й медіану для цього ряду даних. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки. Електронну книгу збережіть у вашій папці у файлі з іменем завдання 2. 2. 5.
  • 8. 6) Проведіть опитування серед учнів і учениць 10- х класів вашого навчального закладу (якими видами спорту займаються, на яких музичних інструментах грають, які кінофільми люблять дивитися, яку літературу люблять читати тощо). Для кожного опитування складіть таблиці. Обчисліть статистичні характеристики отриманих рядів даних. Проаналізуйте отримані результати і запишіть висновки. VІІІ. Оцінювання роботи учнів